مخبر - 1398/05/31 - جای خالی استراتژی بازرگانی در اقتصاد ایران

جای خالی استراتژی بازرگانی در اقتصاد ایران
تجارت کشور چه مسیری را باید طی کند تا وعده هایی که در حوزه بازرگانی داده شده محقق شود واقتصاد کشور روی ریل درستی قرار گیرد؟منتقدان حوزه تجارت کشور می گویند اگر این بخش استراتژی روشن و شفافی داشت بازرگان، تولید کننده و فعال اقتصادی می دانست که برای بلندمدت چه برنامه هایی را در اولویت کاری خود قرار ...
جای خالی استراتژی بازرگانی در اقتصاد ایران

نبود استراتژی در بخش تجارت و تغییر 180 درجه ای برنامه ها، عاملی شده تا در بازرگانی داخلی و خارجی برنامه ها هدفمند نباشد و هیچ فعال اقتصادی امکان این را نداشته باشد که برنامه و اهداف ترسیم شده سازمانی خود را عملیاتی کند. این چالش تنها در حوزه بازرگانی و صنعت نمی گنجد چرا که سال های سال است که بخش های مرتبط با حوزه بازرگانی هم نتوانستند ثبات لازم را در تصمیم گیری های خود داشته باشند.
از جمله این مجموعه ها وزارت جهادکشاورزی است. این وزارتخانه در هدف گذاری تولید محصولات کشاورزی با ناکامی های متعددی روبه رو شده است. به عنوان مثال در سالی که کشور با کمبود پیاز روبه رو می شود، سال بعد کشت پیاز از سرانه مصرف بیشتر می شود و کشاورزان ضرر مالی می بینند.این امر در حوزه تجارت داخلی و خارجی هم با سرعت اثر می گذارد. صادرکننده با کمبود کالای صادراتی مواجه می شود چرا که کشاورزان برای تولید محصولی اقدام کردند که مازاد تولید دارد. بازار هم کشش خرید ندارد و در نهایت شرایط نامتوازن کالایی پدید می آید.
شاید همین نگاه ها باعث شده که موافقان تدوین استراتژی بازرگانی از ایجاد وزارت بازرگانی صحبت به میان آورند و در مصاحبه هایشان عنوان کنند که تجارت و صنعت نمی توانند در کنار هم باشند.
کارشناسان می گویند که اقتصاد ایران زمانی می تواند مسیر درستی را طی کند که استراتژی بازرگانی داشته باشد به گونه ای که همه بدانند حداقل تا 5 سال آینده دولت در کدام کالاها برنامه صادراتی دارد یا در مورد کدام کالاها می خواهد بازار را با تولید داخل مدیریت کند.
وقتی شفافیت در حوزه بازرگانی رخ دهد و استراتژی ها مشخص باشد دیگر تجارت داخلی و خارجی به بیراهه نمی رود و با این اتفاق همه می توانند از مزایای این استراتژی بهره مند شوند. بارزترین مزیت استراتژی بازرگانی جلوگیری از شوک های قیمتی و رسیدن به بازارهای صادراتی است. در مورد استراتژی بازرگانی کشور با یحیی آل اسحاق وزیر اسبق بازرگانی و محسن بهرامی ارض اقدس دبیر سابق ستاد تنظیم بازار گفت و گویی انجام دادیم که در قالب یادداشت می آید.

11 راهکار برای استراتژی تجارت کشور

یحیی آل اسحاق
وزیر اسبق بازرگانی
در استراتژی تجارت کشور دو مقوله اهمیت بسزایی دارد. یک بخش تجارت خارجی و دیگری تجارت داخلی است. در تجارت خارجی که می تواند منجر به توسعه اقتصادی و امنیت کشور شود، نوع ارتباطات با کشورهای مختلف از جمله 15 کشور همسایه جزو استراتژی هایی است که دولت باید به آن توجه کند. استراتژی تجارت خارجی نقش کلیدی در همه ارکان های اقتصادی و حتی دیپلماسی کشور دارد.
طی این سال ها دیده ایم که تجارت جهانی و منطقه ای حرف اول را در اقتصاد کشورها زده است، اگر به جنگ های تجاری سایر کشورها نگاه کنیم می بینیم که امریکا، چین، اتحادیه اروپا، اوکراین و مکزیک همواره با یکدیگر در زمینه سیاست های تجاری تعارضات مختلفی داشته اند. این تعارض ها و جنگ ها می تواند با ابزار تعرفه و محدودیت هایی باشد که برای یکدیگر تعریف می کنند. لذا بروز چنین جنگ هایی نشان می دهد که استراتژی تجارت هر کشور تا چقدر بر اقتصاد آنها اثر می گذارد.
تحریم هم از طریق تجارت در حال صدمه زدن به اقتصاد ایران است. تحریم کنندگان با تنگ تر کردن فضای واردات و صادرات می خواهند اقتصاد ایران را با چالش مواجه کنند. ما با 15 کشور همسایه هستیم و حدود 2000 هزار کیلومتر مرز آبی مشترک داریم.
یکی از مرزهای مهم ما خلیج فارس است که تحریم کنندگان به واسطه آن می خواهند مشکلاتی را برای ما در همکاری با امارات، قطر، بحرین و عراق ایجاد کنند.
تحریم کنندگان با ایجاد فضای ناامن می خواهند عمده فعالیت های تجاری ما را با این کشورها تحت تأثیر قرار دهند. یکی از کشورهایی که امریکا نمی خواهد بین ما رابطه ای باشد، عراق است. امنیت و توسعه عراق به ایران وصل است، اگر زمانی امنیت و توسعه این کشور به خطر بیفتد ما نیز از آن تأثیرپذیر هستیم لذا روابط دو طرف باید به گونه ای جلو برود که روابط ما با عراق مستحکم تر شود. عربستان و چین هم از رقبای ما در گرفتن بازار عراق هستند. آنها با مخدوش کردن روابط ما با عراق یا ایجاد تحریم های تجاری اجازه نمی دهند که صادرات ما به عراق روند افزایشی به خود بگیرد و از طرفی عراق را تهدیدهای تجاری می کنند تا صادراتی به ایران نداشته باشند.
در حال حاضر میزان تجارت ما با عراق 13 میلیارد دلار است. این در حالی است که تجارت ایران با اروپا کمتر از 1 میلیارد دلار است لذا توسعه اقتصادی و ارتباط تجاری آینده ما به توسعه همکاری و روابط با عراق گره خورده است. دشمنان هزینه می کنند تا تجارت ما با کشورهای مختلف و برعکس را تحت تأثیر قرار دهند، به گونه ای که نتوانیم استراتژی های توسعه صادراتی کشورمان را عملیاتی کنیم. تحریم کنندگان با ایران هراسی شرایطی را فراهم کرده اند که برخی از کشورها واردکننده کالاهای ما نباشند.
با توجه به همسایگی با 15 کشور حداقل ایران می تواند به بازار 500 تا 600 میلیون نفری دست پیدا کند. این امر مزیت های اقتصادی زیادی را برای کشور فراهم کرده است. طبق بررسی های صورت گرفته ظرفیت تجارت (مجموع واردات و صادرات) با کشورهای همسایه بیش از 250 میلیارد دلار است، این عدد با توجه به استانداردها و شرایط موجود تولید و کالای کشور است. لذا از این فرصت عظیم که در اختیار ایران قرار دارد نباید براحتی گذشت.
نکته دیگری که در استراتژی تجاری کشور باید مد نظر قرار گیرد، استفاده از پتانسیل خدمات فنی و مهندسی، ترانزیت کالا، خدمات بندری و گردشگری است. به عنوان مثال ما سالانه3.5میلیون نفر گردشگر به عراق داریم و عراق نیز به همین میزان گردشگر به ایران دارد. از این رو استفاده از پتانسیل گردشگری را می توان در سایر کشورهای همسایه دنبال کرد.
90 درصد درآمد کشورهای توسعه یافته از تولید ناخالص داخلی مربوط به خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و بندری است. این در حالی است که در کشورهای در حال توسعه سهم درآمدهای جدید (موارد ذکر شده در بالا) در تولید ناخالص داخلی تنها 70 درصد است.
نکته دیگری که در استراتژی تجاری کشور اهمیت بسزایی دارد ارتقای سطح تکنولوژی و به روز بودن فناوری در محصولات صادراتی است.
در استراتژی تجاری کشور به غیر از بحث منطقه ای و جهانی که به آن پرداخته شد مباحث بازرگانی داخلی نیز باید مورد تأکید و توجه قرار گیرد. از جمله مسائل بازرگانی معیشت مردم است. طی چند وقت اخیر قدرت خرید مردم کاهش یافته است طبق بررسی های صورت گرفته 70 درصد هزینه خانوار در بخش های خوراک، اجاره مسکن، پوشاک، آموزش و بهداشت است از این رو در بخش تجارت باید مسأله خوراک به نحو درستی مدیریت شود تا قدرت خرید مردم کاهش بیشتری پیدا نکند.
دولت 14 میلیارد دلار بودجه برای تأمین معیشت مردم در قالب واردات کالاهای اساسی دیده است، اما از آنجا که نظام بازرگانی، تأمین و توزیع هماهنگ با یکدیگر عمل نمی کنند، بودجه در نظر گرفته شده که بودجه خوبی هم می باشد نمی تواند اثربخشی خود را نشان دهد. در استراتژی بازرگانی نظام ارزی، دیپلماسی سیاسی، رفاه عمومی و نظارت بر قیمت ها اهمیت بسزایی دارد که باید به آن توجه ویژه ای شود.
برای اینکه استراتژی بازرگانی کشور رویه درستی بگیرد و بتوان سیاست های تجاری را مانند کشورهای پیشرفته جلو برد راهکارهای زیر اشاره می شود:
تجارت از حاشیه تصمیم گیری های اقتصادی خارج شود.
توجه به تولید و تجارت به صورت همزمان می تواند اثربخش باشد چرا که مکمل یکدیگر هستند.
تدوین استراتژی تجاری مشخص یکی از ضرورت ها است. استراتژی که تابع هر وزیر باشد و با تغییر آن 180 درجه متحول شود، نمی تواند اثربخشی لازم را داشته باشد.
در حوزه تجارت باید نگاه اقتصادی باشد، نگاه سیاسی نمی تواند استراتژی ها را به سمت درستی هدایت کند. در سیاست افراد به دنبال قدرت هستند اما در اقتصاد افراد به دنبال تولید و درآمد هستند.
ثبات در سیاست های تجاری الزام است و نباید در این حوزه فعالان اقتصادی را با باید و نبایدها و ممنوعیت ها مواجه کرد.
سیاست های تجاری باید با دانش اقتصادی همراه شود، اگر دانش اقتصادی نداشته باشیم رفتار تجاری ما رفتار سینوسی به خود می گیرد.
سیاست های تجاری باید با واقعیت های علمی و اقتصادی مدیریت شود.
تجارت از حاشیه به بطن برسد.
حذف نگاه بخشی نگرانه به استراتژی تجارت ضرورت دارد. این حوزه نیازمند نگاه ملی است.
تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت امری حیاتی است. اگر این اتفاق نیفتد در استراتژی تجاری نمی توانیم ساماندهی لازم را انجام دهیم.
استفاده از تجارب کشورها در سیاست بازرگانی باید مورد توجه قرار گیرد.

سیاست تجاری مسئول مشخص می خواهد

محسن بهرامی ارض اقدس
عضو اتاق بازرگانی ایران
استراتژی تجاری کشور بعد از 8 سال جنگ تحمیلی واردات کالاهای مورد نیاز بود. بعد از آن توجه به صادرات غیرنفتی مطرح شد و عملاً صادرات غیرنفتی جایگزین واردات شد از این رو از سالیان دور یعنی برنامه سوم این مهم در زمره سیاست اصلی تجارت ایران قرار گرفت.
در آن زمان مسئولان صادرات غیرنفتی را یکی از ارکان مهم در توسعه تجاری کشور دانستند. با توجه به این سیاست کشور به سمت توسعه صادرات از طریق توسعه روابط بین الملل و حضور در بازارهای بین الملل رفت. در حالی که سیاست توسعه صادرات غیرنفتی محور فعالیت های حوزه بازرگانی کشور است اما به جهت تحریم مشکلات مختلفی در این حوزه وجود دارد از جمله مشکلاتی که صادرات غیرنفتی را تحت تأثیر قرار داده مسائل بانکی، روابط بین الملل و فراز و نشیب و همکاری ها است. از سویی برای رسیدن به صادرات غیرنفتی نیازمند واردات مواد اولیه، انتقال دانش فنی و تجهیزات مورد نیاز کارخانه ها هستیم. اگر موارد یاد شده در زمان لازم تأمین نشود، صادرات غیرنفتی مسیر کاهشی به خود می گیرد و نمی توان در استراتژی تدوین شده موفق عمل کرد. مسأله دیگری که صادرات غیرنفتی را تحت الشعاع قرار داده کاهش توان رقابتی صادرکنندگان است. صادرکنندگان داخلی به جهت چالش هایی که در تأمین مواد اولیه و نظام تعرفه ای دارند نمی توانند بخوبی در استراتژی تجاری کشور بدرخشند. این امر حتی در مورد صادرات نفت و محصولات نفتی هم صدق می کند.
با توجه به شرایط موجود و تحریم هایی که کشور با آن مواجه است و معلوم نیست چه زمان پایان پیدا می کند حمایت از تولید داخلی و تأمین کالاهای اساسی برای مردم اهمیت بسزایی دارد. اگر تولید داخلی با حمایت دولت تقویت شود می توان در تأمین کالا به موفقیت های بیشتری دست یافت. ما باید به سمتی برویم که روی پای خود بایستیم، این امر زمانی به دست خواهد آمد که با سیاستگذاری های منسجم، ایجاد فضای کسب و کار مناسب و سیاست تعرفه ای معقول باشد. از طرف دیگر توصیه می کنم دولت تأمین نقدینگی برای واحدهای تولیدی را در اولویت کاری خود قرار دهد.
قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر نیز یکی از اهرم های کمک کننده به صنعت کشور است به همین دلیل باید به سمتی برویم که این قانون اجرایی شود. در مورد بازار نیز به سیاست های بازرگانی شفاف نیاز داریم. یکی از سیاست هایی که در این حوزه باید مدنظر قرار گیرد تأمین بموقع کالا است. اگر نیاز داخلی در زمان مناسب تأمین نشود نمی توان کسری بازار را تأمین کرد و عملاً بازار با بحران روبه رو می شود متأسفانه در برخی از کالاها شاهد بروز چنین اتفاقی بوده ایم.
به عنوان مثال اگر در زمان وفور مرغ ذخیره سازی لازم از سوی دولت صورت گرفته بود اکنون که بازار دچار التهاب شده است می توانستیم مرغ ذخیره شده را وارد بازار و از جهش قیمت ها جلوگیری کنیم. از این رو نکته دیگر ذخیره سازی مناسب توسط دولت است. نکته بعدی که در سیاست بازرگانی فراموش شده و ضرورت دارد که به آن در این برهه توجه شود اصلاح شبکه توزیع است. سؤال من این است که چرا از تولید تا مصرف قیمت ها سیر صعودی به خود می گیرد. به عنوان مثال دولت حجم قابل توجهی یارانه به شکر اختصاص می دهد. شکر دولتی 3000 هزار تومان است اما وقتی به بازار می رسد برای مصرف کننده این قیمت 7000 هزار تومان تمام می شود. این امر نشان می دهد که شبکه توزیع به اصلاح جدی نیاز دارد. از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد نظارت است. متأسفانه فضای نظارت بر قیمت و عرضه کالاها جدی نیست.
موضوع دیگری که توصیه می کنم و این جنبه ملی دارد تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت است. از زمانی که ادغام صورت گرفت و بخشی از فعالیت های بازرگانی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد نگاه بخشی شکل گرفت و این امر باعث شده در حوزه بازرگانی نتوانیم به صورت متحد و جامع تصمیم گیری کنیم.
برای اجرای سیاست بازرگانی ما به دستگاه و مجموعه ای نیاز داریم که در زمان نیاز غایب نباشد و پاسخگوی مشکلات باشد. نکته دیگر تقویت بازرسی و نظارت است. در سال های گذشته وزارت بازرگانی دارای بخش بازرسی و نظارت بود به گونه ای که هیچ واحد صنفی جرأت تخلف نداشت اما با ادغام صورت گرفته بخش یاد شده بسیار کمرنگ و بی اثر شده است. در نتیجه باید گفت زمانی می توان به استراتژی مناسب در حوزه تجارت دست یافت که مسئول مشخص داشته باشد.منبع خبر : ایران آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   محصولات کشاورزی   تجاری   تولید کننده   آمریکا   دیپلماسی   کشاورزان   بحرین   خرید آنلاین   مکزیک   صدمه   کالای صادراتی   ستاد تنظیم بازار   وزارت خانه   واردات و صادرات   محسن بهرامی ارض اقدس   پیاز   وزارت بازرگانی   کالاها   تحریم کننده   مرز آبی   کشور همسایه   موافقان   صادرکننده   یحیی آل اسحاق   اولویت کاری   مازاد تولید   اقتصاد   بازار   کالای ایرانی   صنعت   امارات متحده عربی   توسعه اقتصادی   بازرگانی   اتحادیه اروپایی   فعالان اقتصادی   تجارت جهانی  
اخبار مرتبط
وزارت بازرگانی از اقتصاد تک محصولی عبور کند
ایسنا
زمان ترخیص برنج های وارداتی مشخص شد
نامه نیوز
برنج های وارداتی از هفته آینده ترخیص می شود
بولتن نیوز
برنج های وارداتی از هفته ی آینده ترخیص می شود
خبر داغ
ترخیص برنج های وارداتی قانونی از هفته آینده، توزیع برنج های وارداتی پس از فصل برداشت داخلی
اقتصادگردان
برنج های وارداتی از هفته آینده ترخیص می شود/ توزیع پس از فصل برداشت داخلی
ایسنا
«عیار 15»| روابط تجاری ایران و عراق «یک طرفه» است/ امکان تحقق تجارت 200 میلیارد دلاری با 15 کشور همسایه
تسنیم
رونق تولید با تشکیل وزارت بازرگانی محقق می شود؟
روز نو
نقش بورس کالا در رشد کیفیت زعفران کشور
خبرگزاری ایلنا
ادعای کذب تحریم کنندگان دارو با کدینگ GS1 مشخص می شود
ایرنا
واردات؛پس از برداشت برنج داخلی
اقتصاد آزاد
وزارت عریض و طویل جهادکشاورزی توان مدیریت بازار محصولات کشاورزی را ندارد
خبرگزاری خانه ملت
صادرات در شرایط تحریم
اقتصادگردان
اقتصاد فرمانده واحد می خواهد
تابناک
حکایت یوان چین، ریال ایران و دلار آمریکا
شعار سال
ارز واحدهای صنعتی کرمان از صادرات پسته تامین می شود
ایرنا
آل اسحاق: تحریم بانک های پارسیان و ملی همه کاسه کوزه ها را به هم ریخت
آریا
تحریم بانک های پارسیان و ملی همه کاسه کوزه ها را به هم ریخت
افکار نیوز
راهکارهای فتح بازار همسایگان/ نقشه 1400 صادرات
اقتصاد آزاد
آل اسحاق: چرا گوجه و پیاز باید موضوع سخنرانی رئیس جمهور باشد؟
فردا نیوز
گفتگوی تفصیلی با آل اسحاق| مهندسی که تجارت دولتی را کلید زد/ چرا گوجه و پیاز باید موضوع سخنرانی رئیس جمهور باشد؟
تسنیم
قبل از انقلاب چپ ها مخالف بازرگانی و تجارت بودند اکنون برخی مسئولان / عربستان پولی را که قبلاً خرج داعش می کرد امروز وارد اقتصاد عراق کرده تا ایران را عراق خارج کند
دیده بان ایران
فعالان اقتصادی راهکارهای فتح بازار همسایگان را ارائه کردند؛ نسخه صادرات 1400
اقتصاد نیوز
مهم ترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنج شنبه
ایرنا
7 چالش پیش روی اقتصاد جهان
پارسینه
جزییات تشکیل وزارت بازرگانی/ تغییرات مدیریتی در وزارت صنعت ادامه دارد
دیده بان ایران
انتقاد از بی اعتنایی دولت به زنجیره تولید؛ از تامین نهاده تا بازار مصرف
فارس
جای خالی استراتژی بازرگانی در اقتصاد ایران
شعار سال
دانه های سویای روی دست کشاورزان آمریکایی مانده است
تسنیم
به نام تولید به کام کارمندان بانک!/ مستمری بگیران متضرر اصلی حذف صفرها/ اجاره بها در مرداد 40 درصد گران شد
مشرق نیوز
انتقاد صندوق بین المللی پول از سیاست اعمال تعرفه ترامپ
خرداد نیوز
قیمت سبد نفتی اوپک به 60 دلار نزدیک شد
فارس
تفکیک وزارتخانه صمت تیشه به ریشه تولید خواهد زد
ایسنا
فعال شدن رایزنان صادراتی در 15 کشور
رویداد 24
سهم کالاهای ایرانی در بازار منطقه، معادل 3درصد از کل واردات همسایه ها
اقتصادگردان
سوریه تعرفه کالاهای ایرانی را حذف می کند؟
اقتصاد نیوز
مهار قاچاق؛ از برنامه تا قانون
پانا
جانمایی 650 کالای ایرانی در سبد خرید عراقی ها با وجود رایزنان بازرگانی/ چرا تعداد رایزنان کاهش یافت؟
باشگاه خبرنگاران
بخش خصوصی از مصوبه حذف 4 صفر استقبال می کند
ایرنا
استقبال بخش خصوصی از مصوبه حذف 4 صفر
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایسنا : وزارت بازرگانی از اقتصاد تک محصولی عبور کند
bltنامه نیوز : زمان ترخیص برنج های وارداتی مشخص شد
bltبولتن نیوز : برنج های وارداتی از هفته آینده ترخیص می شود
bltخبر داغ : برنج های وارداتی از هفته ی آینده ترخیص می شود
bltاقتصادگردان : ترخیص برنج های وارداتی قانونی از هفته آینده، توزیع برنج های وارداتی پس از فصل برداشت داخلی
bltایسنا : برنج های وارداتی از هفته آینده ترخیص می شود/ توزیع پس از فصل برداشت داخلی
bltتسنیم : «عیار 15»| روابط تجاری ایران و عراق «یک طرفه» است/ امکان تحقق تجارت 200 میلیارد دلاری با 15 کشور همسایه
bltروز نو : رونق تولید با تشکیل وزارت بازرگانی محقق می شود؟
bltخبرگزاری ایلنا : نقش بورس کالا در رشد کیفیت زعفران کشور
bltایرنا : ادعای کذب تحریم کنندگان دارو با کدینگ GS1 مشخص می شود
bltاقتصاد آزاد : واردات؛پس از برداشت برنج داخلی
bltخبرگزاری خانه ملت : وزارت عریض و طویل جهادکشاورزی توان مدیریت بازار محصولات کشاورزی را ندارد
bltاقتصادگردان : صادرات در شرایط تحریم
bltتابناک : اقتصاد فرمانده واحد می خواهد
bltشعار سال : حکایت یوان چین، ریال ایران و دلار آمریکا
bltایرنا : ارز واحدهای صنعتی کرمان از صادرات پسته تامین می شود
bltآریا : آل اسحاق: تحریم بانک های پارسیان و ملی همه کاسه کوزه ها را به هم ریخت
bltافکار نیوز : تحریم بانک های پارسیان و ملی همه کاسه کوزه ها را به هم ریخت
bltاقتصاد آزاد : راهکارهای فتح بازار همسایگان/ نقشه 1400 صادرات
bltفردا نیوز : آل اسحاق: چرا گوجه و پیاز باید موضوع سخنرانی رئیس جمهور باشد؟
bltتسنیم : گفتگوی تفصیلی با آل اسحاق| مهندسی که تجارت دولتی را کلید زد/ چرا گوجه و پیاز باید موضوع سخنرانی رئیس جمهور باشد؟
bltدیده بان ایران : قبل از انقلاب چپ ها مخالف بازرگانی و تجارت بودند اکنون برخی مسئولان / عربستان پولی را که قبلاً خرج داعش می کرد امروز وارد اقتصاد عراق کرده تا ایران را عراق خارج کند
bltاقتصاد نیوز : فعالان اقتصادی راهکارهای فتح بازار همسایگان را ارائه کردند؛ نسخه صادرات 1400
bltایرنا : مهم ترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنج شنبه
bltپارسینه : 7 چالش پیش روی اقتصاد جهان
bltدیده بان ایران : جزییات تشکیل وزارت بازرگانی/ تغییرات مدیریتی در وزارت صنعت ادامه دارد
bltفارس : انتقاد از بی اعتنایی دولت به زنجیره تولید؛ از تامین نهاده تا بازار مصرف
bltشعار سال : جای خالی استراتژی بازرگانی در اقتصاد ایران
bltتسنیم : دانه های سویای روی دست کشاورزان آمریکایی مانده است
bltمشرق نیوز : به نام تولید به کام کارمندان بانک!/ مستمری بگیران متضرر اصلی حذف صفرها/ اجاره بها در مرداد 40 درصد گران شد
bltخرداد نیوز : انتقاد صندوق بین المللی پول از سیاست اعمال تعرفه ترامپ
bltفارس : قیمت سبد نفتی اوپک به 60 دلار نزدیک شد
bltایسنا : تفکیک وزارتخانه صمت تیشه به ریشه تولید خواهد زد
bltرویداد 24 : فعال شدن رایزنان صادراتی در 15 کشور
bltاقتصادگردان : سهم کالاهای ایرانی در بازار منطقه، معادل 3درصد از کل واردات همسایه ها
bltاقتصاد نیوز : سوریه تعرفه کالاهای ایرانی را حذف می کند؟
bltپانا : مهار قاچاق؛ از برنامه تا قانون
bltباشگاه خبرنگاران : جانمایی 650 کالای ایرانی در سبد خرید عراقی ها با وجود رایزنان بازرگانی/ چرا تعداد رایزنان کاهش یافت؟
bltایرنا : بخش خصوصی از مصوبه حذف 4 صفر استقبال می کند
bltایرنا : استقبال بخش خصوصی از مصوبه حذف 4 صفر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.