مخبر - 1398/06/11 - سرپوش بردردهای بازارمسکن/سرمایه گذاران درحال خروج از بازارهستند؟

سرپوش بردردهای بازارمسکن/سرمایه گذاران درحال خروج از بازارهستند؟
بازار مسکن به اوج قیمت خود رسیده و از آنجایی که بازدهی مورد نظر را تأمین نمی کند، بخشی از تقاضاهایی که به دنبال سودهای کوتاه مدت هستند، گزینه خروج از بازار را در پیش گرفته اند.
سرپوش بردردهای بازارمسکن/سرمایه گذاران درحال خروج از بازارهستند؟

به گزارش خبرنگار مهر، افزایش شدید قیمت مسکن سبب شده تا پس انداز چندساله بسیاری از متقاضیان کفاف خرید مسکن را ندهد، در نتیجه بسیاری از متقاضیان به ناچار از این بازار خارج شده و مدت هاست قید خانه دار شدن را زده اند.

علاوه بر آنکه خالی شدن بازار مسکن از تقاضاهای مصرفی، کاهش شدید و بی سابقه معاملات مسکن را در پی داشته، در چند ماه اخیر سرمایه گذاران هم از ورود به بازار مسکن خودداری کرده و این بازار با کاهش شدید تعداد معاملات مواجه شده است.

بنا بر گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات انجام شده در سه ماه مرداد، تیر و خرداد در شهر تهران، مجموعاً 14 هزار معامله انجام شده، در حالی که در مدت مشابه سال قبل از آن (خرداد، تیر و مرداد 97) حدود 42 هزار فقره معامله مسکن به ثبت رسید. ضمن اینکه متوسط تعداد معاملات در هر ماه از سال 96، 15 هزار و 100 معامله در ماه بوده است.

توصیه به خرید مسکن با کاهش 2 تا 3 درصدی قیمت در تهران

مطابق گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در مرداد ماه سال جاری در شهر تهران، به صورت میانگین به 13.02 میلیون تومان برای هر متر مربع رسید که نشان از توقف رشد قیمت مسکن و کاهش 2 درصدی قیمت ها داشت.

گزارش بازار مسکن پایتخت در مرداد ماه امسال، منتشره از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز بر کاهش 3.1 درصدی قیمت مسکن در مرداد نسبت به تیر تصریح دارد.

این کاهش اندک قیمت ها سبب شد وزیر را ه و شهرسازی که اواخر تیرماه توصیه به نخریدن مسکن کرده بود، این بار پیشنهاد خرید مسکن را مطرح کند.

اسلامی (9 شهریور): حقوق بگیرها خانه بخرند- (28 تیر): فعلاً خانه نخرید

محمد اسلامی در ابتدای هفته جاری در حاشیه هفدهمین اجلاس سالانه و جشنواره برترین های پارک فناوری پردیس در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش قیمت مسکن اظهار داشت: افزایش حباب گونه قیمت مسکن تقریباً متوقف شده و قیمت ها روند نزولی گرفته است و کسانی که حقوق بگیر هستند و می خواهند منزلی تهیه کنند در این شرایط می توانند خانه بخرند.

این در حالی است که 28 تیرماه، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه معاملات مسکن رو به کاهش است و خریدار در این بخش وجود ندارد، گفته بود: در شرایطی که حباب بزرگی در مسکن ایجاد شده مردم اقدام به خرید خانه نکنند و اجازه دهند شرایط آرام شده و این حباب به اصطلاح بترکد. نکته مهم این است که چند معامله در بازار مسکن انجام شده است، معاملات کلاً رو به کاهش بوده و همین کاهش و نبود خریدار در وضعیتی که فروشنده زیاد شده موجب افت قیمت ها خواهد شد.

علت کاهش محدود قیمت مسکن

در همین راستا مهدی غلامی کارشناس مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه علت کاهش قیمت ها را باید در خروج تقاضاهای سفته بازانه از بازار مسکن جست وجو کرد، گفت: بازار مسکن به اوج قیمت خود رسیده و از آنجایی که بازدهی مورد نظر را تأمین نمی کند، بخشی از تقاضاهایی که به دنبال سودهای کوتاه مدت هستند، در حال خروج از این بازار هستند و به علت عرضه واحدهای متعلق به این افراد، با کاهش قیمت ها روبه رو شده ایم.

غلامی اضافه کرد: البته نباید این تصور را داشت که همه تقاضاهای سرمایه ای از این بازار خارج شده اند، زیرا این بازار همچنان کم ریسک بوده و بازده بسیاری در بلندمدت دارد و تا زمانی که برای کنترل تقاضاهای سرمایه ای و سوداگرانه، مالیات های تنظیمی استفاده نشود، کاهش قابل توجه قیمت ها بعید است.

توصیه وزیر برای چه کسانی صادق است؟

غلامی در مورد افزایش امکان خرید برای خانواده ها گفت: این کاهش قیمت ها به گونه ای نبوده است که خانواده هایی که تا پیش از این کاهش 3 درصدی، توان خرید نداشته اند، اکنون بتوانند وارد بازار شده و واحد مسکونی مورد نیاز خود را خریداری کنند. البته شاید افرادی که در گذشته پس اندازی داشته یا قصد تبدیل به احسن کردن واحد مسکونی خود را داشتند ولی به علت نابسامان بودن بازار، از خرید مسکن مصرفی خودداری کرده بودند، ثبات قیمت ها بتواند فرصت خوبی برای خرید آنها باشد و توصیه وزیر راه و شهرسازی برای این دسته از متقاضیان، صادق باشد.

وی افزود: وقتی قیمت ها طی یک بازه دوساله، تقریباً سه برابر شده، کاهش چند درصدی تأثیر چندانی بر بازار ندارد و به جرأت می توان گفت خرید مسکن برای بیشتر خانواده ها محال شده و بعضی از خانواده ها از اجاره یک واحد مناسب هم ناتوان شده اند.

توصیه ها وقتی کارآمد است که مشکلات بازار مسکن رو به بهبود باشد

این کارشناس مسکن ادامه داد: توصیه به خرید یا نخریدن مسکن باید با حل مشکلات اساسی بازار مسکن همزمان شود. یعنی مردم تأثیر برنامه های دولت برای تنظیم بازار مسکن را ببینند و در نهایت برای انواع قدرت خرید مسکن، پاسخی در بازار مسکن وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر تولید و عرضه مسکن متناسب افزایش پیدا کند تا مالکان فعلی هم اقدام به عرضه واحدهای خود کنند، در آن صورت مردم نیز می توانند نیاز مسکن خود را با واحدهایی که با برنامه ریزی و حمایت هوشمندانه دولت تولید شده را خریداری کنند.

غلامی ادامه داد: این واحدهای تولید شده باید به گونه ای باشند که در نهایت به دست مصرف کننده نهایی برسد، نه اینکه با مدل هایی مانند مدل مشارکتی، مالکیت بخش قابل توجهی از این واحدها در اختیار انبوه سازان باشد.

تأثیر تعلل در تصویب و اجرای مالیات های تنظیمی بازار مسکن

این کارشناس مسکن اضافه کرد: در سال های اخیر عمده تقاضاهای خرید در بازار مسکن به منظور سرمایه گذاری و حفظ سرمایه بوده و تقاضاهای مصرفی سهم اندکی از معاملات را به خود اختصاص داده است؛ بسیاری از خانواده ها تأمین این نیاز اساسی خود را در بازار اجاره دنبال کرده اند که این ماجرا در یکی دوسال اخیر شدت بسیار بیشتری نیز گرفته است. این در حالی است که اجاره بهای مسکن هم متأثر از افزایش شدید قیمت مسکن دچار نابسا مانی بوده و سبب مهاجرت خانواده های متوسط و پایین تر به حاشیه کلانشهرها و شهرهای اقماری شهرهای بزرگ شده است.

غلامی اضافه کرد: اگر با رونق مجدد بازار مسکن و تولید و عرضه واحدهای مسکونی، باز هم واحدهای موجود صرف تقاضاهای سرمایه ای و سوداگرانه شود، در این صورت رونق مسکن نفعی برای محرومان از مسکن نخواهد داشت.

این کارشناس مسکن به تعلل در تصویب و اجرای مالیات بر عائدی سرمایه اشاره کرد و گفت: اگر طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس در سال گذشته تاکنون تصویب و به مرحله اجرا رسیده بود، خروج تقاضاهای سرمایه ای و سوداگرانه از بازار مسکن سرعت می گرفت و امکان صاحب خانه شدن اقشار مختلف از جمله اقشار حقوق بگیرِ مورد نظر وزیر راه و شهرسازی از مسکن افزایش می یافت.

غلامی در مورد عرضه خانه های خالی به بازار مسکن گفت: اگر روند عرضه مسکن ادامه پیدا کند و واحدهای خالی از سکنه به بازار عرضه شوند، همین کاهش قیمت ها می تواند ادامه پیدا کند.

کد خبر 4708644 برهان محمودی
منبع خبر : مهر نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مهر نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
کاهش قیمت ها   معاملات مسکن   قیمت ها   خرداد   مسکن   پس انداز   کارشناس مسکن   خرید آنلاین   شهرسازی   وزارت راه و شهرسازی   خانه دار   سفته   حباب   معامله مسکن   کاهش قیمت مسکن   بازدهی   گزارش بانک مرکزی   اقتصاد   بازار   سرمایه   بازار مسکن   سرمایه گذاران   خرید و فروش مسکن   قیمت روز مسکن   افت قیمت   حقوق بگیران   پارک فناوری پردیس  
اخبار مرتبط
رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
پارسینه
امید واهی به مسکن در 6 ماه نخست
اقتصادگردان
ادامه ریزش قیمت ها تا یک سال آینده در بازار مسکن
اقتصاد نیوز
تبعات رکود تورمی بر بازار مسکن
سازه نیوز
حباب قیمت مسکن در برخی محلات پایتخت شکست + جزئیات
شریان
شکست حباب قیمت مسکن
ناطقان نیوز
کاهش 10 درصدی قیمت مسکن در برخی نقاط تهران
دیده بان ایران
با این قدرت خرید، رکود مسکن 20 ساله است
شبکه خبر
حباب قیمت مسکن در تهران ترکید
شمانیوز
شکست حباب قیمت مسکن در برخی محلات تهران
ایرنا
توقف رشد مسکن در کلان شهرها
پانا
افت شدید معاملات مسکن در مرداد 98
صدای ایران
اهداف جریان انحرافی در بازار مسکن پایتخت
بولتن نیوز
جریان انحرافی در بازار مسکن
بانکداری ایرانی
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
اقتصاد با دستور رونق نمی گیرد
خبرآنلاین
پیش بینی کاهش قیمت مسکن در پاییز 98
صدای ایران
قیمت مسکن چقدرکاهش می یابد؟
ناطقان نیوز
فایل های سمی در بازار مسکن
صبا ایران
قیمت مسکن چقدر کاهش می یابد؟
فارس
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
دنیای اقتصاد
آیا با پیشنهاد وزیر مسکن که الآن وقت خرید مسکن است، موافقید؟
تابناک
سرپوش بردردهای بازار مسکن
فیدوس
تاثیر طرح ها بر بازار مسکن
ایرنا
مسکن هنوز گران است
قدس آنلاین
سرپوش بر دردهای بازار مسکن
افکار نیوز
سرمایه گذاران درحال خروج از بازارمسکن هستند؟
صبحانه با خبر
سرپوش بردردهای بازارمسکن/سرمایه گذاران درحال خروج از بازارهستند؟
ایران خبر
نقش مغفول بانک ها در التهابات مسکن
سازه نیوز
مدیریت بازار مسکن با توصیه های آقای وزیر
مشرق نیوز
مدیریت بازار مسکن با توصیه های آقای وزیر/ نقش مغفول بانک ها در التهابات مسکن
فرتاک نیوز
آیا حقو ق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
خوزنیوز
با وجود توقف افزایش قیمت مسکن حقوق بگیران می توانند صاحبخانه شوند؟
اقتصاد نیوز
آیا حقوق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
مشرق نیوز
کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات مسکن
شفاف نیوز
کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات
تابناک
5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
اقتصادگردان
شاخص بورس به 300 هزار واحد می رسد؟
پارسینه
شاخص کل بورس تهران در آستانه 275 هزار / شاخص به 300 هزار واحد می رسد؟
خبرآنلاین
مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
ایران آنلاین
اخبار مرتبط
bltپارسینه : رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
bltاقتصادگردان : امید واهی به مسکن در 6 ماه نخست
bltاقتصاد نیوز : ادامه ریزش قیمت ها تا یک سال آینده در بازار مسکن
bltسازه نیوز : تبعات رکود تورمی بر بازار مسکن
bltشریان : حباب قیمت مسکن در برخی محلات پایتخت شکست + جزئیات
bltناطقان نیوز : شکست حباب قیمت مسکن
bltدیده بان ایران : کاهش 10 درصدی قیمت مسکن در برخی نقاط تهران
bltشبکه خبر : با این قدرت خرید، رکود مسکن 20 ساله است
bltشمانیوز : حباب قیمت مسکن در تهران ترکید
bltایرنا : شکست حباب قیمت مسکن در برخی محلات تهران
bltپانا : توقف رشد مسکن در کلان شهرها
bltصدای ایران : افت شدید معاملات مسکن در مرداد 98
bltبولتن نیوز : اهداف جریان انحرافی در بازار مسکن پایتخت
bltبانکداری ایرانی : جریان انحرافی در بازار مسکن
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltخبرآنلاین : اقتصاد با دستور رونق نمی گیرد
bltصدای ایران : پیش بینی کاهش قیمت مسکن در پاییز 98
bltناطقان نیوز : قیمت مسکن چقدرکاهش می یابد؟
bltصبا ایران : فایل های سمی در بازار مسکن
bltفارس : قیمت مسکن چقدر کاهش می یابد؟
bltدنیای اقتصاد : شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
bltتابناک : آیا با پیشنهاد وزیر مسکن که الآن وقت خرید مسکن است، موافقید؟
bltفیدوس : سرپوش بردردهای بازار مسکن
bltایرنا : تاثیر طرح ها بر بازار مسکن
bltقدس آنلاین : مسکن هنوز گران است
bltافکار نیوز : سرپوش بر دردهای بازار مسکن
bltصبحانه با خبر : سرمایه گذاران درحال خروج از بازارمسکن هستند؟
bltایران خبر : سرپوش بردردهای بازارمسکن/سرمایه گذاران درحال خروج از بازارهستند؟
bltسازه نیوز : نقش مغفول بانک ها در التهابات مسکن
bltمشرق نیوز : مدیریت بازار مسکن با توصیه های آقای وزیر
bltفرتاک نیوز : مدیریت بازار مسکن با توصیه های آقای وزیر/ نقش مغفول بانک ها در التهابات مسکن
bltخوزنیوز : آیا حقو ق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
bltاقتصاد نیوز : با وجود توقف افزایش قیمت مسکن حقوق بگیران می توانند صاحبخانه شوند؟
bltمشرق نیوز : آیا حقوق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
bltشفاف نیوز : کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات مسکن
bltتابناک : کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات
bltاقتصادگردان : 5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
bltپارسینه : شاخص بورس به 300 هزار واحد می رسد؟
bltخبرآنلاین : شاخص کل بورس تهران در آستانه 275 هزار / شاخص به 300 هزار واحد می رسد؟
bltایران آنلاین : مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.