مخبر - 1398/06/04 - هفته اول بارداری، علائمی در بدن ایجاد می کند؟

هفته اول بارداری، علائمی در بدن ایجاد می کند؟
پزشکان حاملگی را بر اساس یک تقویم واحد، به 40 هفته تقسیم می کنند. به این ترتیب بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود.
هفته اول بارداری، علائمی در بدن ایجاد می کند؟

پزشکان حاملگی را بر اساس یک تقویم واحد، به 40 هفته تقسیم می کنند. به این ترتیب بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود. بنابراین اولین روز رسمی بارداری اولین روز آخر دوره قاعدگی شماست. هر ماه بدن زنان تخمکی را بین پایان هفته دوم و شروع هفته سوم قاعدگی آزاد می کند. از این زمان به بعد است که بارداری رخ می دهد. انتشار تخمک؛ تخمک گذاری نامیده می شود. تخمک گذاری به معنی این است که شما بارور هستید و آمادگی حاملگی را دارید. بنابراین گاهی ممکن است قبل از این که متوجه حاملگی خود شوید باردار باشید. اگر می خواهید زودتر از موعد بدانید باردار هستید یا خیر ادامه این مطلب که در مورد هفته اول بارداری است را بخوانید.

هفته اول بارداری شبیه چیست؟
پاسخ کوتاه به این سوال این است که هفته اول بارداری دقیقا مثل هفته اول چرخه قاعدگی است. هر آنچه که انظار دارید قبل از قاعدگی به سراغتان بیاید در این هفته شاهد خواهید بود.
علائم شایع در این مدت عبارتند از:
- نفخ شکم
- آکنه
- اضطراب و نوسانات خلقی
- تغییر در دفع مدفوع (ابتلا به یبوست یا اسهال)
- تغییر در میل جنسی
- افسردگی
- خستگی
- میل به غذا و افزایش اشتها
- سردرد
- عدم تحمل الکل در بدن
- درد مفصلی و عضلانی
- درد معده (گاهی اوقات به نام گرفتگی عضلات معده نیز شناخته می شود)
- حساس شدن پستان ها
- افزایش وزن به دلیل احتباس مایعات در بدن

بدن چگونه خود را برای بارداری آماده می کند؟
همان طور که گفتیم هفته اول بارداری دقیقا هفته اول آخرین دوره قاعدگی است. بنابراین ممکن است در این زمان هنوز حامله نشده باشید. اما ناامید نشوید زیرا روش هایی وجود دارد که می توانید به کمک آنها شانستان را بالا ببرید. در این هفته بدن شما آمادگی برای بارداری را دارد اما ممکن است حاملگی به سهولت رخ ندهد.
در طول دوره قاعدگی بدن سعی می کند که با تغییر هورمون ها خود را آماده کند، در این حالت پوشش رحم ضخیم می شود. اما زمانی که تخمک منتشر می شود و بارداری رخ نمی دهد، دیگر نیازی به این پوشش ضخیم نیست. در این حالت بدن با خونریزی این بافت را دفع می کند.
به طور متوسط طول مدت خونریزی بین 5 تا 7 روز و فاصله بین دو قاعدگی 28 روز است. اما در بدن برخی از زنان این چرخه از 21 روز تا 35 روز و مدت خونریزی نیز از 2 تا 10 روز متغییر است.
زمانی که دوره 28 روزه قاعدگی تمام می شود، بدن خود را برای دوره بعدی آماده می کند. تخمک گذاری بین 13 تا 20 روز بعد از خونریزی رخ می دهد. در این روز خاص بدن حداکثر آمادگی را برای بارداری دارد.

روش های افزایش شانس باروری
در طول هفته اول بارداری می توانید به کمک اقدامات زیر شانس خود را برای باردار شدن افزایش دهید.
از دوره ای که بدنتان آمادگی بارداری را دارد اطلاع کسب کنید
تخمک می تواند بین 12 تا 24 ساعت در بدن زنده بماند. در این حالت اگر اسپرم بتواند خود را به تخمک برساند و آن را بارور کند، بارداری رخ می دهد. در غیر این صورت تخمک می میرد. اما اگر می خواهید باردار شوید، خبر خوبی برایتان داریم. اسپرم عمر بیشتری نسبت به تخمک دارد. در واقع اسپرم می تواند تا 7 روز در داخل بدن زنان زنده بماند.
بنابراین، اگر قبل از تخمک گذاری نیز رابطه جنسی داشته باشید، می توانید باردار شوید. اما برای این که بفهمید بدنتان چه زماین آمادگی بیشتری دارد می توانید از روش های زیر استفاده کنید:
- از اپلیکیشن های مخصوص برای ثبت دوره قاعدگی استفاده کنید.
- ترشحات دهانه رحم را چک کنید.
- دمای بدن خود را اندازه گیری کنید.
- از کیت تخمک گذاری استفاده کنید.
مصرف ویتامین های مخصوص دوران بارداری را شروع کنید
مصرف ویتامین های مخصوص بارداری نکته ای است که پزشکان زیاد آن را توصیه می کنند. کارشناسان معتقدند که اسید فولیک احتمالا ارزشمند ترین ماده مغذی برای بارداری است. مصرف ویتامین های پیش از بارداری می تواند به جلوگیری از ایجاد نقص های مادرزادی در نوزاد کمک کند.
طبق استاندارهای جهانی زنان بارور باید هر روز 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. مکمل های مخصوص بارداری معمولا شامل اسید فولیک، و سایر مواد مغذی مانند آهن، کلسیم و ویتامین D هستند.
مقدار زیادی آب بنوشید
در طول هفته اول بارداری سعی کنید عادت های سالم را تمرین کنید. در این مدت علاوه بر نوشیدن آب کافی باید از مصرف الکل و نوشیدنی های شیرین نیز اجتناب کنید. هر زن بارداری باید روزانه 8 لیوان مایعات بدون کافئین و شیرین نشده استفاده کند.
غذاهای سالم مصرف کنید
این افسانه که زنان باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند را دور بیاندازید. زنان حامله بسته به سن بارداریشان تنها باید بین 100 تا 300 کالری بیشتر از زمان عادی غذا بخورند. سعی کنید بیشتر از میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی، چربی های سالم و دانه های فیبری استفاده کنید.
فعالیت بدنی منظم داشته باشید
بیشتر زنان هنگامی که پریود می شوند، به آخرین چیزی که فکر می کنند ورزش کردن است. اما تحقیقات نشان داده اند که علائم دوران قاعدگی مانند گرفتگی های عضلانی، ممکن است در حین ورزش کردن سریعتر از بین بروند. بیشتر پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که حداقل نیم ساعت در روز فعالیت بدنی داشته باشند.
هفته اول بارداری زمانی خوبی برای شروع ورزش است. فعال بودن در حین بارداری نیز باعث افزایش سلامت جسمی و روانی شما می شود و باعث می شود که زایمان آسان تری داشته باشید.
از دود سیگار و دخانیات دور بمانید
سیگار کشیدن و مصرف دارو یکی از خطرناکترین اقداماتی است که می توانید در طول دوره بارداری انجام دهید. افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری معمولا سخت تر باردار می شوند و خطر سقط جنین در آن ها بیشتر است.
اگر در حین بارداری سیگار بکشید، کودک به مواد شیمیایی سمی موجود در این سیگار دسترسی دارد. این روند باعث افزایش خطر کمبود شدید وزن در نوزاد و زایمان زودرس می شود. دود سیگار خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) را نیز افزایش می دهد. اگر خودتان سیگاری نیستید ولی یکی از اعضای خانواده در خانه سیگار می کشد از او بخواهید که در محیط خانه دخانیات استفاده نکند.
استرس خود را کاهش دهید
حتی فکر کردن به این که قرار است موجود جدیدی وارد زندگی شما شود استرس زا است. اما کنترل استرس در هفته اول بارداری بسیار مهم است. در این دوران شما باید احساس خوشحالی داشته باشید. این حس بخش مهمی از مراقبت از خود است.

آیا هفته اول بارداری علائم دارد؟
هفته اول بارداری نشانه ای ندارد. اما حدود دو هفته پس از حاملگی، اکثر زنان شروع به تجربه برخی از علائم اولیه و ظاهری بارداری می کنند. برخی از این علائم عبارتند از:
- نفخ
- یبوست
- گرفتگی عضلات شکم
- احساس خستگی بیش از حد
- افزایش اشتها
- لکه بینی که نشانه ای از قاعدگی نیست
- نوسانات خلقی
- تکرر ادرار
- حالت تهوع همراه با استفراغ یا بدون آن
- قطع شدن دوره قاعدگی
- حساسیت و تورم پستان ها
هنگامی که حامله می شوید، بدنتان شروع به ساختن هورمونی به نام hCG خواهد کرد. پنج روز قبل از شروع قعدگی بعدی، برخی از آزمایش های اولیه حاملگی ممکن است بتوانند اندازه hCG را در خون تشخیص دهند. اما در بدن همه زنان ترشح این هورمون به اندازه ای نیست که بتوان حاملگی را بر اساس آن در هفته اول تشخیص داد.
در این شرایط تست بارداری خانگی معمولا دقیق تر هستند. منتها برای انجام این تست ها باید حدود 2 روز صبر کنید. آزمایش خون دقیق ترین راه برای تشخصی حاملگی است.

خلاصه
همان طور که گفتیم بارداری از روز اول آخرین دوره قاعدگی شما شروع می شود. بنابراین هفته اول بارداری هفته ای است که هنوز قاعدگی شما عقب نیافتاده و اصلا خبر ندارید که باردار هستید. بنابراین اگر قصد باردار شدن را دارید سعی کنید نکات ذکر شده در این مطلب را رعایت کنید تا بتوانید جنین سالمی را در بدن پرورش دهید.

منبع: پیام سلامت همین حالا عضو ویژه تلگرام نی نی بان شوید دانلود اپلیکیشن اندروید و ios نی نی بان (رایگان)
منبع خبر : نی نی بان

محتوای این خبر به صورت خودکار از «نی نی بان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
هورمون   اسپرم   پستان   اسهال   تقویم   هفته اول   ویتامین   اشتها   قاعدگی   میل جنسی   مدفوع   نفخ شکم   هفته سوم   حاملگی   گرفتگی عضلات   بارداری   اپلکیشن   شایع   خونریزی   نوسانات خلقی   تخمک   رابطه جنسی   بدن درد   یبوست   تخمک گذاری   سهولت   بانوان   دوران بارداری   پزشکان   سیکل ماهانه   افزایش وزن   کیت تخمک گذاری   دهانه رحم  
اخبار مرتبط
شیاف پروژسترون در بارداری، موارد مصرف آن
نی نی بان
چطور زود حامله بشم؟
نی نی بان
پریود در دوران بارداری، چرا باید جدیش بگیریم؟
نی نی بان
تغییرات واژن در یائسگی، مشکلات پیش رو
نی نی بان
علل ناباروری در زنان، مهم ترین دلایل
نی نی بان
آیا درد زیر شکم نشانه بارداری است؟
نی نی بان
محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟
پارسینه
سقط بدون خونریزی، چه عواملی باعث می شود؟
نی نی بان
شیر آغوز (اولین شیر مادر) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
ستاره
از کجا بفهمم لقاح صورت گرفته است؟
نی نی بان
مراحل تشخیص ناباروری، چگونه است؟
نی نی بان
هفته اول بارداری، تغییرات بدن و زندگی شما
نی نی بان
چند روز بعد از پریود اقدام به بارداری کنم؟
نی نی بان
اگر باردار نیستم چرا پریود نشدم؟
نی نی بان
همه چیز درباره آی یو دی، آیا میدانید؟
نی نی بان
چه کنیم تا لانه گزینی موفقی داشته باشیم؟
نی نی بان
سقط خود به خودی جنین، علل آن چیست؟
نی نی بان
رابطه زناشویی در بارداری، میلتان تغییر می کند؟
نی نی بان
درد هنگام نزدیکی، علت چیست؟
نی نی بان
علت درد زیر شکم زنان هنگام نزدیکی
شفا آنلاین
راه های تقویت رحم برای بارداری
سلامت نیوز
خونریزی بین پریودی، خطرناک است؟
نی نی بان
22 نکته مهم درباره ترشحات تخمک گذاری
برترین ها
راهکارهای تقویت رحم، جهت باردار شدن
نی نی بان
راهکارهای تقویت رحم برای بارداری
آریا
چرخه قاعدگی زنان، چگونه می چرخد؟
نی نی بان
علائم دوران قاعدگی، سر بزنگاه می رسد؟
نی نی بان
روزهای قبل قاعدگی، احتمال حاملگی چقدر است؟
نی نی بان
استخوان درد و کمر درد، قبل از پریود
نی نی بان
چرا پریود میشویم؟
نی نی بان
نزدیکی برای بارداری، شناخت بهترین زمان مناسب
نی نی بان
هیپرپلازی آندومتر چیست؟
نی نی بان
تاثیر عادت ماهانه نامنظم در باروری
شفا آنلاین
عادت ماهانه نامنظم، تاثیر آن در باروری
نی نی بان
تعداد فولیکول در زنان، چه نقشی در ناباروری دارد؟
نی نی بان
ترشحات صورتی واژن، علل و نحوه درمان
نی نی بان
عوارض قرص ضد بارداری، سلامتتان در خطر است؟
نی نی بان
تزریق آمپول ضد بارداری، عوارض هم دارد؟
نی نی بان
ورود اسپرم به واژن در بارداری ضرر دارد؟
نی نی بان
افزایش شانس حاملگی، هجده نکته
نی نی بان
اخبار مرتبط
bltنی نی بان : شیاف پروژسترون در بارداری، موارد مصرف آن
bltنی نی بان : چطور زود حامله بشم؟
bltنی نی بان : پریود در دوران بارداری، چرا باید جدیش بگیریم؟
bltنی نی بان : تغییرات واژن در یائسگی، مشکلات پیش رو
bltنی نی بان : علل ناباروری در زنان، مهم ترین دلایل
bltنی نی بان : آیا درد زیر شکم نشانه بارداری است؟
bltپارسینه : محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟
bltنی نی بان : سقط بدون خونریزی، چه عواملی باعث می شود؟
bltستاره : شیر آغوز (اولین شیر مادر) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
bltنی نی بان : از کجا بفهمم لقاح صورت گرفته است؟
bltنی نی بان : مراحل تشخیص ناباروری، چگونه است؟
bltنی نی بان : هفته اول بارداری، تغییرات بدن و زندگی شما
bltنی نی بان : چند روز بعد از پریود اقدام به بارداری کنم؟
bltنی نی بان : اگر باردار نیستم چرا پریود نشدم؟
bltنی نی بان : همه چیز درباره آی یو دی، آیا میدانید؟
bltنی نی بان : چه کنیم تا لانه گزینی موفقی داشته باشیم؟
bltنی نی بان : سقط خود به خودی جنین، علل آن چیست؟
bltنی نی بان : رابطه زناشویی در بارداری، میلتان تغییر می کند؟
bltنی نی بان : درد هنگام نزدیکی، علت چیست؟
bltشفا آنلاین : علت درد زیر شکم زنان هنگام نزدیکی
bltسلامت نیوز : راه های تقویت رحم برای بارداری
bltنی نی بان : خونریزی بین پریودی، خطرناک است؟
bltبرترین ها : 22 نکته مهم درباره ترشحات تخمک گذاری
bltنی نی بان : راهکارهای تقویت رحم، جهت باردار شدن
bltآریا : راهکارهای تقویت رحم برای بارداری
bltنی نی بان : چرخه قاعدگی زنان، چگونه می چرخد؟
bltنی نی بان : علائم دوران قاعدگی، سر بزنگاه می رسد؟
bltنی نی بان : روزهای قبل قاعدگی، احتمال حاملگی چقدر است؟
bltنی نی بان : استخوان درد و کمر درد، قبل از پریود
bltنی نی بان : چرا پریود میشویم؟
bltنی نی بان : نزدیکی برای بارداری، شناخت بهترین زمان مناسب
bltنی نی بان : هیپرپلازی آندومتر چیست؟
bltشفا آنلاین : تاثیر عادت ماهانه نامنظم در باروری
bltنی نی بان : عادت ماهانه نامنظم، تاثیر آن در باروری
bltنی نی بان : تعداد فولیکول در زنان، چه نقشی در ناباروری دارد؟
bltنی نی بان : ترشحات صورتی واژن، علل و نحوه درمان
bltنی نی بان : عوارض قرص ضد بارداری، سلامتتان در خطر است؟
bltنی نی بان : تزریق آمپول ضد بارداری، عوارض هم دارد؟
bltنی نی بان : ورود اسپرم به واژن در بارداری ضرر دارد؟
bltنی نی بان : افزایش شانس حاملگی، هجده نکته
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.