مخبر - 1398/06/12 - مسکن هنوز گران است

مسکن هنوز گران است
نسبت قیمت خانه به درآمد متوسط خانوار ایرانی براساس آمارهای جهانی 12 برابر است و در رده بندی شاخص توانایی تأمین مسکن، در بین 90 کشور، در رتبه هشتاد وچهارم قرار داریم.
مسکن هنوز گران است

زهرا طوسی/

نسبت قیمت خانه به درآمد متوسط خانوار ایرانی براساس آمارهای جهانی 12 برابر است و در رده بندی شاخص توانایی تأمین مسکن، در بین 90 کشور، در رتبه هشتاد وچهارم قرار داریم. وزیر راه و شهرسازی که اوایل تیر ماه امسال گفته بود مردم خانه نخرند تا شرایط عادی بر بازار مسکن حاکم شود، حالا اعلام کرده است اکنون وقت آن رسیده که حقوق بگیران برای خرید خانه اقدام کنند.

به گفته محمد اسلامی در پی رونق بخشیدن به تولید مسکن در کشور، وزارت راه وشهرسازی توانسته است یک جریان پایدار ایجاد کند که امید به خانه دار شدن را کوتاه کند، به طوری که در شهرهای بزرگ به زیر 10 سال و در شهرهای کوچک به زیر سه سال برسد.

کاهش 73 درصدی معاملات مسکن

پایه های توصیه اخیر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه وقت خانه خریدن رسیده است، شاید مبتنی بر آمارهای کاهش معاملات و قیمت مسکن باشد که وزارت متبوع وی آن ها را منتشر کرده است. مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی طی مرداد امسال در تهران 2 هزار 931 فقره قرارداد مسکن در سامانه املاک و مستغلات کشور ثبت شده که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته 73.7 درصد کاهش یافته است.

آمارها همچنین حاکی از این است که قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان در آگهی ها که خرداد امسال به بالاترین حد خود رسیده بود، هم اکنون 10 تا 20 درصد کاهش یافته و بدین معنی است مالکان فیتیله توقع خود را کمی پایین کشیده اند.

کاهش 3 درصدی قیمت هر مترمربع مسکن

اطلاعات جدید دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی همچنین نشان می دهد، در مرداد ماه 98 متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 3 درصد نسبت به تیر کاهش پیدا کرده است که نخستین کاهش قیمت مسکن در 4 سال گذشته است.

در عین حال نگاهی به گزارش مرکز آمار ایران و بانک مرکزی درباره هزینه های خانوار شهری نشان می دهد نیمی از درآمد مردم در کشور صرف مسکن می شود.

حال این سؤال مطرح است آیا با توجه به کاهش معاملات و قیمت مسکن، زمان مناسب برای خانه خریدن متقاضیان فرا رسیده است؟

مردم با توصیه ها مسکن بخرند یا نخرند؟

افشین پروین پور، کارشناس اقتصاد مسکن درباره اینکه آیا مردم با توصیه ها مسکن بخرند یا نخرند، می گوید: دولت و حاکمیت باید با ابزارهای در اختیارشان بازار مسکن را کنترل کنند، چراکه در هیچ کجای دنیا با روش توصیه اقتصاد را مدیریت نمی کنند. بهترین روش برای کنترل قیمت مسکن تعادل میان عرضه و تقاضاست. اینکه مردم نخرند تا قیمت ها کاهش یابد یا بخرند چون کاهش یافته است، درست نیست، زیرا مردم در تلاطم بازار نقشی ندارند و این بانک ها، مؤسسات و صندوق های بزرگ هستند که با ورود به بازار مسکن این بخش را دچار تلاطم می کنند.

فاصله توان خریداران با قیمت بازار

مهدی غلامی، کارشناس مسکن در گفت وگو با خبرنگار ما یکی از علل کاهش معاملات را وجود فاصله بین توان خریداران با قیمت بازار می داند و می افزاید: اگر کاهش قیمت ها مقداری بود که قدرت خرید مردم به 50 تا 60 درصد قیمت مسکن می رسید، این امکان وجود داشت برخی افراد بتوانند خانه بخرند، ولی در حال حاضر که در شهر تهران براساس آمار بانک مرکزی کاهش قیمت به طور متوسط تنها 3 درصد ذکر شده، توصیه به خریدن منطقی محسوب نمی شود، اگر کاهش قیمت مسکن حتی 10 درصد اعلام می شد، می بینیم که در مقایسه با دو سال گذشته باز هم تقریباً دو تا سه برابر شده است، در حالی که توان خرید مردم نه تنها سه برابر نشده، بلکه کاهش هم یافته است.

کاهش 30 درصدی هم کسی را خانه دار نمی کند

غلامی می افزاید: شاید توصیه آقای وزیر درباره کسانی باشد که قصد جابه جایی واحد مسکونی خود را دارند یا کسانی که توان خرید مسکن را داشتند و منتظر بودند که ثبات در بازار اتفاق بیفتد، چون زمانی که بازار ثبات ندارد و قیمت ها واقعی نیستند، بسیاری از متقاضیان برای خرید تعلل می کنند تا از ضرر ناشی از جهش قیمت ها در امان بمانند. به هر حال فکر نمی کنم روی سخن وزیر حتی با مردم عادی باشد، چون بعید است حتی با کاهش 20 تا 30 درصدی هم کارمندان معمولی بتوانند خانه بخرند.

وی تأکید می کند: این توصیه حتی شامل کسانی که وام 160 میلیونی مسکن را هم گرفتند، نمی شود، چون میانگین قیمت مسکن در تهران متری 13 میلیون تومان است اگر فرض کنیم قیمت به 10 میلیون تومان هم برسد، یک واحد 75 متری برای خریدار 750 میلیون تومان آب می خورد، اگر در بهترین حالت قیمت این خانه را 600 میلیون تومان هم در نظر بگیریم، یک کارمند معمولی باید 12 سال ماهی 5 میلیون تومان پس انداز کند تا بتواند این واحد مسکونی را ابتیاع کند که در عمل ممکن نیست.

به گفته وی، اگر دولت به دنبال حمایت از متقاضیان مصرفی بازار مسکن برای صاحب خانه شدن و همچنین تشویق سرمایه گذاران به تولید مسکن است، باید سیاست های خود را به سمت حمایت از تولید و عرضه مسکن و کاهش هزینه های ساخت و مسکن و مقابله با سوداگران این بازار ببرد.

تقاضای سرمایه ای، قیمت مسکن را تعیین می کند

فرهاد بیضایی، کارشناس بازار مسکن نیز در گفت وگو با خبرنگار ما می گوید: بازار منتظر توصیه ها نیست، در کاهش قیمت ها که خیلی ناچیز اتفاق افتاده است، چند آیتم تأثیرگذار بوده است که یکی از آن ها انتظارات روانی است که در بازار وجود دارد و اکنون در حال فروکش کردن است و موجب شده تا حبابی که از سال گذشته تحت عنوان انتظارات تورمی شکل گرفته کم شود، از طرفی همواره بعد از دوره های افزایش قیمت ناشی از انتظارات تورمی، شاهد تخلیه حباب هستیم و تا کاهش 10 درصدی قیمت مسکن در این بازه طبیعی به شمار می رود.

بیضایی می افزاید: از سوی دیگر فصل نقل و انتقالات مسکن نیز رو به پایان است و حجم تقاضا به تبع افتادن در این سراشیبی، کم می شود، همچنین کاهش قیمت ارز نیز در این حوزه اثرگذار است که در کنار هم منجر به کاهش قیمت شده و این مسئله از خرداد ماه توسط کارشناسان پیش بینی می شد. وزیر همین عوامل را رصد می کند و می گوید چون کاهش قیمت در راه است نخرید و بعد از مدتی که قیمت ها روند نزولی خود را طی می کند، می گوید بخرید. اما نکته اینجاست که در بازار مصرف حجم تقاضای سرمایه ای است که قیمت را تعیین می کند. براساس محاسبات 70 درصد تقاضا در بازار مسکن تقاضای سرمایه است و همواره این نوع از تقاضا عامل تغییر و نوسان در قیمت ها بوده است.

70 درصد تقاضای مسکن سرمایه ای است

وی می افزاید: بحث دلالی و سوداگری در بازار مسکن منجر به تعیین قیمت و سطح تقاضا می شود؛ بنابراین نمی توانیم تقاضای مصرفی و خانوارهایی که در بازار برای تهیه مسکن مصرفی حضور دارند را عامل تأثیرگذاری بدانیم و بگوییم که چون گران است نخرید تا ارزان شود یا بالعکس. چنان که آمارهای سرشماری 85 و 95 نشان می دهد تقریباً 70 درصد تقاضای مسکن در این سال ها تقاضای کسانی بوده است که خانه های دوم و سوم و بیشتر از این تعداد را می خواستند و تنها 30 درصد از کسانی که در این بازار حضور داشتند خانه اولی بودند.

وی درباره تأثیر احتمالی تصویب قانون مالیات بر عایدی مسکن در مجلس نیز می گوید: این مسئله تاکنون در کاهش قیمت ها تأثیرگذار نبوده است، چون اصولاً دولت برنامه ای در حوزه مالیات بر مسکن ندارد و در بسته مالیاتی که به مجلس ارائه داده، بحث مالیات بر عایدی سرمایه را نیاورده و با توجه به اینکه اعلام کرده است تضمین می دهیم مالیات به گونه ای دریافت شود که منجر به کاهش قیمت مسکن نشود، باید گفت این مالیات حتی اگر تصویب هم شود یک مالیات بی خاصیت است. حال باید دید در هفته آینده بسته ای که دولت به مجلس می فرستد حاوی چه مواردی است تا بتوانیم درباره آن بحث کنیم.

افت تقاضا به معنای کاهش قدرت خریداران واقعی

محمد کوثری، تحلیلگر بازار مسکن نیز در این باره معتقد است: در چرخه های تجاری بازار مسکن، مهم ترین سیگنال و نشانه برای شروع دوره به اصطلاح رکودی، افت تعداد معاملات ثبت شده یا به اصطلاح کاهش تقاضا در بازار است. در واقع پیام اصلی افت تقاضا در این بازار، کاهش قدرت خرید متقاضیان مصرفی و واقعی بازار و کاهش سطح رفاه آن هاست.

به گفته وی، نتیجه این امر انتقال بخشی از متقاضیان به بازار اجاره، مناطق و شهرهای کوچک تر و به سمت واحدهای کوچک تر و کم کیفیت تر است. در نتیجه دوره رونق به پایان خود نزدیک شده و ثبات نسبی بازار محتمل ترین شرایط قابل انتظار است.

خوب است بدانید با توجه به تقاضاهای جدید، نوسازی بافت های فرسوده، ذخیره بازار و کمبود فعلی مسکن در کشور تا سال 1405، نیاز به تزریق 22 میلیون واحد مسکونی در کشور داریم که تنها با ابزارهای حمایتی برای ساخت مسکن ارزان و ابزارهای مالیاتی برای جلوگیری از ورود سفته بازان به بازار مسکن می توان آن را مدیریت کرد.

منبع خبر : قدس آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از «قدس آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
آپارتمان   گران   وزارت راه   قیمت خانه   کاهش قیمت ها   معاملات مسکن   خانوار   قیمت ها   آقای وزیر   خرداد   مسکن   کارشناس مسکن   خرید آنلاین   قیمت بازار   وزارت راه و شهرسازی   کارشناس اقتصاد مسکن   خانه دار   مالکان   قدرت خرید مردم   قیمت پیشنهادی   واحد مسکونی   خریدار خارجی   کاهش قیمت مسکن   املاک و مستغلات   اقتصاد   بازار   بانک مرکزی   بازار مسکن   درآمد   بانک ها   قیمت روز مسکن   حقوق بگیران   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
امید واهی به مسکن در 6 ماه نخست
اقتصادگردان
خانه تا 30درصد ارزان می شود
صبحانه با خبر
خانه تا 30 درصد ارزان می شود
دنیای اقتصاد
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
ملیت
وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
الف
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
دیده بان ایران
قامت خمیده مستاجران زیر فشار اجاره های نجومی
جام نیوز
سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
اقتصادگردان
شکست حباب قیمت مسکن در برخی محلات تهران
خبر داغ
با این قدرت خرید، رکود مسکن 20 ساله است
شبکه خبر
توقف رشد مسکن در کلان شهرها
ساعت 24
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
تین نیوز
آیا زمان برای خرید مسکن مناسب است؟
فیدوس
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
خبرآنلاین
سرپوش بردردهای بازار مسکن
فیدوس
تاثیر طرح ها بر بازار مسکن
ایرنا
سرپوش بر دردهای بازار مسکن
افکار نیوز
سرمایه گذاران درحال خروج از بازارمسکن هستند؟
صبحانه با خبر
سرپوش بردردهای بازارمسکن/سرمایه گذاران درحال خروج از بازارهستند؟
مهر نیوز
مدیریت بازار مسکن با توصیه های آقای وزیر
مشرق نیوز
مدیریت بازار مسکن با توصیه های آقای وزیر/ نقش مغفول بانک ها در التهابات مسکن
فرتاک نیوز
افت 10 تا 20 درصدی مسکن در آگهی ها
مثلث
کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات
تابناک
5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
اقتصادگردان
حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
خبرآنلاین
کاهش 30 درصدی قیمت واحدهای کوچک متراژ در ماه های آینده
سازه نیوز
قیمت خانه های کوچک پایین می آید
بازار نیوز
آیا وام مسکن می تواند سایه سنگین رکود را از سر بازار کم کند؟
شهر فردا
بازار مسکن با خروج سوداگران به آرامش می رسد
جوان آنلاین
خروج نسبی سفته بازان از بازار مسکن
شبکه خبر
کوچ سرمایه گذاران مسکن به بورس و خودرو شدت گرفت
بانکداری ایرانی
کاهش 4 میلیونی قیمت هر متر خانه در تهران
سیمرغ
کاهش 4میلیونی قیمت هر متر خانه در تهران
خبر خودرو
سفته بازان از بازار مسکن خارج شده اند/ شکل گیری انتظار کاهش قیمت خانه ها
عصر مالی
خروج نسبی سرمایه گذاران و سفته بازان از بازار مسکن
ایرنا
قیمت مسکن در تهران کاهش می یابد/بازار مسکن درگیر رکود سنگینی است
میزان
قیمت مسکن به تدریج در حال کاهش است
تین نیوز
قیمت مسکن کاهش یافته است؟
بازار نیوز
بررسی ادعای کاهش قیمت مسکن
سازه نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : امید واهی به مسکن در 6 ماه نخست
bltصبحانه با خبر : خانه تا 30درصد ارزان می شود
bltدنیای اقتصاد : خانه تا 30 درصد ارزان می شود
bltملیت : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltالف : وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltدیده بان ایران : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
bltجام نیوز : قامت خمیده مستاجران زیر فشار اجاره های نجومی
bltاقتصادگردان : سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
bltخبر داغ : شکست حباب قیمت مسکن در برخی محلات تهران
bltشبکه خبر : با این قدرت خرید، رکود مسکن 20 ساله است
bltساعت 24 : توقف رشد مسکن در کلان شهرها
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltتین نیوز : تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
bltفیدوس : آیا زمان برای خرید مسکن مناسب است؟
bltخبرآنلاین : شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
bltفیدوس : سرپوش بردردهای بازار مسکن
bltایرنا : تاثیر طرح ها بر بازار مسکن
bltافکار نیوز : سرپوش بر دردهای بازار مسکن
bltصبحانه با خبر : سرمایه گذاران درحال خروج از بازارمسکن هستند؟
bltمهر نیوز : سرپوش بردردهای بازارمسکن/سرمایه گذاران درحال خروج از بازارهستند؟
bltمشرق نیوز : مدیریت بازار مسکن با توصیه های آقای وزیر
bltفرتاک نیوز : مدیریت بازار مسکن با توصیه های آقای وزیر/ نقش مغفول بانک ها در التهابات مسکن
bltمثلث : افت 10 تا 20 درصدی مسکن در آگهی ها
bltتابناک : کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات
bltاقتصادگردان : 5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
bltخبرآنلاین : حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
bltسازه نیوز : کاهش 30 درصدی قیمت واحدهای کوچک متراژ در ماه های آینده
bltبازار نیوز : قیمت خانه های کوچک پایین می آید
bltشهر فردا : آیا وام مسکن می تواند سایه سنگین رکود را از سر بازار کم کند؟
bltجوان آنلاین : بازار مسکن با خروج سوداگران به آرامش می رسد
bltشبکه خبر : خروج نسبی سفته بازان از بازار مسکن
bltبانکداری ایرانی : کوچ سرمایه گذاران مسکن به بورس و خودرو شدت گرفت
bltسیمرغ : کاهش 4 میلیونی قیمت هر متر خانه در تهران
bltخبر خودرو : کاهش 4میلیونی قیمت هر متر خانه در تهران
bltعصر مالی : سفته بازان از بازار مسکن خارج شده اند/ شکل گیری انتظار کاهش قیمت خانه ها
bltایرنا : خروج نسبی سرمایه گذاران و سفته بازان از بازار مسکن
bltمیزان : قیمت مسکن در تهران کاهش می یابد/بازار مسکن درگیر رکود سنگینی است
bltتین نیوز : قیمت مسکن به تدریج در حال کاهش است
bltبازار نیوز : قیمت مسکن کاهش یافته است؟
bltسازه نیوز : بررسی ادعای کاهش قیمت مسکن
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.