مخبر - 1398/06/10 - چرا بازار دلار از هیجان افتاد؟

چرا بازار دلار از هیجان افتاد؟
فعالان اقتصادی معتقدند «اگر بنا باشد نرخ ها به شکل قطعی کاهش یابند، باید در اقتصاد یک تغییرات اساسی ببینیم. اما آنچه که در روزهای گذشته رخ داده، بیشتر حاصل یک جو روانی مثبت است.»
چرا بازار دلار از هیجان افتاد؟

مریم فکری: بازار ارز روزهای پرنوسانی را می گذراند؛ به نظر می رسد در حال حاضر بازار ارز بیشتر به سمت کاهش قیمت کشش دارد. این موضوع را در روزهای گذشته به خوبی می شد حس کرد؛ به طوری که سه شنبه هفته گذشته قیمت دلار وارد کانال 10 هزار تومان شد، اگرچه یک روز پس از آن، دوباره کانال 11 هزار تومان را انتخاب کرد. در حال حاضر قیمت دلار در بازار در حدود 11 هزار و 200 تومان است.

تحلیلگران معتقدند «آنچه در روزهای گذشته در بازار ارز و طلا رخ داده، حاصل جو روانی مثبت شکل گرفته در جامعه بوده و نمی توان دلایل اقتصادی قطعی پیدا کرد. »

همان طور که پیش از این نیز سابقه داشت که وقتی در جامعه چند خبر امیدوارکننده منتشر می شد، این موضوع به کاهش نرخ ارز در بازار ختم شده و برای چند روز روند نرخ ها کاهشی بود.

هیجان بازار ارز تخلیه شد

در این میان، عبور از میان دلالان بازار ارز که در خیابان فردوسی تهران، مشغول فعالیت هستند، نشان می دهد هیجان و تلاطمی که از میانه سال 1396 آغاز شده بود، اکنون فروکش کرده است.

اگر سال گذشته و یا فصل بهار امسال از میدان فردوسی به سمت جنوب حرکت می کردید، نخستین چیزی که به چشم می آمد، ازدحام و شلوغی خیابان به دلیل تجمع دلالان بود. نوسان و تلاطم شدید بازار ارز سبب شده بود که دلالان و سفته بازان به راحتی جولان داده و مثل آب خوردن، قیمت دلار و سایر ارزها را بالا و پایین ببرند. اعلام یک شایعه باعث نوسان چند صد و یا چند هزار تومانی نرخ دلار در عرض چند ساعت می شد و به تبع آن همه بازارهای کالایی و اقتصادی به هم می ریخت.

تلاطم شدید آن روزهای بازار ارز، چنان جذابیتی را برای دلالان ایجاد کرده بود که حتی برخی افراد و سرمایه گذاران اقدام به ورود به بازار ارز کرده و به سرعت به دلالان این بازار تبدیل شدند. این دلالان به همراه خود پول ها و منابع مالی جدیدی را وارد این بازار کرده و به تلاطم و بی ثباتی این بازار هر جه بیشتر دامن زدند.

اما اگر این روزها سری به خیابان فردوسی تهران بزنید دیگر خبری از آن شور و هیجان و فریادهای دلالان خبری نیست.

فعالان بازار ارز عنوان می کنند که «نزدیک به 6 ماه است که بازار ارز راکد است؛ این رکود تحت تاثیر کاهش حجم واردات، کاهش سفرهای خارجی و همچنین کاهش تعداد دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در خارج کشور رخ داده است، اما اخیرا تحت تاثیر اخبار مثبتی که از دیدارهای خارجی آقای ظریف وزیر امور خارجه منتشر شد، بازار با کاهشی قابل توجه همراه بود. »

فضای اقتصادی رو به بهبود است

در این شرایط، در ماه های اخیر دولت و بانک مرکزی در تلاش بودند که تلاطمات بازار ارز را کنترل کرده و این بازار را به ثبات برسانند. این موضوع را رییس کل بانک مرکزی مطرح می کند. عبدالناصر همتی تاکید می کند که «ثبات در بازار ارز برقرار شده و وضع ارزی کشور نیز مطلوب است. » به گفته وی، «بازار ارز و سکه دارای نوسان و ریسک است و چنانچه مردم در زمینه بازار سرمایه و یا بانک سرمایه گذاری کنند، احتمال ریسک کمتری دارد. »

به اعتقاد همتی، «فضای اقتصادی رو به بهبود است و آرام شدن فضای اقتصادی، تامین مالی برای فعالیت های تولیدی و رشد صادرات و مثبت شدن تراز تجاری از نشان دهنده بهبود شرایط اقتصادی است. »

خبرگزاری بلومبرگ نیز در گزارشی با موفق تر خواندن برنامه های جدید بانک مرکزی برای مهار نرخ ارز، نوشته است که از ماه می امسال تاکنون ارزش ریال 30 درصد تقویت شده و نرخ دلار به 118 هزار ریال کاهش پیدا کرده است. کاهش نرخ ارز خود به کند شدن روند تورم کمک زیادی کرده است؛ تا جایی که نرخ تورم سالانه از 40 درصد در سال گذشته به 24 درصد در ماه اوت (مرداد) کاهش پیدا کرده است.

کنترل بازار ارز دستور رییس جمهور بود

پیش از این، علی ربیعی، سخنگوی دولت در خصوص مباحثی که در فضای رسانه ای کشور در مورد سیاست ها و فعالیت های دولت در خصوص آرامش بخشی به بازار سرمایه و مقابله با التهابات ارزی مطرح شده است، به نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی در تاریخ 19 مهرماه سال 96 به رییس جمهوری در تشریح وضعیت بازار ارز اشاره کرد که در آن پیشنهاد شده بود سیاست های مقابله ای در دستور کار قرار گیرد.

ربیعی گفته بود «به دنبال این نامه، آقای روحانی به معاون اول و رییس کل وقت بانک مرکزی دستور داد تا بر اساس مفاد نامه برای کنترل بازار ارز اقدام کنند. »

وی عنوان کرده بود که «گزارش دستگاه های امنیتی و اقتصادی مسوول در این حوزه از افزایش نرخ ارز در آن ایام و احتمال بروز بحران در این بازار خبر می دادند و بر ضرورت کنترل نرخ ارز و اقدامات مقابله ای برابر بحران آفرینی دشمنان در این بازار تاکید داشت و این گزارش مبنای نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری قرار گرفت. »

در این گزارش که ماحصل مباحث مطرح شده در دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی است بر افزایش توان بانک مرکزی برای مداخله هدفمند در بازار ارز تاکید و به ضرورت مقابله با سیاست های تحریمی آمریکا که به قصد آشفته سازی و بحران آفرینی در اقتصاد کشور با محوریت ارز صورت می گیرد، از سوی بانک مرکزی اشاره شده است. »

ربیعی در ادامه تشریح کرده بود «رییس جمهوری طبق مفاد مباحث ارائه شده، دستور انجام اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز صادر کردند که به معنای مقابله با توطئه آمریکا و مقابله با دسیسه های دشمنان بود. »

سخنگوی دولت تاکید کرده بود که «امروز با توجه به آرامش برقرار شده و سامان ایجاد شده در بازار سرمایه و ارز و با در نظر گرفتن شرایط سخت سال گذشته و تنگناهایی که دائما از سوی آمریکا به وجود آمده و می آید، میزان موفقیت دولت در سیاست های ملی و ارزی آن قابل مشاهده است. »

جو روانی قیمت ها را پایین آورد

در این میان، کارشناسان و فعالان اقتصادی نسبت به وضعیت آتی بازار ارز دیدگاه های متفاوتی دارند. برخی از احتمال کاهش نرخ دلار سخن می گویند و برخی نیز معتقدند با توجه به شرایط کشور، نمی توان پیش بینی خاصی از وضعیت بازار داشت.

سید حمید حسینی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق معتقد است «در طول روزهای گذشته بحث هایی که درباره احتمال مذاکرات سیاسی و بهبود اوضاع اقتصادی مطرح شده، اصلی ترین دلایل برای شکل گیری جو روانی مثبت در بازار بوده است. »

وی در پاسخ به این پرسش که نرخ ارز تا کجا و چه زمانی کاهشی خواهد ماند؟ تاکید می کند: «اگر بنا باشد نرخ ها به شکل قطعی کاهش یابند، باید در اقتصاد یک تغییرات اساسی ببینیم. اما آنچه که در روزهای گذشته رخ داده، بیشتر حاصل یک جو روانی مثبت است. »

حسینی اضافه می کند: «در کنار جو روانی، وقتی که نخستین سیگنال ها از بازار برای آغاز روند کاهشی دیده می شود، بسیاری از مردم عادی نیز که بخشی از سرمایه خود را تبدیل به ارز یا طلا کرده اند، به بازار هجوم می آورند تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنند. از این رو بخشی از دلیل کاهش نرخ ها در روزهای گذشته نیز فروشنده شدن مردم بوده است. »

وضعیت بهتر می شود

ابراهیم جمیلی، رییس خانه اقتصاد ایران نیز می گوید: «قیمت دلار که طی روزهای گذشته کاهش قیمت داشت، تحت تاثیر اخباری بود که امکان مذاکره را مطرح می کرد. »

وی با بیان این که بازار ارز کشور در حال حاضر تحت تاثیر اخبار سیاسی است، می افزاید: «اگر بازار رو به آرامش برود، به طور قطع قیمت دلار کاهش محسوسی پیدا می کند؛ در غیر این صورت افزایش پیدا می کند. آنچه که مهم است، مدیریت خوب بانک مرکزی است که در حال حاضر اتفاق افتاده و نوسان شدید قیمت ها در بازار و خرید و فروش اسکناس در بازار صورت می گرفت، وجود ندارد؛ ضمن این که دلار از حالت خرید و فروشی که به عنوان کالا وجود داشت، کمتر اتفاق می افتد. »

جمیلی متذکر می شود: «در حال حاضر اطمینان مردم به دلار کمتر شده و نیز این اطمینان دیگر وجود ندارد که نرخ دلار رو به افزایش باشد. »

وی با تاکید بر این که ما باید بازار را مدیریت کنیم که نوسان نرخ ارز آسیب جدی به اقتصاد کشور نرساند، می گوید: «هم اکنون هیچ کسی نرخ واقعی دلار را نمی داند؛ اگر می دانستیم، میلیاردر می شود. نرخ واقعی دلار به تولید کشور بستگی دارد و هر چه تولید کشور افزایش یابد، نرخ دلار کاهش می یابد. ما اگر می خواهیم نرخ واقعی دلار را بدانیم، باید به میزان اشتغال و درآمد سرانه کشور نگاه کنیم. »

جمیلی درباره وضعیت بازار ارز در نیمه دوم سال گفت: «ما امیدواریم که بتوانیم از پیچ سختی که تحریم ها برای ما به وجود آورده، بگذریم، ولی نسبت به نیمه اول سال بازار وضعیت بهتری خواهد داشت. »

دلار به 8 هزار تومان هم می رسد

فاطمه مقیمی، عضو اتاق بازرگانی تهران نیز معتقد است: «آنچه در هفته های گذشته در بازار ارز رخ داده نشان می دهد که دولت توانسته یک آرامش نسبی را به بازار بازگرداند و این مساله قطعا اتفاقی مثبت است، اما این که در آینده این بازار چه سرنوشتی داشته باشد، مساله ای است که باید با در کنار هم قرار دادن عوامل مختلف آن را بررسی کنیم. »

به گفته وی، «اگر بنا بود یک تصویر چند ماهه کوتاه از بازار داشته باشیم، حتی این که نرخ دلار به کانال 8000 تومان وارد شود نیز گزینه ای دور از ذهن نبود، اما اگر دولت بخواهد با توجه به نامشخص بودن شرایط بین المللی اقدامات لازم را انجام دهد، مدیریت نرخ برای تامین نیازهای سال های پیش رو بسیار مهم خواهد بود. »

بازار ارز به تعادل رسید

در همین حال، کامران سلطانی زاده، رییس کانون صرافان با بیان این که مجموعه اقدامات بانک مرکزی در مدیریت جریانات کاذب ارزی توانست موثر واقع شود، عنوان می کند: «بانک مرکزی تامین ارز کالاهای غیرضروری را در سال گذشته موثر واقع شده و از سوی دیگر، در بخش تولید نیز تمرکز در تخصیص ارز بر کالاهای مورد نیاز و ضروری این بخش بوده است؛ ضمن اینکه به دلیل خروج سفته بازان از بازار ارز و نیز بستن سقف خرید ارز و جابجایی ریال، اقداماتی که از سوی افراد سودجو انجام شد، متوقف شد. مجموعه این اقدامات سبب شده تا سوداگران از بازار خارج شده و مصرف کنندگان واقعی وارد بازار شوند؛ ضمن این که در حال حاضر عرضه و تقاضا قیمت بازار را تامین می کند. »

وی می گوید: «بانک مرکزی هیچ گونه ارز مداخله ای در بازار تزریق نمی کند و اکنون بازار به تعادل و ثبات کامل رسیده است. صرافان هر ارزی را که از طریق صادرکننده خریداری کرده و وارد بازار می کنند، بر اساس نیاز بازار و سرفصل های بانک مرکزی هزینه می کنند. از سوی دیگر، نهادهای نظارتی، امنیتی، پلیس فتا و قوه قضاییه در بستن کانال های تلگرامی اعلام نرخ ارز که در بازار وارد شده بودند، دخیل بودند و هم اکنون مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. »

مردم به مکانیزم های کاهش قیمت ارز اطمینان ندارند

از سوی دیگر، محمدرضا زهره وندی، رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در این زمینه می گوید: «با مکانیزم افرایش قیمت همه آشنا هستند و بلافاصله با افزایش قیمت ارز، قیمت اکثر اجناس را فارغ از اینکه ارتباطی به قیمت ارز دارد یا نه، بالا می برند. »

وی با بیان این که مردم به مکانیزم های کاهش قیمت ارز اطمینان ندارند، می افزاید: «ممکن است در یک بازه زمانی قیمت ارز کاهش یابد، اما دوباره رویه متفاوتی در پیش گیرد، به همین دلیل معمولا برای کاهش قیمت، مقاومت وجود دارد.

رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران خاطرنشان می کند: «طی یک سال گذشته سیر صعودی نرخ ارز آن چنان بی ضابطه بود که همه با ترس و گمان معاملات را انجام می دادند و یا برای فروش دست نگه می داشتند، اما پس از آن روند ارز، کاهشی شد و قیمت بسیاری از اجناس نیز به تبع آن پایین آمد. »

223225

کد خبر 1294811
منبع خبر : خبرآنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تورم   میدان فردوسی   صادرات   عبدالناصر همتی   منابع مالی   بلومبرگ   ارز و سکه   وزیر امور خارجه   سفته بازان   کاهش قیمت دلار   قیمت دلار   مشغول فعالیت   مثبت شدن تراز تجاری   شور و هیجان   بازار ارز   اقتصاد   بازار   بانک مرکزی   بازار سرمایه   سرمایه گذاری   سرمایه گذاران   شرایط اقتصادی   فعالان اقتصادی   بلندی های جولان   خارج از کشور   رییس کل بانک مرکزی   بازار دلار   تامین مالی   افت قیمت   دانشجویان ایران  
اخبار مرتبط
دلایل تثبیت قیمت ارز
بازار نیوز
تقویت ارزش دلار و ثبات نرخ طلا در بازار جهانی به دنبال کاهش 25 صدمی نرخ بهره آمریکا / امسال ارز اربعین نداریم
اقتصادگردان
دلالان ارز چگونه به حاشیه رانده شدند؟
شفا آنلاین
کاهش قیمت دلار ادامه دار خواهد بود
آریا
قیمت دلار تا کجا کاهش پیدا می کند؟
نواندیش
قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟ / آل اسحاق: سیاست های بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز توفیق لازم را داشته است
انتخاب
قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟
خبرآنلاین
بازار ارز؛ از دستور روحانی تا تخلیه شوک تورمی
انصاف نیوز
افزایش و سنگین تر شدن عرضه های سهامداران حقوقی
بورس نیوز
چرا دلار از هیجان افتاد؟
خبرآنلاین
5 نشانه بهبود وضع اقتصادی
ایران آنلاین
تازه ترین خبرها از بازار ارز
قلم نیوز
ذخایر ارزی خوب است اما با احتیاط خرج می کنیم/ واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه با ارز نیمایی
آنا نیوز
تامین مواد اولیه کارخانجات با ارز نیمایی
شبکه خبر
اونس 1542 دلار / سکه در کانال 4 میلیون / کاهش فاصله نیما و سنا / مقاومت فدرال رزرو در برابر ترامپ
اقتصادگردان
خبر های تازه از بازار ارز/ علت کاهش نیافتن قیمت کالا ها پس از افت نرخ ارز از زبان همتی
بازار نیوز
به مردم از سر دلسوزی می گویم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید.
ناطقان نیوز
ذخایر اسکناس و ارز کشور مطلوب است
ایران اکونومیست
رئیس بانک مرکزی: به مردم گفتم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند
الف
به مردم گفتم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ نکاتی که درباره سرمایه گذاری گفتم از سر دلسوزی بود تا سرمایه مردم به ضرر بدل نشود/ مردم اگر در بازار سرمایه یا در بانک سرمایه گذاری کنند ضررش خیلی کمتر خواهد بود / ذخایر اسکناس مان خوب است
تیک نیوز
همتی: ذخایر اسکناس مان خوب است/ بازار ارز و سکه دارای نوسان و ریسک است
عصر ایران
ذخایر ارزی خوبی داریم/بازار کالا و محصولات دیگر چسبندگی قیمت دارند
ایران آنلاین
ذخایر اسکناس و ارز کشور مطلوب و در 5 و 6 سال گذشته بی سابقه است
افق تازه
همتی:به مردم گفتم دربازار ارزسرمایه گذاری نکنند
بهار نیوز
رئیس بانک مرکزی: ذخایر اسکناس و ارز کشور مطلوب و در 5 و 6 سال گذشته بی سابقه است|توضیح درباره علت کاهش نیافتن قیمت کالاها پس از افت نرخ ارز
آفتاب
همتی: بازار ارز و سکه دارای نوسان و ریسک است
تسنیم
همتی: ذخایر اسکناس و ارز کشور مطلوب است
خرداد نیوز
حمایت از کارگاه های مولد را در دستور کار قرار داده ایم
ایبنا
در کدام بازار سرمایه گذاری کنیم، بهتر است؟
فرتاک نیوز
حمایت از کارگاه های مولد را در دستور کار قرار داده ایم/ ذخایر ارزی خوب است اما با احتیاط خرج می کنیم
قدس آنلاین
ثبات در بازار ارز برقرار و وضع ارزی کشور مطلوب است
اقتصاد نیوز
فرانسه مبالغی را برای اعتبار خرید نفت در اینستکس اختصاص می دهد
مثلث
رییس بانک مرکزی: وضع ارزی کشور خوب است
انصاف نیوز
خبرهای جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره بازار ارز
دنیای اقتصاد
خبرهای جدید همتی درباره بازار ارز
خبرآنلاین
خبرهای جدید همتی درباره بازار ارز/ مردم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند
خبرآنلاین
واکاوی عوامل تاثیرگذار بر کاهش نرخ ارز
ایرنا
قیمت دلار در بازار آزاد از صرافی های بانکی کمتر شد
خبرآنلاین
دلالان بازار ارز در سکوت خیابان فردوسی
اقتصاد آزاد
آیا زمان مهاجرت دلالان و سفته بازان از بازار ارز فرا رسیده؟ / سوداگران بزرگ اقتصادی ایران اکنون چه می کنند؟
تیک نیوز
اخبار مرتبط
bltبازار نیوز : دلایل تثبیت قیمت ارز
bltاقتصادگردان : تقویت ارزش دلار و ثبات نرخ طلا در بازار جهانی به دنبال کاهش 25 صدمی نرخ بهره آمریکا / امسال ارز اربعین نداریم
bltشفا آنلاین : دلالان ارز چگونه به حاشیه رانده شدند؟
bltآریا : کاهش قیمت دلار ادامه دار خواهد بود
bltنواندیش : قیمت دلار تا کجا کاهش پیدا می کند؟
bltانتخاب : قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟ / آل اسحاق: سیاست های بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز توفیق لازم را داشته است
bltخبرآنلاین : قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟
bltانصاف نیوز : بازار ارز؛ از دستور روحانی تا تخلیه شوک تورمی
bltبورس نیوز : افزایش و سنگین تر شدن عرضه های سهامداران حقوقی
bltخبرآنلاین : چرا دلار از هیجان افتاد؟
bltایران آنلاین : 5 نشانه بهبود وضع اقتصادی
bltقلم نیوز : تازه ترین خبرها از بازار ارز
bltآنا نیوز : ذخایر ارزی خوب است اما با احتیاط خرج می کنیم/ واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه با ارز نیمایی
bltشبکه خبر : تامین مواد اولیه کارخانجات با ارز نیمایی
bltاقتصادگردان : اونس 1542 دلار / سکه در کانال 4 میلیون / کاهش فاصله نیما و سنا / مقاومت فدرال رزرو در برابر ترامپ
bltبازار نیوز : خبر های تازه از بازار ارز/ علت کاهش نیافتن قیمت کالا ها پس از افت نرخ ارز از زبان همتی
bltناطقان نیوز : به مردم از سر دلسوزی می گویم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید.
bltایران اکونومیست : ذخایر اسکناس و ارز کشور مطلوب است
bltالف : رئیس بانک مرکزی: به مردم گفتم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند
bltتیک نیوز : به مردم گفتم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ نکاتی که درباره سرمایه گذاری گفتم از سر دلسوزی بود تا سرمایه مردم به ضرر بدل نشود/ مردم اگر در بازار سرمایه یا در بانک سرمایه گذاری کنند ضررش خیلی کمتر خواهد بود / ذخایر اسکناس مان خوب است
bltعصر ایران : همتی: ذخایر اسکناس مان خوب است/ بازار ارز و سکه دارای نوسان و ریسک است
bltایران آنلاین : ذخایر ارزی خوبی داریم/بازار کالا و محصولات دیگر چسبندگی قیمت دارند
bltافق تازه : ذخایر اسکناس و ارز کشور مطلوب و در 5 و 6 سال گذشته بی سابقه است
bltبهار نیوز : همتی:به مردم گفتم دربازار ارزسرمایه گذاری نکنند
bltآفتاب : رئیس بانک مرکزی: ذخایر اسکناس و ارز کشور مطلوب و در 5 و 6 سال گذشته بی سابقه است|توضیح درباره علت کاهش نیافتن قیمت کالاها پس از افت نرخ ارز
bltتسنیم : همتی: بازار ارز و سکه دارای نوسان و ریسک است
bltخرداد نیوز : همتی: ذخایر اسکناس و ارز کشور مطلوب است
bltایبنا : حمایت از کارگاه های مولد را در دستور کار قرار داده ایم
bltفرتاک نیوز : در کدام بازار سرمایه گذاری کنیم، بهتر است؟
bltقدس آنلاین : حمایت از کارگاه های مولد را در دستور کار قرار داده ایم/ ذخایر ارزی خوب است اما با احتیاط خرج می کنیم
bltاقتصاد نیوز : ثبات در بازار ارز برقرار و وضع ارزی کشور مطلوب است
bltمثلث : فرانسه مبالغی را برای اعتبار خرید نفت در اینستکس اختصاص می دهد
bltانصاف نیوز : رییس بانک مرکزی: وضع ارزی کشور خوب است
bltدنیای اقتصاد : خبرهای جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره بازار ارز
bltخبرآنلاین : خبرهای جدید همتی درباره بازار ارز
bltخبرآنلاین : خبرهای جدید همتی درباره بازار ارز/ مردم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند
bltایرنا : واکاوی عوامل تاثیرگذار بر کاهش نرخ ارز
bltخبرآنلاین : قیمت دلار در بازار آزاد از صرافی های بانکی کمتر شد
bltاقتصاد آزاد : دلالان بازار ارز در سکوت خیابان فردوسی
bltتیک نیوز : آیا زمان مهاجرت دلالان و سفته بازان از بازار ارز فرا رسیده؟ / سوداگران بزرگ اقتصادی ایران اکنون چه می کنند؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.