مخبر - 1398/06/11 - آتش امریکا به آتش بس در ادلب

آتش امریکا به آتش بس در ادلب
امریکا بعد از چندین ماه، مقر تروریست های وابسته به القاعده را در ادلب هدف قرار داد و 40 تروریست را کشت. این حمله به فاصله یک روز بعد از توافق آتش بس بین روسیه و ترکیه در سوریه انجام شد؛ اقدامی که تردید ها درباره اهداف غیرعلنی امریکا در شرق فرات را افزایش داده است.
آتش امریکا به آتش بس در ادلب

سرویس بین الملل جوان آنلاین: وزارت دفاع روسیه دیروز در واکنش به حمله امریکایی ها به مقر فرماندهی وابسته به القاعده در استان ادلب اعلام کرد حملات هوایی امریکا بدون اطلاع آنکارا و مسکو انجام شده است و تأکید کرد که هواپیما های جنگی روسیه و سوریه اخیراً هیچ حمله ای را در این منطقه انجام نداده اند. حمله امریکایی ها در شرایطی انجام شد که روسیه روز جمعه از آتش بس یکجانبه نیرو های دولت سوریه در منطقه و کاهش تنش در ادلب خبر داد. هنوز یک روز از این آتش بس نگذشته بود که شنبه شب فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) نیرو های امریکایی مقر فرماندهی گروه های وابسته به گروه تروریستی القاعده را در شهر «ادلب» واقع در شمال سوریه هدف قرار دادند. نیرو های امریکایی با شش فروند موشک مقر «انصارالتوحید» وابسته به «جبهه النصره» را با هدف کشتن «ابو محمد الجولانی» سرکرده جبهه النصره هدف قرار دادند. این اقدام بنابر اعلام رسانه های وابسته به معارضان سوری به کشته شدن 40 نفر از تروریست ها منجر شده ولی هنوز گزارشی در این باره که جولانی کشته شده یا نه منتشر نشده است. وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) تأیید کرده که در پی حمله به ادلب، شماری از فرماندهان القاعده از پای درآمده اند. امریکا در حالی هدف حمله اخیر خود را کشتن الجولانی اعلام کرده که فوریه گذشته (بهمن 1397) نیز شایعاتی در مورد کشته شدن یا زخمی شدن الجولانی منتشر شده بود. در آن زمان یک منبع بیمارستانی در ترکیه به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفته بود که ابو محمد الجولانی در پی چند انفجار در شهر ادلب، به شدت زخمی و برای درمان به یکی از بیماستان های استان «هاتای» ترکیه منتقل شده است.
آتش بس؛ گام تاکتیکی آزادی خاک
استان ادلب به عنوان آخرین پناه گاه گروه های تروریستی و مسلح، چنده ماه است که عرصه عملیات نیرو های ارتش سوریه برای آزادسازی از گروه های تروریستی است. جمعه گذشته، مرکز روسی «حمیمیم» و مأمور هماهنگی آشتی و نظارت بر آتش بس در سوریه اعلام کرد که آتش بس در ادلب از دقایق نخستین بامداد شنبه از سوی ارتش دمشق برقرار می شود.
«بثینه شعبان» مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهور سوریه درباره آتش بس اخیر در ادلب با اعلام اینکه آتش بس موقت است گفته که هرگونه تصمیمی برای آتش بس در خدمت راهبرد بزرگ تری به منظور آزادی تمامی خاک سوریه است و اعلام آتش بس در این شهر با تصمیم سوریه و روسیه صورت گرفته است و هیچ ارتباطی با هیچ توافقی ندارد. شعبان گفته که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به عراق و سوریه چشم طمع دارد. همچنین روابطی با گروه های تروریستی دارد و ارتش ترکیه در آینده باید با اجبار خاک سوریه را ترک کند.
توافق نانوشته با آنکارا
ترکیه نگران است که با ادامه حملات ارتش سوریه و آزاد سازی کامل ادلب، کنترل بر کمربند امنیتی مورد نظر خود در شمال سوریه را از بین رفته ببیند از این رو می کوشد از طریق توافق آتش بس با روس ها تا حد ممکن، نابودی النصره و کاهش نفوذ خود را در کمربند امنیتی شمال سوریه (شرق فرات) به تعویق بیندازد. عملیات های اخیر ارتش سوریه از جمله آزادی خان شیخون که دو هفته قبل انجام شد، این چشم انداز را تسریع کرده است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه در پی دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه تأیید کرد که اوضاع سوریه به نفع آنکارا پیش نمی رود و گفت: «اگر بگوییم که تحولات جاری سوریه طبق خواسته ماست، این صحیح نخواهد بود در حال حاضر تحولات ادلب خلاف خواسته آنکاراست.» اردوغان همچنین گفت که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر سپتامبر در نیویورک با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا درباره تحولات سوریه گفتگو و موضوعات جدید را بررسی خواهد کرد.
حمله شنبه شب امریکا به تروریست های ادلب، اولین حمله طی ماه های اخیر است ولی مقارن شدن این حمله با آتش بسی که یک طرف آن آنکارا قرار دارد، تحولی تأمل برانگیز است. واشنگتن هرچند در ظاهر به تروریست ها حمله کرد، اما با این کار، دست به تحریک تروریست هایی زد که مسکو طی دو روز گذشته با آن ها به آتش بسی موقت رسیده است. «حسنی محلی»، پژوهشگر روابط بین الملل و کارشناس مسائل ترکیه روز یک شنبه در یادداشتی در پایگاه خبری المیادین درباره توطئه های مشترک ترکیه و امریکا برای طولانی تر شدن بحران سوریه در سایه مجبور شدن ارتش سوریه به پذیرش آتش بس در ادلب هشدار داد.
محلی، استقبال اردوغان از «دیوید ساترفیلد» سفیر جدید امریکا در آنکارا به محض بازگشتش از مسکو را نشانه مهمی از پایبندی آنکارا به همپیمانی خود با واشنگتن به رغم اقدامات ضد ترکیه ای امریکا خوانده و می گوید: علاوه بر این اردوغان هم با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا تماس تلفنی گرفت و دو طرف درباره افزایش حجم مبادلات تجاری تا سقف 100 میلیارد دلار و همچنین همکاری مشترک برای مقابله با حملات نظام سوریه علیه ادلب گفتگو کردند.
به گفته محلی، تا زمانی که ایجاد منطقه امن ملازم به رسمیت شناخته شدن اشغالگری امریکا در شرق فرات توسط ترکیه باشد، لحن دوستانه کلام میان اردوغان و ترامپ حفظ خواهد شد، کما اینکه ترکیه ائتلاف واشنگتن با یگان های مدافع خلق کرد و نیرو های دموکراتیک سوریه را هم می پذیرد زیرا هر دو کشور امریکا و ترکیه با همکاری یکدیگر برای تجزیه سوریه طبق نقشه های امریکا همکاری می کنند؛ نقشه هایی که مورد حمایت انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی قرار دارد و همزمان واشنگتن و تل آویو تلاش می کنند از گسترش تسلط نیرو های الحشد الشعبی بر غرب فرات در مرز با شمال سوریه جلوگیری کنند. عبد الباری عطوان در دیدگاهی متفاوت می گوید: «آغاز همکاری و هماهنگی امریکا با ترکیه و روسیه برای سرکوب کامل گروه های تروریستی در ادلب است.» به گفته عطوان، حمله جنگنده های امریکایی به مناطق جنوبی استان ادلب یعنی مقر هیئت تحریر الشام (النصره سابق) و همچنین گروهک (تروریستی) حراس الدین می تواند بهایی باشد که امریکا برای این آتش بس با توافق آنکارا می پردازد تا ترکیه در تنگنا قرار نگیرد و مقدمه ای برای اجرای توافقنامه منطقه امن در شرق فرات باشد.
«هادی محمدی» کارشناس مسائل غرب آسیا متفاوت از دیدگاه عطوان معتقد است که مدیریت بحران ادلب در آستانه پایه گذاری و ترکیه مجبور شد به دلیل شرایط ویژه و بدهکاری ای که به روسیه داشت این مدل مدیریت بحران را بپذیرد؛ آنچه از آن به «گاز زدن مناطق بحران» تعبیر می شود. به گفته محمدی، در آستانه هدف این بود که با کمترین هزینه بهترین نتیجه به دست آید و از طرفی نمی خواستند انگشت در چشم اردوغان کنند. با این رویه هم به تدریج مناطق اشغالی حماه و ادلب از تروریست ها خالی می شود و هم ترکیه می پذیرد و هم تروریست ها به این وضعیت مرگ تدریجی عادت می کنند.
محمدی می گوید: از طرفی امریکا می بیند که پیاده نظامش در حال از بین رفتن است به همین دلیل می خواهد از آن ها استفاده کند. از ادلب تا شمال حلب بیش از 100 هزار تروریست وجود دارند و بخشی از القاعده که زیر بلیت امریکا نیست در منطقه حضور دارد، به همین دلیل امریکا فرد خاصی را می زند و به این ترتیب روال روسی- ترکی را به هم می زند.
منبع خبر : جوان آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از «جوان آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   القاعده   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   پنتاگون   گروه تروریستی   دمشق   ادلب   کشتن   وزارت دفاع روسیه   آزاد سازی   محمد الجولانی   کمربند امنیتی   آنکارا   اردغان   رئیس جمهور   مجمع عمومی سازمان ملل   فرات   رجب طیب اردوغان   مسکو   مقر تروریست   کاهش تنش   زخمی شدن   خان شیخون   روسی   معارضان سوری   جبهة النصره   تروریست   بین الملل   ارتش سوریه   حمله هوایی   چشم انداز   آتش بس سوریه   اوضاع سوریه   ارتش ترکیه  
اخبار مرتبط
سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
صدا و سیما
ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
ایسنا
قطعنامه حامی تروریست ها به سد محکم مسکو – پکن خورد
جوان آنلاین
هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
رسانیوز
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
العالم
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
بهار نیوز
انتشار بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
دنیای اقتصاد
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد
خبرآنلاین
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
مثلث
روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
فارس
رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
ایرنا
پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
ایرنا
ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
ایرنا
ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا خارج شده است
ایران آنلاین
هیچ اقدامی نباید اصول حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند/ حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند/ تصمیم دولت آمریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه محکوم است/ منازعه سوریه تنها از طریق یک فرایند سیاسی سوری -سوری قابل حل است/ جامعه بین المللی به منظور تسکین آلام سوری
پایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری
گزارش| سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
تسنیم
امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
صدا و سیما
27 نقض آتش بس توسط تروریست ها در سه استان سوریه
فارس
اردوغان: ترکیه انتظار دارد که کشورهای اتحادیه اروپا هزینه بیشتری برای پناهندگان سوری بپردازند
598
حملات پهپادی تروریست ها به پایگاه هوایی حمیمیم/ آموزش تروریست های سوری توسط آمریکا در خاک سوریه
آریا
هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
ایسنا
حمله آمریکا به آتش بس ادلب
ایرنا
تحولات شمال سوریه| نقض آتش بس ادلب توسط تروریست ها
فارس
حمله آمریکا به ادلب تلاشی برای تشدید بحران سوریه
خبرگزاری دانشجو
چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟
مشرق نیوز
حمله آمریکا به ادلب با هدف کارشکنی در حل سیاسی بحران سوریه است
فارس
لاوروف: «منطقه امن» ترکیه در سوریه «قانونی» است
جوان آنلاین
ارسال تجهیزات نظامی جدید آمریکا برای کردهای سوریه
انتخاب
درخواست تازه آنکارا از ایران و روسیه درباره ادلب
فارس
روزنامه روس بررسی کرد؛ حمله آمریکا به آتش بس برقرار شده در ادلب
تسنیم
ارسال تجهیزات نظامی جدید آمریکا برای کردهای سوریه در میان اصرار اردوغان به پاکسازی شرق فرات
ایسنا
اردوغان در سفر روسیه، امتیازات بسیاری درباره ادلب داده است
رجانیوز
نماینده سوری: اردوغان در سفر روسیه، امتیازات بسیاری درباره ادلب داده است
فارس
اهداف آمریکا از حمله موشکی به ادلب سوریه
ایرنا
آتش امریکا بر جان «آتش‎بس» در شمال سوریه
ایران آنلاین
عطوان: آتش بس موقت فرصتی برای نجات اردوغان از باتلاق ادلب است
آنا نیوز
هشدار درباره سوءاستفاده در ادلب
بازار نیوز
گروه تروریستی النصره در آستانه فروپاشی کامل
شیعه نیوز
جبهه النصره به پایان خود نزدیک شده است؟
خبرآنلاین
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
bltایسنا : ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
bltجوان آنلاین : قطعنامه حامی تروریست ها به سد محکم مسکو – پکن خورد
bltرسانیوز : هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltالعالم : رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
bltبهار نیوز : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
bltدنیای اقتصاد : انتشار بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
bltخبرآنلاین : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد
bltمثلث : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
bltفارس : روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltایرنا : رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
bltایرنا : پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
bltایرنا : ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
bltایران آنلاین : ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا خارج شده است
bltپایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری : هیچ اقدامی نباید اصول حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند/ حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند/ تصمیم دولت آمریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه محکوم است/ منازعه سوریه تنها از طریق یک فرایند سیاسی سوری -سوری قابل حل است/ جامعه بین المللی به منظور تسکین آلام سوری
bltتسنیم : گزارش| سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltصدا و سیما : امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
bltفارس : 27 نقض آتش بس توسط تروریست ها در سه استان سوریه
blt598 : اردوغان: ترکیه انتظار دارد که کشورهای اتحادیه اروپا هزینه بیشتری برای پناهندگان سوری بپردازند
bltآریا : حملات پهپادی تروریست ها به پایگاه هوایی حمیمیم/ آموزش تروریست های سوری توسط آمریکا در خاک سوریه
bltایسنا : هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
bltایرنا : حمله آمریکا به آتش بس ادلب
bltفارس : تحولات شمال سوریه| نقض آتش بس ادلب توسط تروریست ها
bltخبرگزاری دانشجو : حمله آمریکا به ادلب تلاشی برای تشدید بحران سوریه
bltمشرق نیوز : چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟
bltفارس : حمله آمریکا به ادلب با هدف کارشکنی در حل سیاسی بحران سوریه است
bltجوان آنلاین : لاوروف: «منطقه امن» ترکیه در سوریه «قانونی» است
bltانتخاب : ارسال تجهیزات نظامی جدید آمریکا برای کردهای سوریه
bltفارس : درخواست تازه آنکارا از ایران و روسیه درباره ادلب
bltتسنیم : روزنامه روس بررسی کرد؛ حمله آمریکا به آتش بس برقرار شده در ادلب
bltایسنا : ارسال تجهیزات نظامی جدید آمریکا برای کردهای سوریه در میان اصرار اردوغان به پاکسازی شرق فرات
bltرجانیوز : اردوغان در سفر روسیه، امتیازات بسیاری درباره ادلب داده است
bltفارس : نماینده سوری: اردوغان در سفر روسیه، امتیازات بسیاری درباره ادلب داده است
bltایرنا : اهداف آمریکا از حمله موشکی به ادلب سوریه
bltایران آنلاین : آتش امریکا بر جان «آتش‎بس» در شمال سوریه
bltآنا نیوز : عطوان: آتش بس موقت فرصتی برای نجات اردوغان از باتلاق ادلب است
bltبازار نیوز : هشدار درباره سوءاستفاده در ادلب
bltشیعه نیوز : گروه تروریستی النصره در آستانه فروپاشی کامل
bltخبرآنلاین : جبهه النصره به پایان خود نزدیک شده است؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.