فرق کلاغ و زاغ چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟

فرق کلاغ و زاغ چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟
کلاغ و زاغ هر دو جزء خانواده ی کلاغ ها به حساب می آیند و در ظاهر شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند؛ اما شاید برای شما جالب باشد که با فرق کلاغ و زاغ آشنا شوید.
فرق کلاغ و زاغ چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟

فرق کلاغ و زاغ
ستاره | سرویس گیاهان و حیوانات - قدمت حضور کلاغ ها روی کره زمین به دوره سوم زمین شناسی یعنی حدودا 17 میلیون سال قبل برمی گردد. این خانواده بیشتر از 120 گونه دارد که در سراسر جهان، به استثنای قطب جنوب، پراکنده شده اند. اما در خانواده کلاغ ها، کلاغ و زاغ دارای تفاوت هایی هستند؛ مانند تفاوت شاهین و قرقی. بنابراین شاید شباهت های بین کلاغ و زاغ بیشتر از تفاوت های بین آن ها باشد، اما یکی خواندن این دو پرنده کار اشتباهی است. از این رو در این مطلب ابتدا به معرفی این دو پرنده و سپس به بررسی "فرق کلاغ و زاغ" خواهیم پرداخت؛ با ما باشید.آنچه خواهید خواند: کلاغ کلاغ از راسته ی گنجشک سانان سبک بال و از دسته شاخی نوکان و خانوادهٔ کلاغان محسوب می شود؛ این پرنده دارای قدی متوسط با جثه ای اندازه یک مرغ خانگی با پر های سیاه در قسمت سر، بال، دم و گردن است. البته این پرنده در ناحیه پشت و شکم دارای پر های خاکستری مایل به سفید نیز است. لازم به ذکر است که منقار کلاغ نسبتا بلند و قوی است. فرق کلاغ و زاغ رنگ کلاغ سیاه بودن کلاغ ها به دلیل این است که باعث می شود کلاغ ها بتوانند به راحتی رد یکدیگر را در طول روز بزنند و از راه دور یکدیگر را شناسایی کنند. میزان عمر طول عمر کلاغ ها معمولا طولانی است؛ بعضی کلاغ ها ممکن است تا 20 سال عمر کرده و پیرترین کلاغ آمریکایی تقریبا 30 سال عمر کرده است. جالب است بدانید که مرگ مسن ترین کلاغ شناخته شده در 59 سالگی ثبت شده است. غذای کلاغ یک کلاغ بالغ روزانه به 11 اونس غذا (حدود 330 گرم) احتیاج دارد. کلاغ تقریبا همه چیزخوار است و هر چه به دست آورد را می خورد. کلاغ ها اقدام به خوردن حشرات، کرمها، حیواناتی که در اثر تصادف با وسایل نقلیه در جاده ها کشته شده اند، موش ها، توت، ذرت و تعداد بی شماری از خوراک هایی که به وفور در دسترس آن ها قرار دارد می کنند. (جالب است بدانید حضور کلاغ ها در طبیعت باعث حذف بسیاری از مواد مضر از چرخه حیات می شود؛ به طوری که گفته می شود اگر کلاغ ها محیطی را ترک کنند، آن محل دیگر جای زندگی نخواهد بود.) حافظه کلاغ کلاغ از جمله حیواناتی است که حافظه بسیار خوبی دارد و هرگز چیزی را فراموش نمی کند. خصوصا هنگامی که چیز ترسناکی را ببیند، یا وقتی غذایی را در جایی پنهان کرده باشد ابدا فراموش نمی کند. فرق کلاغ و زاغ زندگی خانوادگی کلاغ جالب است بدانید کلاغ پرنده ای بسیار اجتماعی بوده و بسیاری از وقت خود را به تعامل و رفتار با دیگر کلاغ ها می پردازد و کلاغ نر نسبت به کلاغ ماده بسیار اظهار عشق و علاقه می کند. لازم به ذکر است هنگامی که کلاغ نر پرهای خود را به حالت باد کرده و پف آلود در می آورد سپس با حالت خرامیدن قدم می زند و پرواز می کند، در واقع می خواهد توجه کلاغ ماده را به خود جلب کند. شاید جالب باشد بدانید که کلاغ ها اهل خیانت نبوده و هنگامی که جفت خود را پیدا می کنند تا آخر عمر با او باقی می مانند. همچنین کلاغ های نر و ماده در پرورش و نگهداری جوجه های خود با هم مشارکت داشته و هر دو روی تخم ها می خوابند تا جوجه ها به دنیا آیند. دشمنان و شکارچیان کلاغ جغد و شاهین از اصلی ترین دشمنان کلاغ ها هستند. کلاغ ها برای مقابله با آن ها گرد هم جمع می شوند و با ایجاد همهمه و سر و صدا شاهین و جغد را از خود دور می کنند. البته انسان ها را نیز گاهی می توان بعنوان دشمن کلاغ ها به حساب آورد.
زاغ زاغ سرده ای از پرندگان در خانواده کلاغ هاست. این سرده دو گونه زاغ نوک زرد و زاغ نوک سرخ را در برمی گیرد که در مناطق کوهستانی جنوب اورآسیا و شمال آفریقا سکونت دارند. اندازه زاغ ها معمولا 40-51 سانتی متر است و پر و بال سیاه و سفید و دم درازی دارند؛ پر های شانه، پهلو ها و شکم آن ها سفید و بقیه پر و بال آن ها سیاه با جلای آبی، سبز و ارغوانی است. فرق کلاغ و زاغ رنگ زاغ بدن زاغ به رنگ سیاه است، اما این پرنده در بخش هایی از بدنش دارای پر های سفید است. زاغ معمولا پا های سرخ رنگ داشته و دارای دمی بسیار کشیده است. البته باید بدانید که زاغ ها دارای گونه های متفاوت با رنگ های مختلف هستند. غذای زاغ زاغ ها روز و شب شکار کرده و غذای اصلی آن ها بی مهرگان است. زاغ ها بیشتر علاقمند به کرم، حلزون و حشرات کوچک، جوجه پرندگان، پستانداران کوچک هستند که با شوق زیاد آن ها را می بلعند. در کنار این ها به ویژه در زمستان از سبزیجات و منابع غذایی سکونتگاه های انسانی استفاده می کنند. زندگی خانوادگی زاغ جالب است بدانید زاغ ها پرنده هایی خجالتی بوده و اغلب به صورت دسته های کوچک دیده می شوند. همچنین آن ها جزء پرندگانی هستند که تک همسرند و تا آخر عمر به یکدیگر وفادار می مانند. لازم به ذکر است که زاغ ها برای خود قلمرو داشته و در تمام سال در قلمرو خود باقی می مانند. جنس نر به سرعت پر های سرش را بالا و پایین می برد، دم خود را مانند بادبزن باز و بسته می کند، صدایی آرام و مجزا از صدای خود، ایجاد می کند و همه این کار ها را برای جلب توجه جنس ماده انجام می دهد. شایان ذکر است که زاغ بین 5 تا 8 تخم می گذارد؛ البته تعداد 10 تخم نیز ثبت شده است. فرق کلاغ و زاغ دشمنان و شکارچیان زاغ بحری، عقاب طلایی و شاه بوف مهم ترین دشمنان طبیعی این حیوان هستند و غراب معمولی هم جوجه های آن ها را شکار می کند. البته برای این پرنده نیز مانند کلاغ، انسان ها می توانند جزء دشمنان آن ها باشند.
فرق کلاغ و زاغ همان طور که خواندید، زاغ و کلاغ دارای شباهت ها و تفاوت هایی هستند که در این بخش تفاوت های بین آن ها به صورت خلاصه آورده شده است.
1. از لحاظ ظاهری و ترکیب رنگ زاغ و کلاغ با هم متفاوت هستند.(برای مثال زاغ های گاها پاهای قرمز و نوک زرد دارند، در حالی که کلاغ ها به جز چند پر خاکستری، بدن کاملا مشکی دارند.) 2. از لحاظ رفتاری کلاغ ها بسیار اجتماعی هستند و معمولا گروه های با تعداد بالا دارند، ولی زاغ ها خجالتی اند و گروه های بین دو تا 5 تایی دارند. 3. از لحاظ صدا و آواز خواندن این دو پرنده با هم متفاوت هستند؛ کلاغ ها قار قار می کنند، اما زاغ ها صدای بلند و مشخصی دارند که از سایر گونه های دیگر کلاغ به راحتی تشخیص داده می شود.
4. با توجه به آنچه راجع به هر دو پرنده گفته شد، زاغ ها و کلاغ ها دارای دشمنان متفاوتی هستند.
5. حافظه کلاغ ها به شدت قوی است و از باهوش ترین حیوانات محسوب می شوند؛ آن ها حتی توانایی حل معماها ی چند مرحله ای پیچیده را دارند. در حالی که زاغ ها این گونه نبوده و حافظه ای به خوبی کلاغ ها ندارند. فرق کلاغ و زاغ
کلاغ و زاغ در فرهنگ و باور مردم ظاهر ترسناک کلاغ ها همیشه سرآغاز شکل گیری افسانه های زیادی بوده است. بسیاری از مردم کلاغ ها را شوم و سمبل مرگ می دانند و قارقار کردن کلاغ را نشانه بدشانسی می دانند؛ برخی دیگر نیز از چهره کلاغ با منقار کشیده و مشکی و بدن درشت و تیره آن می ترسند.
در بسیاری از کشور ها مانند نروژ، آلمان و انگلیس زاغ سمبل مکاری و دزدی است؛ اما در چین برخلاف عقاید برخی اروپاییان که اعتقاد دارند این پرنده سمبل بداقبالی است، آن را پرنده ای شاد نامیده و نشانه بخت و اقبال می دانند. بیشتر بدانید: فرق طاووس نر و ماده چیست؟ سخن پایانی در این مطلب توصیف مختصر و مفیدی راجع به کلاغ و زاغ و "فرق کلاغ و زاغ" ارائه شد. همان طور که ذکر شد، زاغ ها از خانواده کلاغ ها به حساب می آیند و شباهت های کلاغ و زاغ بیشتر از تفاوت های میان آن هاست. اما این دو پرنده، در مواردی مانند تفاوت در قدرت حافظه، اجتماعی بودن و صدای آواز با هم متفاوت هستند. در پایان پیشنهاد می کنیم تا با فرق شاپرک و پروانه و تفاوت یابو با اسب نیز در ستاره آشنا شوید.

لطفا نظرات و ایده های خود را با ما در میان بگذارید.

الناز صفاجوئی

کلیدواژه های این خبر
پرنده   حیوان   آمریکا   وسایل نقلیه   حشرات   خوراک   گردن   کلاغ   کره زمین   مسن ترین   کلاغ ها   تصادف   زمین شناسی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ستاره» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
اصلاح ساختار ممیزی مرغداری های قاین پس از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان
ایسنا
خطر انقراض روباه ترکمنی را تهدید می کند
ایران آنلاین
مردم مرغ بسته بندی شده خریداری کنند
خبرگزاری بسیج
مردم مرغ بسته بندی شده خریداری کنند/ با عرضه کنندگان مرغ زنده برخورد می شود
خوزنیوز
هشدار دامپزشکی خوزستان؛ مرغ زنده نخرید
تابناک
از واکنش اژه ای به مخالفت جهرمی با فیلترینگ تا اظهار تاسف علم الهدی از خطاب همسران به نام کوچک
پارسینه
کشف کرم کله چکشی + عکس ها
رکنا نت
10 پرنده سخنگو و باهوش در دنیا برای آشنایی
شیعه نیوز
بوتولیسم عامل مرگ 12 هزار پرنده در میانکاله/کارگروه مقابله با بیماری تشکیل شد
فارس
از خودگذشتگی متحیرکننده زنبورها، دانشمندان را گیج کرد
شیعه نیوز
معرفی 9 تا از بدترین غذاهای منزجر کننده از کشور های مختلف
آی تی رسان
مهاجرانی که دیگر از میانکاله پر نمی کشند/شکارچیان آب را برای هزاران فلامینگو و چنگر سمی کردند؟
فارس
یک راهکار ساده برای ایمن سازی جاده ها
ایسنا
فرمول 1 در آسمان!
ایسنا
علت مرگ پرندگان میانکاله چه بود؟
سایت جماران
مرگ تالاب‎ها با غفلت مسئولان/ ساخت سد بر روی رودخانه ها ممنوع شود
راه دانا
علت مرگ پرندگان در تالاب میانکاله مشخص شد
مردم سالاری
علت مرگ پرندگان میانکاله مشخص شد
مشرق نیوز
مرگ تالاب‎ها با غفلت مسئولان/ساخت سد بر روی رودخانه ها ممنوع/ بیان دلایلی احتمالی مرگ پرندگان
بلاغ مازندران
اسماعیل کهرم: هیرمان اگر شانس بیاورد، می میرد و راحت می شود! / نباید چنین شیر با ارزشی را به ایران می آوردند
انتخاب
بیان دلایل احتمالی مرگ پرندگان/تالاب جایی نیست که یک روزه به وجود بیاید
فارس
بحران آب وهوایی، جهان در داغ ترین روزهای خود به سر می برد
ایرنا
پلیسی که زندگی می گیرد و پلیسی که زندگی می بخشد
باشگاه خبرنگاران
معاون شهردار منطقه 4 تهران خبر داد: اقدامات پیشگیرانه منطقه 4 تهران در کاهش آبگرفتگی های احتمالی/ انهار شمال شرق تهران مرمت و بازسازی می شوند
شورا آنلاین
سگ های گله یک قلاده پلنگ را کشتند
صراط
حمله سگهای گله علت مرگ یک قلاده پلنگ در خواف خراسان رضوی اعلام شد
ایرنا
اقدامات پیشگیرانه منطقه 4 تهران در کاهش آبگرفتگی های احتمالی
شهر فردا
تحقیق درباره جی پی اس، موضوعی که دانش آموزان را عاشق تکنولوژی می کند
رجانیوز
کلاغ داری با مالیات مردم انگلیس!
میزان
رونمایی بی بی سی از اوج خرافه پرستی در لندن!
اتاق خبر
رونمایی بی بی سی از اوج خرافه پرستی در لندن/ «کلاغ دار اعظم» حافظ تاج و تخت سلطنتی!
فارس
از مدارا با کلاغ تا دموکراسی - محسن رنانی
انصاف نیوز
زمین سریع تر از تصور ما در حال نابودی است
زومیت
استفاده از کِرم در صنایع غذایی اروپا مجاز شد
صبحانه با خبر
عنکبوت هایی که 8 چشم دارند
تابناک
سرلشکر باقری: انتقام خون فخری زاده قطعی است اما زمان و مکان را ما تعیین می کنیم
الف
سرلشکر باقری: جبهه انقلاب زمان و مکان انتقام شهید فخری زاده را تعیین می کند
روز پلاس
جبهه انقلاب زمان و مکان انتقام شهید فخری زاده را تعیین می کند
خبرگزاری دفاع مقدس
خیابان های وسیع، گاراژهای عظیم
پدال نیوز
لزوم شناخت نقشه های روز دشمن/ افزایش قیمت برخی اقلام چه ربطی به تحریم دارد؟
راه دانا
اخبار مرتبط
bltایسنا : اصلاح ساختار ممیزی مرغداری های قاین پس از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان
bltایران آنلاین : خطر انقراض روباه ترکمنی را تهدید می کند
bltخبرگزاری بسیج : مردم مرغ بسته بندی شده خریداری کنند
bltخوزنیوز : مردم مرغ بسته بندی شده خریداری کنند/ با عرضه کنندگان مرغ زنده برخورد می شود
bltتابناک : هشدار دامپزشکی خوزستان؛ مرغ زنده نخرید
bltپارسینه : از واکنش اژه ای به مخالفت جهرمی با فیلترینگ تا اظهار تاسف علم الهدی از خطاب همسران به نام کوچک
bltرکنا نت : کشف کرم کله چکشی + عکس ها
bltشیعه نیوز : 10 پرنده سخنگو و باهوش در دنیا برای آشنایی
bltفارس : بوتولیسم عامل مرگ 12 هزار پرنده در میانکاله/کارگروه مقابله با بیماری تشکیل شد
bltشیعه نیوز : از خودگذشتگی متحیرکننده زنبورها، دانشمندان را گیج کرد
bltآی تی رسان : معرفی 9 تا از بدترین غذاهای منزجر کننده از کشور های مختلف
bltفارس : مهاجرانی که دیگر از میانکاله پر نمی کشند/شکارچیان آب را برای هزاران فلامینگو و چنگر سمی کردند؟
bltایسنا : یک راهکار ساده برای ایمن سازی جاده ها
bltایسنا : فرمول 1 در آسمان!
bltسایت جماران : علت مرگ پرندگان میانکاله چه بود؟
bltراه دانا : مرگ تالاب‎ها با غفلت مسئولان/ ساخت سد بر روی رودخانه ها ممنوع شود
bltمردم سالاری : علت مرگ پرندگان در تالاب میانکاله مشخص شد
bltمشرق نیوز : علت مرگ پرندگان میانکاله مشخص شد
bltبلاغ مازندران : مرگ تالاب‎ها با غفلت مسئولان/ساخت سد بر روی رودخانه ها ممنوع/ بیان دلایلی احتمالی مرگ پرندگان
bltانتخاب : اسماعیل کهرم: هیرمان اگر شانس بیاورد، می میرد و راحت می شود! / نباید چنین شیر با ارزشی را به ایران می آوردند
bltفارس : بیان دلایل احتمالی مرگ پرندگان/تالاب جایی نیست که یک روزه به وجود بیاید
bltایرنا : بحران آب وهوایی، جهان در داغ ترین روزهای خود به سر می برد
bltباشگاه خبرنگاران : پلیسی که زندگی می گیرد و پلیسی که زندگی می بخشد
bltشورا آنلاین : معاون شهردار منطقه 4 تهران خبر داد: اقدامات پیشگیرانه منطقه 4 تهران در کاهش آبگرفتگی های احتمالی/ انهار شمال شرق تهران مرمت و بازسازی می شوند
bltصراط : سگ های گله یک قلاده پلنگ را کشتند
bltایرنا : حمله سگهای گله علت مرگ یک قلاده پلنگ در خواف خراسان رضوی اعلام شد
bltشهر فردا : اقدامات پیشگیرانه منطقه 4 تهران در کاهش آبگرفتگی های احتمالی
bltرجانیوز : تحقیق درباره جی پی اس، موضوعی که دانش آموزان را عاشق تکنولوژی می کند
bltمیزان : کلاغ داری با مالیات مردم انگلیس!
bltاتاق خبر : رونمایی بی بی سی از اوج خرافه پرستی در لندن!
bltفارس : رونمایی بی بی سی از اوج خرافه پرستی در لندن/ «کلاغ دار اعظم» حافظ تاج و تخت سلطنتی!
bltانصاف نیوز : از مدارا با کلاغ تا دموکراسی - محسن رنانی
bltزومیت : زمین سریع تر از تصور ما در حال نابودی است
bltصبحانه با خبر : استفاده از کِرم در صنایع غذایی اروپا مجاز شد
bltتابناک : عنکبوت هایی که 8 چشم دارند
bltالف : سرلشکر باقری: انتقام خون فخری زاده قطعی است اما زمان و مکان را ما تعیین می کنیم
bltروز پلاس : سرلشکر باقری: جبهه انقلاب زمان و مکان انتقام شهید فخری زاده را تعیین می کند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جبهه انقلاب زمان و مکان انتقام شهید فخری زاده را تعیین می کند
bltپدال نیوز : خیابان های وسیع، گاراژهای عظیم
bltراه دانا : لزوم شناخت نقشه های روز دشمن/ افزایش قیمت برخی اقلام چه ربطی به تحریم دارد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.