مخبر - 1398/06/06 - تنش اسرائیل و حزب الله؛ اسرائیل به دنبال چیست؟

تنش اسرائیل و حزب الله؛ اسرائیل به دنبال چیست؟
اصلا بعید نیست که اسرائیل با هدف برجسته کردن تهدیدات گروه های نزدیک به ایران، دست به اقدامات تحریک آمیز علیه حزب الله زد تا هم دیدار احتمالی روحانی و ترامپ را تحت الشعاع قرار دهد و هم به دولت ترامپ بگوید که در گفتگوها با ایران باید مسئله نفوذ منطقه ای آن و گروه های نزدیک به ایران حل و فصل شود. به ...
تنش اسرائیل و حزب الله؛ اسرائیل به دنبال چیست؟

فرارو- در روزهای اخیر، اسرائیل با ادعای مقابله با نیروهای نزدیک به ایران، به طور همزمان به سه کشور سوریه، عراق و لبنان حمله کرد. حزب الله لبنان، که دو بار در جریان این حملات هدف قرار گرفت، قول داد به اسرائیل پاسخ دهد.
به گزارش فرارو، اوایل هفته جاری در حالی که رئیس جمهور فرانسه مشغول رایزنی با همتایان ایرانی و آمریکایی درباره دیدار سران ایران و آمریکا بود، ناگهان اسرائیل به مواضع گروه های همسو با ایران در عراق، لبنان و سوریه حمله کرد و تعدادی از اعضای این گروه ها را به شهادت رساند.
یکی از این حملات که ظاهرا به شدت شخص سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، را خشمگین کرد، در محله «ضاحیه جنوبی» بیروت اتفاق افتاد. اسرائیل در اقدامی بی پروا با دو پهپاد انتحاری به یک دفتر رسانه ای حزب الله در ضاحیه جنوبی حمله کرد. حمله ای که واکنش تند سید حسن نصرالله را در پی داشت. همزمان، دو تن از اعضای حزب الله در حمله دیگر اسرائیل به جنوب دمشق جان شان را از دست دادند. نصرالله، طی یک سخنرانی گفت واقعه ضاحیه جنوبی «بسیار بسیار خطرناک» و «اولین اقدام متجاوزانه از 14 آگوست 2006» به بعد است. دبیر کل حزب الله همچنین اسرائیل را به پاسخ دادن تهدید کرد و از شروع یک «مرحله جدید» در برابر اسرائیل سخن گفت.
پاسخ حزب الله چه خواهد بود؟
به نظر می رسد این بار بر خلاف گذشته، انتقام گیری حزب الله از اسرائیل قطعی است. سه شنبه گذشته، دو منبع نزدیک به حزب الله به خبرگزاری رویترز گفتند این حزب در پاسخ به حمله پهپادی به بیروت، در حال برنامه ریزی یک «حمله حساب شده» به اسرائیل است. با این حال نمی خواهد با اسرئیل وارد جنگ شود. یکی از این منابع اعلام کرد واکنش حزب الله طوری طراحی شده که به جنگ ختم نشود، چرا که حزب الله جنگ نمی خواهد. علاوه بر این، خود نصرالله خطاب به اسرائیل گفت: «امشب به ارتش اسرائیل در مرز می گویم، هوشیار باشید. منتظر ما بمانید. دو، سه یا چهار روز.»
اسرائیل مسئولیت حمله به بیروت را برعهده نگرفت. با این حال، تهدیدات نصرالله را جدی گرفت. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به تهدیدات دبیر کل حزب الله گفت نصرالله باید «آرام باشد.»
با جدی شدن احتمال واکنش حزب الله، کشورهای غربی - فرانسه، بریتانیا و آمریکا - برای آرام کردن وضعیت دست به کار شدند. آمریکایی ها به لبنان گفتند حمله اسرائیل جزئی بوده و نباید آن را بزرگنمایی کرد. با این حال، به گفته روزنامه لبنانی الاخبار، نزدیک به حزب الله، مقامات لبنان به فرانسوی ها اطلاع داده اند که حزب الله «قطعا» به اسرائیل پاسخ خواهد داد.
هنوز معلوم نیست پاسخ حزب الله چگونه خواهد بود. اساسا چنین چیزی جزو اسرار نظامی است. با این حال، منابع مطلع به الاخبار گفته اند پاسخ حزب الله به گونه ای نخواهد بود که یک هدف زده شود یا اینکه یک سرباز اسرائیلی کشته شود. هدف اصلی حزب الله این است که طوری پاسخ دهد که اسرائیل دیگر به مواضع حزب الله در لبنان حمله نکند. نصرالله بر این مسئله تاکید کرده و گفته بود نمی خواهد سناریوی حملات اسرائیل به عراق در لبنان تکرار شود.
کارشکنی در فرآیند تنش زدایی میان ایران و آمریکا
حمله پهپادی به دفتر رسانه ای آشکارا ماهیت تحریک آمیز داشت. طبق ادعای اسرائیل، اهدافی که در سوریه و عراق مورد حمله قرار گرفت، ماهیت تهدیدآمیز داشت. با این حال، هنوز معلوم نیست که چرا اسرائیل به یک دفتر رسانه ای در بیروت که هیچ تهدید فوری برای اسرائیل نداشت، حمله کرد.
از اوایل هفته جاری، به ابتکار ایمانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، تلاش هایی برای فراهم سازی مقدمات دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا انجام شد. ماکرون حتی از انجام این دیدار در هفته های آینده ابراز امیدواری کرد. محافل اطلاعاتی و سیاسی اسرائیل از این تحول ناگهانی در مناسبات تهران و واشنگتن نگران شدند. برخی ناظران معتقدند که تحرکات جدید اسرائیل با هدف کارشکنی در فرآیند تنش زدایی میان ایران و آمریکا انجام شده است. در همین رابطه، نصرت الله تاجیک، کارشناس مسائل خاورمیانه و سفیر سابق ایران در اردن، به فرارو گفت: «چون نتانیاهو تمایل ترامپ برای مذاکره با ایران را دوست ندارد و علاقمند است تنش میان ایران و آمریکا بالا باشد، دست به این اقدامات می زند.» بخوانید: چرا اسرائیل از احتمال دیدار روحانی و ترامپ نگران است؟
چرا اسرائیل گستاخ شد؟
اسرائیلی ها به دلایل گوناگون از احتمال حل شدن مشکلات ایران و آمریکا نگران هستند. اما دلیل عمده نگرانی شان این است که آنها بیم آن را دارند که ترامپ شتابزده با ایران توافقی امضا کند که نگرانی های امنیتی اسرائیل را نادیده بگیرد. اندکی پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، برای هرگونه توافق جامع و جدید با ایران، 12 شرط تعیین کرد که یکی از آنها عدم تهدید اسرائیل از سوی ایران است. اما ترامپ دوشنبه گذشته، زمانی که در مورد دیدار با روحانی صحبت می کرد، فقط سه شرط برای توافق با ایران مطرح کرد که هیچکدام مستقیما به اسرائیل مربوط نمی شوند. ترامپ گفت او می خواهد ایران تسلیحات هسته ای و موشک های بالستیک نداشته باشد و همچنین محدودیت های هسته ای طولانی تر باشد.
این روزها رسانه های اسرائیلی به نقل از مقامات ناشناس اسرائیلی اعلام می کنند که اسرائیل عمیقا از مواضع تازه ترامپ درباره ایران نگران است. یک وزیر اسرائیلی به کانال 13 تلویزیون اسرائیل گفت: «ما هیچ تمایلی به مذاکرات میان ایالات متحده و ایران نداریم.»
با توجه به این مواضع، اصلا بعید نیست که اسرائیل با هدف برجسته کردن تهدیدات گروه های نزدیک به ایران، دست به اقدامات تحریک آمیز علیه حزب الله زد تا هم دیدار احتمالی روحانی و ترامپ را تحت الشعاع قرار دهد و هم به دولت ترامپ بگوید که در گفتگوها با ایران باید مسئله نفوذ منطقه ای آن و گروه های نزدیک به ایران حل و فصل شود. به نظر می رسد که حزب الله این طرح را می فهمد. به همین دلیل تاکید کرده است که پاسخ به اسرائیل «حساب شده» خواهد بود و به جنگ منتهی نخواهد شد. با این حال، تنش های فعلی دو طرف - اسرائیل و حزب الله- دارد. باید منتظر ماند و دید طرف مقابل، یعنی اسرائیل، بعد از پاسخ حزب الله چه اقدامی می کند. آیا از این امر برای تشدید تنش ها و بی اثر کردن میانجیگری رئیس جمهور فرانسه میان روحانی و ترامپ استفاده خواهد کرد یا اینکه راه دیگری را برای انتقال نگرانی های خود از مصالحه احتمالی تهران و واشنگتن انتخاب خواهد کرد.
منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   بریتانیا   نظامی   لبنان   آمریکا   سوریه   حزب الله لبنان   دمشق   انتقام جویی   رئیس جمهور   سید حسن   همسو   بیروت   انتحاری   نفوذ منطقه ای   ایران از آمریکا   بنیامین نتانیاهو   لبنان و سوریه   کشورهای غربی   تنش زدائی   همتایان ایرانی   واقعه   روزنامه   رژیم صهیونیستی   دونالد ترامپ   اسرائیل   حملات پهپادی   دبیرکل حزب الله لبنان  
اخبار مرتبط
سیدحسن نصرالله: دوباره می خواهند عربستان را بدوشند/ ترامپ برای دیدار با روحانی گدایی می کند
فارس
از سودای «معامله قرن» تا ترس از نابودی/ آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند؟
هم اندیشی
آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند؟
مردم نیوز
از سودای «معامله قرن» تا ترس از نابودی/ آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند/ راه آزادی قدس از جولان می گذرد
مشرق نیوز
هشدار پوتین به نتانیاهو: از هدف قرار دادن سوریه و لبنان خودداری کن ! / شکست گفتگوهای تل آویو با مسکو
آنا نیوز
ترامپ چه کسی را می خواهد منزوی کند؟
مشرق نیوز
اسرائیل فقط زبان زور را می فهمد
آریا
حزب الله به این افسانه پایان خواهد داد
وانا نیوز
حزب الله به افسانه پهپاد های اسرائیل پایان خواهد داد
صدا و سیما
رسانه های صهیونیستی: حزب الله لبنان برای حمله ای دیگر علیه اسرائیل آماده می شود
شبکه الکوثر
نتانیاهو چه می شود؟
خبرآنلاین
جزییات طرح حمله آمریکا و اسرائیل به ایران افشا شد
شعار سال
ضربه مهلک حزب الله به طرح معامله قرن
رسانیوز
صهیونیست ها برای در امان ماندن از حملات حزب الله دست به دامن روسیه شدند
باشگاه خبرنگاران
منابع دیپلماتیک: رژیم صهیونیستی از روسیه خواسته بود حزب الله را تحت فشار بگذارد
ایسنا
طرح جدید نتانیاهو برای مقابله با نفوذ ایران
تابناک
نتانیاهو دست به دامن آمریکا و فرانسه شده است
الف
اعتراف مقام صهیونیست به هماهنگی با امریکا در حمله به عراق، چرا؟
صدا و سیما
تثبیت معادله قدرت
جوان آنلاین
مخوف ترین اتفاق برای نتانیاهو در آستانه انتخابات: دیدار ترامپ و روحانی
اعتدال
پایانی بر سرمستی تجاوز
ایرنا
حزب الله بدون شلیک گلوله اسرائیل را شکست داد
آریا
وعده صادق سید حسن نصرالله
ایرنا
سیلی حزب الله بر صورت نتانیاهو/ موشک باران مواضع نظامی ارتش رژیم صهیونیستی
رجانیوز
وقتی «وعده صادق» سید مقاومت محقق می شود
مهر نیوز
هرالدتریبیون: حزب الله بدون شلیک گلوله اسرائیل را شکست داد
دنیای اقتصاد
هرالد تریبیون: حزب الله بدون شلیک گلوله اسرائیل را شکست داد
خبرآنلاین
دیدار ترامپ و روحانی؛ ترسناک ترین سناریو برای نتانیاهو در آستانه انتخابات
آفتاب
گزارش تارنمای یونانی از تهدیدات نصرالله و وحشت رژیم صهیونیستی
ایرنا
عملیات پهپادی رژیم صهیونیستی در لبنان
صدا و سیما
نتانیاهو در دام افتاده است
آریا
نتانیاهو در دام افتاده است ...
صدا و سیما
نتانیاهو خودش را در دامی انداخته که بیرون آمدن از آن دشوار است
باشگاه خبرنگاران
چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله شد؟
اتاق خبر
چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به اسرائیل شد؟
دنیای اقتصاد
رقیب انتخاباتی نتانیاهو خطاب به نصرالله: با لبنان مهربان باش!
انتخاب
سید حسن نصرالله دوباره اسرائیل را تهدید کرد
نواندیش
هشدار بنی گانتس به نصرالله: با لبنان مهربان باش!
دنیای اقتصاد
چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
مشرق نیوز
چرا پامپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
فارس
اخبار مرتبط
bltفارس : سیدحسن نصرالله: دوباره می خواهند عربستان را بدوشند/ ترامپ برای دیدار با روحانی گدایی می کند
bltهم اندیشی : از سودای «معامله قرن» تا ترس از نابودی/ آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند؟
bltمردم نیوز : آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند؟
bltمشرق نیوز : از سودای «معامله قرن» تا ترس از نابودی/ آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند/ راه آزادی قدس از جولان می گذرد
bltآنا نیوز : هشدار پوتین به نتانیاهو: از هدف قرار دادن سوریه و لبنان خودداری کن ! / شکست گفتگوهای تل آویو با مسکو
bltمشرق نیوز : ترامپ چه کسی را می خواهد منزوی کند؟
bltآریا : اسرائیل فقط زبان زور را می فهمد
bltوانا نیوز : حزب الله به این افسانه پایان خواهد داد
bltصدا و سیما : حزب الله به افسانه پهپاد های اسرائیل پایان خواهد داد
bltشبکه الکوثر : رسانه های صهیونیستی: حزب الله لبنان برای حمله ای دیگر علیه اسرائیل آماده می شود
bltخبرآنلاین : نتانیاهو چه می شود؟
bltشعار سال : جزییات طرح حمله آمریکا و اسرائیل به ایران افشا شد
bltرسانیوز : ضربه مهلک حزب الله به طرح معامله قرن
bltباشگاه خبرنگاران : صهیونیست ها برای در امان ماندن از حملات حزب الله دست به دامن روسیه شدند
bltایسنا : منابع دیپلماتیک: رژیم صهیونیستی از روسیه خواسته بود حزب الله را تحت فشار بگذارد
bltتابناک : طرح جدید نتانیاهو برای مقابله با نفوذ ایران
bltالف : نتانیاهو دست به دامن آمریکا و فرانسه شده است
bltصدا و سیما : اعتراف مقام صهیونیست به هماهنگی با امریکا در حمله به عراق، چرا؟
bltجوان آنلاین : تثبیت معادله قدرت
bltاعتدال : مخوف ترین اتفاق برای نتانیاهو در آستانه انتخابات: دیدار ترامپ و روحانی
bltایرنا : پایانی بر سرمستی تجاوز
bltآریا : حزب الله بدون شلیک گلوله اسرائیل را شکست داد
bltایرنا : وعده صادق سید حسن نصرالله
bltرجانیوز : سیلی حزب الله بر صورت نتانیاهو/ موشک باران مواضع نظامی ارتش رژیم صهیونیستی
bltمهر نیوز : وقتی «وعده صادق» سید مقاومت محقق می شود
bltدنیای اقتصاد : هرالدتریبیون: حزب الله بدون شلیک گلوله اسرائیل را شکست داد
bltخبرآنلاین : هرالد تریبیون: حزب الله بدون شلیک گلوله اسرائیل را شکست داد
bltآفتاب : دیدار ترامپ و روحانی؛ ترسناک ترین سناریو برای نتانیاهو در آستانه انتخابات
bltایرنا : گزارش تارنمای یونانی از تهدیدات نصرالله و وحشت رژیم صهیونیستی
bltصدا و سیما : عملیات پهپادی رژیم صهیونیستی در لبنان
bltآریا : نتانیاهو در دام افتاده است
bltصدا و سیما : نتانیاهو در دام افتاده است ...
bltباشگاه خبرنگاران : نتانیاهو خودش را در دامی انداخته که بیرون آمدن از آن دشوار است
bltاتاق خبر : چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله شد؟
bltدنیای اقتصاد : چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به اسرائیل شد؟
bltانتخاب : رقیب انتخاباتی نتانیاهو خطاب به نصرالله: با لبنان مهربان باش!
bltنواندیش : سید حسن نصرالله دوباره اسرائیل را تهدید کرد
bltدنیای اقتصاد : هشدار بنی گانتس به نصرالله: با لبنان مهربان باش!
bltمشرق نیوز : چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
bltفارس : چرا پامپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.