مخبر - 1398/06/12 - موافقان و مخالفان مونسان در جلسه رای اعتماد چه گفتند؟

موافقان و مخالفان مونسان در جلسه رای اعتماد چه گفتند؟
جلسه علنی صبح روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی صلاحیت علی اصغر مونسان برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین بررسی صلاحیت حاجی میرزایی برای وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد.
موافقان و مخالفان مونسان در جلسه رای اعتماد چه گفتند؟

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: حسن روحانی به همراه مونسان و حاجی میرزایی و جمعی از اعضای کابینه همچون اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، رضا رحمانی وزیر صنعت، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور، بیژن زنگنه وزیر نفت، جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، محمد اسلامی وزیر راه، جمشید انصاری و جنیدی در جلسه مجلس حضور پیدا کردند و علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به آن ها خوش آمد گفت.

موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبودیم

حسن روحانی در دفاع از مونسان با بیان اینکه دولت خیلی موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع و گردشگری نبود، خاطرنشان کرد: ما اگر جایی مخالف باشیم نظر خود را اعلام می کنیم ولی به هرحال مجری قانون هم هستیم و شما تصمیم نهایی را برای تشکیل این وزارتخانه گرفتید.

وی با اشاره به دلیل استعفای آموزش و پرورش اظهار کرد: بطحائی به عشق شما نمایندگان مجلس شورای اسلامی علاقه مند شد که در کنار شما باشد و استعفا دهد. در استعفا نوشته بود می خواهد در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کند. من خیلی موافق استعفا نبودم اما وی اصرار کرد و وقت هم برای پذیرش استعفایش کم بود. اصرار وی باعث شد که استعفایش را بپذیرم. در دولت هیچ مشکلی بین ما و بطحائی نبود.

روحانی در ادامه درباره اهمیت میراث فرهنگی برای کشورمان خاطرنشان کرد: اگر میراث فرهنگی در کشور ما نبود شاید کتاب نمی توانست به خوبی هویت ملی ما را تبیین کند. آثار فرهنگی در شیراز، اصفهان و سایر شهرها گویای تمدن ماست و کتاب نمی تواند به اندازه این آثار بیانگر تمدن کشور ما باشد. تمدن و معماری یک زبان رسا و همه فهم بوده و ترجمه نمی خواهد. حفظ و معرفی این آثار به مردم کشور و دنیا یک وظیفه ملی، فرهنگی و انقلابی است.

رییس جمهور ادامه داد: گردشگری به عنوان یک پیشران در اقتصاد و اشتغال است. ما نباید اجازه دهیم جوانان مان بیکار باشند و باید محیطی برای سرمایه گذاری فراهم کنیم. گردشگری هم موجب سرمایه گذاری شده و هم می تواند ایجاد اشتغال کند. از اول دولت یازدهم هر سال گردشگر بیشتری وارد کشور می شود که این برای ارز، ریال، اشتغال و فروش اجناس ما مهم است. دولت توانست آمار بیکاری را از 12.1 درصد به 10.8 درصد برساند. صنایع دستی هم موجب ایجاد اشتغال و معرفی فرهنگ عظیم ما می شود.

روحانی در تشریح ویژگی های وزیر پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: مونسان فردی فعال، بانشاط، پرکار و خوش فکر است که از بهترین دانشگاه های کشور فارغ التحصیل شده است. امیدوارم با رای شما بتواند در طول این دو سال مسئولیت این وزارتخانه را به عهده بگیرد.

««««مخالفان وزیر پیشنهادی میراث و گردشگری»»»»

در زمان مدیریت مونسان برخی آثار باستانی به مرغداری تبدیل شدند

به گزارش ایسنا، جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بیان کرد: همگی از روند تخریب آثار تاریخی در جای جای کشور مطلعیم. موضوع دیگری که به تاسف این موضوع اضافه می کند کاهش گردشگران با توجه به ظرفیت بالا در این حوزه است. همه خوب می دانیم برخی کشورهای همسایه مانند ترکیه آثار تاریخی ما را به نام خود ثبت کرده اند.

وی افزود: چرا کشور ایران باید با این سبقه تاریخی صرفا به نفت وابسته باشد که آن هم به دلیل تحریم ها دچار مشکل شود. تعداد گردشگران داخلی که برای سفر به خارج از کشور می روند دو تا سه برابر گردشگران خارجی است که به کشئور ما سفر می کنند. تعداد گردشگرانی که از کشور ما به خارج از کشور سفر می کنند سالانه 9 میلیون و تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر می کنند سالانه دو تا سه میلیون نفر است.

نماینده مردم مهاباد عنوان کرد: آقای مونسان به دلیل ناکارآمدی محجموعه شما نه تنها گردشگران خارجی از ظرفیت های گردشگری کشور ما مطلع نیستند بلکه گردشگردان داخلی نیز از این موضوع بی اطلاع مانده اند.

محمودزاده تصریح کرد: بر اساس گزارش کمیسیون اصل 90 و مرکز پژوهش های مجلس در زمان مدیریت آقای مونسان مشکلات زیادی در این حوزه به چشم می خورد مانند عدم تناسب تشکیلات سازمانی و جذب متخصص، عدم تعیین تکلیف نیروهای قراردادی، بدترین رتبه ایران در میان مولفه های شاخص رقابت پذیری گردشگری در سال 2017، تخریب آثار تاریخی به بهانه های مختلف، تبدیل برخی آثار باستانی کشور به مرغداری و دامداری و قیرگونی سقف این آثار و همچنین افزایش سرقت آثار و عدم اقدام قاطع برای مجازات سارقین این حوزه.

وی در پایان اضافه کرد: در خصوص اهمیت حوزه گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی تاکیداتی داشتم. لزوم انتخاب فردی تواناتر در این حوزه کملا مشهود است. ممکن است آقای مونسان به دلیل نزدیک بودن با آقای روحانی به عنوان کاندیدای این وزارت خانه معرفی شدند؛ اگرچه ایشان آنچه در توان داشتند انجام دادند ولی مشکلات در این حوزه در زمان ایشان نه تنها رفع نشده بلکه بدتر نیز شده است.

در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مخالفت با نامزد پیشنهادی تصدی وزارت میراث فرهنگی گفت: رویکرد مسافرت به داخل با توجه به نوسانات ارزی و کاهش سفرهای خارجی، افزایش پیدا کرده است. صرف تکیه بر آمار مشکلی حل نمی شود. در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است.

سید مرتضی خاتمی در مخالفت با نامزد پیشنهادی تصدی وزارتخانه میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: بیشتر تاکیدات من در خصوص کارنامه و عملکرد آقای مونسان است. در دو سالی که گذشت، تلاشی برای برگرداندن برخی برخی آثاری که از کشور خارج شده است، نشده است. نگاه ما در این حوزه غیر جامع بوده است.

نماینده مردم ماهنشان در مجلس ادامه داد: حتی در زمینه گردشگری شاهد اشکالات زیادی حتی در سطوح مدیریتی مانند فقدان ثبات مدیریتی در ستاد این سازمان بوده ایم. عدم طبقه بندی و اولویت بندی آثار و عدم هدف گذاری جزء مشکلات اساسی بوده است. جلسات استان ها، جلساتی غیرهدفمند و غیر موثر است.

نایب رئیس کمیسوین بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه «در زمینه تحقق اهداف بالادستی حرکت های موثری انجام نشده است» اظهار کرد: بر اساس سند مرکز پژوهش های مجلس، فقط 50 درصد جهت گیری این سازمان در راستای اهداف بالادستی بوده است.

خاتمی ضمن انتقاد از «استفاده نابجای وزیر از آمار» تاکید کرد: این آمارها نشان از عملکرد این سازمان نیست بلکه با توجه به نوسانات ارزی و کاهش سفرهای خارجی، رویکرد مسافرت به داخل افزایش پیدا کرده است. رشد آمار گردشگری از سیری طبیعی طول سالهای مختلف تبعیت نمی کند. ما در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است. صرف تکیه بر آمار مشکلی حل نمی شود.

وی خطاب به علی اصغر مونسان گفت: دستیابی به جایگاه اول اقتصادی منطقه با اتکا به درآمدهای غیرنفتی چه قدر مورد هدفگیری بوده است؟ سرمایه گذاری بخش خصوصی مورد تردید است. تصلب واگذاری ها به چشم می خورد زیرا بسیاری از آثار فاخر در اولویت های این سازمان نبوده است.

خاتمی در پایان اظهار کرد: سهم گردشگری از تولید ناخالص داخلی 2.8 ذکر شده که فاصله معناداری با حالت معمول جهانی دارد.

گزارشی از اجرای تکالیف بالادستی حوزه ی گردشگری ارائه کند

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی خواستار ارائه گزارش وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص اجرای تکالیف برنامه های بالادستی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شد.

حجت الاسلام حسن نوروزی در جریان بررسی صلاحیت مونسان به عنوان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری در مخالفت با وی گفت: تقویت صنعت توریسم از راه های مقابله با تحریم و تقویت اقتصاد مقاومتی است. همچنین حل مشکل اینترنت پرسرعت، از دیگر مواردی است که به گردشگری ایران کمک شایانی خواهد کرد.

وی اضافه کرد: آقای مونسان توضیح دهد که چقدر تکالیف برنامه های بالادستی در خصوص میراث فرهنگی و گردشگری را اجرایی کرده است از جمله هیات امنایی شدن اماکن تاریخی و موزه ها؛ مستثنی بودن سند گردشگری از شمول نظام صنفی و ارائه پیوستهای تخصصی برای طرح های توسعه ملی، اما آیا این تکالیف اجرایی شده است؟ آیا از ظرفیت خیران در حوزه گردشگری بهره برده اید؟ و چه برنامه ریزی برای جذب توریست در حوزه درمانی و کشاورزی داشته اید؟

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس با طرح این سوال که چند نفر از ایثارگران در حوزه مدیران سازمان فعلی میراث فرهنگی به کار گرفته شده اند یادآور شد: آیا ماده 41 قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا قانون به کارگیری فرزندان ایثارگران به جای پدرشان اجرا می شود؟

نماینده مردم رباط کریم در مجلس با طرح این سوال که مونسان در دو سال مسئولیت خود در سازمان میراث فرهنگی چند منطقه نمونه گردشگری را طراحی و برنامه ریزی کرده خواستار ارائه توضیحاتی درباره ی میزان پیشرفت سند جامع گردشگری شد و این سوال را مطرح کرد که چقدر جلوی تورهای غیر مجاز گرفته شده است؟

برخورد مناسبی با منتقدانش نداشته است

یک عضو فراکسیون زنان مجلس رابطه مونسان با بدنه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین منتقدانش را خوب ندانست و گفت: آقای مونسان در حالی به نقش مجلس و تعامل با نمایندگان تأکید دارد که در دوران ریاست سازمان میراث فرهنگی، معاونت حقوقی پارلمانی را منحل و در معاونت سرمایه گذاری ادغام کرد.

پروانه سلحشوری در جریان بررسی صلاحیت علی اصغر مونسان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان مخالف گفت: سازمان میراث فرهنگی درحالی با مصوبه مجلس تبدیل به وزارتخانه شد که دولت با آن مخالف بود و در نهایت بعد از تأیید شورای نگهبان با ناراحتی آن را پذیرفت. امروز آقای مونسان می گوید که تلاش مجلسی ها و نمایندگان باعث تبدیل شدن سازمان به وزارتخانه شده است ولی همین فرد در طول دو سال مسئولیت اش در سازمان به طور مستمر با این امر مخالفت داشت.

وی خطاب به نمایندگان گفت: آیا دولت به ما پیام نداده بود که برای او فرقی نمی کند که سازمان تبدیل به وزارت شود یا خیر و آن ها در نهایت کار خودشان را انجام می دهند. دولت حتی نمایندگان را لایق مشورت نمی داند. امروز چطور کسی که وزارتخانه شدن این سازمان را قبول نداشت می خواهد سکان دار آن باشد.

سلحشوری افزود: در تمام مدت تعیین معیارهایی برای تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تلاش شد شاخصه های مناسب در نظر گرفته شود و در تمام این مدت تلاش کردم استدلال ها و پیام های اساتید را به نمایندگان منتقل کنم.

نماینده تهران با اشاره به برنامه های پیشنهادی مونسان گفت: متأسفانه آمارهای ارائه شده در برنامه آقای مونسان بعضا مخدوش و بدون پشتوانه است. در جایی ایشان به ساماندهی و مرمت بناهای تاریخی با چهارهزار پروژه و در جایی دیگر با دو هزار پروژه اشاره می کنند. ایشان در جایی صحبت از ساخت موزه ها را هر چند روز یک بار مطرح کرده که معلوم نیست قرار است این موزه ها کجا ساخته شده و بحث استانداردسازی آن ها چگونه است. همچنین در بخشی از برنامه به اقدامات پیش بینی شده برای سال 2018 اشاره کرده غافل از اینکه امسال سال 2019 است. کاش حداقل خودشان یک بار برنامه پیشنهادی را مطالعه می کرد.

وی خاطرنشان کرد: این روزها مبارزه با فساد جدی است اما تعدادی از مدیران منصوب آقای مونسان همچون مدیرکل سابق استان های قزوین، تهران و هرمزگان تحت پیگرد قانونی هستند. ما صحبت از شفافیت در مبارزه با مفاسد می کنیم اما سازمان میراث فرهنگی تنها در سامانه مربوطه هفت گزارش در این باره ارائه کرده است.

به گفته سلحشوری، مونسان در دو سال مسئولیت خود شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را تشکیل نداد که این شورا می توانست کمک شایانی در این حوزه داشته باشد. ایشان از نقش موثر مجلس و تعامل با نمایندگان سخن می گوید اما معاونت حقوقی و پارلمانی را منحل و در معاونت سرمایه گذاری سازمان ادغام کرد.

این عضو فراکسیون امید ادامه داد: ایشان به موضوع تراز مثبت گردشگری اشاره دارد اما سوال این است که این تراز به دلیل عملکرد ضعیف دولت در کنترل نرخ ارز بوده و یا فعالیت های ایشان است که به یک باره ایران جزو ارزان ترین مقاصد گردشگری شده و از طرفی هزینه سفر مردم به خارج از کشور بالا رفته است.

وی افزود: آقای مونسان می گوید که مدیرانش را از کیش نیاورده است. سوال این است افرادی همچون مدیرکل تهران، رئیس حوزه ریاست، مسئول فعلی معاونت گردشگری و مدیرکل اسبق تهران مگر از کیش نیامده بودند. از طرف دیگر متأسفانه رابطه آقای مونسان با بدنه سازمان خوب نبود و با منتقدانش هم برخورد مناسبی نداشت. کارشناسان این حوزه معتقدند که وزارت مونسان همچون افتادن از چاله به چاه است.

سلحشوری همچنین اظهار کرد: آقای مونسان از اهمیت آموزش صحبت می کند اما مرکز عالی میراث فرهنگی را با 28 سال سابقه منحل کرد. مگر این حوزه نیاز به تربیت نیروی انسانی ندارد؟ ایشان درباره استرداد اموال صحبت می کند اما لیستی از آثار تهیه نشده و اساسا طبقه بندی آثار میراث فرهنگی صورت نگرفته است.

وی در پایان خطاب به نمایندگان گفت: می دانم شما از قبل رأی خود را مشخص کرده اید اما آن هایی که در ایام محرم به آزادی سرور آزادگان اعتقاد دارند می خواهم که رأی آزادانه دهند.

««««موافقان وزیر پیشنهادی میراث و گردشگری»»»»

گردشگری و میراث فرهنگی دست فردی شایسته چون مونسان سپرده شود

نماینده اقلیت مسیحی در مجلس گفت: ارتقاء معاونت به وزارت گردشگری ایجاب می کند که کار دست فردی شایسته و توانمند سپرده شود. مونسان فردی کارآمد، محبوب، دلسوز، آشنا به فرهنگ، میراث و گردشگری است و عملکرد خوبی داشته است. ایشان در حوزه های شهرداری و ساختمان مدیر نمونه شد. وی فردی پاسخگو و پذیرای هر نوع نقدی است.

یوناتن بت کلیا در جلسه علنی مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی گردشگری با تسلیت شهادت حضرت اباعبدالله حسین(ع) گفت: به عنوان نواده حفاظت کننده از میراث امام حسین (ع) صحبت می کنم. نقش میراث فرهنگی در توسعه صنعت توریسم بسیار سازنده است. میراث فرهنگی به عنوان یکی از عناصر قوام دهنده هویت انسانی است، زمینه ای را فراهم می کند تا دولت بتوانند با کنترل پیامدهای منفی گردشگری با صدور فرهنگ خود به جهان صنعت گردشگری را توسعه دهند.

وی ادامه داد: آثار صنعت توریسم موجب گسترش تبادلات فرهنگی، افزایش تقاضا برای نمایش آثار فرهنگی و اجتماعی جامعه هدف، توسعه هنرهایی چون تئاتر و امثالهم است. میراث فرهنگی باید برای آیندگان حفظ شود. هویت اقوام در همین آثار قابل احصاء است. اگر امروز اقلیت های دینی در ایران، آزاد و راحت هستند و اگر اقوام مختلف در کنار یکدیگر شک نکنید که به خاطر میراث فرهنگی کهن است. وقتی کلیساهای ایران و آثار آشوریان در کلیساها وجود دارد، یعنی این اقوام در سرزمین خود احساس تنهایی ندارند؛ بنابراین نیازمند نظام قدرتمند اداری در این حوزه هستیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به بخشی از عملکرد مونسان در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: ایشان در این سازمان کارنامه خوبی در زمینه رشد 66 درصدی درآمد ارزی در سال 97 معادل 11 میلیون و 600 میلیارد دلار، افزایش 40 درصدی گردشگران خارجی در چهار ماهه ابتدایی سال 1398، طراحی برند ملی گردشگری کشور و اجرای آن از مهر 1398، جلب مشارکت سازمان های تخصصی بین المللی برای اجرای شش پروژه گردشگری در ایران، تعیین شهرهای تبریز و همدان به عنوان پایتخت گردشگری، مرمت و بازسازی مسجد جامع ساری و مرمت و بازسازی چندین کلیسای چند صدساله کلیسای ارومیه داشته است.

تعهد، تخصص و تجربه لازم را برای تصدی وزارت میراث فرهنگی دارد

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این سال ها از همه امکانات برای رفع دغدغه ها و مشکلات استفاده کرده است، گفت: آقای مونسان تجربه، تعهد و تخصص لازم را دارد که ما به آن اعتماد کرده و شاهد توسعه و پیشرفت این بخش باشیم.

مهرداد لاهوتی در جلسه بررسی صلاحیت علی اصغر مونسان برای تصدی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن بیان موافقت خود با وی بیان کرد: ما در سال گذشته کل منابعی که به سازمان میراث فرهنگی تخصیص دادیم 600 میلیارد تومان بوده است و تازه نمی دانم که همه این مبلغ به طور کامل تخصیص داده شده یا نه، اما آقای مونسان هر آنچه از دستش برمی آمده با این منابع انجام داده است. از سوی دیگر ما حدود 600 میلیون دلار صادرات صنایع دستی داشته ایم و جزو 10 کشور برتر دنیا قرار گرفته ایم.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز صنعت گردشگری رتبه سوم را در اقتصاد دنیا دارد. ما در گام اول این سازمان را به وزارتخانه تبدیل کردیم و حالا باید شرح وظایف برای این وزارتخانه را نیز تغییراتی دهیم. چه کسی با تجربه تر از آقای مونسان می تواند در این راه به ما کمک کنند؟

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال 1398 ما 11 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم و همه کشور ورود گردشگران خارجی به ایران را قبول دارند. حدود 52 درصد از گردشگران خارجی افزایش یافته است که حاصل تلاش آقای مونسان است.

وی در ادامه تاکید کرد: از دیگر اقدامات مثبتی که این سازمان تاکنون انجام داده است حذف روادید برای دو کشور چین و عمان است که امیدوارم بعد از انتخاب آقای مونسان به عنوان وزیر در خصوص برخی از کشورهای دیگر نیز این اتفاق ادامه یابد. آقای مونسان تجربه کافی را برای تصدی این وزارتخانه دارند.

لاهوتی افزود: ایشان به استان های زیادی سفر کرده و به دنبال مرتفع ساختن دغدغه های ماست. ایشان تعهد، تخصص و تجربه لازم را برای تصدی وزارت آموزش و پرورش دارند.

برنامه هایش 56 درصد با اسناد بالادستی منطبق بوده است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ضمن دفاع از عملکرد دوساله مونسان در سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: برنامه های مونسان 56 درصد با بیانات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی تطبیق داشته است.

حجت الاسلام احمد سالک در موافقت با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، اظهار کرد: باید توجه کنیم که فعالیت های مونسان از دو سال گذشته در این حوزه مطلوب بوده است. در این خصوص در قانون پنج ساله ششم توسعه به کاربرد اقتصادی و کاربرد فرهنگی میراث فرهنگی اشاره شده است که این موضوع در تمامی برنامه های آقای مونسان مورد توجه بوده است.

وی ادامه داد: در کنار توجه به فعالیت های اقتصادی و فرهنگی در این حوزه باید به آموزش گردشگران در درون این دو محور توجه کرد، چرا که ذهنیت گردشگران خارجی قبل از سفر به کشور ما به دلیل شیطنت های استکبار جهانی و فضاسازی ها ذهنیت خوبی نیست ولی هنگامی که از ایران دیدن می کنند خود سفیران جمهوری اسلامی و انقلاب در جهان می شوند و اینگونه می توانیم برنامه های انقلاب را در جهان گسترش دهیم.

سالک با بیان این که وزارتخانه میراث فرهنگی حافظ میراث کهن کشور و حافظ انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند باید در بخش اقتصادی بگوییم که درآمد گردشگری در کشور ما چند برابر درآمد حاصل از فروش نفت خام است. 129 هزار و 99 شغل در این حوزه ایجاد شد و بالغ بر 613 میلیارد ارزآوری در این خصوص داشته ایم.

وی ادامه داد: ما جزو 10 کشور توریستی جهان هستیم. 2815 اثر ملی ثبت شد. براساس سیاست اقتصاد مقاومتی، میراث فرهنگی در جایگاه یک ظرفیت درآمدزا مورد توجه قرار گرفته است. آقای مونسان در این حوزه حاشیه ها را کاهش داده و موجب کم شدن رانت شده است و در افزایش اشتغال گام های موثری برداشته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پایان اضافه کرد: براساس آماری که در اختیار نمایندگان قرار گرفته است برنامه های آقای مونسان 56 درصد با برنامه های مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی و 32 درصد با برنامه های ابلاغی دولت، برنامه ششم توسعه و اسناد دیگر مرتبط بوده است. موضوع حائز اهمیت دیگر افتتاح 209 پروژه و 1425 واحد بوم گردی در این حوزه بوده است.

مونسان به رعایت شئونات اسلامی عنایت دارد

یک عضو ولایی مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی گفت: علی اصغر مونسان به رعایت شئونات و محدودیت های اسلامی در مکان های میراث فرهنگی و گردشگری تاکید دارد.

به گزارش ایسنا، سید ناصر موسوی لارگانی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن موافقت با وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی گفت: این وزارتخانه به همت مجلس دهم تشکیل شده است لذا باید شخصیتی موثر، کاربلد، آشنا به مشکلات هر سه قوه، واقف به ظرفیت ها و کمبودهای وزارتخانه جدید و همراه و همسو با دولت در راس کار قرار گیرد تا زیرساخت های وزارتخانه جدید را پایه ریزی کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه موافقت خود با علی اصغر مونسان اضافه کرد: از نقاط قوت ایشان، تحرک قابل ملاحظه در ثبت میراث فرهنگی، تقویت مشارکت بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت نهادهای دولتی و عمومی در مرمت بناهای تاریخی و عمومی، توسعه زیرساخت های گردشگری، سرمایه گذاری در احداث هتل و تلاش برای رشد 50 درصدی گردشگری خارجی با توجه به تحریم های ظالمانه ترامپ است.

وی نگاه مونسان را معطوف به مشارکت بخش خصوصی دانست و گفت: تنها راه توسعه گردشگری همین نوع مشارکت است. سابقه نشان داده که مونسان از لحاظ سیاسی با جناح های مختلف همکاری دارد، اما هیچ گاه وارد بازی های سیاسی نمی شود. حضور چند ساله او و نزدیکی به رییس جمهور نیز قابل توجه است.

موسوی لارگانی با استناد به آمار سازمان جهانی گردشگری، ایران را جزو 10 کشوری دانست که پتانسیل های گردشگری زیادی دارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به آمار 12 میلیارد دلاری بانک مرکزی در سهم گردشگران به افزایش 60 درصدی این آمار در دوره علی اصغر مونسان تاکید کرد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که انتظارات ما خیلی بیشتر از اینها است، تاکید کرد: مونسان در امور گردشگری به بعضی از شئونات اسلامی و محدودیت ها پایبند بوده و به رعایت این مسائل مهم عنایت ویژه داشته است.

وی خطاب به نماینده ماه نشان در مجلس شورای اسلامی که از استفاده آمار در بیانات مونسان انتقاد کرده بود، گفت: اگر آقای مونسان بخواهند تعداد هتل ها، بوم گردی ها، اقامتگاه ها و اشتغال های ایجاد شده را بشمارد باید از آمار استفاده کند در غیر این صورت با چه پارامتری می توان این موضوعات را عنوان کرد؟

مونسان: ایجاد فضای امیدبخش در کشور از طریق گردشگری حلال امکان پذیر است

گزینه دولت برای تصدی وزارت خانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اگر تقدیر بر این باشد که این کمترین سرباز آرمان های نظام با دست منتخبان مردم به عنوان وزیر دولت دوازدهم شوم، بنا بر فرمایش رهبر انقلاب در دیدار با هیأت دولت در عید غدیر حرکت جهادی و نیت الهی سرلوحه کار خود قرار داده و در تعامل با وکلای مردم در ارتقای اقتصاد و فرهنگ در کشور با توجه به پتانسیل های موجود داشته باشم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اصغر مونسان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی در صحن علنی مجلس گفت: از تدبیر مجلس برای ارتقا سازمان به وزارتخانه با توجه به مسئولیت وزارتخانه و تنوع مسئولیت تشکر می کنم. همچنین تشکر بعدی از نمایندگان مخالف دارم که با نقطه نظرات شان ما را راهنمایی کردند که با تغییر ساختار و ارتقای ساختار بتوانیم این دغدغه ها را پاسخ دهیم.

وی افزود: امروز که با پیشنهاد رئیس جمهور و طی مراحل قانونی در پیشگاه نمایندگان حضور دارم اعتقاد دارم که تعامل دولت و مجلس کارگشا است و اگر تقدیر بر این باشد که این کمترین سرباز آرمان های نظام با دست منتخبان مردم به عنوان وزیر دولت دوازدهم شوم، بنا بر فرمایش رهبر انقلاب در دیدار با هیأت دولت در عید غدیر حرکت جهادی و نیت الهی سرلوحه کار خود قرار داده و در تعامل با وکلای مردم در ارتقای اقتصاد و فرهنگ در کشور با توجه به پتانسیل های موجود داشته باشم.

وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: تلاش می کنم درباره نقش بنیادین وزارت میراث فرهنگی در اقتصاد و فرهنگ مواردی که می تواند نقش مهمی در نشاط اجتماعی و اشتغال برای امروز وآینده فرزندان مان ایفا نماید، اظهاراتی بیان کنم.

وی ادامه داد: باید بدانیم در آینده ای نه چندان دور نرم افزار و اطلاعات صنایع را خواهند بلعید. شرکت های خدمات دهنده که امروز مالک انبوه دارایی فیزیکی باشند در آینده تبدیل به نرم افزار می شود.

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دست و گردشگری گفت: ایجاد فضای امیدبخش در کشور از طریق گردشگری حلال امکانپذیر است و ما باید ضمن توزیع عادلانه فرصتها و خدمات گردشگری به اقتصاد این بخش نیز توجه کنیم زیرا امروز گردشگری، اقتصاد سوم جهان است.

وی ایجاد اشتغال، ارزآوری، زودبازده بودن، نرخ پایین سرمایه گذاری را از نکات مثبت صنعت گردشگری اعلام کرد و افزود: در این بخش می توان با سرمایه حدود 50 الی 100 میلیون تومان یک شغل ایجاد کرد در حالی که ایجاد شغل در حوزه صنعت به حداقل 500 میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.

وی ادامه داد: کشور ما به واسطه ظرفیت های تاریخی، فرهنگی، اماکن دینی، ویژگیهای طبیعی و تنوع آب و هوایی می تواند جزو 10 کشور مهم جهان به لحاظ گردشگری باشد و افزایش و توزیع گردشگری نیاز به موتور محرک اقتصادی و سرمایه گذاری در این بخش دارد.

وی با اشاره به نقش تحریم ها و اثرگذاری آنها بر حوزه گردشگری گفت: علیرغم مشکلات و تحریم ها تعداد گردشگران در کشور افزایش پیدا کرده است. البته نمی خواهم بگویم که نوسانات ارزی بر تعداد گردشگران تاثیر نگذاشته است اما ما پکیج های مسافرت به ایران را به صورت دلاری می فروشیم و اگر گردشگر افزایش پیدا کرده به دلیل آن است که ما در ارائه پکیج ها موفق بودیم و سود آژانس ها از این امر بیشتر شده است و تلاش زیادی برای حضور گردشگران در کشور می کند

مونسان تنش در منطقه را آفت بزرگ گردشگری دانست و گفت: هر نوع تنشی در منطقه بر روی تعداد حضور گردشگران تاثیر مستقیم دارد و باعث کاهش آنها می شود.

وی ادامه داد: ما با لغو روادید با کشورهای دوست و همسایه، تبلیغات درست، هدفگذاری در جذب گردشگر، توانستیم اثر تحریم را کاهش بدهیم. به طور مثال اگر در چهار سال گذشته فقط هشت هزار نفر از عمان به ایران سفر کردند، امسال با لغو روادید حدود 80 هزار نفر عمانی به ایران آمدند.

مونسان افزود: بیش از 150 میلیون گردشگر چینی نقش پررنگی در صنعت گردشگری جهان دارند و ما با لغو روادید با کشور چین، به دنبال این هستیم که حداقل یک میلیون گردشگر چینی در سال به ایران بیایند. از سوی دیگر بر اساس آمار بانک مرکزی، سهم گردشگری در GTP 11 میلیارد تومان است که ما به دنبال رسیدن به سهم 5/4 درصدی و رقم 20 میلیاردی در GTP هستیم.

وی ادامه داد: 150 هتل چهار و پنج ستاره در حال ساخت است که 60 درصد آنها تا پایان سال به بهره برداری می رسد. 4500 موافقت اصولی نیز تا به امروز صادر شده که این رقم در حال افزایش است و 8/1 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب و ثبت شده است.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته 300 هزار شغل ایجاد شده و بیش از 4000 پروژه بوم گردی تاسیس و راه اندازی شده که اشتغال خوبی را به دنبال داشته است.

منبع خبر : مثلث

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آموزش و پرورش   اصفهان   آثار باستانی   وزارت آموزش و پرورش   گردشگر   گردشگران   ارز   بیکار   گردشگری   صنایع دستی   وزیر نفت   وزیر ارتباطات   رئیس جمهور   مونسان   میراث فرهنگی   وزارت خانه   نماینده مجلس شورای اسلامی   مرغداری   رای اعتماد   وزیر پیشنهادی   علی اصغر مونسان   کشور همسایه   موافقان   مجلس شورای اسلامی   علی لاریجانی   اشتغال   اقتصاد   فرهنگی   آثار تاریخی   حسن روحانی   دانشگاه   آنلاین   بیکاری   سرمایه گذاری   ایجاد اشتغال   صنایع دستی و گردشگری   محمود واعظی   دولت تدبیر و امید   معاون اول رییس جمهور   جمشید انصاری   خارج از کشور   فارغ التحصیلان  
اخبار مرتبط
سرمایه گذاری 200 هزار میلیارد تومانی در بخش گردشگری ایران / آمادگی وزارت میراث فرهنگی برای ثبت جهانی هگمتانه
تسنیم
نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در توسعه گردشگری
خبرآنلاین
سایه روشن تاسیس یک وزارتخانه جدید بر میراث فرهنگی همدان؛ افق های روشن پیش روست
تسنیم
آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی درست بود؟
جهان نیوز
آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی در مجلس درست بود؟ +جدول
مشرق نیوز
آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی در مجلس درست بود؟
مهر نیوز
بررسی روند اخذ رای اعتماد وزیران پیشنهادی دولت در رسانه های داخلی
ایرنا
بوتیک هتل ها همراه با بوم گردی توسعه بیشتری پیدا می کنند
ایرنا
وعده جذب دو میلیون گردشگر چینی
تیتر شهر
روحانی: مذاکره دوجانبه با امریکا نمی کنیم
جوان آنلاین
 تعامل مجلس و دولت راهگشاست | صنعت گردشگری می تواند مشکل اشتغال را حل کند
رسانیوز
کوچکترین تحولات منطقه ای بر گردشگری تاثیرگذار است/ در حوزه مبارزه با فساد جزو 5 دستگاه برتر کشور بودیم
باشگاه خبرنگاران
اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی «آموزش و پرورش» و «میراث فرهنگی»/ موافقان و مخالفان وزرا چه گفتند؟
شیرازه
مونسان از حاشیه و رانت کاسته و به اشتغال افزوده است
باشگاه خبرنگاران
مخالفان و موافقان مونسان در مجلس چه گفتند؟
آریا
صنعت گردشگری می تواند مشکل اشتغال را حل کند
ناطقان نیوز
ایجاد فضای با نشاط از طریق گردشگری حلال اولویت ام در وزارت میراث فرهنگی است
شبستان
موافق وزیر پیشنهادی گردشگری: مونسان به رعایت شئونات اسلامی عنایت دارد
عصر ایران
رای اعتماد بهارستان نشینان به وزرای پیشنهادی دولت
آرا نیوز
«مونسان» و «حاجی میرزایی» وزیر شدند
نصف جهان
مونسان به رعایت شئونات اسلامی عنایت دارد
رسانیوز
«مونسان» و «حاجی میرزایی» از مجلس رای اعتماد گرفتند
انتخاب
مونسان عنصری فعال بانشاط و خوش فکر است
آریا
حاج میرزایی و مونسان وزیر آموزش و پرورش و میراث فرهنگی شدند
پارسینه
مونسان وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی شد
انتخاب
مونسان: حرکت جهادی و نیت الهی را سرلوحه کار خود قرار خواهم داد
تسنیم
مونسان اولین وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی شد
خبرگزاری دانشجو
"مونسان"وزیر میراث فرهنگی و گردشگری شد
تسنیم
برنامه های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
مرور نیوز
برنامه های علی اصغر مونسان در وزارتخانه میراث فرهنگی اعلام شد
خبرگزاری موج
بررسی صلاحیت دو وزیر پیشنهادی در مجلس
ایران اکونومیست
بت کلیا:رشد 52 درصدی گردشگران ورودی در سال 97
تسنیم
سخنان مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی+ حاشیه های جلسه رای اعتماد
الف
اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی «آموزش و پرورش» و «میراث فرهنگی»
عصر امروز
رئیس جمهور مجلس را حامی اصلی دولت دانست
پارسینه
در زمان مدیریت مونسان برخی آثار باستانی به مرغداری تبدیل شدند
الف
همه آنچه در جلسه رای اعتماد مونسان گذشت
پانا
بررسی صلاحیت اولین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری
اعتدال
حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس
وانا نیوز
مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی چه گفتند؟
اتاق خبر
اخبار مرتبط
bltتسنیم : سرمایه گذاری 200 هزار میلیارد تومانی در بخش گردشگری ایران / آمادگی وزارت میراث فرهنگی برای ثبت جهانی هگمتانه
bltخبرآنلاین : نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در توسعه گردشگری
bltتسنیم : سایه روشن تاسیس یک وزارتخانه جدید بر میراث فرهنگی همدان؛ افق های روشن پیش روست
bltجهان نیوز : آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی درست بود؟
bltمشرق نیوز : آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی در مجلس درست بود؟ +جدول
bltمهر نیوز : آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی در مجلس درست بود؟
bltایرنا : بررسی روند اخذ رای اعتماد وزیران پیشنهادی دولت در رسانه های داخلی
bltایرنا : بوتیک هتل ها همراه با بوم گردی توسعه بیشتری پیدا می کنند
bltتیتر شهر : وعده جذب دو میلیون گردشگر چینی
bltجوان آنلاین : روحانی: مذاکره دوجانبه با امریکا نمی کنیم
bltرسانیوز :  تعامل مجلس و دولت راهگشاست | صنعت گردشگری می تواند مشکل اشتغال را حل کند
bltباشگاه خبرنگاران : کوچکترین تحولات منطقه ای بر گردشگری تاثیرگذار است/ در حوزه مبارزه با فساد جزو 5 دستگاه برتر کشور بودیم
bltشیرازه : اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی «آموزش و پرورش» و «میراث فرهنگی»/ موافقان و مخالفان وزرا چه گفتند؟
bltباشگاه خبرنگاران : مونسان از حاشیه و رانت کاسته و به اشتغال افزوده است
bltآریا : مخالفان و موافقان مونسان در مجلس چه گفتند؟
bltناطقان نیوز : صنعت گردشگری می تواند مشکل اشتغال را حل کند
bltشبستان : ایجاد فضای با نشاط از طریق گردشگری حلال اولویت ام در وزارت میراث فرهنگی است
bltعصر ایران : موافق وزیر پیشنهادی گردشگری: مونسان به رعایت شئونات اسلامی عنایت دارد
bltآرا نیوز : رای اعتماد بهارستان نشینان به وزرای پیشنهادی دولت
bltنصف جهان : «مونسان» و «حاجی میرزایی» وزیر شدند
bltرسانیوز : مونسان به رعایت شئونات اسلامی عنایت دارد
bltانتخاب : «مونسان» و «حاجی میرزایی» از مجلس رای اعتماد گرفتند
bltآریا : مونسان عنصری فعال بانشاط و خوش فکر است
bltپارسینه : حاج میرزایی و مونسان وزیر آموزش و پرورش و میراث فرهنگی شدند
bltانتخاب : مونسان وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی شد
bltتسنیم : مونسان: حرکت جهادی و نیت الهی را سرلوحه کار خود قرار خواهم داد
bltخبرگزاری دانشجو : مونسان اولین وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی شد
bltتسنیم : "مونسان"وزیر میراث فرهنگی و گردشگری شد
bltمرور نیوز : برنامه های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
bltخبرگزاری موج : برنامه های علی اصغر مونسان در وزارتخانه میراث فرهنگی اعلام شد
bltایران اکونومیست : بررسی صلاحیت دو وزیر پیشنهادی در مجلس
bltتسنیم : بت کلیا:رشد 52 درصدی گردشگران ورودی در سال 97
bltالف : سخنان مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی+ حاشیه های جلسه رای اعتماد
bltعصر امروز : اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی «آموزش و پرورش» و «میراث فرهنگی»
bltپارسینه : رئیس جمهور مجلس را حامی اصلی دولت دانست
bltالف : در زمان مدیریت مونسان برخی آثار باستانی به مرغداری تبدیل شدند
bltپانا : همه آنچه در جلسه رای اعتماد مونسان گذشت
bltاعتدال : بررسی صلاحیت اولین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری
bltوانا نیوز : حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس
bltاتاق خبر : مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی چه گفتند؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.