مخبر - 1398/06/12 - اهرم تفکیک تجار حقیقی و صوری

اهرم تفکیک تجار حقیقی و صوری
تصمیمات جدید برای کارت های بازرگانی در دستور کار قرار گرفت. اتاق بازرگانی ایران در قالب مصوبه ای و در چند محور مجزا فهرست مشوق ها و الزامات پیشنهادی مرکز ملی رتبه بندی را با هدف تعیین سطح و مرزبندی میان «فعالان اقتصادی واقعی» و«شرکت های صوری»، تصویب کرده است.
اهرم تفکیک تجار حقیقی و صوری

شعارسال: در این چارچوب، پیشنهاد شده است که کارت های مذکور تنها در صورتی امکان تمدید داشته باشند که صاحبان کارت بازرگانی توسط «مرکز ملی رتبه بندی اتاق ایران» مورد سطح بندی قرار گرفته باشند، در عین حال این راهکار مطرح شده است که مدت زمان اعتبار کارت بازرگانی، به طور مستقیم به رتبه اعطا شده از سوی مرکز رتبه بندی به فعال اقتصادی منوط شود.

در عین حال و از یک منظر کلی «تقدیر و اعطای جوایز به دارندگان رتبه های برتر»، «معرفی دارندگان رتبه های برتر به جشنواره های ملی و بین المللی»، «ارسال مطالعات اقتصادی اتاق ها به بنگاه های رتبه بندی شده» و «درج اطلاعات حرفه ای دارندگان رتبه های برتر» از مهم ترین مزیت های طرح رتبه بندی به حساب می آید. همچنین «شفاف سازی محیط کسب وکار»، «حمایت از فعالان واقعی»، «تمایز بنگاه های واقعی از شرکت های صوری»، «شفاف سازی و تسهیل خدمات برای بنگاه های واقعی»، «اعتمادسازی در روابط اقتصادی بین الملل»، «جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی» از مهم ترین اهداف رتبه بندی بنگاه های اقتصادی است.

مطابق این سیاست، اتاق ایران به دولت پیشنهاد کرده است که تنها دارندگان رتبه های برتر در فرآیند ترخیص و ارزیابی کالاها از خط سبز گمرکی بهره مند شوند و این رتبه ها برای دریافت تسهیلات و مشوق های صادراتی به بانک توسعه صادرات ایران معرفی شوند. همچنین پیشنهاد شده است که تسهیلات حمایتی برای بازسازی و نوسازی واحد های تولیدی از سوی وزارت صمت به دارندگان رتبه های برتر اعطا شود تا رتبه های برتر برای حضور در فرآیند صادرکننده نمونه به سازمان توسعه تجارت ایران ارجاع شوند. در همین راستا، تاکید شده که از طریق انعقاد تفاهم نامه همکاری با بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور رتبه بندی پارلمان اقتصاد را در اعتبارسنجی های خود ملاک عمل قرار دهد تا از این مسیر بنگاه های اقتصادی که رتبه های برتر را اخذ کردند برای اخذ تسهیلات مالی و اعتباری در اولویت بانک ها قرار گیرند. به غیر از بهره گیری از تسهیلات از مسیر شبکه بانکی، «انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان امور مالیاتی» با هدف تقسیط مالیات پرداختی و حذف حسابرسی مجدد رتبه های برتر، «انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان تامین اجتماعی برای تقسیط بیمه پرداختی و حذف بازرسی دفاتر بنگاه های اقتصادی دارای رتبه های برتر» و «امضای تفاهم نامه با سایر نهادهای مرتبط در راستای تسهیل و توسعه کسب وکار دارندگان رتبه های برتر در زمینه تجارت خارجی» از دیگر پیشنهادهای اتاق بازرگانی ایران به سیاست گذار است. به این ترتیب، معاونت فنی اتاق ایران و مرکز ملی رتبه بندی موظف شده اند که نسبت به تنظیم ضوابط موردنیاز بندهای تصویب شده اقدام کنند؛ همچنین درخصوص مشوق ها و الزامات رتبه بندی در سطح دستگاه های اجرایی کشور نیز مقرر شده است که موارد مطرح شده در قالب یک بسته پیشنهادی از سوی مرکز ملی رتبه بندی و معاونت فنی اتاق ایران تنظیم و برای تصویب به دولت ارسال شود.

جزئیات رتبه بندی فعالان

این برنامه جدید درحالی از سوی فعالان بخش خصوصی مطرح شده است که از حدود یک سال گذشته و به دنبال تلاطمات اقتصادی، چالش ها و انحرافات مربوط به فعالیت کارت های بازرگانی تشدید شد، به گونه ای که تبعات خود را در دو بال تجارت خارجی یعنی واردات و صادرات و همچنین بازرگانی داخلی نشان داد. در همین راستا، فعالان اقتصادی بخش خصوصی تصریح می کنند که برخلاف بسیاری از ارزیابی ها که اتاق بازرگانی را مسوول اصلی چالش های پیش آمده درخصوص کارت های بازرگانی معرفی می کند، باید ریشه مشکل را در بخشی از سیاست گذاری ها جست وجو کرد. بر این اساس فعالان اقتصادی با استناد به آمارهای ارائه شده معتقدند یکی از دلایل ایجاد زمینه های نامتعارف در سیاست گذاری های ارزی، ریالی، صادراتی و وارداتی به عدم مشورت و دریافت نظرات اتاق های بازرگانی برمی گردد.

اما اختلافات درحالی در مورد ریشه اختلال های کارت بازرگانی پابرجاست که اتاق ایران در تازه ترین گام اصلاحی خود تلاش دارد تا از طریق سازوکارهای «مرکز ملی رتبه بندی اتاق ایران»، ضوابط محدودکننده تری را برای تمدید این کارت ها لحاظ کند. در این راستا پارلمان اقتصاد کشور طی مصوبه ای، فهرست مشوق ها و الزامات پیشنهادی مرکز ملی رتبه بندی را با هدف تعیین سطح میان فعالان واقعی و صوری، تصویب کرده است. امین الله فرهادی، رئیس مرکز رتبه بندی اتاق ایران، اعلام کرده است که هدف از رتبه بندی بنگاه ها و فعالان اقتصادی، شفاف سازی محیط کسب وکار و حمایت از فعالان واقعی است. به گفته رئیس این مرکز، مهم ترین مزیت رتبه بندی این است که شرکت ها از جایگاه خود نسبت به شرکت های رقیب در زمینه تجاری و تولیدی که در آن فعال هستند، آگاه می شوند. در همین راستا، نتیجه رتبه بندی در قالب یک گزارش80 صفحه ای به واحدهای رتبه بندی شده، ارائه می شود؛ به گونه ای که شرکت ها می توانند براساس همین گزارش وضعیت خود را ارتقا دهند و نسبت به تقویت خود اقدام کنند. از سوی دیگر قانون گذار تاکید دارد که هر فعال اقتصادی براساس تاثیرگذاری خود در محیط کسب وکار از منابع بانکی و سایر تسهیلات بهره مند شود. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، رئیس مرکز ملی رتبه بندی اتاق ایران، تصریح کرده که تا پیش از این، ابزار رتبه بندی در ایران مورد استفاده قرار نگرفته است، مساله ای که باعث شکل گیری شرکت های صوری و رانتی شده و نتیجه آن کوتاه شدن دست فعالان اقتصادی واقعی از منابع بوده است؛ اما درحال حاضر با اجرای سیاست رتبه بندی بنگاه ها، آسیب های مورد اشاره به حداقل خواهد رسید و منابع به سمت بنگاه های واقعی سوق پیدا خواهد کرد. همچنین با برنامه ریزی هایی که در آینده صورت خواهد گرفت، بخشی از هزینه رتبه بندی متقاضیان به عنوان یارانه توسط اتاق ایران و برای مدت 2 سال پرداخت خواهد شد. از سوی دیگر، به شرکت های رتبه بندی شده در حوزه حمل و نقل بین الملل، امتیازات تخفیفی برای دریافت مجوز «کارنه تیر» داده خواهد شد.

همچنین پیگیری برای اصلاح آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات برای رتبه بندی، هنگام تمدید کارت بازرگانی و افزایش مدت زمان اعتبار کارت بازرگانی برای اشخاص رتبه بندی شده نیز از مهم ترین بخش های این مصوبه است. بر اساس آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف هستند که اشخاص و شرکت ها را رتبه بندی کنند و کارت بازرگانی براساس رتبه بندی یاد شده به مدت بیش از یک سال تا پنج سال مورد تمدید قرار گیرند. اکنون و به وسیله مصوبه جدید، این آیین نامه اصلاح و جزئیات بیشتری برای الزام به رتبه بندی به آن افزوده خواهد شد. رئیس مرکز رتبه بندی اتاق ایران همچنین تصریح می کند: قوانین متعددی از جمله قانون مقررات صادرات و واردات مصوب سال 1386، قانون مبارزه با فساد مصوب سال 1389، قانون حداکثر استفاده از توان داخلی مصوب سال 1391 و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز رتبه بندی فعالان اقتصادی را به اتاق ایران واگذار کرد که برخی از مراجع ذی صلاح نیز در این فرآیند باید با اتاق ایران همکاری کنند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار:11شهریور1398 ، کدخبر: 3566808: www.donya-e-eqtesad.com


منبع خبر : شعار سال

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
صادرات   تسهیلات   گمرکی   کارت بازرگانی   اتاق بازرگانی   بخش خصوصی   مشوق های صادراتی   بنگاه   کسب وکار   تجار   کالاها   مرزبندی   جوایز   دارندگان   صادرکننده   کارت های بازرگانی   اقتصاد   بانک مرکزی   شعار سال   بانک ها   سرمایه گذاران   بازرگانی   سازمان توسعه تجارت   فعالان اقتصادی   وزارت صمت   تفاهم نامه همکاری   روابط اقتصادی   بنگاه های اقتصادی   بانک توسعه صادرات ایران  
اخبار مرتبط
عمیق تر شدن رکود مسکن در پاییز و زمستان/ قیمت بنزین اصلاح می شود یا نمی شود؟/ 3 نشانه حاکمیت مطلق دولت بر اقتصاد کشور
مشرق نیوز
معاف شدگان مالیات برای واردات
شعار سال
حرکت 150 هزار میلیارد تومان از سپرده های بلندمدت به سمت نقدینگی
اقتصادگردان
برگزاری دوره رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با همکاری بانک مرکزی
شبستان
فرصت عمان به تجار ایران
شعار سال
تاثیربخشنامه‎ جدیدرییسی بررفع موانع کسب وکار
خیبر انلاین
باید با مهیا کردن شرایط و برداشتن موانع، فضای کسب و کار را تسهیل کنیم
شبستان
آیا سرمایه داری سنتی در ایران پایان یافته است؟
رویداد 24
عمان جایگاهی برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی
ایرنا
سفر آخرت «اسدالله»
ایران آنلاین
صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد / سازمان توسعه تجارت نقشه راه صادرات را تبیین کند
خبرگزاری دانشجو
کارشناس حوزه صادرات: شبکه پول مجازی مشترک میان شرکت های ایرانی و عراقی ایجاد شود
پانا
بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی است
میزان
ابطال بخشنامه تمدید ضمانت نامه های بانکی برای بنگاه های اقتصادی از سوی بانک مرکزی
ایسنا
صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد/ سازمان توسعه تجارت نقشه راه صادرات را تبیین کند
فارس
وزیر اقتصاد: بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی
ایرنا
بخش خصوصی؛سکاندار اقتصاد ایران پس از برجام
عصر مالی
بعد از برجام خط مقدم اقتصاد کشور به چه کسانی سپرده می شود؟
خبرآنلاین
وعده بانک مرکزی برای حمایت از واحدهای تولیدی استان کرمان
صدا و سیما
حل مشکلات تعهدات ارزی تولید کنندگان کرمانی تا 20 روز آینده
ایسنا
تسهیلات سرمایه در گردش در صورت درخواست متقاضی تمدید می شود/ 50 درصد ارز حاصل از صادرات برای واردات هزینه شود
برنا نیوز
تسهیلات سرمایه در گردش تمدید می شود
سایت جماران
تعلیق محرومیت بنگاه های اقتصادی از خدمات بانکی با نظر شورای تامین
اقتصادگردان
آل اسحاق: تحریم بانک های پارسیان و ملی همه کاسه کوزه ها را به هم ریخت
آریا
تسهیلات ارزی با چه نرخی بازپرداخت می شوند،11.200 تومان یا1200 تومان؟
ستاره نیوز
مشکلات بودجه ای رایزنان بازرگانی رفع می شود
اقتصادگردان
جهانگیری آیین نامه تعلیق محرومیت بنگاه های اقتصادی را ابلاغ کرد
خبرگزاری دانشجو
تعلیق محرومیت دارندگان چک برگشتی از خدمات بانکی
پارسینه
آیین نامه تعلیق محرومیت بنگاه های اقتصادی ابلاغ شد
خبرگزاری ایلنا
تسهیل ارتباط تجار؛ عامل استقبال بخش خصوصی از سککوک
بانکداری ایرانی
تمدید کارت بازرگانی بر اساس رتبه بندی فعالان اقتصادی انجام شود
ایرنا
سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی نیازمند بازنگری است
مهر نیوز
سوریه و ایران خواستار افزایش تبادلات تجاری میان دو کشور شدند
ایرنا
آغاز تلاش ها برای ترخیص کالاهای رسوب شده در گمرکات
آریا
چرا فعالان اقتصادی نباید از بازار امارات غافل شوند؟
ایرنا
آماده ایم به تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز ایران کمک کنیم
ایسنا
ادعای فعالان اتاق بازرگانی: انتقاد از کارت بازرگانی فرار رو به جلو است
خبرآنلاین
میرمحمدصادقی: کارت بازرگانی مجوز واردات  و صادرات نیست
خبرآنلاین
برخی به دنبال رودرو قراردادن صادرکنندگان با دولت هستند/ دولت حاضر به مشورت با بخش خصوصی در بحث ممنوعیت واردات نیست
خبرگزاری ایلنا
تمرکز کمیسیون صادرات اتاق فارس بر پنج کشور هدف صادرات استان/ آغاز فصل جدید اقتصاد فارس
حافظ نیوز
اخبار مرتبط
bltمشرق نیوز : عمیق تر شدن رکود مسکن در پاییز و زمستان/ قیمت بنزین اصلاح می شود یا نمی شود؟/ 3 نشانه حاکمیت مطلق دولت بر اقتصاد کشور
bltشعار سال : معاف شدگان مالیات برای واردات
bltاقتصادگردان : حرکت 150 هزار میلیارد تومان از سپرده های بلندمدت به سمت نقدینگی
bltشبستان : برگزاری دوره رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با همکاری بانک مرکزی
bltشعار سال : فرصت عمان به تجار ایران
bltخیبر انلاین : تاثیربخشنامه‎ جدیدرییسی بررفع موانع کسب وکار
bltشبستان : باید با مهیا کردن شرایط و برداشتن موانع، فضای کسب و کار را تسهیل کنیم
bltرویداد 24 : آیا سرمایه داری سنتی در ایران پایان یافته است؟
bltایرنا : عمان جایگاهی برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی
bltایران آنلاین : سفر آخرت «اسدالله»
bltخبرگزاری دانشجو : صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد / سازمان توسعه تجارت نقشه راه صادرات را تبیین کند
bltپانا : کارشناس حوزه صادرات: شبکه پول مجازی مشترک میان شرکت های ایرانی و عراقی ایجاد شود
bltمیزان : بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی است
bltایسنا : ابطال بخشنامه تمدید ضمانت نامه های بانکی برای بنگاه های اقتصادی از سوی بانک مرکزی
bltفارس : صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد/ سازمان توسعه تجارت نقشه راه صادرات را تبیین کند
bltایرنا : وزیر اقتصاد: بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی
bltعصر مالی : بخش خصوصی؛سکاندار اقتصاد ایران پس از برجام
bltخبرآنلاین : بعد از برجام خط مقدم اقتصاد کشور به چه کسانی سپرده می شود؟
bltصدا و سیما : وعده بانک مرکزی برای حمایت از واحدهای تولیدی استان کرمان
bltایسنا : حل مشکلات تعهدات ارزی تولید کنندگان کرمانی تا 20 روز آینده
bltبرنا نیوز : تسهیلات سرمایه در گردش در صورت درخواست متقاضی تمدید می شود/ 50 درصد ارز حاصل از صادرات برای واردات هزینه شود
bltسایت جماران : تسهیلات سرمایه در گردش تمدید می شود
bltاقتصادگردان : تعلیق محرومیت بنگاه های اقتصادی از خدمات بانکی با نظر شورای تامین
bltآریا : آل اسحاق: تحریم بانک های پارسیان و ملی همه کاسه کوزه ها را به هم ریخت
bltستاره نیوز : تسهیلات ارزی با چه نرخی بازپرداخت می شوند،11.200 تومان یا1200 تومان؟
bltاقتصادگردان : مشکلات بودجه ای رایزنان بازرگانی رفع می شود
bltخبرگزاری دانشجو : جهانگیری آیین نامه تعلیق محرومیت بنگاه های اقتصادی را ابلاغ کرد
bltپارسینه : تعلیق محرومیت دارندگان چک برگشتی از خدمات بانکی
bltخبرگزاری ایلنا : آیین نامه تعلیق محرومیت بنگاه های اقتصادی ابلاغ شد
bltبانکداری ایرانی : تسهیل ارتباط تجار؛ عامل استقبال بخش خصوصی از سککوک
bltایرنا : تمدید کارت بازرگانی بر اساس رتبه بندی فعالان اقتصادی انجام شود
bltمهر نیوز : سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی نیازمند بازنگری است
bltایرنا : سوریه و ایران خواستار افزایش تبادلات تجاری میان دو کشور شدند
bltآریا : آغاز تلاش ها برای ترخیص کالاهای رسوب شده در گمرکات
bltایرنا : چرا فعالان اقتصادی نباید از بازار امارات غافل شوند؟
bltایسنا : آماده ایم به تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز ایران کمک کنیم
bltخبرآنلاین : ادعای فعالان اتاق بازرگانی: انتقاد از کارت بازرگانی فرار رو به جلو است
bltخبرآنلاین : میرمحمدصادقی: کارت بازرگانی مجوز واردات  و صادرات نیست
bltخبرگزاری ایلنا : برخی به دنبال رودرو قراردادن صادرکنندگان با دولت هستند/ دولت حاضر به مشورت با بخش خصوصی در بحث ممنوعیت واردات نیست
bltحافظ نیوز : تمرکز کمیسیون صادرات اتاق فارس بر پنج کشور هدف صادرات استان/ آغاز فصل جدید اقتصاد فارس
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.