مخبر - 1398/06/09 - سقف سهام داری افراد در بانک ها باید کمتر از 33 درصد باشد

سقف سهام داری افراد در بانک ها باید کمتر از 33 درصد باشد
رئیس کل بانک مرکزی گفت: سقف سهام داری افراد در بانک ها باید کمتر از 33 درصد باشد، البته سقف سهام داری 10 درصد است.
سقف سهام داری افراد در بانک ها باید کمتر از 33 درصد باشد

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در سی امین همایش بانک داری اسلامی با بیان این که اقدامات خوبی در زمینه بانکداری بدون ربا در سیستم بانکی انجام شده است، گفت: ضعف هایی هم وجود داشته که ما به آن واقفیم و کتمان نمی کنیم که چالش هایی بوده که عملکرد ما در برخی زمینه ها با ضعف روبرو ساخته است.

وی افزود: این امر یا به دلیل دستورالعمل ها یا ندیدن آموزش های لازم و ... بوده که همه این موارد دست به دست هم دادند تا ضعف در برخی برنامه ها وجود داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ایجاد شورای فقهی بر اساس برنامه ششم توسعه در بانک مرکزی، گفت: این شورا دستورالعمل های خوبی دارد و یکی از اقدامات مهم آن دستورالعمل نحوه امهال تسهیلات بانک ها بود که یکی از کارهای خوب شورای فقهی بانک مرکزی است و در طول این مدت یکی از مهم ترین دستورالعمل ها بوده که به تدریج به مرحله اجرا در سیستم بانکی درآید. به گفته وی، این دستورالعمل قواعد حساب داری را در جلوگیری از سودهای موهومی در بانک ها اصلاح می کند.

همتی با بیان اینکه از نیمه 97 و در سال جاری روندی که در شاخص های اقتصادی دیده می شود، روند مطلوبی است، گفت: البته نه به این معنا که مشکل اقتصادی حل شده و وجود ندارد، بلکه سخت ترین فشارها به اقتصاد ایران وارد شده، اما آن ها به هدفشان نرسیدند.

وی افزود: شتاب افزایشی تورم کنترل و کندتر شده اما هر زمانی که نرخ تورم منفی شد، ما می توانیم این مژده را به مردم بدهیم که مشکلات اقتصادی حل شده است، اما مهم اینجاست که تورم 5.5 درصدی در اسفند ماه سال گذشته به سطوح زیر یک درصد رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که قیمت گذاری بخش خدمات از طرف دولت مهم و تاثیرگذار بر روند آتی نرخ تورم است، اظهار کرد: آنچه ناشی از افزایش قیمت ارز بود، اکنون به سمت میرایی آن در قیمت کالاها می رود و مسئولان نیز باید در زمینه کنترل نرخ خدمات فعال باشند.

همتی اضافه کرد: یکی از نشانه های بهبود اوضاع اقتصادی در کنترل قیمت مسکن بود و به رغم سه سال افزایش، قیمت مسکن در تیرماه منفی شد و از سوی دیگر 72 درصد حجم معاملات نسبت به سال گذشته کاهش یافته و این باعث امیدواری است که شاهد کاهش قیمت مسکن در تهران و شهرستان ها باشیم، چرا که نشان می دهد که دیگر قدرت افزایش ندارد.

* یکی از مهم ترین چالش های ما چالش بودجه است

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین چالش های ما چالش بودجه است، گفت: اصلاح ساختار بودجه در حال انجام است و دغدغه مهم ما کنترل نقدینگی و جلوگیری از تاثیرپذیری حجم پول در بودجه دولت است.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ناترازی و مشکلات مالی برخی بانک ها را نباید به کل نظام بانکی تعمیم داد، تصریح کرد: این موضوع یک شبه به وجود نیامده که بتوان یک شبه هم آن را برطرف کرد، بلکه نیاز به برنامه میان مدت و بلندمدت داریم و همت باید برای این اصلاح وجود داشته باشد که دارد، اما اصلاح نظام بانکی نباید با تبلیغات و اعلام و اطلاع رسانی همراه باشد.

همتی افزود: ما همیشه قسمت خالی لیوان را می بینم، اما باید ببینیم که بانک های ما اکنون دارند منابع اصلی حرکت اقتصادی کشور را تامین می کنند، تمام پروژه های اساسی کشور با پشتیبانی بانک ها انجام می شود و 90 درصد تامین مالی کشور دست بانک هاست و ما نمی توانیم آن ها را تضعیف کنیم.

وی از پرداخت 131 هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش، در چهار ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: 60 درصد از کل تسهیلات بانکی در این مدت به سرمایه درگردش است مربوط است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نقدینگی مولد توسط بانک ها برای بخش تولید در بانک مرکزی در حال بررسی است، تصریح کرد: اضافه برداشت اکنون بانک مرکزی نسبت به سال گذشته اگر کمتر نباشد، بیشتر نیست و ما توانستیم آن را کنترل کنیم.

همتی تاکید کرد: نرخ سود در بانک ها مدیریت شده و این نظارت بانک مرکزی است و من شاهدم که مسئولان نظارت برای مجامع بانک ها وقت زیادی گذاشتند.

وی با اشاره به طرح ادغام بانک های نیروهای مسلح در بانک سپه نیز گفت: این کار از میانه راه رد شده و به مراحل پایانی آن رسیده و طبق برنامه دارد پیش می رود، از سوی دیگر طبقه بندی مالی بانک ها را داریم انجام می دهیم، ولی اطلاع رسانی نمی کنیم.

* اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور ماه

رئیس کل بانک مرکزی همچنین از اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور ماه خبر داد و تصریح کرد: سیاست های پولی چیزی جز اجرای عملیات بازار باز بانکی نیست، در گذشته برای بانک مرکزی کل های پولی مهم بود که البته هم اکنون هم این مساله مهم است، اما بانک مرکزی به دنبال آن است که کل های پولی را از طریق عمیات بازار باز کنترل کند.

به گفته وی، این کار قرار است اولین بار از سوی بانک مرکزی انجام شود، نظرات کارشناسی متخصصان پولی را در این حوزه اخذ شده و این کار با وسواس انجام خواهد شد.

همتی در ادامه با تاکید بر اینکه سقف سهام داری افراد در بانک ها باید کمتر از 33 درصد باشد، گفت: البته سقف سهام داری 10 درصد است که با نظر بانک مرکزی می تواند تا 20 درصد و با نظر هیات عامل بانک مرکزی تا 33 درصد افزایش یابد و اگر فردی بیش از این سهم داشته باشد، بر اساس در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار خواهد گرفت.

منبع خبر : خبرگزاری موج

محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری موج» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
برنامه ششم توسعه   تورم   تسهیلات   قیمت کالاها   قیمت گذاری   حجم معاملات   مشکلات اقتصادی   نقدینگی   ونیز   اسفند   کتمان   نظام بانکی   کاهش قیمت مسکن   کارهای خوب   قواعد   بانک مرکزی   سرمایه   افزایش قیمت   تبلیغات   تسهیلات بانکی   بانک ها   شهرستان   قیمت روز مسکن   سیستم بانکی   رییس کل بانک مرکزی   اصلاح نظام بانکی   ساختار بودجه   تامین مالی   بانکداری  
اخبار مرتبط
پول روی پول، داستان سودهای بانکی و رشد نقدینگی
شعار سال
دریافت تسهیلات بانکی یعنی خودزنی تولید!
شعار سال
هزارتوی مشکلات صنایع در مسیر تولید/ سیستم بانکی اعتقادی به حمایت از تولید ملی ندارد
رویداد 24
چگونه نظام بانکی عامل رشد و خلق نقدینگی است؟
بانکداری ایرانی
زنگ خطر چاپ اسکناس
خبرگزاری دانشجو
همتی: عملیات بازار باز از اواخر شهریور اجرا می شود
بازار نیوز
همتی : نحوه امهال وام تغییر می کند
خوزنا
لزوم تعریف جامع از اصلاح نظام بانکی
شمانیوز
پوست اندازی سیاست پولی از اول پاییز
فرارو
5 نشانه بهبود وضع اقتصادی
ایران آنلاین
آثار تکانه ارزی بر قیمت ها کم شده است/ مشکلات بانک ها یک شبه برطرف نمی شود
آنا نیوز
بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی
شعار سال
تعیین فرمولی مطابق آموزه های اسلامی برای سود بانکی
شعار سال
پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده
صدای ایران
کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و سایر شهرستان ها
صدای مهندسی ایران
شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم؛ البته این به معنای اصلاح ساختار مشکل دار اقتصاد ما نیست؛ رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ سیر صعودی قیمت مسکن بعد از سه سال متوقف شده؛ امیدواریم با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت باشیم / مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه بر
تیک نیوز
بنگاه های اقتصادی نباید وارد بانکداری شوند
افق تازه
همتی: مسکن دیگر قدرت افزایش قیمت ندارد
ایران خبر
رئیس کل بانک مرکزی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم؛ البته این به معنای اصلاح ساختار مشکل دار اقتصاد ما نیست؛ رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ سیر صعودی قیمت مسکن بعد از سه سال متوقف شده؛ امیدواریم با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت باشیم / مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایج
انتخاب
رئیس بانک مرکزی: کاهش قیمت مسکن در راه است
اخرین نیوز
کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و سایر شهرها در راه است
جوان آنلاین
رئیس کل بانک مرکزی: رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه برطرف شود؛ نیاز به یک برنامه بلند مدت دارد
اقتصاد نیوز
همتی: اصلاح نظام بانکی برنامه ای بلندمدت است
عصر پرس
کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
شفاف نیوز
شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم
رهیاب نیوز
رئیس بانک مرکزی: اصلاح نظام بانکی، برنامه ای بلندمدت است
آریا
همتی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم
پارسینه
همتی: پایین آمدن قیمت ارز و مسکن
عصر ایران
شتاب افزایشی تورم کنترل شده است/ اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
ملیت
بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی/ کاهش قیمت مسکن در راه است
باشگاه خبرنگاران
رئیس کل بانک مرکزی: اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
پانا
حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
رویداد 24
پیش بینی همتی از وضعیت قیمت مسکن
صبحانه با خبر
همتی: شتاب افزایشی تورم کنترل شده است/ اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
الف
اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
سرمد نیوز
اجرای عملیات بازار باز بانکی؛بزودی/مسکن دیگر قدرت افزایش قیمت ندارد
ایران آنلاین
عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور اجرا می شود/تغییر در نحوه امهال وام ها در دستور کار
عصر مالی
همتی:حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
صبحانه با خبر
اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است/کنترل نقدینگی مهمترین دغدغه بانک مرکزی است
بازار نیوز
اصلاح نظام بانکی، برنامه ای بلندمدت
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltشعار سال : پول روی پول، داستان سودهای بانکی و رشد نقدینگی
bltشعار سال : دریافت تسهیلات بانکی یعنی خودزنی تولید!
bltرویداد 24 : هزارتوی مشکلات صنایع در مسیر تولید/ سیستم بانکی اعتقادی به حمایت از تولید ملی ندارد
bltبانکداری ایرانی : چگونه نظام بانکی عامل رشد و خلق نقدینگی است؟
bltخبرگزاری دانشجو : زنگ خطر چاپ اسکناس
bltبازار نیوز : همتی: عملیات بازار باز از اواخر شهریور اجرا می شود
bltخوزنا : همتی : نحوه امهال وام تغییر می کند
bltشمانیوز : لزوم تعریف جامع از اصلاح نظام بانکی
bltفرارو : پوست اندازی سیاست پولی از اول پاییز
bltایران آنلاین : 5 نشانه بهبود وضع اقتصادی
bltآنا نیوز : آثار تکانه ارزی بر قیمت ها کم شده است/ مشکلات بانک ها یک شبه برطرف نمی شود
bltشعار سال : بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی
bltشعار سال : تعیین فرمولی مطابق آموزه های اسلامی برای سود بانکی
bltصدای ایران : پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده
bltصدای مهندسی ایران : کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و سایر شهرستان ها
bltتیک نیوز : شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم؛ البته این به معنای اصلاح ساختار مشکل دار اقتصاد ما نیست؛ رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ سیر صعودی قیمت مسکن بعد از سه سال متوقف شده؛ امیدواریم با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت باشیم / مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه بر
bltافق تازه : بنگاه های اقتصادی نباید وارد بانکداری شوند
bltایران خبر : همتی: مسکن دیگر قدرت افزایش قیمت ندارد
bltانتخاب : رئیس کل بانک مرکزی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم؛ البته این به معنای اصلاح ساختار مشکل دار اقتصاد ما نیست؛ رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ سیر صعودی قیمت مسکن بعد از سه سال متوقف شده؛ امیدواریم با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت باشیم / مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایج
bltاخرین نیوز : رئیس بانک مرکزی: کاهش قیمت مسکن در راه است
bltجوان آنلاین : کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و سایر شهرها در راه است
bltاقتصاد نیوز : رئیس کل بانک مرکزی: رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه برطرف شود؛ نیاز به یک برنامه بلند مدت دارد
bltعصر پرس : همتی: اصلاح نظام بانکی برنامه ای بلندمدت است
bltشفاف نیوز : کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltرهیاب نیوز : شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم
bltآریا : رئیس بانک مرکزی: اصلاح نظام بانکی، برنامه ای بلندمدت است
bltپارسینه : همتی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم
bltعصر ایران : همتی: پایین آمدن قیمت ارز و مسکن
bltملیت : شتاب افزایشی تورم کنترل شده است/ اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
bltباشگاه خبرنگاران : بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی/ کاهش قیمت مسکن در راه است
bltپانا : رئیس کل بانک مرکزی: اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
bltرویداد 24 : حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltصبحانه با خبر : پیش بینی همتی از وضعیت قیمت مسکن
bltالف : همتی: شتاب افزایشی تورم کنترل شده است/ اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
bltسرمد نیوز : اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
bltایران آنلاین : اجرای عملیات بازار باز بانکی؛بزودی/مسکن دیگر قدرت افزایش قیمت ندارد
bltعصر مالی : عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور اجرا می شود/تغییر در نحوه امهال وام ها در دستور کار
bltصبحانه با خبر : همتی:حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
bltبازار نیوز : اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است/کنترل نقدینگی مهمترین دغدغه بانک مرکزی است
bltصدا و سیما : اصلاح نظام بانکی، برنامه ای بلندمدت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.