مخبر - 1398/06/10 - قربانیان آزار جنسی در محل کار، عمدتاً زنان زیر 27 سال هستند/ حیا و ترس دو عامل پیشروی مردان در آزار فیزیکی/ نیازمند پلیس زن و اصلاح روندهای قانونی شکایت هستیم

قربانیان آزار جنسی در محل کار، عمدتاً زنان زیر 27 سال هستند/ حیا و ترس دو عامل پیشروی مردان در آزار فیزیکی/ نیازمند پلیس زن و اصلاح روندهای قانونی شکایت هستیم
آزار جنسی علیه زنان در محیط کار از جمله جرایمی است که امنیت زنان شاغل را به خطر می اندازد و پیامدهای زیانباری برای زنان به بار می آورد. زنان معمولا به دلیل ترس از دریافت برچسب های ناروا، ازدست دادن شغل، بی آبرویی و انزوا درمقابل این جرایم سکوت می کنند و در بهترین حالت سعی می کنند محیط کار خود را ...
قربانیان آزار جنسی در محل کار، عمدتاً زنان زیر 27 سال هستند/ حیا و ترس دو عامل پیشروی مردان در آزار فیزیکی/ نیازمند پلیس زن و اصلاح روندهای قانونی شکایت هستیم

آزار جنسی علیه زنان در محیط کار از جمله جرایمی است که امنیت زنان شاغل را به خطر می اندازد و پیامدهای زیانباری برای زنان به بار می آورد. زنان معمولا به دلیل ترس از دریافت برچسب های ناروا، ازدست دادن شغل، بی آبرویی و انزوا درمقابل این جرایم سکوت می کنند و در بهترین حالت سعی می کنند محیط کار خود را عوض کنند و در بدترین شکل ممکن تسلیم خواسته های مجرمان گردند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ قربانیان آزار جنسی در محل کار، عمدتا زنان جوان و تحت سلطه ای هستند که از سوی روسا و مردان دارای قدرت و منزلت بالاتر مورد آزار جنسی واقع می شوند. آنان عمدتاً در بخش های خصوصی فاقد نظارت و کنترل مورد آزار واقع شده اند.

خشونت و آزارهای جنسی موجب بازدارندگی زنان می شود، به طوری که تحرک اجتماعی آنها را در مکان های عمومی به شدت محدود می کند. چراکه آزار جنسی در این مکان ها رایج تر است، به طوریکه تهدید دائم اینگونه جرایم در محیط های کاری واقعیت متفاوت اجتماعی و مکانی را برای زنان ایجاد کرده است.

زنان برابر وقایعی چون آزارهای جنسی بسیار آسیب پذیرند، زیرا نتیجه چنین رفتارهایی و مواجهه با آنها، به هیچ شکل برای شان پیش بینی پذیر نیست. در واقع سکوت زنان برابر آزارهای جنسی، به دلیل شرم، ترس از سرزنش و عدم حمایت نهادهای اجتماعی است.

بررسی اخیر در سطح جهان نشان داده 51 درصد زنان که در استخدام هستند، قربانی توجه مردانند که شامل سوءاستفاده های جسمی و متلک گویی های لفظی و غیره نسبت به زنان است.

در این راستا با امیرمحمود حریرچی، جامعه شناس و رفتارشناس اجتماعی، به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید:

حیا و ترس دو عامل پیشروی مردان در آزار فیزیکی

حریرچی با بیان اینکه بیشترین آزارهایی که زنان گزارش کرده اند آزارهای کلامی است، گفت: اگرچه آزارهای فیزیکی در محیط کار وجود دارد اما گزارش آن کمتر از انواع دیگر است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد در مواردی نیز پیشروی های بیشتری وجود داشته باشد، اما زنان به دلیل حیا، ترس از سرزنش شدن و سایر هزینه های احتمالی تمایلی به سخن گفتن در این باره ندارند.

این جامعه شناس تصریح کرد: این درحالی است که عده ای از زنان تجربه آزارهای دیگری از سوی مجرم تحت عناوین گوناگونی چون دعوت به خانه، صیغه کردن، دوست شدن و درخواست صریح رابطه را داشته اند.

اکثر آزارهای جنسی در سنین زیر 27 سال اتفاق افتاده است

حریرچی با اشاره به اینکه بارزترین ویژگی مشترک این زنان که آنها را برابر آزارهای جنسی آسیب پذیر ساخته، جوان بودن آنهاست، ادامه داد: بر اساس آمارها اکثر آزارهای جنسی در سنین زیر 27 سال اتفاق افتاده و با افزایش سن از میزان آزار جنسی کاسته شده است زیرا زنان جوان به دلیل حمایت کمتر و آگاهی کمتر از آزارهای جنسی بیشتر در معرض آسیب قرار دارند و به دلیل عدم شناخت و آشنایی با روش های مقابله میزان آزارهای جنسی در میان آنها بیشتر است.

وی گفت: اکثر قربانیان برابر آزار جنسی نه تنها لب به سخن نمی گشایند، بلکه شیوۀ اجتناب یا انکار را در پیش می گیرند زیرا زنانی که از آزارهای جنسی به شدت رنج می برند، به دلیل ترس از تحقیر یا اخراج شدن از شغل شان سکوت را انتخاب می کنند.

مقصرانگاری زنان و سرزنش، دو عامل مهم در مخفی ماندن جرم

این جامعه شناس شناسایی چنین جرایمی را به این دلیل که کمتر گزارش، کشف یا علنی می شوند، دشوار عنوان کرد و توضیح داد: مخفی ماندن این جرایم عمدتاً ازآن جهت است که نگرش غالب جامعه مقصرانگاری زنان و سرزنش آنها به هنگام وقوع آزار جنسی است.

حریرچی عنوان کرد: چنین جرایمی پیامدهای زیان بار بسیاری همچون ازدست دادن شغل و درآمد ناشی از کار، احساس گناه، ترس و بی آبرویی دارد که زمینه محدودسازی زنان را در جامعه فراهم می سازد.

وی افزود: علاوه بر این، اختلال در رفتارهای اجتماعی و ترس از محیط های عمومی به شدت در این زنان درونی خواهد شد و نتیجه آن ایجاد احساس بدبینی زنان نسبت به جنس مذکر است. یعنی وجود چنین آسیب هایی می تواند ترسیم کنندە چهره نامطلوبی از مردان خصوصاً افراد ناشناس برای زنان باشد.

آزار جنسی در محیط کار؛ جرمی خاموش

حریرچی با بیان اینکه آزار جنسی به عنوان جرمی خاموش، می تواند زمینه ساز کجروی های دیگری شود که هرکدام از آنها تهدیدی بر امنیت اجتماعی خواهد بود، گفت: ازآنجاکه امروزه زنان با پذیرش نقش ها و مسئولیت های متفاوت در جامعه، در تمامی عرصه های سیاسی، اجتماعی و نظامی، حضوری فعال و همه جانبه دارند، نیاز به پلیس زن جهت ایجاد آرامش، اطمینان، اعتماد، نظم و بالاخره امنیت همه جانبه در جامعه بانوان احساس می شود.

این جامعه شناس عنوان کرد: ازجمله مأموریت هایی که پلیس زن می تواند در تأمین امنیت عمومی جامعه داشته باشد، نظارت بر محیط های کاری زنان و پیگیری مشکالت و مسائل آنان است. از آنجاکه آزار جنسی همیشه ازسوی قربانیان پوشیده شده، به نظر می رسد زنان تمایل داشته باشند که آزار جنسی را با کسانی که شبیه و همجنس خودشان هستند درمیان بگذارند.

اصلاح روندهای قانونی شکایت از خاطیان و حمایت از زنان

وی در پایان خاطرنشان کرد: اصلاح روندهای قانونی شکایت از خاطیان و حمایت از زنانی که به دلیل اظهار شکایت از آزار جنسی کارشان را از دست می دهند، گام مهمی در ایجاد امنیت شغلی و روانی زنان است. زیرا در غیراینصورت، مجرمان با اعتماد کامل از نبود شواهد و مدارک علیه جرم شان، به رفتارهای تجاوزگرایانه خود ادامه خواهند داد و زنان فاقد قدرت و تحت سلطه نیز روزبه روز در محیط کار با تهدیدات جدی تر و آسیب های بیشتری مواجه خواهند شد.

خبرنگار: ناهید سمیعی

منبع خبر : برنا نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
صیغه   جامعه شناس   محل کار   محیط کار   نگرش   سرزنش   بازدارندگی   متلک   انزوا   آزارهای جنسی   لفظی   استخدام   بانوان   پیش بینی   قربانیان  
اخبار مرتبط
پیش بینی و رد اعتبارنامه برخی نمایندگان دوره یازدهم/ جدال لفظی دو نماینده پارلمان/ابلاغ یک مصوبه توسط رئیس جمهور پس از 4 سال!/سال تحصیلی آینده زودتر آغاز می شود؟/جزئیات کامل خبر در بسته خبری آرانیوز دنبال کنید
آرا نیوز
6 توصیه به خانم ها/ در برابر آزارهای جنسی در محیط کار چه کنیم؟
اقتصاد نیوز
در برابر آزارهای جنسی در محیط کار چه کنیم؟ / زنان این 6 توصیه را جدی بگیرند
خبرآنلاین
در برابر آزارهای جنسی در محیط کار چه کنیم؟ / خانم ها 6 توصیه را جدی بگیرند
خبرآنلاین
تغییرات سریع تراز آنچه که فکرمی کنید درراهند
قلم نیوز
مردان در خودکشی جدی تر هستند یا زنان؟/ خودسوزی جدیدترین شیوه خودکشی در عصر حاضر/ قبح خودکشی در جامعه ریخته است
برنا نیوز
لایحه تامین امنیت بانوان موجب بازدارندگی از وقوع جرم می شود
مهر نیوز
هیچ برنامه عملیاتی در حوزه زنان وجود ندارد/ مسائل زنان در کشور رهاست
فرتاک نیوز
8 علامت جدی افسردگی که باید بدانید
اقتصاد نیوز
اگر این 8 علامت را دارید، خطر افسردگی را جدی بگیرید
خبرآنلاین
چه نوع مدیری، چه رفتاری؟
میگنا
قدرت بازدارندگی یکی از دستاوردهای عظیم دفاع مقدس است
خبرگزاری دفاع مقدس
علت تنفر از مدرسه در کودکان
نی نی بان
سخنگوی قوه قضاییه: در خصوص مفقود شدن برادران صدرالساداتی، پرونده ای تشکیل نشده و دستور بازداشتی هم از سوی قوه قضاییه صادر نشده است/ بازداشت سه تبعه استرالیایی صحت دارد؛ یکی از این افراد مبادرت به عکسبرداری از مناطق نظامی و ممنوعه کرد؛ در پرونده دیگر موضوع جاسوسی برای کشور دیگری است
تیک نیوز
«تاثیر مناقشات مسلحانه بر زنان در اسناد بین المللی»
ایرنا
برکناری بولتون و دگرگونی ظاهری سیاست خارجی آمریکا
مشرق نیوز
یکی ماله را از دست اینها بگیرد
عصر امروز
نقش دانشگاه در گفتمان قدرت مدیریت زنانه در بازار کار
مهر نیوز
راهکارهای ارتقای فرهنگ سازمانی
ایرنا
آمار خودکشی در مرز هشدار
سلامت نیوز
ازدواج، خاله بازی جدید
آفتاب
کار بدون مزد در زنان بیشتر است!
بازار نیوز
سن قربانیان آزار جنسی در محل کار؟
شفا آنلاین
قربانیان آزار جنسی در محل کار، عمدتاً زنان زیر 27 سال هستند
سلامت نیوز
سن قربانیان آزار جنسی در محل کار؛ زیر 27 سال
بهار نیوز
30 درصد مناصب مدیریتی به بانوان می رسد/ رونمایی سند جامع توسعه زنان در آینده نزدیک
صبحانه پرس
باورهای نادرست جامعه درباره ایدز، مبتلایان به این بیماری را آزار می دهد
سلامت نیوز
تابوی مخالفت با انتصاب مدیران زن در خوزستان شکسته شد
تسنیم
تاثیرات روانی ابتلا به ایدز در زنان
عصر ایران
ساز کارتان را کوک کنید!
ایسنا
ایدز در زنان چه تاثیرات روانی دارد؟
تیتر یک
آشفتگی در الگوهای همسرگزینی مهمترین عامل کاهش ازدواج است
ایرنا
مصائب زنان کارگر، از کار ارزان تا گروگان گیری با چک
حزب الله نیوز
عوامل کاهش دهنده میل جنسی
آریا
هیچ الگویی نداریم که نشان دهد زن قدرتمند چه شکلی است
خبرگزاری کتاب ایران
کارگران ساختمانی کرمان در معرض بیشترین حوادث محیط کار قرار دارند
تسنیم
افزایش پرخاشگری با کاهش احساس کامیابی
ایسنا
احتیاط کنید! یک قدم تا فرسودگی شغلی فاصله دارید
آفتاب
پیشکسوت پهلوانی: ورزش زورخانه ای باید به کارکرد جدید اجتماعی تبدیل شود
ایرنا
فرامرزیان: 50 میلیارد بدهی رویت نشده در کشتی یعنی تخلف/ به فدراسیون فوتبال 27 میلیارد و 700 میلیون دادیم
بانک ورزش
اخبار مرتبط
bltآرا نیوز : پیش بینی و رد اعتبارنامه برخی نمایندگان دوره یازدهم/ جدال لفظی دو نماینده پارلمان/ابلاغ یک مصوبه توسط رئیس جمهور پس از 4 سال!/سال تحصیلی آینده زودتر آغاز می شود؟/جزئیات کامل خبر در بسته خبری آرانیوز دنبال کنید
bltاقتصاد نیوز : 6 توصیه به خانم ها/ در برابر آزارهای جنسی در محیط کار چه کنیم؟
bltخبرآنلاین : در برابر آزارهای جنسی در محیط کار چه کنیم؟ / زنان این 6 توصیه را جدی بگیرند
bltخبرآنلاین : در برابر آزارهای جنسی در محیط کار چه کنیم؟ / خانم ها 6 توصیه را جدی بگیرند
bltقلم نیوز : تغییرات سریع تراز آنچه که فکرمی کنید درراهند
bltبرنا نیوز : مردان در خودکشی جدی تر هستند یا زنان؟/ خودسوزی جدیدترین شیوه خودکشی در عصر حاضر/ قبح خودکشی در جامعه ریخته است
bltمهر نیوز : لایحه تامین امنیت بانوان موجب بازدارندگی از وقوع جرم می شود
bltفرتاک نیوز : هیچ برنامه عملیاتی در حوزه زنان وجود ندارد/ مسائل زنان در کشور رهاست
bltاقتصاد نیوز : 8 علامت جدی افسردگی که باید بدانید
bltخبرآنلاین : اگر این 8 علامت را دارید، خطر افسردگی را جدی بگیرید
bltمیگنا : چه نوع مدیری، چه رفتاری؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : قدرت بازدارندگی یکی از دستاوردهای عظیم دفاع مقدس است
bltنی نی بان : علت تنفر از مدرسه در کودکان
bltتیک نیوز : سخنگوی قوه قضاییه: در خصوص مفقود شدن برادران صدرالساداتی، پرونده ای تشکیل نشده و دستور بازداشتی هم از سوی قوه قضاییه صادر نشده است/ بازداشت سه تبعه استرالیایی صحت دارد؛ یکی از این افراد مبادرت به عکسبرداری از مناطق نظامی و ممنوعه کرد؛ در پرونده دیگر موضوع جاسوسی برای کشور دیگری است
bltایرنا : «تاثیر مناقشات مسلحانه بر زنان در اسناد بین المللی»
bltمشرق نیوز : برکناری بولتون و دگرگونی ظاهری سیاست خارجی آمریکا
bltعصر امروز : یکی ماله را از دست اینها بگیرد
bltمهر نیوز : نقش دانشگاه در گفتمان قدرت مدیریت زنانه در بازار کار
bltایرنا : راهکارهای ارتقای فرهنگ سازمانی
bltسلامت نیوز : آمار خودکشی در مرز هشدار
bltآفتاب : ازدواج، خاله بازی جدید
bltبازار نیوز : کار بدون مزد در زنان بیشتر است!
bltشفا آنلاین : سن قربانیان آزار جنسی در محل کار؟
bltسلامت نیوز : قربانیان آزار جنسی در محل کار، عمدتاً زنان زیر 27 سال هستند
bltبهار نیوز : سن قربانیان آزار جنسی در محل کار؛ زیر 27 سال
bltصبحانه پرس : 30 درصد مناصب مدیریتی به بانوان می رسد/ رونمایی سند جامع توسعه زنان در آینده نزدیک
bltسلامت نیوز : باورهای نادرست جامعه درباره ایدز، مبتلایان به این بیماری را آزار می دهد
bltتسنیم : تابوی مخالفت با انتصاب مدیران زن در خوزستان شکسته شد
bltعصر ایران : تاثیرات روانی ابتلا به ایدز در زنان
bltایسنا : ساز کارتان را کوک کنید!
bltتیتر یک : ایدز در زنان چه تاثیرات روانی دارد؟
bltایرنا : آشفتگی در الگوهای همسرگزینی مهمترین عامل کاهش ازدواج است
bltحزب الله نیوز : مصائب زنان کارگر، از کار ارزان تا گروگان گیری با چک
bltآریا : عوامل کاهش دهنده میل جنسی
bltخبرگزاری کتاب ایران : هیچ الگویی نداریم که نشان دهد زن قدرتمند چه شکلی است
bltتسنیم : کارگران ساختمانی کرمان در معرض بیشترین حوادث محیط کار قرار دارند
bltایسنا : افزایش پرخاشگری با کاهش احساس کامیابی
bltآفتاب : احتیاط کنید! یک قدم تا فرسودگی شغلی فاصله دارید
bltایرنا : پیشکسوت پهلوانی: ورزش زورخانه ای باید به کارکرد جدید اجتماعی تبدیل شود
bltبانک ورزش : فرامرزیان: 50 میلیارد بدهی رویت نشده در کشتی یعنی تخلف/ به فدراسیون فوتبال 27 میلیارد و 700 میلیون دادیم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.