مخبر - 1398/06/10 - ضعف مراکز بهاران به علت نظارت ضعیف سازمان خدمات اجتماعی است

ضعف مراکز بهاران به علت نظارت ضعیف سازمان خدمات اجتماعی است
تهران - ایرنا- عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه معاونت اجتماعی شهرداری بدون هماهنگی با شورا نسبت به تدوین تفاهمنامه با بهزیستی اقدام کرده است، گفت: بزرگترین ضعف مراکز بهاران، نظارت ضعیف سازمان خدمات اجتماعی است.
ضعف مراکز بهاران به علت نظارت ضعیف سازمان خدمات اجتماعی است

به گزارش ایرنا «الهام فخاری» روز یکشنبه در یکصد و شصت و دومین جلسه شورای شهر تهران، در نطق پیش از دستور گفت: نخستین گزارش به وضعیت مراکز بهاران اختصاص دارد که چه بسا در هفته های گذشته کانون اخبار ضد و نقیض بوده است.
وی با اشاره به مشخصات و شناسنامه طرح بهاران بیان کرد: مطابق دستورالعمل، مرکز توانمندسازی بهاران مجتمعی است که خدماتی شش گانه شامل اسکان، تغذیه، بهداشت، مهارت آموزی، کارآفرینی، اصلاح رفتار و تسهیل بازگشت به خانواده و جامعه را به مددجویان ارائه می دهند.
نایب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: گروه هدف مطابق دستورالعمل، افرادی هستند که نیاز به اقدامات انتقالی یا موقت بین بهبودی اولیه یا زندگی گذشته و زندگی جدیدشان دارند و افرادی که از طریق مراکز اقامتی کوتاه مدت و مناطق شهرداری یا مراکز ماده 16به این مراکز ارجاع می شوند.
فخاری با بیان اینکه نحوه پذیرش مددجویان در مراکز بهاران به دو صورت تعریف شده است، عنوان کرد: به موجب ماده 15 افراد به صورت داوطلبانه به مجتمع مراجعه می کنند و در حالت دوم افراد به موجب ماده 16 از سطح خیابان و معابر عمومی جمع آوری شده و با حکم قضایی در مجتمع اسکان داده می شوند.
رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران افزود: طول مدت اقامت در مراکز بهاران براساس دستورالعمل سال 97 بستگی به حکم قضایی ویژه طرح معتادین از 3 تا 6 ماه دارد. براساس دستورالعمل های پیشین افراد می توانند تا زمانی که لغزش نکرده و مواد مخدر مصرف نکرده اند در مرکز بمانند.
به گفته فخاری انتخاب ماندن یا ترک خانه، شخصی است و هیچ گونه محدودیت زمانی در مورد این که هرکس چه مدت می تواند اقامت کند وجود ندارد. اما طول دوره شش ماه تنظیم شده است و چنانچه فرد امکان بازگشت یک باره به اجتماعی را نداشته باشد، دوره می تواند طولانی تر شود.

مراکز بهاران بدون مجوز واگذار شد
رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ابتدای سال 98 خبری درخصوص مراکز بهاران منتشر شد، گفت: خبر مبنی بر این بود که سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران درحال پیگیری ایجاد تفاهم نامه ای با سازمان بهزیستی در خصوص واگذاری این مراکز به سازمان مذکور است.
وی با بیان اینکه اگر عملکرد مراکز بهاران را مرور کنیم می توانیم تصویر درست تری از آنها داشته باشیم، خاطر نشان کرد: در همه 22گانه شهری مراکز مستقر نداریم و 9 مرکز در گزارش سازمان خدمات اجتماعی مشاهده می شود که شامل مناطق5، 8، 12، 13، 14، 19 و 20 است.
وی عنوان کرد: در اسفند سال 97 ظرفیت این 9 مرکز درکل 641 نفر بوده و مجموع افراد پذیرش شده 382 نفر بوده است.
فخاری ادامه داد: در سال 97 به طور میانگین 60 درصد ظرفیت در سال 97 پذیرش شده و 40 درصد دیگر خالی است، همچنین برخی مراکز جهت برآورده کردن هزینه ها اقدام به نگهداری و ترک اعتیاد معتادین کرده اند.
عضو شورای شهر تهران گفت: از سوی دیگر، در سال 98 اغلب مراکز بهاران به مراکز پذیرش افراد ماده 16 تبدیل شده و افرادی که پس از پاک شدن به این مراکز مراجعه می کنند مورد غفلت قرارگرفته اند.
وی تاکید کرد: با توجه به حجم خالی ظرفیت مراکز و گستردگی اعتیاد در جامعه لازم است از ظرفیت کامل آن جهت استفاده از توان جویان پاک و گروه هدف اصلی استفاده شود.
رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه گفت: خبر واگذاری مراکز بهاران بدون ارائه لایحه و مصوبه شورا منتشر شد و باتوجه به اینکه این کار در تضاد با سیاست های برنامه سوم توسعه شهری است، منجر به پیگیری بیشتر ما در کمیته اجتماعی شد.
وی افزود: نشست های نظارتی برگزار شد اما سازمان خدمات اجتماعی همکاری موثر و به هنگام نداشته و پس از پیگیری های متعدد، مواردی از اسناد خواسته شده و نه همه آنها ارسال شد.
فخاری با اشاره به اینکه عملکرد سلیقه ای مناطق در تحقق اهداف بهاران کاستی دیگر این مراکز است، بیان کرد: خیلی مهم است که مدیران اجتماعی و منطقه ای چقدر از وظایف مراکز آگاه باشند.

فقدان حرفه آموزی در مراکز بهاران
فخاری با بیان اینکه کاستی مهم دیگر مراکز بهاران، فقدان حرفه آموزی است، اظهار کرد: کارگاه های حرفه آموزی ازجمله خیاطی و مبل سازی و تولید پوشاک در منطقه 13 در جذب تعدادی توان جو جهت حرفه آموزی موفق بوده ولی در سایر مناطق حرفه آموزی به معنای واقعی آن وجود ندارد.
رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران اضافه کرد: در سایر مناطق بیشتر به تأمین نیروی کار ارزان قیمت منجر شده است. در سایر مناطق نیز برای نمونه برگزاری کلاس های گل سازی به حرفه آموزی جدی منجر نمی شود. ازاین رو پیش از واگذاری مراکز به پیمانکاران باید طرح های حرفه آموزی، اشتغال و کارآفرینی آنان دریافت، کارشناسی و ارزیابی شود و پس از واگذاری پیگیری تحقق این طرح ها ضروری و وظیفه نظارتی سازمان خدمات و رفاه اجتماعی است.


نبود روانشناسان و مددکاران در مراکز بهاران
فخاری در ادامه سخنان خود گفت: در بعضی مراکز مددکار یک روز در هفته حضور دارد که با توجه به اهداف بهاران ها این میزان حضور کافی نیست.
وی افزود: تقویت و بازیابی احساس تعلق اجتماعی توان جویان و مددجویان است یکی دیگر از اهداف مراکز بهاران است، اتفاق نمی افتد؛ هرچند که توانجویان حاضر در این مراکز امید به بهبود نسبی دارند و براساس گزارشات رضایت نسبی 90 درصد داشته اند.
عضو شورای تهران تاکید کرد: یکی از نقاط قوت مراکز در برخی مناطق این است که پیمانکاران و مدیران آنها مدیریت مراکز ترک اعتیاد را هم بعضا در اختیار دارند و این سبب می شود افراد بهبودیافته را به بهاران ارجاع دهند.

بی هدفی در مراکز بهاران
به گفته فخاری فضای ناکافی و نامناسب جهت حرفه اموزی کاستی دیگر مراکز بهاران است و نه فضا مناسب است و نه قرارداد و تفاهمنامه ای موثر با سازمان فنی حرفه ای و نهادهای تخصصی وجود دارد و این نشان می دهد اهداف اصلی معطل مانده اند.
وی با بیان اینکه عملکرد معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری و سازمان خدمات اجتماعی از این نظر قابل نقد است، عنوان کرد: نظارت جدی بر عملکرد مجریان لازم بوده و کاستی و کندی نظارت دقیق سازمان خدمات اجتماعی مهمترین ضعف مراکز بهاران به حساب می آید.
تغییر کاربری مراکز بهاران
فخاری افزود: تغییر کاربری مراکز بهاران و کاهش آنها از 24 مرکز به 8 مرکز هم فاقد مصوبه قانونی شورا و خلاف سیاست های اجتماعی شهرداری بوده است. بعضی مناطق مثل منطقه 14 دستور عدم جذب توانجوی جدید دارند و برای برخی از آنها امکان جذب توانجوی جدید تعریف شده است.
وی تاکید کرد: بر اساس نامه سازمان خدمات به ریاست کمیسیون اجتماعی فرهنگی شورای اسلامی «در حال حاضر تعداد 8 مرکز فعال و در اختیار طرح بهاران است و الباقی توسط شهرداران مناطق تغییر کاربری داده است» و از همین تعداد تنها دو مرکز همچنان بر پایه ی دستورالعمل بهاران کار می کنند.
وی تصریح کرد: این یک کاستی جدی است و توجه شورای شهر محترم را به این مطلب مهم جلب می کنم و لازم می دانم شهرداران مناطق اعلام کنند با چه مجوزی چنین تغییری ایجاد کرده اند و به چه دلیل سازمان خدمات اجتماعی نظارت کافی در زمینه حفظ کاربری نداشته است.

مدیریت شهری به نظارت بر پیمانکاران حساس تر باشند
فخاری افزود: همکاری های میان سازمانی که ظرفیت های بهاران را بهبود می داد، به کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا گزارش نشده است.
وی خاطرنشان کرد: نسخه های مختلفی از دستورالعمل ها وجود دارد که ناهماهنگ هستند و به عملکرد سلیقه ای دامن زده اند و کارکرد مراکز بهاران را از محل توان افزایی و مهارت آموزی افراد بهبودیافته به سمت اسکان افراد در حال ترک اعتیاد تغییر داده است و بهبودیافتگان از دامنه خدمات به نوعی کنار گذاشته اند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: به نظر می رسد ضرورت دارد شورا نسبت به وظایف نظارتی شهرداری نسبت به سازمان ها و شرکت های تابعه خود درخصوص انتخاب و عملکرد پیمانکاران حساس تر عمل کند و تلاش کند اصلاحات لازم در سازمان خدمات اجتماعی رخ دهد.
تهرام/7244//1348

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مواد مخدر   مددجویان   مراکز اقامتی   معابر عمومی   ترک اعتیاد   معاونت اجتماعی   کمیسیون فرهنگی   لغزش   مراکز بهاران   معتادین   سازمان خدمات اجتماعی   شهرداری   لایحه   شوراهای اسلامی شهر   توسعه شهری   عضو شورای شهر تهران  
اخبار مرتبط
شهرداری تهران لایحه تشکیل سازمان گردشگری را ارایه کند
ایرنا
تشکیل سازمان گردشگری از سوی شهرداری تهران
صدای ایران
شهردار تهران برای ارسال نشدن لایحه تشکیل سازمان گردشگری تذکر گرفت
ایرنا
لزوم ارائه لایحه تشکیل سازمان گردشگری از سوی شهرداری تهران
ایسنا
تذکر دوباره به شهردار درخصوص تاخیر ارائه لایحه سازمان گردشگری
مهر نیوز
طرحی که باید از محل کار حناچی آغاز شود/ساختمان ورودی شهرداری مناسب سازی نشده است
شورا آنلاین
رسیدگی به املاک حاج حسین ملک با همکاری شهرداری، بنیاد مستضعفان و وزارت میراث فرهنگی
بلدیه فردا
تحدید شوراها و بحران مالی شهرداری ها ازتبعات لایحه "مالیات بر ارزش افزوده"
ایسنا
واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی باید از مسیر قانونی صورت گیرد
سادس نیوز
نماینده دولت وظیفه کرنش در مقابل نماینده مردم دارد نه استفاده از زبان تهدید
بلدیه فردا
لزوم ارسال لایحه از سوی شهرداری به شورا برای واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی
بلدیه فردا
نماینده دولت وظیفه کرنش در مقابل نماینده مردم را دارد نه زبان تهدید
ایسنا
تسریع بخشیدن به پروژه شهدای گمنام در رشت/ تخصیص بودجه در شهرداری نظام مند شود
برنا نیوز
رییس شورای تهران: آموزش و پرورش دچار یک مظلومیت تاریخی است
ایرنا
تکذیب واگذاری دو هزار ملک در دوره قالیباف
خبر خودرو
معاون شهردار اسبق تهران: واگذاری دو هزار ملک، کذب محض است/ناکارآمدی، انگیزه دروغ گویی ها است
شورا آنلاین
دستگیری 806 خرده فروش موادمخدر در سیستان و بلوچستان
راه دانا
دستگیری 806 خرده فروش موادمخدر در سیستان و بلوچستان/ زنان و کودکان آسیب پذیرترین قشر در برابر اعتیاد هستند
عصر هامون
کم توجهی به معلولین در برنامه های نوروزی شهرداری
ایسنا
85درصد آلودگی هوا ناشی از منابع متحرک است
تیتر شهر
شهرداری تهران لایحه تشکیل سازمان گردشگری را هرچه زودتر به شورا ارائه دهد
پانا
جوایز تشویقی راهکاری برای سیاست گذاری در شهرسازی/ لزوم توجه به اجرای عدالت در لایحه جوایز تشویقی
خبرگزاری ایلنا
عضو شورا: مصوبه جوان گرایی در مدیریت شهر تهران جوان فریبی است
مثلث
رویدادهای شهری باید مشارکت محور برگزار شود
بلدیه فردا
کاهش تصدی مدیریتی زنان در شهرداری
خبرگزاری ایلنا
بهزیستی از شهرداری ساختمان نمی گیرد
همشهری آنلاین
پشت پرده واگذاری مراکز بهاران شهرداری تهران به بهزیستی
بولتن نیوز
پشت پرده واگذاری "مراکز بهاران شهرداری تهران" به سازمان بهزیستی
تسنیم
24 مرکز بهاران در سطح شهر تهران فعال خواهد شد/ در واگذاری مراکز بهاران تابع شورای شهر هستیم
آنا نیوز
مرکز جامع کاهش آسیب اصفهان راه اندازی می شود
مهر نیوز
24 مرکز بهاران در سطح شهر تهران فعال خواهد شد
بلدیه فردا
مراکز بهاران شهرداری تهران استاندارد نیست
تسنیم
زیست شبانه در تهران مروج فرهنگ غربی است؟
رویداد 24
مددجویان پس از ترک نباید به خانه های پلاک قرمز بازگردند
باشگاه خبرنگاران
بهانه های غیرمنطقی برخی افراد درباره "زیست شبانه"/ محسنات طرح بر مضرات آن غالب است
خرداد نیوز
شهرداری در انتخاب پیمانکاران درست عمل کند/ برای شهرداری دوغ و دوشاب فرقی ندارد
ایران آنلاین
انتقاد عضو شورای شهر تهران از شهرداری و بهزیستی
بلدیه فردا
انتقاد عضو شورای شهر تهران از شهرداری و بهزیستی/ شهرداری در انتخاب پیمانکاران درست عمل کند/ برای شهرداری دوغ و دوشاب فرقی ندارد
خبرگزاری ایلنا
تحویل ساختمان های بهاران به بهزیستی در انتظار تصویب شورای شهر
بلدیه فردا
تحویل ساختمان های بهاران به بهزیستی در انتظار تصویب شورای شهر/طولانی شدن روند اداری باعث تاخیر در واگذاری شده است
خبرگزاری ایلنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : شهرداری تهران لایحه تشکیل سازمان گردشگری را ارایه کند
bltصدای ایران : تشکیل سازمان گردشگری از سوی شهرداری تهران
bltایرنا : شهردار تهران برای ارسال نشدن لایحه تشکیل سازمان گردشگری تذکر گرفت
bltایسنا : لزوم ارائه لایحه تشکیل سازمان گردشگری از سوی شهرداری تهران
bltمهر نیوز : تذکر دوباره به شهردار درخصوص تاخیر ارائه لایحه سازمان گردشگری
bltشورا آنلاین : طرحی که باید از محل کار حناچی آغاز شود/ساختمان ورودی شهرداری مناسب سازی نشده است
bltبلدیه فردا : رسیدگی به املاک حاج حسین ملک با همکاری شهرداری، بنیاد مستضعفان و وزارت میراث فرهنگی
bltایسنا : تحدید شوراها و بحران مالی شهرداری ها ازتبعات لایحه "مالیات بر ارزش افزوده"
bltسادس نیوز : واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی باید از مسیر قانونی صورت گیرد
bltبلدیه فردا : نماینده دولت وظیفه کرنش در مقابل نماینده مردم دارد نه استفاده از زبان تهدید
bltبلدیه فردا : لزوم ارسال لایحه از سوی شهرداری به شورا برای واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی
bltایسنا : نماینده دولت وظیفه کرنش در مقابل نماینده مردم را دارد نه زبان تهدید
bltبرنا نیوز : تسریع بخشیدن به پروژه شهدای گمنام در رشت/ تخصیص بودجه در شهرداری نظام مند شود
bltایرنا : رییس شورای تهران: آموزش و پرورش دچار یک مظلومیت تاریخی است
bltخبر خودرو : تکذیب واگذاری دو هزار ملک در دوره قالیباف
bltشورا آنلاین : معاون شهردار اسبق تهران: واگذاری دو هزار ملک، کذب محض است/ناکارآمدی، انگیزه دروغ گویی ها است
bltراه دانا : دستگیری 806 خرده فروش موادمخدر در سیستان و بلوچستان
bltعصر هامون : دستگیری 806 خرده فروش موادمخدر در سیستان و بلوچستان/ زنان و کودکان آسیب پذیرترین قشر در برابر اعتیاد هستند
bltایسنا : کم توجهی به معلولین در برنامه های نوروزی شهرداری
bltتیتر شهر : 85درصد آلودگی هوا ناشی از منابع متحرک است
bltپانا : شهرداری تهران لایحه تشکیل سازمان گردشگری را هرچه زودتر به شورا ارائه دهد
bltخبرگزاری ایلنا : جوایز تشویقی راهکاری برای سیاست گذاری در شهرسازی/ لزوم توجه به اجرای عدالت در لایحه جوایز تشویقی
bltمثلث : عضو شورا: مصوبه جوان گرایی در مدیریت شهر تهران جوان فریبی است
bltبلدیه فردا : رویدادهای شهری باید مشارکت محور برگزار شود
bltخبرگزاری ایلنا : کاهش تصدی مدیریتی زنان در شهرداری
bltهمشهری آنلاین : بهزیستی از شهرداری ساختمان نمی گیرد
bltبولتن نیوز : پشت پرده واگذاری مراکز بهاران شهرداری تهران به بهزیستی
bltتسنیم : پشت پرده واگذاری "مراکز بهاران شهرداری تهران" به سازمان بهزیستی
bltآنا نیوز : 24 مرکز بهاران در سطح شهر تهران فعال خواهد شد/ در واگذاری مراکز بهاران تابع شورای شهر هستیم
bltمهر نیوز : مرکز جامع کاهش آسیب اصفهان راه اندازی می شود
bltبلدیه فردا : 24 مرکز بهاران در سطح شهر تهران فعال خواهد شد
bltتسنیم : مراکز بهاران شهرداری تهران استاندارد نیست
bltرویداد 24 : زیست شبانه در تهران مروج فرهنگ غربی است؟
bltباشگاه خبرنگاران : مددجویان پس از ترک نباید به خانه های پلاک قرمز بازگردند
bltخرداد نیوز : بهانه های غیرمنطقی برخی افراد درباره "زیست شبانه"/ محسنات طرح بر مضرات آن غالب است
bltایران آنلاین : شهرداری در انتخاب پیمانکاران درست عمل کند/ برای شهرداری دوغ و دوشاب فرقی ندارد
bltبلدیه فردا : انتقاد عضو شورای شهر تهران از شهرداری و بهزیستی
bltخبرگزاری ایلنا : انتقاد عضو شورای شهر تهران از شهرداری و بهزیستی/ شهرداری در انتخاب پیمانکاران درست عمل کند/ برای شهرداری دوغ و دوشاب فرقی ندارد
bltبلدیه فردا : تحویل ساختمان های بهاران به بهزیستی در انتظار تصویب شورای شهر
bltخبرگزاری ایلنا : تحویل ساختمان های بهاران به بهزیستی در انتظار تصویب شورای شهر/طولانی شدن روند اداری باعث تاخیر در واگذاری شده است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.