مخبر - 1398/06/06 - تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن

تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با تأکید بر اینکه خام فروشی به هیچ وجه افتخار نیست و ما باید به جای خام فروشی به سمت صادرات محصول نهایی با ارزش بالا حرکت کنیم از تعیین عوارض بر صادرات سنگ آهن خبر داد.
تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن

تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهنبه گزارش صبحانه،حسین مدرس خیابانی در نخستین نشست شورای هم اندیشی افزایش حمایت های صادراتی در شرایط تحریم با بیان اینکه امروز صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور، قهرمانان ملی هستند و صادرات و تولید در شرایط امروز از نان شب واجب تر است، اظهار کرد: بالارفتن نرخ ارز از یک سو و همچنین شرایط به وجود آمده در صادرات نفت باعث شده تا موقعیت بسیار خوبی برای تولید و صادرات در کشور ایجاد شود؛ چراکه افزایش نرخ ارز، واردات را از صرفه انداخته و همچنین ممنوعیت های وارداتی فضا را برای حضور کالاهای تولید داخل در کشور مهیاتر کرده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی ادامه داد: همچنین این شرایط باعث شده تا علاوه بر رونق تولید، فرصت برای ارتقای کیفیت محصولات داخلی نیز افزایش یابد؛ چراکه تا پیش از این، درآمدهای هنگفت فروش نفت و مقرون به صرفه بودن واردات اجازه نمی داد تا تولیدکنندگان، کیفیت محصولاتشان را ارتقا دهند و به سرعت کالاهای خارجی جایگزین محصولات تولید داخل می شد ولی امروز این فرصت برای تولیدکنندگان به وجود آمده است.
وی با تأکید بر اینکه در شرایط امروز اگر تولیدکننده ای به فکر صادرات نباشد، قطعاً متضرر خواهد شد، افزود: خوشبختانه وضعیت ارزی کشور باعث شده تا بخش عمده ای از کالاهای تولید داخل، دارای مزیت صادراتی باشند و از همین رو لازم است تا به جای آنکه برنامه ریزی ها برای صادراتِ تولید مازاد باشد، از همان ابتدا، تولید با هدف صادرات انجام شود.
مدرس خیابانی با بیان اینکه حجم صادرات 44 میلیاردی سالانه، برای کشور ایران قطعاً کم است، گفت: 15 کشور همسایه ما سالانه بیش از 1200میلیارد دلار واردات دارند، ولی ما سهم بسیار کمی از صادرات کالا به این کشورها و تأمین نیاز همسایگان خود را داریم و این رقم قطعاً باید افزایش یابد.
تغییر سرمایه صندوق ضمانت صادرات از سرمایه ریالی به سرمایه ارزی
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در ادامه سخنانش با اشاره به نقش جدی صندوق ضمانت صادرات برای توسعه صادرات بخصوص در شرایط تحریم، گفت: در شرایطی که نیاز است ما ریال را از صادرات خود حذف کنیم، متأسفانه سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران به ریال است، در حالیکه این سرمایه باید به صورت ارزی باشد؛ چراکه این احتمال وجود دارد که در صورت ریالی بودن سرمایه این صندوق، با تغییر نرخ ارز، از سرمایه این صندوق کاسته شود. از همین رو لازم است تا اساسنامه صندوق ضمانت صادرات تغییر کند و این موضوع اصلاح شود.
وی با بیان اینکه در شرایط تحریمی، هیچ مدیری نباید برای حمایت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان واهمه داشته باشد، از ریسک پذیری صندوق ضمانت صادرات در افزایش پوشش های این صندوق برای صادرکنندگان تقدیر کرد.

کارکرد رایزنان بازرگانی ایران عوض می شود/ فعال شدن میزهای کالایی و میزهای کشوری در سازمان توسعه تجارت

مدرس خیابانی با تأکید بر لزوم تغییر کارکرد رایزنان بازرگانی کشورمان و جهت سازمان توسعه تجارت گفت: متأسفانه تا امروز، بعضاً تولیدکنندگان و تجار به دنبال رایزنان می افتادند، ولی باید این وضعیت تغییر کند و رایزنان بازرگانی به دنبال تجار باشند و رایزنان بازرگانی از یک سو راه ورود محصولات ایرانی به کشورهای هدف را هموار و از سوی دیگر رفتار رقبای شرکت های ایرانی را در آن کشورها رصد کنند و گزارشات خود را به فعالان اقتصادی اعلام کنند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با تاکید بر اینکه تمرکز بر تجارت با 15 کشور همسایه یک اولویت است، افزود: علی رغم این اولویت ما باید به تجارت با کشورهای دیگر بخصوص شرق آفریقا نیز توجه داشته باشیم.
وی با اعلام خبر فعال شدن میزهای کالایی و میزهای کشوری در سازمان توسعه تجارت گفت: اگر تا امروز صادرکنندگان به دنبال ما می گشتند، باید جهت این مسیر تغییر کند و ما به دنبال آن ها باشیم و میزهای کالایی و کشوری در سازمان توسعه تجارت با رصد دقیق ظرفیت های تولید داخل در کشور، تحلیل های درستی درباره نیازهای کشورهای هدف ارائه دهند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با بیان اینکه تنها راه عبور از تحریم ها، افزایش تولید و صادرات است، به نقش شرکت های کوچک و متوسط در این بخش اشاره کرد و گفت: ما امروز نیاز داریم تا هم سبد شرکت های تجاری و صادراتی ما متنوع شود و هم سبد کالاهای صادراتی کشور توسعه یابد.

خام فروشی افتخار نیست/ وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن /عوارض بر صادرات سنگ آهن به معنی از دست رفتن ظرفیت های صادراتی نیست

مدرس خیابانی با تاکید بر لزوم فاصله گرفتن از موضوع خام فروشی و حرکت به سمت صادرات محصولاتی با ارزش افزوده گفت: این یک واقعیت است که صادرات مواد اولیه، به هیچ وجه افتخار نیست چراکه قرار بر این بود ما مواد اولیه را وارد کنیم و با ایجاد ارزش افزوده، محصولات نهایی را صادر کنیم؛ از همین رو نباید اجازه دهیم که جهت این مسیر عوض شود.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اعلام خبر تعیین عوارض بر صادرات سنگ آهن بر اساس همین رویکرد، در پاسخ به انتقاداتی که این تصمیم را باعث از دست رفتن ظرفیت های صادراتی کشور می دانند تاکید کرد: ما با اعمال عوارض بر صادرات سنگ آهن به دنبال آن هستیم که بجای صادرات مواد خام، به سمت صادرات شمش و حتی مقاطع فولادی برویم که ارزش افزوده بالایی دارند و این تصمیم به هیچ وجه باعث از دست رفتن ظرفیت های صادراتی ما نمی شود بلکه ظرفیت های صادراتی را در صادرات کالاهای با ارزش تر فراهم می کند.
وی خاطرنشان کرد: ما به دنبال آن هستیم که اگر در کشور پتانسیلی برای تولید محصولات نهایی وجود داشته باشد، حتماً با تنظیم نرخ عوارض صادراتی، صادرات مواد خام را کنترل کنیم.
قول فروشگاه های زنجیره ای برای توقف عرضه کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخل
مدرس خیابانی «برندسازی کالاهای ایرانی» را یک ضرورت دانست و با تأکید بر لزوم حمایت از برندهای ایرانی گفت: نکته قابل توجه اینجاست که نقطه تماس کالای ایرانی با مصرف کنندگان و مشتریان، شبکه توزیع است؛ از همین رو در جلسه اخیری که با فروشگاه های زنجیره ای داشتم، آن ها پیش قدم شدند تا عرضه کالاهای خارجی را در این فروشگاه ها را که تولید مشابه در داخل کشور دارند، متوقف کنند.
وی با بیان اینکه برندها یک اعتبار قابل توجه هستند، گفت: ما پیشنهاد دادیم که با توجه به اعتبار بالای برندها، برندهای مطرح بتوانند به عنوان بخشی از ضمانت نامه ها پذیرفته شوند./تسنیم
منبع خبر : صبحانه با خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
صادرات   سنگ آهن   خام فروشی   وارداتی   صادرکنندگان   محصولات ایرانی   محصولات داخلی   وزیر صنعت معدن و تجارت   همسایگان   امور بازرگانی   تجار   قیمت دلار   نخستین نشست   کالاهای خارجی   هم اندیشی   کشور همسایه   کالای ایرانی   سرمایه   افزایش قیمت   صادرات نفت   تولیدکنندگان   بازرگانی   رونق تولید   فروش نفت   توسعه صادرات   سازمان توسعه تجارت   فعالان اقتصادی   صادرات کالا   صندوق ضمانت صادرات   حسین مدرس خیابانی  
اخبار مرتبط
افزایش 200 میلیون دلاری سرمایه صندوق ضمانت صادارت
پارسینه
افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات در دستور کار شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی قرار گرفت
اقتصادگردان
تثبیت نرخ ارز باعث سکون در بازار شده است
بازار نیوز
جهت گیری کلی گمرک مستقل در نمایشگاه بین المللی، تامین قطعات و تجهیزات بخش تولید است
آریا
معدن کاران چوب حراج به محصولات معدنی زدند/ دولت از سنگ آهن معادن خود استفاده کند
رویداد 24
صادرات غیر نفتی راه نفس اقتصاد ایران را باز می کند؟
نامه نیوز
پایه بی پایه پایگاه های صادراتی خراسان شمالی در بازارهای هدف خارجی
ایسنا
توسعه صادرات به همسایگان؛ از آرمان تا واقعیت!
ایران آنلاین
مشکلات بودجه ای رایزنان بازرگانی رفع می شود
اقتصادگردان
از 10 درصد ظرفیت بندر چابهار استفاده می کنیم/ در حال برطرف کردن مشکلات بودجه ای رایزنان هستیم/ تنوع بخشی در سه حوزه صادرات در دستور کار قرار گرفته است
خبرگزاری ایلنا
نقشه 1400 صادرات
شعار سال
صادرات کالا با ارز 4200 تومانی، ممنوعیت دائمی گرفت
صراط
شناسایی و اصلاح بخشنامه های مخل تولید و صادرات
صدا و سیما
آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تجارت
بولتن نیوز
آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تولید و صادرات
مهر نیوز
دستور اصلاح و بازنگری تمامی بخشنامه های مانع صادرات و تولید
فارس
راهکارهای فتح بازار همسایگان/ نقشه 1400 صادرات
اقتصاد آزاد
فعالان اقتصادی راهکارهای فتح بازار همسایگان را ارائه کردند؛ نسخه صادرات 1400
اقتصاد نیوز
خراسان جنوبی در یک سال گذشته تعطیلی واحد تولیدی نداشت
ایرنا
هدفگذاری ایران برای صادرات 50 میلیارد دلاری به همسایه ها
مشرق نیوز
اساسنامه صندوق با شرایط جدید کشور باید اصلاح و بازبینی شود
شعار سال
قانون صندوق ضمانت صادرات بازنگری می شود
بانکداری ایرانی
تغییر ماموریت سکاندار تجارت
بانکداری ایرانی
جزئیات برنامه های دولت برای حمایت از صادرات در دوره تحریم
اقتصاد نیوز
رشد 66 درصدی صندوق ضمانت صادرات ایران نسبت به سال گذشته
باشگاه خبرنگاران
تغییر رویکرد رایزنان بازرگانی/ تغییر سرمایه صندوق ضمانت صادرات از ریالی به ارزی/ وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن
راه امروز
ریال باید از صادرات حذف شود
ایران اکونومیست
صادرات سالیانه 44 میلیاردی برای ایران کم است
باشگاه خبرنگاران
قانون صندوق ضمانت صادرات بازنگری می شود/ پوشش 1 میلیارد دلاری ریسک صادرات در 5 ماه
تسنیم
سرمایه «ریالی» صندوق ضمانت صادرات «ارزی» می شود
ایران اکونومیست
سرمایه «ریالی» صندوق ضمانت صادرات «ارزی» می شود/ احتمال افزایش سرمایه با منابع صندوق توسعه ملی
تسنیم
تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن/ وعده فروشگاه های زنجیره ای برای توقف عرضه کالاهای خارجی دارای مشابه داخل
تسنیم
قائم مقام وزیر صنعت: عرصه تولید قهرمان ملی می خواهد
اقتصاد نیوز
لزوم تخصیص سرمایه به صورت ارز به صندوق ضمانت صادرات ایران / صادرات مواد اولیه افتحار نیست
حزب الله نیوز
سخت شدن واردات، به نفع تولید داخل تمام شد
ایرنا
ریال باید از صادرات حذف شود/افزایش تعداد رایزنان بازرگانی
مهر نیوز
لزوم تخصیص سرمایه به صورت ارز به صندوق ضمانت صادرات ایران
شمانیوز
14 برنامه مهم وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو
فردا نیوز
برنامه های وزارت صمت برای ساماندهی صنعت خودرو
فرتاک نیوز
هدف گذاری صادرات 500 میلیون دلاری استان دست یافتنی است
آریا
اخبار مرتبط
bltپارسینه : افزایش 200 میلیون دلاری سرمایه صندوق ضمانت صادارت
bltاقتصادگردان : افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات در دستور کار شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی قرار گرفت
bltبازار نیوز : تثبیت نرخ ارز باعث سکون در بازار شده است
bltآریا : جهت گیری کلی گمرک مستقل در نمایشگاه بین المللی، تامین قطعات و تجهیزات بخش تولید است
bltرویداد 24 : معدن کاران چوب حراج به محصولات معدنی زدند/ دولت از سنگ آهن معادن خود استفاده کند
bltنامه نیوز : صادرات غیر نفتی راه نفس اقتصاد ایران را باز می کند؟
bltایسنا : پایه بی پایه پایگاه های صادراتی خراسان شمالی در بازارهای هدف خارجی
bltایران آنلاین : توسعه صادرات به همسایگان؛ از آرمان تا واقعیت!
bltاقتصادگردان : مشکلات بودجه ای رایزنان بازرگانی رفع می شود
bltخبرگزاری ایلنا : از 10 درصد ظرفیت بندر چابهار استفاده می کنیم/ در حال برطرف کردن مشکلات بودجه ای رایزنان هستیم/ تنوع بخشی در سه حوزه صادرات در دستور کار قرار گرفته است
bltشعار سال : نقشه 1400 صادرات
bltصراط : صادرات کالا با ارز 4200 تومانی، ممنوعیت دائمی گرفت
bltصدا و سیما : شناسایی و اصلاح بخشنامه های مخل تولید و صادرات
bltبولتن نیوز : آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تجارت
bltمهر نیوز : آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تولید و صادرات
bltفارس : دستور اصلاح و بازنگری تمامی بخشنامه های مانع صادرات و تولید
bltاقتصاد آزاد : راهکارهای فتح بازار همسایگان/ نقشه 1400 صادرات
bltاقتصاد نیوز : فعالان اقتصادی راهکارهای فتح بازار همسایگان را ارائه کردند؛ نسخه صادرات 1400
bltایرنا : خراسان جنوبی در یک سال گذشته تعطیلی واحد تولیدی نداشت
bltمشرق نیوز : هدفگذاری ایران برای صادرات 50 میلیارد دلاری به همسایه ها
bltشعار سال : اساسنامه صندوق با شرایط جدید کشور باید اصلاح و بازبینی شود
bltبانکداری ایرانی : قانون صندوق ضمانت صادرات بازنگری می شود
bltبانکداری ایرانی : تغییر ماموریت سکاندار تجارت
bltاقتصاد نیوز : جزئیات برنامه های دولت برای حمایت از صادرات در دوره تحریم
bltباشگاه خبرنگاران : رشد 66 درصدی صندوق ضمانت صادرات ایران نسبت به سال گذشته
bltراه امروز : تغییر رویکرد رایزنان بازرگانی/ تغییر سرمایه صندوق ضمانت صادرات از ریالی به ارزی/ وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن
bltایران اکونومیست : ریال باید از صادرات حذف شود
bltباشگاه خبرنگاران : صادرات سالیانه 44 میلیاردی برای ایران کم است
bltتسنیم : قانون صندوق ضمانت صادرات بازنگری می شود/ پوشش 1 میلیارد دلاری ریسک صادرات در 5 ماه
bltایران اکونومیست : سرمایه «ریالی» صندوق ضمانت صادرات «ارزی» می شود
bltتسنیم : سرمایه «ریالی» صندوق ضمانت صادرات «ارزی» می شود/ احتمال افزایش سرمایه با منابع صندوق توسعه ملی
bltتسنیم : تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن/ وعده فروشگاه های زنجیره ای برای توقف عرضه کالاهای خارجی دارای مشابه داخل
bltاقتصاد نیوز : قائم مقام وزیر صنعت: عرصه تولید قهرمان ملی می خواهد
bltحزب الله نیوز : لزوم تخصیص سرمایه به صورت ارز به صندوق ضمانت صادرات ایران / صادرات مواد اولیه افتحار نیست
bltایرنا : سخت شدن واردات، به نفع تولید داخل تمام شد
bltمهر نیوز : ریال باید از صادرات حذف شود/افزایش تعداد رایزنان بازرگانی
bltشمانیوز : لزوم تخصیص سرمایه به صورت ارز به صندوق ضمانت صادرات ایران
bltفردا نیوز : 14 برنامه مهم وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو
bltفرتاک نیوز : برنامه های وزارت صمت برای ساماندهی صنعت خودرو
bltآریا : هدف گذاری صادرات 500 میلیون دلاری استان دست یافتنی است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.