مخبر - 1398/06/09 - واکاوی فساد اقتصادی و راه های مبارزه با آن

واکاوی فساد اقتصادی و راه های مبارزه با آن
تهران-ایرنا- در روزهای اخیر اظهارات روسای قوه مجریه و قضاییه درباره نحوه ی مبارزه با فساد به موضوع داغ رسانه های داخلی بدل شده و در این راستا به واکاوی ریشه مفاسد اقتصادی و راهکارها در مسیر فساد زدایی پرداخته اند.
واکاوی فساد اقتصادی و راه های مبارزه با آن

رییس جمهوری روز چهارشنبه در سخنانی از آن چه «دخالت بیش از حد دستگاه های نظارتی» توصیف می کرد انتقاد کرده و گفته بود که «با دادگاه و دستگاه قضایی، فساد از بین نمی رود بلکه دستگاه قضایی آخرین مرحله است و با بگیر و ببند فساد از بین نخواهد رفت.» در عین حال روز پنج شنبه آیت ا... رئیسی در گردهمایی بزرگ مبلغان محرم اظهاراتی مطرح کرد که برخی آن را واکنشی به این سخنان رئیس جمهور توصیف کردند. رئیسی با بیان این که نباید اجازه داد در نظام اداری ما فساد لانه کند افزود: «اگر کسی فساد کرد که دستگاه قضایی نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد... چرا نظام پولی و بانکی در کشور اصلاح نمی شود که ما هر روز شاهد تولید یک پرونده روی میز قاضی باشیم.»

به گزارش گروه نشریات خبری، بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان می دهد که در حالی که رسانه های اصلاح طلب به ریشه یابی از مفاسد اقتصادی و لزوم اصلاحات ساختاری پرداخته اند، رسانه های اصولگرا سخنان روحانی در انتقاد از قوه قضائیه برای برخورد با مفاسد اقتصادی را مورد توجه قرار داده و نوشتند: کاش آقای روحانی می فرمودند که اگر بازداشت- یا به قول ایشان بگیر و ببند- مجرمان وظیفه دستگاه قضایی نیست، پس وظیفه این دستگاه چیست؟! و اساساً وجود آن به چه کار می آید؟!

رسانه های اصلاح طلب

عبارت های به کار رفته در اخبار و گزارش های رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب عبارتند از:

اقتصاد کشور یک اقتصاد دولتی است و منشأ مفاسد در اقتصاد دولتی نهفته است که خودبه خود ایجاد رانت می کند؛ نیاز است که ساختار اداری و تصمیم گیری کشور تغییراتی جدی پیدا کند و راه های مفسدان بسته شود؛ برای مبارزه موفق با مفاسد اقتصادی باید بسترهای فسادزا را از بین برد و جلوی رانت ها و قانون گریزی ها را گرفت؛ ما نیازمندیم که از همه سو به فساد اقتصادی هجوم آوریم و هیچ کس مصون از برخورد نباشد و مردم هم عدم تبعیض را لمس کنند؛ راهکاری که مشکلات را حل می کند آن است که منافع مدیران ناسالم را نیز به انجام کارهای درست پیوند بزند؛ فساد دیگر جناحی نیست بلکه هدف اصلی مبارزه با مفاسد است.

ریشه مفاسد اقتصادی در ایران

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم صادق زیبا کلام نوشت: در پاسخ به این پرسش اساسی که چرا مبارزه با فساد آنچنان که باید و شاید از سوی جامعه به آن اقبال نشان داده نمی شود می توان گفت حداقل در میان اقشاری از جامعه که از تحصیلات نسبتا پایین تری برخوردار هستند، به سختی به این باور می رسند که مبارزه با فساد جدی است. می ماند لایه های نخبگان و اقشار تحصیلکرده کشور که آنها سوالی دارند که چرا هیچ یک از مسئولانی که مدعی مبارزه با فساد هستند تا به امروز به این پرسش پاسخ نداده اند که چرا به رغم آنکه این همه سختگیری در انتصاب و گزینش مدیران اجرایی وجود دارد و همچنین با وجود آنکه مراقبتی به نسبت سایر کشورها موثرتر به نظر می رسد، تا این میزان فساد فراتر شده و رو به افزایش است؟ اگر روزی یک مقام و یا یک مسئول در کشورمان به این پرسش اساسی پاسخ داد، در آن زمان می توان اعتماد کامل به این موضوع داشت که مبارزه با فساد جدی تر شده است. در غیر این صورت اگر عده ای دستگیر و زندانی شوند و شفافیت لازم وجود نداشته باشد، آن دلایل و عواملی که فساد در آن به وجود می آید باقی خواهد ماند. اینکه گفته می شود یکی از راهکارهای مبارزه با فساد، شفافیت اقتصادی است، نیز می توان گفت مسائلی همچون راهکارهای افزایش سیستم های مراقبتی، شفاف سازی اقتصادی و... باید از حد شعار فراتر بروند. فقط و فقط تنها مساله اساسی در اقتصاد ایران این است که اقتصاد کشور یک اقتصاد دولتی است و منشأ مفاسد در اقتصاد دولتی نهفته است که خودبه خود ایجاد رانت می کند. مادامی که اقتصاد ایران دولتی باقی بماند فساد ریشه کن نمی شود.

مبارزه با فساد و لزوم اصلاحات ساختاری

آرمان ملی در گفت وگو با «محمد هاشمی رفسنجانی»، رئیس اسبق سازمان صداوسیما می نویسد: نیاز است که ساختار اداری و تصمیم گیری کشور تغییراتی جدی پیدا کند و راه های مفسدان بسته شود. ساختار در کشور ما به گونه ای است که در مواردی رانت وجود دارد و سرمنشا فساد همین رانت هاست. کسانی که به برخی اطلاعات محرمانه واقف هستند، با استفاده از آنها اقدام به سودجویی در عرصه اقتصاد می کنند و این فساد به مرور گسترده می شود؛ تا حدی که شاهدیم برخورد با برخی مفسدان هزینه های سنگینی برای کشور در پی دارد. برای مقابله با این نوع فساد ما باید شرایط رانتی را حذف کنیم و با افزایش نظارت مانع از شکل گیری بستر فساد شویم. مشکل دیگری که در کشور ما باید به آن توجه شود، نبود نظارت مردمی در بسیاری از عرصه های اقتصادی است. تجربه نشان می دهد در کشورهایی که توانسته اند در مقابله با فساد گام هایی جدی بردارند، یکی از موثرترین مولفه ها در این زمینه، نظارت مردمی فعال بوده. متاسفانه با وجود آن که ما یک نظام مردم سالار دینی ایجاد کرده ایم و در پی اعتلای آن هستیم، چندان به امر نظارت مردمی و اهمیت این موضوع در مقابله با فساد توجه نکرده ایم. تا ساختارها تغییر نکند و اراده ای جدی برای ریشه کن کردن فساد به وجود نیاید، نمی توان امید جدی به ثمربخش بودن مقابله با مفسدین کرد. درخت همواره نیاز به مراقبت و هرس دارد اما زمانی که درخت فاسد شد، نیاز است تا از ریشه آن را کند و بریدن شاخه ها تاثیری در اصلاح درخت ندارد. در بحث مقابله با فساد اقتصادی در جامعه نیز همین شرایط وجود دارد و صرف برخورد با مفسدین مشکل را حل نمی کند.

اعتماد در یادداشتی با تیتر « راه های فسادستیزی» نوشت: برای مبارزه موفق با مفاسد اقتصادی باید بسترهای فسادزا را از بین برد و جلوی رانت ها و قانون گریزی ها را گرفت. اگر اجرای قانون در کشور ما اصلی بدون چون و چرا شود و هیچ کس در هیچ موقعیتی و با هر گرایشی و هر سابقه ای امکان دور زدن آن را نداشته باشد زمینه های فساد از بین می رود. با شفافیت و مجال دادن به نظارت عمومی خصوصا از طریق رسانه ها امکان قانون گریزی به حداقل ممکن خواهد رسید. اگر همه قراردادها، موافقت های اصولی، امضاهای طلایی، فروش اموال دولتی و عمومی و عزل و نصب ها و اطلاعات اقتصادی و پرداخت ها عینا قابل دسترسی از سوی همه شهروندان باشد می توان امیدوار بود که حداقل از جایی و زمانی دیگر تولید مفسده های بزرگ متوقف می شود. ما نیازمندیم که از همه سو به فساد اقتصادی هجوم آوریم و از همه ابزارهای مدرن استفاده کنیم و هیچ کس مصون از برخورد نباشد و مردم هم عدم تبعیض را لمس کنند.

راهکارها در مسیر فساد زدایی

دنیای اقتصاد در مطلبی نوشت: برخی اعتقاد دارند راه حل واقعی در خانه تکانی مدیریتی و جایگزینی مدیران سالم با مدیران ناسالم است. بدون شک بی تاثیر نیست؛ اما آمد و رفت دولت های مختلف که بعضا با خانه تکانی های اتوبوسی هم همراه بوده، تغییر قابل اعتنایی در خروجی ایجاد نکرده است. آن چیزی که موتور تولید فساد بوده و به رغم آزمودن همه این راه حل ها در دوره های مختلف، همواره بدون تغییر مانده، ریل غلط سیاست گذاری اقتصادی است. اقتصاددان مشهوری در این باره گفته است: انتخاب مدیران سالم بسیار زیباست؛ اما راه حلی نیست که بتوان با تکیه بر آن، مشکلات را حل کرد؛ راهکاری که مشکلات را حل می کند آن است که منافع مدیران ناسالم را نیز به انجام کارهای درست پیوند بزند.

لزوم همکاری سه قوا

سیدمهدی حجتی عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری در گفت وگو با ایسنا در رابطه با عزم قوه قضائیه برای مبارزه با فساد، گفت: اقدامات صورت گرفته در این رابطه مجموعاً مثبت ارزیابی می شود، لیکن توجه داشته باشیم که نتیجه مطلوب، زمانی از مبارزه با فساد حاصل می شود که این مبارزه به صورت ریشه ای و از طریق از بین بردن علل ایجاد فساد در کشور و از طریق همکاری قوای سه گانه صورت گیرد درغیر این صورت مبارزه با معلول به جای مبارزه با علّت و بدون از بین بردن زمینه های بروز فساد در کشور، به منزله داروی مسکنی است که صرفاً به صورت موقتی ممکن است آثار فساد را در جامعه کم رنگ نماید.

به گزارش فرارو، احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت، در گفتگو با ایکنا درباره ادامه روند برخورد قضائی با مفسدان بدون انجام اقدامات لازم از سوی قوای مقننه و مجریه در از بین رفتن زمینه های فساد گفت: وقتی یک چرخ اتومبیل کم باد باشد سه چرخ دیگر باید خود را با باد آن چرخ تنظیم کنند. به عبارتی اجزای یک دستگاه یا سیستم به ویژه مانند جامعه که ارگانیک است، اگر با همدیگر کار نکنند و هماهنگ نباشند، نتیجه خوبی به دست نمی آید.

مبارزه فراگیر با فساد

امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به ورود قوه قضاییه در مبارزه با مفاسد و ضرورت دنبال کردن این موضوع در همه سطوح بیان کرد: اینکه امروز قوه قضاییه در همه سطوح برای مبارزه با مفاسد اقتصادی وارد شده است و حقیقت را با مردم در میان می گذارد نشان می دهد که بحث جناحی نیست بلکه هدف اصلی مبارزه با مفاسد است. ایشان هم به قوه قضاییه، هم به قوه مقننه و هم به قوه مجریه با جدیت ورود پیدا کرده و با هر مسئول در هر مقامی که باشد در صورت مشاهده فساد برخورد خواهد کرد.

رسانه های اصولگرا

در ادامه به برخی از عبارت های به کار رفته در گزارش های رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا اشاره می شود:

هنوز وقت برای این دولت برای اصلاح ساختارها کم نیست؛ روحانی در قبال اقدامات قوه قضائیه که از قضا مدتی است با اقبال عمومی هم مواجه شده، منتقدانه ظاهر شود و حتی مدافع کسی باشد که متهم به فساد است؟!؛ اعتراض دکترروحانی به دستگاه قضا، خود حاصل ضعف دولت در اجرا و نظارت است؛ علت طرح اظهاراتی همچون پرداختن قوه قضائیه به پرونده دانه درشت ها از سوی رئیس جمهور، از این روست که متاسفانه برخی دانه درشت ها در اطراف او هستند؛ کاش آقای روحانی می فرمودند که اگر بازداشت- یا به قول ایشان بگیر و ببند- مجرمان وظیفه دستگاه قضایی نیست، پس وظیفه این دستگاه چیست؟!


نقش دولت در مبارزه با فساد

روزنامه جوان می نویسد: مدیران رده بالای دولتی که فرصت های بهبود وضعیت و اصلاح ساختارها را در شش سال اخیر از دست داده اند و ترجیح داده اند زلف یک کلمه «برجام» را به همه موفقیت ها یا خدای ناکرده همه ناکارآمدی ها گره بزنند، باید توضیح بدهند که اگر کسی در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی برخوردی قهری نکند یا اگر کسی با این وضعیت موجود اقتصادی همه چیز را سفید جلوه دهد وضعیت مردم بهتر از این ها می شود؟ سرمایه های خارجی میلیارد میلیارد دلار وارد کشور می شود؟ آیا واقعاً اگر آقای رئیسی چیزی نگوید و قوه قضائیه به بررسی پرونده های متهمان نپردازد، مردم از فساد اداری و تبعیض گله مند نیستند و دوباره امید به دل ها برمی گردد و وضعیت فعلی اقتصاد را نشانه تدبیر و برنامه های اقتصادی دولت می دانند؟


دولتمردان باید بدانند که امروز مردم از مسئولان، اجرای قانون، عدالت و عمل می خواهند. امروز مردم آرزوی ریشه کن شدن فساد به ویژه در میان مسئولان را دارند تا بتوانند در مسیر سختی که هستیم همراه حاکمیت از آن عبور کنند. امروز مردم انتظار شرایطی را دارند که در آن بتوان کسب و کار راه انداخت و جوانان را به سر کار برد چه با سرمایه خارجی و چه با سرمایه های داخلی که تنها در یک فقره نقدینگی از 2000 هزار میلیارد تومان گذشته است! اجازه دهیم هر قوه یا دستگاهی کار خود را به درستی انجام دهد و مسئولان هر قوه نیز در حوزه فعالیت و حیطه وظایفشان کار خود را انجام دهند، هنوز وقت برای این دولت برای اصلاح ساختارها کم نیست، اگر دستورالعمل و مأموریت روزهای باقیمانده را حاشیه سازی و متناقض گویی هایی تعریف نکرده باشیم که برای مردم عجیب و غریب است.

واکنش ها به سخنان اعتراضی روحانی درباره دستگاه قضا

به گزارش روزنامه خراسان، رئیس قوه قضاییه یک روز پس از سخنان رئیس جمهور در انتقاد از بازداشت های اخیر، در سخنانی با بیان این که اگر می خواهید پرونده قضایی تولید نشود، نظام بانکی و مالیاتی را اصلاح کنید افزود: «وقتی پرونده کسانی که متصل به قدرت و ثروت اند روی میز قاضی می آید فریادها بلند می شود که این جناحی است یا این سیاسی است. به هیچ کدام از این سخنان توجه نخواهیم کرد.» دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در سخنانی از آن چه «دخالت بیش از حد دستگاه های نظارتی» توصیف می کرد انتقاد کرده و گفته بود که «با دادگاه و دستگاه قضایی، فساد از بین نمی رود بلکه دستگاه قضایی آخرین مرحله است و با بگیر و ببند فساد از بین نخواهد رفت.» در عین حال روز پنج شنبه آیت ا... رئیسی در گردهمایی بزرگ مبلغان محرم اظهاراتی مطرح کرد که برخی کاربران فضای مجازی آن را واکنشی به این سخنان رئیس جمهور توصیف کردند. به گزارش میزان، رئیسی با بیان این که نباید اجازه داد در نظام اداری ما فساد لانه کند افزود: «اگر کسی فساد کرد که دستگاه قضایی نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد... چرا نظام پولی و بانکی در کشور اصلاح نمی شود که ما هر روز شاهد تولید یک پرونده روی میز قاضی باشیم.»

به گزارش سیاست روز، سید محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه «نمی توان با بگیر و ببند با فساد مبارزه کرد» گفت: آقای رئیس جمهور می کوشد ارتباط تعادلی خودش را بین موضوعات مختلف حفظ کند. علت طرح اظهاراتی همچون پرداختن قوه قضائیه به پرونده دانه درشت ها از سوی رئیس جمهور، از این روست که متاسفانه برخی دانه درشت ها در اطراف او هستند؛ یعنی اگر خود رئیس جمهور هم نخواهد این گونه موضوعات را مطرح کند ،فشارهایی که اطرافیان به وی می آورند، منجر به این گونه موضع گیری در رئیس جمهور می شود.

روزنامه فرهیختگان در گزارش یک خود با تیتر « تیغ عدالتخواهی را کند نکنیم» در انتقاد به مواضع دولت درقبال قوه قضاییه می نویسد: حسن روحانی فرمان سخنرانی را به سمت مساله نظارت می چرخاند و می گوید نظارت نباید با دخالت اشتباه شود و دستگاه های نظارتی نباید حین نظارت، در کار دستگاه های اجرایی دخالت کنند. همین جا که به وضوح مشخص می شود منظور روحانی از نظارت و دستگاه نظارتی، قوه قضائیه است، ریتم تندتر هم می شود و سخنران می گوید «دخالت در وظایف قانونی دستگاه ها باید تعطیل شود» و تاکید می کند «فساد با بگیر و ببند ریشه کن نمی شود.»هنوز سخنرانی پایان نیافته بود که رسانه های دولتی و نزدیک به آن، همین بخش ها را تیتر می کنند و صبح فردا نیز روزنامه «ایران» بالطبع با عکس بزرگ حسن روحانی همین مسیر را طی می کند و می نویسد: «دفاع دولت از تصمیمات مدیریتی دستگاه های اجرایی به رئیس جمهوری رسید. طی روزهای گذشته از رئیس دفتر رئیس جمهوری تا سخنگوی دولت از تصمیمات مدیریتی مدیرانی که مسائلی درباره آنان ایجاد شده بود، دفاع کردند. حالا رئیس جمهوری صراحتا از دستگاه های نظارتی خواست با اصلاح روندهای خطای خود، به واقع بر کار دستگاه اجرایی نظارت کنند، نه دخالت.»«ایران» البته راست نوشته بود، رئیس دفتر رئیس جمهور یک روز قبل تر یعنی سه شنبه در مراسم «هم اندیشی با علما و روحانیت» از رئیس سابق سازمان خصوصی سازی که حالا مدتی است در بازداشت به سر می برد، گفته بود: «پوری حسینی فردی پاکدست و سالم با گذشته بسیار پرافتخار است.» در ابتدای متن گفتیم اگر ساده به میدان سیاست نگاه کنید، متعجب می شوید که مگر ممکن است دولت این گونه مقابل اقدامات قوه قضائیه که از قضا مدتی است با اقبال عمومی هم مواجه شده، منتقدانه ظاهر شود و حتی مدافع کسی باشد که متهم به فساد است؟!

کیهان در یادداشت روز خود نوشت: روز چهارشنبه آقای روحانی در مراسم پانزدهمین جشنواره شهید رجائی فساد اقتصادی را یکی از مشکلات موجود دانست ولی برخورد قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی را چاره کار ندانست! اگر فساد اقتصادی یک عمل و اقدام مجرمانه باشد- که هست- چرا دستگاه قضایی نباید با آن برخورد کند؟! مگر یکی از وظایف تعریف شده قوه قضائیه مقابله با مجرمان و غارتگران اموال عمومی نیست؟! در همه جای دنیا بلافاصله پس از کشف موارد و نمونه هایی از فساد، نظیر سوءاستفاده از بیت المال، رانت خواری، کلاهبرداری و... دستگاه قضایی وارد عمل شده و با دستگیری مفسدان و مجازات آنان به مقابله با فساد می پردازد. کاش آقای روحانی می فرمودند که اگر بازداشت- یا به قول ایشان بگیر و ببند- مجرمان وظیفه دستگاه قضایی نیست، پس وظیفه این دستگاه چیست؟! و اساساً وجود آن به چه کار می آید؟!

تارنمای مشرق نیوز در مطلبی با تیتر «جیغ بنفش دولت در برابر رسیدگی به پرونده اطرافیان روحانی» به نقل از ابوالفضل ابوترابی، نماینده مجلس نوشت: اینکه رئیس جمهور عنوان کرده اند با دادگاه و دستگاه قضایی نمی توان به فساد پایان داد باید گفت اتفاقا با دادگاه و دستگاه قضایی و با برخورد به موقع با مسئولان خائن، می توان با فساد مقابله کرد چرا که وقتی مسئولی خائن است نباید نظام تاوان چنین رویکردی را بدهد لذا مسئولان قضایی با برخورد به موقع می توانند از ادامه فساد برخی مسئولین جلوگیری کنند.

روزنامه «صبح نو» در سرمقاله خود نوشت: اعتراض دکترروحانی به دستگاه قضا، خود حاصل ضعف دولت در اجرا و نظارت است. اینکه کمتر برای کوچک شدن دولت و تحول در دستگاه بوروکراسی اقدام شده است، خود بیانگر نیاز به ورود نهادهای نظارتی به این عرصه است. دولت دکترروحانی در دو سال باقی مانده می تواند به جای تقابل با نهادهای نظارتی، زمینه را برای دفع فساد از بوروکراسی کشور فراهم کند.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
نخبگان   شفافیت اقتصادی   رئیس جمهور   نظام پولی   نشریات   صادق زیبا کلام   گزینش   تحصیلکرده   اصول گرا   قانون گریزی   مفاسد   مفاسد اقتصادی   مبلغان محرم   منافع مدیران   قوه مجریه و قضاییه   روزنامه   اقتصاد   اصلاح طلب   فساد اقتصادی  
اخبار مرتبط
واکنش روزنامه اصولگرا به تجلیل از مهندس بازرگان
اقتصاد نیوز
ترس و نگرانی روزنامه اصولگرا از موفقیت های احتمالی سفر روحانی به ژاپن
اقتصاد نیوز
نگاه رسانه های داخلی به ماجراهای فیلم شمس و مولانا
ایرنا
تجربه یک روزنامه نگار از مبارزه با فساد/ شهوت افشاگری نداشتیم/ در برخورد با فساد کوتاهی کردیم
فارس
بایدها و نبایدهای ساختار اقتصادی در کانون توجه رسانه های کشور
ایرنا
اما و اگرهای رسانه ای درباره احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا
ایرنا
روایت لیلاز از دزدی و فساد تاریخی در اقتصاد ایران/ توضیح درباره پرونده نجفی/ چرا هپکو با دستور روحانی نجات پیدا نمی کند؟
الف
روایت شبه روشنفکران از دفاع مقدس نگران کننده است/ نهادهای متولی کنار کشیده اند
تسنیم
نگاه رسانه های داخلی به دستور ویژه رییس جمهوری درباره ماجرای هپکو
ایرنا
نگاه رسانه های کشور به روابط ایران و آمریکا
ایرنا
کارنامه قوه قضائیه در 200 روز گذشته
شهدای ایران
بررسی عدم صدور ویزا و احتمال لغو سفر هیات ایرانی به نیویورک در رسانه های داخلی
ایرنا
این 200 روز امیدبخش رئیسی وعده نداد، عمل کرد
مشرق نیوز
رایس: در لحظه گسیختگی نظم نوین آمریکایی به سر می بریم
مشرق نیوز
آش دوغ با روسای پیشین بانک مرکزی
الف
آش دوغ روسای پیشین بانک مرکزی و ضرغامی +عکس
مشرق نیوز
تمایل آشکار صدا و سیما به یک جناح خاص
آفتاب
کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در 200 روز اخیر
تابناک
رئیسی در 200 روز ابتدایی چه کرد؟
خبرگزاری دانشجو
ناصری: مناظره های 88،نمونه ی مواضعِ تلویزیون بود
خبر داغ
عمل به وعده های 100 روزه
الف
واکاوی حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان در رسانه های داخلی
ایرنا
کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در 200 روز اخیر/ راهی که باید با قدرت ادامه یابد
خبرآنلاین
روایت رسانه های داخلی از عزم قاطع دستگاه قضا برای مقابله با فساد
ایرنا
واکنش رسانه های داخلی به اظهارات علیرضا پناهیان درباره شفافیت آرای نمایندگان
ایرنا
عملکرد صدا و سیما در بوته نقد رسانه های داخلی
ایرنا
روند صعودی بورس در کانون توجه رسانه های داخلی
ایرنا
تحلیل رسانه های داخلی از نقش جان بولتون بر روابط ایران و آمریکا
ایرنا
بازتاب اظهارات اخیر پناهیان در رسانه های داخلی
ایرنا
خروج دلالان از بازار ارز
ایران اکونومیست
اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران در سایه بی عملی اروپا
ایرنا
اصلاح طلبان مباحثه می کنند، اصولگرایان مجادله
ایرنا
موگابه؛ آزادی طلبی که ماندلا نشد
ایرنا
فرازو نشیب های بازار مسکن از دریچه نگاه رسانه ها
ایرنا
ریشه یابی فساد اقتصادی و ارائه راهکارهایی برای مقابله از سوی رسانه ها
ایرنا
مصائب حسن روحانی از نگاه محمد قوچانی/راست ها ناسزا می گویند و چپ بی وفایی می کند /آیا رئیس جمهور از دیپلماسی عقب نشینی کرده است؟
خبرآنلاین
برجام در آستانه گام سوم ایران
ایرنا
عرصه بهبود اقتصاد را نداریم پس برویم سراغ رفع حصر سران فتنه!
خبرگزاری دانشجو
عملکرد ضعیف فراکسیون امید را می پذیریم / شورای عالی اصلاح طلبان وظیفه پگیری عملکرد فراکسیون امید را ندارد
صدای فردا
سلامتی: مخالف شکل گیری پارلمان اصلاحات هستم
مثلث
اخبار مرتبط
bltاقتصاد نیوز : واکنش روزنامه اصولگرا به تجلیل از مهندس بازرگان
bltاقتصاد نیوز : ترس و نگرانی روزنامه اصولگرا از موفقیت های احتمالی سفر روحانی به ژاپن
bltایرنا : نگاه رسانه های داخلی به ماجراهای فیلم شمس و مولانا
bltفارس : تجربه یک روزنامه نگار از مبارزه با فساد/ شهوت افشاگری نداشتیم/ در برخورد با فساد کوتاهی کردیم
bltایرنا : بایدها و نبایدهای ساختار اقتصادی در کانون توجه رسانه های کشور
bltایرنا : اما و اگرهای رسانه ای درباره احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا
bltالف : روایت لیلاز از دزدی و فساد تاریخی در اقتصاد ایران/ توضیح درباره پرونده نجفی/ چرا هپکو با دستور روحانی نجات پیدا نمی کند؟
bltتسنیم : روایت شبه روشنفکران از دفاع مقدس نگران کننده است/ نهادهای متولی کنار کشیده اند
bltایرنا : نگاه رسانه های داخلی به دستور ویژه رییس جمهوری درباره ماجرای هپکو
bltایرنا : نگاه رسانه های کشور به روابط ایران و آمریکا
bltشهدای ایران : کارنامه قوه قضائیه در 200 روز گذشته
bltایرنا : بررسی عدم صدور ویزا و احتمال لغو سفر هیات ایرانی به نیویورک در رسانه های داخلی
bltمشرق نیوز : این 200 روز امیدبخش رئیسی وعده نداد، عمل کرد
bltمشرق نیوز : رایس: در لحظه گسیختگی نظم نوین آمریکایی به سر می بریم
bltالف : آش دوغ با روسای پیشین بانک مرکزی
bltمشرق نیوز : آش دوغ روسای پیشین بانک مرکزی و ضرغامی +عکس
bltآفتاب : تمایل آشکار صدا و سیما به یک جناح خاص
bltتابناک : کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در 200 روز اخیر
bltخبرگزاری دانشجو : رئیسی در 200 روز ابتدایی چه کرد؟
bltخبر داغ : ناصری: مناظره های 88،نمونه ی مواضعِ تلویزیون بود
bltالف : عمل به وعده های 100 روزه
bltایرنا : واکاوی حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان در رسانه های داخلی
bltخبرآنلاین : کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در 200 روز اخیر/ راهی که باید با قدرت ادامه یابد
bltایرنا : روایت رسانه های داخلی از عزم قاطع دستگاه قضا برای مقابله با فساد
bltایرنا : واکنش رسانه های داخلی به اظهارات علیرضا پناهیان درباره شفافیت آرای نمایندگان
bltایرنا : عملکرد صدا و سیما در بوته نقد رسانه های داخلی
bltایرنا : روند صعودی بورس در کانون توجه رسانه های داخلی
bltایرنا : تحلیل رسانه های داخلی از نقش جان بولتون بر روابط ایران و آمریکا
bltایرنا : بازتاب اظهارات اخیر پناهیان در رسانه های داخلی
bltایران اکونومیست : خروج دلالان از بازار ارز
bltایرنا : اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران در سایه بی عملی اروپا
bltایرنا : اصلاح طلبان مباحثه می کنند، اصولگرایان مجادله
bltایرنا : موگابه؛ آزادی طلبی که ماندلا نشد
bltایرنا : فرازو نشیب های بازار مسکن از دریچه نگاه رسانه ها
bltایرنا : ریشه یابی فساد اقتصادی و ارائه راهکارهایی برای مقابله از سوی رسانه ها
bltخبرآنلاین : مصائب حسن روحانی از نگاه محمد قوچانی/راست ها ناسزا می گویند و چپ بی وفایی می کند /آیا رئیس جمهور از دیپلماسی عقب نشینی کرده است؟
bltایرنا : برجام در آستانه گام سوم ایران
bltخبرگزاری دانشجو : عرصه بهبود اقتصاد را نداریم پس برویم سراغ رفع حصر سران فتنه!
bltصدای فردا : عملکرد ضعیف فراکسیون امید را می پذیریم / شورای عالی اصلاح طلبان وظیفه پگیری عملکرد فراکسیون امید را ندارد
bltمثلث : سلامتی: مخالف شکل گیری پارلمان اصلاحات هستم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.