شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند/ مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن

شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند/ مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن
بازار مسکن شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت و ساز را آغاز کرده اما برنامه های سیاست گذار برای سامان دادن به این بازار رنگ اجرا به خود نگرفته است.
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند/ مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن

شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند با گذشت حدود یک سال از حضور محمد اسلامی در وزارت راه و شهرسازی که عمدتا با هدف ساماندهی بازار مسکن و مأموریت ابلاغی رئیس جمهور به وی مبنی بر افزایش تولید مسکن ، همچنان شاهد ارائه طرح های متعدد و عدم آغاز این برنامه ها هستیم؛ هر چند که وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه هایی با نهادهایی دیگر از جمله وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای احداث 100 هزار واحد مسکونی در اراضی نیروهای مسلح به امضا رسانده و طرح هایی با نام های تام فاز، تام کاد و تام اج - که شامل طرح هایی به عنوان تأمین مسکن کارکنان دولت، تأمین مسکن به روش فروش اقساطی زمین و تأمین مسکن به روش اجاره ای است- مطرح شده اما هیچ یک از این طرح ها رنگ اجرا به خود ندیده است. پنج طرح اصلی به طور موازی در حال پیگیری است که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به طور موازی این طرح ها را پیگیری می کند.

1.مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن

مالیات بر خانه های خالی که در قانون مالیات های مستقیم سال 1388 به تصویب رسید و سال 1393 در دولت یازدهم توسط معاون اول رئیس جمهور به وزیر سابق راه و شهرسازی ابلاغ شد اما این قانون تاکنون به دلیل عدم اجرای تعهد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تهیه سامانه ملی اسکان و املاک اجرا نشده است. با این حال وزیر جدید راه و شهرسازی مرتبا از امکان تهیه این سامانه تا پایان سال جاری و آغاز اخذ مالیات از مالکان خانه های خالی خبر می دهد.

به گفته کارشناسان بیش از دو میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد که به دلیل عدم وجود ابزارهای مالیاتی، از سوی مالکان این واحدها با هدف افزایش ارزش افزوده بازار مسکن خالی مانده است و از ورود آنها به بازار رهن و اجاره یا بازار خرید و فروش مسکن جلوگیری می شود.

همچنین مالیات بر عایدی مسکن نیز که مهمترین ابزار مالیاتی برای جلوگیری از سوداگری و خرید و فروش مکرر مسکن از سوی سفته بازان محسوب می شود، بارها از سوی وزارت راه و شهرسازی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و دولت با آن موافقت یا مخالفت شد اما همچنان از ارائه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به مجلس خودداری می شود. این در حالی است که ماهها قبل کلیات طرح نمایندگان مجلس برای مالیات بر عایدی مسکن در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسید و اماده بررسی و تصویب جزییات بود که با فشار دولت ادامه بررسی آن متوقف و دولت وعده داد که خود راسا نسبت به تهیه لایحه مرتبط اقدام کند اما اکنون پس از ماهها، مسئولان دولتی وعده های زمانی متعددی برای ارائه این لایحه مطرح کرده اند.

2.برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن

وزیر جدید راه و شهرسازی سال گذشته با شعار احداث 400 هزار واحد مسکونی وارد عرصه مدیریت این وزارتخانه شد و تاکنون طرح های تام کاد، تام فاز و تام اج اعلام و جزئیات آن تشریح شده اما قدمی برای عملیاتی کردن این طرح ها برداشته نشده است.

در این برنامه قرار است 200 هزار واحد در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در بافت فرسوده و 100 هزار واحد توسط بنیاد مسکن اجرا شود.

با این حال بر اساس اعلام طرح جامع مسکن، سالانه نیاز به ساخت یک میلیون واحد مسکونی داریم این در حالی است که به نظر می رسد شعار احداث 400 هزار واحد مسکونی تا پایان دولت دوازدهم به دلایل مختلف از جمله افزایش قیمت زمین و مصالح ساختمانی عملیاتی نشود.

3-وام ودیعه مسکن

طرحی که توسط وزارت راه و شهرسازی برنامه ریزی شد و با مخالفت ضمنی وزیر راه و شهرسازی روبرو شد. کارشناسان بسیاری نیز نقدهای متعددی به این طرح وارد کرده اند.

بر اساس این طرح، شبکه بانکی با محوریت بانک عامل بخش مسکن اقدام به پرداخت ودیعه مسکن (رهن) کرده تا بتواند به مستأجران کمک کند.

بنا بر آنچه معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد در این طرح، تسهیلات به مؤجر پرداخت شده و مستأجر به جای پرداخت اجاره ماهانه به مالک، اقساط این تسهیلات را پرداخت می کند.

گفتنی است مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن چندی پیش در گفتگو با خبرنگار مهر از مخالفت شورای فقهی بانک مرکزی با این تسهیلات به دلیل داشتن مشکل شرعی و فقهی خبر داد.

4-طرح فروش اعتباری مصالح ساختمانی

از زمستان سال گذشته تاکنون وزیر راه و شهرسازی، معاونان مسکنی وی و مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن از اجرای طرحی به عنوان صدور کارت تعهدی مصالح ساختمانی خبر می دهند که بارها جزئیات آن اعلام شد اما همچنان از صدور این کارت اعتباری خودداری می شود.

بر اساس این طرح که به گفته رئیس انجمن انبوه سازان، برای طراحی آن با انبوه سازان مشورت نشده، بانک عامل بخش مسکن کارت اعتباری خرید مصالح ساختمانی برای انبوه ساز صادر کرده و به صورت همزمان از سوی دیگر با تولیدکننده مصالح مذاکره می شود تا با استفاده از این کارت امکان خرید اقساطی مصالح و پرداخت آن در طول زمان وجود داشته باشد.

گفتنی است محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز زمستان سال گذشته اعلام کرد با استفاده از این کارت اعتباری می توانیم مصالح ساختمانی را از تولیدکننده با تخفیف سنگین بین 25 تا 30 درصد خریداری کرده و آن را به انبوه ساز واگذار کنیم که در نتیجه باعث کاهش 20 تا 25 درصدی قیمت تمام شده ساخت و ساز و انتقال این تخفیف به خریدار خواهیم بود.

با این حال انبوه سازان معتقدند با توجه به اینکه قرار است این کارت اعتباری با سود 18 درصد به انبوه ساز واگذار شود تأثیر چندانی در کاهش قیمت تمام شده ساخت و ساز نخواهد داشت. بر همین مبنا، کارشناسان نیز اجرای این طرح را در بهبود بازار مسکن، بی اثر می دانند.

5-طرح نوسازی بافت فرسوده

نوسازی بافت های فرسوده که قدمت آن به بیش از دو دهه می رسد بارها از سوی وزرای مسکن و راه و شهرسازی در دولت های مختلف مطرح شده اما پیشرفت چندانی نداشته است.

در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی نیز شرکت بازآفرینی شهری به عنوان متولی نوسازی بافت فرسوده اعلام کرده تاکنون 4 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای نوسازی بافت های فرسوده تسهیلات دریافت کرده است تا آن را به توسعه گران برای نوسازی بافت فرسوده واگذار کند.

با این حال روند پیشرفت فیزیکی نوسازی بافت های نابسامان شهری بر اساس آمارها چندان مناسب نیست و آن گونه که باید مردم شاهد ساخت و ساز در بافت های فرسوده نیستند.

گفتنی است بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی می بایست تا پایان سال 1400، صد هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده احداث شود.


کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   وزارت راه   وزارت امور اقتصادی و دارایی   نیروهای مسلح   مسکن   خرید آنلاین   ارزش افزوده   قانون مالیات های مستقیم   وزارت راه و شهرسازی   رئیس جمهور   سفته بازان   مالکان   کمیسیون اقتصادی   وزارت خانه   مالیات بر خانه های خالی   ودیعه   مالیات بر عایدی مسکن   مسکن خالی   واحد مسکونی   کارکنان دولت   واحد مسکونی خالی از سکنه   املاک   بازار   معاون اول رئیس جمهور   افزایش قیمت   لایحه   خرید و فروش مسکن   دولت تدبیر و امید   بافت های فرسوده   افزایش تولید   ساماندهی بازار   مالیات بر عایدی سرمایه   خانه های خالی   اخذ مالیات   فروش اقساطی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آرا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
خانه های خالی زیر ذره بین مسئولان/ درآمد دولت از مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟
خبرگزاری بسیج
واگذاری امتیاز مسکن ملی پیگرد قانونی دارد
بهار نیوز
قانون مالیات بر خانه های خالی ، ابلاغ نشده ، اصلاحیه می خورد ؟
جام نیوز
قانون مالیات بر خانه های خالی اصلاحیه می خورد؟
اقتصاد آنلاین
قانون مالیات بر خانه های خالی، ابلاغ نشده، اصلاحیه می خورد؟
مهر نیوز
جواب پیامک را ندهید؛ مالیات می گیریم!
ایران جیب
جواب پیامک را ندهید، مشمول مالیات می شوید
خوزنا
جواب پیامک را ندهید مشمول مالیات خانه خالی می شوید
حزب الله نیوز
پیش بینی کاهش قیمت مسکن با مالیات بر خانه های خالی
اقتصادگردان
تایید قانون مالیات برخانه های خالی در شورای نگهبان
اقتصادگردان
علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
کارگر آنلاین
دلیل گرانی مسکن مشخص شد!
فرتاک نیوز
رئیس جمهور دستور اجرای مالیات بر عایدی سرمایه و مسکن را صادر کند
جوان آنلاین
سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست
مشرق نیوز
فوری/وزیر راه بالاخره خبر خوب خانه دار شدن مردم را اعلام کرد+جزییات
کارگر آنلاین
وزیر راه: 10ساله مردم را خانه دار می کنیم
تیتر امروز
10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
ملیت
وزیر راه : 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
جام نیوز
وزیر مسکن: انتظار برای خانه دار شدن کمتر از ده سال می شود
صدای ایران
وعده وزیر راه:10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
صبحانه با خبر
وزیر راه و شهرسازی: مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد/ طرح تامین مسکن کارکنان منتظر تصویب در هیات دولت است
آرا نیوز
وعده وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
الف
زمان خانه دار شدن 10 سال کاهش یافت
پول نیوز
وعده جدید وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
تسنیم
هدف وزارت راه و شهرسازی ساخت سالانه 700 هزار مسکن جدید است
شبستان
مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد
تابناک
وعده جدید وزیر: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
جهان نیوز
خبر خوش وزیر مسکن برای صاحب خانه شدن
اقتصاد نیوز
وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
مشرق نیوز
زمان انتظار خانه دار شدن به 10 سال کاهش می یابد
صدا و سیما
وزیر راه و شهرسازی: مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد
مهر نیوز
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
ایران اکونومیست
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
ایران جیب
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
حزب الله نیوز
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
مهر نیوز
یورش طرح های نیمه تمام به بازار مسکن
هفت صبح
سازندگان مسکن مشمول مالیات نمی شوند
جام نیوز
مالیات مسکن شامل چه افرادی می شود؟
شیعه نیوز
چه کسانی باید مالیات مسکن بدهند؟
پول نیوز
چه کسانی مشمول مالیات مسکن می شود؟
فردا نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری بسیج : خانه های خالی زیر ذره بین مسئولان/ درآمد دولت از مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟
bltبهار نیوز : واگذاری امتیاز مسکن ملی پیگرد قانونی دارد
bltجام نیوز : قانون مالیات بر خانه های خالی ، ابلاغ نشده ، اصلاحیه می خورد ؟
bltاقتصاد آنلاین : قانون مالیات بر خانه های خالی اصلاحیه می خورد؟
bltمهر نیوز : قانون مالیات بر خانه های خالی، ابلاغ نشده، اصلاحیه می خورد؟
bltایران جیب : جواب پیامک را ندهید؛ مالیات می گیریم!
bltخوزنا : جواب پیامک را ندهید، مشمول مالیات می شوید
bltحزب الله نیوز : جواب پیامک را ندهید مشمول مالیات خانه خالی می شوید
bltاقتصادگردان : پیش بینی کاهش قیمت مسکن با مالیات بر خانه های خالی
bltاقتصادگردان : تایید قانون مالیات برخانه های خالی در شورای نگهبان
bltکارگر آنلاین : علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
bltفرتاک نیوز : دلیل گرانی مسکن مشخص شد!
bltجوان آنلاین : رئیس جمهور دستور اجرای مالیات بر عایدی سرمایه و مسکن را صادر کند
bltمشرق نیوز : سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست
bltکارگر آنلاین : فوری/وزیر راه بالاخره خبر خوب خانه دار شدن مردم را اعلام کرد+جزییات
bltتیتر امروز : وزیر راه: 10ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltملیت : 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltجام نیوز : وزیر راه : 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltصدای ایران : وزیر مسکن: انتظار برای خانه دار شدن کمتر از ده سال می شود
bltصبحانه با خبر : وعده وزیر راه:10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltآرا نیوز : وزیر راه و شهرسازی: مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد/ طرح تامین مسکن کارکنان منتظر تصویب در هیات دولت است
bltالف : وعده وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltپول نیوز : زمان خانه دار شدن 10 سال کاهش یافت
bltتسنیم : وعده جدید وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltشبستان : هدف وزارت راه و شهرسازی ساخت سالانه 700 هزار مسکن جدید است
bltتابناک : مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد
bltجهان نیوز : وعده جدید وزیر: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltاقتصاد نیوز : خبر خوش وزیر مسکن برای صاحب خانه شدن
bltمشرق نیوز : وزیر راه: 10 ساله مردم را خانه دار می کنیم
bltصدا و سیما : زمان انتظار خانه دار شدن به 10 سال کاهش می یابد
bltمهر نیوز : وزیر راه و شهرسازی: مدت انتظار خانه دار شدن به 10سال کاهش می یابد
bltایران اکونومیست : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltایران جیب : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltحزب الله نیوز : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltمهر نیوز : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltهفت صبح : یورش طرح های نیمه تمام به بازار مسکن
bltجام نیوز : سازندگان مسکن مشمول مالیات نمی شوند
bltشیعه نیوز : مالیات مسکن شامل چه افرادی می شود؟
bltپول نیوز : چه کسانی باید مالیات مسکن بدهند؟
bltفردا نیوز : چه کسانی مشمول مالیات مسکن می شود؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.