مخبر - 1398/06/05 - ثبات قیمت در مسکن/خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور است

ثبات قیمت در مسکن/خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور است
پس از نوسانات قیمتی که از آذرماه 1396 در بازار مسکن به وجود آمد شرایط به سمت ثبات قیمتی پیش رفته و طبق آماری که در سومین روز هفته دولت ارایه شد، نرخ رشد ماهیانه قیمت مسکن در پایتخت به منفی سه درصد رسیده است.
ثبات قیمت در مسکن/خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور است

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛این شرایط شش ماه پس از آن ایجاد شد که دولت احداث 400 هزار واحد را برای خود تعریف کرد و پروانه های ساختمانی نیز رشد 25 درصدی یافت.

پس از حدود 20 ماه پرتلاطم در بازار مسکن، اوضاع تا حدودی آرام شده است. آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران که سوم شهریورماه توسط دفتر اقتصاد مسکن ارایه شد گویای آن است که در مردادماه 13978 قیمت هر متر خانه در تهران به میانگین 13 میلیون و 180 هزار تومان در هر متر مربع رسیده که نسبت به ماه قبل سه درصد کاهش و نسبت به زمان مشابه سال قبل 77 درصد افزایش داشته است. معاملات نیز 3368 فقره بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 31 و 74 درصد کاهش نشان می دهد.

یک خانه تکانی در حوزه مسکن

روز یکشنبه سوم شهریورماه خبر رسید که وزیر راه و شهرسازی، معاون مسکن و ساختمان خود را تغییر داده است. محمود محمودزاده در این پست جانشین مازیار حسینی شد که تنها هفت ماه از دوره مدیریت او می گذشت. محمودزاده در گفت وگو با ایسنا مهم ترین برنامه خود را پیگیری طرح اقدام ملی تولید و عرضه 400 هزار واحد مسکونی عنوان کرد. او هم چنین بیان کرد: حتما در راستای تقویت، تسریع و تشدید سیاست های قبلی حوزه مسکن حرکت می کنیم. البته طبیعی است که خلاقیت هایی در این زمینه ارایه دهیم.

جلسه رییس جمهور با مسئولان بخش مسکن

روز 29 تیرماه نشست مدیران ارشد بخش مسکن با رئیس جمهور برگزار شد. حسن روحانی در بخشی از سخنان خود با اشاره به ضرورت افزایش هماهنگی و تمرکز میان دستگاه های مسئول در بخش مسکن، گفت: کمک به مردم در بخش مسکن موجب افزایش رفاه، آسایش و امنیت آنان شده و ضمن ایجاد سرمایه برای مردم، ارائه خدمات رفاهی و اجتماعی به آنان را تسهیل خواهد کرد.

سید محمد پژمان، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفت: در جلسه اخیر با حضور ریاست جمهوری این مبحث که در سال های اخیر نسبت اجاره نشینی به مالکیت افزایش داشته است مطرح شد. به دلایل مختلف بعضی افراد تمایل به استفاده از مسکن استیجاری دارند اما در حال حاضر بازار اجاره فقط توسط بخش خصوصی مدیریت می شود و نظامات، اهداف و ارقام آن با این بخش است. به همین لحاظ دولت و شهرداری ها باید نقش بیشتری به عهده بگیرد. پژمان هم چنین از موافقت اولیه بانک مرکزی با افزایش وام بافت فرسوده خبر داد.

کارشناسان: رکود نباید دولت را از ساخت و ساز غافل کند

ظاهرا دولت عزم خود را برای ایجاد رونق ساخت و ساز جزم کرده است. کارشناسان می گویند تهدیدی در پسارکود مسکن نهفته است و این کسادی نباید دولت از تولید و عرضه غافل کند؛ چرا که با وجود 700 هزار ازدواج سالیانه، نهایتا حجم تقاضا در یک نقطه خود را نشان خواهد داد. وزارت راه و شهرسازی از اواخر سال گذشته تولید و عرضه 400 هزار واحد مسکونی را در دستور کار خود قرار داد که تا کنون حدود 57 هزار مورد کلنگ زنی شده است. رییس جمهور نیز قرار است روز سه شنبه دستور آغاز عملیات اجرایی 150 هزار واحد در قالب این برنامه را صادر کند.

ورود محرک به حوزه مسکن از طریق طرح اقدام ملی تولید و عرضه 400 هزار واحد مسکونی، بخش خصوصی را نیز برای ورود به این بازار ترغیب کرد. مطابق آمار، پروانه های ساختمانی در زمستان سال گذشته با رشد 25 درصدی نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن به 114 هزار و 614 پروانه برای احداث 2.5 واحد به طور میانگین رسید. بر این اساس در آینده نزدیک 286 هزار واحد مسکونی تنها از طریق پروانه های ساختمانی زمستان 97 وارد بازار می شود که اگر همین روال در ماه های آینده نیز ادامه پیدا کند تولید به بیش از یک میلیون واحد خواهد رسید؛ رقمی که دقیقا نیاز سالیانه کشور را تامین می کند.

با این وجود، رییس کانون انبوه سازان، علت رشد پروانه های ساختمانی در زمستان را ارایه تخفیف های 30 درصدی از سوی شهرداری ها می داند و معتقد است که سرعت ساخت و ساز در سال جاری کند شده است. از سوی دیگر آمار نشان می دهد که به دنبال جهش قیمت مسکن در پایتخت، معاملات در مردادماه 1398 به 3368 فقره رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل 74 درصد کاهش نشان می دهد. این حجم از معاملات از سال 1392 تا کنون حتی در ماه های نیمه تعطیل فروردین نیز سابقه نداشته است.

خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور

به دلیل کاهش حجم خرید و فروش احتمالا شاهد افت سرمایه گذاری بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری خواهیم بود. البته سازندگان دوراندیش از حالا به فکر آینده هستند و برای 10 تا 15 فصل دیگر که احتمالا بازار مسکن از رکود خارج می شود برنامه ریزی می کنند. دولت نیز برای آن که بازار بعد از بازه زمانی سه تا چهار ساله دچار تلاطم نشود باید شرایط را برای احداث واحدهای مسکونی جدید مهیا کند. هرچند حدود 2.6 میلیون مسکن خالی و 2.1 میلیون مسکن نیمه خالی در ایران وجود دارد که ارزش تقریبی آن 1231 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که حدود نصف نقدینگی کشور است و باید برای ورود این تعداد سرسام آور از خانه های خالی به بازار واقعی مصرف، فکری شود.

نمایندگان مجلس طرح مالیات بر عایدی سرمایه را در دستور کار خود قرار داده اند که یکی از اهداف آن جلوگیری از معاملات سفته بازانه در حوزه مسکن عنوان می شود. از سوی دیگر تا پایان سال جاری سامانه املاک و اسکان از سوی وزارت راه و شهرسازی رونمایی می شود که یکی از اهداف آن شناسایی و وضع مالیات بر خانه های خالی عنوان شده است.

حد مقاومت فروشندگان شکست

پس از آن که قیمت ها در بازارهای ارز و سکه به ثبات رسید و قیمت مسکن از اواسط تیرماه روند نزولی به خود گرفت، سطح انتظارات نیز در بخش عرضه و تقاضا برعکس شد. بررسی های میدانی از دفاتر مشاور املاک نشان می دهد ورود املاک کلیدنخورده به بازار ملک آغاز شده و شاهد ثبت رکوردهای کاهشی قیمت در این بخش هستیم. کارشناسان می گویند واکنش بازار مسکن به هر نوع متغیر طی یک سال گذشته خنثی بود؛ به طوری که افت شدید معاملات مسکن و کاهش قیمت ارز تاثیری در شیب افزایشی قیمت مسکن ایجاد نکرد. طی یک سال گذشته شاهد بودیم بعد از آن که دلار قله ی 20 هزار تومان را لمس کرد روند قیمت این ارز همواره نزولی بوده و هم اکنون به کانال 11 هزار تومان رسیده اما قیمت مسکن در مسیر صعود قرار گرفته بود.

با این وجود از اواسط تیرماه، نمایه های تهدیدکننده طرف عرضه ی املاک رصد شد و خریداران دست بالا را پیدا کردند. با نزدیک شدن به شهریورماه که کارشناسان از آن به عنوان نقطه اوج رونق بازار مسکن یاد می کردند، حد مقاومت مالکان دو ماه زودتر شکست و گزارش های میدانی از کاهش قیمت های پیشنهادی حکایت داشت. بروز این رفتار در کارنامه تحولات بازار مسکن شهر تهران طی مردادماه نمایان شد که قیمت در تمام مناطق بجز 4، 8، 13، 18 و 20 با کاهش مواجه بود.

به فاصله کمتر از دو سال تا پایان کار دولت دوازدهم باید ببینیم تغییر نگرشی که در سیاست های وزارت راه و شهرسازی پس از 19 آبان ماه 1397 با ورود محمد اسلامی به جای عباس آخوندی ایجاد شده چه تاثیری در حوزه ساخت و ساز و اوضاع بازار مسکن خواهد داشت.

منبع: ایسنا

منبع خبر : عصر مالی

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   پروانه   مازیار حسینی   مسکن   نقدینگی   ریاست جمهوری   بخش خصوصی   وزارت راه و شهرسازی   اجاره نشینی   مسکن استیجاری   عملیات اجرایی   رئیس جمهور   نرخ رشد   کلنگ زنی   خانه تکانی   واحد مسکونی   شهرداری   بازار   بانک مرکزی   حسن روحانی   سرمایه   بازار مسکن   قیمت روز مسکن   بافت های فرسوده   خانه های خالی   ثبات قیمت   اقتصاد مسکن  
اخبار مرتبط
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
تفاوت طرح اقدام ملی با مسکن مهر
روز پلاس
تفاوت طرح اقدام ملی با مسکن مهر چیست؟
اقتصاد نیوز
نقشه شهرداری برای اجاره نشینی
تین نیوز
5 توصیه فوری به شهرداری تهران برای تنظیم بازار مسکن
اقتصاد نیوز
آغاز اجرای پروژه 600 واحدی آیمان از روز سه شنبه
بانکداری ایرانی
گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
سازه نیوز
گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
جام نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
آفتاب
شهریور آرام بازار مسکن پایتخت
صبحانه با خبر
امید به خانه دار شدن مردم در شهرهای بزرگ به کمتر از 10 سال می رسد/ اتصال صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی تولید مسکن
خبرگزاری ایلنا
قیمت مسکن در حال کاهش است؟
اقتصاد نیوز
شهریور آرام بازار مسکن
ایسنا
آغاز اجرای پروژه 600 واحدی آیمان در قالب طرح اقدام ملی مسکن از سه شنبه
شمانیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
ابهاماتی درباره آغاز تولید 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی
فارس
تحلیل بازار مسکن در بهار 98/ افزایش دو برابری قیمت با وجود کاهش معاملات
آنا نیوز
چند درصد خانوارهای کشور مستاجرند ؟
جام نیوز
کاهش شدید توان خرید، مانع جدید در برابر خانه دار شدن
عصر مالی
چند درصد خانوار های کشور مستاجرند؟
شیعه نیوز
ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
صدا و سیما
چند درصد خانوارهای کشور مستاجرند؟
خبرآنلاین
خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن/ حباب قیمتی در بازار مسکن تخلیه شده است
باشگاه خبرنگاران
دوره جهش قیمت مسکن سپری شده است
ایرنا
مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها / رکود تورمی در بخش مسکن
میزان
مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها
افکار نیوز
ساخت 2 میلیون مسکن 60 تا 80 متری در 4 سال
ایران جیب
2.5 میلیون مسکن خالی داریم
ایران آنلاین
23 میلیون خانه به ازای 25 میلیون خانوار ایرانی/ چقدر مسکن خالی داریم؟
خبرآنلاین
چند میلیون مستاجر داریم؟
خبرآنلاین
23 میلیون خانه به ازای 25 میلیون خانوار ایرانی
ایسنا
رونمایی از 2 طرح جدید دولت برای رونق مسکن؛ "تام فاز" و "تام اج" می آیند
تسنیم
رونمایی از طرح های تام فاز و تام اج برای رونق بازار مسکن
تابناک
جزئیات سه طرح مسکنی دولت
فردا نیوز
جزییات طرح ویژه دولت برای مسکن اعلام شد
خبرآنلاین
"تام فاز" و "تام اج" می آیند
مشرق نیوز
پیشنهاد های جدید وزارت راه برای رونق بازار مسکن/ بیش از یک میلیون و 834 واحد مسکن مهر تحویل داده شده
میزان
150 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی در عید غدیر توسط رییس جمهوری کلنگ زنی می شود
آریا
اخبار مرتبط
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltروز پلاس : تفاوت طرح اقدام ملی با مسکن مهر
bltاقتصاد نیوز : تفاوت طرح اقدام ملی با مسکن مهر چیست؟
bltتین نیوز : نقشه شهرداری برای اجاره نشینی
bltاقتصاد نیوز : 5 توصیه فوری به شهرداری تهران برای تنظیم بازار مسکن
bltبانکداری ایرانی : آغاز اجرای پروژه 600 واحدی آیمان از روز سه شنبه
bltسازه نیوز : گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltجام نیوز : گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
bltآفتاب : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltصبحانه با خبر : شهریور آرام بازار مسکن پایتخت
bltخبرگزاری ایلنا : امید به خانه دار شدن مردم در شهرهای بزرگ به کمتر از 10 سال می رسد/ اتصال صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی تولید مسکن
bltاقتصاد نیوز : قیمت مسکن در حال کاهش است؟
bltایسنا : شهریور آرام بازار مسکن
bltشمانیوز : آغاز اجرای پروژه 600 واحدی آیمان در قالب طرح اقدام ملی مسکن از سه شنبه
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltفارس : ابهاماتی درباره آغاز تولید 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی
bltآنا نیوز : تحلیل بازار مسکن در بهار 98/ افزایش دو برابری قیمت با وجود کاهش معاملات
bltجام نیوز : چند درصد خانوارهای کشور مستاجرند ؟
bltعصر مالی : کاهش شدید توان خرید، مانع جدید در برابر خانه دار شدن
bltشیعه نیوز : چند درصد خانوار های کشور مستاجرند؟
bltصدا و سیما : ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
bltخبرآنلاین : چند درصد خانوارهای کشور مستاجرند؟
bltباشگاه خبرنگاران : خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن/ حباب قیمتی در بازار مسکن تخلیه شده است
bltایرنا : دوره جهش قیمت مسکن سپری شده است
bltمیزان : مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها / رکود تورمی در بخش مسکن
bltافکار نیوز : مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها
bltایران جیب : ساخت 2 میلیون مسکن 60 تا 80 متری در 4 سال
bltایران آنلاین : 2.5 میلیون مسکن خالی داریم
bltخبرآنلاین : 23 میلیون خانه به ازای 25 میلیون خانوار ایرانی/ چقدر مسکن خالی داریم؟
bltخبرآنلاین : چند میلیون مستاجر داریم؟
bltایسنا : 23 میلیون خانه به ازای 25 میلیون خانوار ایرانی
bltتسنیم : رونمایی از 2 طرح جدید دولت برای رونق مسکن؛ "تام فاز" و "تام اج" می آیند
bltتابناک : رونمایی از طرح های تام فاز و تام اج برای رونق بازار مسکن
bltفردا نیوز : جزئیات سه طرح مسکنی دولت
bltخبرآنلاین : جزییات طرح ویژه دولت برای مسکن اعلام شد
bltمشرق نیوز : "تام فاز" و "تام اج" می آیند
bltمیزان : پیشنهاد های جدید وزارت راه برای رونق بازار مسکن/ بیش از یک میلیون و 834 واحد مسکن مهر تحویل داده شده
bltآریا : 150 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی در عید غدیر توسط رییس جمهوری کلنگ زنی می شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.