مخبر - 1398/06/01 - تغییرات بدن در بارداری، بیست و شش مورد مهم

تغییرات بدن در بارداری، بیست و شش مورد مهم
زنان باردار افزایش ناگهانی و چشمگیری را در سطح استروژن و پروژسترون تجربه می کنند.
تغییرات بدن در بارداری، بیست و شش مورد مهم

بارداری باعث تغییرات زیادی در بدن می شود. این تغییرات بدن در دوران بارداری می توانند از موارد معمول و پیش بینی شده، مانند تورم و احتباس مایعات تا موارد ناشناخته مثل تغییرات بینایی متفاوت باشند. در صورتی که تمایل دارید در مورد تغییرات بدن در دوران بارداری اطلاعات بیش تری کسب کنید، با ما همراه باشید.

1. تغییرات هورمونی در دوران بارداری
تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی که در اثر حاملگی رخ می دهند، منحصر به فرد هستند.
زنان باردار افزایش ناگهانی و چشمگیری را در سطح استروژن و پروژسترون تجربه می کنند. آن ها تغییراتی را نیز در مقدار و عملکرد تعدادی از هورمون های دیگر تجربه می کنند. این تغییرات تنها بر خلق و خوی زنان باردار تاثیر نمی گذارند بلکه می توانند:
– پوست زنان را گلگون و درخشان کنند
– به طور قابل توجهی به رشد جنین کمک کنند
– تاثیر فیزیکی ورزش و فعالیت بدنی را روی بدن تغییر بدهند

2. تغییرات استروژن و پروژسترون
استروژن و پروژسترون مهم ترین هورمون های بارداری هستند. یک زن در دوران بارداری بیش از تمام طول زندگی اش که باردار نیست استروژن تولید می کند. افزایش استروژن در حاملگی باعث می شود که رحم و جفت:
– عروق زایی را بهبود بدهند (تشکیل عروق خونی)
– مواد مغذی را انتقال بدهند
– از کودک در حال رشد حمایت کنند
علاوه بر این، به نظر می رسد که استروژن نقش مهمی در کمک به رشد جنین داشته باشد.
سطح استروژن در طول بارداری به طور پیوسته افزایش می یابد و در سه ماهه ی سوم به اوج خود می رسد. این افزایش سریع سطح استروژن در سه ماهه ی اول ممکن است باعث بروز حالت تهوع و استفراغ مرتبط با بارداری شود، و در سه ماهه ی دوم، نقش مهمی در پیشرفت مجاری شیر دارد و سبب بزرگ شدن سینه ها می شود.
سطح پروژسترون نیز در دوران بارداری بسیار بالا است. تغییر سطح پروژسترون موجب شل و سست شدن رباط ها و مفاصل در سراسر بدن می شود. علاوه بر این، سطح بالای پروژسترون باعث افزایش اندازه ی برخی ساختارهای داخلی می شود، مانند میزنای. میزنای کلیه و مثانه را به هم متصل می کند. عملکرد دیگر پروژسترون تغییر سایز رحم از یک گلابی کوچک – در حالت غیر بارداری – به رحمی است که می تواند یک نوزاد کامل را در خود جای بدهد.

3. هورمون های بارداری و آسیب های ورزشی
در حالی که این هورمون ها برای سپری کردن یک دوره ی موفق بارداری بسیار حیاتی هستند، می توانند ورزش کردن را دشوارتر کنند. از آن جایی که رباط ها آزادتر هستند، زنان باردار ممکن است در معرض ریسک بالاتر رگ به رگ شدن و آسیب دیدن مچ پا یا زانو باشند. با این حال، هیچ مطالعه ای تا کنون افزایش نرخ آسیب را در دوران بارداری ثبت نکرده است.
وضعیت بدن یک زن باردار به طور کامل تغییر می کند. سینه ی او بزرگ تر می شود. شکم او از حالت تخت یا مقعر، به حالت محدب تبدیل می شود و انحنای پشت او افزایش می یابد. این تاثیر ترکیبی مرکز ثقل بدن را به جلو تغییر می دهد و ممکن است منجر به تغییر در تعادل فرد شود.

4. افزایش وزن، احتباس مایعات و فعالیت بدنی
افزایش وزن در زنان باردار فشار روی بدن آن ها را در اثر انجام هرگونه فعالیت بدنی افزایش می دهد. این وزن اضافی و گرانش، گردش خون و مایعات بدن را به ویژه در اندام تحتانی کند می کند. در نتیجه مایعات در بدن زنان باردار حفظ می شود و صورت و اندام ورم می کنند. این وزن آب محدودیت دیگری هم روی کیفیت ورزش زنان ایجاد می کند.
بسیاری از زنان در سه ماهه ی دوم کم کم تورم را تجربه می کنند. تورم بدن اغلب تا سه ماهه ی سوم ادامه می یابد. این افزایش در حبس مایعات منجر به افزایش قابل توجه وزن زنان در دوران بارداری می شود. نکاتی که برای کاهش تورم می توانید امتحان کنید، عبارتند از:
– استراحت کنید
– به مدت مدت طولانی نایستید
– از مصرف کافئین و سدیم پرهیز کنید
– پتاسیم را در برنامه ی غذایی تان افزایش بدهید
افزایش وزن معمولا دلیل اصلی این است که بدن نمی تواند سطح آمادگی قبل از بارداری را تحمل کند. این موضوع حتی در مورد ورزشکاران حرفه ای و کسانی که در سطح قهرمانی کار می کنند، هم صدق می کند. با فشار روی رباط گرد زهدان، افزایش اندازه ی رحم و بی ثباتی لگن در اثر سستی رباط معمولا ورزش کردن برای زنان باردار دشوار شود.
- نکته: در همان اوایل بارداری یک عکس از پهلو از خودتان بگیرید. بعد نزدیک زمان زایمان تان هم عکس دیگری از زاویه ی پهلو بگیرید و این دو عکس را با هم مقایسه کنید. تغییراتی که می بینید بسیار قابل توجه و جالب هستند، این طور نیست؟

5. تغییرات حسی
بارداری می تواند به طرز چشمگیری شیوه ی تجربه کردن جهان را از طریق حس بینایی، چشایی و بویایی، تغییر دهد.

6. تغییر قوه ی بینایی
برخی از زنان تغییراتی را در قوه ی بینایی و معمولا نزدیک بینی را در دوران بارداری تجربه می کنند. محققان مکانیسم بیولوژیکی پشت تغییرات رخ داده در قوه ی بینایی را نمی دانند. سطح بینایی اکثر زنان پس از زایمان دوباره به وضعیت سابق برمی گردد.
برخی تغییرات بدن در دوران بارداری تار شدن دید و مشکلات استفاده از لنزهای تماسی را شامل می شوند. زنان باردار اغلب افزایش فشار داخل چشم را تجربه می کنند. زنان مبتلا به پره اکلامپسی یا دیابت بارداری ممکن است در معرض خطر بالای مشکلات نادر چشم مانند جداشدگی یا پارگی شبکیه یا از دست دادن بینایی باشند.

7. تغییر در قوه ی چشایی و بویایی
اکثر زنان در طول بارداری تغییراتی را در حس چشایی تجربه می کنند. آن ها معمولا غذاهای شورتر و غذاهای شیرین تر را نسبت به زنان غیر باردار ترجیح می دهند. آن ها همچنین آستانه ی تحمل بالاتر برای طعم های ترش، شور و شیرین دارند. دیسگوسیا، یا کاهش قوه ی چشایی، اغلب در طول سه ماهه ی اول بارداری تجربه می شود.
ممکن است در هر کدام از سه دوره ی بارداری طعم متفاوتی را ترجیح بدهید. اگر چه بسیاری از زنان کاهش قدرت چشایی را برای دوره ی کوتاهی پس از زایمان هم تجربه می کنند، اما معمولا بعد از حاملگی این قوه را دوباره به طور کامل به دست می آورند. بعضی از زنان باردار هم نوعی طعم فلز را در دهان شان تجربه می کنند. حس کردن طعم فلز در دهان می تواند تهوع را تشدید کند و ممکن است نشان دهنده ی عدم دریافت مواد مغذی به میزان کافی و متعادل باشد.
زنان باردار در بعضی موارد تغییراتی را در حس بویایی شان نیز گزارش می دهند. بسیاری از آن ها حساسیت بالایی نسبت به انواع بوها دارند. داده های قابل اطمینان و بسیار کمی جود دارد که نشان بدهد زنان باردار در واقع بیش تر از زنان غیر باردار بوها را حس می کنند و تشخیص می دهند. با این وجود اکثریت خانم های باردار تقویت قوه ی بویایی را در این دوران تجربه می کنند.

8. تغییرات پستان و گردن رحم
تغییرات هورمونی، که در سه ماهه ی اول شروع می شود، منجر به رخ دادن تغییرات فیزیولوژیکی زیادی در سراسر بدن خواهند شد. این تغییرات کمک می کنند که بدن مادر برای بارداری، زایمان و شیر دادن به نوزاد آماده شود.

9. تغییرات پستان
سینه های زنان باردار اغلب در طول بارداری به طور چشمگیری تغییر می کنند، زیرا بدن آن ها برای شیر دادن به نوزاد تازه متولد شده آماده می شود. هورمون های بارداری که روی رنگ پوست تاثیر می گذارند، اغلب هالچه ی دور نوک پستان را تیره می کنند. در حین این که سینه ها رشد می کنند، زنان باردار ممکن است حساسیت به لمس را تجربه کنند و متوجه شوند که رگ ها تیره تر شده اند و نوک پستان برجسته تر از زمان قبل از بارداری است. بعضی از زنان ممکن است ترک پوستی روی سینه ها را تجربه کنند، به ویژه اگر رشد سریعی داشته باشند. بسیاری از زنان همچنین افزایش اندازه ی نوک پستان و هالچه ی دور آن را متوجه می شوند.
یک سری برجستگی های کوچک نیز در هالچه اغلب ظاهر می شوند. اکثر زنان در طول سه ماهه ی دوم تولید و حتی “نشت” مقدار کمی ماده ضخیم و زرد را شروع می کنند. این ماده به عنوان آغوز نیز شناخته می شود. مجاری شیر علاوه بر تولید آغوز برای اولین بار که نوزاد شیر مادر را می خورد، به منظور آمادگی برای تولید و ذخیره ی شیر گسترش می یابند. بعضی از زنان ممکن است توده های کوچکی را در بافت پستان شان مشاهده کنند که می توانند در اثر مجاری مسدود شیر ایجاد شده باشند. اگر بعد از چند روز ماساژ پستان و گرم کردن آن با آب یا دستمال مرطوب، توده ها ناپدید نشدند، پزشک باید اوضاع پستان را بررسی کند.

10. تغییرات گردن رحم
گردن رحم یا دهانه ی رحم، در طول بارداری و زایمان دچار برخی تغییرات فیزیکی می شود. در بسیاری از زنان، بافت دهانه ی رحم ضخیم، سخت و غده دار می شود. تا چند هفته قبل از زایمان، دهانه ی رحم ممکن است در اثر فشار نوزادی که در حال رشد است، کمی نرم تر و بازتر شود.
در ابتدای بارداری، دهانه ی رحم یک مخاط غلیظ ایجاد می کند تا رحم را مسدود کند. این انسداد اغلب در اواخر بارداری یا هنگام زایمان از بین می رود. باز شدن این انسداد با خروج مقدار کمی خون و مخاط از دهانه ی رحم رخ می دهد، فرایندی که به نمایش خونین مشهور است. قبل از زایمان، گردن رحم به طور قابل توجهی باز، نرم و نازک می شود و به این ترتیب اجازه می دهد که کودک از مجرای زایمان عبور کند.

11. تغییرات در مو، پوست و ناخن
بسیاری از زنان در طول بارداری تغییراتی را در پوست شان تجربه خواهند کرد. اگر چه اکثر این تغییرات موقتی هستند، اما بعضی از آن ها – مانند ترک پوستی – می توانند دائمی باشند. علاوه بر این، زنانی که برخی از این تغییرات پوستی را در دوران بارداری تجربه می کنند احتمالا در بارداری های آینده یا حتی زمان مصرف قرص های ضد بارداری هم آن ها را تجربه می کنند.

12. تغییرات بدن در دوران بارداری در مو و ناخن
بسیاری از زنان تغییراتی را در رشد مو و ناخن در دوران بارداری تجربه می کنند. گاهی اوقات تغییرات هورمونی باعث ریزش مو می شود. این امر مخصوصا در زنانی که سابقه ی آلوپسی زنان را در خانواده شان دارند صادق است.
اما بسیاری از زنان در دوران بارداری رشد و پرپشت شدن مو را تجربه می کنند و حتی ممکن است در مکان های ناخواسته رشد مو داشته باشند. رشد مو ممکن است در صورت، دست ها، پاها یا پشت رخ بدهد. اغلب تغییرات در رشد مو پس از تولد نوزاد به حالت طبیعی باز می گردد. با این حال، ریزش مو تا یک سال بعد از زایمان ادامه دارد، چرا که فولیکول های مو و سطح هورمون ها بدون تاثیر هورمون های حاملگی مجددا تنظیم می شوند.
بسیاری از زنان نیز در طول حاملگی رشد سریع تر ناخن را تجربه می کنند. خوردن غذاهای مفید و مصرف ویتامین های دوران بارداری باعث افزایش هورمون های رشد بارداری می شود. اگرچه بعضی از زنان ممکن است این تغییر را به شیوه ای مطلوب تجربه کنند، اما بسیاری از زنان شکنندگی ناخن یا ضعیف شدن و مشکلات دیگر ناخن را پشت سر بگذارند. تغییرات غذایی سالم برای افزایش قدرت ناخن می تواند به جلوگیری از شکستگی آن، بدون استفاده از محصولات شیمیایی ناخن کمک کند.

13. لکه های بارداری و تیره شدن پوست
اکثریت قریب به اتفاق زنان باردار در طول حاملگی نوعی تیره شدن پوست را تجربه می کنند. این تیرگی شامل تیره شدن رنگ پوست در برخی قسمت های بدن مانند هالچه ی دور نوک سینه، ناحیه ی تناسلی، جای زخم و خط سفید در وسط شکم می شود. تیره شدن پوست می تواند در زنان با هر رنگ پوستی اتفاق بیفتد، اما در زنانی که تن پوست تیره تر دارند، بیش از زنان سفیدپوست شایع است.
علاوه بر این، تا 70 درصد زنان باردار، تیره شدن پوست صورت را تجربه می کنند. این اختلال به عنوان ملاسما یا “لکه های” بارداری شناخته می شود. ملاسما می تواند از طریق قرار گرفتن در معرض تابش خورشید، بدتر شود، بنابراین کرم ضد آفتاب UVA / UVB باید در طول بارداری استفاده شود. در اغلب موارد، ملاسما پس از حاملگی برطرف می شود.

14. ترک های پوستی
ترک های پوستی احتمالا شناخته شده ترین تغییر پوست در دوران بارداری هستند. آن ها به وسیله ی ترکیبی از کشش فیزیکی پوست و اثرات تغییرات هورمونی بر کشسانی پوست ایجاد می شوند. ترک پوستی تا 90 درصد زنان را در سه ماهه ی سوم بارداری، اغلب در سینه ها و شکم، تحت تاثیر قرار می دهد. گرچه ترک های پوستی صورتی و بنفش ممکن است هرگز به طور کامل ناپدید نشوند، اما اغلب به رنگ پوست اطراف درمی آیند و بعد از زایمان کوچک تر می شوند. ترک های پوستی می توانند خارش ایجاد کنند، بنابراین حتما برای نرم شدن پوست و کاهش میل به خاراندن پوست و احتمالا آسیب زدن به آن، کرم مصرف کنید.

15. تغییرات کک و مک و خال
تیره شدن ناشی از تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند منجر به تغییر در رنگ خال ها و کک و مک ها شود. تیره شدن برخی از خال ها، کک و مک ها و خال های مادرزادی می توانند بدون ضرر باشند. اما در صورت هرگونه تغییر در سایز، رنگ یا شکل خال ها بهترین کار این است که به متخصص پوست مراجعه کنید.
هورمون های بارداری همچنین ممکن است سبب ظهور لکه ّهای تیره روی پوست شوند که اغلب غیرقابل پیشگیری هستند. اگرچه بیش تر تغییراتی که در رنگ پوست ایجاد شده پس از بارداری از بین می روند یا ناپدید می شوند، اما برخی از تغییرات در رنگ خال یا کک و مک ممکن است دائمی باشند. اگر متوجه تغییراتی شدید، بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید تا احتمال ابتلا به سرطان پوست یا اختلالات مرتبط با بارداری رد شود.

16. راش پوستی و جوش در دوران بارداری
درصد کوچکی از زنان ممکن است در معرض اختلالات پوستی مخصوص دوران بارداری باشند از جمله PUPPP (پلاک و پاپول های خارش دار و کهیری زمان بارداری) و فولیکولیت. اکثر اختلالات جوش چرک دار و برجستگی های قرمز در امتداد شکم، پاها، بازوها یا پشت را شامل می شوند. اگر چه بیش تر راش های پوستی بدون ضرر هستند و به سرعت پس از زایمان درمان می شوند، اما ممکن است بعضی از بیماری های پوستی با زایمان زودرس یا بروز مشکلاتی در کودک ارتباط داشته باشند. این اختلالات عبارتند از کلستاز درون کبدی دوران بارداری و پمفیگوئید حاملگی.

17. تغییرات سیستم گردش خون
موارد زیر در دوران بارداری شایع هستند:
– نفس نفس زدن در هنگام بالا رفتن از پله ها
– احساس سرگیجه در اثر بلند شدن ناگهانی
– تغییر فشار خون
با توجه به گسترش یافتن سریع عروق خونی و افزایش فشاری که روی قلب و ریه ها است، زنان باردار خون بیشتری تولید می کنند و باید در حین انجام تمرینات ورزشی بیش از زنان غیرباردار احتیاط به خرج بدهند.

18. ضربان قلب و حجم خون در دوران بارداری
در طول سه ماهه ی دوم بارداری، قلب مادر در حالت استراحت، 30 تا 50 درصد سخت تر از قبل کار می کند. بیش تر این افزایش ناشی از قلبی است که عملکرد کارآمدتری دارد و خون بیش تری را با هر ضربان بیرون می فرستد. ضربان قلب ممکن است در طول بارداری بین 15 تا 20 درصد افزایش بیابد. و حتی در سه ماهه ی سوم، رسیدن به 90 تا 100 ضربان در دقیقه ابدا غیرعادی نیست. حجم خون در طول بارداری تا ماه آخر افزایش می یابد. حجم پلاسما 40 تا 50 درصد و میزان گلبول قرمز 20 تا 30 درصد افزایش می یابد و در نتیجه نیاز به افزایش مصرف آهن و فولیک اسید را ایجاب می کند.

19. فشار خون و ورزش
دو نوع تغییر در گردش خون وجود دارد که ممکن است بر انجام تمرینات ورزشی در حین بارداری تاثیر بگذارند. هورمون های بارداری به طور ناگهانی ممکن است حالت کشسانی رگ های خونی را تحت تاثیر قرار بدهند. از دست دادن ناگهانی حالت کشسانی ممکن است منجر به احساس سرگیجه و حتی شاید از دست دادن هوشیاری شود به این دلیل که پایین آمدن فشار خون سبب می شود که خون کم تری به مغز و سیستم عصبی مرکزی ارسال شود.
علاوه بر این، ورزش سنگین ممکن است منجر به کاهش جریان خون به رحم شود، به این دلیل که خون زیادی به عضلات فرستاده می شود. با این حال، تاثیر طولانی مدت این فرایند روی کودک ثابت نشده است. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افراد اهل ورزش، در حالت استراحت هم عرضه ی خون شان به طرف جفت در حالت مطلوبی قرار دارد. این امر ممکن است برای رشد جفت و جنین و افزایش وزن کودک مفید باشد.

20. سرگیجه و غش کردن
شکل دیگری از سرگیجه می تواند به علت دراز کشیدن به پشت رخ بدهد. این سرگیجه بعد از هفته ی24 شیوع بیش تری دارد. با این حال، در حاملگی چند قلو یا با وجود اختلالاتی که در اثر آن ها مایع آمنیوتیک افزایش می یابد، ممکن است زودتر از این زمان رخ دهد.
دراز کشیدن به پشت، رگ های خونی بزرگ را که از قسمت پایین تنه به قلب منتهی می شوند (با نام بزرگ سیاهرگ نیز عنوان می شوند)، فشرده می کند. این پیامد جریان خون را به قلب و از قلب به سایر قسمت های بدن کاهش می دهد و منجر به افت ناگهانی و شدید فشار خون می شود. به این ترتیب فرد ممکن است سرگیجه یا غش کردن را تجربه کند.
توصیه می شود که پس از سه ماهه ی اول، به دلیل فشاری که روی رگ های خونی وجود دارد، تمریناتی را که خوابیدن به پشت را شامل می شوند، انجام ندهید. دراز کشیدن به پهلوی چپ ممکن است به تسکین سرگیجه کمک کند و وضعیت مناسبی برای خواب باشد.
زنانی که هر یک از این اختلالات را تجربه می کنند، مخصوصا در طول ورزش، باید با پزشک شان مشورت کنند.

21. تغییرات دستگاه تنفسی و متابولیکی
زنان باردار افزایش اکسیژن موجود در خون را تجربه می کنند به این دلیل که در این دوران هم تقاضا برای خون و هم انبساط عروق خونی افزایش می یابد. این افزایش، سرعت متابولیسم را نیز در دوران بارداری بالا می برد، سبب می شود که زنان مجبور به افزایش دریافت انرژی شوند و در طول انجام تمرینات احتیاط بیش تری به خرج بدهند.

22. تنفس و سطح اکسیژن خون
در طول بارداری، مقدار هوای داخل و خارج ریه از 30 تا 50 درصد افزایش می یابد به دو دلیل: هر نفس حجم بالایی از هوا دارد و نرخ تنفس کمی افزایش می یابد. در حین این که رحم گسترش می یابد، فضا برای حرکت دیافراگم ممکن است محدود شود. بنابراین، بعضی از زنان وجود مشکلاتی را در روند تنفس عمیق گزارش می دهند. حتی بدون تمرین، این تغییرات ممکن است باعث تنگی نفس یا میل به دریافت هوا شود. تمرینات ورزشی ممکن است این علائم را افزایش دهند.
به طور کلی، سطح اکسیژن خون در زنان باردار بالاتر است. مطالعات نشان داده اند که زنان باردار در حالت استراحت اکسیژن بیش تری مصرف می کنند. این افزایش دریافت اکسیژن ظاهرا بر میزان اکسیژن موجود برای ورزش یا سایر کارهای فیزیکی در دوران بارداری تأثیری ندارد.

23. سرعت سوخت و ساز
نرخ متابولیسم پایه یا حالت استراحت (RMR)، مقدار انرژی که بدن هنگام استراحت مصرف می کند، در طول بارداری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. این میزان به وسیله ی مقدار اکسیژن مورد استفاده در طول دوره های استراحت اندازه گیری شده است. نرخ متابولیسم پایه کمک می کند که مقدار انرژی مورد نیاز را برای حفظ یا افزایش وزن تخمین بزنید. تغییرات در نرخ سوخت و ساز بدن نیاز به افزایش مصرف کالری در دوران بارداری را نشان می دهد. نیاز به انرژی در بدن یک زن باردار کم کم افزایش می یابد تا برای تغییرات و رشدی که هم در مادر و هم در کودک رخ می دهد، پاسخگو باشد.
نرخ متابولیسم تا هفته ی پانزدهم و بعد در سه ماهه ی آخر در طول بزرگ ترین مرحله ی رشد، به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. این افزایش نرخ سوخت و ساز ممکن است زنان باردار را در معرض خطر بالای هیپوگلیسمی یا قند خون پایین قرار دهد. اگر چه میزان متابولیسم ممکن است کم کم کاهش بیابد، اما در طول چند هفته پس از زایمان، در مقایسه با سطح قبل از زایمان بالا می ماند. نرخ متابولیسم در دوران شیردهی هم همچنان بالا می ماند.

24. تغییرات دمای بدن
افزایش دمای پایه ی بدن یکی از اولین نشانه ها و تغییرات بدن در دوران بارداری است. دمای پایه کمی بالاتر از زمان حاملگی خواهد رفت. زنان در دوران بارداری به آب بیش تری نیاز دارند. آن ها بدون احتیاط در هنگام ورزش کردن و در صورتی که آب کافی ننوشند، می توانند در معرض خطر بالای هیپرترمی و کم شدن آب بدن قرار بگیرند.

25. هیپرترمی – گرمازدگی در دوران بارداری
شوک گرمایی در طول انجام تمرینات ورزشی به دو دلیل موجب نگرانی است: اول این که افزایش دمای پایه ی بدن مادر، چیزی که در هیپرترمی اتفاق می افتد، می تواند برای رشد کودک مضر باشد. دوم، از دست دادن آب بدن مادر، یا همان دهیدراته شدن، می تواند مقدار خون ارائه شده به جنین را کاهش دهد. این دو پیامد می تواند منجر به افزایش خطر انقباض زودرس شود.
در زنان غیر باردار، ورزش هوازی در حد متوسط باعث افزایش قابل توجه درجه حرارت پایه ای بدن می شود. زنان باردار، صرف نظر از این که ورزش می کنند یا نه، به طور کلی افزایش نرخ متابولیسم پایه و دمای هسته ای را تجربه می کنند. زنان باردار به طور موثری دمای هسته ای بدن شان را تنظیم می کنند. افزایش جریان خون به پوست و گسترش سطح پوست باعث افزایش حرارت بدن می شود.
ثابت شده است که دمای بدن زنان باردار در طول ورزش به اندازه ی دمای بدن زنانی که باردار نیستند بالا نمی رود. با این حال، زنان باردار باید از ورزش کردن با لباس هایی که پوست در آن تنفس نمی کند و در شرایط بسیار گرم یا مرطوب اجتناب کنند، زیرا پیامدهای هیپرترمی می تواند شدید باشد. راه حل های زیر ممکن است به کاهش خطر بیش از حد در زمان ورزش کردن کمک کنند:
– استفاده از پنکه در فضاهای داخلی
– ورزش در استخر
– پوشیدن لباس های رنگ روشن و آزاد

26. کم شدن آب بدن
اکثر زنان که از 20 تا 30 دقیقه ورزش می کنند یا در هوای گرم و مرطوب تمرینات را انجام می دهند، قطعا عرق خواهند ریخت. در زنان باردار، از دست دادن مایعات بدن در اثر تعریق می تواند جریان خون را به رحم، عضلات و برخی از اندام ها کاهش دهد. جنین در حال رشد نیاز به یک منبع ثابت اکسیژن و مواد مغذی دارد که از طریق خون دریافت می کند، بنابراین آسیب ممکن است ناشی از کمبود مایعات باشد.
در اکثر شرایط، مصرف اکسیژن رحمی در طول ورزش ثابت است و خطری متوجه جنین نیست. با این حال، ورزش می تواند برای زنان مبتلا به فشارخون ناشی از بارداری خطرناک باشد زیرا این اختلال حجم خون رحم را به دلیل فشرده شدن رگ های خونی محدود می کند.
اگر قصد دارید در حین حاملگی ورزش کنید، نکات احتیاطی را به دقت در نظر داشته باشید. از گرمای و رطوبت بیش از حد دور کنید و به میزان کافی آب بنوشید، حتی زمانی که تشنه نیستید.

منبع: بازده همین حالا عضو ویژه تلگرام نی نی بان شوید دانلود اپلیکیشن اندروید و ios نی نی بان (رایگان)
منبع خبر : نی نی بان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تورم   مواد مغذی   مثانه   هورمون   ورزش کردن   استفراغ   فعالیت بدنی   حالت تهوع   گلابی   مفاصل   بینایی   گردش خون   ورزش زنان   حاملگی   استروژن   بارداری   مچ پا   عروق   بانوان   افزایش قیمت   دوران بارداری   پیش بینی   زنان باردار   افزایش وزن   رشد جنین   تغییرات هورمونی   پروژسترون   زن باردار  
اخبار مرتبط
ترشحات دوران یائسگی، چه تغییراتی می کند؟
نی نی بان
تاثیر پله در بارداری، توصیه های بسیار مهم
نی نی بان
قاعدگی بعد از زایمان، بستگی به چه دارد؟
نی نی بان
رفع ریفلاکس معده در بارداری
نی نی بان
غربالگری های دوران بارداری، آزمایشات لازم
نی نی بان
وزن کم در بارداری، چه عوارضی دارد؟
نی نی بان
ورزش در طول بارداری، بهترین ها برای زایمان طبیعی
نی نی بان
خستگی در دوران بارداری، چرا شایع است؟
نی نی بان
درمان ورم در بارداری، ده روش عالی
نی نی بان
ورزش در دوران بارداری، ممنوع است؟
نی نی بان
آیا ورزش و تحرک در دوران بارداری ممنوع است؟
شفا آنلاین
عفونت ادراری در بارداری، چه خطرهایی دارد؟
نی نی بان
تغییرات خلق و خو در بارداری، نکات قابل توجه
نی نی بان
انسولین نوورپید (NovoRapid)؛ طرز استفاده، عملکرد و عوارض جانبی
ستاره
جراحی در دوران بارداری، موارد اورژانسی
نی نی بان
تنگی نفس در بارداری؛ علت ها و راه های درمان آن
تیتر امروز
ورم دست در بارداری، برخی از عوامل بروز
نی نی بان
9 ماه بارداری چه حسی دارد؟
نی نی بان
دلایل قاعدگی نامنظم، چه چیزهایی باعث می شود؟
نی نی بان
پره اکلامپسی در دوران بارداری، هفت علامت
نی نی بان
تغذیه دوران بارداری، میتوان تخم مرغ خورد؟
نی نی بان
دیابت دوران بارداری، روش درمان و کنترل
نی نی بان
خستگی مفرط در بارداری، دلایل و مقابله با آن
نی نی بان
گرفتگی بینی در بارداری، دلایل و روش های بهبود
نی نی بان
درمان اضطراب در بارداری، چیست و چه عللی دارد؟
نی نی بان
دردهای دوران بارداری، کدامشان طبیعی است؟
نی نی بان
رابطه زناشویی در بارداری، میلتان تغییر می کند؟
نی نی بان
کیسه صفرا در بارداری، عملکردش چه تغییری میکند؟
نی نی بان
بهترین روش وزن گیری جنین
تیتر20
رازهای دوران بارداری، مهمترین موارد
نی نی بان
بتای خون در بارداری چند است؟
نی نی بان
عدم تعادل هورمونی در زنان چیست؟
نی نی بان
رفلکس معده در بارداری، 6 روش برای درمان
نی نی بان
سلامت دندان در بارداری، راز حفاظت از آن را بدانید
نی نی بان
نزدیکی در دوران بارداری، سه ماه اول مجازه؟
نی نی بان
خوردن ماهی در بارداری، جای نگرانی دارد یا خیر؟
نی نی بان
اختلالات خواب در بارداری، دلایل و راه های رفع آن
نی نی بان
آیا زنان باردار می توانند از گیاهان استفاده کنند؟
پزشکان بدون مرز
بیماری پره اکلامپسی در بارداری، هفت نشانه شایع
نی نی بان
تست کاذب بارداری، دلیل این اتفاق چیست؟
نی نی بان
اخبار مرتبط
bltنی نی بان : ترشحات دوران یائسگی، چه تغییراتی می کند؟
bltنی نی بان : تاثیر پله در بارداری، توصیه های بسیار مهم
bltنی نی بان : قاعدگی بعد از زایمان، بستگی به چه دارد؟
bltنی نی بان : رفع ریفلاکس معده در بارداری
bltنی نی بان : غربالگری های دوران بارداری، آزمایشات لازم
bltنی نی بان : وزن کم در بارداری، چه عوارضی دارد؟
bltنی نی بان : ورزش در طول بارداری، بهترین ها برای زایمان طبیعی
bltنی نی بان : خستگی در دوران بارداری، چرا شایع است؟
bltنی نی بان : درمان ورم در بارداری، ده روش عالی
bltنی نی بان : ورزش در دوران بارداری، ممنوع است؟
bltشفا آنلاین : آیا ورزش و تحرک در دوران بارداری ممنوع است؟
bltنی نی بان : عفونت ادراری در بارداری، چه خطرهایی دارد؟
bltنی نی بان : تغییرات خلق و خو در بارداری، نکات قابل توجه
bltستاره : انسولین نوورپید (NovoRapid)؛ طرز استفاده، عملکرد و عوارض جانبی
bltنی نی بان : جراحی در دوران بارداری، موارد اورژانسی
bltتیتر امروز : تنگی نفس در بارداری؛ علت ها و راه های درمان آن
bltنی نی بان : ورم دست در بارداری، برخی از عوامل بروز
bltنی نی بان : 9 ماه بارداری چه حسی دارد؟
bltنی نی بان : دلایل قاعدگی نامنظم، چه چیزهایی باعث می شود؟
bltنی نی بان : پره اکلامپسی در دوران بارداری، هفت علامت
bltنی نی بان : تغذیه دوران بارداری، میتوان تخم مرغ خورد؟
bltنی نی بان : دیابت دوران بارداری، روش درمان و کنترل
bltنی نی بان : خستگی مفرط در بارداری، دلایل و مقابله با آن
bltنی نی بان : گرفتگی بینی در بارداری، دلایل و روش های بهبود
bltنی نی بان : درمان اضطراب در بارداری، چیست و چه عللی دارد؟
bltنی نی بان : دردهای دوران بارداری، کدامشان طبیعی است؟
bltنی نی بان : رابطه زناشویی در بارداری، میلتان تغییر می کند؟
bltنی نی بان : کیسه صفرا در بارداری، عملکردش چه تغییری میکند؟
bltتیتر20 : بهترین روش وزن گیری جنین
bltنی نی بان : رازهای دوران بارداری، مهمترین موارد
bltنی نی بان : بتای خون در بارداری چند است؟
bltنی نی بان : عدم تعادل هورمونی در زنان چیست؟
bltنی نی بان : رفلکس معده در بارداری، 6 روش برای درمان
bltنی نی بان : سلامت دندان در بارداری، راز حفاظت از آن را بدانید
bltنی نی بان : نزدیکی در دوران بارداری، سه ماه اول مجازه؟
bltنی نی بان : خوردن ماهی در بارداری، جای نگرانی دارد یا خیر؟
bltنی نی بان : اختلالات خواب در بارداری، دلایل و راه های رفع آن
bltپزشکان بدون مرز : آیا زنان باردار می توانند از گیاهان استفاده کنند؟
bltنی نی بان : بیماری پره اکلامپسی در بارداری، هفت نشانه شایع
bltنی نی بان : تست کاذب بارداری، دلیل این اتفاق چیست؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.