روایتی از پرونده جنجالی نجفی از «قصاص» تا «آزادی»

روایتی از پرونده جنجالی نجفی از «قصاص» تا «آزادی»
به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس، هفتم خرداد بود که خبر رسید، میترا استاد همسر دوم نجفی شهردار اسبق تهران در منزل مسکونی خود به قتل رسیده است.
روایتی از پرونده جنجالی نجفی از «قصاص» تا «آزادی»

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس، هفتم خرداد بود که خبر رسید، میترا استاد همسر دوم نجفی شهردار اسبق تهران در منزل مسکونی خود به قتل رسیده است.

خبری که رسانه ها، مردم و از آن بیشتر مسوولان را در شوک فرو برد.کسی باورش نمی شد پرونده زندگی همسر دوم محمدعلی نجفی با آن همه حواشی که در زمان ازدواجش پیش آمده بود حالا با موضوع قتل بسته شود.

چند ساعتی خبرهای این حادثه از این سو و آنسو مخابره می شد.مردم مشتاق بودند از حال و روز نجفی بدانند که اکنون چه می کند اما خبری نبود؛ شایعه ها از قتل میترا به دست دختر نجفی و از خودگذشتگی پدر آغاز شد، اما هنوز کسی نمی دانست که مسوول عالی رتبه و پدر فداکار دیروز، امروز با احوال غریبی روبروست و نامه ای نوشته و علاوه بر اعتراف به قتل در آن، تصمیم به خودکشی هم داشته است.

عکسها از حضور نجفی در قم و پس از آن در کانالهای خبری پخش شد؛ ساعتی بعد حدس و گمان از قتل میترا به دست همسرش، محمدعلی نجفی قوت گرفت و حضور نجفی در پلیس آگاهی و اعتراف به قتل همسر، شوک خبر قتل را کمتر که نه بیشتر هم کرد؛ «نجفی حالا قاتل شده است !!».

احترام بیش از اندازه رئیس پلیس آگاهی تهران و افسران جنایی به مردی که قاتل بود و خودش را به همراه کلت کمری اش تسلیم پلیس کرده بود و دوربین صداوسیما که همه این تصاویر را ضبط کرد و  پذیرایی از او و سپس اجازه دادن به گزارشگر که کلت کمری یا همان آلت قتاله را به دست بگیرد و گلوله هایش را بشمارد، جنجالی دیگر به پا کرد.

اعترافاتش ثبت شد و تصاویر شهردار اسبق، این بار در لباس آبی رنگ بازداشتگاه دست به دست می شد.خبرنگاران و عکاسان به رسم وظیفه در اطرافش می چرخیدند و او هم با آرامشی عجیب به همه سوالات پاسخ می داد.

تست های روانشناسی،الکل و اعتیاد گرفته شد و سلامت نجفی تائید شد؛تیم های کارشناسی به صحنه قتل آمدند و بارها صحنه قتل بازسازی شد.

اما همزمان، درجای دیگر صحنه هایی از موج سواری احزاب و سیاسیون با خط مشی های مخصوص خود،در مورد میترا استاد، پرستو بودنش و اینکه قصد و غرض اطلاعاتی داشته و به نجفی نزدیک شده هم بارها در صحنه اخبار، بازسازی می شد.

سرانجام اولین دادگاه این سیاستمدار معروف، 22تیر برپا شد.دادگاه شلوغ بود و پراسترس؛خیلی ها پشت در دادگاه جمع شده و اجازه ورود نداشتند و از مانیتورِ سالن،لحظه به لحظه دادگاه را دنبال می کردند،شاهدان حادثه که دختر و داماد نجفی و راننده او بودند در جایگاه قرار گرفتند.جلسه دوم و سوم دادگاه برگزار شد و اعترافات نجفی آنجا که گفت «من؛ میترا را دوست داشتم»رنگ و بوی قتل غیر عمد گرفت. 

تصویر جدی نجفی در پایان دومین جلسه در حالی که با مسعود استاد برادر میترا صحبت می کرد، حرف و حدیث صلح میلیاردی را به میان کشاند.

خیلی ها عنوان کردند توافقی پشت پرده رخ داده تا نجفی در قبال سکوتش رضایت بگیرد اما مسعود استاد هرگونه توافق را تکذیب کرد و ابراز داشت که چیزی جز قصاص نجفی نمی خواهند.

 تا اینکه سرانجام پس از برگزاری جلسات پرحاشیه دادگاه و اعترافات نجفی به قتل غیرعمد همسرش، نهایتا قصه به پایان رسید و حکم اشد مجازات برای این سیاستمدار معروف صادر شد.

هشتم مرداد، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه از صدور رأی پرونده قتل پرونده میترا استاد و ابلاغ آن به وکلای اولیای دم و متهمان خبر داده و گفته بود: «در کیفرخواست قتل عمد، ایراد صدمه غیر موثر در قتل و داشتن اسلحه محرز شده بوده که قتل عمد را دادگاه محرز دانسته و حکم اشد که قصاص است، صادر شد».

وی در مورد حمل اسلحه نیز از 2 سال حبس برای متهم گفته و اعلام کرده بود: «امکان فرجام خواهی وجود دارد».

حکم قصاص در حالی صادر و اعلام شد که چند روز قبل از آن، وکلای خانواده میترا استاد در گفت وگو با فارس به احتمال مصالحه خانواده میترا استاد با محمدعلی نجفی اشاره و گفته بودند: «وظیفه خویش می دانیم بعد از صدور رأی، به شرط تعدیل فضای روحی و روانی حاکم بر خانواده استاد و در اولین فراغت پیش آمده، به این مهم اهتمام بورزیم. چنانچه مصالحه یا گذشت صورت پذیرد، قطعا جایگاه معنوی خانواده استاد رفیع تر از قبل خواهد شد». 

بالاخره این مصالحه انجام شد و 46 روز بعد از قتل میترا استاد یعنی 23 مردادماه؛ برادرش در ساعت 4 بامداد در صفحه شخصی اش در اینستاگرام از بخشش نجفی خبر داده و گفته بود: «آقای محمدعلی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله ای با خون آن بزرگوار نکردیم».

وی نوشته بود: «به واسطه پادرمیانی بزرگان کرمانشاه و کشور و همچنین وکلای عزیزمان آقای مسعود افرازه و  محمود حاجلویی، پدرم ، مادرم و مهیارمان ، آقای محمد علی نجفی را بخشیدیم و امیدواریم آقای محمد علی نجفی در این چند صباح باقیمانده به دور از سیاست به تزکیه نفس بپردازد . اجر همه خیر خواهان و هدایت همه بدخواهان به راه راست را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم».

پس از گذشت 26 روز از اعلام حکم قصاص برای نجفی و به اتمام رسیدن مهلت 20 روزه اعتراض برای وکلای نجفی، حمید گودرزی وکیل این متهم به خبرنگار فارس، گفته بود: ما 23 مرداد رضایت نامه کتبی اولیای دم و اعلام گذشت را به دادگاه ارائه کرده ایم و همان موقع نیز اعتراض های خود را ارسال کرده ایم اما فقط موضوع اعتراض ما نیست.

وی ادامه داد: در مهلت قانونی اعتراض خود را ارسال و ثبت کرده ایم اما باید افراد دیگر در پرونده نیز اطلاعات لازم خود را ارائه دهند تا دیوان عالی بتواند در رابطه با جنبه عمومی قتل اعلام نظر کند. 

گودرزی گفت:جنبه عمومی قتل طبق ماده 612 قانون مجازات اسلامی در این حکم مطرح است و چون ما قتل را شبه عمد می دانیم به همین دلیل اعتراض خود را به دادگاه ارسال کرده ایم تا پرونده به دیوان عالی کشور رفته و نهایتا فرجام خواهی شود.

محمود حاجلوئی وکیل میترا استاد  نیز در این رابطه که آیا باید مدارک و مستنداتی به دیوان عالی کشور ارائه دهند یا خیر، به خبرنگار فارس، گفت: موکل بنده (مسعود استاد و اولیای دم) رضایت کامل خود را از اجرای قصاص اعلام کرده اند.

وی افزود: بنابراین از جنبه خصوصی قتل، شکایت رد و رضایت کامل حاصل شده است و دیگر موضوعی در این پرونده به ما برنمی گردد فقط می ماند جنبه عمومی پرونده که دیوان عالی نسبت به آن رأی نهایی را اعلام خواهد کرد.

وی پیش تر به فارس گفته بود:اولیای دم مرحومه به یکی از دفاتر اسناد رسمی رفته و رضایت نامه خود را به طور رسمی ثبت کردند. این رضایت کاملاً بی قید و شرط صادر شده و هیچ گونه مبلغی به عنوان دیه یا وجه المصالحه دریافت نشده است.

حاجلوئی اعلام کرده بود: رسیدگی در کمترین زمان ممکن و به دور از فشار نهادهای مختلف انجام شده، ایرادات جزئی مطرح نبوده و در نهایت مجازات های مربوط به اتهامات آقای نجفی جزء در یک مورد صادر و اعلام شده که البته مورد اعتراض ما هم است و با این اعلام دادرسی جنبه خصوصی جرم (قتل) رفع شده است.

در ماده 612 قانون مجازات مجازات اسلامی مقرر شده هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته باشد یا شاکی داشته ولی از قصاص، گذشت کرده باشد یا به هر علت قصاص نشود در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم، صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران شود دادگاه مرتکب را به حبس از 3 تا 10 سال محکوم می کند.

اما امروز خبر آزادی نجفی آن هم با وثیقه یک میلیاردی بازهم خبرساز شد.حمیدرضا گودرزی وکیل نجفی به خبرنگار قضایی فارس این خبر را داد و گفت: باید پرونده کامل و به دیوان عالی کشور ارسال شود؛ هنوز این امر رخ نداده و طی یک یا 2 روز آینده با حکم  ریاست دادگاه ارسال می شود.

از آن طرف؛ محمو حاجلوئی وکیل میترا استاد نسبت به اظهارات وکیل نجفی واکنش داد و به خبرنگار فارس گفت: نمی دانیم که این اظهارات و اصرار بر قتل غیرعمد بودن بر چه اساسی است. نجفی اقرار کرده، سلاح هم نوعاً کشنده بوده است و در 11 دلیلی که به دادگاه ارسال کرده ایم این موارد قید شده است.همچنین با توجه به رأی دادگاه مشخص شد که آقای نجفی با علم و آگاهی اقدام به قتل و از سلاح استفاده کرده و همچنین به نقطه حساس مرحومه شلیک کرده است. پس موضوع شبه عمد بودن منتفی است. 

وی همچنین در مورد حکم حبس شهردار اسبق تهران نیز تاکید کرد که بر اساس ماده 134 قانون مجازات اسلامی چون دو اتهام در پرونده آقای نجفی مطرح است، باید دادگاه اشد مجازات را که 10 سال است در نظر بگیرد.

آخرین برگ های پرونده جنجالی محمدعلی نجفی ورق می خورد و به انتهایش نزدیک می شود. پرونده ای با حاشیه هایی پررنگ تر از متن که شهردار اسبق تهران را محاصره کرد و تا امروز با وجود آزاد شدنش، همچنان با او همراه هستند و گویا تا زمانی که حکم نهایی از سوی دیوانعالی برایش صادر نشود از این حاشیه ها خلاصی نخواهد داشت.

انتهای پیام/کلیدواژه های این خبر
قاتل   قتل همسر   قصاص   اسلحه   خرداد   حدیث   گزارشگر   سیاستمدار   محمد علی نجفی   صدمه   اجازه ورود   شلوغ   روان شناس   موج سواری   کلت کمری   قتل غیرعمد   محرز   از خود گذشتگی   افسران   منزل مسکونی   خودکشی   اولیا دم   حادثه   شهردار   همسر   استان قم   میترا استاد   شهردار اسبق تهران   پرونده قتل   حمل سلاح  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «فارس» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
نجفی؛ یک گام دیگر تا آزادی
اعتدال
نجفی؛ یک قدم تا آزادی
فرارو
نجفی یک قدم تا آزادی
ایران آنلاین
حکم نجفی توسط دیوان عالی کشور نقض شد
همشهری آنلاین
حکم نجفی توسط دیوان عالی کشور نقض شده است
ایرنا
روایت قتل میترا/از قتل تا آزادی نجفی!
بازار نیوز
نجفی دوباره به زندان برگشت
ایرنا
نجفی چند روز دیگر به زندان بر می گردد؟ + جزییات
نامه نیوز
93 روز پس از قتل میترا استاد / چرا نجفی را آزاد کردند؟
رکنا نت
حال و روز نجفی پس از آزادی
شریان
حال و روز نجفی پس از آزادی/ شهردار اسبق تا چه زمانی آزاد خواهد بود؟
الف
حال و روز نجفی پس از آزادی/ شهردار اسبق تهران تا چه زمانی آزاد خواهد بود؟
فانوس نیوز
آخرین برگ های پرونده جنجالی محمدعلی نجفی ورق می خورد/ پرونده ای با حاشیه هایی پررنگ تر از متن
راه دانا
روایتی از پرونده جنجالی نجفی از «قصاص» تا «آزادی»
نامه نیوز
نجفی تا چه زمانی آزاد خواهد بود؟
دنیای اقتصاد
نجفی فقط 61 روز در زندان! / حاشیه های عجیب در قتل میترا استاد ! + جزییات
رکنا نت
پرونده جنجالی نجفی/ از «قصاص» تا «آزادی»
جهان نیوز
همه آنچه بر نجفی گذشت؛ از «قصاص» تا «آزادی»
افکار نیوز
محمدعلی نجفی با وثیقه آزاد شد
ایرنا
حداکثر10سال حبس برای قاتل اصلاح‎ طلب
خیبر انلاین
3 تا 10 سال حبس در انتظار نجفی؟ / مهلت اعتراض تمام شد
رکنا نت
3 تا 10 سال حبس در انتظار نجفی
صدای ایران
حبس 3 تا 10 سال متهم در انتظار رای دیوان عالی
صبحانه با خبر
اتمام مهلت اعتراض به حکم"نجفی"
ناطقان نیوز
حبس 3 تا 10 سال در انتظار نجفی
صراط
حبس 3 تا 10 سال نجفی در انتظار رای دیوان عالی
روز پلاس
حبس 3 تا 10 سال "نجفی" در انتظار رای دیوان عالی
جام نیوز
اتمام مهلت 20 روزه اعتراض به حکم «نجفی»
تابناک
3 تا 10 سال حبس در انتظار "نجفی"
مشرق نیوز
اتمام مهلت 20 روزه اعتراض به حکم «نجفی»/ حبس 3 تا 10 سال متهم در انتظار رای دیوان عالی
فارس
اعتراض وکیل مدافع نجفی به دادنامه صادره ثبت شد
خرداد نیوز
نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد
تسنیم
نجفی کی از زندان آزاد می شود؟
رکنا نت
حاشیه هایی پررنگ تر از پرونده قتل میترا استاد
فرارو
بخشش نجفی و اما و اگرها در مورد رسیدگی به جنبه عمومی جرم
ایرنا
حاشیه هایی پررنگ تر از پرونده قتل میترا استاد/نجفی در محاصره حاشیه ها
دنیای اقتصاد
ناگفته هایی از حاشیه های پرونده نجفی در قتل میترا استاد که هنوز ابهام دارند! + جزییات
رکنا نت
حاشیه هایی پررنگ تر از پرونده قتل میترا استاد/ نجفی هنوز در محاصره حاشیه ها
برنا نیوز
محمدعلی نجفی بخشیده شد + پست اینستاگرام برادر میترا استاد
ستاره
آیا نجفی، شهردار اسبق تهران از زندان آزاد می شود؟
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltاعتدال : نجفی؛ یک گام دیگر تا آزادی
bltفرارو : نجفی؛ یک قدم تا آزادی
bltایران آنلاین : نجفی یک قدم تا آزادی
bltهمشهری آنلاین : حکم نجفی توسط دیوان عالی کشور نقض شد
bltایرنا : حکم نجفی توسط دیوان عالی کشور نقض شده است
bltبازار نیوز : روایت قتل میترا/از قتل تا آزادی نجفی!
bltایرنا : نجفی دوباره به زندان برگشت
bltنامه نیوز : نجفی چند روز دیگر به زندان بر می گردد؟ + جزییات
bltرکنا نت : 93 روز پس از قتل میترا استاد / چرا نجفی را آزاد کردند؟
bltشریان : حال و روز نجفی پس از آزادی
bltالف : حال و روز نجفی پس از آزادی/ شهردار اسبق تا چه زمانی آزاد خواهد بود؟
bltفانوس نیوز : حال و روز نجفی پس از آزادی/ شهردار اسبق تهران تا چه زمانی آزاد خواهد بود؟
bltراه دانا : آخرین برگ های پرونده جنجالی محمدعلی نجفی ورق می خورد/ پرونده ای با حاشیه هایی پررنگ تر از متن
bltنامه نیوز : روایتی از پرونده جنجالی نجفی از «قصاص» تا «آزادی»
bltدنیای اقتصاد : نجفی تا چه زمانی آزاد خواهد بود؟
bltرکنا نت : نجفی فقط 61 روز در زندان! / حاشیه های عجیب در قتل میترا استاد ! + جزییات
bltجهان نیوز : پرونده جنجالی نجفی/ از «قصاص» تا «آزادی»
bltافکار نیوز : همه آنچه بر نجفی گذشت؛ از «قصاص» تا «آزادی»
bltایرنا : محمدعلی نجفی با وثیقه آزاد شد
bltخیبر انلاین : حداکثر10سال حبس برای قاتل اصلاح‎ طلب
bltرکنا نت : 3 تا 10 سال حبس در انتظار نجفی؟ / مهلت اعتراض تمام شد
bltصدای ایران : 3 تا 10 سال حبس در انتظار نجفی
bltصبحانه با خبر : حبس 3 تا 10 سال متهم در انتظار رای دیوان عالی
bltناطقان نیوز : اتمام مهلت اعتراض به حکم"نجفی"
bltصراط : حبس 3 تا 10 سال در انتظار نجفی
bltروز پلاس : حبس 3 تا 10 سال نجفی در انتظار رای دیوان عالی
bltجام نیوز : حبس 3 تا 10 سال "نجفی" در انتظار رای دیوان عالی
bltتابناک : اتمام مهلت 20 روزه اعتراض به حکم «نجفی»
bltمشرق نیوز : 3 تا 10 سال حبس در انتظار "نجفی"
bltفارس : اتمام مهلت 20 روزه اعتراض به حکم «نجفی»/ حبس 3 تا 10 سال متهم در انتظار رای دیوان عالی
bltخرداد نیوز : اعتراض وکیل مدافع نجفی به دادنامه صادره ثبت شد
bltتسنیم : نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد
bltرکنا نت : نجفی کی از زندان آزاد می شود؟
bltفرارو : حاشیه هایی پررنگ تر از پرونده قتل میترا استاد
bltایرنا : بخشش نجفی و اما و اگرها در مورد رسیدگی به جنبه عمومی جرم
bltدنیای اقتصاد : حاشیه هایی پررنگ تر از پرونده قتل میترا استاد/نجفی در محاصره حاشیه ها
bltرکنا نت : ناگفته هایی از حاشیه های پرونده نجفی در قتل میترا استاد که هنوز ابهام دارند! + جزییات
bltبرنا نیوز : حاشیه هایی پررنگ تر از پرونده قتل میترا استاد/ نجفی هنوز در محاصره حاشیه ها
bltستاره : محمدعلی نجفی بخشیده شد + پست اینستاگرام برادر میترا استاد
bltباشگاه خبرنگاران : آیا نجفی، شهردار اسبق تهران از زندان آزاد می شود؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.