مخبر - 1398/06/06 - صادرات سالیانه 44 میلیاردی برای ایران کم است

صادرات سالیانه 44 میلیاردی برای ایران کم است
خیابانی گفت:حجم صادرات سالیانه 44 میلیاردی برای کشوری مانند ایران قطعاً کم است.
صادرات سالیانه 44 میلیاردی برای ایران کم است

فعال شدن میز های کالایی کشوری در سازمان توسعه تجارت

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین نشست شورای هم اندیشی افزایش حمایت های صادراتی در شرایط تحریم با بیان اینکه امروز صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور، قهرمانان ملی هستند و صادرات و تولید در شرایط امروز از نان شب واجب تر است، اظهار کرد: بالارفتن نرخ ارز از یک سو و همچنین شرایط به وجود آمده در صادرات نفت باعث شده تا موقعیت بسیار خوبی برای تولید و صادرات در کشور ایجاد شود؛ چراکه افزایش نرخ ارز، واردات را از صرفه انداخته و همچنین ممنوعیت های وارداتی فضا را برای حضور کالا های تولید داخل در کشور مهیاتر کرده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی ادامه داد: همچنین این شرایط باعث شده تا علاوه بر رونق تولید، فرصت برای ارتقای کیفیت محصولات داخلی نیز افزایش یابد؛ چراکه تا پیش از این، درآمد های هنگفت فروش نفت و مقرون به صرفه بودن واردات اجازه نمی داد تا تولیدکنندگان، کیفیت محصولاتشان را ارتقا دهند و به سرعت کالا های خارجی جایگزین محصولات تولید داخل می شد، ولی امروز این فرصت برای تولیدکنندگان به وجود آمده است.

او با تأکید بر اینکه در شرایط امروز اگر تولیدکننده ای به فکر صادرات نباشد، قطعاً متضرر خواهد شد، افزود: خوشبختانه وضعیت ارزی کشور باعث شده تا بخش عمده ای از کالا های تولید داخل، دارای مزیت صادراتی باشند و از همین رو لازم است تا به جای آنکه برنامه ریزی ها برای صادراتِ تولید مازاد باشد، از همان ابتدا، تولید با هدف صادرات انجام شود.

بیشتر بخوانید: فرصت های تجاری ایران و افغانستان در اتاق تعاون ایران بررسی شد/ پیشنهاد تشکیل کمیته همکاری های مشترک دو کشور

مدرس خیابانی با بیان اینکه حجم صادرات 44 میلیاردی سالیانه، برای کشور ایران قطعاً کم است، گفت: 15 کشور همسایه ما سالانه بیش از 1200 میلیارد دلار واردات دارند، ولی ما سهم بسیار کمی از صادرات کالا به این کشور ها و تأمین نیاز همسایگان خود را داریم و این رقم قطعاً باید افزایش یابد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در ادامه سخنانش با اشاره به نقش جدی صندوق ضمانت صادرات برای توسعه صادرات بخصوص در شرایط تحریم، گفت: در شرایطی که نیاز است ما ریال را از صادرات خود حذف کنیم، متأسفانه سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران به ریال است، در حالیکه این سرمایه باید به صورت ارزی باشد؛ چراکه این احتمال وجود دارد که در صورت ریالی بودن سرمایه این صندوق، با تغییر نرخ ارز، از سرمایه این صندوق کاسته شود. از همین رو لازم است تا اساسنامه صندوق ضمانت صادرات تغییر کند و این موضوع اصلاح شود.

او با بیان اینکه در شرایط تحریمی، هیچ مدیری نباید برای حمایت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان واهمه داشته باشد، از ریسک پذیری صندوق ضمانت صادرات در افزایش پوشش های این صندوق برای صادرکنندگان تقدیر کرد.

مدرس خیابانی با تأکید بر لزوم تغییر کارکرد رایزنان بازرگانی کشورمان و جهت سازمان توسعه تجارت گفت: متأسفانه تا امروز، بعضاً تولیدکنندگان و تجار به دنبال رایزنان می افتادند، ولی باید این وضعیت تغییر کند و رایزنان بازرگانی به دنبال تجار باشند و رایزنان بازرگانی از یک سو راه ورود محصولات ایرانی به کشور های هدف را هموار و از سوی دیگر رفتار رقبای شرکت های ایرانی را در آن کشور ها رصد کنند و گزارشات خود را به فعالان اقتصادی اعلام کنند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با تاکید بر اینکه تمرکز بر تجارت با 15 کشور همسایه یک اولویت است، افزود: علی رغم این اولویت ما باید به تجارت با کشور های دیگر بخصوص شرق آفریقا نیز توجه داشته باشیم.

او با اعلام خبر فعال شدن میز های کالایی و میز های کشوری در سازمان توسعه تجارت گفت: اگر تا امروز صادرکنندگان به دنبال ما می گشتند، باید جهت این مسیر تغییر کند و ما به دنبال آن ها باشیم و میز های کالایی و کشوری در سازمان توسعه تجارت با رصد دقیق ظرفیت های تولید داخل در کشور، تحلیل های درستی درباره نیاز های کشور های هدف ارائه دهند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با بیان اینکه تنها راه عبور از تحریم ها، افزایش تولید و صادرات است، به نقش شرکت های کوچک و متوسط در این بخش اشاره کرد و گفت: ما امروز نیاز داریم تا هم سبد شرکت های تجاری و صادراتی ما متنوع شود و هم سبد کالا های صادراتی کشور توسعه یابد.

مدرس خیابانی با تاکید بر لزوم فاصله گرفتن از موضوع خام فروشی و حرکت به سمت صادرات محصولاتی با ارزش افزوده گفت: این یک واقعیت است که صادرات مواد اولیه، به هیچ وجه افتخار نیست چراکه قرار بر این بود ما مواد اولیه را وارد کنیم و با ایجاد ارزش افزوده، محصولات نهایی را صادر کنیم؛ از همین رو نباید اجازه دهیم که جهت این مسیر عوض شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اعلام خبر تعیین عوارض بر صادرات سنگ آهن بر اساس همین رویکرد، در پاسخ به انتقاداتی که این تصمیم را باعث از دست رفتن ظرفیت های صادراتی کشور می دانند تاکید کرد: ما با اعمال عوارض بر صادرات سنگ آهن به دنبال آن هستیم که بجای صادرات مواد خام، به سمت صادرات شمش و حتی مقاطع فولادی برویم که ارزش افزوده بالایی دارند و این تصمیم به هیچ وجه باعث از دست رفتن ظرفیت های صادراتی ما نمی شود بلکه ظرفیت های صادراتی را در صادرات کالا های با ارزش تر فراهم می کند.

وی بیان کرد: ما به دنبال آن هستیم که اگر در کشور پتانسیلی برای تولید محصولات نهایی وجود داشته باشد، حتماً با تنظیم نرخ عوارض صادراتی، صادرات مواد خام را کنترل کنیم.

مدرس خیابانی «برندسازی کالا های ایرانی» را یک ضرورت دانست و با تأکید بر لزوم حمایت از برند های ایرانی گفت: نکته قابل توجه اینجاست که نقطه تماس کالای ایرانی با مصرف کنندگان و مشتریان، شبکه توزیع است؛ از همین رو در جلسه اخیری که با فروشگاه های زنجیره ای داشتم، آن ها پیش قدم شدند تا عرضه کالا های خارجی را در این فروشگاه ها را که تولید مشابه در داخل کشور دارند، متوقف کنند.

او با بیان اینکه برند ها یک اعتبار قابل توجه هستند، گفت: ما پیشنهاد دادیم که با توجه به اعتبار بالای برندها، برند های مطرح بتوانند به عنوان بخشی از ضمانت نامه ها پذیرفته شوند.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
صادرات   وارداتی   صادرکنندگان   محصولات ایرانی   محصولات داخلی   وزیر صنعت معدن و تجارت   همسایگان   امور بازرگانی   تجار   قیمت دلار   هم اندیشی   کشور همسایه   کالای ایرانی   سرمایه   درآمد   افزایش قیمت   صادرات نفت   تولیدکنندگان   بازرگانی   رونق تولید   فروش نفت   توسعه صادرات   سازمان توسعه تجارت   فعالان اقتصادی   ایران و افغانستان   صادرات کالا   صندوق ضمانت صادرات  
اخبار مرتبط
قائم مقام وزیر صمت: آرامش بازار کالاها متاثر از تثبیت نرخ ارز است
پانا
آرامش بازار کالاها متاثر از تثبیت نرخ ارز است
مهر نیوز
صادرات غیر نفتی راه نفس اقتصاد ایران را باز می کند؟
نامه نیوز
پایه بی پایه پایگاه های صادراتی خراسان شمالی در بازارهای هدف خارجی
ایسنا
توسعه صادرات به همسایگان؛ از آرمان تا واقعیت!
ایران آنلاین
مشکلات بودجه ای رایزنان بازرگانی رفع می شود
اقتصادگردان
از 10 درصد ظرفیت بندر چابهار استفاده می کنیم/ در حال برطرف کردن مشکلات بودجه ای رایزنان هستیم/ تنوع بخشی در سه حوزه صادرات در دستور کار قرار گرفته است
خبرگزاری ایلنا
نقشه 1400 صادرات
شعار سال
کاهش 22 درصدی واردات در سال 97/ صادرات کالا با ارز 4200 تومانی، ممنوعیت دائمی گرفت
فانوس نیوز
آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تجارت
بولتن نیوز
راهکارهای فتح بازار همسایگان/ نقشه 1400 صادرات
اقتصاد آزاد
فعالان اقتصادی راهکارهای فتح بازار همسایگان را ارائه کردند؛ نسخه صادرات 1400
اقتصاد نیوز
اساسنامه صندوق با شرایط جدید کشور باید اصلاح و بازبینی شود
شعار سال
تغییر ماموریت سکاندار تجارت
بانکداری ایرانی
جزئیات برنامه های دولت برای حمایت از صادرات در دوره تحریم
اقتصاد نیوز
تغییر رویکرد رایزنان بازرگانی/ تغییر سرمایه صندوق ضمانت صادرات از ریالی به ارزی/ وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن
راه امروز
تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن
صبحانه با خبر
ریال باید از صادرات حذف شود
ایران اکونومیست
سرمایه «ریالی» صندوق ضمانت صادرات «ارزی» می شود
ایران اکونومیست
سرمایه «ریالی» صندوق ضمانت صادرات «ارزی» می شود/ احتمال افزایش سرمایه با منابع صندوق توسعه ملی
تسنیم
تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن/ وعده فروشگاه های زنجیره ای برای توقف عرضه کالاهای خارجی دارای مشابه داخل
تسنیم
قائم مقام وزیر صنعت: عرصه تولید قهرمان ملی می خواهد
اقتصاد نیوز
لزوم تخصیص سرمایه به صورت ارز به صندوق ضمانت صادرات ایران / صادرات مواد اولیه افتحار نیست
حزب الله نیوز
سخت شدن واردات، به نفع تولید داخل تمام شد
ایرنا
ریال باید از صادرات حذف شود/افزایش تعداد رایزنان بازرگانی
مهر نیوز
لزوم تخصیص سرمایه به صورت ارز به صندوق ضمانت صادرات ایران
شمانیوز
اقدامات وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو
صراط
14 برنامه مهم وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو
فردا نیوز
اقدامات وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو/پرداخت 4 هزار میلیارد تومان به خودروسازان برای تزریق در قطعه سازی
باشگاه خبرنگاران
اقدامات تاثیرگذار وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو
صدا و سیما
14 نسخه وزارت صنعت برای بهبود وضعیت صنعت خودرو/ افزایش تولید در راه است
تسنیم
برنامه های وزارت صمت برای ساماندهی صنعت خودرو
فرتاک نیوز
هدف گذاری صادرات 500 میلیون دلاری استان دست یافتنی است
آریا
هدف ما از حضور در اکسپو افزایش صادرات است
شبستان
افزایش صادرات هدف ایران در اکسپوی 2020
خبرگزاری موج
برنامه های اقتصادی دولت تدبیر و امید، استفاده بیشتر از ظرفیت های بخش تعاونی و خصوصی است
خبرگزاری ایلنا
برنامه های اقتصادی دولت تدبیر و امید، استفاده بیشتر از ظرفیت های بخش تعاونی و خصوصی است/هدف گذاری صادرات 500 میلیون دلاری استان دست یافتنی است
برنا نیوز
هدف گذاری صادرات 500 میلیون دلاری گیلان
ایرنا
راه اندازی «ستاد توسعه صادرات»
راه امروز
بسیج رایزنان صادراتی در 15 کشور/واردات کاهشی شد
ایران آنلاین
اخبار مرتبط
bltپانا : قائم مقام وزیر صمت: آرامش بازار کالاها متاثر از تثبیت نرخ ارز است
bltمهر نیوز : آرامش بازار کالاها متاثر از تثبیت نرخ ارز است
bltنامه نیوز : صادرات غیر نفتی راه نفس اقتصاد ایران را باز می کند؟
bltایسنا : پایه بی پایه پایگاه های صادراتی خراسان شمالی در بازارهای هدف خارجی
bltایران آنلاین : توسعه صادرات به همسایگان؛ از آرمان تا واقعیت!
bltاقتصادگردان : مشکلات بودجه ای رایزنان بازرگانی رفع می شود
bltخبرگزاری ایلنا : از 10 درصد ظرفیت بندر چابهار استفاده می کنیم/ در حال برطرف کردن مشکلات بودجه ای رایزنان هستیم/ تنوع بخشی در سه حوزه صادرات در دستور کار قرار گرفته است
bltشعار سال : نقشه 1400 صادرات
bltفانوس نیوز : کاهش 22 درصدی واردات در سال 97/ صادرات کالا با ارز 4200 تومانی، ممنوعیت دائمی گرفت
bltبولتن نیوز : آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تجارت
bltاقتصاد آزاد : راهکارهای فتح بازار همسایگان/ نقشه 1400 صادرات
bltاقتصاد نیوز : فعالان اقتصادی راهکارهای فتح بازار همسایگان را ارائه کردند؛ نسخه صادرات 1400
bltشعار سال : اساسنامه صندوق با شرایط جدید کشور باید اصلاح و بازبینی شود
bltبانکداری ایرانی : تغییر ماموریت سکاندار تجارت
bltاقتصاد نیوز : جزئیات برنامه های دولت برای حمایت از صادرات در دوره تحریم
bltراه امروز : تغییر رویکرد رایزنان بازرگانی/ تغییر سرمایه صندوق ضمانت صادرات از ریالی به ارزی/ وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن
bltصبحانه با خبر : تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن
bltایران اکونومیست : ریال باید از صادرات حذف شود
bltایران اکونومیست : سرمایه «ریالی» صندوق ضمانت صادرات «ارزی» می شود
bltتسنیم : سرمایه «ریالی» صندوق ضمانت صادرات «ارزی» می شود/ احتمال افزایش سرمایه با منابع صندوق توسعه ملی
bltتسنیم : تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن/ وعده فروشگاه های زنجیره ای برای توقف عرضه کالاهای خارجی دارای مشابه داخل
bltاقتصاد نیوز : قائم مقام وزیر صنعت: عرصه تولید قهرمان ملی می خواهد
bltحزب الله نیوز : لزوم تخصیص سرمایه به صورت ارز به صندوق ضمانت صادرات ایران / صادرات مواد اولیه افتحار نیست
bltایرنا : سخت شدن واردات، به نفع تولید داخل تمام شد
bltمهر نیوز : ریال باید از صادرات حذف شود/افزایش تعداد رایزنان بازرگانی
bltشمانیوز : لزوم تخصیص سرمایه به صورت ارز به صندوق ضمانت صادرات ایران
bltصراط : اقدامات وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو
bltفردا نیوز : 14 برنامه مهم وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو
bltباشگاه خبرنگاران : اقدامات وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو/پرداخت 4 هزار میلیارد تومان به خودروسازان برای تزریق در قطعه سازی
bltصدا و سیما : اقدامات تاثیرگذار وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو
bltتسنیم : 14 نسخه وزارت صنعت برای بهبود وضعیت صنعت خودرو/ افزایش تولید در راه است
bltفرتاک نیوز : برنامه های وزارت صمت برای ساماندهی صنعت خودرو
bltآریا : هدف گذاری صادرات 500 میلیون دلاری استان دست یافتنی است
bltشبستان : هدف ما از حضور در اکسپو افزایش صادرات است
bltخبرگزاری موج : افزایش صادرات هدف ایران در اکسپوی 2020
bltخبرگزاری ایلنا : برنامه های اقتصادی دولت تدبیر و امید، استفاده بیشتر از ظرفیت های بخش تعاونی و خصوصی است
bltبرنا نیوز : برنامه های اقتصادی دولت تدبیر و امید، استفاده بیشتر از ظرفیت های بخش تعاونی و خصوصی است/هدف گذاری صادرات 500 میلیون دلاری استان دست یافتنی است
bltایرنا : هدف گذاری صادرات 500 میلیون دلاری گیلان
bltراه امروز : راه اندازی «ستاد توسعه صادرات»
bltایران آنلاین : بسیج رایزنان صادراتی در 15 کشور/واردات کاهشی شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.