مخبر - 1398/06/12 - شرایط خرید مسکن از دولت

شرایط خرید مسکن از دولت
از اردیبهشت ماه سال جاری، زمزمه هایی از رونمایی و اجرای طرح اقدام ملی مسکن برای کاهش آثار تورم مسکن بر اقشار آسیب پذیر شنیده شد اما یک ماه طول کشید تا وزیرراه و شهرسازی، جزییاتی از این برنامه را تشریح کند.
شرایط خرید مسکن از دولت

اقتصادگردان- پس از اظهارات محمد اسلامی، گوشه های مختلفی از این برنامه توسط سایر مسوولان مشخص شد تا اینکه در روز عیدغدیر و با آغاز ساخت 110 هزارواحد مسکونی، برنامه اقدام ملی مسکن به صورت رسمی کلید خورد.
البته بارقه های آغاز طرح اقدام ملی به سال گذشته و ابلاغیه رییس جمهوری به ارگان و نهادهای دولتی برای واگذاری زمین های بلااستفاده شان بازمی گردد، درنیمه نخست سال گذشته حسن روحانی تمام ارگان های دولتی را مکلف کرد که اراضی بلااستفاده خود را برای ساخت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قراردهند تا با احداث مسکن در این اراضی مشکل مسکن متقاضیان مصرفی حل شود. براساس این برنامه، قرار است هر دو طرف عرضه و تقاضا تقویت شوند وطبق این برنامه که برای کاهش هزینه مسکن تدوین شده است، طی مدت 2 سال، 400 هزار واحد مسکونی ساخته می شود. درواقع با توجه به اینکه زمین بیش از 60 درصد هزینه مسکن را به خود اختصاص می دهد در برنامه «اقدام ملی» سیاست گذار تلاش کرده تا با واگذاری زمین های دولتی به سازندگان، هزینه ساخت را در این طرح کاهش دهد، همچنین علاوه بر زمین های وزارت راه وشهرسازی براساس دستورالعمل رییس جمهوری تمام دستگاه های دولتی موظف شده اند تا زمین های دولتی را برای ساخت و ساز در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.
البته با توجه به اینکه طی یکسال گذشته ارگان های دولتی همکاری مناسبی برای واگذاری زمین های بلااستفاده خود نداشتند، این سوال مطرح می شود که آیا این طرح طی دو سال آینده به اتمام می رسد؟ تازه ترین اظهارات معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، نشان از تأمین اراضی مورد نیاز برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی دارد. به گفته علی نبیان، از اواخر سال گذشته و اوایل امسال، طرح برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت که در کنار آن، موضوع تکمیل مسکن مهر هم به عنوان یکی از دغدغه های متقاضیان پیگیری شد. نبیان گفت: متقاضیانی که تاکنون از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده اند، می توانند در طرح اقدام ملی ثبت نام کنند. او در خصوص شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن افزود: فقط کسانی می توانند در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کنند که فرم (ج) آنها سبز باشد، بر اساس فرم (ج) هر فردی می تواند یک بار از امکانات دولتی برای خانه دار شدن استفاده کند و کسانی که فرم (ج) آنها قرمز باشد، بدین معنا است که قبلا از این امکانات استفاده کرده اند. (استعلام فرم (ج) از وزارت راه و شهرسازی مبنی بر عدم استفاده متقاضی از تسهیلات دولتی شامل زمین، مسکن، تسهیلات یارانه ای و ... است.) به گزارش «تعادل» اگرچه براساس اظهارات معاون وزیرراه و شهرسازی عدم استفاده از امکانات و تسهیلات دولتی تنها شرط برای ثبت نام دربرنامه اقدام ملی مسکن است اما با نگاهی به طرح هایی از این دست مانند طرح مسکن مهر و همچنین اظهارات مسوولان و اهداف اعلام شده برای این طرح طی روزها و هفته های گذشته پیش بینی می شود که شروطی مانند نداشتن مسکن، بومی بودن و تأهل (این شرط پس از مدتی از طرح مسکن مهر حذف شد) و ... هم در چارچوب این طرح وجود داشته باشد که به آن اشاره نشده است.
نبیان اضافه کرد: زمان و چگونگی ثبت نام از طریق اداره کل راهداری و شهرسازی هر استانی اعلام خواهد شد، ضمن اینکه تمامی افرادی که در صندوق پس انداز یکم مسکن برای دریافت تسهیلات خرید خانه سرمایه گذاری کرده اند، می توانند در طرح اقدام ملی صاحبخانه شوند.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از انعقاد تفاهمنامه با بانک مسکن برای انتقال وام صندوق پست انداز یکم (خانه اولی ها) به طرح های مشارکتی ساخت خانه خبر داد و گفت: متقاضیان دریافت تسهیلات از این صندوق، وام خود را در اختیار ساخت خانه در طرح اقدام ملی قرار می دهند.
معاون وزیر راه و شهرسازی به ارایه گزارشی از طرح اقدام ملی پرداخت و گفت: هدف از این طرح کاهش دغدغه خانه دار شدن است و بر همین اساس مقدمات ساخت٤٠٠ هزار واحد مسکونی فراهم شده است که٢٠٠ هزار واحد آن در شهرهای جدید ساخته می شود و شرکت بازآفرینی شهری و بنیاد مسکن هم در شهرهایی که صاحب زمین هستند اقدام به ساخت بقیه این خانه ها خواهند کرد. او ادامه داد: سازمان ملی زمین و مسکن وظیفه تامین زمین را در استان هایی دارد که سازمان های متولی اجرا، زمین ندارند و در همین راستا تاکنون هزار و ٥٠ هکتار زمین برای حل مشکل حاشیه نشینی در چابهار در اختیار شرکت بازآفرینی شهری قرار گرفته و به نام این شرکت سند خورده است.
اثر افزایش قیمت بر اقدام دولت
فارغ از شیوه اجرا و جزییات برنامه اقدام ملی مسکن، دلیل اصلی تدوین و اجرای این برنامه افزایش قیمت مسکن از سال گذشته است، از اردیبهشت ماه سال گذشته و همگام با نوسان نرخ ارز، افزایش قیمت مسکن هم آغاز شد و همین موضوع موجب شد که عباس آخوندی وزیرسابق راه و شهرسازی، در تیرماه سال97 از بسته ای با 9 راهکار برای ساماندهی بازار مسکن رونمایی کند.
این راهکارها اجرایی نشد تا اینکه در اردیبهشت سال جاری وزیرجدید راه و شهرسازی بسته ای 5 گانه برای رونق بخشی به بازار ارایه داد و پس از آن وزارت اقتصاد هم 2 راهکار برای بهبود وضعیت بازار مسکن مطرح کرد که تاکنون گامی محکم برای اجرای این راهکارها برداشته نشده است درحالی که به نظر می رسد وزارت راه و شهرسازی به دنبال عملیاتی شدن طرح اقدام ملی مسکن و ساخت 400 هزار واحد مسکونی برای گروه های هدف است. در همین راستا، نبیان با اشاره به افزایش قیمت مسکن در سال گذشته و تاثیر آن بر بازار مسکن به ویژه طرح مسکن مهر گفت: با جهش قیمت مسکن، این پروژه در سه حوزه شهرهای زیر 25 هزار نفر توسط بنیاد مسکن، شهرهای جدید توسط شرکت عمران شهرهای جدید و سایر شهرها توسط سازمان ملی زمین و مسکن پیگیری شد. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن تصریح کرد: در سال جاری، جلساتی با استانداران در خصوص مسکن مهر برگزار کردیم که تا پایان امسال، پروژه های بدون مشکل حقوقی به پایان برسد؛ ضمن اینکه سال 98 اتمام پروژه ها را شاهد خواهیم بود. نبیان با تأکید بر اینکه تعداد واحدهای دارای پرونده حقوقی در مراجع قضایی چندان بالا نیست، ادامه داد: تعدادی از واحدهای مسکن مهر در سال گذشته فاقد متقاضی بوده اند که در قانون بودجه سال گذشته و سال جاری، ردیفی در بودجه اختصاص یافت که این فضاها با هماهنگی کمیته امداد و بهزیستی، به خانوارهای تحت پوشش این دو نهاد واگذار شود.
او مجموعه واحدهای مسکن بدون متقاضی در سه مجموعه شهرهای زیر 25 هزار نفر و نیز شهرهای جدید و سایر شهرها را 60 هزار واحد دانست و گفت: قرار شد این تعداد واحد مسکن مهر بر اساس پیگیری دستگاه های مشمول به آنها واگذار شود. معاون وزیر راه و شهرسازی، به تفاهمنامه میان وزارتخانه های راه و شهرسازی و دفاع مبنی بر ساخت 100 هزار واحد مسکونی در اراضی نیروهای مسلح اشاره کرد و افزود: تعدادی از واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر را نیز قرار است بر اساس این تفاهمنامه، به پرسنل نیروهای مسلح واگذار کنیم. نبیان در خصوص افزایش تسهیلات مسکن مهر از 40 به 45 و 50 میلیون تومان هم گفت: در شهر جدید پردیس، تسهیلات مسکن مهر به 50 میلیون و در سایر شهرها به 45 میلیون تومان افزایش یافته است که در اوایل سال آینده، مسکن مهر پردیس به پایان خواهد رسید. به گفته مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، مالک یک میلیون و 190 هزار و 215 واحد مسکن مهر بوده که تاکنون یک میلیون و 19 هزار و 617 واحد، افتتاح و 20 هزار و 299 واحد آماده افتتاح شده است؛ ضمن اینکه 35 هزار و 200واحد مسکن مهر بدون متقاضی داشته ایم.
نگاهی به طرح اقدام ملی
بر اساس دستور وزیر راه و شهرسازی و رییس جمهور، قرار شده است تا ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور در دستور کار قرار گیرد که 200 هزار واحد در شهرهای جدید و 100 هزار واحد توسط بنیاد مسکن و 100 هزار واحد در بافت فرسوده احداث شود. بر این اساس، سازمان ملی زمین و مسکن قرار است اراضی مورد نیاز برای ساخت 200 هزار واحدی که توسط بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده ساخته می شود را تامین کند و از سوی دیگر، بازآفرینی شهری و بنیاد مسکن هم از اراضی خود در این طرح استفاده کنند.
منبع خبر : اقتصادگردان

محتوای این خبر به صورت خودکار از «اقتصادگردان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   تورم   مسکن مهر   تسهیلات   وزارت راه   بانک مسکن   مسکن   پس انداز   خرید آنلاین   شهرسازی   کاهش هزینه   هزینه مسکن   وزارت راه و شهرسازی   طرح مسکن مهر   عرضه و تقاضا   خانه دار   اقشار آسیب پذیر   سازمان ملی زمین و مسکن   رئیس جمهور   نهادهای دولتی   صاحبخانه   علی نبیان   مکلف   واحد مسکونی   کلید خورد   یکسال   واگذاری زمین   حسن روحانی   سرمایه گذاری   پیش بینی   خرید و فروش مسکن   دستگاه های دولتی   ساخت مسکن   مسکونی  
اخبار مرتبط
سراب خرید خانه با وام
اقتصادگردان
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
آرا نیوز
در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
خبرگزاری دانشجو
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
تسنیم
طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
افکار نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن
تین نیوز
نقطه ضعفِ مکملِ مسکنِ دولتی
اقتصادگردان
شروط خانه دار شدن در طرح اقدام ملی مسکن
عصر مالی
شرایط ثبت نام در طرح ملی مسکن اعلام شد
پول نیوز
شرایط ثبت نام متقاضیان مسکن اقدام ملی مشخص شد
عصر امروز
شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن اعلام شد.
اقتصاد نیوز
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم ؟
جام نیوز
نحوه خانه دار شدن در طرح اقدام ملی + جزییات
روز پلاس
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
ایرنا
طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
فرارو
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
وزیر راه وشهرسازی: به دنبال اعتمادسازی بین دولت، تولیدکنندگان و مردم هستیم
آنا نیوز
متقاضیان صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی مسکن متصل می شوند
شبستان
سرمایه گذاری 30 هزار میلیارد تومانی برای ساخت 110 هزار واحد مسکونی/ امید خانه دار شدن مردم را در تهران به زیر 10 سال می رسانیم
باشگاه خبرنگاران
امید به خانه دار شدن را به زیر 10 سال می رسانیم
ستاره نیوز
اسلامی: عملیات اجرایی احداث 110 هزار واحد مسکن آغاز می شود
ایرنا
کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
اتاق خبر
کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال/ مسکن مهر موفق بود
فارس
کلنگ زنی150 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی
عصر پرس
شرایط خانه دار شدن کارگران اعلام شد
روز پلاس
دلالی بانک ها عامل انفجار قیمت مسکن / قطع دست بانک نوشداروی جلوگیری از سونامی قیمت خانه است
خبرگزاری دانشجو
وام مسکن را به مصالح ساختمانی بدهیم
ایسنا
با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟
جوان آنلاین
تسهیلات بانکی به شما 11متر خانه می دهد!
بازار نیوز
سهم 11 متری تسهیلات بانکی در خرید خانه
ایرنا
فراخوان های عمومی پروژه های مشارکتی به زودی به اطلاع عموم می رسد /400 هزار واحد مسکونی فرصتی برای رونق بخش مهندسی کشور
صدای مهندسی ایران
مسکن، موتور اقتصاد را روشن می کند؟/ تسهیلات بانکی باید 20 درصد افزایش یابد!
خبرآنلاین
روشن شدن موتور اقتصاد با مسکن امکان پذیر است؟
میزان
فرار از رکود اقتصادی با طرح ساخت مسکن
افق تازه
مسکن ، موتور اقتصاد را روشن می کند ؟
جام نیوز
آیا مسکن موتور محرک اقتصاد خواهد شد؟
شهر فردا
ساخت 60 هزار واحد مسکن از طرح اقدام ملی
آریا
مسکن می تواند مشکل رکود اقتصادی را حل کند؟
اقتصاد نیوز
مسکن، موتور اقتصاد را روشن می کند؟
ایسنا
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : سراب خرید خانه با وام
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltآرا نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltخبرگزاری دانشجو : در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltتسنیم : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltافکار نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
bltتین نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن
bltاقتصادگردان : نقطه ضعفِ مکملِ مسکنِ دولتی
bltعصر مالی : شروط خانه دار شدن در طرح اقدام ملی مسکن
bltپول نیوز : شرایط ثبت نام در طرح ملی مسکن اعلام شد
bltعصر امروز : شرایط ثبت نام متقاضیان مسکن اقدام ملی مشخص شد
bltاقتصاد نیوز : شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن اعلام شد.
bltجام نیوز : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم ؟
bltروز پلاس : نحوه خانه دار شدن در طرح اقدام ملی + جزییات
bltایرنا : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
bltفرارو : طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltآنا نیوز : وزیر راه وشهرسازی: به دنبال اعتمادسازی بین دولت، تولیدکنندگان و مردم هستیم
bltشبستان : متقاضیان صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی مسکن متصل می شوند
bltباشگاه خبرنگاران : سرمایه گذاری 30 هزار میلیارد تومانی برای ساخت 110 هزار واحد مسکونی/ امید خانه دار شدن مردم را در تهران به زیر 10 سال می رسانیم
bltستاره نیوز : امید به خانه دار شدن را به زیر 10 سال می رسانیم
bltایرنا : اسلامی: عملیات اجرایی احداث 110 هزار واحد مسکن آغاز می شود
bltاتاق خبر : کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
bltفارس : کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال/ مسکن مهر موفق بود
bltعصر پرس : کلنگ زنی150 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی
bltروز پلاس : شرایط خانه دار شدن کارگران اعلام شد
bltخبرگزاری دانشجو : دلالی بانک ها عامل انفجار قیمت مسکن / قطع دست بانک نوشداروی جلوگیری از سونامی قیمت خانه است
bltایسنا : وام مسکن را به مصالح ساختمانی بدهیم
bltجوان آنلاین : با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟
bltبازار نیوز : تسهیلات بانکی به شما 11متر خانه می دهد!
bltایرنا : سهم 11 متری تسهیلات بانکی در خرید خانه
bltصدای مهندسی ایران : فراخوان های عمومی پروژه های مشارکتی به زودی به اطلاع عموم می رسد /400 هزار واحد مسکونی فرصتی برای رونق بخش مهندسی کشور
bltخبرآنلاین : مسکن، موتور اقتصاد را روشن می کند؟/ تسهیلات بانکی باید 20 درصد افزایش یابد!
bltمیزان : روشن شدن موتور اقتصاد با مسکن امکان پذیر است؟
bltافق تازه : فرار از رکود اقتصادی با طرح ساخت مسکن
bltجام نیوز : مسکن ، موتور اقتصاد را روشن می کند ؟
bltشهر فردا : آیا مسکن موتور محرک اقتصاد خواهد شد؟
bltآریا : ساخت 60 هزار واحد مسکن از طرح اقدام ملی
bltاقتصاد نیوز : مسکن می تواند مشکل رکود اقتصادی را حل کند؟
bltایسنا : مسکن، موتور اقتصاد را روشن می کند؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.