ورود سلاطین به بازار مسکن

ورود سلاطین به بازار مسکن
مالکیت انبوه ساز بر واحد های مسکونی تکمیل شده در طرح اقدام ملی، مشکلات عدیده ای را برای بازار مسکن به وجود می آورد. در حقیقت هنگامی که مالکیت به انبوه ساز واگذار می شود، در بهترین حالت، مسکن با قیمت روز به دست متقاضی خرید می رسد، در نتیجه امکان کاهش قیمت و سامان دادن به بازار مسکن برای این پروژه ها ...
ورود سلاطین به بازار مسکن

محمد عنایتی در شرق نوشت: وزارت راه و شهرسازی در حالی پروژه های طرح اقدام ملی را برای سامان دادن به بازار مسکن آغاز می کند که ابهاماتی بسیار در زمینه نحوه ساخت واحد های این طرح وجود دارد.

فصل تابستان علاوه بر مردم، برای بازار مسکن هم فصل داغی به حساب می آید. بنا بر آخرین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی، قیمت خرید مسکن تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته، افزایش نجومی 78 درصدی را تجربه کرده است. علت این افزایش قیمت، تغییر نوع بازار مسکن از بازار مصرفی به بازار سرمایه تلقی می شود. بنابر اطلاعات به دست آمده از سرشماری سال 1390 و 1395، بیش از 70 درصد تقاضا های بازار مسکن، سرمایه ای به حساب می آید. به این معنا که متقاضیان خرید مسکن، نه برای استفاده مصرفی، بلکه به عنوان سرمایه گذاری و کسب سود، وارد بازار ملک می شوند. در حقیقت، افزایش سرسام آور تقاضا های سرمایه ای، بازار مسکن را مشابه دیگر بازار های سرمایه ای نظیر ارز و سکه دچار اختلالات فراوان می کند.

از اواخر تابستان سال 1396 با کاهش سود سپرده های بانکی و همچنین کاهش ثبات در بازار های مولد اقتصادی، سپرده گذاران به منظور کسب سود بیشتر به سمت بازار های سرمایه ای رفتند و در نتیجه، شاهد افزایش قیمت در این حوزه ها بودیم. متأسفانه بازار مسکن نیز از این افزایش بی نصیب نماند، در بازار مسکن به علت کمبود عرضه در مقابل تقاضای موجود و همچنین عدم اجرای مالیات های تنظیمی افزایش قیمت ها تشدید شد. در حال حاضر میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران به 13.18 میلیون تومان رسیده است و در صورت نبود برنامه ریزی مناسب در این حوزه، اساسی ترین نیاز خانوار در کشور با تهدید جدی مواجه خواهد شد.

طرح اقدام ملی، راهکار دولت برای سامان دادن بازار مسکن
وزارت راه و شهرسازی در راستای بهبود شرایط بازار مسکن، خبر داد ساخت 400 هزار واحد مسکونی، در قالب طرح اقدام ملی مسکن انجام خواهد شد. در این باره علی نبیان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، با اعلام این مطلب که در طرح اقدام ملی احداث 400 هزار واحد مسکونی تا پایان سال 1400 در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، گفت: در طرح اقدام ملی 200 هزار واحد در شهر های جدید، صد هزار واحد در قالب پروژه های بازآفرینی شهری و صد هزار واحد در شهر های بالای 25 هزار نفر از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا خواهد شد.

نبیان ضمن بیان جزئیات ساخت 400 هزار واحد مسکونی، گفت: در سال رونق تولید، سازمان ملی زمین و مسکن در قالب پروژه های مشارکتی، ساخت واحد های مسکونی را با مشارکت بخش خصوصی آغاز کرده است.

در این راستا مازیار حسینی، معاون پیشین وزارت راه و شهرسازی، در بیان جزئیات تولید مسکن به شیوه مشارکت گفت: بحث، بحث مشارکت است، زمین را دولت می آورد و سرمایه را بخش خصوصی و قرارداد طبق سهم مشارکت دو طرف بسته می شود.
عباس فرهادیه، مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، ضمن بیان این نکته که وزارت راه و انبوه ساز به نسبت آورده اولیه خود، مالکیت واحد های مسکونی ساخته شده را بر عهده می گیرند، بیان کرد: حدود 75 درصد از واحد های مسکونی که در شهر های جدید احداث می شود، در اختیار انبوه سازان قرار خواهد گرفت.

به نام انبوه ساز، به کام چه کسی؟
یکی از سیاست های به کار رفته در پروژه های مشارکتی، اعطای مالکیت واحد های مسکونی ساخته شده به انبوه سازان است. در این راستا، حبیب الله طاهرخانی، معاون وزارت راه و شهرسازی، در بیان دلایل جذابیت ساخت مسکن به شیوه مشارکت برای انبوه سازان گفت: مهم ترین عوامل تأثیرگذار در قیمت مسکن یعنی زمین رایگان و پروانه ساختمانی را در اختیار سازندگان قرار می دهیم.

این در حالی است که کانون سراسری انبوه سازان در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی با برشمردن 42 ایراد طرح اقدام ملی، اعلام کرد: قرارداد های تدوین شده درباره پروژه های مشارکتی دارای مشکلات بسیار جدی از نظر حقوقی است و کانون نظرات اصلاحی خود را برای مدیرعامل محترم سازمان مذکور ارسال کرده که متأسفانه تاکنون مورد توجه و مداقه قرار نگرفته و فراخوان بر اساس همان قرارداد های یک سویه داده شده است. اظهارات مسئولان وزارت راه و شهرسازی، در ارتباط جذابیت پروژه های مشارکتی از یک سو و نارضایتی انبوه سازان از سوی دیگر، ابهاماتی درباره پروژه های مشارکتی به وجود می آورد. همچنین جلسات خاص یک هلدینگ خاص دولتی با محمد اسلامی و اعلام آمادگی این بخش برای شریک شدن با وزارت راه به عنوان بخش خصوصی نه تنها بر ابهامات پروژه های مشارکت می افزاید، بلکه فضا را برای کار بخش خصوصی واقعی تنگ خواهد کرد.

پروژه های مشارکتی، بستر ساز سوداگری در تولید انبوه مسکن
مالکیت انبوه ساز بر واحد های مسکونی تکمیل شده در طرح اقدام ملی، مشکلات عدیده ای را برای بازار مسکن به وجود می آورد. در حقیقت هنگامی که مالکیت به انبوه ساز واگذار می شود، در بهترین حالت، مسکن با قیمت روز به دست متقاضی خرید می رسد، در نتیجه امکان کاهش قیمت و سامان دادن به بازار مسکن برای این پروژه ها وجود نخواهد داشت. از طرفی با توجه به اینکه انبوه ساز، مالک تعداد بسیار زیادی از واحد های مسکونی است، می تواند با ایجاد معاملات صوری دست به قیمت سازی زده و به سوداگری در پروژه بپردازد. همچنین ابهامات مطرح شده در زمینه انتخاب انبوه ساز برای شراکت با وزارت راه، ممکن است موجب تشدید نگرانی ها از ایجاد فضای سوادگری شود.

این در حالی است که دولت با به کارگیری طرح های مناسب دیگر خود نظیر تام فاز (تأمین مسکن به روش فروش اقساطی)، می تواند به اهداف خود در طرح اقدام ملی برسد.

* کارشناس عمران


کلیدواژه های این خبر
انبوه سازان   وزارت راه   خانوار   ارز و سکه   مازیار حسینی   مسکن   بخش خصوصی   خرید آنلاین   بنیاد مسکن انقلاب اسلامی   قیمت روز   وزارت راه و شهرسازی   سازمان ملی زمین و مسکن   سرشماری   علی نبیان   حبیب الله طاهرخانی   کسب سود   واحد مسکونی   واحد های مسکونی   انبوه   میانگین قیمت   کاهش سود سپرده   اقتصاد   بازار   بانک مرکزی   سرمایه   بازار مسکن   بازار سرمایه   افزایش قیمت   سرمایه گذاری   خرید و فروش مسکن   بازآفرینی شهری   سپرده گذاران   ساخت مسکن   عباس فرهادیه   افت قیمت   تولید مسکن  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
جزییات انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن
اقتصاد آنلاین
سیاه و سفید عرضه مسکن در بورس
بازار نیوز
خرید مسکن متری امکان پذیر شد
شفا آنلاین
روش خرید مسکن متری به چه شکل است ؟
دیده بان ایران
چگونه مسکن متری بخریم؟/جزئیات اوراق سلف مسکن
ملیت
چطور مسکن متری بخریم؟
فردا نیوز
چگونه مسکن متری بخریم؟
ایران آنلاین
چگونه در بورس مسکن متری بخریم؟ +جزئیات
مشرق نیوز
اعلام روش خرید مسکن متری
خبرآنلاین
چگونه مسکن متری بخریم؟+ جزئیات اوراق سلف مسکن
مهر نیوز
پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
سازه نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
آرا نیوز
در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
خبرگزاری دانشجو
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
تسنیم
طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
افکار نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن
تین نیوز
تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
افکار نیوز
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
اگرقصد خرید و با فروش خانه دارید این خبر را بخوانید
کارگر آنلاین
تحلیلی از آینده بازار مسکن
اعتدال
تقاضای واقعی مسکن به پایین ترین حد خود رسیده است/ بازار مسکن قابلیت رشد قیمت را ندارد
صدای مهندسی ایران
همه چیز درباره آینده بازار مسکن
قلم نیوز
تا دو سه سال آینده قیمت مسکن دچار جهش نمی شود
سایت جماران
پیش بینی قیمت مسکن در آینده
شمانیوز
کارشناسان درباره آینده بازار مسکن چه می گویند؟
اقتصاد نیوز
وضعیت قیمت مسکن در آینده چگونه خواهد شد؟
مرآت نیوز
تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن
ایسنا
علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
کارگر آنلاین
دلیل گرانی مسکن مشخص شد!
فرتاک نیوز
سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست
مشرق نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
الف
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟
بازار نیوز
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
آرا نیوز
5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
اقتصادگردان
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
آرا نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصاد آنلاین : جزییات انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن
bltبازار نیوز : سیاه و سفید عرضه مسکن در بورس
bltشفا آنلاین : خرید مسکن متری امکان پذیر شد
bltدیده بان ایران : روش خرید مسکن متری به چه شکل است ؟
bltملیت : چگونه مسکن متری بخریم؟/جزئیات اوراق سلف مسکن
bltفردا نیوز : چطور مسکن متری بخریم؟
bltایران آنلاین : چگونه مسکن متری بخریم؟
bltمشرق نیوز : چگونه در بورس مسکن متری بخریم؟ +جزئیات
bltخبرآنلاین : اعلام روش خرید مسکن متری
bltمهر نیوز : چگونه مسکن متری بخریم؟+ جزئیات اوراق سلف مسکن
bltسازه نیوز : پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
bltآرا نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltخبرگزاری دانشجو : در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltتسنیم : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltافکار نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
bltتین نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن
bltافکار نیوز : تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltکارگر آنلاین : اگرقصد خرید و با فروش خانه دارید این خبر را بخوانید
bltاعتدال : تحلیلی از آینده بازار مسکن
bltصدای مهندسی ایران : تقاضای واقعی مسکن به پایین ترین حد خود رسیده است/ بازار مسکن قابلیت رشد قیمت را ندارد
bltقلم نیوز : همه چیز درباره آینده بازار مسکن
bltسایت جماران : تا دو سه سال آینده قیمت مسکن دچار جهش نمی شود
bltشمانیوز : پیش بینی قیمت مسکن در آینده
bltاقتصاد نیوز : کارشناسان درباره آینده بازار مسکن چه می گویند؟
bltمرآت نیوز : وضعیت قیمت مسکن در آینده چگونه خواهد شد؟
bltایسنا : تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن
bltکارگر آنلاین : علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
bltفرتاک نیوز : دلیل گرانی مسکن مشخص شد!
bltمشرق نیوز : سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست
bltالف : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltبازار نیوز : کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟
bltآرا نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
bltاقتصادگردان : 5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltآرا نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.