مخبر - 1398/06/02 - فاجعه در مازندران؛ دفن زباله همچنان در ساحل دریا و جنگل

فاجعه در مازندران؛ دفن زباله همچنان در ساحل دریا و جنگل
شهرستان نور، محمودآباد و آمل در جوار یکدیگر قرار دارند، هر سه این شهرستان ها در کنار بابلسر و فریدونکنار از شهرهای مرکزی مازندران محسوب شده و بحران زباله در آنها مثل شهر ساری در آنها مشهود است. در نور زباله آشکارا در جنگل دفن می شود، در محمودآباد و بابلسر زباله در ساحل دفن می شود، ساری هم در ...
فاجعه در مازندران؛ دفن زباله همچنان در ساحل دریا و جنگل

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: خبرگزاری فارس :عمارت زباله که در منطقه بالادست محور هراز قرار دارد، روزانه صدها تن شیرابه به رودخانه هراز که در پایین دست آن قرار دارد سرازیر می شود.

رودخانه کبیر هراز از چشمه ها و آب راه های بالادست خود یعنی همان مناطقی که 150متر طول زباله آن است تغذیه می شود.

چشمه ها و آب راه ها به هراز می ریزند و آب شرب، آب کشاورزی آملی ها و همه آنچه مربوط به بهداشت این شهر است، همه و همه درگیر یک عمارت است.

هم نشینی مازندرانی ها با عمارت زباله/درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی

کمتر جلسه استانی به مساله زباله عمارت پرداخته می شود، تنش و اختلاف در شورای شهر و عدم انتخاب شهردار آمل نیز موجب شده است کمترین توجه به مساله زباله عمارت، ساخت زباله سوز، تعیین محل دفن جدید صورت گیرد.


عمر دفن زباله در مرکز عمارت به پایان رسیده است و دو بار نیز دادستان این شهر از ورود زباله به مرکز عمارت جلوگیری کرد اما به دلیل نبود زیرساخت های لازم، بار دیگر چاره ای جز دفن زباله در مرکز عمارت نبود.

هم نشینی مازندرانی ها با عمارت زباله/درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی

زباله نور و آمل؛ در دست بررسی!

در حالی که عزم استانی برای راه اندازی زباله سوزهای منطقه ای! در ساری، نوشهر و بابل وجود دارد، درباره آمل اما همچنان همه چیز در دست بررسی است.

هم نشینی مازندرانی ها با عمارت زباله/درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران در نشست خبری خود از جابجایی محل دپو زباله های شهرستان آمل به دلیل مجاور بودن با رودخانه هراز و سد مخزنی البرز خبر داد و افزود: به زودی! مرکز دفن زباله در آمل را به روش سلولی و ایزوله خواهیم داشت و این امر اولین نقطه دفن بهداشتی زباله در کشور خواهد بود.

همچنین دو طرح زباله سوز و بیوگاز نیز در حال بررسی است تا هرکدام مقرون به صرفه بود، اجرایی شود.


محمدی تاکامی با بیان اینکه در بابلسر نیز یک فنّاوری داخلی که زباله ها را به ریزدانه های دوستدار محیط زیست تبدیل می کند در حال اجراست، اظهار داشت: در نور هم محل مناسبی برای دفن زباله نیست و کارخانه کمپوست با ظرفیت 250 تن پیش بینی و سرمایه گذار هم تعیین شده است.

هم نشینی مازندرانی ها با عمارت زباله/درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی

درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی

شهرستان نور، محمودآباد و آمل در جوار یکدیگر قرار دارند، هر سه این شهرستان ها در کنار بابلسر و فریدونکنار از شهرهای مرکزی مازندران محسوب شده و بحران زباله در آنها مثل شهر ساری در آنها مشهود است. در نور زباله آشکارا در جنگل دفن می شود، در محمودآباد و بابلسر زباله در ساحل دفن می شود، ساری هم در کوهستان در آمل هم تکلیف مشخص است.

در حالی که طی حداقل سه و چهار دهه اخیر، زباله این شهرها به آمل منتقل شده است( طی قراردادی در دهه های گذشته شهرداری آمل با دریافت مبالغی این زباله ها را در عمارت دفن کرده است بدون اینکه به عواقب زیست محیطی آن توجه شود و یا هیچ مسئولی نسبت به آن هشداری داده باشد) اما حالا تنها سایتی که برای دفن زباله و راه اندازی زباله سوز و یا هر برنامه ای که برای جایگزینی مرکز عمارت پیش بینی می شود با مخالفت مواجه شده است.

هم نشینی مازندرانی ها با عمارت زباله/درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی


تنش درباره محل دفن جدید و سکوت9 ماهه!

در دی ماه سال 97، در شورای برنامه ریزی استان اما تنش نماینده نور موجب شد تا نتوان درباره مرکز دفن جدید آمل تصمیم گرفت.

محمد محمدی تاکامی مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران در ادامه این جلسه با اشاره به وضعیت نامطلوب دفن زباله در شهرهای آمل،نور و محمود آباد گفته: در جاده هراز زمینی برای دپوی زباله تهیه شده اما این زمین دارای شیب تند بوده و در حاشیه رودخانه نیز وجود دارد و باید نسبت به تهیه زمین جدید برای دپوی زباله اقدام شود؛ وضعیت این منطقه بسیار بحرانی است و احتمال رانش منطقه در محور هراز وجود دارد.

هم نشینی مازندرانی ها با عمارت زباله/درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی

به نوشته رسانه ها، در ادامه این جلسه رئیس محیط زیست مازندران خواهان همکاری شهرستان های نور،محمودآباد و آمل در زمینه محل دفن زباله شد و از نمایندگان این مناطق خواست تا اگر زمینی مناسب در اختیار دارند برای معضل زباله آمل استفاده شود که با واکنش اسماعیلی نماینده مردم نور در مجلس شورای اسلامی مواجه شد.

اسماعیلی با ابراز این نکته که اجازه ورود زباله های آمل به نور را نخواهد داد به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرد.

هم نشینی مازندرانی ها با عمارت زباله/درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی


نگاه های منطقه ای در کنار بی توجهی استانی!

احمد حسین زادگان استاندار مازندران در ادامه این جلسه وساطت کرده و با بیان اینکه بخشی از عقب ماندگی مازندران را ناشی از بروز برخی اختلاف سلایق سیاسی و نگاه های منطقه ای حاکم در مجموعه مدیران اعم از استانی و ملی است، اظهار کرد: منطقه آزاد و پسماند از جمله دغدغه ها به شمار می رود و تاکنون حل نشده است و باید این مسائل را جمع و حل کنیم و از ظرفیت دولت و مجلس در این راه بهره گیری کنیم.


حسین زادگان با بیان اینکه در حال حاضر زمین مناسب برای دپوی زباله در منطقه نور و آمل زمین پاساکش خواهد بود، گفت: یا باید این زمینه تایید و یا زمین دیگری که مورد توافق بخش های مختلف باشد، تهیه شود.
از آن جلسه به بعد، دیگر خبری از وضعیت عمارت، زباله آمل و مسائلی از این دست نیست، آملی ها همچنین هم نشین زباله هستند و مسؤولان استانی نیز در پی نگاه های منطقه ای موجود سکوت کرده تا تنش خاتمه یابد.

نقش نماینده مردم آمل در بحران عمارت

خوب یا بد هرچه هست، به نظر می رسد حرف آخر را درباره مرکز دفن زباله آمل، یوسفیان ملا خواهد زد. در آستانه انتخابات و قدرت تاثیرگذاری این نماینده مجلس، به نظر می رسد باید منتظر اقدامات این نماینده مجلس ماند اما نکته ای که وجود دارد این است که یوسفیان به هر اندازه به راه، آب و طرح هادی روستاها توجه دارد به مساله زباله توجه نکرده است و شاید دلیل آن، رقابت با اعضای شورای شهر بر سر انتخابات باشد.

یوسفیان ملا به دلیل اینکه اعضای شورای شهر هم در زمان انتخابات در رای شهری با وی هم رای هستند، کمتر به مسائل شهری توجه کرده است. توجه به روستاها و رای نهفته و با کیفیت آن در برابر رای سست و در معرض تغییر شهری شاید موجب شده است که شهر آمل نتواند در این زمینه به جایگاه مناسب خود دست یابد.
یوسفیان ملا تنها در روز خبرنگار در جمع خبرنگاران آملی حاضر می شود و پاسخگوی تعداد اندکی سوالات بود که از قضا یکی از آنها مساله زباله و عمارت بود.

هم نشینی مازندرانی ها با عمارت زباله/درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی

نماینده مردم آمل در این باره با اشاره به اینکه امروز سازمان بازرسی کل کشور و نیز وزارت کشور، پاساکش(گزینه مرکز دفن جدید و زباله سوز آمل) را به دلیل شرایط شیب تند آن و احتمالا رانش و ریزش رد کرده اند، گفت: در آن زمان و امروز تنها سایتی که می توان در آن مرکز دفن جدید و زباله سوز ایجاد کرد، پاساکش است، برای در اختیار گرفتن آن یک میلیارد تومان علی الحساب به حساب اوقاف واریز شده است اما این دو نهاد پاساکش را مناسب نمی دانند.

ما سایت منان در مرز آمل و نور را پیشنهاد دادیم، یک روز ربیع فلاح استاندار وقت به صورت شخصی نزد من در آمل آمد و گفت که درباره منان سخن نگویید، بزرگی از مسؤولان کشوری(اهل مازندران و بلده نور) گفته است که نباید در آن، مرکز زباله ایجاد شود؛ از منان بگذرید.
وی ادامه داد: حسین زادگان استاندار مازندران اما در روزهای نخست حضورش در استانداری گفت که من انجام می دهم اما به نظر می رسد وی نیز نتوانست این وفاق را ایجاد و بزرگان منطقه را به این کار راضی کند!(اشاره به جلسه ای که در بالا بیان شد) حالا با این شرایط به مسئولان استانی گفتیم در شرایط فعلی همین پاساکش وجود دارد و نمی شود مرکز دفن جدیدی پیدا کرد.

هم نشینی مازندرانی ها با عمارت زباله/درد مشترک و نتیجه غیرمنطقی

وزارت کشور این استدلال را پذیرفت و امروز برای تصویب مرکز پاساکش به عنوان مرکز دفن جدید زباله دیگر مانعی قرار نداده است.
به گفته یوسفیان ملا، امروز تایید پاساکش در انتظار تصمیم شورای تامین استان است.
سوای مساله زمین و سایت جدید دفن، مساله تکنولوژی در نظر گرفته شده برای مرکز زباله آمل، محل سرمایه گذاری و اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی آن و تعیین تکلیف آن نیز در هاله از ابهام قرار دارد.

در حالی که با وجود شعارهای ارائه شده، نگاه به توسعه مازندران استانی است اما حل مسائل بزرگ استان مانند زباله به صورت شهرستانی صورت می گیرد، در آستانه انتخابات هر شهرستانی به پشتوانه نمایندگان آن منطقه برای مشکل خود چاره اندیشی می کند و استانداری نیز چاره ای جز تسلیم شدن ندارد. چگونه می توان امید داشت در روزهای نزدیک به انتخابات که همه مسائل مربوط به عمارت زباله، به یکباره حل شود. سهم آملی بی شک از توسعه استان، گره حل نشده عمارت زباله است.

انتهای پیام/3141/ج

منبع خبر : مثلث

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
رودخانه   محور هراز   البرز   مازندران   نوشهر   محیط زیست   بهداشت   آمل   تغذیه   ساحل   استانداری   بابلسر   چشمه   محمودآباد   انتخاب شهردار   کوهستان   شورای برنامه ریزی   رودخانه هراز   ساری   زباله سوز   کارخانه کمپوست   امور شهری   فریدونکنار   شهرداری   آنلاین   شورای شهر   بحران   زیست محیطی   پیش بینی   سرمایه گذاران   آب شرب   شهرستان   جاده هراز   وبا  
اخبار مرتبط
سرریز شیرابه های سمّی به خزر/پول خرید زباله سوزها کجا صرف می شود؟
سلامت نیوز
دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار
مهر نیوز
بسیاری از رودخانه ها و آبندان های استان ازنظرجذابیت با نمونه های مشابه درکشورهای توریستی برابری می کند
آریا
جانمایی 134 نقطه ساحلی برای ساخت اسکله تفریحی در مازندران
تیتر امروز
تصویب 134 اسکله تفریحی و گردشگری / آمادگی122سرمایه گذار برای ساخت اسکله
صدا و سیما
تصویب جانمایی 134 اسکله تفریحی و گردشگری در سواحل مازندران
ایرنا
دبی آب سد 15 خرداد برای تامین حقابه دریاچه نمک کافی نیست
ایرنا
معارفه شهردار جدید ساری
صدا و سیما
همه باید برای تکمیل پروژه سد هراز کمک کنند
آریا
استاندار مازندران خواستار تسریع در ساخت سد هراز شد
ایرنا
پیشرفت 39 درصدی سد هراز/نیروگاه زباله در آمل ایجاد می شود
مهر نیوز
بی سامانی و دغدغه ماندگاری گردشگر در محمودآباد
ایرنا
میانکاله در محاصره تالاب خواران
ایرنا
شهردار جدید آمل انتخاب شد
ایرنا
خلیج گرگان خشک نمی شود
ایرنا
اسکان مسافران در مدارس مازندران بیشتر شد
ایرنا
ترافیک سنگین در جاده های ورودی مازندران
ایرنا
محلات هدف حاشیه نشینی مازندران روکش آسفالت می شود 
ایرنا
تکلیف شهرداری آمل 16 شهریور مشخص می شود
ایرنا
مازندران با استقرار منطقه آزاد تجاری نوشهر و فریدون کار متحول می شود
مثلث
معاون استاندار: خلاء منطقه آزاد در مازندران آزار دهنده بود
ایرنا
شرایط نامطلوب 90 درصد از مراکز دفن زباله مازندران/ هیچکدام از مراکز دفن مورد تایید محیط زیست نیست
راه دانا
شرایط نامطلوب 90 درصد از مراکز دفن زباله مازندران/عوامل دپوی زباله در سواحل برخی شهرها
بلاغ مازندران
محیط زیست مازندران؛ آلوده تر از همیشه
سلامت نیوز
محیط زیست مازندران آلوده تر شده است
ایران آنلاین
مهلت جابه جایی بازار میوه و تره بار ساری تمدید نمی شود
ایرنا
افزایش 40 درصدی کشت دوباره برنج در مازندران
ایرنا
محیط زیست مازندران؛ آلوده تر از همیشه!
ایسنا
اجرای طرح بومی تصفیه شیرابه در 3 شهر مازندران/ آخرین وضعیت پروژه های حوزه پسماند
بلاغ مازندران
جاده های ورودی مازندران قفل شد
پدال نیوز
قفل ترافیکی در جاده های وروردی مازندران در آستانه ماه محرم
فانوس نیوز
قفل ترافیک سنگین بر جاده های وروردی مازندران
ایرنا
سدهایی که گردشگران مازندران را دور خود جمع کرده
ایسنا
خطر لرزه خیزی سد هراز
شهر فردا
توجه به محیط زیست مازندران، تعارف ندارد
ایرنا
سه طرح عمرانی در محمودآباد به بهره برداری رسید
ایرنا
روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می شود؟
ایسنا
خطر لرزه خیزی سد هراز/ تکرار سرنوشت نافرجام لار و گتوند در هراز
مهر نیوز
کشورهای حاشیه دریای خزر سیستم تصفیه فاضلاب مدرن و فراگیر ندارند
خبرگزاری موج
آینده ی تاریک سد هراز/ فرجام سدهای گتوند و لار در انتظار هراز/ تهدید آب های زیرزمینی منطقه ی هراز و دریای خزر/ پیش بینی وقوع زمین لرزه شدید در هراز
آوای خزر
اخبار مرتبط
bltسلامت نیوز : سرریز شیرابه های سمّی به خزر/پول خرید زباله سوزها کجا صرف می شود؟
bltمهر نیوز : دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار
bltآریا : بسیاری از رودخانه ها و آبندان های استان ازنظرجذابیت با نمونه های مشابه درکشورهای توریستی برابری می کند
bltتیتر امروز : جانمایی 134 نقطه ساحلی برای ساخت اسکله تفریحی در مازندران
bltصدا و سیما : تصویب 134 اسکله تفریحی و گردشگری / آمادگی122سرمایه گذار برای ساخت اسکله
bltایرنا : تصویب جانمایی 134 اسکله تفریحی و گردشگری در سواحل مازندران
bltایرنا : دبی آب سد 15 خرداد برای تامین حقابه دریاچه نمک کافی نیست
bltصدا و سیما : معارفه شهردار جدید ساری
bltآریا : همه باید برای تکمیل پروژه سد هراز کمک کنند
bltایرنا : استاندار مازندران خواستار تسریع در ساخت سد هراز شد
bltمهر نیوز : پیشرفت 39 درصدی سد هراز/نیروگاه زباله در آمل ایجاد می شود
bltایرنا : بی سامانی و دغدغه ماندگاری گردشگر در محمودآباد
bltایرنا : میانکاله در محاصره تالاب خواران
bltایرنا : شهردار جدید آمل انتخاب شد
bltایرنا : خلیج گرگان خشک نمی شود
bltایرنا : اسکان مسافران در مدارس مازندران بیشتر شد
bltایرنا : ترافیک سنگین در جاده های ورودی مازندران
bltایرنا : محلات هدف حاشیه نشینی مازندران روکش آسفالت می شود 
bltایرنا : تکلیف شهرداری آمل 16 شهریور مشخص می شود
bltمثلث : مازندران با استقرار منطقه آزاد تجاری نوشهر و فریدون کار متحول می شود
bltایرنا : معاون استاندار: خلاء منطقه آزاد در مازندران آزار دهنده بود
bltراه دانا : شرایط نامطلوب 90 درصد از مراکز دفن زباله مازندران/ هیچکدام از مراکز دفن مورد تایید محیط زیست نیست
bltبلاغ مازندران : شرایط نامطلوب 90 درصد از مراکز دفن زباله مازندران/عوامل دپوی زباله در سواحل برخی شهرها
bltسلامت نیوز : محیط زیست مازندران؛ آلوده تر از همیشه
bltایران آنلاین : محیط زیست مازندران آلوده تر شده است
bltایرنا : مهلت جابه جایی بازار میوه و تره بار ساری تمدید نمی شود
bltایرنا : افزایش 40 درصدی کشت دوباره برنج در مازندران
bltایسنا : محیط زیست مازندران؛ آلوده تر از همیشه!
bltبلاغ مازندران : اجرای طرح بومی تصفیه شیرابه در 3 شهر مازندران/ آخرین وضعیت پروژه های حوزه پسماند
bltپدال نیوز : جاده های ورودی مازندران قفل شد
bltفانوس نیوز : قفل ترافیکی در جاده های وروردی مازندران در آستانه ماه محرم
bltایرنا : قفل ترافیک سنگین بر جاده های وروردی مازندران
bltایسنا : سدهایی که گردشگران مازندران را دور خود جمع کرده
bltشهر فردا : خطر لرزه خیزی سد هراز
bltایرنا : توجه به محیط زیست مازندران، تعارف ندارد
bltایرنا : سه طرح عمرانی در محمودآباد به بهره برداری رسید
bltایسنا : روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می شود؟
bltمهر نیوز : خطر لرزه خیزی سد هراز/ تکرار سرنوشت نافرجام لار و گتوند در هراز
bltخبرگزاری موج : کشورهای حاشیه دریای خزر سیستم تصفیه فاضلاب مدرن و فراگیر ندارند
bltآوای خزر : آینده ی تاریک سد هراز/ فرجام سدهای گتوند و لار در انتظار هراز/ تهدید آب های زیرزمینی منطقه ی هراز و دریای خزر/ پیش بینی وقوع زمین لرزه شدید در هراز
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.