مخبر - 1398/06/07 - وعده جبرانی به خانه اولی ها

وعده جبرانی به خانه اولی ها
محاسبه مدت زمان انتظار برای صاحب خانه شدن با «قیمت های فعلی» و «برنامه دولت» دنیای اقتصاد : برنامه 2 ساله تنظیم بازار مسکن در مراسمی که روز گذشته با حضور رئیس جمهور برای ساخت 110 هزار واحد مسکونی روی اراضی دولت به اجرا درآمد، اعلام شد. قرار است تا انتهای سال جاری عملیات اجرایی ساخت همه 400 هزار ...
وعده جبرانی به خانه اولی ها

شعار سال: شکل عرضه شامل پیش فروش و فروش در زمان تکمیل خواهد بود. از آنجا که سازنده های طرح 400 هزار واحدی، از تسهیلات بدون سپرده ساخت بهره مند می شوند، پیشنهادی از جانب عوامل تصمیم گیر مطرح شده است مبنی بر اینکه «خانه اولی»ها علاوه بر وام یکم، از محل «فروش اقساطی وام ساخت» نیز بتوانند قدرت خرید خود را برای دریافت این واحدها افزایش دهند. اگر این پیشنهاد به تصویب برسد، یک کانال اعتباری برای افزایش غیرمستقیم وام خرید مسکن مختص «خانه اولی» ها به وجود می آید و در عین حال، خانه هایی که قرار است به سفارش دولت طی ماه های آینده ساخته شود، برای سازنده ها «ضمانت فروش» پیدا می کند.

وعده جبرانی به خانه اولی ها کانال پیشنهادی بانک ها برای افزایش وام خرید مسکن

سهم خانه اولی ها از طرح 400هزار واحدی دولت برای ساخت و عرضه مسکن مشخص شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» روز گذشته در مراسمی با حضور رئیس جمهور، عملیات اجرایی بخشی از طرح دولت برای عرضه مسکن تحت عنوان طرح اقدام ملی 400 هزار واحدی در محله تهرانسر پایتخت-محل ساخت مسکن ویژه شهر تهران که هم اکنون پروژه های آن به واحدهای مسکونی در حال استفاده تبدیل شده است-آغاز شد. بنا بر اعلام مسوولان بخش مسکن از مجموع 400 هزار واحد مسکونی تعریف شده برای ساخت در قالب طرح اقدام ملی، تا روز گذشته عملیات ساخت 67 هزار واحد در کشور آغاز شده بود و دیروز نیز عملیات اجرایی برای ساخت 110 هزار واحد دیگر شروع شد. در مراسم روز گذشته آغاز عملیات اجرایی ساخت 110 هزار واحد مسکونی در کشور، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: دولت در تلاش است تا مابه التفاوت تعداد واحدهایی که هم اکنون در قالب طرح اقدام ملی عملیات ساخت آنها آغاز شده است با 400 هزار واحد برنامه ریزی شده را نیز تا پایان امسال آغاز کند و عملیات ساخت کل 400 هزار واحد را تا پایان دولت دوازدهم (دو سال آینده) انجام دهد.

گزارش «دنیای اقتصاد» از جزئیات جدید طرح خانه سازی دولتی نشان می دهد مدیران بخش مسکن با توجه به جهش اخیر قیمت مسکن و ضربه ای که به دنبال بروز جهش قیمتی و افزایش شکاف بین قدرت خرید و قیمت مسکن به خانه اولی ها وارد شد، در کنار اجرای طرح ساخت و عرضه 400 هزار واحد مسکونی، همچنین طرحی مختص خانه اولی ها تدارک دیده اند که در واقع می توان گفت این طرح جدید در بطن طرح 400 هزار واحدی اقدام ملی تعریف شده است و بخشی از آن محسوب می شود.

در قالب این طرح قرار است سپرده گذاران صندوق پس انداز مسکن یکم که عمدتا خانه اولی ها هستند - به استثنای غیرخانه اولی های متقاضی خرید مسکن در بافت های فرسوده - به پروژه های 400 هزار واحدی دولت متصل شوند. یافته های «دنیای اقتصاد» درباره نحوه اتصال خانه اولی ها به این طرح نشان می دهد، در قالب اجرای این طرح قرار نیست اسم و هویت خانه اولی ها به سازنده های فعال در پروژه های 400 هزار واحدی اعلام شود؛ بلکه مشخصات و مختصات پروژه ها به خانه اولی ها اعلام می شود.

در قالب این طرح جبرانی برای خانه اولی ها که با هدف کمک به مصرفی ترین سمت تقاضای بازار مسکن به منظور عرضه واحدهای با سطح مناسب تر قیمتی روز گذشته ازسوی مسوولان بخش مسکن اعلام شد، خانه اولی ها مختارند به دو روش از تسهیلات دریافتی خود از صندوق پس انداز مسکن یکم برای خرید مسکن استفاده کنند. اولین روش، اقدام به پیش خرید واحدها پس از 30 تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی است؛ این در حالی است که در قالب روش دوم خانه اولی ها می توانند پس از فرارسیدن موعد دریافت وام خرید مسکن و اتمام دوره سپرده گذاری در صندوق یکم، از وام خود برای خرید واحدهای مسکونی آماده ساخته شده در قالب این طرح استفاده کنند.

با این حال، اصل و ستون این طرح جبرانی آن است که مطابق با آنچه در نظر گرفته شده قرار است یک کانال از طرف بانک ها برای افزایش مبلغ وام خرید مسکن خانه اولی ها ایجاد شود؛ در قالب این طرح که به تازگی ازسوی بانک ها پیشنهاد شده اما هنوز به تصویب نرسیده است خانه اولی ها می توانند علاوه بر دریافت وام خرید مسکن یکم، از فروش اقساطی وام ساخت واحدها هم منتفع شوند. به پروژه های 400 هزار واحدی، تسهیلاتی با میانگین مبلغ 75 میلیون تومان و 90 میلیون تومان بسته به محل اجرای پروژه در قالب وام ساخت و به شکل بدون سپرده با نرخ سود 18 درصد تعلق می گیرد؛ این تسهیلات قابل انتقال به خریدار در زمانی است که عملیات ساخت وساز واحد به پایان رسیده و موعد فروش اقساطی وام فرا رسیده است.

با اجرای این طرح، خانه اولی ها همزمان می توانند از دو وام مسکن یکی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم و دیگری از محل فروش اقساطی واحدها بهره مند شوند. مطابق با آنچه درخصوص رقم تسهیلات ساخت مسکن برای اجرای پروژه های 400 هزار واحدی در قالب طرح اقدام ملی تعیین شده است تسهیلات ساخت مسکن در شهرهای کوچک به طور میانگین 75 میلیون تومان و در شهرهای جدید و سایر مناطق شهری 90 میلیون تومان است. هرچند این طرح هنوز به تصویب نرسیده است، اما با توجه به حضور رئیس جمهوری در مراسم آغاز عملیات ساخت 110 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی که روز گذشته در محله تهرانسر پایتخت برگزار شد و همچنین اعلام وی درخصوص انجام مذاکرات مربوطه با سیاست گذار پولی، احتمال می رود این پیشنهاد مورد موافقت و تصویب قرار بگیرد.

به این ترتیب در صورتی که وعده و طرح جبرانی دولت برای خانه اولی ها به تصویب برسد و پیشنهاد بانک ها به منظور افزایش غیرمستقیم وام خرید مسکن مورد موافقت و اجرا واقع شود، قدرت خرید خانه اولی ها به میزان قابل توجهی تقویت خواهد شد؛ به عنوان مثال در صورت اجرای این طرح، خانه اولی های متقاضی دریافت وام انفرادی از صندوق پس انداز مسکن یکم که مشمول دریافت تسهیلات 80 میلیون تومانی هستند علاوه بر این تسهیلات پس از انتقال وام ساخت 90 میلیون تومانی به تسهیلاتی معادل 170 میلیون تومان برای خرید مسکن دسترسی خواهند داشت. در صورت تصویب این طرح، رقم این تسهیلات برای زوجین خانه اولی در شهر تهران نیز از 160 میلیون تومان به 250 میلیون تومان افزایش می یابد. این رقم با فرض اینکه هزینه ساخت پروژه های 400 هزار واحدی طی دو سال آینده افزایش چشمگیری پیدا نکند و مهم تر آنکه به سرنوشت غالب واحدهای مسکن مهر (تاخیرهای مکرر در تکمیل و تحویل) مواجه نشود به خانه دار شدن خانه اولی ها کمک می کند.

بررسی های «دنیای اقتصاد» درباره جزئیات طرحی که روز گذشته بخشی از آن در قالب عملیات ساخت 110 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور کلید خورد نشان می دهد، هم در این پروژه و هم در سایر پروژه هایی که طی ماه های اخیر کلنگ زنی شده است، سازنده های واحدها عمدتا شرکت های بخش خصوصی نیستند، بلکه این شرکت ها عمدتا شرکت های ساختمانی وابسته به دولت، وابسته به بانک ها و شرکت های ساختمانی شبه دولتی و متعلق به نهادهای دولتی هستند؛ با این حال، اگر چه در ظاهر بازیگر اصلی ساخت و ساز واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی - طرح 400 هزار واحدی - سازنده های بخش خصوصی نیستند، اما تجربه نشان داده است معمولا گروهی که ساخت وساز را در نهایت بر عهده خواهد گرفت سازنده های بخش خصوصی خواهند بود که در عمل به پیمانکاران تحت استخدام بازیگران ردیف اول این ساخت و سازها - شرکت های ساختمانی غیرخصوصی - در می آیند.

مهم ترین دلیل اینکه بخش خصوصی در قالب بازیگر اصلی این ساخت وسازها به طرح اقدام ملی ورود نکرده و معمولا در نقش بازیگر فرعی این طرح اقدام به دریافت کار از شرکت های ساختمانی غیرخصوصی می کند آن است که این پروژه ها در وهله اول پروژه های دارای ریسک و در مرحله بعد نیازمند سرمایه گذاری اولیه هستند.

در چنین شرایطی این گروه از سازنده ها ترجیح می دهند به جای آنکه ریسک بالای ناشی از تغییر هزینه های ساخت و ساز و همچنین فروش نرفتن واحدها در صورت قرار داشتن بازار در دوره رکود پس از تکمیل واحدها را برعهده بگیرند، بدون آنکه نیاز به صرف سرمایه برای انجام این پروژه ها داشته باشند، کار را از بازیگر اصلی ساخت واحدها یعنی شرکت های ساختمانی غیر خصوصی گرفته و به آنها نیز تحویل دهند. وزیر راه و شهرسازی در مراسم روز گذشته همچنین اعلام کرد: دولت قصد دارد با اجرای طرح های تامین مسکن از جمله طرح 400 هزار واحدی اقدام ملی مدت زمان انتظار برای خانه دار شدن در شهرهای بزرگ را به زیر 10 سال و در سایر شهرها به کمتر از 3 سال کاهش دهد. محاسبات «دنیای اقتصاد» درباره مدت زمان انتظار برای خرید مسکن در وضعیت فعلی در شهر تهران و در کل کشور با توجه به رقم متوسط درآمد خانوار و همچنین میانگین قیمت مسکن نشان می دهد در حال حاضر مدت زمان انتظار برای خرید مسکن در تهران با لحاظ اینکه خانوار یک سوم درآمد خود را برای خرید مسکن پس انداز کند برای خرید یک واحد 50 مترمربعی 27 سال و برای خرید یک واحد 75 مترمربعی 40 سال است.

این در حالی است که با توجه به میانگین قیمت مسکن و همچنین سطح درآمد خانوارها در کل کشور همچنین یک خانوار برای خرید یک واحد 75 مترمربعی در کشور باید مدت زمان 5/ 12 سال و برای خرید یک واحد مسکونی 90 مترمربعی زمانی معادل 15 سال منتظر مانده و اقدام به پس انداز یک سوم درآمد خود در طول این مدت برای خرید مسکن کند؛ بنابراین به نظر می رسد این وعده دولت برای تحقق یافتن نیازمند تامین ابزارهایی به مراتب بیش از طرح 400 هزار واحدی است.

محمد اسلامی، وزیر راه وشهرسازی، روز گذشته در جریان برگزاری مراسم آغاز عملیات ساخت 110هزار واحد مسکونی در کشور همچنین اعلام کرد: در تلاش هستیم تا سهم بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی تا سقف 20 درصد برسد؛ بررسی های «دنیای اقتصاد» در این باره نشان می دهد در حال حاضر و در شرایط فعلی سهم بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی کمتر از 10درصد است؛ بررسی ها همچنین نشان می دهد آنچه منجر به افزایش سهم بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی می شود علاقه و تمایل بانک ها به پرداخت تسهیلات در این بخش و البته تمایل سازنده ها برای دریافت تسهیلات بانکی به منظور ساخت واحدهای مسکونی است؛ بنابراین آنچه مسلم است اینکه با دستور و فرمان نمی توان سهم تسهیلات بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی را افزایش داد و لازم است زمینه های ضروری برای ایجاد این تمایل در شبکه بانکی در وهله اول و در میان سازنده ها در وهله بعد ایجاد شود.

اولویت دولت در بخش مسکن

رئیس جمهوری نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت بخش مسکن در اقتصاد کشور، اعلام کرد: شرکت های دانش بنیان و رونق در بخش های مسکن و گردشگری پیشران های تولید محسوب می شوند. حسن روحانی با بیان اینکه دولت یازدهم در زمینه مسکن به واسطه طرح های نیمه تمامی که از گذشته به ارث رسیده بود، دچار مشکلات شد، گفت: این طرح های نیمه تمام به گونه ای بود که نه می شد آنها را رها کرد و تکمیل آنها هم هزینه های زیادی را به دولت تحمیل می کرد. به ویژه آنکه این مسکن ها در مکان هایی احداث شده بود که شرایط مساعد و امکانات همراه برای آب رسانی، برق رسانی و ارائه خدمات به مردم را در خود نداشت. رئیس جمهوری افزود: وزیر سابق راه و شهرسازی از ابتدا معتقد بود تا برای تکمیل این طرح ها از بانک مسکن و پایه پولی استقراض کند که من با آن مخالفت کردم و این اولین اقدام مهم دولت یازدهم در زمینه انضباط مالی بود؛ چراکه استقراض از بانک مرکزی مشکلات زیادی را به وجود می آورد. وی اظهار کرد: در دولت یازدهم از ابتدا تاکیدم بر احیای بافت فرسوده بود و اولویت اول دولت را بر بازآفرینی بافت فرسوده قرار دادم؛ چراکه امکانات و خدمات اولیه مانند آب، برق، گاز، خیابان و سایر مراکز خدماتی در این بافت ها وجود دارد و تنها باید در آن مسکن های جدید ایجاد کرد. روحانی با تاکید بر اینکه احیای بافت های فرسوده همچنان اولویت دولت است، گفت: باید احداث شهرهای جدید در مکانی مناسب با در نظر گرفتن تامین امکانات و دسترسی مناسب مدنظر قرار گیرد و در این راستا وزرا و مسوولان ذی ربط و استانداران باید تلاش کنند تا بتوانیم شهری با معیارهای شاخص معماری جمهوری اسلامی ایران بسازیم تا نماد و تابلویی از معماری این دوران باشد. وی درباره آغاز عملیات اجرایی ساخت 110 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی و تلاش کنیم که تا پایان این دولت 900 هزار واحد مسکونی تکمیل و ساخته شود و با همه امکانات زیربنایی و روبنایی به صورت کامل به مردم واگذار شود. رئیس جمهوری با بیان اینکه خانه حق مردم و سرمایه ارزشمند زندگی آنها به شمار می رود، افزود: با ساختن مسکن توسط دولت مخالف هستم و معتقدم دولت باید برای تهیه مسکن مردم به صحنه بیاید و زمینه ها، شرایط و تسهیلات لازم را برای ساخت مسکن توسط بخش خصوصی ایجاد کند. روحانی با بیان اینکه امروز قیمت زمین بخش عمده ای از هزینه های ساخت مسکن را در بر دارد، سوداگری با زمین را از مهم ترین عوامل گرانی مسکن دانست و تصریح کرد: برنامه دولت تامین زمین رایگان برای انبوه سازی مسکن است و اگر بتوانیم محلی مناسب برای ساخت مسکن در اختیار مردم قرار دهیم دیگر کسی به دنبال تخریب مراتع و جنگل ها نخواهد رفت.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار6 شهریور 98، کد خبر: 3565007، www.donya-e-eqtesad.com

منبع خبر : شعار سال

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تسهیلات   تنظیم بازار   مسکن   پس انداز   خرید آنلاین   عملیات اجرایی   رئیس جمهور   مختصات   پیش فروش   واحد مسکونی   تهرانسر   اقتصاد   شعار سال   بازار مسکن   درآمد   خرید و فروش مسکن   دولت تدبیر و امید   قیمت روز مسکن   بافت های فرسوده   سپرده گذاران   ساخت مسکن   مسکونی  
اخبار مرتبط
طرح «مسکن یکم» در هاله ای از ابهام
افکار نیوز
سراب خرید خانه با وام
اقتصادگردان
نقش کمرنگ صندوق شبه ورشکسته در طرح ملی مسکن
مهر نیوز
مقایسه وام خرید مسکن در ایران با برخی کشورها
اقتصادگردان
دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
فرارو
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
رشد 10.5 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن و ساختمان
پارسینه
روند دریافت تسهیلات مسکن در سال های ثبات قیمت ها
فارس
وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
مشرق نیوز
کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
ایرنا
آینده مبهم بازار مسکن
ایبنا
شیوه تعیین قیمت مسکن تغییر کرد
خبرآنلاین
کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
راه دانا
چرا فایل پیش فروش آپارتمان ناگهان در پایتخت زیاد شد؟
شعار سال
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
حافظ نیوز
وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
اقتصاد نیوز
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
شعار سال
طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
بانکداری ایرانی
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
مهر نیوز
راه ناهموار طرح اقدام ملی مسکن/ دو مانع بزرگ برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی
صدای مهندسی ایران
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
خبرآنلاین
شرایط خرید مسکن از دولت
اقتصادگردان
نقطه ضعفِ مکملِ مسکنِ دولتی
اقتصادگردان
صبوری، شرط اول برای خانه دار شدن در طرح اقدام ملی
همشهری آنلاین
مسکن استیجاری، بلای جان می شود
افکار نیوز
آیا حقوق بگیران توان خرید مسکن دارند ؟
جام نیوز
آیا حقو ق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
خبر داغ
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شوید؟
شعار سال
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم ؟
جام نیوز
طرح اقدام ملی برای خانه اولی ها
بانکداری ایرانی
نحوه خانه دار شدن در طرح اقدام ملی + جزییات
روز پلاس
با وجود توقف افزایش قیمت مسکن حقوق بگیران می توانند صاحبخانه شوند؟
اقتصاد نیوز
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
ایرنا
بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی
ایرنا
اجاره نشین نه، مردم را صاحب خانه کنید
افکار نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
آفتاب
طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
فرارو
خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
بازار نیوز
ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
خبرآنلاین
اخبار مرتبط
bltافکار نیوز : طرح «مسکن یکم» در هاله ای از ابهام
bltاقتصادگردان : سراب خرید خانه با وام
bltمهر نیوز : نقش کمرنگ صندوق شبه ورشکسته در طرح ملی مسکن
bltاقتصادگردان : مقایسه وام خرید مسکن در ایران با برخی کشورها
bltفرارو : دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltپارسینه : رشد 10.5 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن و ساختمان
bltفارس : روند دریافت تسهیلات مسکن در سال های ثبات قیمت ها
bltمشرق نیوز : وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
bltایرنا : کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
bltایبنا : آینده مبهم بازار مسکن
bltخبرآنلاین : شیوه تعیین قیمت مسکن تغییر کرد
bltراه دانا : کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
bltشعار سال : چرا فایل پیش فروش آپارتمان ناگهان در پایتخت زیاد شد؟
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltحافظ نیوز : کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
bltاقتصاد نیوز : وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltشعار سال : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
bltبانکداری ایرانی : طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
bltمهر نیوز : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
bltصدای مهندسی ایران : راه ناهموار طرح اقدام ملی مسکن/ دو مانع بزرگ برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی
bltخبرآنلاین : شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
bltاقتصادگردان : شرایط خرید مسکن از دولت
bltاقتصادگردان : نقطه ضعفِ مکملِ مسکنِ دولتی
bltهمشهری آنلاین : صبوری، شرط اول برای خانه دار شدن در طرح اقدام ملی
bltافکار نیوز : مسکن استیجاری، بلای جان می شود
bltجام نیوز : آیا حقوق بگیران توان خرید مسکن دارند ؟
bltخبر داغ : آیا حقو ق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
bltشعار سال : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شوید؟
bltجام نیوز : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم ؟
bltبانکداری ایرانی : طرح اقدام ملی برای خانه اولی ها
bltروز پلاس : نحوه خانه دار شدن در طرح اقدام ملی + جزییات
bltاقتصاد نیوز : با وجود توقف افزایش قیمت مسکن حقوق بگیران می توانند صاحبخانه شوند؟
bltایرنا : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
bltایرنا : بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی
bltافکار نیوز : اجاره نشین نه، مردم را صاحب خانه کنید
bltآفتاب : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltفرارو : طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
bltبازار نیوز : خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
bltخبرآنلاین : ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.