مخبر - 1398/06/10 - سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست

سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست
سوداگری در بازار مسکن نتیجه انفعال در اخذ مالیات از خانه های خالی/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست ؛ از دیگر عناوین روزنامه های امروز است.
سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست

به گزارش مشرق، بر اساس اطلاعات بدست آمده از سرشماری های 1390 و 1395، بیش از 70درصد تقاضاهای خرید مسکن، تقاضاهای سرمایه ای است. به این معنا که خرید خانه به قصد استفاده انجام نشده و کسب سود و سرمایه گذاری علت تقاضا است.

* کیهان - سوداگری در بازار مسکن نتیجه انفعال در اخذ مالیات از خانه های خالی

کیهان درباره بازار مسکن گزارش داده است: دولت روحانی، از ابتدای فعالیت تا کنون هیچ عزمی برای اخذ مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی نداشته و این انفعال، سود فراوانی را نصیب سوداگران کرده است.

این در حالی است که مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی دو ابزاری است که دولت می تواند با استفاده از آنها مانع این شود که سوداگران بیش از این خون مردم را در شیشه کنند.

بازار مسکن در سال های اخیر با وضعیت نابسامانی روبرو شده است. بسیاری از اقشار آسیب پذیر و دهک های پایین جامعه تحت تاثیر این وضعیت با شرایط دشواری برای ادامه زندگی روبرو شدند. بدتر آنکه این شرایط در حالی به وجود آمده که ساخت 4/3 میلیون واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر، امید به صاحب خانه شدن را در مردم تقویت کرده بود.

مطابق آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار، قیمت 1مترمربع واحد مسکونی در شهرتهران نسبت به سال 1392 تا کنون با افزایش نجومی 228درصدی روبرو شده و به 13/18 میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که متوسط درآمد ماهانه یک خانوار شهری تنها 77درصد رشد داشته و در حال حاضر 3میلیون و 616هزارتومان است.

لوکوموتیو مسکن راننده ندارد

مسکن در حالی به محل ترس خانواده ها و زوج های جوان تبدیل شده که تجربه مسکن مهر نشان داد، این بخش به عنوان بخش مولد در اقتصاد کشور، قادر است، به عنوان یک لوکوموتیو اقتصادی، علاوه بر تامین یکی از نیازهای اصلی مردم، حتی در شرایط تحریمی، سایر بخش های اقتصادی را به حرکت درآورد و بنابر گفته مقام معظم رهبری، به عنوان پیشران اقتصادی تلقی شود.

در حال حاضر و با توجه به شرایط نابه سامان بازار مسکن معیشت مردم بیش از پیش در معرض تهدید واقع شده است و دولت بنا بر اصل 3 قانون اساسی مکلف به بهبود شرایط و تامین مسکن خانوارها خواهد بود. در همین راستا دو راهکار تولید مسکن و اخذ مالیات های تنظیمی می تواند آبی بر آتش این روزهای بازار مسکن باشد.

شلاق مالیات های تنظیمی به تن سوداگران نمی خورد

بر اساس اطلاعات بدست آمده از سرشماری های 1390 و 1395، بیش از 70درصد تقاضاهای خرید مسکن، تقاضاهای سرمایه ای است. به این معنا که خرید خانه به قصد استفاده انجام نشده و کسب سود و سرمایه گذاری علت تقاضا است.

تغییر جنس بازار مسکن از بازار مصرفی به بازار سرمایه ای موجب شده تا مشابه بازار ارز و سکه، شاهد هجوم سوداگران و سفته بازان به این بازار باشیم. این فعالیت گسترده دلالان، در نهایت منجر به نابه سامانی های فراوانی در بازار مسکن شد. در این شرایط ، لزوم مبارزه با سوداگری بیش از پیش حس می شود. به طور کلی یک از سیاست های مورد استفاده دولت ها در دنیا برای مقابله با سوداگری، استفاده از مالیات های تنظیمی است. اجرای سیاست مالیاتی های تنظیمی در بازار مسکن، با توجه به افزایش هزینه های سوداگری در این بازار، منجر به کنترل سوداگری و نیز کمک به افزایش تولید و عرضة پایدار واحد مسکونی خواهد شد. در همین راستا مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی دو ابزاری است که دولت می تواند با استفاده از آنها مانع این شود که سوداگران بیش از این خون مردم را در شیشه کنند. متاسفانه در سال 1392، عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی در ارتباط با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، بیان کرد: «ما مخالف مالیات بر عایدی سرمایه هستیم. چون اگر بر سرمایه، مالیات قرار داده شود سرمایه گذاری را تهدید کرده ایم و به معنای مخالفت با سرمایه گذاری است. با هر تهدید سرمایه گذاری مخالفت می کنم.

همچنین، پس از تصویب قانون مالیات بر خانه های خالی در تیرماه 1394، مجلس شورای اسلامی، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرد، نسبت به راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان در مدت زمان 6 ماه پس از تصویب، اقدام کند. این سامانه توانایی شناسایی و شمارش تعداد واحدهای مسکونی خالی به صورت برخط را دارا بود.این سامانه تاکنون که 4 سال از تصویب قانون آن می گذرد، همچنان ایجاد نشده است. آخوندی در ارتباط با سامانه ملی املاک نیز گفت: «هیچ دولتی نمی تواند اطلاعات 27 میلیون خانه را داشته باشد و هر سال سرکشی کند که کدام خانه خالی است.»

پس از روی کار آمدن محمد اسلامی به عنوان وزیر راه و شهرسازی، امیدهایی برای تغییر رویکرد دولت شکل گرفت. اسلامی در ارتباط با مالیات های تنظیمی گفت: ما با مالیات بر عایدی سرمایه کاملاً موافقیم. وی در ارتباط با مالیات بر خانه های خالی هم گفت: ما به دنبال تعیین تکلیف بحث مالیات بر خانه های خالی هستیم. برای اجرای این طرح می بایست سامانه ملی املاک و اسکان را ایجاد می کردیم.

اما پس از مدتی در طرحی که وزارت اقتصاد در مورد مالیات بر عایدی سرمایه به مجلس داد، نامی از بخش مسکن برده نشد. از طرفی راه اندازی سامانه املاک نیز همچون دوره های گذشته به آینده حواله داده شد.

تا جایی که عباس فرهادیه، مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسکن، به جای تسریع فرآیندهای سامانه ملی املاک، به اتفاقات عجیب استناد کرد و گفت: «آمار موجود درباره خانه های خالی مربوط به سال 1395 است؛ این در حالی است که طی سه سال اخیر اتفاقات عجیب و غریبی در اقتصاد روی داده است و احتمال می رود در صورت آمارگیری تعداد خانه های خالی (حدود 2/5 میلیون) کمتر هم شده باشد.همه شواهد نشانگر این امر است که دولت، از ابتدای سرکار آمدن تا کنون هیچ عزمی برای اخذ مالیات های تنظیمی نداشته و این انفعال، سود فراوانی را نصیب سوداگران کرده است.

ساخت مسکن به شیوهء مشارکتی، به نام مردم، به کام سوداگران

یکی دیگر از مشکلات بازار مسکن، عدم تناسب عرضه و تقاضا است. برای حل این مشکل، نیاز است، سالانه 2میلیون واحد مسکونی تا سال 1405 ساخته شود. از ابتدای دولت تدبیر و امید، تولید مسکن که در دولت قبلی با طرح مسکن مهر قوت گرفته بود، وارد فضای رکود شدید شد. عباس آخوندی در این زمینه یعنی نساختن خانه برای مردم نقش جدی داشت و طی اظهار نظرهایی بارها به نساختن مسکن اعتراف و به آن افتخار کرد. پس از گذشت شش سال از عمر دولت و با آغاز وزارت محمد اسلامی، دولت طرح اقدام ملی مسکن را برای ساخت 400هزار واحد تا پایان سال 1400معرفی کرد. بنابر جزئیات این طرح ،قرار است نیمی از واحدها به شیوهء مشارکت با انبوه ساز ساخته شود. در این شیوه، وزارت راه و شهرسازی زمین، پروانه ساخت و تسهیلات را به انبوه ساز اعطا کرده و انبوه ساز نیز مسئولیت ساخت را بر عهده می گیرد. در نهایت با فروش واحدهای تکمیل شده وزارت راه و شهرسازی و انبوه ساز، هر یک سهم خود را از مسکن تولید شده برمی دارند. بنابر جزئیات اعلام شده طرح اقدام ملی، تا 75 درصد واحدها ممکن است سهم انبوه ساز شود. زیرا این طرح عمدتا در شهرهای جدید ساخته شده و آورده دولت نسبت به هزینه ساخت زیاد نخواهد بود

هرچند هدف وزارت راه و شهرسازی افزایش تولید و کاهش قیمت مسکن است، اما تجربه تولید مسکن به روش مشارکتی در گذشته نشان می دهد، حجم زیادی از منابع دولتی به نام حمایت از محرومان، نصیب انبوه ساز و سوداگران خواهد شد و اثر محسوسی نیز در بازار مسکن مشاهده نمی شود. به عنوان نمونه برج هزاره سوم یا برج میلینیوم نمونه ای از پروژه هایی است که به صورت مشارکتی ساخته شده و نزدیک 20 سال از شروع آن می گذرد اما هنوز به پایان نرسیده است. نکته تاریک ساخت مسکن به شیوهء مشارکت با انبوه سازان، مالکیت انبوه ساز بر واحدهای تکمیل شده است. فرض کنید، در یکی از آن واحدها قرار است2هزار واحد مسکونی ساخته شود.

بنابر جزئیات طرح، پس از اتمام عملیات ساخت، 1500 واحد در اختیار تنها یک نفر به نام انبوه ساز قرار می گیرد. در بهترین حالت انبوه ساز، واحدها را به قیمت بازار عرضه می کند پس عملا این طرح موجب کاهش قیمت در بازار نخواهد شد. حتی در این شرایط انبوه ساز با احتکار مسکن و همچنین انجام تعدادی معامله ظاهری، می تواند اقدام به قیمت سازی کند و بازار مسکن را به شدت متشنج سازد. در نبود ابزارهای مالیاتی این کار به سادگی انجام پذیر است و دولت نمی تواند هیچ نظارتی را بر وی اعمال کند.

طرح اقدام ملی و ساخت مسکن به شیوهء مشارکتی نشان می دهد، رویکرد دولت در زمینه رساندن واحدهای مسکونی به دست مردم دچار هیچ تغییری نشده است.

* دنیای اقتصاد - سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار

دنیای اقتصاد از نحوه تنظیم بازار انتقاد کرده است: بررسی وضعیت برنامه های تنظیم بازار در کشور گویای متمرکز بودن متولیان و برنامه های پیشنهادی آنها بر قیمت به عنوان علت اصلی ناکامی بازار است. این رویکرد به همراه تفسیر اشتباه از سیگنال های قیمتی، داشتن رویکرد سرکوب قیمت و نگاه کوتاه مدت، شالوده اکثر تصمیمات تنظیم بازار و مقررات قیمت گذاری است. ارزیابی ها نشان می دهد این رویه به منظور ایجاد بازارهای امن با نوسانات پایین در حوزه قیمت و تعادل بین عرضه و تقاضا، موثر نبوده است. در یک گزارش پژوهشی نسخه درمان سرگیجه قیمتی در بازار ارائه شده است.

نسخه درمان سرگیجه قیمتی

برنامه جدید کنترل و رصد آنلاین قیمت کالاها از سوی متولیان صنعتی طراحی شده و سیاست گذار در تلاش است تا از این مسیر بازار را تنظیم کند. اما سوال این است که اگر دولت بخواهد بازاری امن با نوسانات پایین در حوزه قیمت و تعادل بین عرضه و تقاضا داشته باشد، این روش مناسب است؟ تجربیات کشورهای موفق نشان دهنده آن است که «وجود سیستم های قابل کنترل و شفاف) نظیر بازارهای بورس کالا)»، «زیرساخت های مناسب ذخیره سازی و حمل ونقل کالا»، «امکان رهگیری کالاها در طول زنجیره ارزش آن به واسطه وجود شبکه های منسجم و قوی اطلاعات»، «راهکارهای اقتصادی به منظور از بین بردن امکان ایجاد رانت برای ذی نفعان در طول زنجیره عرضه (آزادسازی قیمت ها به صورت تدریجی)»، «امکان تامین درآمد برای اقشار آسیب پذیر و کوتاه کردن مسیرهای توزیع کالا (از طریق کاهش ظرفیت های دلالی و افزایش مراکز توزیع مجهز به ظرفیت های ذخیره سازی متناسب با جمعیت منطقه توزیع)»، «امکان برقراری ارتباط بین برنامه ها و سیاست های تجارت بین الملل و برنامه های تنظیم بازار داخل و از همه مهم تر متمرکز شدن بر برنامه های کاهش قیمت تمام شده به جای تمرکز بر کنترل و سرکوب قیمت ها» از مهم ترین مسیرهایی است که از سوی کشورهای موفق طی شده اند.

بر این اساس طی سال ها سیاست های تنظیم بازاری کشور نتوانسته آن طور که باید و شاید به مدیریت بازار بپردازد؛ چراکه عمدتا سیاست گذار به دنبال تغییر رفتار بوده (کاهش نوسانات قیمتی) و اصلاح ساختار بازار برای دستیابی به یک ثبات بلندمدت کمتر مدنظر قرارگرفته است؛ به همین علت طی سال ها مدیریت بازار دستخوش تغییراتی به لحاظ سیاست گذاری و نهادهای مسوول در این امر شده است. بنابراین در راستای برنامه ریزی موثر و دقیق اولین گام آسیب شناسی از فعالیت های تنظیم بازار در سال های گذشته و بررسی چرایی موفقیت یا عدم موفقیت آن در سیاست های گوناگون است تا از این طریق بتوان گام های موثرتری برای بهبود سیاست گذاری و برنامه ریزی در این حوزه برداشت. در این خصوص موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در گزارشی به بررسی برنامه های پیشنهادی کارگروه تنظیم بازار پرداخته است. در این گزارش چند پیشنهاد درخصوص سیاست ها و ابزارهای تنظیم بازار ارائه شده است.

براساس این گزارش سیاست ها و برنامه های تنظیم بازار نباید بدون درنظر گرفتن سیاست های مالی، ارزی یا زیرساخت های مرتبط با تولید و توزیع در کشور صورت گیرد؛ چراکه در این صورت اثربخشی برنامه های مذکور تحقق اهداف مربوط به آنها را در بلندمدت و حتی در زمان اجرا با چالش های جدی مواجه خواهد کرد. درواقع داشتن نگاه جامع و سیستمی در هنگام تدوین برنامه های تنظیم بازار یکی از گام های کلیدی برای اجرای موفق آن باشد. در این راستا توجه به معیارهایی مانند شناسایی عوامل موثر بر عدم تعادل های بازار، آنالیز منفعت و هزینه سیاست ها و ابزارهای مربوط به تنظیم بازار، داشتن رویکرد تقویت رقابت پذیری، همگرایی سیاست های اتخاذی و برنامه های اجرایی با سیاست های کلان و قوانین توسعه، توجه به زنجیره ارزش کالا در برنامه ریزی ها، توجه به مسائل زیست محیطی، توجه به مسائل بهره وری و ارتقای کیفیت تولید و از همه مهم تر عدم تمرکز بر قیمت به عنوان یک عنصر در مبنا و کلیدی در زمینه مداخلات دولتی اعم از برنامه های تنظیم بازار و سایر موارد ضرورت دارد.

استفاده از ظرفیت خصوصی ها

براساس تجربیات کشورهای مختلف (در شرایط متنوع اقتصادی) هرچه وظیفه تامین و توزیع کالاها به جز در شرایط بحران نظیر جنگ و قحطی به بخش خصوصی منتقل شود و دولت زیرساخت های نظارتی و دیده بانی به منظور اطمینان از نحوه تامین و توزیع را تقویت کند، کارآیی بیشتر خواهد شد و احتمال رفتارهای رانت محوری کمتری وجود خواهد داشت. در این راستا به جز موضوع و سهم مربوط به ذخیره سازی احتیاطی که دولت می تواند به طور مستقیم ورود داشته باشد، استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در زمان توزیع را می توان توصیه کرد؛ به نحوی که سهم بالایی از توزیع و تامین کالا باید با استفاده از ظرفیت های موجود در بخش تعاون و اصناف کشور صورت پذیرد و درعین حال مقررات و قوانینی که این بخش ها را مکلف به پاسخگویی دقیق و شفاف کند، باید تقویت شود. هرچند در شرایط کنونی به دلیل مشکلات حاکم بر بازار ارز و به تبع نوسانات شدید قیمت، بخش خصوصی شاید تمایل کمتری برای ورود به این موضوع را نشان دهد؛ ولی ارائه تضمین های منطقی از سوی دولت می تواند انگیزه حضور فعال بخش خصوصی و تقویت آنها را فراهم کند.

در همین راستا بهترین بازه زمانی برای این موضوع بین 3 تا 5 سال است تا بخش خصوصی بتواند درباره سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت های خود برای اجرایی کردن این برنامه با اطمینان حرکت کند. مقررات زدایی و خودداری از اتخاذ تصمیمات متنوع و متضاد از راهکارها و الزامات کلیدی اجرای این برنامه تلقی می شود. بااین حال نکته مهم اینکه در شرایط اخیر، با توجه به تحریم های اعمال شده بر کشور و تشدید آن، ذخیره سازی کالاهای استراتژیک و اساسی از اهمیت ویژه ای برای حفظ امنیت غذایی کشور برخوردار است. در این راستا، این موضوع باید با حساسیت فوق العاده و دقیقی از سوی کارگروه تنظیم بازار پیگیری شود و تمام تمهیدات لازم برای حفظ ذخایر در سقف مصوب آنها اندیشیده شود و از ظرفیت های بخش خصوصی برای انجام آن بهره مند شود. براساس ارزیابی های صورت گرفته به نظر می رسد که این بخش با توجه به رویکرد حداکثرسازی سود و حداقل سازی هزینه ها به طور معمول در شناسایی راه ها و شیوه های توزیع نیز سیگنال های بازار را به خوبی دریافت می کند. با وجود این قبل از ایجاد ساختارهای جدید توزیع، شفاف سازی و کوتاه سازی این مسیرها از مهم ترین اقدامات برای تحقق این برنامه است. استفاده از فروشگاه های زنجیره ای، تعاونی ها و واحدهای صنفی که امکان رهگیری کالا را فراهم می کند برای توزیع امن بسیار ضروری است.

یکی دیگر از ابزارهای کلیدی برای موفقیت این برنامه تقویت زیرساخت های توزیع اعم از سیستم حمل ونقل و مراکز ذخیره سازی کالا است که لازمه عملکرد صحیح این سیستم ها الصاق بارکد کالایی بر اقلام اساسی است تا با متصل بودن به یک مرکز اطلاعات و ارتباطات بتواند مسیرهای حرکت کالا و به عبارتی تامین و توزیع کالا را به صورت آنلاین گزارش دهد. البته اتصال بخش فروش فروشگاه های زنجیره ای که مجهز به سیستم صندوق های مکانیزه هستند به این انبارها و شبکه های اطلاعاتی توزیع نیز سیگنال های دقیق تری را از وضعیت کالا در حلقه آخر زنجیره ارزش آن مخابره خواهد کرد. از سوی دیگر با توجه به ارزیابی های صورت گرفته به نظر می رسد برای استفاده از ابزار مناسب تنظیم بازار در ابتدا باید معیار ورود دولت به امر تنظیم بازار مشخص باشد و پس از آن ریشه مشکل به طور دقیق شناسایی شود. در حقیقت ابزارهایی که برای رفع معلول انتخاب می شوند قابلیت رفع علت را ندارند. به عنوان نمونه افزایش قیمت ها همواره به دلیل کمبود و تولید نیست بلکه توزیع نامتوازن زمانی و مکانی نیز قادر است رشد و نوسانات قیمت را سبب شود. از این رو، ریشه یابی نوسان و رشد قیمت ها باید نقطه توجه و تمرکز در برنامه های تنظیم بازار باشد. از طرف دیگر درک صحیح از تنظیم بازار محصول و داشتن رویکردی جامع و بلندمدت در اصلاح زیرساخت های موردنیاز بازار می تواند در انتخاب ابزار مناسب تاثیرگذار باشد. این ابزارها می تواند با توجه به شرایط زمانی و مکانی متغیر باشد.

ابزار تنظیم بازار

اما نکته مهم شناسایی ریشه مشکل است، معمولا وقتی مشکل به درستی شناسایی شود، قابلیت شناخت ابزار مناسب نیز افزایش می یابد. بااین وجود توجه به نکات ذیل درخصوص سیاست ها و ابزارهای تنظیم بازار از اهمیت بسیاری برخوردار است. بر اساس ابزارهای پیشنهادی که در این گزارش ارائه شده است، یکی از مهم ترین ابزارهایی که درخصوص یک برنامه تنظیم موفق می توان به آن تکیه کرد آن است که دولت اقدامات خود را نباید تنها بر حلقه های توزیع متمرکز کند، بلکه از مرحله تولید و حتی قبل از تولید به منظور بهبود بهره وری، کیفیت و قیمت تمام شده متمرکز شود. این برنامه ها باید عاری از هرگونه رفتار مداخله گرانه باشد و بیشتر رویکرد حمایتی و اخذ ضمانت اجرای مقررات تعریف شده باشد.

در عین حال، سیاست های تنظیم بازار دامنه وسیعی از فرآیندها و فاکتورهای اقتصادی و غیراقتصادی را شامل می شود و ابزار کنترل قیمت تنها یکی از ابزارهای چندگانه تنظیم بازار محصول محسوب می شود که بازه زمانی آن باید بسیار محدود بوده یا به طور کل استفاده نشود. از سوی دیگر، سیاست هایی که برای کنترل و حمایت از بازار داخلی اتخاذ می شود، می تواند تحت تاثیر سیاست های بیرونی نیز باشد و توجه به این نکته ضروری است که کنترل صادرات و واردات تا زمانی که سیستم های توزیع مناسب، شفاف و قابل رهگیری نیستند این سیاست ها موثر نخواهند بود.

درخصوص سیاست های درونی نیز باید به این نکته توجه کرد که حتی موانع کارآفرینی در کنار کنترل های دولتی با شیوه ها و ابزارهای مختلف می تواند در تنظیم بازار محصول دخیل باشد. مقررات اجرایی (بوروکراسی اداری) نیز از دیگر عوامل موثر بر برنامه های تنظیم بازار محصول است. در بسیاری از موارد مشاهده شده است تصمیمی که در کارگروه تنظیم بازار اتخاذ شده به دلیل موانع و بوروکراسی اداری در زمان خود نتوانسته است به مشکل پاسخ سریع دهد (مشکل بازار لاستیک در سال گذشته که بخشی از آن به دلیل عدم تامین مجوز نمایندگی ها و درنتیجه عدم ترخیص از گمرک بود).

اما براساس این گزارش یکی از ابزارهای مهم درخصوص برنامه های تنظیم بازار داشتن نگاه جامع و سیستماتیک در اتخاذ سیاست ها و اجرای برنامه های تنظیم بازار است. اینکه سیاست های پولی، مالی و ارزی می تواند تاثیر بسزایی بر شرایط تعادلی بازار کالا داشته باشد، الزام به نگاه سیستمی درخصوص اتخاذ سیاست و انتخاب ابزار را برای این امر مشخص می کند.

از سوی دیگر تمرکز سیاست های تنظیم بازار بر افزایش رقابت در بازار محصولات مختلف اعم از محصولات اساسی و سایر محصولات، جلوگیری از نوسانات قیمت از طریق کنترل عرضه و ایجاد چشم انداز شفاف برای ذی نفعان بازار از خصیصه های کلیدی برنامه های تنظیم بازار کشورهای پیشرفته و از جمله کشورهای عضو OECD است. تاکید بر اصلاح زیرساخت های اقتصادی و قانونی (مقررات زدایی) نیز در فرآیند تنظیم بازار محصول از جایگاه ویژه ای در اکثر کشورهای پرچمدار موفق در اجرای برنامه های تنظیم بازار دارد. از دیگر ابزارها می توان به حفظ توازن در طول زنجیره ارزش و همچنین توجه به ساختار بازار کالا اشاره کرد؛ ابزاری که از نکات کلیدی برای اتخاذ سیاست و انتخاب ابزار محسوب می شوند.

مبارزه با فساد یکی از مهم ترین ابزارهای تنظیم بازار محسوب می شود؛ ابزاری که بهترین ابزار تنظیم بازار محسوب می شود که در تجربه کشورهای موفق در مبارزه با فساد مانند گرجستان مشهود است. این کشور شاخص ادراک از فساد خود را از رتبه 124 در سال 2003 (آغاز اصلاحات) به رتبه 46 در سال 2017 رسانده است. مهم ترین راهبرد در این زمینه نیز شفاف سازی فرآیندهای اقتصادی مانند مناقصه ها، توزیع فرصت ها بوده است. پیش بینی بازه زمانی یکی دیگر از ابزارهایی است که به آن اشاره شده است، براساس ارزیابی های صورت گرفته بازه زمانی اجرای سیاست ها و انتخاب ابزار با توجه به نیاز بازار و تا زمان رفع مشکل است. توجه به این نکته ضروری است که در برخی موارد ابزارها برای تنظیم بازار تا رفع شدن کامل مشکل تغییر کند. به این معنا که در ابتدای رفع چالش از کاهش تعرفه و پس از اطمینان از کافی بودن مقدار کالا کنترل های قیمتی موقت و کانال های توزیع مشخص استفاده شود یا همزمان از این سه ابزار استفاده شود، به هرحال انتخاب ابزار تابع وضعیت مشکل و میزان گستردگی آن می تواند متغیر باشد. از سوی دیگر باید براین نکته تاکید کرد که میزان و سطح مداخله دولت در بازار تابع عمق و گستردگی مشکل و همچنین ماهیت بازار کالا است. به طور معمول، هرچه ساختار بازار کالاهای موردنظر به سمت انحصاری بیشتر باشد مداخله دولت را بیشتر طلب می کند و هرچه به فضای رقابتی نزدیک تر باشد دولت باید از ارکان بازار برای رفع چالش کمک گیرد و در حقیقت برنامه های دولت باید تقویت کننده سیگنال های بازار باشد و نه اینکه برنامه های خود را به بازار تحمیل کند و سیگنال های بازار را غیرفعال کند.

اما اعمال محدودیت های صادراتی برای تامین نیاز بازار داخلی یکی دیگر از مواردی است که در این گزارش به آن اشاره شده است. براساس ارزیابی های صورت گرفته در شرایط رقابتی تجارت جهانی ایجاد و حفظ یک بازار کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است و دولت باید برای کنترل و تنظیم بازار راهکارهای منطقی و کم هزینه را استفاده کند و نباید هزینه تامین معیشت مردم و اقشار آسیب پذیر، توسط بنگاه های موفق و پیشران رشد اقتصادی کشور جبران شود، بلکه از آنها برای تامین کالا از کانال واردات و بهبود وضعیت ضایعات محصولات در برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت همراهی طلب کند.

* جام جم - روزگار سیاه چادر مشکی

جام جم از موانع خودکفایی ایران در تولید چادر گزارش داده است: در آشفته بازار اقتصادی که هیچ کالایی در کشور از افزایش بی حساب وکتاب قیمت در امان نمانده است شاید بتوان با نخریدن یا کم خریدن برخی اقلام زندگی گذراند، ولی حذف برخی کالاها، حیات فرهنگی جامعه را به خطر می اندازد که از جمله این کالاها «چادر بانوان» است. قیمت چادر مشکی در یک سال اخیر چهار برابر شده و بانوان را برای خرید این کالا دچار مشکل کرده است. ایران هم اکنون بزرگ ترین کشور مصرف کننده چادر مشکی در جهان است و سالانه چیزی حدود 80 میلیون مترمربع چادر مصرف می کند.

به همین دلیل از ابتدای انقلاب اسلامی، مسؤولان دولت های مختلف درصدد کاهش وابستگی به واردات این کالا بودند، اما هنوز هم به واردات چادر محتاجیم. با نگاهی به تاریخچه تولید چادر مشکی متوجه می شویم برای اولین بار چادر مشکی توسط سوئیس و سپس کره جنوبی و ژاپن وارد کشورمان شد تا این که سال 67 طبق طرحی که وزارت صنعت داد قرار شد پنج کارخانه تولید چادر مشکی به بهره برداری رسیده تا کشور در این زمینه خودکفا شود. اما این طرح روی کاغذ ماند و تنها شرکت نساجی حجاب در سال 68 خط تولید 800 هزار متری تولید این کالا را آغاز کرد، ولی پس از مدت کوتاهی تولیدش متوقف شد. در دهه 70 نیز شرکت کرپ ناز هرسین کرمانشاه و یک شرکت نساجی در بروجرد تولید پارچه مشکی را آغاز کردند، ولی شرکت بروجردی به دلیل کیفیت پایین و مهم تر از آن مافیای واردات پس از چند سال تولید خود را متوقف کرد.

در دهه 80، شرکت های نای زرین خوانسار و ایران مرینوس قم به قافله تولیدکنندگان این کالا پیوستند تا در کنار کرپ ناز کرمانشاه نیاز کشور به چادر مشکی را تأمین کنند، ولی هر کدام از این شرکت ها در ادامه با مشکلاتی روبه رو شده و بازار را دودستی به همتایان چشم بادامی خود باختند تا چادر مشکی چینی، کره ای، تایلندی و ویتنامی بر سر زنان ایرانی برود. هم اکنون مصرف چادر مشکی در ایران حدود 80 میلیون مترمربع در سال است که از این میزان حدود 15 درصد (ده میلیون مترمربع) آن توسط کارخانه حجاب شهرکرد تأمین می شود و مابقی از راه واردات و با تخصیص 120 میلیون دلار ارز صورت می گیرد. این در حالی است که به نظر می رسد با اختصاص این 120 میلیون دلار به احداث شش کارخانه دیگر، کل نیاز داخل تأمین می شود و دیگر احتیاجی به واردات نخواهد بود. از سوی دیگر راهکارهایی همچون حذف 9 درصدی مالیات بر ارزش افزوده برای تولیدکنندگان، کاهش تعرفه 32 درصدی واردات و جلوگیری از قاچاق این کالا به کشور می تواند قیمت این کالا را به شدت کاهش دهد.

گرانی دیگر کالاها، علت افزایش قیمت چادر مشکی است

امیر قدیمی نژاد، رئیس اتحادیه بنکداران پارچه نیز در خصوص دلایل گرانی پارچه چادر مشکی گفت: قیمت ارز و سایر کالاهای اساسی افزایش یافته که این امر سبب گران شدن چادر مشکی شده است با این حال نباید انتظار داشت دولت همانند مواد غذایی و دارو به واردات این کالا ارز 4200 تومانی اختصاص دهد. وی افزود: از طرف دیگر مواد اولیه تولید چادر مشکی همچون نخ و محصولات پتروشیمی و رنگ نیز گران شده که طبیعتا این امر گران شدن پارچه مشکی را توجیه می کند، هرچند کل این گرانی را می توان به شیطنت های آمریکا نسبت داد.

قیمت چادر 4 برابر شده است

به گفته فعالان بازار پارچه، قیمت چادر مشکی در یک سال اخیر چهار برابر شده و چادری که قبلا با قیمت 70،80 هزار تومان به مشتری می رسید امروز بیش از 250 هزار تومان قیمت دارد. 500 هزار تومان حد وسط قیمت این روزهای چادر در بازار است و قیمت آن تا یک میلیون و 300 هزار تومان هم می رسد، یعنی چادری که پارسال با قیمت 300هزار تومان می شد در بازار تهیه کرد، به قیمت یک میلیون و 200 هزار تا یک میلیون و 300 هزار تومان فروخته می شود.

قیمت چادر چند برابر شده چون قبلا پارچه این کالا با ارز 3000 تومانی وارد و هر یارد چادر 6800 تومان خریداری می شد، اما اکنون قیمت ارز 12 هزار تومان شده و ارز دولتی به این کالا تخصیص داده نمی شود و پارچه آن با ارز آزاد خریداری می شود.

کم فروشی در چادرهای وارداتی

مدیرعامل کارخانه حجاب شهرکرد تصریح کرد: پارچه تولیدی کارخانه حجاب در بازار به صورت متری ولی پارچه های وارداتی به صورت یاردی به فروش می رسند؛ هر یارد 4/91 سانتی متر است، یعنی میزان اندازه چادر وارداتی 10 درصد کمتر از چادر داخلی است و به نوعی در این زمینه کم فروشی می شود.

دانایی هوشیار افزود: اگر به همان اندازه ای که هزینه برای واردات چادر مشکی اختصاص می یابد به شرکت حجاب نیز برای رنگ و مواد شیمیایی تسهیلات اعطا کنند، طبیعتا قیمت قواره های چادر مشکی در بازار به شدت کاسته خواهد شد و می توان گفت متوسط قیمت فعلی 80 تا 170 هزار تومان محصولات به 50 تا 140 تومان خواهد رسید، بنابراین اگر تعرفه رنگ و مواد شیمیایی کاهش یابد، قیمت تمام شده چادر مشکی در بازار کاهش می یابد.وی با بیان این که در 16 ماه گذشته قیمت نخ مورد استفاده در چادر مشکی از 9000تومان به 29 هزار تومان رسیده است، یادآور شد: قیمت عمده مواد اولیه چادر مشکی حدود 400 درصد افزایش یافته است.

پای درد دل تنها تولیدکننده چادر مشکی در ایران

میرمحمدتقی دانایی هوشیار، مدیرعامل کارخانه حجاب شهرکرد در خصوص تولید چادر مشکی در این واحد تولیدی گفت: ظرفیت اسمی تولید کارخانه ده میلیون متر طول در سال است با وجود این در سال 96، 5/2 میلیون متر و در سال 97 نیز 5/5میلیون متر پارچه چادر مشکی تولید کردیم.

وی افزود: علت این تولید پایین تر از ظرفیت، محدودیت در واردات نخ به کشور بود که خوشبختانه در سال گذشته با پشتیبانی و فعال سازی دو شرکت داخلی صددرصد تولید نخ مصرفی در چادر بومی سازی شده است.

مدیرعامل کارخانه حجاب شهرکرد، اظهار کرد: از طرف دیگر رنگ و مواد شیمیایی استفاده شده در چادر، وارداتی بوده و در داخل تولید نمی شود.

دانایی هوشیار با بیان این که دانش فنی تولید چادر مشکی، بسیار پیچیده و قوی است، افزود: کارخانه حجاب شهرکرد دانش تولید چادر را از کره جنوبی دریافت کرده به طوری که کارشناسان نساجی این کشور با سفر به کشورمان و حضور در کارخانه، آن را به ما آموخته و پس از راه افتادن خط تولید و تولید آزمایشی چادر مشکی در کارخانه، ایران را ترک کردند به همین دلیل در یک سال و نیم گذشته همواره کارشناسان داخلی کار را مدیریت کرده و تولید را به کیفیت رسانده اند. وی درخصوص دلایل گرانی چادر مشکی در بازار نیز افزود: این گرانی ناشی از دست به دست شدن چادر مشکی و حضور دلالان است، چون در حال حاضر این کالا به صورت اینترنتی و با تحویل در منزل در سایت کارخانه حجاب شهرکرد و با قیمت زیر صد هزار تومان تا 150 هزار تومان به ازای هر قواره فروخته می شود، البته گران ترین پارچه چادر مشکی کارخانه حجاب، مجلسی بوده که قیمت هر قواره آن 170 هزار تومان می شود.مدیرعامل کارخانه حجاب شهرکرد اذعان کرد: کارخانه حجاب شهرکرد سبد محصولات گسترده ای همچون چادر، مقنعه، شال، روسری و مانتو دارد و در زمینه چادر مشکی نیز چادرهای طرح دار، عریض و کم عرض تولید می کند که نهایت قیمت محصولات کارخانه 170 هزار تومان است و این در حالی است که در رسانه ها اعدادی همچون 400 تا 600 هزار تومان برای هر قواره چادر مطرح می شود.

دانایی هوشیار در ادامه یادآور شد: البته قیمت های عنوان شده به صورت تک فروشی بوده، ولی اگر ارگان های مختلف سفارش بالا داشته باشند از تخفیفات زیادی برخوردار خواهند شد، از طرف دیگر باید این نکته را نیز عرض کنم که 478 نفر در کارخانه حجاب مشغول به فعالیت هستند که برای تأمین حقوق آنها مجبوریم با تاجران مختلفی کار کنیم، چون طبیعتا با خرده فروشی کارخانه دوام نخواهد آورد.

وی در پاسخ به سؤالی درخصوص حمایت دولت از این شرکت نیز گفت: انتظاری از دولت برای حمایت از خودمان نداریم، لکن چند درخواست داریم که البته ساختار حاکمیت کم کم در حال رفتن به سمت آنهاست، ابتدا این که جلوی قاچاق گرفته شود چون این امر زمینه ساز رقابت ناسالم است به طوری که شرکت حجاب هزینه رنگ و مواد شیمیایی را پرداخت می کند ولی وارداتچی ها این کار را انجام نداده و حاشیه سود بالایی دارند.

* جوان - ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه

جوان نوشته است: حسن تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در جدیدترین اظهارنظر خود درباره فرجام حقوقی قرارداد گازی ایران و پاکستان گفته است تهران از شکایت صرف نظر کرده است؛ او گفته است این قرارداد از طریق رایزنی پیگیری می شود. این اظهارات در حالی راهی رسانه ها شده است که سعی دارد یک موضوع مهم را مخفی نگه دارد و وزارت نفت با زیرکی هیچ گاه درباره آن سخنی نگفته است. موضوع از این قرار است که ایران برای صادرات گاز به پاکستان، خط لوله ای را از عسلویه به ایرانشهر احداث کرد که دارای چهار انشعاب است، یکی از این انشعاب ها برای صادرات گاز است که در سال 92 و با دستور وزیر نفت لوله گذاری این انشعاب عقیم ماند. بارها نوشته ایم که اگر ایران آماده صادرات گاز به اسلام آباد بود، می توانست به راحتی از پاکستان شکایت کند و از این کشور غرامت سنگینی را طلب کند. ایران خط لوله صادراتی خود را تکمیل نکرده، بدین معنا که هیچ حقی برای شکایت از پاکستان ندارد و چنانچه از این کشور به محاکم داوری شکایت می برد، به طور حتم بازنده بود و باید هزینه های قابل توجهی را پرداخت می کرد؛ چراکه طبق عرف رایج در اینگونه اختلافات، چنانچه شاکی نتواند حقانیت خود را ثابت کند باید هزینه های حقوقی طرف مقابل را نیز پرداخت کند.

وزیر نفت بارها گفته است ایران به وظایف خود عمل و خط لوله ای را به ایرانشهر احداث کرده است، در شرایطی که این گفته، یک فرافکنی و دروغ است؛ خط لوله ای که وزیر نفت سعی دارد آن را به عنوان خط لوله صادراتی جا بیندازد، خط لوله مصرفی و سراسری است که قصد داشت گاز را به استان سیستان و بلوچستان و بندر چابهار برساند. انشعابی از این خط لوله برای صادرات گاز به پاکستان در نظر گرفته شده بود که با وجود آغاز عملیات آن در ابتدای سال 92 وزیر نفت آن را متوقف کرد.

با این توضیح کوتاه باید گفت اساساً ایران نمی توانست و نمی تواند از پاکستان شکایت کند، کما اینکه آخرین فرصت شکایت هم از بین رفته است تا این قرارداد در یک قدمی نابودی قرار بگیرد. این قرارداد در روزهایی که نخست وزیر پاکستان بیشترین قرابت را با سعودی ها و امریکا داشت امضا شد، ولی زنگنه به شکلی عجیب زیربار اجرای آن نرفت و با بهانه های عجیب، مانع اجرایی شدن آن شد. اینکه مسئولان وزارت نفت امروز از پیگیری این خط لوله در قالب مذاکره می گویند، از سر تأکید بر دیپلماسی انرژی نیست، بلکه بدین دلیل است که اصولاً وزارت نفت راه حقوقی و مستدل جمهوری اسلامی ایران را برای به سرانجام رساندن پرونده گازی ایران و پاکستان، بسته است و تنها راه چاره آن است که مذاکره جدی تر شود. قراردادی که سال 91 امضا شد دیگر اعتباری ندارد؛ همه چیز از بین رفت؛ قراردادی که حاصل مذاکرات 20 ساله بود با یک تصمیم وزیر نفت دیگر اعتباری ندارد و حالا برای صادرات گاز به پاکستان باید مسیر 20 ساله دوباره طی شود. اینجاست که می توان تصمیم وزیر نفت را به عنوان یکی از تصمیمات اشتباه و بزرگ مدیریتی در جمهوری اسلامی ایران، در دانشگاه ها تدریس کرد و البته مورد بازخواست قرار بگیرد.

نه وزیر نفت، نه معاون بین الملل او و نه مدیرعامل شرکت ملی گاز، هیچکدام علاقه ای به پذیرش اشتباه بزرگ سال 92 را ندارند و امروز که مذاکره تبدیل به یک اپیدمی مدیریتی در ایران شده، سعی می کنند سوار بر این موج از پذیرش قصور بگریزند.

- در 5 سال گذشته بازار کالاهای معدنی را از دست داده ایم

جوان نوشته است: فعالان حوزه معدن همواره به خام فروشی متهم هستند و هر از گاهی معاونت معدنی وزارت صمت با ممنوعیت صادرات برخی از اقلام معدنی فعالان این حوزه را غافلگیر می کند. گفته می شود از خام فروشی تعریف دقیقی وجود ندارد؛ عده ای بحث خام فروشی و جلوگیری از آن را مطرح می کنند ولی به روند استخراج توجهی ندارند.

فعالان حوزه معدن از دولتی بودن معادن گله می کنند و معتقدند که بخش خصوصی توان رقابت با معادن دولتی را ندارد. معاون خانه صنعت و معدن ایران با بیان اینکه بخش خصوصی حتی قادر نیست به خارج پولی حواله کند که فیلتر هوای لودر یا زنجیر بولدوزر وارد کند، می گوید: «ما در پنج سال گذشته بازار دنیا را از دست داده ایم و ترکیه جای ما را گرفته است.»

فعالان حوزه معدن همواره به خام فروشی متهم هستند و هر از گاهی معاونت معدنی وزارت صمت با ممنوعیت صادرات برخی از اقلام معدنی فعالان این حوزه را غافلگیر می کند. گفته می شود از خام فروشی تعریف دقیقی وجود ندارد؛ عده ای بحث خام فروشی و جلوگیری از آن را مطرح می کنند ولی به روند استخراج توجهی ندارند. از طرفی ماشین آلات داخلی با تجهیزات خارجی استخراج معدن متفاوت است. براساس آمار، حدود 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی تا امروز که بالاترین آمار بوده تا 95 درصد به مواد خام مربوط می شود.

فعالان حوزه معدن معتقدند اگر خواستار جایگزین کردن معدن به جای صادرات نفتی هستیم، باید به تکنولوژی و ماشین آلات روز دسترسی پیدا کنیم. در سال های گذشته درآمدهای افسانه ای در حوزه نفت کسب کردیم، اما بودجه ای برای بخش معدن اختصاص نداده ایم.

معاون خانه صنعت و معدن ایران استخراج و فروش مواد معدنی را به شکل اولیه دیدی عام و معمول به خام فروشی می داند و می گوید: «استخراج به تن هایی مقوله های متفاوتی را شامل می شود. در این میان باید برای مواد فلزی و غیرفلزی نیز تفکیک قائل شویم.»

بیژن پناهی زاده که در برنامه حجره رادیو گفتگو سخن می گفت، می افزاید: «در این سال ها از درآمد نفت، لااقل 5 میلیارد دلار باید به واردات تکنولوژی روز معدن اختصاص می یافت.» وی در پاسخ به این سؤال که چرا بخش خصوصی وارد این حوزه نشد، می گوید: «مشکل اساسی معدن، نظام ناظر بر این بخش و حتی خود دولت است که منجر شده معدن طی چند سال گذشته بیشتر به سمت دولتی شدن پیش رود تا اینکه خصوصی باشد!»

پناهی زاده با تأکید بر اینکه معادن باید به سمت خصوصی شدن پیش روند، تأکید می کند: «دولت بهترین پهنه های معدنی را در اختیار دارد و تکنولوژی روز را وارد می کند. پول در اختیار اینهاست و به هر قیمتی تجهیزات را وارد می کنند و هیچ حساب و کتابی هم ندارد، اما بخش خصوصی قدرت رقابت با این شرکت ها را ندارد؛ چراکه آن ها عرصه را بر ما تنگ کرده اند.»

معاون خانه صنعت و معدن ایران با بیان اینکه بخش خصوصی حتی قادر نیست به خارج پولی حواله کند که فیلتر هوای لودر یا زنجیر بولدوزر وارد کند، می گوید: «ما در پنج سال گذشته بازار دنیا را از دست داده ایم و ترکیه جای ما را گرفته است. در دنیا سنگ تزئینی را به علت سنگین بودن از ساختمان ها حذف کرده و مواد پلیمری جایگزین کردند که سنگ را به هر شکلی مشابه سازی می کند؛ لذا تا چند سال آینده بازار سنگ تزئینی را نیز از دست می دهیم. وی می گوید: «عده ای با این کارها نه به نظام و نه به دولت کمک می کنند، بلکه خودشان به قسمتی از واردات خزانه داری امریکا تبدیل شده اند تا گرانیگاه ها را شناسایی و مشخص کنند کجاها باید تحریم شود! افرادی هستند که کوچک ترین مبادی ورود ارز را مسدود می کنند. امیدواریم ناخواسته باشد و تا اینجا که به معدن ضربه زدند، از این پس جبران کرده و مشکلات را حل کنند.»

سازمان برنامه فقط سازمان تقسیم بودجه است

همچنین مهرداد کوهی عضو اتاق بازرگانی در این برنامه، با انتقاد از برخی از سیاست های اتخاذی در حوزه معدن می گوید: «دولت با شعار خام فروشی در حق معدن ظلم می کند؛ خام فروشی و تحمیل آن به بخش معدن از نظر بنده آدرس غلط دادن است. ما همه تجهیزات و دانش فرآوری را در دست داریم که اتفاقاً روی مواد معدنی اعمال می شود، ولی آیا آقایان سعی دارند معدنکاری را که وسط بیابان مشغول است مجبور کنند تا انتهای زنجیره ارزش روی این مواد فرآوری انجام دهد؟!»

کوهی می افزاید: «ما معدنکاران وظیفه خود را تا اینجا انجام داده ایم، ولی اگر می خواهند تا انتهای زنجیره ارزش پیش رویم، باید کمپانی های بزرگی ایجاد شود که همه این زنجیره را در دل خود داشته باشد.»

وی می افزاید: «آقایان چرا به نفت خام و فروش آن بی توجهند؟ همین کشتی که 2 میلیون و 100 هزار بشکه نفت خام حمل می کرد به سوی کدام مقصد در حرکت بود؟! این کشتی می رفت در کشوری دیگر اشتغال ایجاد کند؟ چرا در کشور خودمان این کار را نکنیم! به عقیده بنده آقایان پشت این شعار –خام فروشی- مخفی شده اند و ما را با عنوان خام فروشی تحت فشار می گذارند!»

کوهی تصریح می کند: «تعریف خام فروشی چیز دیگری است. هر تغییری در حوزه سنگ معدنی ایجاد شود، دیگر خام نیست. بنابراین دولت می گوید سنگ آهن صادر نکنید، می گوییم چشم ولی چرا خود دولت سنگ آهن ما را نمی خرد؟!»

وی با انتقاد از عدم توجه به تربیت نیروهای متخصص در کشور می گوید: «اقتصاد علم شعار و اشتغال نیست، بلکه مبتنی بر تولید ثروت است؛ اشکال کار اینجاست که 25 میلیون تن آهن و فولاد تولید می کنیم ولی نمی توانیم به تن هایی یک ماشین لباسشویی بسازیم. این چیزی نیست که بخش دولتی دنبال آن برود. برای بخش خصوصی باید نیروی متخصص تربیت شود.»

کوهی می افزاید: «سازمان برنامه را منحل کردند که به خوبی برای کارها برنامه ریزی می کرد ولی این نهادی که امروز جایگزین سازمان برنامه شده، فقط سازمان تقسیم بودجه است. درحالی که اگر برنامه ریزی صورت گیرد به بانک هم دستور می دهند به معدنکاران تسهیلات و وام بدهد.»

کوهی تأکید می کند: «ما در بخش معدن تا انتهای زنجیره ارزش پیش رفته ایم. ماده اولیه ای تولید کردیم و در اختیار یکی از شرکت های شیشه گذاشتیم. این ها شیشه ای ساختند که 95 درصد عبور نور دارد و شاید دو سه کشور قادر به تولید این شیشه هستند. نمی خواهیم از ما تشکر کنند. ما این شیشه را تولید کردیم، سود آن را هم گرفتیم. ما منتظریم برنامه ریزی به کمک ما بیاید.»

شرکت های بیمه و مالیات بدون توجه به تحریم ها از معدنکاران پول می گیرند

حسن حسینقلی دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرب و روی نیز با حضور در این برنامه رادیو گفتگو، با بیان اینکه توان پرهیز از خام فروشی وجود ندارد، چون در 40 سال گذشته چاره ای برای این کار نیندیشیده ایم، می گوید: «ما همواره اعتراض داشتیم که لیست ممنوعیت صادرات مواد خام، اصلاً به مواد خام اشاره ندارد؛ این درحالی است که ماده خام بعد از استخراج نباید تغییری در شکل فیزیکی، شیمیایی و ماهیت و شکل آن ایجاد شود و به همان شکل برای فرآوری به واحد تولیدی صادر یا واگذار شود.»

وی می افزاید: «وقتی عیار یک ماده معدنی بالا می رود، یعنی دیگر به صورت ماده خام نیست. در جلسات بارها این استدلال را آورده ایم ولی باز هم شورای اقتصاد سنگ آهن دانه بندی شده را جزو مواد خام محاسبه کرد. بنده اعتراض کردم که شاید کنسانتره را نیز جزو ماده خام حساب کنید! ما میلیاردها تومان صرف این مواد می کنیم تا به کنسانتره تبدیل شود درحالی که امروز کنسانتره سرب و روی جزو مواد خام محسوب می شود.»

حسینقلی افزاید: «باید بپذیریم تعریف ماده خامی که آقایان لیست کرده و [از صادرات آن ممانعت می کنند]با تعریف قانون از ماده خام متفاوت است؛ لذا ماده معدنی دانه بندی شده، ماده خام نیست؛ حال اگر آقایان می پسندند که این ماده تبدیل به فولاد و صادر شود، خیلی هم خوب است. بخش خصوصی هم موافق است. اما با کدام پول؟! واحد تولیدی به نقدینگی نیاز دارد درحالی که پول دست بانک هاست که به ما وام نمی دهند.»

وی می گوید: «بنده به عنوان صاحب معدن نیازمند تکنیسین هستم نه مهندس! ولی مجبورم یک فارغ التحصیل فوق لیسانس را بالای سر چند کارگر بگذارم. چون سیستم آموزشی برای تولید و اشتغال و صادرات نیروی انسانی تربیت نمی کند. از طرفی بیمه و مالیات و دارایی همچنان پول می گیرند و اصلاً کاری ندارند که ما امروز در شرایط تحریم به سر می بریم. دیگری عوارض و ارزش افزوده دریافت می کند ولی معدنکاران چک هفت ماهه از فروش محصولات در دست دارند که باید همه این مبالغ را به سرعت تسویه حساب کنند!»

حسینقلی تصریح می کند: «تا وقتی مسئولان، صداوسیما و مطبوعات بدون در نظر گرفتن واقعیت ها شعار پرهیز از خام فروشی می دهند، نتیجه همین می شود. در بخش سرب و روی تا چند سال گذشته یک کیلو روی تولید نکردیم و حتی یک شرکت دولتی در این بخش فعال نیست. چون بستر را آماده کردند؛ مواد معدنی را صادر کردند و تازه دولت از سال 97 اعلام کرده صادرات شمش سرب و روی ممنوع است. درحالی که ما چند برابر مصرف داخل تولید می کنیم که باید صادر شود!»

* آرمان ملی - حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟

آرمان ملی درباره حذف صفرهای پول کشور گزارش داده است: حذف صفر از پول ملی که این روزها به یکی از مباحث پرتکرار اقتصاد ایران تبدیل شده است، از جمله طرح های قدیمی است که به نظر می رسد امروز دولت مصمم تر از همیشه به دنبال اجرای آن است. سبک و سنگین کردن اظهارات در این باره، ما را به این نتیجه می رساند که این تصمیم دولت موافقان و مخالفان سرسختی دارد. مخالفان، حذف صفر از پول ملی را یک اقدام نمادین و نمایشی یا طرح یک نوع سرگرمی از جانب دولت تعبیر می کنند که درصدد است از این طریق حقایق تلخی را پشت پرده پنهان کند. در این گروه می توان فرشاد مومنی- رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد- را جای داد که بر این باور است یکی از مشکلات حذف صفرها، حساسیت زدایی از اختلاس هاست. محمد طبیبیان- اقتصاددان- یکی دیگر از چهره های مخالف با این تصمیم دولت است. او در کانال تلگرامی خود، با طرح چند پرسش، نوشت: آیا دولت در صحنه اقتصاد به ایجاد جلوه های ویژه نمایشی دست می زند و یا در تدارک افزایش های کلان نقدینگی در چند سال آینده است و سعی می کند با حذف صفرها بر ابعاد آن سرپوش بگذارد و از طریق بودجه دو ساله هزینه دو سال را، در سال انتخابات، در یک سال انجام دهد یعنی فرصتی ایجاد شود برای پیش خور کردن؟ اما موافقان لایحه پر سروصدای دولت که هم اکنون جهت انجام تشریفات قانونی به مجلس ارسال شده است، مخالفان را از اتهام زنی به دولت بر حذر می دارند.

آنها معتقدند چنین اظهاراتی تحلیل واقعیت نیست، چون وقتی مردم از اختلاس یا هر تخلف دیگری صحبت به این میان می آورند، از واژه ریال استفاده نمی کنند. عده ای نیز بر این باورند که دولت برخی اصلاحات اساسی را آغاز کرده و باید این شروع را به فال نیک گرفت. اما جمع بندی نظرات ما را به این نکته رهنمون می سازد که همگی صاحب نظران در یک موضوع متفق القول هستند و آن هم این است که اصلاحات اقتصادی؛ پیش شرط حذف چهار صفر از پول ملی است. پیش از این، مسعود خوانساری- سکاندار اتاق بازرگانی تهران- طی اظهاراتی گفته بود: حذف صفر، بدون اصلاحات اقتصادی بی فایده است. طهماسب مظاهری- رئیس کل اسبق بانک مرکزی- نیز ضمن اینکه این اقدام را ضروری و الزامی می داند، معتقد است: پروژه حذف صفر از پول ملی اگر به شیوه درست عملیاتی نشود، یک نوع عدم امنیت خاطر در مردم نسبت به پول و سرمایه آنها ایجاد می کند که خود تورم زاست. از موافقان و مخالفان که بگذریم، اظهارات دولتمردان نشان می دهد که آنها بیش از هر زمان دیگری بر اجرای این لایحه اصرار می ورزند. چراکه محمدباقر نوبخت- رئیس سازمان برنامه و بودجه معتقد است: حذف چهار صفر از پول ملی زندگی مردم را آسان تر می کند و عبدالناصر همتی- رئیس کل بانک مرکزی که توانسته در مدت کوتاهی به اقدامات اصلاحی خوبی دست بزند، می گوید: الان کسی اصلا ریال نمی گوید؛ چرا اصرار داریم واحدی که هیچ کس اسمش را اعلام نمی کند، واحد پول ملی باشد؟ این طرح اصلا هزینه چند هزار میلیاردی ندارد. با این اوصاف، «آرمان ملی» در گزارش پیش رو، سعی کرده تا با نظرخواهی از برخی اقتصاددانان به این پرسش اساسی پاسخ دهد که آیا دولت با حذف صفرها، به دنبال کاهش حساسیت ها و سرپوش نهادن بر اختلاس هاست، یا این تصمیم در ادامه اصلاحات اقتصادی که چندی است دولت آغاز کرده، کلید خورده است؟

در نهم مردادماه سال جاری، دولت لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر حذف چهار صفر از پول ملی را پذیرفت تا در مجلس به رای نمایندگان گذارده شود. بانک مرکزی در این لایحه، به آرزوی دیرینه دولت های ایران در حذف صفرها و تغییر نام واحد پولی، جامه عمل پوشانده است. حذف صفر و تغییر نام پول رایج کشور از ریال- که از سال 1308 تاکنون با استقبال عمومی مواجه نشده- به تومان- همان گونه که بر سر زبان هاست- از سال 1372 مورد توجه بوده است. در این سال، بانک مرکزی با طرح این ایده برای نخستین بار، مطالعات وسیعی در این زمینه انجام داد اما مسکوت ماند. در دوره محمود احمدی نژاد نیز بانک مرکزی به ریاست محمود بهمنی این ایده را به طور جدی تری دنبال کرد اما این لایحه همچنان بی نتیجه ماند. در ادامه این روند بی سرانجام، در سال 1386، طراحی لایحه حذف صفر و تغییر نام واحد پولی، به دستور رئیس جمهور وقت مجددا در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت؛ به گونه ای که این بانک با طراحی سامانه ای به نظرسنجی درباره نام واحد پولی جدید نیز اقدام کرد. اما با پایان دولت دهم، رفرم پولی در ایران برای چندمین بار به محاق رفت. در اواسط سال 95، حسین قضاوی- معاون وقت امور بانکی وزیر اقتصاد- دوباره بر ضرورت حذف صفر پول ملی تاکید کرد. پس از این اظهارات بود که اصلاح پول ملی در جلسه هفدهم آذرماه 1395، باز هم مطرح شد؛ پس از اظهارات ولی اله سیف- رئیس کل پیشین بانک مرکزی- مبنی به عدم ارتباط میان حذف صفر و تغییر نام واحد پولی، به نظر می رسید که این طرح مجددا از دستور کار خارج شده است اما رونمایی از ایران چک های 50هزار تومانی جدید در یازدهم دی ماه سال گذشته که چهار صفر آن کمرنگ شده و در آستانه حذف قرار گرفته بود، این ظن را تقویت کرد که دولت همچنان به دنبال عملیاتی کردن این ایده است. سایت بانک مرکزی نیز در شانزدهم دی ماه سال 97، در خبری اعلام کرده بود که عبدالناصر همتی- رئیس کل بانک مرکزی- در نشستی با نمایندگان مجلس ابراز کرده است که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده و امید است هرچه سریع تر این مهم به نتیجه برسد. اکنون یک ماه از تصویب این لایحه در هیات دولت می گذرد و با تقدیم به مجلس در انتظار رأی نمایندگان است. چندی پیش نیز اعلام شد، واحد پولی به تومان تغییر نام داده و واحدهای کوچکتر آن نیز با نام پارسه شناخته خواهند شد.

مستخدمین حسینی: حذف صفر نوعی سرگرمی است

حیدر مستخدمین حسینی- مشاور پیشین وزیر اقتصاد- نیز درباره حذف صفرها از پول ملی در موقعیت کنونی اقتصاد ایران، در گفت وگو با «آرمان ملی» اظهار می کند: سال گذشته نیز که بحث حذف صفرها مطرح شد، عنوان کردم که این، یک بازی و یک نوع سرگرمی ست که دولت در این مقطع تدارک دیده است. اکنون هم همین را می گویم که وقتی هیچ کار زیربنایی در حوزه اقتصاد صورت نگرفته و هیچ قدم اصلاحی برای برنامه های اصلاح اقتصادی برداشته نشده، این اقدام بی نتیجه است. او تاکید می کند: قرار بود ظرف چهار ماه اول سال، نقطه نظرات در خصوص بودجه ارائه شود و الآن در شهریورماه هستیم! فقط گفته شده که قرار است بودجه سال 99 با اصلاحاتی ارائه شود. در زمینه های دیگر اقتصادی هم فقط به یکسری حرف و سخن اتکا شده است. بنابراین اگر اساتید حوزه اقتصاد نسبت به حذف صفرها صحبت می کنند، بحثشان در این مقطع حساس است. بحثشان عمدتا این نیست که مخالف حذف صفرها هستند، بلکه مخالف حذف صفرها در این مقطع و در شرایطی است که معیشت مردم مورد هجمه قرار گرفته و از هیچ آرامشی برخوردار نیست. مستخدمین حسینی با اشاره به تجربیات جهانی در این زمینه می افزاید: کشورهایی موفق بودند که ساختار اقتصادی را اصلاح کرده بودند و تورم در شرایط نزولی و ثبات قرار داشت و در نتیجه رشد اقتصادی برای آنها رقم می خورد. او در قیاس اقتصاد ایران با این کشورها تصریح می کند: رشد اقتصادی ما منفی است و اشتغال ما در سطح پایینی قرار دارد. اگر اینها را در کنار هم قرار دهیم متوجه می شویم که شرایط اقتصادی خوب نیست و در این مقطع که شاخص ها علامت مثبتی را به اقتصاد نمی دهد، حذف صفرها بدسلیقگی خاصی ست که توسط دولت و تیم اقتصادی آن، صورت می گیرد. این تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت وگو با «آرمان ملی» تاکید می کند: اجرای برنامه های مهمی چون حذف صفرها باید اعتماد مردم را در پی داشته باشد و در شرایط فعلی که مردم انتظار اصلاحات اقتصادی را به لحاظ درآمدی و معیشتی دارند که البته تحقق پیدا نکرده، اجرای این برنامه ها قطعا با حمایت مردم، همراه نخواهد بود. مستخدمین حسینی با اشاره به حساسیت زدایی نسبت به ارقام بالایی همچون رقم اختلاس ها بیان می کند: این اتفاق به تبع کوچک شدن عدد رخ می دهد. او توضیح می دهد: وقتی که واحد پولی عوض شد و حذف چهار صفر صورت گرفت، فاصله ای که با افزایش تورم ها به تومان می رسد مقداری زمان بر است و این فرصتی است که دولت می تواند نفسی تازه کند و در آن بین، موارد مربوط به اختلاس ها یا هر عامل دیگری را هم پوشش خواهد داد. بنابراین، این راه گریزی است که دولت در این شرایط انتخاب کرده است.

حق شناس: دولت را متهم نکنیم

هادی حق شناس-اقتصاددان- در گفت وگو با «آرمان ملی» با بیان این مطلب که حذف چهار صفر از پول ملی هیچ تاثیری روی شاخص های کلان اقتصادی ندارد، می گوید: یعنی این تصمیم هیچ تاثیری روی رشد اقتصادی، نرخ تورم، رشد نقدینگی و سایر شاخص های پولی ندارد و در این قضیه، هیچ شک و شبهه ای دیده نمی شود. او با اشاره به اینکه اقتصاد ایران مشکلات ساختاری مزمنی دارد که رشد پایین اقتصادی، نرخ بهره 2 رقمی، نرخ تورم و الی آخر از جمله آنهاست، می افزاید: این مشکلات ساختاری با یک برنامه ریزی منسجم، میان مدت و بلندمدت قابل حل است. اما در اقتصاد ایران، به دلایل مختلف ما همواره با شوک های مختلف مواجه بوده ایم؛ از قبیل جنگ، تحریم اول، تحریم دوم و برخی از چالش های دیگری که می توان نام برد و همواره اقتصاد ایران در معرض موج های بیرونی و داخلی بوده است. باید گفت هم ضعف سیاستگذاری داخلی و هم شوک های بیرونی اقتصاد ایران را متلاطم کرده است. حق شناس ادامه می دهد: اگر پرسیده شود اولویت اول بانک مرکزی چیست؟ حتما حفظ ارزش پول ملی، کنترل نرخ تورم، ساماندهی بازار پول و... اولویت های این نهاد است و در این قضایا نباید شکی کرد. اما اینکه دولت را متهم کنیم که با حذف صفر می خواهد اختلاس ها را کمرنگ کند، تحلیل واقعیت نیست. او در توضیح علت این موضوع، اضافه می کند: وقتی مردم از اختلاس ها می گویند، از واژه ریال استفاده نمی کنند، بلکه واژه تومان میان آنها کاربرد دارد و عموما در ادبیات مردم ایران، واژه تومان جا افتاده است. در واقع کسی از واژه ریال استفاده نمی کند، مگر در رسیدگی به اسناد، حسابداری یا صورت حساب های مکتوب. بنابراین، اگر خلافی جایی انجام شود، مردم در صحبت های محاوره ای خود نمی گویند چند ریال، بلکه می گویند چند تومان. این اقتصاددان با بیان اینکه اگر فرض بگیریم واژه تومان برای کمرنگ کردن اختلاس ها باشد، آن هم آثار کوتاه مدت دارد، به «آرمان ملی» می گوید: نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که اگر تورم به سطح تک رقمی یا کمتر از پنج درصد نرسد، چنانکه ما بعد از چند دهه مجبور به استفاده از واژه تومان به جای ریال شدیم، چند دهه دیگر باز مجبور می شویم به دنبال حذف صفرهای دیگر از پول ملی برویم. لذا، بهتر این است که بانک مرکزی به لحاظ ساختاری، به دنبال تقویت پول ملی از طریق اتخاذ سیاست های پولی مناسب باشد. حق شناس ادامه می دهد: این اتهام که صرفا برای حذف اختلاس، چنین اتفاقی افتاده است، دور از واقعیت است. می توان گفت بهتر است بانک مرکزی به جای اصلاحات ظاهری، به دنبال اصلاحات ساختاری باشد. البته بانک مرکزی به ویژه از زمان روی کارآمدن آقای همتی، هم به ساماندهی موسسات غیرمجاز پولی اقدام کرد و هم سیاست های ارزی که طی یکی-دو سال گذشته اتخاذ کرده، سیاست های درستی است. در ضمن، بانک مرکزی درمورد بازگشت ارز حاصل از صادرات هم راهبردی درستی انتخاب کرده است، اما چون این سیاست ها از یک سمت با کاهش شدید فروش نفت و از سمت دیگر با مشکلات شدید نقل و انتقال ارزی مواجه شده است، نمی توان مزایای آن را به درستی در بازار پول و ارز مشاهده کرد.

بغزیان: حساسیت نسبت به اختلاس ها کم می شود

آلبرت بغزیان- استاد دانشگاه- با اشاره به طرح حذف صفر از پول ملی در دهه 80، در گفت وگو با «آرمان» می گوید: در آن مقطع زمانی، اقتصاد به یک ثبات نسبی رسیده بود و قرار بود نرخ ارز هم در یک محدوده مشخصی حفظ شود، بنابراین دولت اهدافی را دنبال می کرد که ممکن بود اگر اجرا می شد، یکسری برداشت های حاشیه ای هم صورت بگیرد. یعنی این کار منافعی به لحاظ روانی یا کار اجتماعی برای کشور به همراه داشت که در عین حال نمی شد از بحث های حاشیه ای دوری کرد. او ادامه می دهد: الان هم وضع همین است. فرض بگیریم دولت حذف صفر را یک تکلیف برای بانک مرکزی می داند و الان از این نهاد خواسته این تکلیف را انجام دهد. اما ما در یک فاصله کوتاه دو الی سه ساله، با رقم هایی از اختلاس برخورد کردیم که تا پیش از این به گوشمان هم نرسیده بود. الان به گونه ای شده که 100 میلیارد رقم کوچکی به نظر می رسد و همه انتظار داریم واحد آن هزار باشد. در واقع با حذف صفرها، حساسیت نسبت به یک اختلاس هزار میلیاردی کمتر می شود. بغزیان اضافه می کند: اینکه گفته شود یکی از محاسن این کار این است که حساسیت نسبت به اختلاس های گذشته کم می شود، یک محصول فردی است. باید اشاره کنم که هرکس با دید خودش به این موضوع نگاه می کند؛ بانک مرکزی به دنبال آن است که آنچه مردم می گویند رایج شود، حسابداران می گویند محاسبات ساده تر می شود و صفر زیاد تنها به معنای شلوغی و سردرگمی است و ... . اما مسلما یکی از محصولات فردی حذف صفرها، کاهش حساسیت خواهد بود. البته نمی توان به طور مشخص و قطعی گفت که در اذهان دولتمردان در این باره چه می گذرد، اما دید اقتصادسیاسی آقای مومنی- رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد- درست است. حساسیت نسبت به اختلاس ها کم می شود و در این موضوع هیچ شکی وجود ندارد.

- ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست

آرمان ملی نوشته است: بعد از برکناری و بازداشت هاشم یکه زارع که مدت حدودا شش سال سکانداری ایران خودرو را بر عهده داشت، بهرام پارسایی- سخنگوی اصل 90 مجلس- آن را شروع خوبی دانست و خواستار محاکمه رانت خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو شد. او همچنین، در گفت وگو با «آرمان ملی» هزینه 250میلیون دلاری که صرف طراحی صندوق عقب پژو 206 شده است، را گوشه ای از سهل انگاری مالی این خودروسازی عنوان کرد. حال، سعید لیلاز- تحلیلگر مسائل اقتصادسیاسی- نسبت به فساد در بازار خودرو واکنش نشان داده و ضمن تایید سخنان پارسایی در این زمینه، گفته است: «ماجرا فراتر از این ارقام است.» البته، لیلاز معتقد است هم اکنون نشانه های بهبود در صنعت خودرو مشاهده می شود. لیلاز در گفت وگو با خبرآنلاین در واکنش به اظهارات اخیر بهرام پارسایی- سخنگوی کمیسیون اصل 90- درباره فساد در بازار خودرو اظهار کرد: آنچه ایشان درباره فساد در خودروسازان عنوان کرده، درست است. حتی به اعتقاد من ماجرا فراتر از این ارقام است. از جمله شش میلیون دلار کالایی در گروه ایران خودرو به موریتانی فروخته شده و امروز هیچ کس پاسخگوی گرفتن پول آن نیست، یا منابعی که در جاهای دیگر هدر رفته است....

لیلاز در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اینکه یک سال است که فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد، رانت در بازار خودرو ایجاد کرده، اما اقدامی صورت نگرفته است، گفت: دولت باید خود را با شرایط جدید قیمت ارز تطبیق بدهد. مشکل وزارت صمت این بود که ابتدا باید مشکل خریدهای قبلی را حل می کرد، تا خریدهای جدید با قراردادهای جدید منعقد می شدند. او با تاکید بر اینکه هدف دولت آمریکا برای اقتصاد ایران، ایجاد ناآرامی های اجتماعی ناشی از این دوره گذار و انطباق بوده است، افزود: فرض کنید شما به عنوان یک خریدار خودرو قراردادی به ارزش 70 میلیون تومان بسته اید، واردکننده قطعه بعد از افزایش قیمت ارز، CKD را با قیمت 200 میلیونی وارد می کند، اگر خودروساز خودرو را 200 میلیون به خریدار بفروشد، خریدار را ناراضی کرده، اگر 70 میلیون تومان بفروشد، خودروساز ضرر کرده است. درست در این نقطه شبکه فساد پدید می آید.

اراده ای برای اختلال وجود نداشته است

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: در یک سال گذشته 50 میلیارد دلار درآمد ارزی کشوری کم شده است، مگر می شود که تلاطم ایجاد نشود؟ مهم این است که این تلاطم را چگونه جذب کنید؛ یک شبه یا یک ساله؟ لیلاز در پاسخ به این پرسش که بانک مرکزی برای برخی قطعات خاص خودروها ثبت سفارش بدون انتقال ارز انجام نمی دهد، گفت: این از جمله دروغ های رذیلانه است. هیچ اراده ای مبنی بر کوچک ترین اختلال در این روند واردات قطعات خودرو وجود نداشته است. امروز می توانم بگویم از نشانه بهبود وضعیت صنعت خودروسازی، افزایش تولید و کاهش قیمت ها در بازار است. این روند هم ادامه خواهد یافت.

منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   اختلاس   مسکن مهر   تنظیم بازار   خانوار   قیمت ها   ارز و سکه   مسکن   خرید آنلاین   طرح مسکن مهر   مرکز آمار   اقشار آسیب پذیر   سفته بازان   سرشماری   مالیات بر خانه های خالی   کیهان   دولت روحانی   عناوین روزنامه   کسب سود   لوکوموتیو   واحد مسکونی   نابسامانی   سوداگران   متوسط درآمد   بازار   سرمایه   بازار مسکن   بازار سرمایه   سرمایه گذاری   اقتصاد کشور   خرید و فروش مسکن   افزایش تولید   مالیات بر عایدی سرمایه   خانه های خالی   اخذ مالیات   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
سودجویی از کاشانه مردم تمامی ندارد / مالیات بر احتکار و دلالی خانه معطل نمایندگان مجلس!
خبرگزاری دانشجو
بازار مسکن اواخر امسال بهبود می یابد
اقتصادگردان
بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
مشرق نیوز
اقدامات غیرکارشناسی ثبات بازار مسکن را از بین می برد
باشگاه خبرنگاران
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
شعار سال
طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
بانکداری ایرانی
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
مهر نیوز
استقبال از اتصال وام یکم به مسکن دولتی
اقتصادگردان
علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
کارگر آنلاین
دلیل گرانی مسکن مشخص شد!
فرتاک نیوز
سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست
مشرق نیوز
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
دلالان، مخالفان اصلی مالیات بر عایدی سرمایه/ مالیات بر خانه‎های خالی؛ راه حلی مناسب برای کاهش قیمت مسکن
راه دانا
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
غول مسکن عقب نشست/ گرانی مسکن؛ چرا و چگونه؟!
شعار سال
غول مسکن عقب نشست/ گرانی مسکن؛ چرا و چگونه!
آنا نیوز
مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
ایران آنلاین
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
ملیت
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
ایران اکونومیست
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند/ مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن
آرا نیوز
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
ایران جیب
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
مهر نیوز
سازندگان مسکن مشمول مالیات نمی شوند
جام نیوز
شیوه های خانه دار شدن مردم بدون استفاده از سرمایه گذاری انبوه ساز
ایران جیب
مالیات مسکن شامل چه افرادی می شود؟
شیعه نیوز
مالیات مسکن مشمول چه کسانی می شود؟
خوزنا
مالیات مسکن مشمول چه کسانی میشود؟
ناطقان نیوز
چه کسانی مشمول مالیات مسکن می شوند؟
اعتدال
چه کسانی از مالیات مسکن معاف هستند؟
دنیای اقتصاد
چه کسانی باید مالیات مسکن بپردازند؟
اقتصاد نیوز
رویای خرید خانه برای خانه به دوش ها چگونه تعبیر می شود؟
آنا نیوز
بازار مسکن با خروج سوداگران به آرامش می رسد
جوان آنلاین
رئیس اتحادیه املاک: برای مقابله با سوداگری مسکن خلاء قانون داریم
ایران اکونومیست
70 درصد بازار مسکن را دلالان و سوداگران اداره می کنند/ دولت سیاستی در حوزه مسکن ندارد
میزان
نقش دولت در ساماندهی بازار مسکن
ملیت
دولت در بازار مسکن فقط تماشاچی بوده است
تسنیم
قش دولت در ساماندهی بازار مسکن
تابناک
دولت مثل مردم فقط تماشاچی اوضاع مسکن بود
مهر نیوز
تاکید کارشناسان بر نقش دولت در ساماندهی بازار مسکن
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : سودجویی از کاشانه مردم تمامی ندارد / مالیات بر احتکار و دلالی خانه معطل نمایندگان مجلس!
bltاقتصادگردان : بازار مسکن اواخر امسال بهبود می یابد
bltمشرق نیوز : بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
bltباشگاه خبرنگاران : اقدامات غیرکارشناسی ثبات بازار مسکن را از بین می برد
bltشعار سال : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
bltبانکداری ایرانی : طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
bltمهر نیوز : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
bltاقتصادگردان : استقبال از اتصال وام یکم به مسکن دولتی
bltکارگر آنلاین : علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
bltفرتاک نیوز : دلیل گرانی مسکن مشخص شد!
bltمشرق نیوز : سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltراه دانا : دلالان، مخالفان اصلی مالیات بر عایدی سرمایه/ مالیات بر خانه‎های خالی؛ راه حلی مناسب برای کاهش قیمت مسکن
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltشعار سال : غول مسکن عقب نشست/ گرانی مسکن؛ چرا و چگونه؟!
bltآنا نیوز : غول مسکن عقب نشست/ گرانی مسکن؛ چرا و چگونه!
bltایران آنلاین : مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltملیت : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltایران اکونومیست : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltآرا نیوز : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند/ مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن
bltایران جیب : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltمهر نیوز : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltجام نیوز : سازندگان مسکن مشمول مالیات نمی شوند
bltایران جیب : شیوه های خانه دار شدن مردم بدون استفاده از سرمایه گذاری انبوه ساز
bltشیعه نیوز : مالیات مسکن شامل چه افرادی می شود؟
bltخوزنا : مالیات مسکن مشمول چه کسانی می شود؟
bltناطقان نیوز : مالیات مسکن مشمول چه کسانی میشود؟
bltاعتدال : چه کسانی مشمول مالیات مسکن می شوند؟
bltدنیای اقتصاد : چه کسانی از مالیات مسکن معاف هستند؟
bltاقتصاد نیوز : چه کسانی باید مالیات مسکن بپردازند؟
bltآنا نیوز : رویای خرید خانه برای خانه به دوش ها چگونه تعبیر می شود؟
bltجوان آنلاین : بازار مسکن با خروج سوداگران به آرامش می رسد
bltایران اکونومیست : رئیس اتحادیه املاک: برای مقابله با سوداگری مسکن خلاء قانون داریم
bltمیزان : 70 درصد بازار مسکن را دلالان و سوداگران اداره می کنند/ دولت سیاستی در حوزه مسکن ندارد
bltملیت : نقش دولت در ساماندهی بازار مسکن
bltتسنیم : دولت در بازار مسکن فقط تماشاچی بوده است
bltتابناک : قش دولت در ساماندهی بازار مسکن
bltمهر نیوز : دولت مثل مردم فقط تماشاچی اوضاع مسکن بود
bltصدا و سیما : تاکید کارشناسان بر نقش دولت در ساماندهی بازار مسکن
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.