5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه

5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
درشرایطی که براساس تازه ترین آمار منتشرشده از سوی اتحادیه مشاوران املاک، حجم معاملات مسکن در مردادماه نسبت به تیرماه، کاهش یافته است، گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم حکایت از افت 3 درصدی قیمت مسکن در ماه گذشته در مقایسه با تیر ماه دارد.
5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه

اقتصادگردان- کاهش قیمت مسکن در مرداد ماه نسبت به ماه قبل درحالی صورت گرفته است که طی 4 سال گذشته روند قیمت ها در بازار صعودی بوده و این نخستین بار است که شاهد افت قیمتی طی 45 ماهه گذشته بوده ایم، برطبق آمار تحولات بازار مسکن شهر تهران در مردادماه، نرخ رشد قیمت مسکن در معاملات خرید آپارتمان برای اولین بار بعد از آبان سال 94 به زیر صفر رسید، درآبان 4 سال پیش قیمت اسمی آپارتمان ها در مسیر تخلیه حباب قیمتی مسکن بعد از یک دوره جهش قیمتی کاهش یافت.
در مرداد ماه سال جاری، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در معاملات خرید و فروش آپارتمان در پایتخت به 13 میلیون و180 هزار تومان رسید، این در حالی است که این میزان در ماه قبل (تیرماه 98) برابر با 13 میلیون و600 هزار تومان بود که این موضوع نشان ازکاهش نزدیک به نیم میلیون تومانی متوسط قیمت فروش هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران در این ماه دارد.
در این میان اگرچه تورم ماهانه قیمت مسکن کاهش یافت اما تورم سالانه افزایش یافت و میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران طی این ماه در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، 77 درصد رشد کرد درحالی که تورم نقطه ای مسکن در تیرماه (مقایسه قیمت مسکن در تیر 98 نسبت به تیر 97)، معادل 99 درصد گزارش شده بود.
البته روند تورم سالانه یا نقطه ای از اردیبهشت به بعد روندی کاهشی را درپیش گرفته بود و در حالی که تورم نقطه ای اردیبهشت ماه 112 درصد به ثبت رسید، در خردادماه این میزان افزایش قیمت معادل 107 درصد و در تیرماه به کمتر از 100 درصد یعنی 95 درصد رسید و در نهایت تورم نقطه ای مسکن در مردادماه به کمترین حد خود از ابتدای سال جاری تاکنون (معادل 77 درصد) رسید.
کاهش نرخ ارز و افت قیمت مسکن
تحلیل آمارهای وزارت راه و شهرسازی و اتحادیه مشاوران املاک درباره تحولات بازار مسکن در مردادماه نشان از همراهی کاهش قیمت ها با افت حجم معاملات دارد، اما سوال این است که چرا پس از گذشت 4 سال، شاهد کاهش تورم نقطه ای در بازار مسکن بودیم، چه عواملی موجب رشد منفی 3 درصدی قیمت شده است و آیا این روند منفی تداوم خواهد داشت؟
اثر افت نرخ ارز روی مسکن
عباس اکبرپور، استاد دانشگاه درباره دلایل کاهش قیمت مسکن در مرداد ماه نسبت به تیرماه به «تعادل» می گوید: مجموعه ای از علل در افت قیمت مسکن اثرگذاربوده است و یکی از این عوامل کاهش نرخ ارز است که موجب می شود که شاهد افت قیمت تمام کالاها و خدمات از جمله مسکن هستیم.
اکبرپور اضافه می کند: زمانی که قیمت ارز کاهش می یابد، خریداران بالقوه در انتظار قیمت مسکن افت کند بنابراین تمایل آنها برای خرید مسکن کم می شود تا التهاب بازار کاهش یابد و قیمت ها متعادل شود که افت تقاضا، قیمت ها را تعدیل می کند.
او ادامه می دهد: سوداگران و دلالانی که طی ماه های گذشته قیمت مسکن را به ویژه در فضای مجازی بالا نگه داشته اند، چاره ای ندارند جز اینکه قیمت ها را تاحدودی کاهش دهند چون خریداران مصرفی با افزایش قیمت ها از بازار مسکن فاصله می گیرند، بنابراین تنها راه برای جذب متقاضی مصرفی، کاهش قیمت ها است. به گفته این استاد دانشگاه، فروشندگان مسکن به دلیل نگرانی از کاهش قیمت ها در شرایط کنونی و با افت حجم معاملات، ترجیح می دهند که ملک خود را به فروش برسانند و نقدینگی به دست آمده را در بازارهای دیگر سرمایه گذاری کنند.
اکبرپور اظهار می کند: علاوه بر این عوامل، فضای بین المللی هم بر اعتماد عمومی و بهبود بازارهای اقتصادی موثر است طی یکی دوماهه گذشته رایزنی های مثبتی برای افزایش روابط بین المللی بین ایران و سایر کشورها انجام گرفته است که توانسته به بهبود عملکرد بازار سرمایه، ارز و... کمک کند و بازارها را از التهاب خارج کرده و در تثبیت قیمت ها اثر مثبت داشته است.
رشد تورم ملک شهریور هم منفی می شود
او می افزاید: درواقع مجموعه عوامل اقتصادی و سیاسی موجب کاهش قیمت مسکن در مردادماه شده است و پیش بینی می شود که روند کاهشی در قیمت مسکن طی شهریور ماه سال جاری هم ادامه یابد.
این استاد دانشگاه بیان می کند: کاهش نرخ ارز، در افت قیمت مصالح هم موثرخواهد بود و همین موضوع به کاهش قیمت واحدهای ساخته شده در ماه های جاری نسبت به ماه های گذشته کمک کند.
اکبرپور کاهش قیمت مسکن می تواند بارقه های امید به تثبیت اقتصادی و رونق است، البته این افت باید ادامه دار باشد می تواند نشانه خوبی باشد.
اگر شرایط بین المللی بدون التهاب پیش برود، در داخل شاهد افزایش اعتماد و واقعی سازی قیمت ها خواهیم بود، هنگامی که قیمت ها بطور ناگهانی افزایش می یابد نشان دهنده کاهش اعتماد عمومی نسبت به تصمیم های اقتصادی است و کاهش قیمت ها به معنای بازگشت اعتماد عمومی به جامعه است.
تناقض در آمار وزارت راه و اتحادیه
علاوه بر کاهش قیمت مسکن در مردادماه نسبت به تیرماه، حجم معاملات هم در ماه گذشته نسبت به نخستین ماه فصل تابستان افت کرده است، براساس گزارشی که روز شنبه (2 مرداد) در روزنامه «تعادل» به چاپ رسید، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران آماری از حجم معاملات مسکن در مرداد ماه ارایه کرد که برطبق آن طی 27 روز نخست این ماه 3 هزار و 508 معامله به ثبت رسیده است اما بررسی گزارش منتشرشده دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی این گزارش تعداد مبایعه نامه ها 2931 فقره بوده است، درواقع آمار اتحادیه رقم بالاتری را برای واحدهای معامله شده نشان می دهد.
گزارش اتحادیه حاکی از کاهش 76 درصدی معاملات در مردادماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد، درحالی که آمار دفتر اقتصاد مسکن حکایت از افت 77 درصدی قراردادهای خرید و فروش امضا شده دارد.
به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک، بررسی بازار مسکن شهر تهران طی 27 روز نخست مرداد سال 98، حکایت از آن دارد که در مردادماه 98، در مجموع 16 هزار و 627 قرارداد خرید و فروش و رهن و اجاره امضا شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش 47درصدی داشته است.
کاهش قیمت ها در 18 منطقه تهران
اگرچه میانگین قیمت هرمترمربع واحد مسکونی در ماه گذشته افت کرده است اما بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در 4 منطقه روند کاهشی نداشته اند. متوسط قیمت در منطقه یک در تیرماه 31 میلیون و 858 هزار تومان بوده است، این رقم در مرداد به 29 میلیون و 212 هزار تومان کاهش داشته است. کمترین قیمت هم برای منطقه 19 بوده با 5 میلیون و 806 هزار تومان برای هر مترمربع.متوسط قیمت در این منطقه 7 میلیون و 133 هزار تومان اعلام شده است. بیشترین مبایعه نامه برای منطقه 5 با 367 فقره بوده است، متوسط قیمت در این منطقه روند نزولی داشته و به 16 میلیون و 331 هزار تومان به ازای هر مترمربع کاهش یافته است .

کلیدواژه های این خبر
تورم   آپارتمان   کاهش قیمت ها   معاملات مسکن   حجم معاملات   قیمت ها   مسکن   نقدینگی   خرید آنلاین   وزارت راه و شهرسازی   کاهش تورم   حباب   کاهش قیمت دلار   کالاها   قیمت دلار   واحد مسکونی   خریدار خارجی   کاهش قیمت مسکن   میانگین قیمت   سوداگران   اقتصاد   بازار   بازار مسکن   افزایش قیمت   فضای مجازی   سرمایه گذاری   خرید و فروش مسکن   استاد دانشگاه   قیمت روز مسکن   التهاب بازار   اتحادیه مشاوران املاک   افت قیمت   خرید آپارتمان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «اقتصادگردان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
ایرانی ها مشتری اول خانه های ترکیه در سال 2020
صراط
خریداران مسکن در ترکیه به سرنوشت خریداران دبی دچار می شوند؟
خبرآنلاین
معجزه گر بازار مسکن ترکیه
فرارو
دست و پا زدن بساز بفروش ها برای جلوگیری از ریزش قیمتها
اعتدال
تحلیل بازار مسکن؛ قیمت ها به کدام سو می رود؟
فرارو
دلایل کاهش 73درصدی معاملات مسکن
اقتصاد آنلاین
تغییر رفتار بازیگران بازار مسکن
ایران آنلاین
تورم ماهانه مسکن بعد از 3 سال منفی شد
آفتاب
قیمت مسکن تا پایان سال به کدام سو خواهد رفت؟
صراط
رکود تاریخی در بازار مسکن تهران/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
فانوس نیوز
بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
بانکداری ایرانی
رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
پارسینه
رکود تاریخی در بازار مسکن تهران زیر ذره بین؛ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون تومانی+نمودار
اقتصاد نیوز
دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
فرارو
تولید و تقاضای مسکن در 2 سال آینده به کدام سو می رود؟
سازه نیوز
خبر خوش رییس اتحادیه مشاوران املاک برای خریداران مسکن دقایقی پیش اعلام شد
کارگر آنلاین
کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن
ایران جیب
بازارمسکن در انتظار بازگشت آرامش
ناطقان نیوز
بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
مشرق نیوز
آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
تیتر20
تبعات رکود تورمی بر بازار مسکن
سازه نیوز
مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
جوان آنلاین
بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
ملیت
بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
تیتر شهر
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
ملیت
وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
الف
بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
فانوس نیوز
آیا کاهش قیمت مسکن در زمستان محتمل است؟
پارسینه
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
دیده بان ایران
تداوم روند کاهشی قیمت مسکن؛ دلایل ثبات کنونی بازار مسکن چیست؟
خبرگزاری خانه ملت
سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
اقتصادگردان
با این قدرت خرید، رکود مسکن 20 ساله است
شبکه خبر
شکست حباب قیمت مسکن در برخی محلات تهران
تین نیوز
توقف رشد مسکن در کلان شهرها
اقتصاد آنلاین ایران
9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
اقتصاد نیوز
افت شدید معاملات مسکن در مرداد 98
صدای ایران
واکنش سفته بازها به اولین ماه کاهشی مسکن
ملیت
جریان انحرافی وارد بازار مسکن شد
پارسینه
تلاش سوداگران برای جلوگیری از کاهش قیمت مسکن
جهان نیوز
جریان انحرافی در بازار مسکن
فرارو
اخبار مرتبط
bltصراط : ایرانی ها مشتری اول خانه های ترکیه در سال 2020
bltخبرآنلاین : خریداران مسکن در ترکیه به سرنوشت خریداران دبی دچار می شوند؟
bltفرارو : معجزه گر بازار مسکن ترکیه
bltاعتدال : دست و پا زدن بساز بفروش ها برای جلوگیری از ریزش قیمتها
bltفرارو : تحلیل بازار مسکن؛ قیمت ها به کدام سو می رود؟
bltاقتصاد آنلاین : دلایل کاهش 73درصدی معاملات مسکن
bltایران آنلاین : تغییر رفتار بازیگران بازار مسکن
bltآفتاب : تورم ماهانه مسکن بعد از 3 سال منفی شد
bltصراط : قیمت مسکن تا پایان سال به کدام سو خواهد رفت؟
bltفانوس نیوز : رکود تاریخی در بازار مسکن تهران/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltبانکداری ایرانی : بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltپارسینه : رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
bltاقتصاد نیوز : رکود تاریخی در بازار مسکن تهران زیر ذره بین؛ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون تومانی+نمودار
bltفرارو : دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltسازه نیوز : تولید و تقاضای مسکن در 2 سال آینده به کدام سو می رود؟
bltکارگر آنلاین : خبر خوش رییس اتحادیه مشاوران املاک برای خریداران مسکن دقایقی پیش اعلام شد
bltایران جیب : کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن
bltناطقان نیوز : بازارمسکن در انتظار بازگشت آرامش
bltمشرق نیوز : بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
bltتیتر20 : آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltسازه نیوز : تبعات رکود تورمی بر بازار مسکن
bltجوان آنلاین : مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
bltملیت : بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltتیتر شهر : بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
bltملیت : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltالف : وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltفانوس نیوز : بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltپارسینه : آیا کاهش قیمت مسکن در زمستان محتمل است؟
bltدیده بان ایران : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
bltخبرگزاری خانه ملت : تداوم روند کاهشی قیمت مسکن؛ دلایل ثبات کنونی بازار مسکن چیست؟
bltاقتصادگردان : سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
bltشبکه خبر : با این قدرت خرید، رکود مسکن 20 ساله است
bltتین نیوز : شکست حباب قیمت مسکن در برخی محلات تهران
bltاقتصاد آنلاین ایران : توقف رشد مسکن در کلان شهرها
bltاقتصاد نیوز : 9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
bltصدای ایران : افت شدید معاملات مسکن در مرداد 98
bltملیت : واکنش سفته بازها به اولین ماه کاهشی مسکن
bltپارسینه : جریان انحرافی وارد بازار مسکن شد
bltجهان نیوز : تلاش سوداگران برای جلوگیری از کاهش قیمت مسکن
bltفرارو : جریان انحرافی در بازار مسکن
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.