مخبر - 1398/06/04 - پیشنهاد افزایش مهلت ارزی به صادرکنندگان فرش

پیشنهاد افزایش مهلت ارزی به صادرکنندگان فرش
صادرات فرش دستباف با وجود قدمت طولانی اش، اما طی سال های اخیر بنا به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور نوسان زیادی داشته است.
پیشنهاد افزایش مهلت ارزی به صادرکنندگان فرش

اقتصادگردان- با وجود اینکه جایگاه خود را در سطح بین المللی به عنوان بزرگ ترین صادرکننده فرش دستباف حفظ کرده ایم اما جایگاه صادرات فرش دستباف در مقایسه با سایر اقلام صادراتی در حال کاهش است. این در حالی است که کشورهای رقیب ایران در حال کپی برداری از طرح و رنگ و نقشه های ایرانی هستند و تلاش کرده اند تا با به روزرسانی این طرح ها بازار جهانی را از آن خود کنند. در این راستا، متولیان امر بر آن شدند تا با فراهم کردن شرایط مناسب برای بافندگان و تسهیل در واردات مواد اولیه این صنعت را گسترش دهند تا بازار صادراتی این محصول رونق بگیرد. در همین حال، وزیر صنعت، معدن وتجارت در حاشیه بازدید از بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف، با اشاره به حذف امریکا از لیست صادراتی فرش ایران از ورود فرش ایرانی به بازارهای جدیدی از جمله کشورهای شرق آسیا خبر داد. رضا رحمانی در این مراسم یک خبر خوب هم برای صادرکنندگان فرش داشت و از مذاکراتش با بانک مرکزی برای افزایش فرصت بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف از ٧ ماه به ١٢ ماه خبر داد. حذف امریکا از لیست صادراتی ایران

آمارهای منتشر شده خبر از حذف امریکا از فهرست کشورهایی دارد که فرش دستباف ایران به آنها صادر می شد. پیش از این ٢٩ درصد صادرات فرش دستباف ایرانی به امریکا بود که کشورهای دیگر جایگزین آن می شوند. داده ها حکایت از صادرات 8 درصدی فرش های دستباف تولید شده در داخل کشور دارد. پیش از این 29 درصد صادرات ایران به امریکا صورت گرفته بود، که پس از آن آلمان با ١4 درصد رتبه دوم را داشت، اما پس از آغاز تحریم های یکجانبه و غیرقانونی امریکا، نخستین کالایی که پس از نفت، تحریم شد؛ فرش دستباف ایرانی بود و این موضوع باعث شد تا ٢٩ درصد صادرات فرش دستباف ایران به امریکا صفر شود. البته صادرکنندگان فرش دستباف کشور به دنبال آن هستند که کشورهای دیگری را جایگزین امریکا کنند. در این زمینه نیز تجار راه های دیگر برای صادرات فرش های خود پیدا کرده اند. از سوی دیگر، آمارهای وزارت صنعت حاکی از آن است که صادرات فرش و صنایع دستی در سال 97 معادل 13 هزار تن بوده و این رقم در سال گذشته آن معادل 9.6 هزار تن است که افزایشی 35.3 درصدی را نشان می دهد. ارزش صادرات فرش و صنایع دستی در سال 97 معادل 304.7 میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال 96 که رقم 462.2 میلیون دلاری را نشان می دهد، کاهش ارزشی 34.1 درصدی را رقم زده است. درست است که آمارهای ارایه شده حکایت از افزایش وزنی صادرات این صنایع در کشور دارد اما از نظر ارزآوری نسبت به سال 96 روند کاهشی در پیش داشته است. این داده ها درباره واردات فرش و صنایع دستی نشان می دهد، در سال 97 معادل 0.5 میلیون تن به ارزش 1.6 میلیون دلار واردات صورت گرفته که این ارقام در سال 96 معادل 3.2 میلیون تن به ارزش 8.9 میلیون دلار بوده است. این داده ها حکایت از روند نزولی واردات فرش و صنایع دستی دارد که به لحاظ وزنی افت 83.5 درصدی و از نظر ارزشی افت 81.7 درصدی را رقم زده است.

درخواست وزیر برای بازگشت ارزصادراتی فرش

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف از مذاکراتش با بانک مرکزی برای افزایش فرصت بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف از ٧ ماه به ١٢ ماه خبر داد. رضا رحمانی با اشاره به ورود فرش دستباف ایران به بازارهای جدید از جمله شرق آسیا، گفت: با وجود تحریم ها، علاقه مندان این هنر صنعت اصیل همچنان فرش ایرانی می خرند. او به اعمال تحریم ها علیه فرش دستباف ایران از سوی ایالات متحده امریکا اشاره و اظهار کرد: تحریم بطور طبیعی، بخشی از مشتریان فرش دستباف را که به صورت مستقیم این کالا را از ایران خریداری می کردند، کاهش داده، اما به هر حال این هنر صنعت اصیل ایرانی مشتریان خاص خود را دارد و هنر و ذوقی که در آن نهفته است، خریداران را همچنان جذب می کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برند فرش دستباف، مهم ترین شاخصه این کالا در بازارهای جهانی است که همچنان مشتریان خاصی داشته که با وجود محدودیت های بین المللی، همچنان این کالا را از ایران خریداری می کنند. او تصریح کرد: امکان فروش فرش دستباف ایران به بازارهای صادراتی وجود دارد که از جمله آن ورود این کالا به شرق آسیا بوده است؛ البته باید برای حضور پررنگ تر، سلایق مشتریان به لحاظ ابعاد، رنگ و تنوع را در نظر گرفت. رحمانی با بیان اینکه سفارش دهندگان فرش دستباف به این نقطه رسیده اند که در نمایشگاه های بین المللی حضور یافته و تقاضای خود نسبت به این کالا را به ثبت برسانند، افزود: ما نیز باید متناسب با سلایق مشتریان، تولید را انجام دهیم تا صادرات ما بیش از این باشد. این عضو کابینه دولت دوازدهم از حضور 14 سفیر کشورهای مختلف در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فرش دستباف خبر داد و گفت: حضور تعداد سفرا و خریداران خارجی که متقاضی فرش دستباف ایران هستند، نشانگر مقبولیت این هنرصنعت اصیل ایرانی در دنیا با وجود همه محدودیت های بین المللی به وجود آمده است. او ادامه داد: بازاریابی های جدید آغاز شده اما سلایق این بازارها با برخی از بازارهای پیشین متفاوت است. بنابراین تولیدکنندگان و صادرکنندگان با درنظر گرفتن این موضوع در حال تولید فرش ها متناسب با سلایق این مشتریان هستند. او درباره تأمین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان فرش دستباف گفت: مواد اولیه مشکل اصلی این بخش از تولید کشور است که بر این اساس قرار است در این دوره از نمایشگاه جمع بندی لازم در حوزه تأمین مواد اولیه و راهکارهای تسهیل آن انجام شود. رحمانی گفت: تأمین مواد اولیه در دستور کار قرار دارد و در برخی بخش ها الزاما واردات نیز صورت گرفته است. بر اساس این گزارش، پیش از این نیز درباره ساماندهی مواد اولیه فرش مطرح شده بود که پشم که یکی از مواد اولیه تولید فرش است به خارج از کشور صادر می شود که با پیگیری های وزیر صمت این صادرات در سال 97 متوقف شد و همچنین این روند در سال 98 نیز ادامه خواهد داشت. از سال گذشته تعرفه ابریشم از 15 درصد به 26 درصد رسیده که با پیگیری های صورت گرفته تلاش شده تا این تعرفه به قبل خود باز گردد. اکنون بر اساس تفاهم نامه با منطقه آزاد چابهار، واردات ابریشم از چین تا 40 درصد ارزان تر از بقیه قسمت ها تامین می شود.

رقبای فرش ایران

امروز دیگر نمی توان جلوی تکنولوژی هیچ کشوری را گرفت و اکنون هند از نظر کمی بیشترین تولید فرش را دارد. ایران هم سعی دارد تا کیفیت را فدای کمیت نکرده و کماکان رتبه برتر فرش دستبافت در جهان را در اختیار دارد. رقبای ایران در فرش از جمله کشورهای هند، نپال و مصر هستند که فعالیت گسترده ای دارند و نباید از آنها غافل شد تا صدمه ای به جایگاه ایران نرسد. آذربایجان شرقی رتبه اول در صادرات فرش را دارد، اما 20 درصد از این صادرات متعلق به فرش ابریشم است که بیشتر در قم بافته می شود. ایران از بیشترین سهم بازار جهانی در فرش دستباف برخوردار است و این صنعت مزایای مختلفی از جمله تنوع تولیدات، طرح، نقش، رنگ و اندازه و الیاف، تأمین بخش عمده مواد مصرفی در داخل، فعالیت موسسات علمی و پژوهشی بسیاری در این زمینه، وجود نیروی کار ماهر و حفظ شبکه فروش در جهان را در اختیار دارد.

گرانی مشکل بزرگ فرش دستباف

البته پیش از این نیز مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکننده فرش دستباف با اشاره به اینکه امسال با چالش افزایش قیمت تولیدات مواجه هستیم، گفته بود که افزایش قیمت تمام شده در رقابت پذیری بازار خارجی تأثیر منفی دارد. عبدالله بهرامی معتقد است، با افزایش بیش از 300 درصدی قیمت مواد اولیه که در سال 97 صورت گرفت، حداقل 8ماه تا یکسال زمان لازم است که این فرش ها تولید شوند. امسال با چالش افزایش قیمت تولیدات مواجه هستیم. این افزایش قیمت تمام شده در رقابت پذیری بازار خارجی تأثیرمنفی دارد، چراکه شاهد رشد قیمت ها هستیم. او ادامه داد: در همین زمان که کشورهای رقیب هیچ افزایش قیمتی ندارند، توان رقابت پذیری فرش دستباف ایران حتما کمتر خواهد شد.

منبع خبر : اقتصادگردان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلمان   صادرات   وزیر صنعت   دستباف   ارزآوری   آمریکا   صنایع دستی   صادرکنندگان   کپی برداری   رضا رحمانی   تجار   صنعت معدن و تجارت   نمایشگاه بین المللی   واردات مواد اولیه   بازار   بانک مرکزی   آسیا   صنعت   نمایشگاه   بازار جهانی   اقتصادی و سیاسی   فرش دستباف   ارز حاصل از صادرات  
اخبار مرتبط
گرید پلیمری باک خودرو بومی سازی شد
پدال نیوز
سهم 20درصدی استان قم در صادرات فرش دستباف به جهان
ایران آنلاین
تحریم فرش ایران توسط آمریکا / سرمایه گذاری آمریکایی ها در افغانستان برای تولید فرش
تسنیم
ثبت نشان فرش دستباف، مانع از جعل و تقلب می شود
ایسنا
سهم 20درصدی استان قم در صادرات فرش دستباف
ایسنا
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست آغاز به ‎کار کرد
ایران اکونومیست
آغاز سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست
ایران آنلاین
سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست افتتاح شد
اقتصادگردان
چشم طمع دلالان به دسترنج یک ساله پسته کاران/ کاهش 80 درصدی ضریب نفوذ پسته ایران در بازار جهانی
راه دانا
وزیر صنعت: در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم
آفتاب
صادرات به شرط آنکه مایحتاج روزانه مردم نباشد، پیشران کشور است
راه دانا
تحریم های تکراری و مشت خالی آمریکایی ها
ایران اکونومیست
ابلاغ اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی به گمرک
عصر ایران
اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی
صدا و سیما
موافقت پرداخت عوارض 25 درصدی کنسانتره سنگ آهن
باشگاه خبرنگاران
قوانین دست وپاگیر، کپی نقشه فرش ها و تحریم ؛ عوامل انزوای فرش دستباف ایرانی/ فرش ایرانی راهی خانه مشتریان آسیایی می شود
راه دانا
اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی به گمرک ابلاغ شد
ایرنا
فرش ماشینی ایرانی؛ فاتح بازار کشورهای منطقه
ایرنا
سهم کوچک ایران در مقابل دارودسته آمریکایی ها
بورس نیوز
ایران هفتمین صادرکننده کفپوش های نساجی در جهان
ایرنا
واردات طلای آب شده به کشور آزاد شد
شمانیوز
وزیر صنعت اعلام کرد:دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی هستیم
پارسینه
کاهش نرخ اونس جهانی طلا به 1488 دلار / واردات طلای آب شده به کشور آزاد شد
اقتصادگردان
دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی هستیم
اقتصادگردان
وزیر صنعت: دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی به کشور هستیم
پانا
وزیر صنعت: کاهش 10 میلیارد دلاری واردات صنعتی در دستور کار است
نامه نیوز
نوسانات ارز باعث تزلزل جایگاه فرش ایران در دنیا/ بازار فرش در چنگ هندی ها و پاکستانی ها/ مقرون به صرفه نبودن فروش فرش دستباف
خبرگزاری ایلنا
بازار 400 میلیون نفری کشورهای همسایه برای صادرات نان
ایرنا
900 میلیون دلار صادرات شیرینی و شکلات و نان/ افزایش 20 درصدی قیمت شکلات
خبرگزاری موج
تولید بیش از 76 میلیون متر مربع فرش دستباف در سال / ضعف در فرآوری پشم معضل اصلی بافندگان فرش
ملیت
تولید بیش از 76 میلیون متر مربع فرش دسبافت در سال / ضعف در فرآوری پشم معضل اصلی بافندگان فرش
باشگاه خبرنگاران
ارز واحدهای صنعتی کرمان از صادرات پسته تامین می شود
ایرنا
گزارشی تصویری از مردان قالیباف در ایران
بهار نیوز
(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از مردان قالیباف در ایران
فرارو
صادرات، راه نجات فرش دستباف ایرانی
ایران اکونومیست
گفت وگو با ریش سفید فرش بلوچ خراسان رضوی: حال و روز فرش دستباف مساعد نیست
تسنیم
برگزاری اولین نمایشگاه برندهای برتر در کشور
جام نیوز
وزیر صنعت:ظرفیت غیرفعال واحدهای صنعتی به کار گرفته می شود
ایرنا
تار و پودهایی که هنوز نفس می کشند
ایرنا
مشتریان هنوز به فرش ایران وفادار هستند
شمانیوز
اخبار مرتبط
bltپدال نیوز : گرید پلیمری باک خودرو بومی سازی شد
bltایران آنلاین : سهم 20درصدی استان قم در صادرات فرش دستباف به جهان
bltتسنیم : تحریم فرش ایران توسط آمریکا / سرمایه گذاری آمریکایی ها در افغانستان برای تولید فرش
bltایسنا : ثبت نشان فرش دستباف، مانع از جعل و تقلب می شود
bltایسنا : سهم 20درصدی استان قم در صادرات فرش دستباف
bltایران اکونومیست : سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست آغاز به ‎کار کرد
bltایران آنلاین : آغاز سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست
bltاقتصادگردان : سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست افتتاح شد
bltراه دانا : چشم طمع دلالان به دسترنج یک ساله پسته کاران/ کاهش 80 درصدی ضریب نفوذ پسته ایران در بازار جهانی
bltآفتاب : وزیر صنعت: در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم
bltراه دانا : صادرات به شرط آنکه مایحتاج روزانه مردم نباشد، پیشران کشور است
bltایران اکونومیست : تحریم های تکراری و مشت خالی آمریکایی ها
bltعصر ایران : ابلاغ اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی به گمرک
bltصدا و سیما : اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی
bltباشگاه خبرنگاران : موافقت پرداخت عوارض 25 درصدی کنسانتره سنگ آهن
bltراه دانا : قوانین دست وپاگیر، کپی نقشه فرش ها و تحریم ؛ عوامل انزوای فرش دستباف ایرانی/ فرش ایرانی راهی خانه مشتریان آسیایی می شود
bltایرنا : اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی به گمرک ابلاغ شد
bltایرنا : فرش ماشینی ایرانی؛ فاتح بازار کشورهای منطقه
bltبورس نیوز : سهم کوچک ایران در مقابل دارودسته آمریکایی ها
bltایرنا : ایران هفتمین صادرکننده کفپوش های نساجی در جهان
bltشمانیوز : واردات طلای آب شده به کشور آزاد شد
bltپارسینه : وزیر صنعت اعلام کرد:دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی هستیم
bltاقتصادگردان : کاهش نرخ اونس جهانی طلا به 1488 دلار / واردات طلای آب شده به کشور آزاد شد
bltاقتصادگردان : دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی هستیم
bltپانا : وزیر صنعت: دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی به کشور هستیم
bltنامه نیوز : وزیر صنعت: کاهش 10 میلیارد دلاری واردات صنعتی در دستور کار است
bltخبرگزاری ایلنا : نوسانات ارز باعث تزلزل جایگاه فرش ایران در دنیا/ بازار فرش در چنگ هندی ها و پاکستانی ها/ مقرون به صرفه نبودن فروش فرش دستباف
bltایرنا : بازار 400 میلیون نفری کشورهای همسایه برای صادرات نان
bltخبرگزاری موج : 900 میلیون دلار صادرات شیرینی و شکلات و نان/ افزایش 20 درصدی قیمت شکلات
bltملیت : تولید بیش از 76 میلیون متر مربع فرش دستباف در سال / ضعف در فرآوری پشم معضل اصلی بافندگان فرش
bltباشگاه خبرنگاران : تولید بیش از 76 میلیون متر مربع فرش دسبافت در سال / ضعف در فرآوری پشم معضل اصلی بافندگان فرش
bltایرنا : ارز واحدهای صنعتی کرمان از صادرات پسته تامین می شود
bltبهار نیوز : گزارشی تصویری از مردان قالیباف در ایران
bltفرارو : (تصاویر) گزارش رسانه خارجی از مردان قالیباف در ایران
bltایران اکونومیست : صادرات، راه نجات فرش دستباف ایرانی
bltتسنیم : گفت وگو با ریش سفید فرش بلوچ خراسان رضوی: حال و روز فرش دستباف مساعد نیست
bltجام نیوز : برگزاری اولین نمایشگاه برندهای برتر در کشور
bltایرنا : وزیر صنعت:ظرفیت غیرفعال واحدهای صنعتی به کار گرفته می شود
bltایرنا : تار و پودهایی که هنوز نفس می کشند
bltشمانیوز : مشتریان هنوز به فرش ایران وفادار هستند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.