مخبر - 1398/06/05 - فارس | بازیابی شکوه جهانی دیار کهن

فارس | بازیابی شکوه جهانی دیار کهن
شیراز- ایرنا- «مرکز فرهنگی و پرچمدار تمدن باستانی ایران» عنوانی بود که رئیس جمهوری چهارم شهریورماه هنگام افتتاح ویدئوکنفرانس طرح های توسعه روستایی استان فارس به کار برد.
فارس | بازیابی شکوه جهانی دیار کهن

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این آیین از استان فارس به عنوان مرکز مهم فرهنگی و گردشگری در کشور یاد کرد و گفت: استان فارس مرکز بسیار مهم برای گردشگری ایران است که حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع)، آثار تاریخی مهم و توانایی جذب گردشگران سلامت از جمله ظرفیت های آن است.

در چنین افق نگاهی، تلاش های دولتمردان در یک سال گذشته در استان فارس در راستای بازشناساندن ظرفیت های گردشگری فارس درعرصه بین الملل برجسته به نظرمی رسد.
ثبت جهانی آباده به عنوان شهر جهانی منبت، تلاش برای ثبت شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، ثبت آثار تاریخی دوره ساسانی در فهرست میراث جهانی یونسکو و ... از رخدادهای مهم در حوزه گردشگری فارس است.
با این وجود، تلاش های دولتمردان در استان فارس طی یک سال گذشته در سایر حوزه ها نیز پررنگ بوده و تکاپو برای حرکت چرخ صنعت و رفع موانع تولید، توسعه صادرات، تسهیل جذب سرمایه گذاری با صدور مجوزهای بی نام و توسعه راه ها و زیرساخت ها همچون بخش های آب و برق از محورهای کلیدی کارنامه عملکردی دولت در این استان محسوب می شود.
توسعه کشت گلخانه ای در کنار اصلاح الگوی کشت از برنامه های محوری دولت برای فارس، دیار آسیب دیده از خشکسالی است که از این طریق، جایگاه استان در تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور حفظ و ارتقا می یابد.
هفته دولت ( دوم تا هشتم شهریورماه) فرصتی است برای مرور کارنامه دولتمردان در حوزه های مختلف؛ هفته ای که رهاورد آن برای 29 شهرستان استان فارس افتتاح 821 پروژه با اعتباری افزون بر سه هزار و 200 میلیارد تومان این استان است.
به گفته استاندار فارس، علاوه بر این طرح ها، تا پایان امسال تعداد قابل توجهی پروژه به ارزش 30 هزار میلیارد تومان افتتاح خواهد شد که افتتاح این این حجم پروژه ظرف یک سال در طول 40 سال گذشته بی سابقه بوده است.

رونمایی از لوح ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت با حضور نماینده اتحادیه جهانی صنایع دستی / بهمن 1397 جاذبه های جدید در تقویم جهانی گردشگری
ازجمله دستاوردهای دولت در حوزه میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس می توان به پیگیری ثبت سه شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت، ثبت نشان جغرافیایی خاتم شیراز در سازمان مالکیت فکری و معنوی (وایپو) و همچنین زمینه سازی ثبت جهانی شیراز به عنوان شهر صنایع دستی اشاره کرد که مورد اول در یکسال اخیر محقق و آباده بعنوان شهر جهانی منبت شناخته شد.
همچنین به گفته مسئولان، مراحل ثبت نشان جغرافیایی خاتم شیراز نیز مراحل نهایی خود را طی کرده و در نخستین گام شیراز به عنوان شهر ملی صنایع دستی ثبت شد تا مقدمات جهانی شدن این عنوان تسهیل شود.
ایجاد بیش از هزار مورد اشتغال در حوزه صنایع دستی روستایی و همچنین ایجاد 70 بازارچه صنایع دستی در سال 97 و همچنین ایجاد 65 فروشگاه جدید در این حوزه در سال جاری در مجتمع تجاری مهستان شیراز از جمله اقدامات دولت در این حوزه بوده است.
ایجاد زمینه حضور فعالین عرصه صنایع دستی این استان در نمایشگاه خارجی در کشورهای قبرس، مجارستان، گرجستان، ترکیه و … و افزایش 17 درصدی صادرات صنایع دستی استان طی یکسال گذشته از جمله دیگر دستاوردهای این بخش است.
ثبت میراث ناملموس و احیای رشته های منسوخ شده صنایع دستی از جمله هنر سیاه چادربافی و مسگری در فارس نیز طی یکسال اخیر حاصل شده است.
در یکسال گذشته بیش از هزار طرح در حوزه صنایع دستی از تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر با اعتباری افزون بر 200 میلیارد ریال بهرمند شده اند که این مساله در رونق تولید و اشتغالزایی این استان تأثیر مثبتی داشته است.
ثبت جهانی پرونده محور باستان شناسی ساسانی در استان فارس از جمله دیگر دستاوردهای دولت طی سال 97 در فارس بود که با این اقدام تعداد آثار تاریخی ثبت جهانی شده فارس از چهار به 11 اثر افزایش یافت.
محور ساسانی شامل کاخ ساسانی در سروستان، مجموعه فیروزآباد شامل شهرگور، بنای موسوم به آتشکده و کاخ اردشیر و مجموعه آثار دوره ساسانی بیشاپور کازرون شامل شهر تاریخی بیشابور، نقوش برجسته تنگ چوگان و غار شاپور است.

انعقاد تفاهم نامه شرکت اتریشی پارس سراگ ورد برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری فارس / اردیبهشت 98 جذب سرمایه گذاری خارجی
جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای طرح های استان فارس طی یکسال گذشته از محورهای تلاش دولتمردان در این استان بوده است. در حوزه داخلی، صدور مجوزهای بی نام برای کاهش بروکراسی و در حوزه خارجی، مراودات با کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا برای جذب سرمایه های آن سوی مرزها حائز اهمیت بوده است.
استاندار فارس میزان سرمایه گذاری خارجی انجام شده در استان طی پنج ماه امسال را 44 میلیون دلار برآورد کرد و گفت: در جهت افزایش این سرمایه گذاری ها تلاش شد که فرایندهای پیچیده و سخت اداری کاهش یابد.
این آمار گویای آن است که استان فارس از جمله استان های موفق در جذب سرمایه گذاری خارجی است، طی یکسال گذشته دولت قدم های خوبی دراین عرصه در فارس برداشته است به گونه ای که گفته شده فارس در زمره پنج استان برتر کشور در جذب سرمایه گذاری خارجی است.
همچنین 276 فرصت سرمایه گذاری در 2 سال گذشته در این استان فراهم و به سرمایه گذاران داخلی و خارجی ارائه شد.این فرصت های سرمایه گذاری در قالب نقشه راه تامین مالی خارجی به ارزش افزون بر 27 میلیارد دلار شناسایی شده است.
در حوزه سرمایه گذاری داخلی نیز ١٢٩ مجوز بدون نام جهت کاهش بروکراسی اداری و مدیریت زمان برای سرمایه گذاران متفاضی در بخش صنعت و معدن و صنایع تبدیلی کشاورزی استان فارس صادر شده است.
بنا بر اعلام استاندار فارس، ١٢ طرح از این تعداد طرح در مرحله درخواست متقاضی و طی مسیر عملیاتی شدن است.
بر این اساس، ٧١ مورد از این مجوزهای بدون نام مربوط به صنعت و معدن و ٥٨ مورد مربوط به صنایع تبدیلی کشاورزی و گلخانه ای است.

صادرات استان فارس در یک نگاه

سال صادرات (میلیون دلار)
1394 600
1395 1023
1396 1333
1397 1376
توسعه صادرات
آمارها همچنین از به ثمر رسیدن تلاش ها برای توسعه صادرات در استان فارس با وجود محدودیت های فرارو در عرصه بین الملل حکایت دارد.
آمار ارائه شده از سوی استاندار فارس حاکی از آن است که در سال 94 ، میزان صادرات استان به خارج کشور حدود 600 میلیون دلار بود که این رقم در سال 95 به 1023 میلیون دلار رسید.
بر این اساس، این روند صعودی در سال های بعد نیز ادامه یافت به گونه ای که در سال های 96 و 97 به ترتیب 1333 میلیون دلار و 1376 میلیون دلار محصولات استان فارس به خارج کشور صادر شد.
در این میان، استان فارس از جمله استان های شاخص در صادرات به قطر محسوب می شود به گونه ای که در 2 سال اخیر، 25 درصد صادرات ایران به این کشور از استان فارس صورت گرفته است.
نمایشگاه بین المللی فارس نیز در سالی که گذشت موفق شد نمایشگاه طلا و جواهر را پس از هفت سال وقفه احیا کند؛ همچنین برگزاری نخستین نمایشگاه صنایع سبک و متوسط و نیز ایجاد پیوند با کشورهای عراق و قطر در حوزه نمایشگاهی از دستاوردهای بسیار مهم این مجموعه در سالی که گذشت به شمار می رود.

سفر تیرماه 98 استاندار فارس به قطر برای توسعه مناسبات دوجانبه / اعلام آمادگی قطر برای بهره گیری از امکانات فارس در برگزاری جام جهانی 2022
رتبه دومی فارس در کاهش نرخ بیکاری
رتبه دومی فارس از نظر شاخص نرخ بیکاری، خبر خوشی بود که استاندار فارس در آغاز هفته دولت امسال اعلام کرد. عنایت الله رحیمی با اشاره به کاهش ١.٩ درصدی نرخ بیکاری استان در چهارماهه اول امسال نسبت به سال ٩٧، گفت: نرخ بیکاری فارس در مدت مذکور به ٧ درصد رسیده و رتبه دوم کشور پس از همدان را به خود اختصاص داده است.
استاندار فارس همچنین گفت: 12 هزار شغل جدید با اجرای طرح «هر بنگاه اقتصادی، یک اشتغال» از ابتدای امسال در 29 شهرستان استان ایجاد شده است که مشخصات افراد شاغل همراه با کد ملی و کد بیمه شده قابل ارائه است.

عنایت الله رحیمی استاندار فارس: نرخ بیکاری در استان طی چهارماه نخست 1.9 درصد کاهش یافت جهش در گازرسانی
آمارها در بخش گازرسانی استان فارس نیز نویدبخش است. بنا بر اعلام استاندار فارس، 683 روستای استان در سال 92 از گاز برخوردار بودند که با تلاش های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید، امروز این رقم به یک هزار و 760 روستا رسیده است که این آمار افزایش 158 درصدی و جهش در گازرسانی به روستاهای استان را نشان می دهد.
از این تعداد، 174 روستا امسال گازرسانی شده اند.از ابتدای سال 97 تاکنون سه هزار و 464 کیلومتر شبکه گذاری گاز در سراسر استان فارس صورت گرفته و 39 هزار و 923 انشعاب و 87 هزار و 771 اشتراک ایجاد شده است.

حوزه سلامت
دولت تدبیر و امید با تدام حمایت از حوزه سلامت طی یکسال گذشته خدمات ارزشمندی در این حوزه در استان فارس ارائه کرده است.
بر اساس گزارش های موجود، بیش از 90 طرح خدمات سلامت با اعتباری افزون بر 110 میلیارد تومان طی یکسال اخیر دراستان فارس به بهره برداری رسید. از مجموع اعتبارات این طرح ها بیش از 67 میلیارد تومان برای ساخت و عملیات عمرانی پروژه ها صرف شده است. همچنین از مجموع 110 میلیارد تومانی که برای این طرح ها هزینه شده، 43 میلیارد تومان آن صرف تجهیز پروژه ها شده که از این میزان 25 میلیارد تومان آن مربوط به تجهیزات طرح های درمانی، 10 میلیارد تومان متعلق به تجهیزات طرح های بهداشتی و مابقی برای تجهیزات حوزه توسعه صرف شده است.

رهاسازی آب سد درودزن پس از 10 سال خشکسالی، گامی با هدف تقویت کشاورزی و کمک به کشاورزان مناطق زیردست/ اردیبهشت 98 آب و آبرسانی
سرمایه گذاری درامور زیر بنایی و توسعه از جمله مواردی است که مورد توجه دولت تدبیر و امید در استان فارس بوده است. تنها در دهه فجر گذشته، 9 طرح تامین آب و توسعه خطوط فاصلاب افتتاح شد این طرح ها و پروژه آب و فاضلاب در هفت شهر استان فارس با اعتباری افزون بر 53 میلیارد تومان اجرا شده است.
در سال جاری نیز به مناسبت هفته دولت 10 طرح و پروژه آبرسانی در هشت شهر استان فارس به بهره برداری رسید. این پروژه ها با صرف اعتباری افزون بر 12 میلیارد تومان آماده بهره برداری شده است.
سی و هشتمین طرح شیرین سازی آب دریا در دولت تدبیر و امید طی یکسال گذشته با حضور وزرای نیرو، اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت در شهرستان لامرد در جنوب استان فارس آغاز شد. با اجرای این پروژه 15میلیون مترمکعب آب آشامیدنی، مصرف خانگی و همچنین صنایع موجود در شهرستان لامرد و مُهر تامین خواهد شد.
همچنین بین 2 تا 3 هزار حلقه چاه غیر مجاز در این استان امسال در نوبت پُر شدن است و به همین تعداد نیز در یک سال اخیر در این استان چاه غیر مجاز پر شده است .

بهره برداری از مخزن 15 هزار متر مکعبی شهر صدرا / هفته دولت 98 برق و انرژی
طرح های تامین برق و انرژی نیز دراستان فارس در یکسال اخیر با سرمایه گذاری افزون بر 245 میلیارد تومان در استان فارس به بهره برداری رسید. علاوه بر آن، در هفته دولت امسال افزون بر 10 پروژه کلان با هدف تسهیل و توسعه زیرساختهای تامین برق مطمئن و پایدار برای مشترکان، در شیراز و شهرستان های اطراف با سرمایه گذاری بیش از 48 میلیارد تومان افتتاح شد.
همچنین طی یکسال گذشته، 172 پروژه برق رسانی با اعتباری افزون بر 42 میلیارد تومان در شهرستان های استان فارس اجرا شده و به بهره برداری رسیده است. این طرح ها شامل برق رسانی به 5322 متقاضی برق شهری و روستایی و 38 پروژه روشنایی معابر است.

بازگشت بنزین یورو 4 به جایگاه های سوخت شیراز
بازگشت توزیع بنزین یورو 4 در شیراز که در سالها ی گذشته متوقف شده بود از دستاوردهای دولت در استان فارس در یکسال اخیر است، اکنون روزانه بیش از ٧٠٠ هزار لیتر بنزین با استاندارد یورو 4 در کلانشهر شیراز توزیع می شود. بنزین یورو ٤ مورد نیاز کلانشهر شیراز از دو پالایشگاه اصفهان و بندرعباس تامین می شود و همه 40 جایگاه عرصه سوخت در شیراز به توزیع بنزین با استاندارد یورو 4 مبادرت می ورزند.

محیط زیست
در عرصه برخورد با متخلفین صید و شکار، ممانعت از تخریب مناطق، اطفای حریق و دیگر وظایف محوله محیط زیست دراستان فارس در یکسال اخیر تحول جدی ایجاد شده است.
بنا بر گزارش مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، با وجود کمبود نیروی انسانی و تجهیزات مناسب اغلب اهداف دراین حوزه محقق شده به گونه ای که با فاصله قابل توجهی استان فارس برترین یگان در سطح کشور شناخته شده و تلاش ها برای حمایت همه جانبه حقوقی، قضایی و تجهیز محیط بانان به طور مستمر ادامه داشته و طی دوسال اخیر کوشش های پرثمری در سطح استان صورت گرفته به گونه ای که کلیه مراکز و پاسگاه های محیط بانی نوسازی و تجهیز شده و اقلام ضروری در اختیار یگان قرار گرفته است.

مسئولان فارس نوید دو برابر شدن کشت گلخانه ای تا پایان سال 98 را مطرح کرده اند توسعه کشت گلخانه ای برای حفظ جایگاه کشاورزی در شرایط کم آبی
توسعه گلخانه ها یکی از اولویتهای جهاد کشاورزی فارس و مدیریت ارشد این استان محسوب می شود، استانی که در رده های نخست تولید محصولات زراعی و باغی کشور است.
استاندار فارس در همین راستا نوید افزایش دوبرابری سطح زیر کشت گلخانه که در ابتدای امسال حدود 500 هکتار بود را تا پایان سال 98 داده است.
در شهرستان های استان فارس زیرساخت مناسبی از سوی جهاد کشاورزی برای توسعه گلخانه ایجاد شده است و بعنوان مثال در شهرستان داراب در سال جاری مجوز27 هکتار گلخانه صادر شده و این واحدها اکنون در مرحله احداث قرار دارند و بزودی به افتتاح می رسند و این در حالی است که از ابتدا، تاکنون تنها 14 هکتار گلخانه در داراب ایجاد شده است.
بنا بر آمارهای اعلامی، در حال حاضر ایجاد بیش از 600 هکتار گلخانه در سراسر استان فارس در دست اجرا است.
افتتاح 64 طرح جهاد کشاورزی با اعتباری بیش از 187 میلیارد تومان از سایر طرح های جهاد کشاورزی فارس است که در اواخر سال گذشته به بهره برداری رسید.
صندوق های توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی که از سال 97 ایجاد آن در سراسر کشور آغاز شده اکنون در استان فارس نیز 18 شعبه آن با حدود 60 میلیارد تومان سرمایه اولیه و با هدف تامین سرمایه در گردش کشاورزان و بهره برداران این حوزه دایر شده است.

طرح آبخیزداری و حفاظت خاک سد خسویه داراب فارس که هفته دولت امسال به بهره برداری رسید
آبخیزداری برای صیانت از منابع طبیعی و آبخیزداری
با توجه به رنج دیار فارس از یک دهه خشکسالی، لزوم مدیریت منابع آبی و بهره بردن از بارش های جوی با انجام پروژه های آبخیزداری بیش از پیش احساس می شود که انجام پروژه های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی گام مهم سازمان جنگلها برای رفع بحران خشکسالی در یک سال اخیر بوده است.
اجرای طرح های آبخیزداری در سطح 137 هزار هکتار از اراضی ملی استان فارس از جمله دستاوردهای منابع طبیعی این استان در سال جاری است.
این پروژه ها در حوزه های آبخیز 11 شهرستان فارس با اعتباری معادل 15 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی اجرا شده است.
طرح های آبخیزداری شهرستان اقلید، حوزه آبخیز دفر بوانات،آبخیزداری بجدانه شهرستان بوانات، تنگ بانو و آبگرم شهرستان جهرم، حوزه تنگ قلی خرمبید،خسویه داراب، حوزه آبخیزداری بن دشت زرین دشت، حوزه های آبخیز زکیان و بابا کوهک، جورک، کرخه و کارون شهرستان سپیدان، حوزه شیب جدول شیراز،موردک کازرون،گچ نقاشی شیراز و حوزه آبخیزداری فاز یک منطقه خسرو شیرین شهرستان آباده از جمله این پروژه ها است.
بنا بر اعلام مدیران اداره کل منابع طبیعی فارس، با بهره برداری از این طرح ها بطور مستقیم و غیر مستقیم زمینه اشتغال سه هزار و 900 نفر فراهم شده است.
از جمله دستاوردهای حوزه آبخیزداری استان فارس که اخیرا به بهره برداری رسیده می توان به سد آبخیزداری و حفاظت خاک زیر حوزه سد خسویه داراب از نوع خاکی همگن با ارتفاع موثر 7 متر و طول تاج 896 متر و عرض تاج 5 متر با حجم عملیات سنگی 4600 متر مکعب و حجم خاکبرداری 154 هزار متر مکعب و حجم خاکریزی 127 هزار متر مکعب و با حجم آبگیری 3 میلیون متر مکعب و مساحت حوزه 14 هزار هکتار اشاره کرد که اجرای آن از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال های 97 و 98 انجام شده است که در مجموع با اعتباری افزون بر چهار میلیارد و 700 میلیون تومان در مدت کمتر از یک سال ساخته و به بهره برداری رسید تا مردم در بارش های پیش رو از خیر و برکات این پروژه بهره مند شوند.
حوزه فرهنگ و آموزش
دانشگاه های استان فارس با حرکتی همسو با سیاست های رونق تولید دولت گام برداشتند، افتتاح خانه صنعت و جامعه در دانشگاه شیراز، راه اندازی شرکت های دانش بنیان، ایجاد مرکز شتاب دهنده کوانتوم در دانشگاه شیراز و شتاب دهنده کارنو در مرکز علمی و کاربردی مهم ترین فعالیت حوزه دانشگاهی در عرصه تولید علم بوده است.
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سالی که گذشت با تدوین سند چشم انداز فرهنگی تا پایان دولت تدبیر و امید گام های مثبتی در زمینه ارتقای فرهنگی استان برداشته است، این سند با عنوان فرنامک در قالب کتابی هم اکنون به وزارت ارشاد ارائه شده است و به زودی رونمایی می شود.
دستیابی به مقام نخست در حوزه سوادآموزی در کشور یکی از دستاوردهای بسیار مهم اداره کل آموزش و پرورش فارس بوده است؛ همچنین در حوزه خیرین مدرسه ساز نیز تعهد 110 میلیارد تومانی خیرین مدرسه ساز در سال جاری که 30میلیارد تومان از سال گذشته بیشتر است، از ثمرات تعامل دولت و مردم به شمار می رود.

شیراز صاحب کتابخانه مرکزی می شود. پس از 10 سال انتظار و پیگیری، زمین این کتابخانه امسال با حمایت استانداری در شهر شیراز مشخص شد مهمترین رخداد حوزه کتابخانه های فارس
در کتابخانه های عمومی استان فارس مهم ترین رویداد طی 10 سال گذشته در یکسال گذشته رخ داد. این اداره کل با حمایت های جدی استاندار فارس و همیاری فرماندار شیراز در نهایت قطعه زمینی را در خیابان نیایش شیراز برای ساخت کتابخانه مرکزی دریافت کرد؛ کتابخانه ای که بودجه آن همه ساله بازگشت می خورد؛ هم اکنون امید می رود که این کتابخانه ظرف دو سال آینده در هفته دولت یا سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به بهره برداری رسد.

گسترش چتر بهزیستی
سازمان بهزیستی فارس در سالی که گذشت عمده افرادی را که از 5 سال تا 12 سال در نوبت دریافت خدمات بهزیستی بوده اند، به جمع مستمری بگیران این سازمان افزود. این تعداد از 18 هزار و 700 معلول مستمری بگیر تا سال 96 به 62 هزار و 464 نفر در سال 97 رسید؛ بر این اساس 44 هزار نفر در سال گذشته به جمع مستمری بگیران افزوده شدند. رقم مستمری نیز بین سه تا پنج برابر افزایش یافته است و مبلغ حداقلی آن به 174 هزار تومان رسیده است.

محرومیت زدایی از روستاها
تامین مسکن مناسب و متناسب با سطوح درآمدی اقشار آسیب پذیر ، مقاوم سازی بافت های فرسوده شهری و روستایی ، توسعه معابر و محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار رویکرد اصلی بنیاد مسکن در استان فارس است که با کمک دولت تدبیر و امید محقق شده است ، در یک سال اخیر با احتساب اعتبارات ملی و استانی بنیاد مسکن ٦٢٧ پروژه بهسازی روستایی را با اعتبار ٧٢ میلیارد تومان در فارس به سرانجام رساند.
سهم قیر یارانه ای برای توسعه معابر دراین مدت ٤٢ میلیارد تومان بوده است. معرفی 5١ روستا در استان تخت عنوان روستاهای هدف گردشگری و اخذ مصوبه برای ١5 روستا و تهیه طرح دراین روستاها از دیگر عملکردها است. همچنین بهسازی ٢٤ روستا با اعتبار سه میلیارد و ٦٠٠ میلیون تومان، مقاوم سازی ٦ هزار و ١٩٤ واحد روستایی و بازسازی سه هزار و 55٤ واحد مناطق حادثه دیده سال ٩5 از جمله اقدمات شاخص بنیاد مسکن دراین مدت است.
اقدامات دولت در زمینه خدمات رسانی به روستاهای فارس از طریق دهیاری ها طی یک سال گذشته نیز جالب توجه است. واریز 120 میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به حساب دهیاری ها برای خدمات رسانی به روستاها از جمله بهسازی معابر و احداث بوستان و واگذاری 40 دستگاه وانت نیسان به 40 دهیاری استان از جمله این اقدامات است.
استان فارس دارای سه هزار و 500 روستا است که از این میان 2 هزار و 112 روستا دارای دهیاری هستند.

مدیریت سیل
سیل روزهای پنجم و ششم فروردین به ترتیب در دروازه قرآن و محله سعدی شیراز یکی از جلوه های پیوند و همدلی مردم و دولت در یاری رساندن به سیل زدگان بود.
تدارک برای اسکان مسافران نوروزی سیل زده، پرداخت خسارت به خودروهای آسیب دیده در سیل و ... از جمله تدابیری بود که دولتمردان در فارس برای جبران خسارت و زدودن خاطره سیل دروازه قرآن که 21 قربانی گرفت، داشتند تا جلوه های مهربانی و مهمان نوازی مردم تکمیل شود.
استاندار فارس در آخرین گزارش در این حوزه، با بیان اینکه 270 واحد مسکونی در سیلاب اخیر شیراز آسیب دیده بود که توسط کمک های دولتی و خیرین تعمیر و بازسازی و اخیراً تحویل اهالی شده است، گفت: هم اینک، منازلی که در محله سعدی دچار خسارت شده بود بازسازی شده و به جز آن واحدهای مسکونی که در مناطق دیگر شیراز و روستاهای اطراف این شهر آسیب دیده نیز اکنون در حال بهسازی است.
آنگونه که مسئولان استان فارس می گویند، بازسازی واحدهای خسارت دیده در سیل ششم فروردین ماه 98 شهرک سعدی شیراز پس از انجام مراحل امدادرسانی به مردم و تدارک برای بازگشت زندگی طبیعی به این محله قدیمی پایان راه نیست و دولت نقشه راهی را برای این منطقه درنظر گرفته است.
استاندار فارس درباره آخرین تصمیم های اتخاذ شده درباره منازل ناایمن محله سعدی که در سیلاب اخیر به دلیل قرارگیری در مسیر گذر سیلاب دچار خسارات مالی زیادی شدند به ایرنا گفت: در این باره، چهار طرح مدنظر قرار گرفته که ابتدا طرح آبخیزداری، آبخوان داری و کنترل سیلاب محله سعدی است که از شمال شرق محله سعدی آغاز و تا جنوب شرق این منطقه ادامه پیدا خواهد کرد و حوضچه های آرامش و سازه ای مهندسی طراحی و اجرا می شود.
عنایت الله رحیمی افزود: راه حل دیگر را آزادسازی مسیل آبراهه ای دانست که از گذشته در این منطقه وجود داشته و در طول زمان تجاوزاتی به حریم آن صورت گرفته است.
وی افزود: املاکی که در حریم این مسیل آبراهه ایجاد شده شناسایی و ارزیابی قیمت آن صورت گرفته است و در حال حاضر مباحث حقوقی آن نیز در دست بررسی است تا اقدام های بعدی طرح ریزی شود.

طرح مسکن مهر "هزار" که هفته دولت امسال در شیراز به بهره برداری رسید راه و شهرسازی
به گفته مسئولان استان فارس، این استان به کارگاه بزرگ راه سازی در حوزه های جاده ای و ریلی تبدیل شده است.
از یک سو، قرار است استان فارس با اتصال راه آهن از اقلید به یزد به استان های شرقی و شمال شرقی به میزان 350 کیلومتر از نظر خطوط ریلی نزدیک تر شود و نوید افتتاح آن برای سال 99 داده شده است.
پروژه راه آهن شیراز-گل گهر در استان کرمان نیز با وجود مشکلات مالی فراروی دولت، فعال است.
بنا بر گزارش مسئولان، عملیات ساخت 100 کیلومتر نخست و پایان راه آهن شیراز – بوشهر نیز هم اینک در حال اجرا است تا اتصال ریلی فارس به خلیج فارس نیز فراهم شود.
اجرای پروژه های بزرگراهی نیز به عنوان یکی از نیازهای استان مورد توجه دولت بوده و بر همین اساس همزمان با هفته دولت امسال 65 پروژه با اعتباری افزون بر 260 میلیارد تومان در استان افتتاح شد.
آزادراه 225 کیلومتری شیراز – اصفهان بزرگترین پروژه حوزه راهسازی جنوب کشور محسوب می شود که با توجه به اعتبارات اخذ شده برای اجرای این پروژه امید است که تا اوایل سال 99 این پروژه که اثرات زیادی در زمینه کاهش تلفات جاده ای، کاهش هزینه های حمل و نقل و دسترسی آسان تر به مرکز کشور را برای هموطنان به ویژه مردم استان فارس به همراه دارد به بهره برداری برسد.
در اولین روز از هفته دولت 1160 واحد مسکونی مسکن مهر در 10 نقطه شهری استان فارس به طور همزمان افتتاح شد.
بنا بر اعلام مسئولان استان، تاکنون 123 هزار واحد مسکن مهر توسط دولت ساخته و به متقاضیان تحویل داده شده است که این رقم 94 درصد تعهدات استان در حوزه مسکن مهر است. هم اینک 6 هزار و 466 واحد مسکن مهر در این استان باقی مانده که نوید تکمیل آنها در زمستان امسال داده شده است.

6113/ 9885/9873/6122/ 2027

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
حرم مطهر   صادرات   محصولات کشاورزی   ترکیه   مجارستان   استانداران   تقویم   گردشگری   صنایع دستی   شیراز   خشکسالی   منسوخ   گردشگری ایران   میراث ناملموس   رئیس جمهور   احمد بن موسی   ثبت آثار تاریخی   مالکیت فکری   کشت گلخانه ای   میراث جهانی یونسکو   مجتمع تجاری   گردشگران سلامت   منبت   نمایشگاه خارجی   بازیابی   یکسال   آباده   اشتغال   فرهنگی   آثار تاریخی   حسن روحانی   بین الملل   صنعت   استان فارس   سرمایه گذاری   صنایع دستی و گردشگری   رونق تولید   آب و برق   تسهیلات اشتغالزایی   اتحادیه جهانی   توسعه روستایی   دولتمردان   رفع موانع تولید   ثبت جهانی  
اخبار مرتبط
کرمان، مینیاتور گردشگری ایران
ایرنا
آبی از میزبانی اجلاس جاده ابریشم برای ثبت جهانی آثار ملی همدان گرم نمی شود
تسنیم
سرمایه گذاری 200 هزار میلیارد تومانی در بخش گردشگری ایران / آمادگی وزارت میراث فرهنگی برای ثبت جهانی هگمتانه
تسنیم
صادرات بیش از 57 میلیون دلار کالای غیرنفتی از قم
مهر نیوز
تمهیدات لازم برای حضور حداکثری گردشگران خارجی در اصفهان اتخاذ شد
تیتر شهر
نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در توسعه گردشگری
خبرآنلاین
بررسی مشکلات طرح های عمرانی و موانع تولید واحد های صنعتی و تولیدی فارس
صدا و سیما
حریم قلعه وزیر رکن آباد میبد ثبت ملی شد
ایرنا
بوم گردی روستایی مانند چاه نفت ارزآوری دارد
ایرنا
تعطیلی پنج شنبه ها گامی در جهت رونق گردشگری
ایرنا
128 واحد تولیدی راکد در خراسان رضوی احیا شدند
ایرنا
ساخت مراکز تجاری بزرگ در کلانشهرها/ مجتمع لارا در تبریز افتتاح خواهد شد
آناج
نخستین همایش زیورآلات سنتی استان قم
صدا و سیما
امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم تعداد قابل توجهی از پروژه های گردشگری را به انجام برسانیم
آنا نیوز
عاقبت تلخ سرمایه گذاری که به دعوت دولت به استان فارس آمد/ عدم حمایت دولت از سرمایه گذاران داخلی/ آقای رئیس جمهور پاسخگو کیست؟
آریا
کوچکترین تحولات منطقه ای بر گردشگری تاثیرگذار است/ در حوزه مبارزه با فساد جزو 5 دستگاه برتر کشور بودیم
باشگاه خبرنگاران
ایجاد فضای با نشاط از طریق گردشگری حلال اولویت ام در وزارت میراث فرهنگی است
شبستان
در خصوص اختصاص تسهیلات رفع موانع تولید محدودیتی وجود ندارد
صدا و سیما
موافقان و مخالفان مونسان در جلسه رای اعتماد چه گفتند؟
مثلث
ایجاد فضای امیدبخش در کشور از طریق گردشگری حلال امکان پذیر است/ علی رغم مشکلات و تحریم ها تعداد گردشگران در کشور افزایش پیدا کرده است/ ارتقای رتبه ایران از 11 به 9 در فهرست جهانی یونسکو
خبرگزاری ایلنا
میراث فرهنگی به «بودجه خواری» روی آورده است
مشرق نیوز
میراث فرهنگی به جای درآمدزایی به «بودجه خواری» روی آورده است
مهر نیوز
ماموریت ما با تبدیل سازمان به وزارتخانه منسجم تر می شود
خبر داغ
اعلام حمایت 44 تشکل مردم نهاد فعال میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان از دکتر مونسان
خبر داغ
اعلام حمایت 44 تشکل مردم نهاد فعال میراث فرهنگی اصفهان از مونسان
خبرگزاری ایلنا
نقش آفرینی گردشگری در کنار اقتصاد نفت
عصر مالی
سرمایه گذاری 200 هزار میلیارد تومانی در صنعت گردشگری
افکار نیوز
پیشنهاد معافیت هتل سازان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
تین نیوز
توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد
ایرنا
«قم» فرصت طلایی برای گردشگری مذهبی
قدس آنلاین
توسعه گیلان با رعایت الزامات زیست محیطی دنبال می ‎شود
ایرنا
1200 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولید در قم اختصاص پیداکرد
تسنیم
صادرات یک میلیارد و 31 میلیون دلاری صنعت نساجی و پوشاک کشور
تسنیم
عملیات اجرایی ساخت 110 هزار مسکن با دستور رئیس جمهورآغاز شد
آفتاب
عملیات اجرایی ساخت 110 هزار مسکن با دستور رئیس جمهوری آغاز شد
سرمد نیوز
اضافه شدن 8هزار تخت اقامتی به استان فارس تا پایان دولت دوازدهم
برنا نیوز
فرمان آغاز عملیات اجرایی ساخت 110 هزار واحد مسکونی صادر شد
خبرگزاری موج
بهره برداری از 480 میلیارد تومان اعتبار پروژه های روستایی استان فارس
حافظ نیوز
480 میلیارد تومان پروژه روستایی استان فارس به بهره برداری رسید
تسنیم
اقدامات علی اصغر مونسان در سازمان میراث فرهنگی
میزان
اخبار مرتبط
bltایرنا : کرمان، مینیاتور گردشگری ایران
bltتسنیم : آبی از میزبانی اجلاس جاده ابریشم برای ثبت جهانی آثار ملی همدان گرم نمی شود
bltتسنیم : سرمایه گذاری 200 هزار میلیارد تومانی در بخش گردشگری ایران / آمادگی وزارت میراث فرهنگی برای ثبت جهانی هگمتانه
bltمهر نیوز : صادرات بیش از 57 میلیون دلار کالای غیرنفتی از قم
bltتیتر شهر : تمهیدات لازم برای حضور حداکثری گردشگران خارجی در اصفهان اتخاذ شد
bltخبرآنلاین : نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در توسعه گردشگری
bltصدا و سیما : بررسی مشکلات طرح های عمرانی و موانع تولید واحد های صنعتی و تولیدی فارس
bltایرنا : حریم قلعه وزیر رکن آباد میبد ثبت ملی شد
bltایرنا : بوم گردی روستایی مانند چاه نفت ارزآوری دارد
bltایرنا : تعطیلی پنج شنبه ها گامی در جهت رونق گردشگری
bltایرنا : 128 واحد تولیدی راکد در خراسان رضوی احیا شدند
bltآناج : ساخت مراکز تجاری بزرگ در کلانشهرها/ مجتمع لارا در تبریز افتتاح خواهد شد
bltصدا و سیما : نخستین همایش زیورآلات سنتی استان قم
bltآنا نیوز : امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم تعداد قابل توجهی از پروژه های گردشگری را به انجام برسانیم
bltآریا : عاقبت تلخ سرمایه گذاری که به دعوت دولت به استان فارس آمد/ عدم حمایت دولت از سرمایه گذاران داخلی/ آقای رئیس جمهور پاسخگو کیست؟
bltباشگاه خبرنگاران : کوچکترین تحولات منطقه ای بر گردشگری تاثیرگذار است/ در حوزه مبارزه با فساد جزو 5 دستگاه برتر کشور بودیم
bltشبستان : ایجاد فضای با نشاط از طریق گردشگری حلال اولویت ام در وزارت میراث فرهنگی است
bltصدا و سیما : در خصوص اختصاص تسهیلات رفع موانع تولید محدودیتی وجود ندارد
bltمثلث : موافقان و مخالفان مونسان در جلسه رای اعتماد چه گفتند؟
bltخبرگزاری ایلنا : ایجاد فضای امیدبخش در کشور از طریق گردشگری حلال امکان پذیر است/ علی رغم مشکلات و تحریم ها تعداد گردشگران در کشور افزایش پیدا کرده است/ ارتقای رتبه ایران از 11 به 9 در فهرست جهانی یونسکو
bltمشرق نیوز : میراث فرهنگی به «بودجه خواری» روی آورده است
bltمهر نیوز : میراث فرهنگی به جای درآمدزایی به «بودجه خواری» روی آورده است
bltخبر داغ : ماموریت ما با تبدیل سازمان به وزارتخانه منسجم تر می شود
bltخبر داغ : اعلام حمایت 44 تشکل مردم نهاد فعال میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان از دکتر مونسان
bltخبرگزاری ایلنا : اعلام حمایت 44 تشکل مردم نهاد فعال میراث فرهنگی اصفهان از مونسان
bltعصر مالی : نقش آفرینی گردشگری در کنار اقتصاد نفت
bltافکار نیوز : سرمایه گذاری 200 هزار میلیارد تومانی در صنعت گردشگری
bltتین نیوز : پیشنهاد معافیت هتل سازان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
bltایرنا : توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد
bltقدس آنلاین : «قم» فرصت طلایی برای گردشگری مذهبی
bltایرنا : توسعه گیلان با رعایت الزامات زیست محیطی دنبال می ‎شود
bltتسنیم : 1200 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولید در قم اختصاص پیداکرد
bltتسنیم : صادرات یک میلیارد و 31 میلیون دلاری صنعت نساجی و پوشاک کشور
bltآفتاب : عملیات اجرایی ساخت 110 هزار مسکن با دستور رئیس جمهورآغاز شد
bltسرمد نیوز : عملیات اجرایی ساخت 110 هزار مسکن با دستور رئیس جمهوری آغاز شد
bltبرنا نیوز : اضافه شدن 8هزار تخت اقامتی به استان فارس تا پایان دولت دوازدهم
bltخبرگزاری موج : فرمان آغاز عملیات اجرایی ساخت 110 هزار واحد مسکونی صادر شد
bltحافظ نیوز : بهره برداری از 480 میلیارد تومان اعتبار پروژه های روستایی استان فارس
bltتسنیم : 480 میلیارد تومان پروژه روستایی استان فارس به بهره برداری رسید
bltمیزان : اقدامات علی اصغر مونسان در سازمان میراث فرهنگی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.