مخبر - 1398/06/05 - ساخت مسکن کارکنان دولت نسخه ای میان مدت برای ساماندهی بازار مسکن

ساخت مسکن کارکنان دولت نسخه ای میان مدت برای ساماندهی بازار مسکن
تهران (پانا) – افزایش قیمت و اجاره مسکن در کلان شهرها تا آنجا پیش رفته است که خرید آن برای برخی تبدیل به آرزو شده است. وزارت راه وشهرسازی ساخت 400 هزار واحد ساختمانی برای کارکنان دولت در هرسال را به عنوان مهمترین برنامه ساخت مسکن اعلام کرده است؛ طرحی که به گفته کارشناسان این بخش راهکاری ضربتی و ...
ساخت مسکن کارکنان دولت نسخه ای میان مدت برای ساماندهی بازار مسکن

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی شب گذشته در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما اعلام کرد طرح تام کاد (تأمین مسکن کارکنان دولت) منتظر تصویب در هیأت دولت است و شامل همه کارکنان دولت می شود که بخشی از حقوقشان تا پنج سال به صندوق تام کاد واریز می شود و بعد به مدت 15 سال اقساط اعیانی مسکن و پس از آن اقساط زمین پرداخت خواهد شد تا بار مالی روی دوش کارکنان دولت کمتر شود.

او افزود: در مسیر طرح اقدام ملی برای ساخت 400 هزار واحد ساختمانی هدف کمّی و تام هایی نظیر تأمین مسکن کارکنان دولت جزو الگوهای مختلف ساخت مسکن هستند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: این طرح به خصوص برای کارکنان جوان و خانه اولی ها سیاست مناسبی است و دغدغه آنها را برای تأمین مسکن کمتر می کند.

در این طرح که از آن با نام طرح ملی مسکن هم نام برده می شود، 100 هزار واحد در بافت فرسوده شهری 200 هزار واحد در شهرهای جدید و 100 هزار واحد دیگر توسط بنیاد مسکن ساخته می شود. بر مبنای جزئیات ارائه شده در برنامه اقدام ملی، قرار است 200 هزار واحد مسکونی مورد نظر در شهرهای جدید در این طرح به شیوهء مسکن مشارکتی ساخته شود.

مهدی محمدی، کارشناس بخش مسکن در گفت وگو با خبرنگار پانا می گوید طولانی بودن پروسه ساخت مسکن، نداشتن قدرت کافی در این طرح برای ساماندهی وضع کنونی بازار مسکن و امکان ایجاد فضای سوداگری از جمله موضوع هایی است که این طرح را از دسته بندی طرحی ضربتی برای کنترل و ساماندهی بازار مسکن خارج می کند.

وی افزود: ساماندهی بازار مسکن نیازمند برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است و طرح تام کاد از جمله برنامه های میان مدت برای تولید مسکن در کشور است.

ساخت واحدهای استیجاری در کوتاه ترین زمان ممکن راهکاری ملموس تر برای تامین مسکن است

محمدی گفت: یکی از مهمترین راهکارها برای پاسخگویی به وضع کنونی بازار مسکن ساخت واحدهای استیجاری است. این شیوه در همه جای دنیا تجربه شده است و وزارت راه و شهرسازی می تواند با همکاری نهادهایی مانند شهرداری ها این شیوه ساخت در زمانی کوتاه در دستور کار قرار دهد. ساخت واحدهای استیجاری در کوتاه ترین زمان ممکن راهکاری ملموس تر برای تامین مسکن است.

حسام عقبایی، نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک نیز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پانا درباره ورود دولت به ساخت مسکن به ویژه برای کارکنان دولتی گفت: دولت باید اجازه دهد انبوه سازان، سازندگان مسکن و سایر نهادهای بخش مسکن ، سازمان نظام کاردانی و مشاوران املاک در بخش مسکن مجری و ایفاگر نقش باشند.

عقبایی گفت: دولت مداخله بسیاری در بازار مسکن دارد اما این مداخلات تاثیر مثبت بر بازار خرید و اجاره ندارد.

وی افزود: دولت باید فقط ناظر بر بازار مسکن باشد. وقتی دولت مجری است از انبوه سازان برای اجرای پروژه ها دعوت نمی کند به آنها زمین ارایه نمی دهد و تسهیلات با نرخ بهره پایین در اختیار آنها قرار نمی دهد. ازسوی دیگر بانک ها بزرگترین مداخله گر در بازار مسکن هستند و این اقدام ها موجب شده است تا بخش عمده ای از متخصصان مسکن بیکار باشند و روند تولید مسکن در کشور نزولی باشد.

عقبایی عنوان کرد: طی 8 سال گذشته تولید مسکن در کشور حدود 45 درصد کاهش یافته است. سالانه به یک میلیون واحد مسکونی نیاز هست و علاوه بر ازدواج تقاضای انباشته از سالهای گذشته به این میزان نیاز سالانه افزوده می شود. دولت اعلام کرده است که سالانه 400 هزار مسکن تولید می کند این درحالی است که اکنون کشور با کمبود 4 تا 5 میلیونی مسکن مواجه است.

زمین های دولتی دراختیار سازندگان مسکن قرار نمی گیرد

وی ادامه داد: دولت زمین های زیادی در اختیار دارد که بر روی آنها آمایش سرزمین اجرا شده و برای آن ها طرح وجود دارد و می تواند آن را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد اما این زمین ها در اختیار متخصصان و سازندگان مسکن قرار نمی گیرد و مدیریت بخشی مانع از آن شده است که تولید مسکن افزایش یابد.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تاکید براینکه دولت باید از نگاه جزیره ای و بخشی خارج شود، گفت: دولت در بحث سیاست های پولی و بانکی باید فعالانه تر عمل کند. این قانون اکنون در مجلس متوقف مانده است و تا زمانی که این قانون در کشور اجرایی نشود و بانک های دولتی و خصوصی از بنگاه داری خارج نشوند و از تشکیل هلدینگ های متعدد دست برندارند، بازار مسکن وضع کنونی را خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نهادهای ناظر باید از ورود بانک ها به بخش مسکن جلوگیری کنند، گفت: زمین سهم 60 تا 90 درصدی در هزینه های ساخت دارد و تولیدکنندگان با مشکلات زیادی در تامین نقدینگی برای اجرای پروژه های ساختمانی روبه رو هستند، مجموع این شرایط موجب شده است تا کار ساخت مسکن در کشور متناسب با نیاز نباشد.

وام مسکن تنها 15 مترمربع از یک واحد مسکونی را تامین می کند

عقبایی عنوان کرد: وام 15 میلیونی مسکن در سال 83 می توانست 43 درصد از هزینه خرید یک واحد مسکونی متوسط را شامل شود اما اکنون وام 160 میلیونی مسکن تنها پاسخگوی خرید 10 تا 15 متر مربع از یک واحد مسکونی در شهرهای بزرگی مانند تهران است.

وی اضافه کرد: رشد قیمت مسکن بسیار بالاتر از نرخ تسهیلات بانکی است و تسهیلات بانکی متناسب با رشد قیمت مسکن افزایش نیافته است. بانک ها تجاری هستند و تنها به دنبال سود خود هستند. شورای پول و اعتبار موظف است نقدینگی لازم برای تولید مسکن را در اختیار بخش های دست اندرکار قرار دهد و اصلاح سیاست های پولی و بانکی می تواند به تولید و عرضه مسکن و توازن در عرضه و تقاضا منجر شود.

بازپرداخت تسهیلات بانکی در کشورهای توسعه یافته 40 ساله است

نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته بازپرداخت تسهیلات بانکی حدود 40 سال است، گفت: در کشور ما بازپرداخت تسهیلات مسکن حداکثر 12 سال است و کارمندان با نرخ سود 18 درصد باید این تسهیلات را حداکثر طی 12 سال به بانک ها برگردانند.

وی تاکید کرد: تامین مسکن مناسب از وظایف دولت ها مطابق با قانون اساسی است و محور مهم بر این اساس برنامه ریزی سند چشم انداز است.

عقبایی تاکید کرد: مسکن سهمی 45 درصدی در اقتصاد دارد و صنایع بالادست و پایین دست بسیاری به آن وابسته هستند بنابراین اقتصاد کشور باید به این سمت و سو حرکت کند که مسکن تا این حد دغدغه اصلی برای مردم نباشد.

دولت باید از فضای بنگاه داری در کشور خارج شود

وی با تاکید براینکه دولت باید از فضای بنگاه داری در کشور خارج شود، افزود: دولت باید در حوزه تولید مسکن و احداث مسکن استیجاری در کشور برنامه ریزی داشته باشد اما دولت در این حوزه ها مداخله ای نمی کند و کنار نشسته است. نبود برنامه ریزی به معنای آن است که به تعهدات خود در برنامه جامع برنامه ریزی عمل نمی کند بلکه مطابق با سلیقه مدیران و وزرا رفتار می شود.

سیاستگذاری ها در حوزه مسکن براساس برنامه ریزی و چشم انداز بازار مسکن نیست

عقبایی گفت: وزرای مسکن در دولت های احمدی نژاد سبک و سیاق خود را در مورد مسکن داشتند و پس از آن در دولت آقای روحانی وزرای مسکن از جمله آقایان آخوندی و اسلامی هر یک شیوه خاص خود را در مورد مسکن دارند. سیاستگذاری ها در حوزه مسکن براساس برنامه ریزی و چشم انداز بازار مسکن نیست و سلیقه جایگزین برنامه شده است.

وی ادامه داد: برنامه های مدون در کتابخانه ها خاک می خورد و در حالی که مسکن نقشه راه دارد مطابق این برنامه رفتار نمی شود.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: دولت برنامه ریزی در حوزه مسکن ندارد و مشخص نیست که برنامه اجرایی دولت برای افق 1404چیست. اقتصاد کشور به مفهوم واقعی دولتی است و 80 درصد آن در اختیار دولت است و 45 درصد اقتصاد مسکن نیز دولتی است. دولت باید اجازه دهد انبوه سازان، سازندگان مسکن و سایر نهادهای بخش مسکن ، سازمان نظام کاردانی و مشاوران املاک در بخش مسکن مجری و ایفاگر نقش باشند.

منبع خبر : پانا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «پانا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
انبوه سازان   تسهیلات   وزارت راه   اقساط   نرخ بهره   بیکار   مشاوران املاک   مسکن   خرید آنلاین   کاردانی   وزارت راه و شهرسازی   متخصصان   نائب رئیس   کلان شهرها   واحد مسکونی   استیجاری   کارکنان دولت   شهرداری   بازار مسکن   افزایش قیمت   بانک ها   اجاره مسکن   شبکه یک سیما   بافت های فرسوده   ساماندهی بازار   اتحادیه مشاوران املاک   ساخت مسکن   طرح ملی مسکن   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
سراب خرید خانه با وام
اقتصادگردان
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
انبوه سازان خواستار افزایش وام مسکن شدند
بانکداری ایرانی
انبوه سازان خواستارافزایش تسهیلات مسکن شدند
بهار نیوز
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
ایرنا
آینده مبهم بازار مسکن
پانا
اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
اقتصادگردان
5 توصیه فوری به شهرداری تهران برای تنظیم بازار مسکن
سازه نیوز
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
فوری/وزیر راه بالاخره خبر خوب خانه دار شدن مردم را اعلام کرد+جزییات
کارگر آنلاین
وزیر راه: 10ساله مردم را خانه دار می کنیم
سیمرغ
10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
ملیت
وزیر مسکن: انتظار برای خانه دار شدن کمتر از ده سال می شود
صدای ایران
وعده وزیر راه:10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
صبحانه با خبر
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
آرا نیوز
وزیر راه و شهرسازی: مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد/ طرح تامین مسکن کارکنان منتظر تصویب در هیات دولت است
آرا نیوز
وعده وزیر راه: 10ساله مردم را خانه دار می کنیم
خبر خودرو
وعده جدید وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
فردا نیوز
زمان خانه دار شدن 10 سال کاهش یافت
پول نیوز
هدف وزارت راه و شهرسازی ساخت سالانه 700 هزار مسکن جدید است
شبستان
مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد
تابناک
وعده جدید وزیر: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
جهان نیوز
وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
تابش کوثر
زمان انتظار خانه دار شدن به 10 سال کاهش می یابد
صدا و سیما
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
وزیر راه و شهرسازی: مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد
مهر نیوز
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
آفتاب
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
ملیت
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
ایران اکونومیست
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
ایران جیب
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
مهر نیوز
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
بولتن نیوز
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
آرا نیوز
«مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
خبرگزاری دانشجو
ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
سازه نیوز
خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن
ایران اکونومیست
خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن/ حباب قیمتی در بازار مسکن تخلیه شده است
باشگاه خبرنگاران
کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
اتاق خبر
گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
ایران اکونومیست
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : سراب خرید خانه با وام
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltبانکداری ایرانی : انبوه سازان خواستار افزایش وام مسکن شدند
bltبهار نیوز : انبوه سازان خواستارافزایش تسهیلات مسکن شدند
bltایرنا : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
bltپانا : آینده مبهم بازار مسکن
bltاقتصادگردان : اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
bltسازه نیوز : 5 توصیه فوری به شهرداری تهران برای تنظیم بازار مسکن
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltکارگر آنلاین : فوری/وزیر راه بالاخره خبر خوب خانه دار شدن مردم را اعلام کرد+جزییات
bltسیمرغ : وزیر راه: 10ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltملیت : 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltصدای ایران : وزیر مسکن: انتظار برای خانه دار شدن کمتر از ده سال می شود
bltصبحانه با خبر : وعده وزیر راه:10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltآرا نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
bltآرا نیوز : وزیر راه و شهرسازی: مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد/ طرح تامین مسکن کارکنان منتظر تصویب در هیات دولت است
bltخبر خودرو : وعده وزیر راه: 10ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltفردا نیوز : وعده جدید وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltپول نیوز : زمان خانه دار شدن 10 سال کاهش یافت
bltشبستان : هدف وزارت راه و شهرسازی ساخت سالانه 700 هزار مسکن جدید است
bltتابناک : مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد
bltجهان نیوز : وعده جدید وزیر: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltتابش کوثر : وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltصدا و سیما : زمان انتظار خانه دار شدن به 10 سال کاهش می یابد
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltمهر نیوز : وزیر راه و شهرسازی: مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد
bltآفتاب : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltملیت : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltایران اکونومیست : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltایران جیب : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltمهر نیوز : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltبولتن نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
bltآرا نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
bltخبرگزاری دانشجو : «مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
bltسازه نیوز : ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
bltایران اکونومیست : خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن
bltباشگاه خبرنگاران : خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن/ حباب قیمتی در بازار مسکن تخلیه شده است
bltاتاق خبر : کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
bltایران اکونومیست : گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.