مخبر - 1398/06/07 - خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟

خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
طبق دیدگاه کارشناسان، حضور و دخالت دولت در بازار مسکن به واسطه دولتی بودن کل اقتصاد امری اجتناب ناپذیر است اما چگونگی و میزان سهم آن، مورد مناقشه است.
خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟

طبق نظر کارشناسان، بازار مسکن تقریباً وارد دوره رکود شده و به مرور بر شدت آن افزوده می شود. هرچند خروج از رکود به شرایط اقتصادی کلی کشور بستگی دارد اما از آنجایی که کمبود عرضه و بالا بودن تقاضا مهمترین عامل مسئله مسکن در کشور به شمار می رود، افزایش تولید و عرضه آن می تواند تأثیر قابل توجهی بر خروج رکود خواهد گذاشت.

به همین خاطر، دولت در اقدامی تازه، برنامه ای 2 ساله برای تنظیم بازار مسکن اعلام کرده است. به گزارش رسانه ها این برنامه در مراسمی که روز گذشته با حضور رئیس جمهور برای ساخت 110 هزار واحد مسکونی روی اراضی دولت به اجرا درآمد، اعلام شد.طبق برنامه یاد شده، قرار است به طور کل و تا پایان سال جاری عملیات اجرای ساخت 400 هزار واحد مسکونی با کنترل مستقیم دولت شروع و تا پایان این دولت، همه واحدها تکمیل و به متقاضیان تحویل شود.

این اقدام دولت در حالی است که رویکرد عدم دخالت مستقیم دولت در ساخت مسکن، طی ده سال گذشته رویکرد غالب در دولت بوده است. برای مثال «عباس آخوندی»، وزیر سابق وزارت راه و شهرسازی در جلسه تودیع و معارفه وزیر جدید اذعان کرد: به ساخت و ساز مسکن توسط دولت اعتقادی ندارم، به همین دلیل در سال های گذشته بیشتر به دنبال حمایت از ساخت مسکن توسط افراد بوده ایم تا اینکه دولت عمل کند.

گامی مثبت اما ناکافی

بر اساس آمارهای موجود، تا قبل از رکود اخیر تولید مسکن کشور کمتر از 300 هزار واحد است. این در حالی است که نیاز واقعی ساخت حدود یک میلیون واحد در سال است. بنایر این، به نظر می رسد اگر چه ساخت 400 هزار واحد مسکونی توسط دولت و طی دو سال به خودی خود مثبت است اما تناسبی با جبران کمبود 700 هزار واحد مسکونی در سال ندارد.

به اعتقاد کارشناسات ممکن است اصل عدم دخالت دولت در بازار مسکن به خودی خود درست باشد، اما این اصل در مورد اقتصادی که به گواهی آمار بیش از 80 درصد آن در دست دولت است صادق نیست. درواقع، انتظار جبران کمبود مسکن توسط بخش خصوصی خیلی منطقی به نظر نمی رسد.

با این حال سرمایه گذاران خرد و درشت زیادی در بخش خصوصی فعال هستند اما بخش قابل توجهی از سرمایه مورد نیاز آنها نیز توسط دولت و از طریق اعطای تسهیلات چه به سازندگان و چه به متقاضیان تأمین می شود.

بنابراین، می توان گفت که دولت همواره در موضوع مسکن درگیر بوده و اگرچه می تواند خود دست به ساخت و ساز نزند اما این به معنای عدم دخالت آن در این بخش نیست. به بیان ساده تر، مسکن نیاز به سرمایه دارد و جز دولت، هیچ فرد و یا شرکت خصوصی دیگری آنقدر پول ندارد که بتواند عرضه مسکن را به تقاضای موجود نزدیک و جامعه را از زیر فشار تورم آن خلاص کند.

بر اساس دیدگاه کارشناسات دولت باید از چند جهت دست به انجام اقداماتی بزند. یکی اینکه به متقاضیان ساخت و یا خرید خانه تسهیلات بدهد. یعنی با فراهم کردن منابع لازم امکان تقویت قدرت خرید متقاضیان و در نتیجه خاه دار شدن آنها را فراهم سازد.

راه دیگر این است که خود دولت اقدام به ساخت و ساز بکند و دست کم برای بخشی از متقاضیان خانه بسازد. در نهایت و به عنوان مهمترین اقدام باید تلاش کند تا شاخص های اقتصادی سطح کلان همچون مهار تورم، افزایش رشد اقتصادی، کاهش بیکاری و غیره به وضعیت مطلوب نزدیک شود. زیرا مسکن بخشی از نظام اقتصادی کشور بوده و به همین خاطر رشد و رونق و حل مشکلات آن جز از طریق حل مشکلات سایر اجزا امکان پذیر نیست.

مشکلات ریشه دار مسکن

در واقع معضل مسکن ریشه در مشکلاتی دارد که در ساختار اقتصاد نفتی کشور نهفته است. به همین خاطر موضوع تورم شدید بخش مسکن و سپس ورود به دوران رکود سابقه تاریخی قابل توجهی داشته و همچون داستانی تکراری است که در دوره های زمانی مختلف با آن روبه رو می شویم.

برای مثال در اواخر رژیم پهلوی در سال 1356 نابسامانی بی سابقه ای بر بازار مسکن حاکم شد و تورم فزاینده بخش ساختمان که به علت رونق و تحرک فوق العاده فعالیت های ساختمانی در سال 1355 به اوج خود رسیده بود، در اوایل سال 1356 نیز ادامه داشت و اثرات آن به شکل رشد سریع قیمت زمین، دستمزد کارگران و بهای مصالح ساختمانی هزینه سرمایه گذاری در ساختمان را به شدت بالا برد. همچنین،در اواخرسال 1357 و در آستانه انقلاب بازار مسکن دچار رکود نسبی شد و این رکود تا اوایل سال 1358 ادامه داشت.

بعد از انقلاب و به ویژه در دوران جنگ مشکل کمبود مسکن همواره ادامه پیدا کرد و طبق آمارهای موجود حدوداً 4/1 میلیون واحد کمبود وجود داشت. در دوران سازندگی نیز به طور متوسط قیمت زمین در 30 شهر بزرگ کشور 5/6 برابر افزایش یافت و قیمت مسکن 8/8 برابر شد.

در 8 سال دولت محمد خاتمی میانگین قیمت هر مترمربع واحدمسکونی در تهران از 155 هزار تومان به 583 هزار تومان می رسد و رشد 7/3 برابری پیدا می کند. در دورانریاست جمهوری آقای احمدی نژاد برجسته ترین کار در زمینه مسکن شروع پروژه مسکن مهر بود. با این که چند میلیون خانه در قالب این پروژه ساخته شد ولی به دلایلی همچون افزایش حجم نقدینگی، مکان یابی نادرست و در نتیجه بدون متقاضی ماندن بخشی از مسکن مهر و مواردی از این دست بازار مسکن در این دوره نیز با تورم و افزایش قابل توجه قیمت ها مواجه شد.

اکنون نیز به واسطه چند برابر شدن قیمت مسکن رکود بزرگی در این بازار پیش بینی می شود. تعداد معاملات ملکی کاهش پیدا کرده و صدور پروانه های ساخت و ساز نیز کم شده است. ورود دولت به این عرصه، در صورتی که برنامه ساخت 400 هزار واحد مسکونی به خوبی پیش رود می تواند گوشه ای از این رکود را جبران کند.

با این حال، چاره اصلی کار در جای دیگری است. تا زمانی که فاصله و شکاف بین قیمت مسکن و درآمد و دستمزد اقشار مختلف، به ویژه طبقات اجتماعی و دهک های درآمدی پایین کم نشود و دوره زمانی خانه دار شدن برای خانواده های ایرانی کاهش نیابد نمی توان به راهکارهای موقتی زیاد دلبسته شود. مگر دولت بتواند آنقدر مسکن ارزان تولید کند که نسبت بین عرضه و تقاضا را نفع عرضه تغییر دهد.

اقتصادآنلاین

منبع خبر : بازار نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «بازار نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   تورم   تسهیلات   تنظیم بازار   مناقشه   مسکن   نظام اقتصادی   بخش خصوصی   اعطای تسهیلات   خرید آنلاین   مهار تورم   وزارت راه و شهرسازی   رئیس جمهور   گواهی   کاهش بیکاری   ساختار اقتصاد   تودیع   واحد مسکونی   اعتقادی   وزیر جدید   اقتصاد   سرمایه   بازار مسکن   درآمد   سرمایه گذاران   شرایط اقتصادی   افزایش تولید   ساخت مسکن   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
افکار نیوز
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
راه دانا
شرایط خرید مسکن از دولت
اقتصادگردان
رئیس جمهور دستور اجرای مالیات بر عایدی سرمایه و مسکن را صادر کند
جوان آنلاین
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شوید؟
شعار سال
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم ؟
جام نیوز
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
ایرنا
بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی
ایرنا
گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
جام نیوز
وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
الف
اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
دنیای اقتصاد
گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
ایسنا
تورم، گره کوری که بازار مسکن را به رکود کشاند/ بازار مسکن در 2 سال آینده توان همراهی با تورم را ندارد
راه دانا
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
خبرآنلاین
ساخت 400 هزار واحد مسکونی: گامی مهم اما ناکافی
ایرنا
واکاوی عملکرد دولت در حوزه مسکن
ایرنا
وعده جبرانی به خانه اولی ها
ملیت
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
جزئیات طرح جدید دولت برای حل مشکل مسکن شهروندان
اقتصاد نیوز
آغاز ساخت 110 هزار واحد مسکونی در پنج استان
ایران آنلاین
قیمت مسکن در حال کاهش است؟
اقتصاد نیوز
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مشرق نیوز
مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
ایران آنلاین
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
آرا نیوز
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
مهر نیوز
ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
صدا و سیما
دولت در بازار مسکن فقط تماشاچی بوده است
سازه نیوز
ضرورت حذف تقاضاهای سوداگرانه از بازار مسکن
افکار نیوز
70 درصد بازار مسکن را دلالان و سوداگران اداره می کنند/ دولت سیاستی در حوزه مسکن ندارد
میزان
کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
اتاق خبر
نقش دولت در ساماندهی بازار مسکن
ملیت
دولت مثل مردم فقط تماشاچی اوضاع مسکن بود
مهر نیوز
تاکید کارشناسان بر نقش دولت در ساماندهی بازار مسکن
صدا و سیما
کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال/ مسکن مهر موفق بود
نماینده
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltافکار نیوز : تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltراه دانا : کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
bltاقتصادگردان : شرایط خرید مسکن از دولت
bltجوان آنلاین : رئیس جمهور دستور اجرای مالیات بر عایدی سرمایه و مسکن را صادر کند
bltشعار سال : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شوید؟
bltجام نیوز : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم ؟
bltایرنا : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
bltایرنا : بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی
bltجام نیوز : گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
bltالف : وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltدنیای اقتصاد : اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
bltایسنا : گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltراه دانا : تورم، گره کوری که بازار مسکن را به رکود کشاند/ بازار مسکن در 2 سال آینده توان همراهی با تورم را ندارد
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltخبرآنلاین : ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
bltایرنا : ساخت 400 هزار واحد مسکونی: گامی مهم اما ناکافی
bltایرنا : واکاوی عملکرد دولت در حوزه مسکن
bltملیت : وعده جبرانی به خانه اولی ها
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltاقتصاد نیوز : جزئیات طرح جدید دولت برای حل مشکل مسکن شهروندان
bltایران آنلاین : آغاز ساخت 110 هزار واحد مسکونی در پنج استان
bltاقتصاد نیوز : قیمت مسکن در حال کاهش است؟
bltمشرق نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltایران آنلاین : مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltآرا نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
bltمهر نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
bltصدا و سیما : ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
bltسازه نیوز : دولت در بازار مسکن فقط تماشاچی بوده است
bltافکار نیوز : ضرورت حذف تقاضاهای سوداگرانه از بازار مسکن
bltمیزان : 70 درصد بازار مسکن را دلالان و سوداگران اداره می کنند/ دولت سیاستی در حوزه مسکن ندارد
bltاتاق خبر : کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
bltملیت : نقش دولت در ساماندهی بازار مسکن
bltمهر نیوز : دولت مثل مردم فقط تماشاچی اوضاع مسکن بود
bltصدا و سیما : تاکید کارشناسان بر نقش دولت در ساماندهی بازار مسکن
bltنماینده : کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال/ مسکن مهر موفق بود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.