خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟

خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
طبق دیدگاه کارشناسان، حضور و دخالت دولت در بازار مسکن به واسطه دولتی بودن کل اقتصاد امری اجتناب ناپذیر است اما چگونگی و میزان سهم آن، مورد مناقشه است.
خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟

طبق نظر کارشناسان، بازار مسکن تقریباً وارد دوره رکود شده و به مرور بر شدت آن افزوده می شود. هرچند خروج از رکود به شرایط اقتصادی کلی کشور بستگی دارد اما از آنجایی که کمبود عرضه و بالا بودن تقاضا مهمترین عامل مسئله مسکن در کشور به شمار می رود، افزایش تولید و عرضه آن می تواند تأثیر قابل توجهی بر خروج رکود خواهد گذاشت.

به همین خاطر، دولت در اقدامی تازه، برنامه ای 2 ساله برای تنظیم بازار مسکن اعلام کرده است. به گزارش رسانه ها این برنامه در مراسمی که روز گذشته با حضور رئیس جمهور برای ساخت 110 هزار واحد مسکونی روی اراضی دولت به اجرا درآمد، اعلام شد.طبق برنامه یاد شده، قرار است به طور کل و تا پایان سال جاری عملیات اجرای ساخت 400 هزار واحد مسکونی با کنترل مستقیم دولت شروع و تا پایان این دولت، همه واحدها تکمیل و به متقاضیان تحویل شود.

این اقدام دولت در حالی است که رویکرد عدم دخالت مستقیم دولت در ساخت مسکن، طی ده سال گذشته رویکرد غالب در دولت بوده است. برای مثال «عباس آخوندی»، وزیر سابق وزارت راه و شهرسازی در جلسه تودیع و معارفه وزیر جدید اذعان کرد: به ساخت و ساز مسکن توسط دولت اعتقادی ندارم، به همین دلیل در سال های گذشته بیشتر به دنبال حمایت از ساخت مسکن توسط افراد بوده ایم تا اینکه دولت عمل کند.

گامی مثبت اما ناکافی

بر اساس آمارهای موجود، تا قبل از رکود اخیر تولید مسکن کشور کمتر از 300 هزار واحد است. این در حالی است که نیاز واقعی ساخت حدود یک میلیون واحد در سال است. بنایر این، به نظر می رسد اگر چه ساخت 400 هزار واحد مسکونی توسط دولت و طی دو سال به خودی خود مثبت است اما تناسبی با جبران کمبود 700 هزار واحد مسکونی در سال ندارد.

به اعتقاد کارشناسات ممکن است اصل عدم دخالت دولت در بازار مسکن به خودی خود درست باشد، اما این اصل در مورد اقتصادی که به گواهی آمار بیش از 80 درصد آن در دست دولت است صادق نیست. درواقع، انتظار جبران کمبود مسکن توسط بخش خصوصی خیلی منطقی به نظر نمی رسد.

با این حال سرمایه گذاران خرد و درشت زیادی در بخش خصوصی فعال هستند اما بخش قابل توجهی از سرمایه مورد نیاز آنها نیز توسط دولت و از طریق اعطای تسهیلات چه به سازندگان و چه به متقاضیان تأمین می شود.

بنابراین، می توان گفت که دولت همواره در موضوع مسکن درگیر بوده و اگرچه می تواند خود دست به ساخت و ساز نزند اما این به معنای عدم دخالت آن در این بخش نیست. به بیان ساده تر، مسکن نیاز به سرمایه دارد و جز دولت، هیچ فرد و یا شرکت خصوصی دیگری آنقدر پول ندارد که بتواند عرضه مسکن را به تقاضای موجود نزدیک و جامعه را از زیر فشار تورم آن خلاص کند.

بر اساس دیدگاه کارشناسات دولت باید از چند جهت دست به انجام اقداماتی بزند. یکی اینکه به متقاضیان ساخت و یا خرید خانه تسهیلات بدهد. یعنی با فراهم کردن منابع لازم امکان تقویت قدرت خرید متقاضیان و در نتیجه خاه دار شدن آنها را فراهم سازد.

راه دیگر این است که خود دولت اقدام به ساخت و ساز بکند و دست کم برای بخشی از متقاضیان خانه بسازد. در نهایت و به عنوان مهمترین اقدام باید تلاش کند تا شاخص های اقتصادی سطح کلان همچون مهار تورم، افزایش رشد اقتصادی، کاهش بیکاری و غیره به وضعیت مطلوب نزدیک شود. زیرا مسکن بخشی از نظام اقتصادی کشور بوده و به همین خاطر رشد و رونق و حل مشکلات آن جز از طریق حل مشکلات سایر اجزا امکان پذیر نیست.

مشکلات ریشه دار مسکن

در واقع معضل مسکن ریشه در مشکلاتی دارد که در ساختار اقتصاد نفتی کشور نهفته است. به همین خاطر موضوع تورم شدید بخش مسکن و سپس ورود به دوران رکود سابقه تاریخی قابل توجهی داشته و همچون داستانی تکراری است که در دوره های زمانی مختلف با آن روبه رو می شویم.

برای مثال در اواخر رژیم پهلوی در سال 1356 نابسامانی بی سابقه ای بر بازار مسکن حاکم شد و تورم فزاینده بخش ساختمان که به علت رونق و تحرک فوق العاده فعالیت های ساختمانی در سال 1355 به اوج خود رسیده بود، در اوایل سال 1356 نیز ادامه داشت و اثرات آن به شکل رشد سریع قیمت زمین، دستمزد کارگران و بهای مصالح ساختمانی هزینه سرمایه گذاری در ساختمان را به شدت بالا برد. همچنین،در اواخرسال 1357 و در آستانه انقلاب بازار مسکن دچار رکود نسبی شد و این رکود تا اوایل سال 1358 ادامه داشت.

بعد از انقلاب و به ویژه در دوران جنگ مشکل کمبود مسکن همواره ادامه پیدا کرد و طبق آمارهای موجود حدوداً 4/1 میلیون واحد کمبود وجود داشت. در دوران سازندگی نیز به طور متوسط قیمت زمین در 30 شهر بزرگ کشور 5/6 برابر افزایش یافت و قیمت مسکن 8/8 برابر شد.

در 8 سال دولت محمد خاتمی میانگین قیمت هر مترمربع واحدمسکونی در تهران از 155 هزار تومان به 583 هزار تومان می رسد و رشد 7/3 برابری پیدا می کند. در دورانریاست جمهوری آقای احمدی نژاد برجسته ترین کار در زمینه مسکن شروع پروژه مسکن مهر بود. با این که چند میلیون خانه در قالب این پروژه ساخته شد ولی به دلایلی همچون افزایش حجم نقدینگی، مکان یابی نادرست و در نتیجه بدون متقاضی ماندن بخشی از مسکن مهر و مواردی از این دست بازار مسکن در این دوره نیز با تورم و افزایش قابل توجه قیمت ها مواجه شد.

اکنون نیز به واسطه چند برابر شدن قیمت مسکن رکود بزرگی در این بازار پیش بینی می شود. تعداد معاملات ملکی کاهش پیدا کرده و صدور پروانه های ساخت و ساز نیز کم شده است. ورود دولت به این عرصه، در صورتی که برنامه ساخت 400 هزار واحد مسکونی به خوبی پیش رود می تواند گوشه ای از این رکود را جبران کند.

با این حال، چاره اصلی کار در جای دیگری است. تا زمانی که فاصله و شکاف بین قیمت مسکن و درآمد و دستمزد اقشار مختلف، به ویژه طبقات اجتماعی و دهک های درآمدی پایین کم نشود و دوره زمانی خانه دار شدن برای خانواده های ایرانی کاهش نیابد نمی توان به راهکارهای موقتی زیاد دلبسته شود. مگر دولت بتواند آنقدر مسکن ارزان تولید کند که نسبت بین عرضه و تقاضا را نفع عرضه تغییر دهد.

اقتصادآنلاین


کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   تورم   تسهیلات   تنظیم بازار   مناقشه   مسکن   نظام اقتصادی   بخش خصوصی   اعطای تسهیلات   خرید آنلاین   مهار تورم   وزارت راه و شهرسازی   رئیس جمهور   گواهی   کاهش بیکاری   ساختار اقتصاد   تودیع   واحد مسکونی   اعتقادی   وزیر جدید   اقتصاد   سرمایه   بازار مسکن   درآمد   سرمایه گذاران   شرایط اقتصادی   افزایش تولید   ساخت مسکن   تولید مسکن  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «بازار نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
خرید و فروش امتیاز مسکن قانونی نیست
ایران اکونومیست
وزیر راه و شهرسازی: خرید و فروش امتیاز مسکن ملی خلاف قانون است
تیک نیوز
سرنوشت فروشندگان امتیاز مسکن ملی چه می شود؟
میزان
فروش امتیاز طرح مسکن ملی خلاف است
شعار سال
وزیر راه: خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیرقانونی است
الف
خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیرقانونی است/ سرنوشت فروشندگان امتیاز مسکن ملی چه می شود؟
باشگاه خبرنگاران
اسلامی: خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیر قانونی است
پارسینه
آخرین وضعیت جریان ساخت مسکن در کشور / خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیر قانونی است
بازار نیوز
وزیر راه خرید و فروش امتیاز مسکن ملی را غیر قانونی اعلام کرد
پانا
اشخاصی که امتیاز مسکن ملی خودشان را می فروشند اقدامی غیر قانونی انجام داده اند
مرور نیوز
خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیرقانونی است
مردم سالاری
خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیر قانونی است
مهر نیوز
با قانون جدید دیگر خالی نگه داشتن خانه ها صرف نمی کند/ خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیر قانونی است
برنا
بانک مرکزی مانع کاهش ارز شد/ هشدار مجدد درباره دور زدن قانون مالیات خانه های خالی/ تشدید خروج سرمایه از ایران/ دولت تشدید فاصله طبقاتی
مشرق نیوز
چشم انداز قیمت مسکن در ماه های آینده
الف
چشم انداز قیمت مسکن در ماه های آینده/ وام ساخت 450 میلیون تومانی، بازار را از رکود خارج می کند؟
ملیت
چشم انداز بازار مسکن
شبکه خبر
چرا دولت مصوبه خودش برای اعطای تسهیلات مسکن را اجرایی نمی کند/ داشتن خانه حق هر ایرانی است
فارس
گوش بانک ها به رئیس جمهور هم بدهکار نیست
مشرق نیوز
گوش بانک ها به رئیس جمهور هم بدهکار نیست/ گره صاحب خانه شدن مردم به دست مجلس باز می شود؟
فارس
بررسی چالش ها و راهبردهای سرمایه گذاری در بخش مسکن
آریا
دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده اند
قلم نیوز
ارائه 20 پروژه بزرگ مقیاس مسکنی در بورس
سازه نیوز
وزارت راه: خانه ای باید بسازیم که مردم بتوانند بخرند
رویداد 24
گام دولت برای تامین مسکن دهک های پایین و متوسط درآمدی
تین نیوز
اجرای طرح اقدام ملی مسکن گام دولت برای تامین مسکن دهک های پایین و متوسط درآمدی/ارایه 20 پروژه بزرگ مقیاس مسکنی وزارت راه در بورس
برنا
ارایه 20 پروژه بزرگ مقیاس مسکنی وزارت راه در بورس
خبرگزاری ایلنا
جزییات ساخت مسکن با زمین های 99 ساله
صبحانه با خبر
اعلام جزییات ساخت مسکن با زمین های 99 ساله
خبرآنلاین
خطر توزیع رانت بیخ گوش نظام اجاره داری
قدس آنلاین
احتمال ادامه رکود در بازار مسکن / کاهش تحریم ها بهبود وضعیت بازار مسکن
برنا نیوز
جزئیات طرح مجلس برای ساخت 5 میلیون مسکن/ ساخت مسکن متری 3.5 میلیون تومان با زمین رایگان و 200 میلیون تومان وام
تسنیم
بررسی مشکلات ناشی از کاهش ساخت وساز مسکن
سازه نیوز
زنجیره ساخت مسکن نیازمند حمایت مالی است
بهار نیوز
اختلال در بازار مسکن ساخت و ساز را نیز به رکود کشاند
اقتصاد آنلاین
رکود معاملات در رکود ساخت وساز
ایسنا
روش خرید مسکن متری به چه شکل است ؟
دیده بان ایران
چگونه مسکن متری بخریم؟/جزئیات اوراق سلف مسکن
ملیت
چطور مسکن متری بخریم؟
فردا نیوز
چگونه مسکن متری بخریم؟
تیتر شهر
اخبار مرتبط
bltایران اکونومیست : خرید و فروش امتیاز مسکن قانونی نیست
bltتیک نیوز : وزیر راه و شهرسازی: خرید و فروش امتیاز مسکن ملی خلاف قانون است
bltمیزان : سرنوشت فروشندگان امتیاز مسکن ملی چه می شود؟
bltشعار سال : فروش امتیاز طرح مسکن ملی خلاف است
bltالف : وزیر راه: خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیرقانونی است
bltباشگاه خبرنگاران : خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیرقانونی است/ سرنوشت فروشندگان امتیاز مسکن ملی چه می شود؟
bltپارسینه : اسلامی: خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیر قانونی است
bltبازار نیوز : آخرین وضعیت جریان ساخت مسکن در کشور / خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیر قانونی است
bltپانا : وزیر راه خرید و فروش امتیاز مسکن ملی را غیر قانونی اعلام کرد
bltمرور نیوز : اشخاصی که امتیاز مسکن ملی خودشان را می فروشند اقدامی غیر قانونی انجام داده اند
bltمردم سالاری : خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیرقانونی است
bltمهر نیوز : خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیر قانونی است
bltبرنا : با قانون جدید دیگر خالی نگه داشتن خانه ها صرف نمی کند/ خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیر قانونی است
bltمشرق نیوز : بانک مرکزی مانع کاهش ارز شد/ هشدار مجدد درباره دور زدن قانون مالیات خانه های خالی/ تشدید خروج سرمایه از ایران/ دولت تشدید فاصله طبقاتی
bltالف : چشم انداز قیمت مسکن در ماه های آینده
bltملیت : چشم انداز قیمت مسکن در ماه های آینده/ وام ساخت 450 میلیون تومانی، بازار را از رکود خارج می کند؟
bltشبکه خبر : چشم انداز بازار مسکن
bltفارس : چرا دولت مصوبه خودش برای اعطای تسهیلات مسکن را اجرایی نمی کند/ داشتن خانه حق هر ایرانی است
bltمشرق نیوز : گوش بانک ها به رئیس جمهور هم بدهکار نیست
bltفارس : گوش بانک ها به رئیس جمهور هم بدهکار نیست/ گره صاحب خانه شدن مردم به دست مجلس باز می شود؟
bltآریا : بررسی چالش ها و راهبردهای سرمایه گذاری در بخش مسکن
bltقلم نیوز : دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده اند
bltسازه نیوز : ارائه 20 پروژه بزرگ مقیاس مسکنی در بورس
bltرویداد 24 : وزارت راه: خانه ای باید بسازیم که مردم بتوانند بخرند
bltتین نیوز : گام دولت برای تامین مسکن دهک های پایین و متوسط درآمدی
bltبرنا : اجرای طرح اقدام ملی مسکن گام دولت برای تامین مسکن دهک های پایین و متوسط درآمدی/ارایه 20 پروژه بزرگ مقیاس مسکنی وزارت راه در بورس
bltخبرگزاری ایلنا : ارایه 20 پروژه بزرگ مقیاس مسکنی وزارت راه در بورس
bltصبحانه با خبر : جزییات ساخت مسکن با زمین های 99 ساله
bltخبرآنلاین : اعلام جزییات ساخت مسکن با زمین های 99 ساله
bltقدس آنلاین : خطر توزیع رانت بیخ گوش نظام اجاره داری
bltبرنا نیوز : احتمال ادامه رکود در بازار مسکن / کاهش تحریم ها بهبود وضعیت بازار مسکن
bltتسنیم : جزئیات طرح مجلس برای ساخت 5 میلیون مسکن/ ساخت مسکن متری 3.5 میلیون تومان با زمین رایگان و 200 میلیون تومان وام
bltسازه نیوز : بررسی مشکلات ناشی از کاهش ساخت وساز مسکن
bltبهار نیوز : زنجیره ساخت مسکن نیازمند حمایت مالی است
bltاقتصاد آنلاین : اختلال در بازار مسکن ساخت و ساز را نیز به رکود کشاند
bltایسنا : رکود معاملات در رکود ساخت وساز
bltدیده بان ایران : روش خرید مسکن متری به چه شکل است ؟
bltملیت : چگونه مسکن متری بخریم؟/جزئیات اوراق سلف مسکن
bltفردا نیوز : چطور مسکن متری بخریم؟
bltتیتر شهر : چگونه مسکن متری بخریم؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.