مخبر - 1398/06/09 - سایه آمریکا برسر تسویه مطالبات برقی ایران از عراق

سایه آمریکا برسر تسویه مطالبات برقی ایران از عراق
ایران به توافقی با عراق برای تسویه طلب برق و گاز خود از از این کشور دست یافته که نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه مخاطرات زیادی را برای تعاملات فی ما بین دو کشور به دنبال خواهد آورد؛ چراکه این ساز و کار تحت اشراف آمریکا بوده و به ابزاری برای اعمال فشار های بیشتر بر ایران و عراق نیز تبدیل خواهد شد.
سایه آمریکا برسر تسویه مطالبات برقی ایران از عراق

به گزارش برق نیوز، موضوع مطالبات ناشی از صادرات برق و گاز ایران به عراق، مدت ها است که بخشی از مذاکرات مقامات دو کشور را به خود اختصاص داده و بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان توانسته شرایطی را به وجود آورد که مسیری برای تسویه این مطالبات میان دو کشور باز شود. داستان از این قرار است که با مذاکرات متعدد صورت گرفته میان دو کشور و آنگونه که توافقات نهایی شده خبر می دهد، اکنون مسیری باز شده تا در قالب یک قرارداد مشخص، پول حاصل از قرارداد های دولتی برق و گاز، در حسابی نزد بانک تجارت عراق واریز شده و در مقابل، ایران فقط بتواند معادل دیناری این رقم، اقلام بشردوستانی از عراق خریداری کند.
سایه روشن توافق ایران و عراق بر سر تسویه پول برق و گاز.
اما این همه داستان نیست، بلکه مروری بر پرونده تجارت خارجی ایران و عراق نشانگر آن است که ایران در بسیاری از اقلام از جمله کالا های اساسی و دارو که به اصطلاح، اقلام بشردوستانه به شمار می روند، خود صادرکننده به عراق بوده و اقلامی که بخش عمده ای از صادرات غیرنفتی کشور را ظرف ماه های گذشته به خود اختصاص داده، اتفاقا صادرات به کشور عراق بوده است که جزئیات آن، متمرکز بر کالا های مصرفی مورد نیاز مردم است؛ ضمن اینکه عراق نه تنها صنعتی برای تولید این کالا ها ندارد، بلکه به هر حال بخش عمده واردات خود را هم از ایران انجام می دهد.
در این میان، کارشناسان بر این باورند که ایران به توافقی با عراق برای تسویه طلب برق و گاز خود از از این کشور دست یافته که نه تنها مشکلی را حل نمی کند؛ بلکه مخاطرات زیادی را برای تعاملات فی ما بین دو کشور به دنبال خواهد آورد؛ چراکه این ساز و کار تحت اشراف آمریکا بوده و به ابزاری برای اعمال فشار های بیشتر بر ایران و عراق نیز تبدیل خواهد شد.
واقعیت آن است که عراق سالانه با واردات حدود 1400 مگاوات برق و 28 میلیون متر مکعب گاز برای سوخت نیروگاه های برق، در مجموع حدود یک سوم کمبود برق خود را از ایران تأمین می کند؛ به نحوی که این واردات، حدود 5 میلیارد دلار برآورد می شود و در سال های اخیر، به دلیل اعمال تحریم های آمریکا و همراهی بانک مرکزی این کشور با این تحریم ها بر علیه ایران، مبالغ ناشی از صادرات برق و گاز ایران، به سختی به کشور منتقل شده است.
در این راستا، بانک مرکزی ایران پس از انجام مذاکرات با طرف های عراقی، اواخر سال گذشته و در جریان سفر عبدالناصر همتی به عراق، بر سر ساز و کاری برای تسویه این طلب به توافق رسیدند که بر اساس اظهارات مطرح شده از سوی دو طرف، این توافق با هدف تسریع در پرداخت مطالبات ایران از سوی دولت عراق صورت گرفته است.
رئیس کل بانک مرکزی، آن روز ها و درست بعد از نهایی شدن این توافق، با اشاره به اینکه روابط پولی و بانکی ایران و عراق در قالب یورو و دینار خواهد بود، از رفع موانع پرداخت بدهی های طرف عراقی که مربوط به واردات برق و گاز از ایران است، خبر داد؛ اما آن زمان، هیچ اطلاعاتی از این توافق، منتشر نشد و حال پس از گذشت ماهها، خبر های بیشتری از جزئیات این توافق منتشر شده که نگرانی های زیادی را به همراه آورده است.
توافق ایران و عراق بر سر یک طرح آمریکایی!
دلیل ناتوانی عراق در پرداخت مطالبات ایران و عدم همکاری بانک های این کشور با بانک های ایرانی، ترس از فشار های آمریکا است. به خصوص که بانک مرکزی عراق تحت اشراف و کنترل مستقیم دولت آمریکا قرار دارد و نسبت به همکاری بانک های عراقی با طرف های ایرانی نظارت شدیدی را اعمال می کند.
مهدی ازرقی، پژوهشگر اقتصادی گفت: خبرگزاری فرانسه مدتی پیش در گزارشی درباره ساز و کار مالی مورد توافق ایران و عراق، به این موضوع اشاره داشت که این توافق حاصل مذاکره طرف های ایرانی، عراقی و آمریکایی است. با این حال با توجه به اینکه بانک مرکزی عراق شدیداً مورد نظارت و کنترل آمریکا قرار دارد، این سازوکار قطعاً با موافقت طرف های آمریکایی تهیه و طراحی شده است.
وی افزود: بر اساس این توافق، عراق بدهی خود به دولت ایران را در حسابی نزد بانک تجارت عراق قرار می دهد، اما به ازای آن فقط می تواند کالا های بشردوستانه به ایران بدهد. بانک تجارت عراق (TBI) به آمریکایی ترین بانک عراق شناخته می شود که بخش عمده مراودات بین المللی دولت عراق توسط این بانک انجام می گیرد.
به گفته ازرقی، بانک جی پی مورگان آمریکا موسس این بانک در عراق بوده و هم اکنون نظارت و اشراف کاملی بر تعاملات این بانک عراقی دارد. روشن است که نظارت بر نحوه پرداخت مطالبات ایران از سوی بانک تجارت عراق نیز تحت کنترل و تصمیم گیری آمریکا قرار خواهد گرفت و حتی در خصوص تأمین کالا های بشردوستانه نیز محدودیت زیادی را اعمال خواهند کرد.
این بانک نخستین بانک عراقی است که در بدو شروع رفت و آمد های اقتصادی میان عراق و عربستان، اقدام به افتتاح شعبه در عربستان کرده و مقدمات تسهیل تعاملات بانکی و اقتصادی میان دو کشور را فراهم آورده است.
نظارت آمریکایی ترین بانک عراق بر تجارت با ایران
در این میان کارشناسان بر این باورند که هر چند طراحی این ساز و کار تحت نظر و توافق طرف های آمریکایی صورت گرفته، اما به نظر می رسد دولت ایران بر اساس فرض کارآمد بودن سازوکار ویژه مالی اروپا (اینستکس) در تلاش برای راه اندازی کانال های مشابه با سایر کشور ها است.
به عنوان نمونه حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس در توئیتی نوشته است که «کشورمان با دیگر کشور ها از جمله ترکیه، عراق، روسیه، چین، هند، سوئیس و دیگران برای راه اندازی ساز و کار های مشابه اینستکس جهت توسعه روابط اقتصادی دوجانبه توافقات مهمی را به اجرا می گذارد». همچنین وزیر امور خارجه نیز در حاشیه سفر فروردین ماه خود به ترکیه از تلاش برای برقراری سازوکار مشابه اینستکس با سایر کشور ها خبر داغده بود.
ازرقی گفت: به نظر می رسد دولت بدون توجه به مخاطرات و تهدیدات این سازوکار به توافق با دولت عراق دست یافته و شرایط را برای تجارت میان دو کشور سخت تر از گذشته کرده است. چراکه پیش از این ایران طلب خود را با اندکی تأخیر، اما به روش های مورد نظر و تحت اختیار خود دریافت می کرده و نظارتی نیز از سوی آمریکایی ها صورت نمی گرفت؛ در حالیکه این توافق ظاهرا با هدف تسهیل مراودات میان دو کشور تهیه شده، اما در عمل منجر به محدود و کانالیزه شدن حجم قابل توجهی از تعاملات اقتصادی میان ایران و عراق خواهد شد.
وی افزود: این توافق نه تنها نمی تواند تجارت ایران و عراق را تسهیل کند، بلکه ابزاری برای اعمال فشار آمریکا بر عراق و ایران و کنترل تجارت فی مابین این دو کشور خواهد شد. چراکه تاکنون آمریکا به بهانه تمدید معافیت های عراق از تحریم های خود و صدور مجوز واردات برق و گاز از ایران، در حال امتیازگیری از این کشور و وارد آوردن فشار های بیشتر بوده است. قرار گرفتن تعاملات بانکی دولتی ایران و عراق در این سازوکار، به معنای تشدید اشراف و سلطه آمریکا بر عراق خواهد بود و زمینه را برای امتیازگیری بیشتر از این کشور فراهم می آورد.
به گفته این پژوهشگر اقتصادی، دولت ایران باید ضمن برهم زدن هرچه سریع تر این محدودیت، اقدام به طراحی سازوکاری غیر از واریز وجوه در بانک تجارت عراق کرده و به عنوان نمونه شعبات بانک های ایرانی مستقر در عراق و یا بانک تحریم شده البلاد عراق را به عنوان طرف تسویه تعیین نماید. همچنین می توان برای تسویه این وجوه با عراق، بخشی از واردات ایران که از طریق امارات در حال انجام است را از مسیر عراق تأمین کرد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم این مبلغ که به طور سالانه نیز در حال افزوده شدن است، می توان بخشی از آن را در طرح های راهبردی و کلیدی عراق، مانند نیروگاه های برق، بندر فاو، پالایشگاه های نفتی و یا شهرک های مسکونی سرمایه گذاری و اجرای آن را نیز به پیمانکاران ایرانی واگذار کرد.
منبع خبر : برق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   صادرات   عبدالناصر همتی   آمریکا   یورو   دینار   واردات برق   نیروگاه   مگاوات   کمبود برق   متر مکعب   برق و گاز   پرداخت بدهی   بانک تجارت   سایه روشن   کالا ها   صادرکننده   تحت اشراف   بانک مرکزی   داستانی   دارو   دولت آمریکا   ایران و عراق   صادرات غیرنفتی   تحریم آمریکا علیه ایران   رییس کل بانک مرکزی   پرداخت مطالبات   دولت عراق   بانک های ایران  
اخبار مرتبط
ادامه فعالیت های مالی ایران خارج از مقرارت تحریم
صدا و سیما
واکنش مدیران بانکی و اقتصادی به تحریم بانک مرکزی
اقتصادگردان
تحریم دوباره بانک مرکزی ایران؛ نامشروع و بی اثر
ایبنا
قرارداد 1.3 میلیارد دلاری آلمان برای ساخت نیروگاه در عراق
برق نیوز
قرارداد 1.3 میلیارد دلاری زیمنس برای ساخت نیروگاه برق در بیجی عراق
فارس
شیفت ارزهای زیارتی به بازار داخل
بانکداری ایرانی
کاهش شدید قیمت دلار در روزهای آینده+علت قطعی
کارگر آنلاین
دلالان ارز چگونه به حاشیه رانده شدند؟
خبرآنلاین
دلار به هشت هزار تومان می رسد؟
خبرآنلاین
رئیس کل بانک مرکزی: بازار ارز به روند باثبات خود ادامه می‎دهد
پارسینه
زائران اربعین از هم اکنون ارز خود را تهیه کنند
صدا و سیما
اظهارات ضد و نقیض درباره تامین ارز زائرین اربعین
همشهری آنلاین
اظهارات ضد و نقیض مسوولان درباره تامین ارز زائرین اربعین
قدس آنلاین
ساز و کار آمریکایی برای تسویه مطالبات ایران از عراق
مهر نیوز
رویای نیمه تمام در صنعت برق
شعار سال
طرحی آمریکایی به ضرر دو کشور ایران و عراق
قدس آنلاین
ارزش پول ملی ایران در 8 ماه گذشته 40 درصد تقویت شده است
همشهری آنلاین
همتی: آمریکا به هدف خود نرسید / مهمات جنگی اقتصاد ایران را لو نمی دهیم
آفتاب
نرخ ارز را در کنترل داریم / به صادرات نفت خود ادامه می دهیم
میزان
رئیس بانک مرکزی: ارزش پول ملی ایران در هشت ماه گذشته 40 درصد تقویت شده است
سایت جماران
آمریکا به هدف خود نرسید / مهمات جنگی اقتصاد ایران را لو نمی دهیم
خبرآنلاین
هشیارباش به ایران!
بازار نیوز
هشدار درباره مکانیزم ویژه مالی عراق
شیعه نیوز
تهدیدات مکانیزم ویژه مالی عراق برای ایران
مشرق نیوز
ایران درباره طرح آمریکایی مکانیزم ویژه مالی عراق هوشیار باشد
فارس
مبادلات بخش خصوصی با عراق دیناری، ریالی و دلاری است
پانا
مبادلات دیناری، ریالی و دلاری بخش خصوصی با عراق
ایبنا
چه کسانی با «چهار میلیارد ارز دولتی» در کانادا خانه خریده اند؟
فرارو
توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق / دولت از پول بلوکه شده به عنوان ضمانت استفاده کند
خبرگزاری دانشجو
توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق
افکار نیوز
توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق/ دولت از پول بلوکه شده به عنوان ضمانت استفاده کند
فارس
اهمال کاری دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل قیمت ارز
خبرگزاری دانشجو
کوتاهی دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز
خبرگزاری دانشجو
دستور رئیس جمهور به 4 دستگاه
صدا و سیما
دستور روحانی به 4دستگاه برای پیگیری تخلفات ارزی
دنیای اقتصاد
دستور رئیس جمهور به 4 دستگاه برای پیگیری تخلفات ارزی
خبرگزاری ایلنا
ستیز با فساد
ایران آنلاین
فسادستیزترین اعضای کابینه را بشناسید
آفتاب
عراقیها بدهی برق و گاز خود را به ایران می پردازند/عراق امکان پرداخت یورو و دلار را ندارد
بازار نیوز
عراق با وجود تحریم آمریکا تجارت با ایران را ادامه می دهد
ایران جیب
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : ادامه فعالیت های مالی ایران خارج از مقرارت تحریم
bltاقتصادگردان : واکنش مدیران بانکی و اقتصادی به تحریم بانک مرکزی
bltایبنا : تحریم دوباره بانک مرکزی ایران؛ نامشروع و بی اثر
bltبرق نیوز : قرارداد 1.3 میلیارد دلاری آلمان برای ساخت نیروگاه در عراق
bltفارس : قرارداد 1.3 میلیارد دلاری زیمنس برای ساخت نیروگاه برق در بیجی عراق
bltبانکداری ایرانی : شیفت ارزهای زیارتی به بازار داخل
bltکارگر آنلاین : کاهش شدید قیمت دلار در روزهای آینده+علت قطعی
bltخبرآنلاین : دلالان ارز چگونه به حاشیه رانده شدند؟
bltخبرآنلاین : دلار به هشت هزار تومان می رسد؟
bltپارسینه : رئیس کل بانک مرکزی: بازار ارز به روند باثبات خود ادامه می‎دهد
bltصدا و سیما : زائران اربعین از هم اکنون ارز خود را تهیه کنند
bltهمشهری آنلاین : اظهارات ضد و نقیض درباره تامین ارز زائرین اربعین
bltقدس آنلاین : اظهارات ضد و نقیض مسوولان درباره تامین ارز زائرین اربعین
bltمهر نیوز : ساز و کار آمریکایی برای تسویه مطالبات ایران از عراق
bltشعار سال : رویای نیمه تمام در صنعت برق
bltقدس آنلاین : طرحی آمریکایی به ضرر دو کشور ایران و عراق
bltهمشهری آنلاین : ارزش پول ملی ایران در 8 ماه گذشته 40 درصد تقویت شده است
bltآفتاب : همتی: آمریکا به هدف خود نرسید / مهمات جنگی اقتصاد ایران را لو نمی دهیم
bltمیزان : نرخ ارز را در کنترل داریم / به صادرات نفت خود ادامه می دهیم
bltسایت جماران : رئیس بانک مرکزی: ارزش پول ملی ایران در هشت ماه گذشته 40 درصد تقویت شده است
bltخبرآنلاین : آمریکا به هدف خود نرسید / مهمات جنگی اقتصاد ایران را لو نمی دهیم
bltبازار نیوز : هشیارباش به ایران!
bltشیعه نیوز : هشدار درباره مکانیزم ویژه مالی عراق
bltمشرق نیوز : تهدیدات مکانیزم ویژه مالی عراق برای ایران
bltفارس : ایران درباره طرح آمریکایی مکانیزم ویژه مالی عراق هوشیار باشد
bltپانا : مبادلات بخش خصوصی با عراق دیناری، ریالی و دلاری است
bltایبنا : مبادلات دیناری، ریالی و دلاری بخش خصوصی با عراق
bltفرارو : چه کسانی با «چهار میلیارد ارز دولتی» در کانادا خانه خریده اند؟
bltخبرگزاری دانشجو : توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق / دولت از پول بلوکه شده به عنوان ضمانت استفاده کند
bltافکار نیوز : توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق
bltفارس : توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق/ دولت از پول بلوکه شده به عنوان ضمانت استفاده کند
bltخبرگزاری دانشجو : اهمال کاری دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل قیمت ارز
bltخبرگزاری دانشجو : کوتاهی دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز
bltصدا و سیما : دستور رئیس جمهور به 4 دستگاه
bltدنیای اقتصاد : دستور روحانی به 4دستگاه برای پیگیری تخلفات ارزی
bltخبرگزاری ایلنا : دستور رئیس جمهور به 4 دستگاه برای پیگیری تخلفات ارزی
bltایران آنلاین : ستیز با فساد
bltآفتاب : فسادستیزترین اعضای کابینه را بشناسید
bltبازار نیوز : عراقیها بدهی برق و گاز خود را به ایران می پردازند/عراق امکان پرداخت یورو و دلار را ندارد
bltایران جیب : عراق با وجود تحریم آمریکا تجارت با ایران را ادامه می دهد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.