مخبر - 1398/06/02 - گردشگری مازندران؛ برگ برنده ایران در جام جهانی 2022 قطر!

گردشگری مازندران؛ برگ برنده ایران در جام جهانی 2022 قطر!
اگر به دو دهه پیش برگردید، فوتبال تنها عشق بچه های جنوب شهر به زمین خاکی و ساعت ها با پای برهنه به دنبال یک توپ دویدن و نهایتا پیروزی و شادی در دربی خلاصه می شد اما امروز، این ورزش وسوسه برانگیز، از حالت سرگرمی و ورزشی به یک صنعت و سیاست تمام عیار بدل شده است. ورزشی که با تبدیل شدن به یک صنعت به ...
گردشگری مازندران؛ برگ برنده ایران در جام جهانی 2022 قطر!

به گزارش ایسنا، برگزاری رقابت های جام جهانی، یکی از آن فرصت هایی است که می تواند به رونق گردشگری بیانجامد و در این میان، برگزاری رقابت های جام جهانی 2022 قطر، می تواند یکی از بهترین فرصت های به دست آمده برای کشور میزبان و همسایگان آن ها برای رشد و رونق این صنعت باشد.

برگزاری رقابت های جام جهانی قطر به واسطه همسایگی و روابط بسیار خوب سیاسی با جمهوری اسلامی ایران، می تواند فرصتی ناب برای کشور و رونق جذب توریست و جهانگرد محسوب شود و در این میان تعدادی از استان های کشورمان، به دلیل خاص بودن شرایط شان می توانند در اولویت هدایت تماشاگرانی باشد که به کشورهای اطراف و همسایه نیز سری می زنند و از آن کشورها بازدید می کنند.

جزیره زیبای کیش، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، قم و غیره در کنار استان های شمالی کشور به ویژه مازندران، می تواند مقصد مسافر این گردشگران باشد اما سوال اینجا است آیا مازندران، شرایط، زیرساخت ها و امکانات مناسب برای میزبانی از گردشگران خارجی و این جهانگردان ماجراجو را دارد؟

لزوم برندسازی مناطق گردشگری مازندران از طریق رسانه

مهدی رمضان زاده مدیر گروه جهانگردی دانشگاه مازندران در گفت وگو با ایسنا مازندران، با اشاره به اینکه برای هدایت توریست هایی که برای تماشای رقابت های جام جهانی قطر به این کشور سفر می کنند، باید دید از کدام کشور هستند، گفت: اگر این مسافران از کشورهای اروپایی باشند، مسیرهای کلاسیک گردشگری ایران همانند کاشان، اصفهان، یزد، نایین، کرمان و به طور کلی 23 اثر جاذبه یونسکو، بر مازندران غلبه می کنند.

وی تصریح کرد: در اروپا، کشورهایی مانند استان های مازندران یا گیلان وجود دارد و گردشگر به دنبال تجربه تفاوت مبدا با مقصد سفر باشد، به طور قطع این استان ها انتخاب مسافران نخواهند بود.

مدیر گروه جهانگردی دانشگاه مازندران با بیان اینکه مازندران برای پذیرایی از گردشگران اروپایی باید بر روی گردشگری میراث سرمایه گذاری کند، خاطرنشان کرد: قلعه ها، باغ عباس آباد، گوهرتپه، خانه های قدیمی، محوطه های باستانی و غارها می تواند در اولویت قرار بگیرد و باید از همین امروز به دنبال برندسازی این مناطق بود.

رمضان زاده افزود: اگر محوریت گردشگری در مازندران برای توریست های مسافر جام جهانی 2022 قطر، دریا باشد، باید گفت که قطر کشوری است که اطراف آن سواحل دوبی، بحرین، سواحل جنوبی ایران همانند کیش و غیره وجود دارد و مازندران نمی تواند از این طریق موفق باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر گردشگر از کشورهای آفریقایی و عرب زبان باشند، استان های شمالی برند محسوب می شوند، چرا که در استان های دیگر کشورمان، جاذبه های میراث مبتنی بر آب و هوای گرم و خشک است که این مسافران، در کشورهای خود، درگیر آن هستند و به سمت اماکنی خواهند رفت که بیشترین تفاوت با محل زندگی آنها دارند.

کندلوس و جواهرده؛ دو برند مازندران برای مهمانان خارجی

مدیر گروه جهانگردی دانشگاه مازندران گفت: آنجا است که مازندران می تواند بر روی سواحل برنامه ریزی کند، سواحلی که توام با جاذبه های انسان ساخت باشد، در واقع ساحل بکر طبیعی را این نوع گردشگر مصرف کننده در کنار یک اقامتگاه و غذای خوب می پذیرد. کاخ موزه ها، چشمه های آبگرم، تله کابین و غیره می تواند مواردی باشد که در کنار سواحل، به آنها نیز توجه شود.

وی تاکید کرد: بنابراین شناخت بازار گردشگری یا بخش بندی بازار می تواند تعیین کننده باشد و پس از آن می توان سیاست درستی را اعمال کرد. اصولا اصل گردشگری با کیفیت و بادانش بر اساس تفاوت شکل می گیرد، بنابراین گردشگر اروپایی این مکان ها را کمتر انتخاب می کند.

رمضان زاده در ادامه با اشاره به اینکه منابع گردشگری زیادی در مازندران وجود دارد اما باید آنها را شناسایی، پایش و برند کرد و با توجه به فرصت باقیمانده کار بسیار دشواری است، خاطرنشان کرد: برای انجام این کار نیز باید منبع شناسایی شود، مطالعات بر روی آن صورت گیرد، زیرساخت های بخش عمومی فراهم شود، بخش خصوصی فعالیتش را آغاز کند، بخشی از فرهنگ به کالا تبدیل و عرضه شود و فرآیند برند و بازاریابی را آغاز کرد تا جذب گردشگر در آن صورت بپذیرد.

وی با بیان اینکه می توان از گزینه دوم و منابع تقریبا آماده برای معرفی به گردشگر، بهره برد، گفت: در بحث گردشگری روستایی، روستاهای برندی همچون کندولوس و جواهرده وجود دارد که بخشی از فرآیند برند شدن را پیموده است و می تواند در فضای بین المللی وارد شود.

روستاگردی و طبیعت گردی؛ برگ برنده مازندران در جذب توریست بین المللی

محمدرضا اورمزدی کارشناس گردشگری نیز در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه باید نقاط گردشگری، آن چنان اعتباری داشته باشند که به جذب گردشگر بین المللی بیانجامد، اظهار کرد: روستاگردی و طبیعت گردی، می تواند به عنوان دو مزیت مهم مازندران از دیدگاه گردشگران بین المللی قلمداد شود.

وی با بیان اینکه برای استفاده بهینه از این دو مزیت مهم گردشگری مازندران باید برنامه ریزی مدونی صورت گیرد، تصریح کرد: باید بر روی برخی از این جاذبه های طبیعی که ظرفیت های خفته ای محسوب می شوند تبلیغات رسانه ای صورت گیرد و پس از ان به صورت یک پکیج دقیق، به فروش برسد.

این کارشناس گردشگری با اشاره به اینکه سه هزار نقطه روستایی در مازندران دارای ظرفیت گردشگری بسیار خوبی است، گفت: در بحث طبیعت گردی، ظرفیت رشته کوه البرز بزرگترین جاذبه ای است که می تواند مخاطب جهانی داشته باشد.

اورمزدی با بیان اینکه قطر یک کشور خشک است و جنگل و کوه آنچنانی ندارد اما مازندران، دارای دشت، جلگه، ساحل، دریا و غیره است و می توان بر روی آن برنامه ریزی مناسبی صورت داد، یادآور شد: رشته کوه البرز بزرگترین جاذبه برای این گردشگران است و گردشگری ورزشی نیز می تواند در این بین مورد توجه قرار بگیرد.

وی در ادامه به بخشی از جاذیه های گردشگری این استان اشاره و اظهار کرد: به عنوان مثال ییلاق گرسماسر، جنت رودبار، ییلاق های دو هزار و سه هزار در تنکابن، کجور و کلاردشت، جاده زیبای کندوان و غیره می تواند در جذب گردشگر اثرگذار باشد.

80 نوع گرایش گردشگری در مازندران و تقریبا هیچ!

این کارشناس گردشگری با بیان اینکه تا به امروز به جاده زیبای کندوان هیچ توجهی نشده و تنها یک جاده عبوری است، گفت: هزاران جاذبه و 80 نوع گرایش گردشگری همانند ساحلی و دریایی، تاریخی و طبیعیت گردی، فرهنگی و غیره در مازندران وجود دارد و می توان الگوهای آن را پیاده کرد اما استفاده ای از آنها نشده است.

وی با بیان اینکه مازندران در گردشگری روستایی ظرفیت بسیار بالایی دارد، گفت: تنکابن، به بهشت بوم گردی ایران معروف شده است، بزرگترین ثقل تاریخی مازندران در شهرستان آمل و بیشترین آثار تاریخی در بهشهر قرار دارد و آثار تاریخی در کلاردشت به قبل از اسلام بر می گردد، با این حال، بسیاری از جاذبه های مازندران رسانه ای نشده و پکیجی از آن وجود ندارد.

پکیج رسانه ای؛ راهکار برندسازی گردشگری مازندران

اورمزدی با اشاره به اینکه باید بدانیم صرفا جاذبه نمی تواند مخاطب جذب کند بلکه باید آن را به پکیج رسانه ای تبدیل و آن را به فروش برسانیم، افزود: در کنار آن باید امکانات زیرساختی، نرم افزاری و سخت افزاری در این پکیج نیز مشخص شود. به عنوان مثال باید آنتن دهی در این پکیج گردشگری وجود داشته باشد اما به طور مشخص برخی از نقاط ییلاقی، موبایل و اینترنت معنایی ندارد.

وی ادامه داد: در کنار این موارد، باید فرهنگ برخورد با گردشگر و خواسته و سلایق آنها را نیز بیاموزیم و بدانیم که این موارد به صورت کوتاه مدت موفق نخواهد شد، حرکت آنی در کشور در زمینه گردشگری پاسخ نداده و موفقیت ها مقطعی بوده است.

این کارشناس گردشگری با بیان اینکه مازندران و کشورمان در نوشتن سند توسعه گردشگری، موفق نبوده اند و حتی به سند چشم انداز 1404 که قرار بود 20 میلیون گردشگر خارجی به کشور وارد شود، احترام نگذاشتند، گفت: کشوری مانند ترکیه برنامه ای مدون دارد و برای چند دهه سند تحول گردشگری کشورشان را مکتوب کرده و آن را اجرا می کنند.

اورمزدی با تاکید بر اینکه یکی از اولویت های اصلی توسعه اقتصادی و پایدار مازندران، توسعه گردشگری است، اظهار کرد: نگاه فردمحور و جناحی به گردشگری، مانع توسعه آن می شود، باید بدانیم حضور گردشگر خارجی با ورود ارز برابر است و این را می توانید پس از ورود آنها در مازندران، مشاهده کنید که حدود 80 درصد اقتصاد محلی غرب مازندران را تحت تاثیر خود قرار داده است.

گزارش از: بهناز مقدس و سیداحمد حسینی خبرنگاران ایسنا مازندران


انتهای پیام

منبع خبر : ایسنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایسنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   فوتبال   موزه   مازندران   گردشگر   گردشگران   سواحل   گیلان   آذربایجان شرقی   نظام جمهوری اسلامی ایران   گردشگری   کرمان   یونسکو   ساحل   جام جهانی   چشمه   ونیز   مصرف کننده   گردشگری ایران   جهانگرد   همسایگان   عباس آباد   محل زندگی   کشورهای آفریقایی   کشور اروپایی   تله کابین   جهانگردی   مناطق گردشگری   برهنه   دربی   هوای گرم   توریست   کشور میزبان   مهمانان خارجی   دویدن   برند سازی   ماجراجو   همسایگی   بازار   صنعت   سرمایه گذاری   استان قم   کیش   اروپا   جام جهانی 2022 قطر  
اخبار مرتبط
25 برنامه همزمان با هفته گردشگری در استان اصفهان برگزارمی شود
ایرنا
آمریکایی ها کم آورده اند/ گردشگری می تواند در اولویت اول و دوم کشور قرار گیرد
میزان
سفر اسپانیایی ها به ایران دو برابر شد
ایران آنلاین
مناطق آزاد عمان چگونه سرمایه گذار خارجی جذب می کنند؟
اقتصاد آزاد
31 هزار گردشگر از جاذبه های خور و بیابانک دیدن کردند
ایرنا
سهم بزرگ عراقی ها از گردشگری ایران
بازار نیوز
بی سامانی و دغدغه ماندگاری گردشگر در محمودآباد
ایرنا
منطقه آزاد ارس عضو سازمان جهانی جهانگردی شد
تسنیم
شعار روز جهانی گردشگری گویای چیست؟
ایرنا
گردشگری خلخال مورد غفلت قرار گرفته است
ایرنا
فقدان استراتژی مشخص و شفاف برای توسعه صنعت گردشگری ایران
مهر نیوز
نقش مناطق آزاد در اقتصاد ایتالیا
رویداد 24
تفاوت سواحل مازندران با سواحل کشورهای دیگر را بدانید!
ایران آنلاین
تفاوت سواحل مازندران با سواحل کشورهای دیگر چیست؟
ایسنا
700 هزار مسافر به خلخال سفر کردند
ایرنا
از کولبری تا صادرات سماق
ایران آنلاین
تورهای گردشگری درون استانی در سمنان برگزار شود
تسنیم
سفر به مناطق کمتر دیده شده مقصد گردشگران
صراط
فرصت های سرمایه گذاری اقامتی – پذیرایی منطقه آزاد کیش کدام اند؟
رویداد 24
فرصت های سرمایه گذاری اقامتی – پذیرایی منطقه آزاد کیش کدامند؟
اقتصاد آزاد
اتوبوس های تبریزگردی 121 هزار نفر ساعت خدمات ارایه کردند
ایرنا
سفر به الماس سبز + تصاویر
باشگاه خبرنگاران
لغو روادید با کشور چین گام مهمی در توسعه روابط گردشگری میان دو کشور
آریا
تحریم ها گردشگران خارجی را به ایران کشاند/ سفر خارجی ایرانی ها کمتر شد
پول نیوز
رونق صنعت گردشگری ایران با وجود تحریم های آمریکا
تسنیم
بهره مندی از فرصت لغو روادید در شانگهای چین
شبستان
چینی ها درباره ایران کنجکاو شده اند
ایسنا
بهره مندی از فرصت لغو روادید در شانگهای چین/ تور اپراتورهای هنگ کنگی به ایران می آیند
خبرگزاری ایلنا
شمال تنها به قصد ساحل خزر!
ایسنا
ارزآوری گردشگری زیارتی برای ایران بسیار بیشتر از ورود گردشگران اروپایی است
آنا نیوز
توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد
ایرنا
«قم» فرصت طلایی برای گردشگری مذهبی
قدس آنلاین
شعار روز جهانی جهانگردی 2019 گویای چیست؟
خبرگزاری ایلنا
جاذبه های گردشگری پاتایا در آفرهای تایلند
تدبیر 24
ضریب اشغال هتل های اردبیل از 95 درصد فراتر رفت
ایرنا
سرمایه گذاری 300هزارمیلیاردی تا ساخت یک موزه در هفته
آریا
از سرمایه گذاری 300 هزار میلیاردی تا ساخت یک موزه در هفته/ رشد 3 درصدی صادرات صنایع دستی
خبرگزاری ایلنا
گردشگری سد در مازندران در انحصار زمین خواران و کوه خواران!
پانا
کانون گردشگری شمال کشور کجاست؟
ایسنا
بارندگی و کاهش دما در سواحل خزر
تیتر امروز
اخبار مرتبط
bltایرنا : 25 برنامه همزمان با هفته گردشگری در استان اصفهان برگزارمی شود
bltمیزان : آمریکایی ها کم آورده اند/ گردشگری می تواند در اولویت اول و دوم کشور قرار گیرد
bltایران آنلاین : سفر اسپانیایی ها به ایران دو برابر شد
bltاقتصاد آزاد : مناطق آزاد عمان چگونه سرمایه گذار خارجی جذب می کنند؟
bltایرنا : 31 هزار گردشگر از جاذبه های خور و بیابانک دیدن کردند
bltبازار نیوز : سهم بزرگ عراقی ها از گردشگری ایران
bltایرنا : بی سامانی و دغدغه ماندگاری گردشگر در محمودآباد
bltتسنیم : منطقه آزاد ارس عضو سازمان جهانی جهانگردی شد
bltایرنا : شعار روز جهانی گردشگری گویای چیست؟
bltایرنا : گردشگری خلخال مورد غفلت قرار گرفته است
bltمهر نیوز : فقدان استراتژی مشخص و شفاف برای توسعه صنعت گردشگری ایران
bltرویداد 24 : نقش مناطق آزاد در اقتصاد ایتالیا
bltایران آنلاین : تفاوت سواحل مازندران با سواحل کشورهای دیگر را بدانید!
bltایسنا : تفاوت سواحل مازندران با سواحل کشورهای دیگر چیست؟
bltایرنا : 700 هزار مسافر به خلخال سفر کردند
bltایران آنلاین : از کولبری تا صادرات سماق
bltتسنیم : تورهای گردشگری درون استانی در سمنان برگزار شود
bltصراط : سفر به مناطق کمتر دیده شده مقصد گردشگران
bltرویداد 24 : فرصت های سرمایه گذاری اقامتی – پذیرایی منطقه آزاد کیش کدام اند؟
bltاقتصاد آزاد : فرصت های سرمایه گذاری اقامتی – پذیرایی منطقه آزاد کیش کدامند؟
bltایرنا : اتوبوس های تبریزگردی 121 هزار نفر ساعت خدمات ارایه کردند
bltباشگاه خبرنگاران : سفر به الماس سبز + تصاویر
bltآریا : لغو روادید با کشور چین گام مهمی در توسعه روابط گردشگری میان دو کشور
bltپول نیوز : تحریم ها گردشگران خارجی را به ایران کشاند/ سفر خارجی ایرانی ها کمتر شد
bltتسنیم : رونق صنعت گردشگری ایران با وجود تحریم های آمریکا
bltشبستان : بهره مندی از فرصت لغو روادید در شانگهای چین
bltایسنا : چینی ها درباره ایران کنجکاو شده اند
bltخبرگزاری ایلنا : بهره مندی از فرصت لغو روادید در شانگهای چین/ تور اپراتورهای هنگ کنگی به ایران می آیند
bltایسنا : شمال تنها به قصد ساحل خزر!
bltآنا نیوز : ارزآوری گردشگری زیارتی برای ایران بسیار بیشتر از ورود گردشگران اروپایی است
bltایرنا : توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد
bltقدس آنلاین : «قم» فرصت طلایی برای گردشگری مذهبی
bltخبرگزاری ایلنا : شعار روز جهانی جهانگردی 2019 گویای چیست؟
bltتدبیر 24 : جاذبه های گردشگری پاتایا در آفرهای تایلند
bltایرنا : ضریب اشغال هتل های اردبیل از 95 درصد فراتر رفت
bltآریا : سرمایه گذاری 300هزارمیلیاردی تا ساخت یک موزه در هفته
bltخبرگزاری ایلنا : از سرمایه گذاری 300 هزار میلیاردی تا ساخت یک موزه در هفته/ رشد 3 درصدی صادرات صنایع دستی
bltپانا : گردشگری سد در مازندران در انحصار زمین خواران و کوه خواران!
bltایسنا : کانون گردشگری شمال کشور کجاست؟
bltتیتر امروز : بارندگی و کاهش دما در سواحل خزر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.