مخبر - 1398/06/06 - خلق دلار 4200 تومانی در یک جلسه با یک رای گیری ساده در حضور روحانی

خلق دلار 4200 تومانی در یک جلسه با یک رای گیری ساده در حضور روحانی
پس از اوج گیری قیمت دلار در فروردین ماه سال گذشته، دولت برای جلوگیری از ورود نوسانات بازار ارز به بازار کالا و خدمات تصمیم گرفت، سیاست ارز 4200 تومانی را پیاده سازی کند. اطلاعات منتشره از جلسه فروردین ماه هیأت دولت برای تعیین نرخ ارز نشان می دهد، نرخ 4200 تومان برای دلار بر اساس پیش بینی های ساده ...
خلق دلار 4200 تومانی در یک جلسه با یک رای گیری ساده در حضور روحانی

شعارسال: پس از اوج گیری قیمت دلار در فروردین ماه سال گذشته، دولت برای جلوگیری از ورود نوسانات بازار ارز به بازار کالا و خدمات تصمیم گرفت، سیاست ارز 4200 تومانی را پیاده سازی کند. اطلاعات منتشره از جلسه فروردین ماه هیأت دولت برای تعیین نرخ ارز نشان می دهد، نرخ 4200 تومان برای دلار بر اساس پیش بینی های ساده هیأت دولت به دست آمده و با یک رأی گیری ساده به تصویب رسیده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در بیستم فروردین 1397 و بعد از جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز اعلام کرد، از روز سه شنبه 21 فروردین 1397 نرخ دلار برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیاز های قانونی، نیاز های مسافران، دانشجویان و محققان 4200 تومان خواهد بود. جهانگیری تأکید کرد، ارز مورد نیاز همه بخش ها از طریق بانک مرکزی و صرافی ها و بانک های تحت کنترل بانک مرکزی ارز تأمین می شود و مردم و فعالان اقتصادی برای تأمین ارزشان با این نرخ نباید نگران باشند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد، دولت هیچ نرخ ارز دیگری را به رسمیت نمی شناسد و فروش ارز به قیمتی به جز آنچه اعلام شده قاچاق تلقی خواهد شد. درست مثل قاچاق مواد مخدر که کسی حق خرید و فروش ندارد و با کسی که خرید و فروش می کند، برخورد می شود، نرخ دیگری هم اگر در بازار شکل بگیرد، دستگاه قضایی و نیرو های امنیتی با آن برخورد خواهند کرد و آن را به رسمیت نمی شناسیم.

این تصمیم به این خاطر بود که دولت بتواند از ورود افزایش قیمت ارز به بازار کالا و خدمات جلوگیری کند. با گذشت زمان مشخص شد که این سیاست دولت با شکست مواجه شده و نه تنها قیمت کالا ها افزایش یافت بلکه عده ای سود های عظیمی را از رانت ایجاد شده توسط دولت به جیب زدند. در حالی که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه طی مصاحبه ای در سال گذشته، خبر از تخصیص 13 و نیم میلیارد دلار ارز 4200 تومانی داد و گفت: برای سال آینده 14 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای تأمین کالا های اساسی کنار گذاشته ایم، اما حمید پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه در خرداد ماه سال جاری گفت: هرچند سال گذشته به شدت به منابع حاصل از صادرات نفت نیاز داشتیم، حدود 17.5 میلیارد دلار به کالا های اساسی پرداخت شد تا مردم آسیب نبینند. این مصاحبه ها نشان می دهد در دو سال گذشته، بیش از 27 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات کالا های اساسی اختصاص داده شده است.

آمار ها و نظریات کارشناسان نشان می دهد، تصمیم دولت پیرامون ارز 4200 تومانی نه تنها به اهداف خود نرسید بلکه منابع ارز بسیاری را نیز بلعید.

حالا پس از گذشت یک سال و چند ماه از زمان اعلام سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی، این پرسش مطرح است که این نرخ بر چه مبنایی تعیین شد؟

روزنامه سازندگی روز گذشته طی مطلبی، به این سؤال به نوعی پاسخ داد. در این مطلب به بررسی جلسه ای که در آن نرخ ارز 4200 تومانی از آن بیرون آمد، پرداخته شد.

در این مطلب آمده بود: در جلسه دولت مسعود نیلی معتقد بود در صورت آزادسازی نرخ ارز، قیمت دلار حداکثر تا مرز 5600 تومان بالا می رود. این گفته های نیلی بیشترین تعداد اعضای هیأت دولت را برآشفته می کند. در آن مقطع زمانی دور از ذهن کابینه بود که قیمت ارز چند ماه بعد به مرز 18 هزار تومان هم برسد.

مسعود نیلی در مورد ضرورت آزادسازی نرخ ارز توضیحات خود را ارائه می دهد. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی خواهان آزادسازی نرخ ارز می شود و معتقد است که قیمت تا منطقه مشخصی رشد می کند و پس از آن روند نزولی آغاز می شود. گفته های حاضران در این جلسه نشان می دهد؛ توصیه کرباسیان وزیر وقت اقتصاد این بوده که دولت میزان منابع و مصارف خود را به سرعت برآورد کند و پس از این محاسبه بیش از آنکه در مورد قیمت ارز بحث شود در مورد راه حل های تأمین منابع ارزی بیشتر برای دولت گفت وگو صورت گیرد. پس از او محمد نهاوندیان معاون اقتصادی دولت تحلیل خود را ارائه می دهد و در نهایت قیمت متوسط ارز را 4 هزار و 800 تومان تخمین می زند. ولی الله سیف رئیس وقت بانک مرکزی هم معتقد بود که نرخ ارز به طور متوسط تا مرز 5 هزار تومان رشد پیدا می کند. او در مورد شیوه تأمین منابع ارزی راهکار مشخصی نداشته است. پس از این اظهارنظرها، چند عضو دیگر کابینه نیز به بحث اضافه می شوند. گفته می شود محمد باقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیش بینی می کند نرخ دلار از 5 هزار و 900 تومان بالاتر نمی رود. در این مقطع گفت وگو های اعضای دولت به تکرار می افتد. براساس آنچه چهار عضو هیأت دولت به سازندگی گفته اند، رئیس جمهور در مورد تنوع پیش بینی ها کلافه می شوند. حساس ترین بخش جلسه در همین مقطع زمانی رخ می دهد: پیشنهاد فیریز قیمت ها.

در ادامه این گزارش آمده است: تعدادی از حاضران در این جلسه دولت می گویند که ادامه بحث ها به تکرار افتاده بود و به همین دلیل حسن روحانی برای جمع بندی نهایی به موضوع ورود می کند. گروه دیگری روایت می کنند معاون اقتصادی رئیس جمهور، رئیس سازمان برنامه و معاون اول رئیس جمهور خواهان ارائه یک نرخ «فیریز شده» می شود. پس از این رئیس جمهور از اعضای حاضر در نشست می خواهد تا نرخ هایی پیشنهاد بدهند. اعداد 3 هزار و 800 تومانی، 4 هزار و 100 تومان، 4 هزار و 8 تومان و 5 هزار و 600 تومان بعد از این مطرح می شود و بازهم اعضا هر کدام شروع به ارائه تحلیل هایی پراکنده می کنند. در نهایت روحانی خواهان رای گیری در مورد یک نرخ واحد می شود. محمد نهاوندیان عدد 4 هزار و 800 تومان را پیشنهاد می دهد و بازهم رئیس دولت سؤال می کند؛ مبنای این نرخ گذاری ها چیست: «چرا 3 هزار و 800 تومان یا 5 هزار و 800 تومان؛ نه.» (نقل به مضمون) بازهم بحث ها آغاز می شود، ولی تأکید روحانی بر نرخی کمتر از 4 هزار تومان بوده است. بحث در مورد نرخ جدید بازهم به نتیجه نمی رسد و در نهایت اکثریت حاضرین در نشست عدد 4 هزار و 100 تومان را پیشنهاد می دهند که با مخالفت کرباسیان وزیر وقت اقتصاد، آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی و مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور مواجه می شود. هر سه این ها قیمت گذاری فریز شده را بدون توجه به منابع ارزی محدود کشور بی ثمر می دانستند. مخالفت آن ها بازهم اجازه نمی دهد هیات دولت به نرخ واحدی برسد و در نهایت رئیس جمهور اعلام می کند در مورد نرخ ارز باید رأی گیری انجام شود و اکثریت اعضای دولت به عدد نهایی رأی می دهند، ولی اکثریت قاطع نیست و بازهم رای گیری مجدد و در نهایت افراد راضی و ناراضی رای به عدد 4 هزار و 200 تومانی می دهند. این عدد توسط اسحاق جهانگیری به عنوان حد میانه اعداد پیشنهادی ارائه می شود. او نرخ 4 هزار و 100 تومان را که به نظر رئیس جمهور نزدیک تر بود را توصیه می کند، ولی در نهایت نرخ 4 هزار و 200 تومانی به تصویب می رسد، ولی الله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی برای اعلام خبر نهایی به رسانه ها مشخص می شود، ولی اسحاق جهانگیری اصرار به انتشار این خبر دارد.

مطالب بالا نشان می دهد که؛

1) هیچ یک از نهاد های اقتصادی کشور و به خصوص بانک مرکزی هیچ گونه تحلیل و پیش بینی درستی از وضع موجود کشور و احتمال افزایش قیمت دلار به بالاتر از 6 هزار تومان را نداشته اند. این در حالی است که درست چند ماه بعد از این تصمیم نرخ دلار به بیش از 18 هزار تومان هم رسید.

2) هیچ یک از وزارتخانه ها کار کارشناسی روی تعیین قیمت مشخص دلار انجام نداده اند و بررسی های روزنامه سازندگی نشان داده است تنها پیش از جلسه، کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی طی گزارشی کوتاه اطلاعاتی در مورد ثابت نگاه داشتن قیمت دلار ارائه کرده بودند، ولی در این گزارش عددی در مورد نرخ دلار پیشنهاد نشده بود. این موضوع می تواند بیانگر آن باشد که احتمالاً پیشنهاد اولیه فریز قیمت توسط سازمان برنامه و بودجه داده شده است.

3) از همه مهم تر اینکه تعیین نرخ دلار به میزان 4200 تومان تنها بر اساس "پیش بینی های" اعضای هیأت دولت بوده و نه بر اساس کارکارشناسی شده و نرخ 4200 تومان برای دلار با یک رأی گیری ساده تصویب و اجرایی شده است. همین تصمیم ساده در یک سال گذشته منابع ارزی بسیاری را به هدر داده و باعث ایجاد مفاسد اقتصادی شده است.

به هر صورت اگر مواردی که مطرح شده، درست باشد، حالا باید از مسئولین دولت و شخص رئیس جمهور پرسید که چرا بعد از گذشت یک سال و با مشخص شدن اثرات ارز 4200 تومانی، هنوز هم دولتی ها به ادامه این سیاست اصرار دارند؟

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی تابناک ، تاریخ انتشار: 6 شهریور 1398 ، کدخبر: 920522 ، www.tabnak.ir

منبع خبر : شعار سال

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ارز   عباس آخوندی   واردات کالا   خرداد   خرید آنلاین   مسعود نیلی   قیمت کالا   رئیس جمهور   قیمت دلار   رای گیری   حمید پورمحمدی   بازار   قاچاق   بانک مرکزی   شعار سال   افزایش قیمت   صادرات نفت   پیش بینی   محققان   صرافی   دلار دولتی   فعالان اقتصادی   نوسان بازار ارز   بازار کالا و خدمات   فروش ارز   رئیس سازمان برنامه و بودجه  
اخبار مرتبط
تقویت ارزش دلار و ثبات نرخ طلا در بازار جهانی به دنبال کاهش 25 صدمی نرخ بهره آمریکا / امسال ارز اربعین نداریم
اقتصادگردان
واکنش اندک قیمت دلار به اخبار
ایران جیب
ماجرای دلار کاهشی و کالا های افزایشی
فرارو
تورم، نتیجه تزریق دلار 4200 تومانی برای واردات/ سود دلار جهانگیری به جیب چه کسانی سرازیر شد؟
آناج
گذشت 254 روز از وعده راه اندازی بازار متشکل ارزی
اتاق خبر
تغییرات بی اثر نرخ ارز/ چرا کم شدن قیمت دلار، قیمت کالاها را کاهش نمی دهد؟
شعار سال
افزایش 35 درصدی دریافت مالیات
شعار سال
دلار 4200 تومانی جهانگیری با رای گیری ساده روحانی متولد شد/ فهم تیم اقتصادی دولت به اندازه کارشناسان درجه چندم اقتصادی!
راه دانا
5 سناریوی اصلی کاهش قیمت دلار
آفتاب
خلق دلار 4200 تومانی در یک جلسه با یک رای گیری ساده در حضور روحانی/ وقتی تیم اقتصادی دولت تصور دلار 18 هزار تومانی را هم نداشت!
تابناک
قیمت سکه و دلار در بازار امروز
خبر خودرو
افزایش دوباره نرخ اونس جهانی طلا / انتقاد رئیس فدرال رزرو از تبعات منفی جنگ تجاری با چین
اقتصادگردان
پرونده قضائی حراج 60 تن طلا کجاست؟
فرارو
رئیس بانک مرکزی: دیگر تورم ونزوئلایی نداریم
خبر خودرو
برباد دادن 18 میلیارد دلار، سوء مدیریت یا خیانت در امانت؟!
مشرق نیوز
بازده 106 درصدی سکه در 12 ماه
ساعت 24
اونس جهانی 1506 دلار / رشد 106 درصدی سکه در یکسال منتهی به خرداد 98
اقتصادگردان
عدالتیان: افزایش قیمت کالا ها به دلیل ترخیص نشدن از گمرکات است
بازار نیوز
مسئولان با وعده های خود مردم را بی اعتماد نکنند!
رادیو گفتگو
ایراد روزنامه رسالت به پرونده مدیران بانک مرکزی
خبر خودرو
ایرادات روزنامه رسالت به پرونده مدیران بانک مرکزی: آنها به اخلال در بازار ارز متهم شده اند در حالی که باعث کاهش قیمت دلار شدند!
خبرآنلاین
ایرادات روزنامه رسالت به پرونده مدیران بانک مرکزی:به اخلال در بازار ارز متهم شده اند در حالی که باعث کاهش قیمت دلار شدند!
خبرآنلاین
تاملی در یک کیفرخواست
مشرق نیوز
اعتراض رسالت به کیفرخواست دادگاه سیف و عراقچی
دنیای اقتصاد
انتقادات رسالت به کیفرخواست دادگاه مقامات پیشین بانک مرکزی؛ طبق این متن مقامات ارشد بانک مرکزی جرمی مرتکب نشده اند
اقتصاد نیوز
مردم نفعی نبردند
بصیرت نیوز
خصوصی ها خواستار حذف ارز 4200 تومانی شدند
صبحانه با خبر
از دولت اصرار، از خصوصی ها انکار!
ایسنا
واقعی سازی نرخ ارز با اجرای مطلوب بازار متشکل ارزی
قدس آنلاین
کاهش نرخ 23 ارز در بانک مرکزی/ اختلاف دلار آزاد و صرافی بانکی به 100 تومان رسید
تابناک
الزامات ثبات بخشی بازار ارز
ایران اکونومیست
رخت مهاجرت بر تن کارگران ایرانی
سلامت نیوز
نسخه جدید مسکنی پس از اظهارات روحانی
صبحانه با خبر
افزایش اجاره بها بیش از 30 درصد ممنوع شد!
روز پلاس
افزایش اجاره بها بیش از 30 درصد ممنوع!
مشرق نیوز
افزایش اجاره بها بیش از 30 درصد ممنوع است!
خبرگزاری دانشجو
نسخه جدید مسکنی پس از اظهارات روحانی/ افزایش اجاره بها بیش از 30 درصد ممنوع است!
تسنیم
دلار یک روزه 400 تومان گران شد/ دلار نیمایی همچنان در محدوده 11500 تومان
تابناک
چرا قیمت ها به کاهش نرخ دلار بی تفاوتند؟!
پارسینه
افزایش نرخ طلا و ارز و اثر نوسانات بر معاملات/ سرمایه صرافی 12 میلیارد شد/ رشد تصاعدی عمق بازار دوم ارز
اقتصادگردان
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : تقویت ارزش دلار و ثبات نرخ طلا در بازار جهانی به دنبال کاهش 25 صدمی نرخ بهره آمریکا / امسال ارز اربعین نداریم
bltایران جیب : واکنش اندک قیمت دلار به اخبار
bltفرارو : ماجرای دلار کاهشی و کالا های افزایشی
bltآناج : تورم، نتیجه تزریق دلار 4200 تومانی برای واردات/ سود دلار جهانگیری به جیب چه کسانی سرازیر شد؟
bltاتاق خبر : گذشت 254 روز از وعده راه اندازی بازار متشکل ارزی
bltشعار سال : تغییرات بی اثر نرخ ارز/ چرا کم شدن قیمت دلار، قیمت کالاها را کاهش نمی دهد؟
bltشعار سال : افزایش 35 درصدی دریافت مالیات
bltراه دانا : دلار 4200 تومانی جهانگیری با رای گیری ساده روحانی متولد شد/ فهم تیم اقتصادی دولت به اندازه کارشناسان درجه چندم اقتصادی!
bltآفتاب : 5 سناریوی اصلی کاهش قیمت دلار
bltتابناک : خلق دلار 4200 تومانی در یک جلسه با یک رای گیری ساده در حضور روحانی/ وقتی تیم اقتصادی دولت تصور دلار 18 هزار تومانی را هم نداشت!
bltخبر خودرو : قیمت سکه و دلار در بازار امروز
bltاقتصادگردان : افزایش دوباره نرخ اونس جهانی طلا / انتقاد رئیس فدرال رزرو از تبعات منفی جنگ تجاری با چین
bltفرارو : پرونده قضائی حراج 60 تن طلا کجاست؟
bltخبر خودرو : رئیس بانک مرکزی: دیگر تورم ونزوئلایی نداریم
bltمشرق نیوز : برباد دادن 18 میلیارد دلار، سوء مدیریت یا خیانت در امانت؟!
bltساعت 24 : بازده 106 درصدی سکه در 12 ماه
bltاقتصادگردان : اونس جهانی 1506 دلار / رشد 106 درصدی سکه در یکسال منتهی به خرداد 98
bltبازار نیوز : عدالتیان: افزایش قیمت کالا ها به دلیل ترخیص نشدن از گمرکات است
bltرادیو گفتگو : مسئولان با وعده های خود مردم را بی اعتماد نکنند!
bltخبر خودرو : ایراد روزنامه رسالت به پرونده مدیران بانک مرکزی
bltخبرآنلاین : ایرادات روزنامه رسالت به پرونده مدیران بانک مرکزی: آنها به اخلال در بازار ارز متهم شده اند در حالی که باعث کاهش قیمت دلار شدند!
bltخبرآنلاین : ایرادات روزنامه رسالت به پرونده مدیران بانک مرکزی:به اخلال در بازار ارز متهم شده اند در حالی که باعث کاهش قیمت دلار شدند!
bltمشرق نیوز : تاملی در یک کیفرخواست
bltدنیای اقتصاد : اعتراض رسالت به کیفرخواست دادگاه سیف و عراقچی
bltاقتصاد نیوز : انتقادات رسالت به کیفرخواست دادگاه مقامات پیشین بانک مرکزی؛ طبق این متن مقامات ارشد بانک مرکزی جرمی مرتکب نشده اند
bltبصیرت نیوز : مردم نفعی نبردند
bltصبحانه با خبر : خصوصی ها خواستار حذف ارز 4200 تومانی شدند
bltایسنا : از دولت اصرار، از خصوصی ها انکار!
bltقدس آنلاین : واقعی سازی نرخ ارز با اجرای مطلوب بازار متشکل ارزی
bltتابناک : کاهش نرخ 23 ارز در بانک مرکزی/ اختلاف دلار آزاد و صرافی بانکی به 100 تومان رسید
bltایران اکونومیست : الزامات ثبات بخشی بازار ارز
bltسلامت نیوز : رخت مهاجرت بر تن کارگران ایرانی
bltصبحانه با خبر : نسخه جدید مسکنی پس از اظهارات روحانی
bltروز پلاس : افزایش اجاره بها بیش از 30 درصد ممنوع شد!
bltمشرق نیوز : افزایش اجاره بها بیش از 30 درصد ممنوع!
bltخبرگزاری دانشجو : افزایش اجاره بها بیش از 30 درصد ممنوع است!
bltتسنیم : نسخه جدید مسکنی پس از اظهارات روحانی/ افزایش اجاره بها بیش از 30 درصد ممنوع است!
bltتابناک : دلار یک روزه 400 تومان گران شد/ دلار نیمایی همچنان در محدوده 11500 تومان
bltپارسینه : چرا قیمت ها به کاهش نرخ دلار بی تفاوتند؟!
bltاقتصادگردان : افزایش نرخ طلا و ارز و اثر نوسانات بر معاملات/ سرمایه صرافی 12 میلیارد شد/ رشد تصاعدی عمق بازار دوم ارز
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.