مخبر - 1398/06/09 - ساز و کار آمریکایی برای تسویه مطالبات ایران از عراق

ساز و کار آمریکایی برای تسویه مطالبات ایران از عراق
ایران به توافقی با عراق برای تسویه طلب برق و گاز خود از از این کشور دست یافته که نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه مخاطرات زیادی را برای تعاملات فی ما بین دو کشور به دنبال خواهد آورد.
ساز و کار آمریکایی برای تسویه مطالبات ایران از عراق

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع مطالبات ناشی از صادرات برق و گاز ایران به عراق، مدتها است که بخشی از مذاکرات مقامات دو کشور را به خود اختصاص داده و بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان توانسته شرایطی را به وجود آورد که مسیری برای تسویه این مطالبات میان دو کشور باز شود. داستان از این قرار است که با مذاکرات متعدد صورت گرفته میان دو کشور و آنگونه که توافقات نهایی شده خبر می دهد، اکنون مسیری باز شده تا در قالب یک قرارداد مشخص، پول حاصل از قراردادهای دولتی برق و گاز، در حسابی نزد بانک تجارت عراق واریز شده و در مقابل، ایران فقط بتواند معادل دیناری این رقم، اقلام بشردوستانی از عراق خریداری کند.

سایه روشن توافق ایران و عراق بر سر تسویه پول برق و گاز

اما این همه داستان نیست، بلکه مروری بر پرونده تجارت خارجی ایران و عراق نشانگر آن است که ایران در بسیاری از اقلام از جمله کالاهای اساسی و دارو که به اصطلاح، اقلام بشردوستانه به شمار می روند، خود صادرکننده به عراق بوده و اقلامی که بخش عمده ای از صادرات غیرنفتی کشور را ظرف ماههای گذشته به خود اختصاص داده، اتفاقا صادرات به کشور عراق بوده است که جزئیات آن، متمرکز بر کالاهای مصرفی مورد نیاز مردم است؛ ضمن اینکه عراق نه تنها صنعتی برای تولید این کالاها ندارد، بلکه به هر حال بخش عمده واردات خود را هم از ایران انجام می دهد.

در این میان، کارشناسان بر این باورند که ایران به توافقی با عراق برای تسویه طلب برق و گاز خود از از این کشور دست یافته که نه تنها مشکلی را حل نمی کند؛ بلکه مخاطرات زیادی را برای تعاملات فی ما بین دو کشور به دنبال خواهد آورد؛ چراکه این ساز و کار تحت اشراف آمریکا بوده و به ابزاری برای اعمال فشارهای بیشتر بر ایران و عراق نیز تبدیل خواهد شد.

واقعیت آن است که عراق سالانه با واردات حدود 1400 مگاوات برق و 28 میلیون متر مکعب گاز برای سوخت نیروگاه های برق، در مجموع حدود یک سوم کمبود برق خود را از ایران تأمین می کند؛ به نحوی که این واردات، حدود 5 میلیارد دلار برآورد می شود و در سال های اخیر، به دلیل اعمال تحریم های آمریکا و همراهی بانک مرکزی این کشور با این تحریم ها بر علیه ایران، مبالغ ناشی از صادرات برق و گاز ایران، به سختی به کشور منتقل شده است.

در این راستا، بانک مرکزی ایران پس از انجام مذاکرات با طرف های عراقی، اواخر سال گذشته و در جریان سفر عبدالناصر همتی به عراق، بر سر ساز و کاری برای تسویه این طلب به توافق رسیدند که بر اساس اظهارات مطرح شده از سوی دو طرف، این توافق با هدف تسریع در پرداخت مطالبات ایران از سوی دولت عراق صورت گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی، آن روزها و درست بعد از نهایی شدن این توافق، با اشاره به اینکه روابط پولی و بانکی ایران و عراق در قالب یورو و دینار خواهد بود، از رفع موانع پرداخت بدهی های طرف عراقی که مربوط به واردات برق و گاز از ایران است، خبر داد؛ اما آن زمان، هیچ اطلاعاتی از این توافق، منتشر نشد و حال پس از گذشت ماهها، خبرهای بیشتری از جزئیات این توافق منتشر شده که نگرانی های زیادی را به همراه آورده است.

توافق ایران و عراق بر سر یک طرح آمریکایی!

دلیل ناتوانی عراق در پرداخت مطالبات ایران و عدم همکاری بانک‎های این کشور با بانک های ایرانی، ترس از فشارهای آمریکا است. به خصوص که بانک مرکزی عراق تحت اشراف و کنترل مستقیم دولت آمریکا قرار دارد و نسبت به همکاری بانک های عراقی با طرف های ایرانی نظارت شدیدی را اعمال می کند.

مهدی ازرقی، پژوهشگر اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: خبرگزاری فرانسه مدتی پیش در گزارشی درباره ساز و کار مالی مورد توافق ایران و عراق، به این موضوع اشاره داشت که این توافق حاصل مذاکره طرف های ایرانی، عراقی و آمریکایی است. با این حال با توجه به اینکه بانک مرکزی عراق شدیداً مورد نظارت و کنترل آمریکا قرار دارد، این سازوکار قطعاً با موافقت طرف های آمریکایی تهیه و طراحی شده است.

وی افزود: بر اساس این توافق، عراق بدهی خود به دولت ایران را در حسابی نزد بانک تجارت عراق قرار می دهد اما به ازای آن فقط می تواند کالاهای بشردوستانه به ایران بدهد. بانک تجارت عراق (TBI) به آمریکایی ترین بانک عراق شناخته می شود که بخش عمده مراودات بین المللی دولت عراق توسط این بانک انجام می گیرد.

به گفته ازرقی، بانک جی پی مورگان آمریکا موسس این بانک در عراق بوده و هم اکنون نظارت و اشراف کاملی بر تعاملات این بانک عراقی دارد. روشن است که نظارت بر نحوه پرداخت مطالبات ایران از سوی بانک تجارت عراق نیز تحت کنترل و تصمیم گیری آمریکا قرار خواهد گرفت و حتی در خصوص تأمین کالاهای بشردوستانه نیز محدودیت زیادی را اعمال خواهند کرد.

این بانک نخستین بانک عراقی است که در بدو شروع رفت و آمدهای اقتصادی میان عراق و عربستان، اقدام به افتتاح شعبه در عربستان کرده و مقدمات تسهیل تعاملات بانکی و اقتصادی میان دو کشور را فراهم آورده است.

نظارت آمریکایی ترین بانک عراق بر تجارت با ایران

در این میان کارشناسان بر این باورند که هر چند طراحی این ساز و کار تحت نظر و توافق طرف های آمریکایی صورت گرفته، اما به نظر می رسد دولت ایران بر اساس فرض کارآمد بودن سازوکار ویژه مالی اروپا (اینستکس) در تلاش برای راه اندازی کانال های مشابه با سایر کشورها است.

به عنوان نمونه حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس در توئیتی نوشته است که «کشورمان با دیگر کشورها از جمله ترکیه، عراق، روسیه، چین، هند، سوئیس و دیگران برای راه اندازی ساز و کارهای مشابه اینستکس جهت توسعه روابط اقتصادی دوجانبه توافقات مهمی را به اجرا می گذارد». همچنین وزیر امور خارجه نیز در حاشیه سفر فروردین ماه خود به ترکیه از تلاش برای برقراری سازوکار مشابه اینستکس با سایر کشورها خبر داغده بود.

ازرقی گفت: به نظر می رسد دولت بدون توجه به مخاطرات و تهدیدات این سازوکار به توافق با دولت عراق دست یافته و شرایط را برای تجارت میان دو کشور سخت تر از گذشته کرده است. چراکه پیش از این ایران طلب خود را با اندکی تأخیر اما به روش های مورد نظر و تحت اختیار خود دریافت می‎کرده و نظارتی نیز از سوی آمریکایی ها صورت نمی گرفت؛ در حالیکه این توافق ظاهرا با هدف تسهیل مراودات میان دو کشور تهیه شده، اما در عمل منجر به محدود و کانالیزه شدن حجم قابل توجهی از تعاملات اقتصادی میان ایران و عراق خواهد شد.

وی افزود: این توافق نه تنها نمی تواند تجارت ایران و عراق را تسهیل کند، بلکه ابزاری برای اعمال فشار آمریکا بر عراق و ایران و کنترل تجارت فی مابین این دو کشور خواهد شد. چراکه تاکنون آمریکا به بهانه تمدید معافیت های عراق از تحریم های خود و صدور مجوز واردات برق و گاز از ایران، در حال امتیازگیری از این کشور و وارد آوردن فشارهای بیشتر بوده است. قرار گرفتن تعاملات بانکی دولتی ایران و عراق در این سازوکار، به معنای تشدید اشراف و سلطه آمریکا بر عراق خواهد بود و زمینه را برای امتیازگیری بیشتر از این کشور فراهم می آورد.

به گفته این پژوهشگر اقتصادی، دولت ایران باید ضمن برهم زدن هرچه سریع تر این محدودیت، اقدام به طراحی سازوکاری غیر از واریز وجوه در بانک تجارت عراق کرده و به عنوان نمونه شعبات بانک های ایرانی مستقر در عراق و یا بانک تحریم شده البلاد عراق را به عنوان طرف تسویه تعیین نماید. همچنین می توان برای تسویه این وجوه با عراق، بخشی از واردات ایران که از طریق امارات در حال انجام است را از مسیر عراق تأمین کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم این مبلغ که به طور سالانه نیز در حال افزوده شدن است، می توان بخشی از آن را در طرح های راهبردی و کلیدی عراق، مانند نیروگاه های برق، بندر فاو، پالایشگاه های نفتی و یا شهرک های مسکونی سرمایه گذاری و اجرای آن را نیز به پیمانکاران ایرانی واگذار کرد.

کد خبر 4706055 محبوبه فکوری
منبع خبر : مهر نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   صادرات   کالاهای اساسی   عبدالناصر همتی   آمریکا   یورو   کالاهای مصرفی   دینار   واردات برق   نیروگاه   مگاوات   کمبود برق   کالاها   برق و گاز   پرداخت بدهی   بانک تجارت   مکعب گاز   صادرکننده   تحت اشراف   بانک مرکزی   داستانی   دارو   دولت آمریکا   ایران و عراق   صادرات غیرنفتی   تحریم آمریکا علیه ایران   پرداخت مطالبات   دولت عراق   بانک های ایران  
اخبار مرتبط
افزایش صادرات ایران در دوران تحریم
صدای ایران
سدشکنی صادرکنندگان علیرغم تحریم های عمیق آمریکا
بولتن نیوز
رشد 30درصدی حجم صادرات ایران به رغم تحریم ها
نامه نیوز
قرارداد 1.3 میلیارد دلاری زیمنس برای ساخت نیروگاه برق در بیجی عراق
فارس
شیفت ارزهای زیارتی به بازار داخل
بانکداری ایرانی
کاهش شدید قیمت دلار در روزهای آینده+علت قطعی
کارگر آنلاین
دلالان ارز چگونه به حاشیه رانده شدند؟
خبرآنلاین
دلار به هشت هزار تومان می رسد؟
خبرآنلاین
سایه آمریکا برسر تسویه مطالبات برقی ایران از عراق
برق نیوز
ساز و کار آمریکایی برای تسویه مطالبات ایران از عراق
ایران اکونومیست
رویای نیمه تمام در صنعت برق
شعار سال
طرحی آمریکایی به ضرر دو کشور ایران و عراق
قدس آنلاین
«عیار 15»| جزئیات دریافت 5 میلیارد دلار پول صادرات برق و گاز ایران از عراق
تسنیم
جزئیات دریافت 5میلیارد دلار پول صادرات برق و گاز ایران از عراق
هم اندیشی
ارزش پول ملی ایران در 8 ماه گذشته 40 درصد تقویت شده است
همشهری آنلاین
همتی: آمریکا به هدف خود نرسید / مهمات جنگی اقتصاد ایران را لو نمی دهیم
آفتاب
هشیارباش به ایران!
بازار نیوز
هشدار درباره مکانیزم ویژه مالی عراق
شیعه نیوز
تهدیدات مکانیزم ویژه مالی عراق برای ایران
مشرق نیوز
ایران درباره طرح آمریکایی مکانیزم ویژه مالی عراق هوشیار باشد
فارس
مبادلات دیناری، ریالی و دلاری بخش خصوصی با عراق
ایبنا
توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق
افکار نیوز
توقف 1,8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق
بسیج پرس
توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق/ دولت از پول بلوکه شده به عنوان ضمانت استفاده کند
فارس
جنگ داخلی عراق، 1.8 میلیارد دلار پروژه صنعت احداث را متوقف کرد
ایرنا
دولت در مهار گرانی کوتاهی کرده است
بازار نیوز
دستور روحانی به 4 وزیر
598
دولت در کجای این پازل گرانی ها قرار گرفته است؟
بولتن نیوز
دستور روحانی به 4 وزیر؛ فورا پاسخ دهید
مردم نیوز
کوتاهی دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز
بلاغ مازندران
کوتاهی دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی
مشرق نیوز
دستور روحانی به 4 وزیر درباره تخلفات ارزی / فوراً پاسخ دهید چرا تخلف شده؟
ایران آنلاین
دستور روحانی به 4 وزیر برای پاسخگویی درباره تخلفات ارزی:
روز نو
همتی اسامی متخلفان ارزی را اعلام کرد
صبحانه با خبر
همتی اسامی متخلفان ارزی را به رئیس جمهور اعلام کرد
ایران جیب
رئیس بانک مرکزی اسامی متخلفان ارزی را به رئیس جمهور اعلام کرد
الف
دستور رئیس جمهور خطاب به 4 وزیر در پی درخواست رئیس کل بانک مرکزی
خبرگزاری ایلنا
نامه حسن روحانی به 4 وزیر دولت درباره تخلفات ارزی؛ فورا پاسخ دهید
اقتصاد نیوز
اسامی متخلفان ارزی اعلام شد/ روحانی خطاب به 4 وزیر: فورا پاسخ دهید
اقتصاد نیوز
همتی اسامی متخلفان ارزی را به رئیس جمهور اعلام کرد/ روحانی خطاب به 4 وزیر: فورا پاسخ دهید
تابش کوثر
اخبار مرتبط
bltصدای ایران : افزایش صادرات ایران در دوران تحریم
bltبولتن نیوز : سدشکنی صادرکنندگان علیرغم تحریم های عمیق آمریکا
bltنامه نیوز : رشد 30درصدی حجم صادرات ایران به رغم تحریم ها
bltفارس : قرارداد 1.3 میلیارد دلاری زیمنس برای ساخت نیروگاه برق در بیجی عراق
bltبانکداری ایرانی : شیفت ارزهای زیارتی به بازار داخل
bltکارگر آنلاین : کاهش شدید قیمت دلار در روزهای آینده+علت قطعی
bltخبرآنلاین : دلالان ارز چگونه به حاشیه رانده شدند؟
bltخبرآنلاین : دلار به هشت هزار تومان می رسد؟
bltبرق نیوز : سایه آمریکا برسر تسویه مطالبات برقی ایران از عراق
bltایران اکونومیست : ساز و کار آمریکایی برای تسویه مطالبات ایران از عراق
bltشعار سال : رویای نیمه تمام در صنعت برق
bltقدس آنلاین : طرحی آمریکایی به ضرر دو کشور ایران و عراق
bltتسنیم : «عیار 15»| جزئیات دریافت 5 میلیارد دلار پول صادرات برق و گاز ایران از عراق
bltهم اندیشی : جزئیات دریافت 5میلیارد دلار پول صادرات برق و گاز ایران از عراق
bltهمشهری آنلاین : ارزش پول ملی ایران در 8 ماه گذشته 40 درصد تقویت شده است
bltآفتاب : همتی: آمریکا به هدف خود نرسید / مهمات جنگی اقتصاد ایران را لو نمی دهیم
bltبازار نیوز : هشیارباش به ایران!
bltشیعه نیوز : هشدار درباره مکانیزم ویژه مالی عراق
bltمشرق نیوز : تهدیدات مکانیزم ویژه مالی عراق برای ایران
bltفارس : ایران درباره طرح آمریکایی مکانیزم ویژه مالی عراق هوشیار باشد
bltایبنا : مبادلات دیناری، ریالی و دلاری بخش خصوصی با عراق
bltافکار نیوز : توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق
bltبسیج پرس : توقف 1,8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق
bltفارس : توقف 1.8 میلیارد دلار پروژه ایرانی در عراق/ دولت از پول بلوکه شده به عنوان ضمانت استفاده کند
bltایرنا : جنگ داخلی عراق، 1.8 میلیارد دلار پروژه صنعت احداث را متوقف کرد
bltبازار نیوز : دولت در مهار گرانی کوتاهی کرده است
blt598 : دستور روحانی به 4 وزیر
bltبولتن نیوز : دولت در کجای این پازل گرانی ها قرار گرفته است؟
bltمردم نیوز : دستور روحانی به 4 وزیر؛ فورا پاسخ دهید
bltبلاغ مازندران : کوتاهی دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز
bltمشرق نیوز : کوتاهی دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی
bltایران آنلاین : دستور روحانی به 4 وزیر درباره تخلفات ارزی / فوراً پاسخ دهید چرا تخلف شده؟
bltروز نو : دستور روحانی به 4 وزیر برای پاسخگویی درباره تخلفات ارزی:
bltصبحانه با خبر : همتی اسامی متخلفان ارزی را اعلام کرد
bltایران جیب : همتی اسامی متخلفان ارزی را به رئیس جمهور اعلام کرد
bltالف : رئیس بانک مرکزی اسامی متخلفان ارزی را به رئیس جمهور اعلام کرد
bltخبرگزاری ایلنا : دستور رئیس جمهور خطاب به 4 وزیر در پی درخواست رئیس کل بانک مرکزی
bltاقتصاد نیوز : نامه حسن روحانی به 4 وزیر دولت درباره تخلفات ارزی؛ فورا پاسخ دهید
bltاقتصاد نیوز : اسامی متخلفان ارزی اعلام شد/ روحانی خطاب به 4 وزیر: فورا پاسخ دهید
bltتابش کوثر : همتی اسامی متخلفان ارزی را به رئیس جمهور اعلام کرد/ روحانی خطاب به 4 وزیر: فورا پاسخ دهید
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.