مخبر - 1398/06/09 - بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی

بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی
تهران- ایرنا- برنامه های جدید دولت در زمینه مسکن و همچنین ثبات و کاهش نرخ ها در بازار مسکن مورد توجه و بررسی در رسانه های داخلی قرارگرفته است.
بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی

به گزارش گروه نشریات خبری؛ بررسی امروز شنبه 9 شهریور رسانه های داخلی نشان می دهد که رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب به وعده های جدید "محمد اسلامی"، وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تحویل 2 ساله مسکن به گروه های هدف اشاره کرده و رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا به انتقاد از هشدار کارشناسان نسبت به تبعات طرح مسکن مشارکتی دولت، اشاره کرده اند.

تغییرات قیمت در بازار مسکن و کاهش نرخ ها در این زمینه نیز مورد توجه رسانه های داخلی قرار گرفته است. رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب در این خصوص معتقدند: در همه مناطق خرید و فروش آپارتمان کاهش پیدا کرده اما در «نوسان قیمت» جهت تغییرات متفاوت بوده است.

وعده های جدید وزیر راه درخصوص مسکن؛ تغییرات در بازار مسکن؛ کاهش 20 درصدی قیمت مسکن؛ وام ساخت به مناطق سیل زده؛ از دیگر محورهای مورد بررسی در این رسانه ها است.

همچنین رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا نیز آورده اند: ثبات و کاهش نرخ ها در بازارهای ارز، خودرو، سکه و طلا کم کم در حال سرایت به بازار مسکن است.

این رسانه ها در زمینه مسکن به مطالب دیگری همچون انتقاد از عملکرد دولت درخصوص ساخت مسکن به شیوه مشارکتی؛ ثبات و کاهش نرخ ها در بازار مسکن؛ کلاه برداری از خریداران مسکن مهر؛ آغاز ساخت 5378 واحد مسکونی برای حاشیه نشینان خراسان رضوی؛ اشاره کرده اند.

رسانه های اصلاح طلب

وعده های جدید وزیر راه درخصوص مسکن

عصر ایران در مطلبی آورده است: تولید و عرضه مسکن با تکیه بر بخش خصوصی و تسهیلگری دولت، برنامه این بخش برای دو سال آینده است. در این دو سال 900 هزار واحد شامل 500 هزار مسکن مهر باقیمانده و 400هزار مسکن در قالب طرح «اقدام ملی» است. برنامه 2 ساله تولید و عرضه مسکن روز پنجم شهریور در مراسمی با حضور رئیس جمهوری با شروع ساخت 110 هزار واحد مسکونی روی اراضی دولتی به اجرا درآمد.

به گزارش این رسانه نقل از ایسنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با «ایران» با تأکید بر اینکه مسکن های جدید تا 2 سال دیگر تکمیل و به متقاضیان عرضه می شود، هدف از ساخت و سازهای جدید را دسترسی گروه های هدف به مسکن مناسب بر اساس حمایت های مالی و در قالب تسهیلات حمایتی عنوان کرد.

تغییرات در بازار مسکن

-دنیای اقتصاد در مطلبی با طرح سوال مبنی بر "معاملات املاک 22 منطقه در ماه عقبگرد قیمتی چه تغییراتی را تجربه کرد؟" آورده است: پنج منطقه تهران در ماه «عقبگرد قیمت مسکن» باز هم تورم ملکی مثبت را تجربه کرد. جزئیات تغییر متغیرهای کلیدی بازار مسکن پایتخت در میانه تابستان نشان می دهد اگر چه رفتار ملکی مناطق 22 گانه در «حجم معاملات» یکسان بوده و در همه مناطق خرید و فروش آپارتمان کاهش پیدا کرده اما در «نوسان قیمت» جهت تغییرات متفاوت بوده است. هم اکنون در 13 منطقه تهران، انجماد حداکثری در معاملات خرید مسکن برقرار است که در این میان، منطقه 22 رتبه اول را دارد. بیشترین افت قیمت در منطقه لوکس شهر است.

13 منطقه منجمد تهران در بازار معاملات مسکن شناسایی شد. تازه ترین گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حاکی از این است که حجم معاملات آپارتمان های مسکونی در مرداد نسبت به تیرماه در 13 منطقه از 22 منطقه شهر تهران با ریزش شدید بیش از 30 درصدی روبه رو شده و تعداد آپارتمان های فروخته شده در 9 منطقه شهر نیز یک رقمی شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، ماه میانی تابستان را می توان از این جهت که قیمت مسکن پس از 45 ماه متوالی، با تغییرات منفی روبه رو شد، ماه عقبگرد قیمتی نامید. در مرداد ماه امسال تعداد معاملات مسکن به سطح فوق العاده پایین 2900 فقره رسید که نه تنها برای یک ماه عادی بی سابقه است، بلکه حتی در سال های اخیر در ماه های نیمه تعطیل فروردین نیز حجم معاملات عموما به زیر 3500 فقره تنزل پیدا نکرده است.

- همچنین خبر گزاری ایسنا در مطلبی نوشت: در شرایطی که خردادماه سال جاری قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان در آگهی ها به بالاترین حد خود رسیده بود، هم اکنون نرخها در تمام نقاط تهران 10 تا 20 درصد کاهش یافته است.

به دنبال ایجاد آرامش نسبی در بازار ارز، کاهش قیمت پیشنهادی واحدهای مسکونی از اوایل تیرماه امسال آغاز شد. هم اکنون دیگر از نرخ های نجومی در دفاتر املاک خبری نیست. در سایت های فروش ملک نیز قیمت ها به طور محسوسی کاهش یافته است. مشاهدات نشان می دهد قیمت ها 10 تا 20 درصد پایین آمده و این موضوع در برخی واحدهای بزرگ متراژ و لوکس به بیش از این ارقام می رسد.

چرخش انتظارات تورمی در بازار مسکن از اوایل تیرماه خود را نشان داد و بعد از 27 ماه پرتلاطم، سرانجام خریداران دست بالا را پیدا کردند. هم اکنون نبض خرید و فروش متوقف شده و آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی در مردادماه افت 73 درصدی معاملات مسکن در پایتخت را نشان می دهد. در ماه مورد اشاره تنها 3300 واحد مسکونی در تهران معامله شد که در شش سال اخیر بی سابقه بوده و حتی از ماه های فروردین نیمه تعطیل نیز کمتر بود.

وام ساخت به مناطق سیل زده

به گزارش تارنمای تابناک رئیس بنیاد مسکن کشور خبر از پرداخت 400 میلیاردتومان وام ساخت به مناطق سیل زده، داد. رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: 400 میلیارد تومان تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی سیل زده در لرستان پرداخت شده است. تابش در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: پرداخت مرحله دوم تسهیلات واحدهای تعمیری آغاز شده است. وی تصریح کرد: تعمیر 14 هزار و 800 واحد سیل زده در لرستان پایان یافته است. رئیس بنیاد مسکن کشور خاطرنشان کرد: در مرحله نخست پرداخت تسهیلات مناطق سیل زده لرستان 7800 واحد احداثی مصوب شد که 6500 واحد با بانک های عامل معرفی و عملیات ساختمانی آنها شروع شده است.

تابش اضافه کرد: از 800 میلیارد تومان تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی سیل زده در لرستان تاکنون 400 میلیارد تومان پرداخت شده است.

رسانه های اصولگرا

انتقاد از عملکرد دولت درخصوص ساخت مسکن به شیوه مشارکتی

روزنامه کیهان در مطلبی با عنوان "هشدار کارشناسان نسبت به تبعات طرح مسکن مشارکتی دولت" نوشت: برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان مسکن، نسبت به تبعات طرح دولت موسوم به اقدام ملی یا همان ساخت مسکن به شیوه مشارکتی هشدار دادند.

5 شهریور ماه، پس از گذشت شش سال از دولت تدبیرو امید، بالاخره ساخت مسکن در دستور کار قرار گرفت و عملیات اجرایی ساخت 110 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی با حضور رئیس جمهور آغاز شد. طرح اقدام ملی ساخت مسکن، با هدف ساخت 400هزار واحد مسکونی تا پایان سال 1400، در برنامه وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

واگذاری مالکیت تعداد زیادی واحد مسکونی به انبوه ساز، فضای سوداگری فراوانی به وجود می آورد. چرا که انبوه ساز می تواند با احتکار واحدهای تکمیل شده در دوران رکود و فروش در دوران جهش قیمت ها دست به سوداگری در پروژه بزند. ...در حالی دولت، اصرار به استفاده از شیوهء مسکن مشارکتی در طرح اقدام ملی دارد که انتقاداتی از سمت برخی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به این طرح وارد شده است. در همین راستا هادی بهادری، نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان این نکته که در طرح اقدام ملی تنها عرضه مسکن لحاظ شده است، گفت: متاسفانه دولت در بحث سوداگری نگاه منفعلانه دارد. به نظر می رسد وزارت راه و شهرسازی، تمرکز خود را تنها بر روی افزایش عرضه گذاشته است. ...همچنین علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با انتقاد از روش احداث مسکن به شیوه مشارکتی افزود: وقتی شما قرارداد مشارکتی می بندید، عملا زمین در دست طرف مشارکت (شریک دولت) حبس می شود، هیچ تضمینی برای اتمام به موقع این پروژه از سوی طرف مشارکت وجود ندارد.

ثبات و کاهش نرخ ها در بازار مسکن

"تخفیف به خریدار واقعی ملک" عنوان مطلبی است که در روزنام جوان منتشر شده است. در این مطلب می خوانیم: ثبات و کاهش نرخ ها در بازارهای ارز، خودرو، سکه و طلا کم کم در حال سرایت به بازار مسکن است، زیرا آگهی های املاک از انعطاف پذیری فروشنده به خریدار واقعی که پای معامله حاضر شود، حکایت دارد، این در حالی است که پیش بینی می شود بازارهای فوق در ماه های محرم و صفر نیز مسیر فعلی خود را ادامه دهند، به ویژه آنکه برخورد جدی قضایی با سلاطین بازارها و اخلالگران در بازارها باعث شده تا گعده های سفته بازی و دلال بازی در بازارها از بین برود، هرچند که سفته بازی در بازار سال 97 ملک گویا در حال رصد است و شاید به تشکیل پرونده های قضایی منتج شود.

بازار مسکن روزهای رکودی و مبهمی را سپری می کند، زیرا به دلیل جهش قیمتی سال 97 قدرت خرید در بازار به شکل بسیار قابل توجهی تحلیل رفته است و تسهیلات خرید مسکن نیز دیگر کمک خاصی به تقویت طرف تقاضا نمی کند، این در حالی است که ضعف مالی متقاضی به سقوط حجم معاملات طی ماه های اخیر منجر شده و این شرایط عملاً به تعدیل منفی نرخ های پیشنهادی فروش های فوری و بالطبع برخی از معاملات واقعی انجامیده است، البته قابل پیش بینی است که این فضا، تعدیل نرخ ها را در بازار تعمیم دهد زیرا بازارهای موازی مسکن یعنی ارز، سکه و طلا و خودرو همگی عموماً تعدیل منفی قیمت را تجربه کرده اند.

کارشناسان می گویند بر اساس رفتار بازار مسکن در ادوار گذشته، قیمت ها به روند نزولی خود تا مدت کوتاهی ادامه می دهند و در یک سطح به ثبات می رسند. این ثبات تا جهش بعدی که احتمالاً 10 تا 15 فصل خواهد بود در بازار ایجاد می شود که فرصت خوبی برای خریداران مصرفی است.

کلاه برداری از خریداران مسکن مهر

مشرق نیوز در گزارشی با عنوان "کلاه گشاد بر سر خریداران مسکن مهر" آورده است: برخی بنگاه های املاک با سوء استفاده از عدم آگاهی مردم، کلاه گشادی بر سر خریداران مسکن مهر می گذارند.

به گزارش مشرق، یکی از مسائلی که طی یکسال و چند ماه اخیر پروژه های مسکن مهر را تحت تاثیر قرار داده، افزایش تقاضا برای این نوع مساکن است که دلیل اصلی آن گرانی بیش از 100 درصدی قیمت ها در سال 97 و چند ماه ابتدایی امسال است. ...ناتوانی مردم در خرید یا اجاره مسکن در کلانشهرها شرایطی را به وجود آورده تا آنها علاوه بر مناطق جنوبی و حاشیه ای نیم نگاهی هم به شهرهای جدید داشته باشند. این وضعیت برای شهرهای اطراف تهران و البرز بیش از سایر شهرهای جدید کشور پر رنگ تر بوده است.

آغاز ساخت 5378 واحد مسکونی برای حاشیه نشینان خراسان رضوی

به گزارش روزنامه کیهان، اجرایی ساخت پنج هزار و 378 واحد مسکونی، تامین زمین برای 17 هزار خانه در سطح خراسان رضوی و همچنین ساخت آزمایشی دو هزار و 762 واحد مسکونی در شهر جدید گلبهار طی مراسمی به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهوری آغاز شد.

استاندار خراسان رضوی دراین مراسم در شهر جدید گلبهار گفت: در چارچوب طرح اقدام ملی 22 هزار و 378 واحد مسکونی در سطح این استان ساخته می شود تا مشکلات مسکن بخشی از شهروندان خراسانی در این حوزه برطرف شود.

علیرضا رزم حسینی محل اجرای بخشی از این طرح را حاشیه شهر مشهد اعلام و بیان کرد: پدیده مزمن حاشیه نشینی افزون بر 70 سال پیش در مشهد آغاز شده لذا رفع آن نیازمند تلاش و همکاری همه دست اندرکاران در بخش های مرتبط است.

وی افزود: برای رفع پدیده حاشیه نشینی در مشهد اخیرا در قالب هشت محله این کلانشهر «طرح اقدام ملی» برای کاهش آسیب های اجتماعی اجرا شده است. 32 دستگاه اجرایی و حکومتی مسئولیت کاهش آسیب های اجتماعی در حاشیه شهر مشهد را برعده گرفته اند. این طرح 300 هزار نفر جمعیت را در حاشیه شهر پوشش می دهد.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
تورم   ارز   آپارتمان   مسکن مهر   تسهیلات   معاملات مسکن   حجم معاملات   مسکن   کلاه برداری   بخش خصوصی   وزارت راه و شهرسازی   رئیس جمهور   نشریات   وزیر راه   قیمت در بازار   اصول گرا   واحد مسکونی   خریدار خارجی   معاملات املاک   کاهش نرخ   عملکرد دولت   اقتصاد   بازار   خراسان رضوی   بازار مسکن   درآمد   خرید و فروش   خرید و فروش مسکن   اصلاح طلب   سکه و طلا   مناطق سیل زده   قیمت روز مسکن   ساخت مسکن   افت قیمت   مسکونی  
اخبار مرتبط
بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
بانکداری ایرانی
رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
پارسینه
رکود تاریخی در بازار مسکن تهران زیر ذره بین؛ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون تومانی+نمودار
اقتصاد نیوز
دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
فرارو
توقف رشد مسکن در کلان شهرها
ساعت 24
9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
اقتصاد نیوز
افت شدید معاملات مسکن در مرداد 98
صدای ایران
اهداف جریان انحرافی در بازار مسکن پایتخت
بولتن نیوز
واکنش سفته بازها به اولین ماه کاهشی مسکن
ملیت
جریان انحرافی در بازار مسکن
فرارو
قهر نقدینگی با بازار مسکن
همشهری آنلاین
فرازو نشیب های بازار مسکن از دریچه نگاه رسانه ها
ایرنا
شیوه مالکانِ پول لازم برای فروش مسکن تغییرکرد
بهار نیوز
افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک باعث آشفتگی در بازار می شود
ایرنا
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
خبرآنلاین
تاثیر طرح ها بر بازار مسکن
ایرنا
مسکن هنوز گران است
قدس آنلاین
افت30درصدی بازارمسکن در13منطقه
ناطقان نیوز
افت 30 درصدی بازار مسکن در 13 منطقه تهران
میزان
معاملات مسکن در تهران به کما رفته است؟
خبر داغ
نقاط منجمد بازار مسکن تهران
بانکداری ایرانی
نقاط منجمد بازار مسکن شهر تهران
ایران جیب
معاملات مسکن در کدام مناطق تهران دچار رکود شد + جزییات
دیده بان ایران
ریزش شدید معاملات مسکن در تهران /معاملات در کدام مناطق به کما رفته است؟
اقتصاد نیوز
معاملات مسکن در کدام مناطق تهران به کما رفته است؟
خبرآنلاین
قیمت مسکن در کدام مناطق پایتخت در ماه اخیرافزایش یافته است؟+نمودار
اقتصاد نیوز
تخفیف به خریدار واقعی ملک
جوان آنلاین
خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
بازار نیوز
کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات
ایران آنلاین
ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
خبرآنلاین
واکاوی عملکرد دولت در حوزه مسکن
ایرنا
5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
اقتصادگردان
متوسط قیمت مسکن به 13.2میلیون تومان رسید/ کاهش 31درصدی معاملات مسکن
صبحانه با خبر
مسکن از مرداد پارسال تا امروز چقدر گران شد؟
ملیت
قیمت مسکن از مرداد پارسال تا امروز چقدر گران شد؟
تیتر20
متوسط قیمت مسکن در پایتخت متری چند است؟
مرآت نیوز
قیمت آپارتمان در تهران متری 13 میلیون است
صدای ایران
قیمت مسکن در گرانترین و ارزانترین منطقه تهران
فردا نیوز
میانگین قیمت هر متر مسکن در تهران چقدر است ؟
دنیای اقتصاد
متوسط قیمت مسکن در تهران متری 13.2 میلیون/ نرخ 3 درصد کاهش یافت
فانوس نیوز
اخبار مرتبط
bltبانکداری ایرانی : بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltپارسینه : رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
bltاقتصاد نیوز : رکود تاریخی در بازار مسکن تهران زیر ذره بین؛ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون تومانی+نمودار
bltفرارو : دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltساعت 24 : توقف رشد مسکن در کلان شهرها
bltاقتصاد نیوز : 9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
bltصدای ایران : افت شدید معاملات مسکن در مرداد 98
bltبولتن نیوز : اهداف جریان انحرافی در بازار مسکن پایتخت
bltملیت : واکنش سفته بازها به اولین ماه کاهشی مسکن
bltفرارو : جریان انحرافی در بازار مسکن
bltهمشهری آنلاین : قهر نقدینگی با بازار مسکن
bltایرنا : فرازو نشیب های بازار مسکن از دریچه نگاه رسانه ها
bltبهار نیوز : شیوه مالکانِ پول لازم برای فروش مسکن تغییرکرد
bltایرنا : افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک باعث آشفتگی در بازار می شود
bltخبرآنلاین : شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
bltایرنا : تاثیر طرح ها بر بازار مسکن
bltقدس آنلاین : مسکن هنوز گران است
bltناطقان نیوز : افت30درصدی بازارمسکن در13منطقه
bltمیزان : افت 30 درصدی بازار مسکن در 13 منطقه تهران
bltخبر داغ : معاملات مسکن در تهران به کما رفته است؟
bltبانکداری ایرانی : نقاط منجمد بازار مسکن تهران
bltایران جیب : نقاط منجمد بازار مسکن شهر تهران
bltدیده بان ایران : معاملات مسکن در کدام مناطق تهران دچار رکود شد + جزییات
bltاقتصاد نیوز : ریزش شدید معاملات مسکن در تهران /معاملات در کدام مناطق به کما رفته است؟
bltخبرآنلاین : معاملات مسکن در کدام مناطق تهران به کما رفته است؟
bltاقتصاد نیوز : قیمت مسکن در کدام مناطق پایتخت در ماه اخیرافزایش یافته است؟+نمودار
bltجوان آنلاین : تخفیف به خریدار واقعی ملک
bltبازار نیوز : خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
bltایران آنلاین : کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات
bltخبرآنلاین : ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
bltایرنا : واکاوی عملکرد دولت در حوزه مسکن
bltاقتصادگردان : 5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
bltصبحانه با خبر : متوسط قیمت مسکن به 13.2میلیون تومان رسید/ کاهش 31درصدی معاملات مسکن
bltملیت : مسکن از مرداد پارسال تا امروز چقدر گران شد؟
bltتیتر20 : قیمت مسکن از مرداد پارسال تا امروز چقدر گران شد؟
bltمرآت نیوز : متوسط قیمت مسکن در پایتخت متری چند است؟
bltصدای ایران : قیمت آپارتمان در تهران متری 13 میلیون است
bltفردا نیوز : قیمت مسکن در گرانترین و ارزانترین منطقه تهران
bltدنیای اقتصاد : میانگین قیمت هر متر مسکن در تهران چقدر است ؟
bltفانوس نیوز : متوسط قیمت مسکن در تهران متری 13.2 میلیون/ نرخ 3 درصد کاهش یافت
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.