مخبر - 1398/06/06 - رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر

رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
مسکن یکی از موضوعاتی است که همواره بحث برسر آن زیاد است. اگرچه در برخی محافل از آمار خانه های فاقد سکنه در کشور می گویند، اما کارشناسان معتقدند که هنوز نیازمند و ساخت مسکن هستیم و امروز نوع نیاز مسکن متفاوت از گذشته شده است و با توجه به قدرت خرید پایین مردم و به خصوص زوج های جوان، ساخت و ساز مسکن ...
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر

به گزارش سازه نیوز ، اگرچه مسکن مهر به عنوان طرح ملی ساخت مسکن دولت نهم در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد برای خانه دار کردن قشرهای ضعیف و آن هم با کمترین هزینه، سروصدای بسیاری به پا کرد، اما در اجرا نتوانست موفق شود و در حالیکه قرار بود طرح دو ساله پیاده شود، اما اجرای آن یک دهه به درازا کشیده شد و دولت روحانی با وجودی که منتقد مسکن مهر بود، اما به عنوان وارث، ملزم به تکمیل آن شد و به گفته کارشناسان دولتی، به دلیل طولانی شدن اجرای مسکن مهر، در پنج سال اخیر دولت نتوانست در بحث مسکن طرح جدیدی پیاده کند.
از سوی دیگر طی دو سال گذشته و به خصوص بعد تحریم های جدید آمریکا، شرایط اقتصاد کشور متفاوت با قبل شد و نوسانات نرخ ارز نیز موجب جهش قیمتی بزرگ در بازار مسکن شد تا جایی که به گفته کارشناسان، با افزایش نرخ تورم، امروز تسهیلات خرید مسکن دیگر پاسخگوی نیاز مردم نیست و از سوی دیگر تمایل به بازارهای موازی از جمله طلا و ارز به دلیل سود بالای آن، رغبت سرمایه گذاری در بخش مسکن را کم کرد و این موجب افزایش نرخ مسکن و به دنبال آن اجاره بها در کشور شد.
با این وجود معاون حوزه مسکن اداره کل راه و شهرسازی اصفهان به خبرنگار ایسنا، می گوید: با توجه به نگاه آقای اسلامی-وزیر راه و شهرسازی به حوزه مسکن به عنوان پروژه محرک دولت، طرح جدید "اقدام ملی، رونق تولید مسکن" در دستور کار قرار گرفت و از مرداد امسال فراخوان مشارکتی برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی برای اجرای آن داده شد. براساس این طرح قرار است 400 هزار مسکن در کل کشور احداث شود.
به گفته ایمان طاهر، در طرح "اقدام ملی، رونق تولید مسکن" قرار است در استان اصفهان نزدیک 40 هزار واحد مسکونی احداث شود که حدود 30 هزار واحد آن در شهرهای جدید بهارستان، مجلسی و فولاد شهر با مشارکت بخش خصوصی ساخته خواهد شد، همچنین ساخت 10 هزار واحد نیز سهمیه اداره کل راه و شهرسازی و بنیاد مسکن است که در مرحله نخست ساخت 5 هزار واحد را به فراخوان دادیم.
او توضیح می دهد: در استان برای جذب سرمایه گذاران و انبوه سازان اراضی دولتی را امکان سنجی کردیم و در نظر است این طرح به عنوان یک پروژه مشارکتی بخش خصوصی به رونق و تولید مسکن کمک کنند.
به همین منظور روز گذشته از سوی حسن روحانی رئیس جمهور، همزمان با پنج استان کشور به صورت ویدئوکنفرانس دستور آغاز عملیات اجرایی ساخت 19 هزار و 92 واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی در استان اصفهان صادر شد.
به گفته حمیدرضا امیرخانی مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان هم در این استان 47 هزار و 500 واحد شده است که 5000 واحد در سطح استان، 21 هزار واحد در شهر بهارستان، 18 هزار واحد در فولاد شهر و 2500 واحد در مجلسی احداث خواهد شد.
حال باید دید آیا اجرای طرح "اقدام ملی، رونق تولید مسکن" می تواند موجب رونق دوباره مسکن و کاهش و ثبات قیمت مسکن شود یا خیر؟ معاون حوزه مسکن اداره کل راه و شهرسازی اصفهان با اعتقاد بر اینکه عوامل متعددی از جمله عدم موازنه عرضه و تقاضا در رکود و یا افزایش نرخ مسکن تاثیرگذار است به خبرنگار ایسنا می گوید: مسکن کالایی است که هر چهار یا پنج سال یک بار دچار جهش قیمتی می شود، وقتی امروز شروع به ساخت مسکن می کنیم، پیدا کردن، خرید زمین، جذب پیمانکار و ... ساخت واحد مسکونی و پایان آن یک پروسه سه ساله است این مدت زمان دلیلی خواهد بود که سال به سال تورم بخش مسکن را نداشته باشیم، اما بعد از پنج سال به یک باره شاهد جهش قیمت مسکن می شویم.
طاهر با بیان اینکه مقایسه کالا به کالا موجب گرانی مسکن می شود، توضیح می دهد: زمانی که قیمت خودرو، دلار، طلا و ... افزایش می یابد، به طور طبیعی مردم نیز در مقایسه انتظار افزایش قیمت مسکن را خواهند داشت و احتمال دارد در شهری قیمت مسکن سه و در نقطه دیگر چهار برابر افزایش یابد، اما نرخ مسکن به طور متوسط در کشور دو برابر افزایش داشته است.
وی تاکید می کند: با توجه به نوسانات نرخ ارز و تورم، نرخ مصالح ساختمانی حدود دو برابر افزایش یافته است و ساختمانی که دو سال پیش متری 800 هزار تومان بود اکنون به یک میلیون و 900 هزار تومان رسیده است.
به اعتقاد او، در صورت کمک دولت و مهار تورم، سرمایه گذاران امروز راغب به سرمایه گذاری در بخش مسکن هستند و این به شرطی است که در بازارهای موازی دوباره شاهد بحران نشویم. البته موضوع مسکن تنها مختص وزارت راه و شهرسازی نیست و وزارت کشور و اقتصاد و امور دارایی نیز باید ورود پیدا کنند تا مردم توان خرید مسکن را پیدا کنند.
او در خصوص نگرانی برخی نسبت به اینکه تجربه مسکن مهر دوباره تکرار نشود، می گوید: در طرح "اقدام ملی، رونق تولید مسکن" الگوی مسکن را به انبوه سازان اعلام می کنیم تا خانه ها به مساحت 80 و 90 متر مطابق با قدرت خرید مردم ساخته شود، همچنین اراضی انتخاب شده مشکل خدمات روبنایی و زیربنایی ندارند و در امکان سنجی آن سعی شده تا اشتباهات مسکن مهر را تکرار نکنیم.
وی در خصوص قیمت مسکن طرح "اقدام ملی، رونق تولید مسکن" توضیح می دهد: طریقه قیمت گذاری مسکن مهر اشتباه بود و ابتدا آن را متری 500 هزار تومان برآورد شد که در نهایت رقم تمام شده آن 700 هزار تومان اعلام شد، بنابراین برای این طرح قیمت تمام شده مشخص نمی کنیم و مسکن براساس بازار و برآورد انبوه سازان ساخته می شود.
دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان اصفهان نیز در خصوص طرح رونق تولید مسکن به خبرنگار ایسنا، می گوید: مصوبه اخیر و تصمیم وزارت راه و شهرسازی مبنی بر این است تا پایان سال 99، 400 هزار واحد مسکونی را به اتمام برساند که 200هزار واحد برای شهرهای جدید، 5 هزار واحد برای شهرهایی با جمعیت زیر 200 هزار نفر و 100 هزار واحد در بافت های فرسوده است با این وجود پیشرفت مراحل عملیاتی این طرح با گذشت زمان مشخص خواهد شد.
احمد تولا در خصوص نگرانی اینکه طرح تولید ملی مسکن به سرنوشت مسکن مهر دچار نشود، می گوید: طرح مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم تا حدودی ادامه پیدا کرد، اما بعد از حدود شش سال طرح تولید ملی مسکن، نخستین اتفاقی است که در مورد مسکن رخ داده، البته مسکن مهرهای نیمه کاره موجود در برخی نقاط کشور تا پایان امسال به اتمام خواهد رسید.
او با اعتقاد بر اینکه هنوز تقاضا برای ساخت مسکن وجود دارد، تصریح می کند: تقاضای بالای مردم برای مسکن نشانه نیاز شهروندان اصفهانی به مسکن است، پس عدم نیاز به مسکن جدید و یا صحبت اینکه خانه های فاقد سکنه داریم، تفکری نادرست است.
تولا در رابطه با قیمت مسکن نیز می گوید: قیمت تمام شده یک واحد ساختمانی حدود پنج تا 10 برابر افزایش یافته است، همچنین در بخش پروانه نظام مهندسی، زمین برای ساختمان و بخش خدمات شاهد افزایش هزینه ها هستیم.
او توضیح می دهد: امروز یک واحد مسکونی به متراژ 100 متر با حداقل قیمت حدود 300 میلیون تومان ساخته می شود و این قیمت کاهش نخواهد یافت، در طرح رونق تولید مسکن نیز، به طور قطع ساختمان ها با مصالح ایرانی خوب و طراحی ساده برای یک خانواده دو یا سه نفری ساخته خواهد شد.
دبیر انجمن انبوه سازان مسکن اصفهان با اعتقاد بر اینکه در این طرح باید قیمت پروانه ساخت، نظام مهندسی و ... کاهش می یافت، تاکید می کند: دو اتفاق دیگر در اجرای این طرح باید رخ دهد که یکی در نظر گرفتن تسهیلات بانکی است و حداقل بین 40 تا 50 درصد قیمت واحد مسکونی را بانک باید پرداخت کند به این معنا که رقم وام مسکن به150 میلیون تومان افزایش یابد.
تولا ادامه می دهد: از سوی دیگر در اجرای این طرح باید قانون پیش فروش اجرا شود تا بتوان بخشی از هزینه ساخت مسکن از سوی انبوه ساز از سوی خود خریداران و به مرور زمان تامین شود، اما امروز به دلیل سختگیری های بسیار این قانون اجرا نمی شود که نیازمند تجدیدنظر در اجرای آن از سوی مجلس هستیم.
با وجودی که امروز بخش خصوصی نگاه مثبتی به اجرای طرح رونق تولید مسکن دارد و معتقد است که طرحی متفاوت از مسکن مهر خواهد بود، اما به نظر می رسد هنوز تامین سرمایه به عنوان یکی از مهمترین الزامات ساخت مسکن، در هاله ای از ابهام است و از سوی دیگر امروز مردم بیش از هر زمانی نیازمند حمایت دولت برای خرید مسکن ارزان هستند.

منبع خبر : سازه نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   ساخت و ساز   تورم   انبوه سازان   مسکن مهر   اجاره بها   قیمت خودرو   مسکن   ریاست جمهوری   بخش خصوصی   خرید آنلاین   عملیات اجرایی   عرضه و تقاضا   خانه دار   نوسان قیمت   گرانی مسکن   پیمانکار   دولت روحانی   مدیرکل راه و شهرسازی   واحد مسکونی   فولاد شهر   حسن روحانی   تحریم های آمریکا   بازار مسکن   افزایش قیمت   سرمایه گذاری   اقتصاد کشور   طلا و ارز   سرمایه گذاران   خرید و فروش مسکن   قیمت روز مسکن   وبا   دولت احمدی نژاد   ساخت مسکن   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
مشرق نیوز
پرطرفدارترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
آفتاب
پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن
روز نو
پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
خبرآنلاین
واحدهای نُقلی یخ خرید مسکن را می شکند؟
ایرنا
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
برنا نیوز
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
ایسنا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت
اقتصادگردان
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
اقدامات غیرکارشناسی ثبات بازار مسکن را از بین می برد
باشگاه خبرنگاران
بزرگترین مشکل مسکن قوانین دست و پا گیر است
تجارت امروز
کاهش 70 درصدی معاملات مسکن و پیش بینی آینده بازار
شبکه خبر
کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
راه دانا
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
حافظ نیوز
شرایط خرید مسکن از دولت
اقتصادگردان
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
ایرنا
گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
جام نیوز
وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
ایران اکونومیست
خبر خوش وزیر راه و شهرسازی در خصوص "مسکن"
فانوس نیوز
اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
دنیای اقتصاد
گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
ایسنا
گرو ههای هدف دو ساله خانه دار می شوند
ایران آنلاین
طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
فرارو
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
غول مسکن عقب نشست/ گرانی مسکن؛ چرا و چگونه؟!
شعار سال
غول مسکن عقب نشست/ گرانی مسکن؛ چرا و چگونه!
آنا نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
خانه دار شدن مردم بدون استفاده از سرمایه گذاری انبوه ساز
بولتن نیوز
شیوه های خانه دار شدن مردم بدون استفاده از سرمایه گذاری انبوه ساز
مهر نیوز
ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
صدا و سیما
سالیانه تولید 600 هزار واحد مسکونی در کشور ضروری است/ کاهش 25 تا 30 درصدی قیمت مسکن تا پایان سال
باشگاه خبرنگاران
دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می دهد؟
دنیای اقتصاد
کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
اتاق خبر
کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال/ مسکن مهر موفق بود
فارس
سمت و سوی تشکیل کمپین ها اشتباه است/ مسائل را ریشه ای حل کنید
ایکنا
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltمشرق نیوز : وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
bltآفتاب : پرطرفدارترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
bltروز نو : پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن
bltخبرآنلاین : پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
bltایرنا : واحدهای نُقلی یخ خرید مسکن را می شکند؟
bltبرنا نیوز : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
bltایسنا : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltاقتصادگردان : تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltباشگاه خبرنگاران : اقدامات غیرکارشناسی ثبات بازار مسکن را از بین می برد
bltتجارت امروز : بزرگترین مشکل مسکن قوانین دست و پا گیر است
bltشبکه خبر : کاهش 70 درصدی معاملات مسکن و پیش بینی آینده بازار
bltراه دانا : کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltحافظ نیوز : کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
bltاقتصادگردان : شرایط خرید مسکن از دولت
bltایرنا : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
bltجام نیوز : گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
bltایران اکونومیست : وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltفانوس نیوز : خبر خوش وزیر راه و شهرسازی در خصوص "مسکن"
bltدنیای اقتصاد : اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
bltایسنا : گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltایران آنلاین : گرو ههای هدف دو ساله خانه دار می شوند
bltفرارو : طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltشعار سال : غول مسکن عقب نشست/ گرانی مسکن؛ چرا و چگونه؟!
bltآنا نیوز : غول مسکن عقب نشست/ گرانی مسکن؛ چرا و چگونه!
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltبولتن نیوز : خانه دار شدن مردم بدون استفاده از سرمایه گذاری انبوه ساز
bltمهر نیوز : شیوه های خانه دار شدن مردم بدون استفاده از سرمایه گذاری انبوه ساز
bltصدا و سیما : ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
bltباشگاه خبرنگاران : سالیانه تولید 600 هزار واحد مسکونی در کشور ضروری است/ کاهش 25 تا 30 درصدی قیمت مسکن تا پایان سال
bltدنیای اقتصاد : دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می دهد؟
bltاتاق خبر : کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
bltفارس : کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال/ مسکن مهر موفق بود
bltایکنا : سمت و سوی تشکیل کمپین ها اشتباه است/ مسائل را ریشه ای حل کنید
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.