مخبر - 1398/06/02 - افتتاح اولین مرکز تخصصی علمی کاربردی زعفران کشور

افتتاح اولین مرکز تخصصی علمی کاربردی زعفران کشور
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: در بحث زعفران 87 درصد تولید کشور را در خراسان رضوی داریم و در این موضوع افراد فعال در حوزه تجارت زعفران و دانشگاه های فعال در این محصول فعال هستند و هفته آینده اولین مرکز تخصصی علمی کاربردی کشور در بحث صنعت زعفران در مشهد افتتاح می شود.
افتتاح اولین مرکز تخصصی علمی کاربردی زعفران کشور

به گزارش ایسنا، محمدرضا اورانی امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در محل سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی، اظهار کرد: در بخش کشاورزی استان بالغ بر 7.5 میلیون به ارزش 23 هزار و 400 میلیارد تومان تولیدات وجود دارد که از این میزان 43 درصد در زیربخش محصولات باغی، 35 درصد در زیربخش محصولات دامی و 22 درصد در زیربخش محصولات زراعی است.

وی افزود: برنامه های هفته دولت سازمان جهاد کشاورزی خراسان با شعار «کشاورزی پایدار، رونق تولید، امنیت غذایی» اجرا می شود و در این هفته 280 پروژه این سازمان با اعتبار 1390 میلیارد افتتاح خواهد شد، طرح هایی که موجب بهره مندی 4 هزار و 857 خانوار و اشتغال هزار و 202 نفر می شود.

بیشترین اعتبار تخصیص یافته به حوزه کشاورزی در زمینه کشت گلخانه ای است

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: در سال جاری 800 میلیارد تومان اعتبار به حوزه کشاورزی تخصیص می یابد که بیشترین اعتبار آن در بحث کشت گلخانه ای است. تا پایان سال 97، 374 هکتار کشت گلخانه ای داشتیم و این عدد در سال 98 با افزایش 245 هکتاری همراه خواهد بود که هم اکنون 130 هکتار آن در دست اجرا است.

اورانی در خصوص پروژه های استان در هفته دولت، گفت: این پروژه ها شامل استخر پرورش ماهی، کانال های آبی، آبیاری کم فشار و پرفشار، پرورش گاو شیری، پرورش دام سبک و سنگین، پرورش مرغ گوشتی، طیور و پرندگان زینتی، پرورش زنبور عسل، بسته بندی مواد غذایی، کشتارگاه صنعتی طیور، پرورش ماهیان سردآبی، بسته بندی تخم مرغ، احداث باغ های عناب، پسته و گیاهان دارویی و غیره بوده که در 29 شهرستان استان افتتاح خواهد شد.

وی اضافه کرد: تا پنج سال آینده تولید صیفی جات و سبزی را باید به سمت گلخانه ها هدایت کنیم و با توجه به نیازها و درخواست ها، نیازمند پنج هزار هکتار گلخانه هستیم. میزان مصرف آب با کشت گلخانه ای یک دوازدهم است و میزان آب مصرفی یک هکتار کشت باز با 12 هکتار کشت گلخانه برابری می کند.

هیچ گونه کمبود در میزان اعتبارات حوزه مکانیزاسیون وجود ندارد

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در خصوص مکانیزاسیون، عنوان کرد: اعتباری که در فروردین ماه امسال در حوزه مکانیزاسیون و خودروهای کشاورزی مصوب شده، 400 میلیارد تومان است که تاکنون اعتبار 78.5 میلیارد تومانی دز نظر گرفته و 27 میلیارد تومان آن نیز پرداخت شده که برای امسال اعتبارات توسعه و اجرای 29 هزار و 156 هکتار پروژه کشاورزی در استان مصوب شده و هیچگونه کمبودی در بحث بودجه و اعتبارات نداریم.

اورانی با اشاره به اینکه 239 کیلومتر در حوزه قنوات ابلاغ شده است، گفت: در سطح استان 6 هزار و 700 هکتار قنات داریم که عمده مالکان آن کشاورزان کم برخوردار هستند و باید در این بخش سرمایه گذاری ویژه تری صورت پذیرد؛ هرچند میزان اعتبارات قنوات نسبت به سال قبل بیش از 4 برابر شده، اما باز هم کافی نیست.

وابستگی به کلزا 11 درصد کاهش یافته است

وی ادامه داد: یکی از طرح های کشاورزی استان اجرای توسعه کشت 50 هزاری کلزا است. هم اکنون نیاز وارداتی کشور در این محصول 83 درصد بوده که با توسعه های صورت گرفته 11 درصد از این عدد کاهش یافته و امسال به صورت ویژه تر در بحث کلزا فعالیت خواهیم کرد و تولید کلزا در 50 هزار هکتار را اجرایی می کنیم تا کاهش وابستگی به کلزا، روغن و کنجاله دیگر کشورها را داشته باشیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: در بحث گندم کمبودی وجود ندارد و به تازگی بالغ بر 500 هزار تن گندم و 14 هزار تن بذر گندم توسط سیلو از کشاورزان خریداری و 94 درصد وجه این محصولات بلافاصله به حساب کشاورزان واریز شده که با مدیریت درست در خرید و پرداخت، دست دلالان را قطع کرده ایم، برآورد ما 460 هزار تن بود که میزان خرید از این عدد نیز بالاتر رفته است.

اورانی با بیان اینکه قیمت های خرید باید متناسب با میزان تولید دیده شود، گفت: کمتر از یک ماه تا آغاز کشت پائیزه فرصت داریم و از مسئولان تقاضا کردیم که قیمت ها قبل از شروع کار معین شود تا کشاورز و خریدار دغدغه ای در این رابطه نداشته باشند و کشاورزان بتوانند با تدارکات و پشتیبانی های درست و کافی بدون دغدغه به کار خود بپردازند.

آغاز خریدحمایتی گوجه فرنگی به میزان 1150 تومان به ازای هرکیلوگرم با سبد

وی افزود: در بحث گوجه فرنگی هشت استان کشور تولیدکننده این محصول هستند و خرید حمایتی این محصول به میزان 1150 تومان به ازای هرکیلوگرم با سبد را از نیشابور، قوچان، فریمان و مشهد داریم و خواهیم داشت و به کشاورزان تولیدکننده این محصول اطمینان خاطر می دهیم که کلیه محصولاتشان خریداری می شود و بدون هیچگونه دغدغه ای حداکثر میزان تولید را خواهند داشت.

افتتاح اولین مرکز تخصصی علمی کاربردی کشور در بحث صنعت زعفران

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در بحث زعفران 87 درصد تولید کشور را در خراسان رضوی داریم و در این موضوع افراد فعال در حوزه تجارت زعفران و دانشگاه های فعال در این محصول فعال هستند و هفته آینده اولین مرکز تخصصی علمی کاربردی کشور در بحث صنعت زعفران در مشهد افتتاح می شود.

اورانی بیان کرد: ما نیاز مبرم به انتقال آب از دریای عمان به استان هستیم و توسعه کشاورزی در کلیه محصولات به ویژه زعفران نیازمند تامین آب موردنیاز است، اگر این انتقال انجام شود می توانیم 30 هزار هکتار به مجموع 102 هزار هکتار فعلی اضافه کنیم و در این صنعت موفق تر و درخشان تر از گذشته باشیم. همچنین باید تلاش خود را در ایجاد بازارهای جدید زعفران دو چندان کنیم تا کلیه نیازها را در بحث تولید و صادرات این محصول پاسخگو باشیم.

وی اضافه کرد: در جلسه اخیر شورای آب استان صدور سند و مجوز جدید ممنوع شده و اگر قرار است مجموعه ای احداث شود، باید خود آب موردنیازش را به شکل قانونی تامین کند؛ البته مصوبه های اخیر اشکالاتی در فعالیت کشاورزان ایجاد کرده که امیدواریم با درایت مسئولان این مشکل برطرف شود تا توسعه بخش کشاورزی را در کنار توسعه دیگر بخش ها شاهد باشیم و خوشبختانه نگاه استاندار خراسان رضوی نیز توسعه متوازن کلیه بخش ها است.

60 درصد سطح زیر کشت استان در گندم، جو، پسته و زعفران

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه 60 درصد سطح زیر کشت استان در گندم، جو، پسته و زعفران است، تصریح کرد: از مجموع 266 هزار بهره بردار در استان، مساحت کشت 103 هزار نفر زیر یک هکتار و 93 هزار نفر بین یک تا پنج هزار هکتار است و 80 درصد کشاورزان، 20 درصد بهره برداری دارند و 20 درصد دیگر نیز 80 درصد بهره برداران را شامل می شوند.

اورانی ادامه داد: طرح های حمایتی ما نیز متناسب با میزان تولید است، هرچند که معتقدیم بزرگ مالکی کنترل از مزرعه تا سفره را بهتر از کوچک مالکی انجام می دهد؛ سازمان های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان جدای از هم نیستند و هر دو در کنار هم در مسیر تحقق رونق تولید تلاش می کنند.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای سیل زدگان، افزود: بیش از هفت هزار کشاورز در سیل نوروزی امسال دچار خسارت شدند و 10 هزار و 400 پرونده برای رفع مشکل آنان تشکیل شد و اعتبار 117 هزار میلیارد تومانی مصوب شده که تاکنون بالغ بر 55 میلیارد تومان آن پرداخت شده است و هر پرونده ای که تائید شود، بلافاصله وجه آن به حساب کشاورز خسارت دیده پرداخت می شود و کلیه خسارات به سرعت پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: روند اصلاح فرآیندهای صدور مجوز به خصوص در بحث گلخانه ها با تاکید ویژه استاندار خراسان رضوی از 50 روز به 20 روز کاهش یافته و سازمان های جهادکشاورزی و نظام مهندسی کشاورزی استان حمایت لازم را از کشاورزان در سه مرحله کاشت، داشت و برداشت خواهند داشت و در تمامی این مراحل در کنار آنان خواهند بود.

اورانی ادامه داد: سهمیه مورد نیاز بخش کشاورزی از یارانه کشور 40 درصد است، در صورتی که در حال حاضر 10 درصد از یارانه کشور به این بخش اختصاص پیدا می کند.


انتهای پیام

منبع خبر : ایسنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گندم   گلخانه   وارداتی   کلزا   پسته   خانوار   محصولات دامی   مشهد مقدس   کشاورزان   محصولات زراعی   صیفی جات   محصولات باغی   پرورش ماهی   سازمان جهاد کشاورزی   مالکان   مکانیزاسیون   کشت گلخانه ای   علمی کاربردی   بسته بندی   پرورش زنبور عسل   میزان مصرف آب   مرغ گوشتی   کشتارگاه صنعتی   اشتغال   کالای ایرانی   دانشگاه   خراسان رضوی   سرمایه گذاری   اصحاب رسانه   اعتبارات   شهرستان   رونق تولید   سازمان جهاد کشاورزی استان   گیاهان دارویی   دام سبک  
اخبار مرتبط
معرفی کشاورزان قزوینی برای دریافت 12 میلیارد ریال تسهیلات فنی
ایرنا
آغاز به کار سومین نمایشگاه مکانیزاسیون ماشین آلات و ادوات و تجهیزات کشاورزی شهرآفتاب
اقتصادگردان
35 معین اقتصادی خراسان رضوی در بخش کشاورزی فعال هستند
ایرنا
توسعه کارگاه‎های فرآوری محصولات کشاورزی اولویت وزارت جهاد است
ایرنا
جذب افزون بر 50 میلیارد تومان اعتبار طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی
ایرنا
امانی شدن اعتبار احیا و مرمت قنوات در خراسان رضوی
خبرگزاری ایلنا
ساخت گلخانه نیازمند همکاری کشاورزان قم با جهادکشاورزی است
ایرنا
سیاست جهاد کشاورزی توسعه کشت گلخانه ای است
ایرنا
تعرفه های پایین دامپزشکی در واکسیناسیون بخش خصوصی باعث شده تا همکاران این بخش هیچ تمایلی به انجام طرح های توسعه نداشته باشند
حکیم مهر
رونق تولید با دستان کارآفرین سیستانی
تسنیم
صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان است
ایرنا
افتتاح نمایشگاه ادوات، محصولات و متعلقات کشاورزی با حضور 15 استان کشور در اراک
تسنیم
تراکتور و کمباین های پلاک دار در اردبیل سوخت می گیرند
ایرنا
128 واحد تولیدی راکد در خراسان رضوی احیا شدند
ایرنا
درآمد غیرشهریه از طرح کشت گلخانه ای/ انتقال نهال های پسته به زمین تحقیقاتی 200 هکتاری در 3 مرحله
آنا نیوز
برداشت انگور از باغات سروآباد آغاز شد
ایرنا
افزایش واحدهای پرورش شتر مرغ در فامنین/ خرید 18500 تن گندم از کشاورزان
برنا نیوز
ابلاغ 40 درصدی اعتبارات سفر رئیس جمهوری به خراسان شمالی
ایرنا
20 مرکز گلخانه ای در شهرستان های خراسان رضوی راه اندازی می شود
تسنیم
42 شرکت تعاونی در خراسان رضوی به بهره برداری رسید
ایرنا
کشت گیاهان دارویی اولویت نخست کشاورزی آذربایجان غربی است
ایرنا
روند کند پرداخت خسارت سیل موجب ناراحتی مردم شده است
خوزنیوز
رونق تولید محصولات کشت دوم در شالیزارهای گیلان
ایرنا
20درصد بهره برداران کشاورزی خراسان رضوی مالک 80 درصد مزارع هستند
ایرنا
رشد 26 درصدی محصولات کشاورزی در دوره خشکسالی
عصر مالی
روند احداث گلخانه در قم سرعت می گیرد
ایرنا
اصفهان| کشت گلخانه ای در شهرضا توسعه پیدا می کند؛ تسهیل دریافت مجوز احداث گلخانه
تسنیم
ایجاد 210 هکتار گلخانه در چشم انداز سند توسعه استان همدان
مهر نیوز
«زعفران» به یک گیاه مهاجر تبدیل شده است
اقتصاد نیوز
نقطه ضعف در تولید زعفران کشور، توسعه نیافتن مکانیزاسیون
صدا و سیما
اعتبارات احیای قنوات کشور افزایش یافت
ایرنا
فرماندارمیامی : راه اندازی صنایع تبدیلی در میامی ضروری است
ایرنا
سطح گلخانه ها از 60 هکتار به 200 هکتار افزایش یافته است/رتبه اول را در جذب اعتبارات طرح های گلخانه ای کسب کردیم
گفتار نو
عدم توسعه مکانیزاسیون نقطه ضعف در تولید زعفران کشور است
ایرنا
1631 پروژه کشاورزی در کرمان آماده بهره برداری است
ایرنا
220 طرح کشاورزی در هفته دولت در آذربایجان غربی به بهره برداری می رسد
تسنیم
21 طرح کشاورزی و خدماتی در سبزوار به ثمر نشست
ایرنا
افتتاح 260 طرح کشاورزی به مناسبت هفته دولت در اصفهان
خبرگزاری موج
کشت گلخانه ای در خراسان رضوی افزایش یافت
ایرنا
260 طرح بخش کشاورزی در استان اصفهان به بهره برداری رسید
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : معرفی کشاورزان قزوینی برای دریافت 12 میلیارد ریال تسهیلات فنی
bltاقتصادگردان : آغاز به کار سومین نمایشگاه مکانیزاسیون ماشین آلات و ادوات و تجهیزات کشاورزی شهرآفتاب
bltایرنا : 35 معین اقتصادی خراسان رضوی در بخش کشاورزی فعال هستند
bltایرنا : توسعه کارگاه‎های فرآوری محصولات کشاورزی اولویت وزارت جهاد است
bltایرنا : جذب افزون بر 50 میلیارد تومان اعتبار طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی
bltخبرگزاری ایلنا : امانی شدن اعتبار احیا و مرمت قنوات در خراسان رضوی
bltایرنا : ساخت گلخانه نیازمند همکاری کشاورزان قم با جهادکشاورزی است
bltایرنا : سیاست جهاد کشاورزی توسعه کشت گلخانه ای است
bltحکیم مهر : تعرفه های پایین دامپزشکی در واکسیناسیون بخش خصوصی باعث شده تا همکاران این بخش هیچ تمایلی به انجام طرح های توسعه نداشته باشند
bltتسنیم : رونق تولید با دستان کارآفرین سیستانی
bltایرنا : صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان است
bltتسنیم : افتتاح نمایشگاه ادوات، محصولات و متعلقات کشاورزی با حضور 15 استان کشور در اراک
bltایرنا : تراکتور و کمباین های پلاک دار در اردبیل سوخت می گیرند
bltایرنا : 128 واحد تولیدی راکد در خراسان رضوی احیا شدند
bltآنا نیوز : درآمد غیرشهریه از طرح کشت گلخانه ای/ انتقال نهال های پسته به زمین تحقیقاتی 200 هکتاری در 3 مرحله
bltایرنا : برداشت انگور از باغات سروآباد آغاز شد
bltبرنا نیوز : افزایش واحدهای پرورش شتر مرغ در فامنین/ خرید 18500 تن گندم از کشاورزان
bltایرنا : ابلاغ 40 درصدی اعتبارات سفر رئیس جمهوری به خراسان شمالی
bltتسنیم : 20 مرکز گلخانه ای در شهرستان های خراسان رضوی راه اندازی می شود
bltایرنا : 42 شرکت تعاونی در خراسان رضوی به بهره برداری رسید
bltایرنا : کشت گیاهان دارویی اولویت نخست کشاورزی آذربایجان غربی است
bltخوزنیوز : روند کند پرداخت خسارت سیل موجب ناراحتی مردم شده است
bltایرنا : رونق تولید محصولات کشت دوم در شالیزارهای گیلان
bltایرنا : 20درصد بهره برداران کشاورزی خراسان رضوی مالک 80 درصد مزارع هستند
bltعصر مالی : رشد 26 درصدی محصولات کشاورزی در دوره خشکسالی
bltایرنا : روند احداث گلخانه در قم سرعت می گیرد
bltتسنیم : اصفهان| کشت گلخانه ای در شهرضا توسعه پیدا می کند؛ تسهیل دریافت مجوز احداث گلخانه
bltمهر نیوز : ایجاد 210 هکتار گلخانه در چشم انداز سند توسعه استان همدان
bltاقتصاد نیوز : «زعفران» به یک گیاه مهاجر تبدیل شده است
bltصدا و سیما : نقطه ضعف در تولید زعفران کشور، توسعه نیافتن مکانیزاسیون
bltایرنا : اعتبارات احیای قنوات کشور افزایش یافت
bltایرنا : فرماندارمیامی : راه اندازی صنایع تبدیلی در میامی ضروری است
bltگفتار نو : سطح گلخانه ها از 60 هکتار به 200 هکتار افزایش یافته است/رتبه اول را در جذب اعتبارات طرح های گلخانه ای کسب کردیم
bltایرنا : عدم توسعه مکانیزاسیون نقطه ضعف در تولید زعفران کشور است
bltایرنا : 1631 پروژه کشاورزی در کرمان آماده بهره برداری است
bltتسنیم : 220 طرح کشاورزی در هفته دولت در آذربایجان غربی به بهره برداری می رسد
bltایرنا : 21 طرح کشاورزی و خدماتی در سبزوار به ثمر نشست
bltخبرگزاری موج : افتتاح 260 طرح کشاورزی به مناسبت هفته دولت در اصفهان
bltایرنا : کشت گلخانه ای در خراسان رضوی افزایش یافت
bltایرنا : 260 طرح بخش کشاورزی در استان اصفهان به بهره برداری رسید
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.