اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟

اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن امروز در حالی قرار است توسط رئیس جمهور کلنگ بخورد که به سرانجام رسیدن ساخت 400 هزار واحد مسکونی آن با ابهاماتی روبروست.
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟

اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن وزارت راه و شهرسازی در راستای تولید مسکن طی 8 ماه اخیر از ساخت 400 هزار واحد مسکونی در قالب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن خبر داده است.

در این طرح که از آن با نام طرح ملی مسکن هم نام برده می شود، 100 هزار واحد در بافت فرسوده شهری 200 هزار واحد در شهرهای جدید و 100 هزار واحد دیگر توسط بنیاد مسکن ساخته می شود.

بر مبنای جزئیات ارائه شده در برنامه اقدام ملی، قرار است 200 هزار واحد مسکونی مورد نظر در شهرهای جدید در این طرح به شیوهء مسکن مشارکتی ساخته شود.

بنا بر گفته حبیب الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در گفت وگویی که پیشتر با خبرنگار مهر داشت، در این شیوهء ساخت، دولت زمین را در اختیار انبوه ساز قرار می دهد، انبوه ساز نیز هزینه ساخت خانه را تامین می کند. در نهایت نیز به نسبت آورده اولیه دولت و انبوه ساز، مالکیت واحدهای ساخته شده در اختیار هر بخش قرار می گیرد.

ابهامات گسترده ساخت مسکن مشارکتی

با این حال برخی کارشناسان معتقدند در روش ساخت مسکن مشارکتی، مالکیت انبوه ساز، مشکلات عدیده ای از جمله ایجاد فضای سوداگری، طولانی شدن روند ساخت، ناتوانی در کاهش قیمت و سامان دهی بازار مسکن و همچنین نادیده گرفتن روش های تولید صنعتی ساختمان وجود دارد.

علاوه بر این ساخت مسکن به شیوهء مشارکت با انبوه ساز ابهاماتی از قبیل نحوهء صلاحیت سنجی انبوه ساز و همچنین شیوهء تعیین تعداد واحدهایی که پس از تکمیل در اختیار وزارت راه و شهرسازی و انبوه ساز قرار می گیرد را ایجاد کرده است.

عدم شفافیت/ بخش خصوصیِ شریکِ دولت چگونه انتخاب می شود؟

پیش از این عباس فرهادیه مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به جزئیات طرح ساخت 200 هزار مسکن به شیوهء مشارکت، به خبرنگار مهر گفته بود: واحدهای مسکونی که در شهرهای جدید در طرح اقدام ملی احداث می شود حدود 75 درصد در اختیار انبوه سازان قرار دارد.

بنا به گفته کارشناسان عمرانی و ساخت و ساز مسکن، با توجه به نقشی که انبوه ساز در ساخت و همچنین مالکیت واحدهای مسکونی دارد، انتخاب انبوه سازی که سابقه و صلاحیت انجام چنین پروژه هایی را داشته باشد، نیازمند دقت فراوان از سوی وزارت راه و شهرسازی است.

شیوه انتخاب انبوه ساز/ وزیر راه: شرکت سرمایه گذاری مسکن وارد فعالیت شود

مطابق دیگر پروژه ها به نظر می رسید انتخاب انبوه ساز برای شراکت در پروژه های طرح اقدام ملی در قالب برگزاری مناقصه و پس از تایید صلاحیت وزارت راه و شهرسازی انجام بگیرد. اما به نظر می رسد وزارت راه شریک خود در پروژه های مسکن مشارکتی را به شیوه های غیر معمول برگزیده است.

در آخرین جلسه شورای هماهنگی مسکن در وزارت راه و شهرسازی که با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان مسکنی وزارتخانه برگزار شد، شرکت سرمایه گذاری مسکن که سهامدار اصلی آن گروه مالی بانک عامل بخش مسکن است، به عنوان تنها انبوه ساز حاضر در جلسه حضور داشت.

شرکت انبوه ساز وابسته به بانک عامل بخش مسکن در این جلسه، ضمن بیان تاریخچه ای از تشکیل گروه سرمایه گذاری مسکن به ارائه گزارشی از پروژه ها و برنامه های شرکت خود پرداخت.

در ادامه نیز محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ضمن استماع این گزارش تاکید کرد: با توجه به سابقه مناسبی که شرکت سرمایه گذاری مسکن در زمینه تولید مسکن داشته است، در خصوص طرح اقدام ملی به صورت گسترده تری وارد فعالیت شود.

همچنین در جلسه دیگری که آذر ماه سال گذشته با حضور حبیب الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و روزبه ظهیری هاشمی مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن (شرکت انبوه ساز وابسته به بانک عامل بخش مسکن) برگزار شد، حبیب الله طاهرخانی با اشاره به برنامه شرکت عمران شهرهای جدید در ساخت 200 هزار واحد مسکونی تا پایان سال 1400 به عنوان یکی از اولویت های وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: امید است با همکاری شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن، هرچه سریع تر بخش عمده ای از ساخت 400 هزار واحد مسکونی محقق شود.

به نظر می رسد منظور وزارت راه و شهرسازی از واژه انبوه ساز در طرح اقدام ملی، شرکت سرمایه گذاری وابسته به بانک عامل بخش مسکن باشد.

اما سؤال این جاست که آیا برای بخش خصوصی و هلدینگ های دیگری که توانایی و صلاحیت مشارکت در طرح اقدام ملی را دارند، امکان ارائه برنامه به وجود آمده است؟ آیا بخش های خصوصی دیگر نیز همانند شرکت بورسی انبوه ساز وابسته به بانک عامل بخش مسکن تا این اندازه از حمایت وزارت راه و شهرسازی برخوردار هستند؟

توان شرکت سرمایه گذاری مسکن چقدر است؟

انبوه ساز مورد توجه وزارت راه و شهرسازی که قرار است در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن وارد شراکت با دولت شود باید علاوه بر توان فنی مناسب، سابقه انجام پروژه در این سطح را داشته باشد.

این در حالی است که شرکت سرمایه گذاری مسکن که بنا به گفته وزیر راه و شهرسازی، سابقه مناسبی در زمینه تولید مسکن دارد، مطابق گزارش موجود در سایت خود، از ابتدای تأسیس یعنی سال 1369 تا پایان پاییز 1396 در قالب 394 پروژه انجام شده، تنها 57 هزار و 549 واحد مسکونی را به بهره برداری رسانده است.

به عبارت دیگر این شرکت به صورت میانگین سالانه پتانسیل ساخت 2 هزار واحد مسکونی را دارد.

در سال های اخیر نیز به نظر می رسد توان شرکت سرمایه گذاری مسکن در ساخت واحدهای مسکونی کمتر هم شده است، چراکه در بین سال های 91 تا 96 این شرکت تنها موفق به ساخت حدود 1100 واحد در سال شده است.

سابقه شرکت سرمایه گذاری مسکن در زمینه تولید مسکن ثابت می کند گذاشتن بار اجرای پروژه ای 400 هزار واحدی بر دوش این شرکت نمی تواند اهداف وزارت راه را محقق سازد و لازم است این وزارتخانه انبوه سازان توانمند را با طی مراحل قانونی در این پروژه مشارکت دهد؛ با این اقدام علاوه بر اینکه ساخت 400 هزار واحد مسکونی در افق زمانی کوتاه مدت قابلیت به سرانجام رسیدن خواهد یافت،فرصت های شغلی بیشتری نیز ایجاد می شود.


کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   انبوه سازان   وزارت راه   مسکن   واحدهای مسکونی   مناقصه   انبوه سازی   وزارت راه و شهرسازی   رئیس جمهور   وزارت خانه   عمران   گروه مالی   حبیب الله طاهرخانی   واحد مسکونی   شرکت سرمایه گذاری   انبوه   بانک عامل   اقتصاد   بازار مسکن   سرمایه گذاری   بافت های فرسوده   ساخت مسکن   عباس فرهادیه   افت قیمت   طرح ملی مسکن   تولید مسکن  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آرا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن
روز نو
آغاز ساخت 20 هزار واحد از طرح ملی مسکن در شهرهای جدید
مهر نیوز
اختصاص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به طرح ملی مسکن
مهر نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
آرا نیوز
پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
خبرآنلاین
واحدهای نُقلی یخ خرید مسکن را می شکند؟
ایرنا
در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
خبرگزاری دانشجو
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
تسنیم
طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
افکار نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن
تین نیوز
63 درصد بخش خصوصی از بازار مسکن کوچ کردند
خبرگزاری دانشجو
روزگار افول انبوه سازان مسکن
سازه نیوز
یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری
مشرق نیوز
نوشداروی نجات مسکن از مرگ / ورود مردم به عنوان متقاضی در پروژه های تولید انبوه مسکن
خبرگزاری دانشجو
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
مردم سالاری
آخرین وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن
جوان آنلاین
در طرح اقدام ملی مسکن به دست جامعه هدف نمی رسد
افکار نیوز
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
مهر نیوز
تام فاز بدون استفاده از تسهیلات، جایگزین مسکن مشارکتی شود
تابناک
فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
بولتن نیوز
امروز بیکار نداشتیم اگر...
مشرق نیوز
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
سرمد نیوز
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟
بازار نیوز
ساخت مسکن کارکنان دولت نسخه ای میان مدت برای ساماندهی بازار مسکن
پانا
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
آرا نیوز
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
مهر نیوز
«مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
خبرگزاری دانشجو
ابهاماتی درباره آغاز تولید 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی
فارس
طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
نامه نیوز
فوری/طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
کارگر آنلاین
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
ناطقان نیوز
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltروز نو : پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن
bltمهر نیوز : آغاز ساخت 20 هزار واحد از طرح ملی مسکن در شهرهای جدید
bltمهر نیوز : اختصاص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به طرح ملی مسکن
bltآرا نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltخبرآنلاین : پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
bltایرنا : واحدهای نُقلی یخ خرید مسکن را می شکند؟
bltخبرگزاری دانشجو : در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltتسنیم : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltافکار نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
bltتین نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن
bltخبرگزاری دانشجو : 63 درصد بخش خصوصی از بازار مسکن کوچ کردند
bltسازه نیوز : روزگار افول انبوه سازان مسکن
bltمشرق نیوز : یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری
bltخبرگزاری دانشجو : نوشداروی نجات مسکن از مرگ / ورود مردم به عنوان متقاضی در پروژه های تولید انبوه مسکن
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltمردم سالاری : تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
bltجوان آنلاین : آخرین وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن
bltافکار نیوز : در طرح اقدام ملی مسکن به دست جامعه هدف نمی رسد
bltمهر نیوز : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
bltتابناک : تام فاز بدون استفاده از تسهیلات، جایگزین مسکن مشارکتی شود
bltبولتن نیوز : فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltمشرق نیوز : امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltسرمد نیوز : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltبازار نیوز : کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟
bltپانا : ساخت مسکن کارکنان دولت نسخه ای میان مدت برای ساماندهی بازار مسکن
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltآرا نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
bltمهر نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
bltخبرگزاری دانشجو : «مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
bltفارس : ابهاماتی درباره آغاز تولید 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی
bltنامه نیوز : طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
bltکارگر آنلاین : فوری/طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
bltناطقان نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
bltمهر نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.