مخبر - 1398/06/06 - کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟

کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟
«طرح اقدام ملی مسکن» جدی ترین برنامه وزارت راه و شهرسازی در شش سال اخیر به منظور تولید مسکن در کشور محسوب می شود.
کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟

طرح اقدام ملی، طرح ضربتی وزارت راه و شهرسازی است که برای ساماندهی به وضعیت مسکن چند ماه پس از کنار رفتن عباس آخوندی و حضور محمد اسلامی در وزارت راه و شهرسازی مطرح شد و قرار است ساخت تعدادی از این واحدها شروع شود. بر اساس این طرح، قرار است 400 هزار واحد مسکونی تا سال 1400 ساخته و تحویل متقاضیان شود.

ساخت این تعداد مسکن با توجه به نرخ ازدواج هایی که در کشور در طول یک سال اتفاق می افتد برای جامعه هدف افراد متوسط رو به پایین در نظر گرفته شده است. برای ساخت این تعداد واحد مسکونی 200 هزار واحد آن سهم شهرهای جدید است، صد هزار واحد آن در طرح بازآفرینی شهری ساخته می شود و صد هزار واحد آن هم به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. با رشد شدید قیمت مسکن، لزوم ورود وزارت راه و شهرسازی برای کنترل این وضعیت ضروری بود هرچند عباس آخوندی در پنج سال وزارت خود به این مهم اعتقاد نداشت. عملیات اجرایی بخشی از واحدهای مسکونی این طرح که به اذعان محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی سالانه نیازمند صدهزار میلیارد تومان منابع مالی برای تأمین 60 درصد مبلغ ساخت واحدهاست در شهرهای مختلف کشور آغازشده است.

رئیس جمهور هم به همه دستگاه های کشور ابلاغ کرده همه زمین های خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا آنها را برای تولید مسکن واگذار کنند. بیشترین بخش از قیمت تمام شده برای تولید مسکن مربوط به زمین است و از آنجا که دولت برای کنترل بازار مسکن و رونق آن وارد شده است، با اختصاص زمین های دولتی برای ساخت به بخش خصوصی و دیگر اقداماتی که در این طرح برای کاهش قیمت تمام شده انجام شده است، می توان امیدوار بود از بحران به وجود آمده در یک سال اخیر گذر کرد و شاهد آرامش در بازار مسکن باشیم.

مالکیت انبوه ساز بر پروژه، شاه بیت مشکلات مسکن مشارکتی

دولت قرار است در قالب طرح اقدام ملی به ساخت 400 هزار واحد مسکونی تا پایان سال 1400 بپردازد، در حالی که شیوه اتخاذی برای ساخت مسکن در این طرح، اهداف دولت را محقق نخواهد کرد.

اخیرا وزارت راه و شهرسازی برای پایان دادن به وضعیت رکود ساخت وساز، ساخت 400 هزار واحد مسکونی را در قالب طرح اقدام ملی برنامه ریزی کرده است. در این راستا مطابق برنامه ریزی انجام شده، قرار است عملیات اجرایی تعداد 150 هزار واحد مسکونی متعلق به برنامه مذکور نیز در هفته جاری با حضور رئیس جمهور آغاز شود.

بنا به گفته های مازیار حسینی، معاون سابق مسکن وزارت راه و شهرسازی قرار است نیمی از واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی به شیوه مشارکت با انبوه ساز ساخته شود. همچنین علی نبیان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان زمین و مسکن، با اشاره به آغاز عملیاتی شدن طرح اقدام ملی در کشور، گفت: براساس این طرح، ظرف دو سال آینده 400 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور ساخته خواهد شد. نبیان اخیرا در بازدید از طرح ملی شهر اندیشه هم بیان کرد: «یک هزار میلیارد تومان پروژه را آغاز کردیم که از این میزان سهم سرمایه گذاری بخش خصوصی 700 میلیارد تومان است و ما تنها زمین را به عنوان آورده دولت پای کار آورده ایم.»

به نظر می رسد طبق گفته مسؤولان وزارت راه و شهرسازی، با توجه به آورده بخش خصوصی در پروژه تا 70 درصد از مالکیت واحدهای تکمیل شده در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت.

در شیوه مشارکتی ساخت مسکن، دولت زمین را در اختیار انبوه ساز قرار داده و انبوه ساز نیز عملیات ساخت را برعهده می گیرد؛ درنهایت نیز با توجه به آورده اولیه، مالکیت واحدها به هر بخش تفویض می شود. این روش ساخت مسکن، به واسطه مالکیت انبوه ساز بر واحدهای مسکونی تکمیل شده، نقاط تاریک فراوانی ایجاد می کند. در همین راستا سید احسن علوی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در بیان اشکالات وارده به مالکیت انبوه ساز در مسکن مشارکتی گفت: این که بخشی از واحدها در اختیار انبوه ساز قرار می گیرد، محل اشکال است؛ چرا که افزایش قیمت سالانه زمین که دولت آن را می آورد، خیلی بیشتر از افزایش قیمت مصالح ساختمانی و سایر نهاده های تولید است. در حقیقت هرکدام از معایب مسکن مشارکتی که در ادامه به آنها می پردازیم، به تنهایی می تواند، از تحقق اهداف دولت در زمینه تولید مسکن جلوگیری کند.

محمد عدالتخواه، تحلیلگر بازار مسکن نیز در خصوص مسکن مشارکتی گفت: دولت باید از همان ابتدای روی کار آمدن، مشکلات مسکن مهر را حل می کرد و به بخش مسکن رونق می بخشید نه این که هر از چند گاهی طرحی را مطرح کرده و در آخر هم نتواند آن را انجام دهد و این طرح ها در حرف باقی بمانند.

وی افزود: دهک های پایین جامعه به هیچ عنوان پول خریدن زمین را برای صاحب خانه شدن ندارند به همین دلیل به نظر می رسد این طرح نیز نتواند مشکلی را در بخش مسکن حل کند چون قیمت خانه با ساخته شدن توسط انبوه ساز گران شده و این طبقه به هیچ وجه صاحب زمین نمی شوند.

عامل ظهور سلاطین مسکن

اولین پیامد مالکیت انبوه ساز بر واحدهای ساخته شده، ایجاد فضای سوداگری در بازار مسکن است. در حقیقت با توجه به این که بخش اعظمی از واحدها در اختیار انبوه ساز است، می تواند با قیمت سازی و همچنین احتکار واحدهای مسکونی، دست به سوداگری بزند.

در همین راستا هادی بهادری، نایب رئیس دوم کمیسیون عمران مجلس، با بیان این نکته که در طرح اقدام ملی تنها جنبه تولید مسکن لحاظ شده، گفت: متاسفانه دولت در بحث سوداگری نگاه منفعلانه دارد. به نظر می رسد وزارت راه و شهرسازی، تمرکز خود را بر افزایش تولید گذاشته است. این در حالی است که با وضع مالیات های تنظیمی مثل مالیات بر خانه های خالی می توان 5/2 میلیون واحد مسکونی خالی و 9/2 میلیون واحد دو مسکنی را روانه بازار کرد و شرایط عرضه را بهبود بخشید. درواقع مساله امروز مسکن، مساله سوداگری است.

در همین زمینه مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس، ضمن اشاره به این که مالکیت انبوه ساز بر اکثریت واحدها، ممکن است زمینه های سوداگری را فراهم آورد، گفت: در تولید انبوه مسکن، انبوه ساز باید مکلف شود در مدت ساخت معلوم، زمان مشخص برای فروش و همچنین فروش به متقاضیانی که دولت صلاحیت آن را تأیید می کند در این طرح وارد شود. در حقیقت باید نحوه تأمین زمین افراد واجد شرایط تسهیلات و زمانی که مسکن به دست مردم می رسد موردبازنگری قرار داده شود و این طرح جای کار کارشناسی بیشتری دارد.

طرح هایی که تمام نمی شوند

یکی از مشکلات دیگر ساخت مسکن به شیوه مسکن مشارکتی، طولانی شدن زمان ساخت است؛ زیرا انبوه ساز برای افزایش زمان ساخت انگیزه دارد و می تواند با طولانی کردن روند ساخت واحد مسکونی، عایدی بیشتری را نصیب خود کند. در همین خصوص ابوالفضل نوروزی، کارشناس مسکن، ضمن اشاره به معایب طرح های مشارکتی گفت: سازنده با آن که زمین رایگان در اختیار دارد، ولی ساخت واحد را طولانی می کند تا بتواند سود به دست آمده را برای خود افزایش دهد.

کاهش قیمت بازار در توان مسکن مشارکتی نیست

ساخت مسکن به شیوه مشارکتی توانایی سامان دادن بازار را نخواهد داشت؛ زیرا مصرف کننده نهایی در ابتدای پروژه جایی نداشته و مالکیت واحدهای مسکونی نیز به او تعلق ندارد.

در همین خصوص مجید کیانپور، نماینده مجلس، ضمن بیان این که طرح های تولید انبوه مسکن، باید به نحوی مدیریت شود تا واحد مسکونی با قیمت مناسب به دست مصرف کننده نهایی برسد، گفت: در مسکن مشارکتی نحوه قیمت گذاری در بهترین حالت بر مبنای قیمت روز و قیمتی است که انبوه ساز تعیین می کند. درنتیجه مسکن با قیمت مناسب در اختیار متقاضی قرار نخواهد گرفت.

دولت باید برای انبوه سازان شرط بگذارد

فرشید ایلاتی، کارشناس حوزه مسکن درخصوص طرح ملی اقدام گفت: دولت یازدهم و دوازدهم در شش سال اخیر در بخش مسکن هیچ فعالیتی نکرده بود و طرح جدید را باید به فال نیک گرفت.

وی افزود: آقای آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی، بحث مسکن اجتماعی را مطرح کرد، ولی هیچ وقت مسکنی در این قالب ساخته نشد، آقای اسلامی نیز چندین ماه است که بحث مسکن مشارکتی را در قالب طرح اقدام ملی مطرح می کند ولی هنوز این پروژه نیز شروع نشده، با این حال اکثر کارشناسان به همین حداقل ها نیز راضی هستند.

کارشناس حوزه مسکن یکی از اشکالات این طرح را واگذاری طولانی مدت زمین به پیمانکار یا انبوه ساز خواند و تصریح کرد: این امر نتایج بدی در پی خواهد داشت و دولت با این کار به نتایج مطلوب خود در بخش مسکن نخواهد رسید، چون پیمانکار (انبوه ساز) پروژه را طولانی خواهد کرد و در مدت معلوم، آن را به سرانجام مطلوب نمی رساند تا از تورم زمین به نفع خود استفاده کند، کما این که این امر مسبوق به سابقه است.

ایلاتی افزود: از پیمانکاران ضمانت های سفت و سختی خواسته شده است تا در این پروژه ها مشارکت داشته باشند ولی اگر بحث واگذاری زمین منتفی بشود و مالکیت زمین در اختیار دولت باشد (مثل مسکن مهر) باید ضمانت های کمتری از پیمانکار گرفته شود و آنها صرفا به ساخت وساز بپردازند.

وی اذعان کرد: با انجام این کار طبیعتا از میزان تقاضا برای سرمایه گذاری در مسکن مشارکتی کاسته خواهد شد و تنها افرادی از بخش خصوصی به این امر ورود می کنند که قصدشان ساخت وساز است، نه این که زمین را بگیرند و پروژه را معطل ساخته و بخواهند برنامه های خود را پیاده کنند.

این کارشناس حوزه مسکن با اشاره به افراد متقاضی برای ثبت نام واحدهای مسکن مشارکتی گفت: در ساخت مسکن مشارکتی باید اختلافات جمعیتی را در نظر بگیریم مثلا انتقادی که به مسکن مهر وارد می کردند این بود که این مساکن را در مناطق دور از شهر می ساختند تا همه فقرا در آنجا تجمیع شوند که این از لحاظ اجتماعی و جدا افتادگی جمعیتی سبب مشکلات زیادی می شد.

اقتصادآنلاین

منبع خبر : بازار نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «بازار نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عباس آخوندی   منابع مالی   مازیار حسینی   مسکن   واحدهای مسکونی   بخش خصوصی   بنیاد مسکن انقلاب اسلامی   وزارت راه و شهرسازی   عملیات اجرایی   رئیس جمهور   قیمت تمام شده   علی نبیان   واحد مسکونی   انبوه   وضعیت مسکن   مشکلات مسکن   تفویض   بازار مسکن   سرمایه گذاری   بحران   دولت تدبیر و امید   قیمت روز مسکن   بازآفرینی شهری   ساخت مسکن   شهر جدید اندیشه   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
احداث 21 هزار واحد مسکونی "طرح اقدام ملی" در آذربایجان غربی آغاز شد
ایرنا
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
روز پلاس
تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
افکار نیوز
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
مردم سالاری
تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
ایسنا
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
روز نو
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
ایران جیب
طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
بانکداری ایرانی
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
مهر نیوز
پشت پرده استعفای یک معاون وزیر موفق
مشرق نیوز
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی، اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
اقتصادگردان
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی
صراط
برنامه دولت تامین زمین رایگان برای انبوه سازان
بانکداری ایرانی
بازآفرینی شهری اولویت بخش مسکن /دسترسی به خدمات زیربنایی از ویژگی های طرح بازآفرینی شهری
باشگاه خبرنگاران
تاکید دولت بر نوسازی بافت های فرسوده و بازآفرینی شهری
خبرگزاری ایلنا
طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
فرارو
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
بازآفرینی شهری اولویت اول دولت
ایران آنلاین
عملیات اجرایی ساخت 110 هزار مسکن آغازشد
آریا
ثبات قیمت در مسکن/خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور است
عصر مالی
شهریور آرام بازار مسکن پایتخت
صبحانه با خبر
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
آرا نیوز
شهریور آرام بازار مسکن
بانکداری ایرانی
عملیات اجرایی 12 هزار و 250 واحد مسکونی در خراسان جنوبی آغاز شد
سایت جماران
امید به خانه دار شدن مردم در شهرهای بزرگ به کمتر از 10 سال می رسد/ اتصال صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی تولید مسکن
خبرگزاری ایلنا
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
پشت پرده زلزله در معاونت مسکن
اقتصاد نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
شیوه های خانه دار شدن مردم بدون استفاده از سرمایه گذاری انبوه ساز
ایران جیب
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
آرا نیوز
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
مهر نیوز
ابهاماتی درباره آغاز تولید 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی
فارس
طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
نامه نیوز
فوری/طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
کارگر آنلاین
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
ناطقان نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltایرنا : احداث 21 هزار واحد مسکونی "طرح اقدام ملی" در آذربایجان غربی آغاز شد
bltروز پلاس : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
bltافکار نیوز : تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltمردم سالاری : تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
bltایسنا : تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
bltروز نو : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltایران جیب : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
bltبانکداری ایرانی : طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
bltمهر نیوز : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
bltمشرق نیوز : پشت پرده استعفای یک معاون وزیر موفق
bltاقتصادگردان : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی، اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
bltصراط : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی
bltبانکداری ایرانی : برنامه دولت تامین زمین رایگان برای انبوه سازان
bltباشگاه خبرنگاران : بازآفرینی شهری اولویت بخش مسکن /دسترسی به خدمات زیربنایی از ویژگی های طرح بازآفرینی شهری
bltخبرگزاری ایلنا : تاکید دولت بر نوسازی بافت های فرسوده و بازآفرینی شهری
bltفرارو : طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltایران آنلاین : بازآفرینی شهری اولویت اول دولت
bltآریا : عملیات اجرایی ساخت 110 هزار مسکن آغازشد
bltعصر مالی : ثبات قیمت در مسکن/خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور است
bltصبحانه با خبر : شهریور آرام بازار مسکن پایتخت
bltآرا نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
bltبانکداری ایرانی : شهریور آرام بازار مسکن
bltسایت جماران : عملیات اجرایی 12 هزار و 250 واحد مسکونی در خراسان جنوبی آغاز شد
bltخبرگزاری ایلنا : امید به خانه دار شدن مردم در شهرهای بزرگ به کمتر از 10 سال می رسد/ اتصال صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی تولید مسکن
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltاقتصاد نیوز : پشت پرده زلزله در معاونت مسکن
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltایران جیب : شیوه های خانه دار شدن مردم بدون استفاده از سرمایه گذاری انبوه ساز
bltآرا نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
bltمهر نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
bltفارس : ابهاماتی درباره آغاز تولید 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی
bltنامه نیوز : طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
bltکارگر آنلاین : فوری/طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
bltناطقان نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.