مخبر - 1398/05/30 - بازار بورس تامین کننده مالی جریان تولید در کشور/ فعالیت های دلالی مسدودکننده مسیر رسیدن به قدرت اقتصادی است

بازار بورس تامین کننده مالی جریان تولید در کشور/ فعالیت های دلالی مسدودکننده مسیر رسیدن به قدرت اقتصادی است
کارشناس اقتصادی بخش عمومی گفت: در سال های گذشته شاهد رشد بی رویه مداخله نظام بانکی در اقتصاد کشور بودیم به عبارت دیگر نظام بانکی به جای اینکه یک عامل مولد در تولید کشور باشد به یک عامل ضد تولید تبدیل شده است.
بازار بورس تامین کننده مالی جریان تولید در کشور/ فعالیت های دلالی مسدودکننده مسیر رسیدن به قدرت اقتصادی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی رئیس پور، کارشناس اقتصاد بخش عمومی در ارتباط با تاثیر بازار بورس بر اقتصاد ایران به خبرنگار راه آرمان گفت: در اقتصاد، چندین بازار وجود دارد که هر کدام نقش آفرینی خاص خود را دارند و نقص در فعالیت هر یک از این بازارها، آشفتگی در وضعیت سایرین به وجود می آورد.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: از مهمترین بازارهای اقتصادی، بازار کالا، پول و سرمایه هستند که تعادل و توازن در هر یک از این بازارها منجر به تعادل کلی اقتصاد و در نهایت حرکت بر روی ریل رونق اقتصادی خواهد شد.

وی عنوان کرد: بازار بورس، زیرمجموعه بازار سرمایه است و طبیعتا در بازار سرمایه یک کشور بورس، حیاتی ترین نقش را ایفا می کند؛ به عبارت دیگر ما می توانیم از بازار بورس به عنوان یک بازار برای هدایت جریان های مالی غیر مولد به بخش مولد در اقتصاد استفاده کنیم که می تواند کمک شایانی به رشد اقتصادی و سرمایه گذاری، افزایش اشتغال زایی، تثبیت متغیرهای اقتصادی و در نهایت ایجاد رفاه در جامعه کند.

رئیس پور افزود: تثبیت متغیرهای اقتصادی بدین معنی است که پیوستگی جریان های مالی بین بخش غیر مولد و مولد که به نمایندگی از بورس است، ایجاد شود.

کارشناس اقتصادی بخش عمومی با بیان ایمکه اهمیت تثبیت متغیرهای اقتصادی بسیار زیاد است، گفت: در شرایطی که دولت با استفاده از رویکردها و سیاست گذاری هایی در اقتصاد دخالت می کند، باید قوانینی اتخاذ شود که ورود مردم با سرمایه های خرد و کلان به بازار بورس تسهیل شود.

بازار بورس تامین کننده مالی جریان تولید در کشور

وی مطرح کرد: بازار بورس می تواند تامین کننده مالی جریان تولید در کشور باشد بنابراین برای تحقق شعار سال که رونق تولید است، باید توجه ویژه ای به بازار بورس و سرمایه شود.

رئیس پور ادامه داد: تامین منابع مالی شرکت ها و بنگاه های تولیدی از دغدغه های اصلی سیاست گذاران است؛ از این رو به دو شیوه می توان به صورت تئوری منابع مالی را برای شرکت های تولیدی، کارخانه ها و افراد فعال در بخش صنعت و تولید کشور تامین کرد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: آسان ترین روش، استفاده از تسهیلات نظام بانکی به صورت تامین منابع و دریافت نرخ سود مشخص است. در سال های گذشته شاهد رشد بی رویه مداخله نظام بانکی در اقتصاد کشور بودیم به عبارت دیگر نظام بانکی به جای اینکه یک عامل مولد در تولید کشور باشد به یک عامل ضد تولید تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: گردش نقدینگی خرد و کلان مردم به جای هدایت به سمت تولید توسط سیستم بانکی به سمت خدمات، دلالی و فعالیت هایی که سبب بازگشت سریع سرمایه شده، در حرکت است.

فعالیت های دلالی مسدود کننده مسیر رسیدن به قدرت اقتصادی

رئیس پور اظهار داشت: قدرت اقتصادی به دنبال افزایش ظرفیت تولید کالاها و ایجاد اشتغال به وجود می آید بنابراین دلالی برای اقتصاد، قدرتی ایجاد نمی کند که بخواهیم به آن تکیه کنیم.

کارشناس اقتصادی بخش عمومی افزود: متاسفانه در سال های گذشته بازار ما مملو از کالاهای وارداتی شده که هیچ نفعی برای کشور نداشته و تنها وابستگی به خارج از کشور را ایجاد کرده است.

وی تشریح کرد: بنابراین برای رونق اقتصاد می توانیم بورس را در مقابل نظام بانکی قرار دهیم؛ به عبارت دیگر نهاد بورس می تواند منابع و نقدینگی که به صورت مخرب و سرگردان در اقتصاد هستند را به سمت فعالیت هایی با بازدهی بالا در اقتصاد هدایت کند.

این استاد دانشگاه اذعان داشت: بورس از نظر تمامی اقتصاددان ها به عنوان محرک رشد اقتصادی و تامین کننده ارزان مالی برای بنگاه های کوچک و بزرگ یک اقتصاد شناخته شده است.

رئیس پور گفت: بازار بورس به طرق مختلفی می تواند در اقتصاد تاثیرگذار باشد و منابع مالی را برای تولید تامین کند؛ یکی از شیوه های اولیه فعالیت بورس کمک به انتشار سهام اول برای شرکت هایی که به تازگی به این بازار ورود پیدا کرده اند، است.

وی ادامه داد: دومین روش، ایجاد فضایی مناسب برای معامله و تبادل سهام موجود است که به حفظ نقدینگی های موجود در سایر بازارها، گسیل آن ها به بازار بورس، افزایش سرمایه شرکت ها و ارائه ابزارهای نوین مالی توسط نهاد های قانون گذار مالی کشور کمک می کند.

کارشناس اقتصادی بخش عمومی با بیان اینکه امروزه دو فعالیت کلی در بازار بورس در حال انجام است، عنوان کرد: این اقدامات شامل فعالیت سهامی (تبادل سهام شرکت ها) و بورس کالایی هستند که فرصت مناسبی برای حذف نقش دلالان در اقتصاد کشور ایجاد کرده است.

رئیس پور یادآور شد: لازم به ذکر است رونق تولید در نتیجه توازن سه بازار کالا، پول و سرمایه به وجود می آید؛ رونق در فرآوری و تولید محصول، رونق در توزیع کالا و در نهایت رونق در فرآیند خرید و فروش کالا مراحل کلی دستیابی به رونق اقتصادی هستند.

پایه های اقتصاد مقاومتی وابسته به محرک های داخلی و مقاوم در برابر تهدیدات خارجی

این استاد دانشگاه تاکید کرد: به عبارت دیگر سه حلقه تسهیل تولید، انتقال کالا و ایجاد توانایی خرید در بازار، پایه های اقتصاد مقاومتی یا اقتصاد درون نگر هستند که وابسته به محرک های داخلی خود می باشد و کمترین آسیب پذیری را از سیگنال های خارجی دریافت می کند.

وی افزود: زمانی این امر محقق خواهد شد که بازارهای حمایتی وجود داشته باشد که مهمترین بازار حمایتی در کشور ما با توجه به شرایط خاص تحریم، بازار سرمایه به ویژه بورس است چرا که در این بازار نقد شوندگی بالایی برای سهام و اوراق بهادار وجود دارد.

رئیس پور خاطرنشان کرد: بنابراین ورود به بازار بورس سبب ساماندهی پول های سرگردان شده و در نتیجه قدرت تخریب شوندگی آن ها را کاهش می دهد.

کارشناس اقتصادی بخش عمومی بیان داشت: ثبات کوتاه مدتی که در بازار ارز به وجود آمد مسبب حرکت سرمایه در بازار های مختلف شده است چرا که بازدهی بورس نسبت به سایر بازارها همچنان بالا است و در سبدهای مختلف قابل دریافت است.

وی گفت: شاخص بورس در ابتدای مردادماه سال گذشته حدود 125 هزار واحد بوده و در ابتدای مردادماه سال جاری این عدد بالاتر از 250 هزار واحد نسبت به شاخص کل بورس ثبت شده است.

رئیس پور تاکید کرد: صاحبان سرمایه ای که به بورس اعتماد کردند بازگشت سرمایه ای فراتر از 100 درصد را داشتند اما در سایر بازارها حتی در بازار ارز، سرمایه گذاری های صورت گرفته دارای بازدهی منفی هستند.

لزوم شناخت تهدیدات بازار بورس توسط سرمایه گذاران

این استاد دانشگاه اظهار داشت: بازار بورس علاوه بر مضایای زیادی که دارد، تهدیدهایی نیز به دنبال دارد؛ نوسانات بورس به شاخص های کلیدی باز می گردد که غیر قابل انکار هستند؛ از جمله این نوسانات می توان به تغییرات نرخ ارز، تورم، تفاوت نرخ بهره داخلی و خارجی، مناسبات بین المللی و آینده پیش روی سرمایه گذاران اشاره کرد.

وی توصیه کرد: سرمایه گذاران اطلاعات و آمار خود را به صورت شفاف منتشر کنند؛ چرا که کوچک ترین شایعه ای مبنی بر عدم شفافیت آمار می تواند تاثیر منفی زیادی بر بورس آن ها داشته باشد.

رئیس پور یادآور شد: شفاف سازی آمار و ارائه اطلاعات جامع و دقیق توسط سرمایه گذاران می توانند سبب افزایش اعتماد مردم به بورس شود.

کارشناس اقتصادی بخش عمومی اذعان داشت: میزان مداخله ناظران بازار بورس بر فعالیت های بورسی سهام در حال مبادله کنترل شده باشد، باید توجه داشت چرا که مداخلات دلسوزانه منجر به تشدید کاهش اعتماد سرمایه گذاران به بورس شده و اجازه دهیم بازار تعیین کننده ماندگاری یک سهام پر قدرت باشد.

وی خاطرنشان کرد: بازار بورس در 2 سال گذشته کمک بزرگی به کاهش شوک ناشی از تحریم ها و تغییرات ارز کرده است بنابراین اگر بورس نبود، نقدینگی موجود در کشور در معرض خطر قرار می گرفت و در آن صورت با فاجعه ای تحت عنوان ابر تورم افسار گسیخته مواجه می شدیم.

انتهای پیام/

منبع خبر : راه دانا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
کارشناس اقتصادی   نرخ سود   کالاهای وارداتی   کارخانه ها   منابع مالی   نقدینگی   بنگاه   گردش نقدینگی   ظرفیت تولید   کارشناس اقتصاد   نظام بانکی   سیاست گذاران   قدرت اقتصادی   اقتصاد دان   بازدهی   متغیرهای اقتصادی   کلیو   آسان ترین   اقتصاد   بازار   رونق اقتصادی   کالای ایرانی   شعار سال   صنعت   سرمایه   بازار سرمایه   سرمایه گذاری   رشد اقتصادی   اقتصاد کشور   ایجاد اشتغال   استاد دانشگاه   بازار بورس   رونق تولید   سیستم بانکی   خارج از کشور   اشتغالزایی  
اخبار مرتبط
سرمایه گذارانی که ذائقه ساخت وساز را در اصفهان تغییر دادند؛ «انبوه سازی» نیازمند ظرفیت سنجی
تسنیم
دور باطل ناکارآمدی تولید
ایران اکونومیست
عملکرد مثبت بانک پاسارگاد درحمایت ازحوزه صنعت ومعدن
آریا
رمزگشایی رسانه های داخلی از رشد خیره کننده بورس
ایرنا
چرا بورس سبز شد؟
قدس آنلاین
چگونه غول صنعت غرب آسیا را به ده میلیون تومان فروختند!؟ +تصاویر
شعار سال
نقش بانک ها در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی
تیتر شهر
عملکرد مثبت بانک پاسارگاد درحمایت ازحوزه ی صنعت ومعدن قابل تقدیراست / کارنامه قاسمی بسیار درخشان است
شمانیوز
سبک سازی ساختمان نیازمند فرهنگ سازی است
ایسنا
نقش اساسی بانک ها برای تامین منابع مورد نیاز بنگاه ها
باشگاه خبرنگاران
لزوم افزایش ارتباطات بین المللی/ رونق تولید به دست بخش خصوصی امکان پذیر است
میزان
ارتباطات خصولتی مانع رونق تولید می شود
ایرنا
رشد اقتصادی منوط به رفع موانع کسب و کار است
مهر نیوز
دو سوم واحدهای صنعتی کوچک و متوسط راکد یا نیمه راکد هستند
بلاغ مازندران
ارزیابی اجرای سیاست های رونق تولید/ موانع تولید چگونه برطرف می شود؟
شفاف نیوز
لزوم به کارگیری روش های نوین تامین مالی بنگاه های صنعتی
ایرنا
مقصد بعدی نقدینگی کجاست
بورس نیوز
بورس در شرایط کنونی تکیه گاه مناسبی برای تامین مالی بخش خصوصی و رونق تولید است
ایران اکونومیست
سرمایه مردم بر سر دوراهی بانک و بورس!
قدس آنلاین
مطالبه گری، رسالت بزرگ رسانه ها در پاسخ گویی به کم کاری مسئولان/ از دست دادن فرصت های اقتصادی توسط دولت به دنبال دامن زدن به برجام
راه دانا
بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی است
میزان
وزیر اقتصاد: بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی
پارسینه
شاخص 400 هزار واحدی تا پایان سال
بورس نیوز
چرایی کنترل حجم و کیفیت"مصارف پولی"
شعار سال
بازار سرمایه می تواند جایگزین درآمد های نفتی شود؟
پارسینه
محرک فرابورسی اشتغال زایی
دنیای اقتصاد
بازار سرمایه می تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود؟
خبرآنلاین
بازار سرمایه می تواند گذرگاه رونق تولید باشد
ایرنا
دریافت تسهیلات بانکی یعنی خودزنی تولید!
شعار سال
هزارتوی مشکلات صنایع در مسیر تولید/ سیستم بانکی اعتقادی به حمایت از تولید ملی ندارد
رویداد 24
کجا سرمایه گذاری کنیم؟
بازار نیوز
بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی/ حل مشکل نقدینگی تولید با ابزارهای بورس کالا و انرژی
باشگاه خبرنگاران
کمترین و بالاترین نرخ سود بانکی در کدام کشورها پرداخت می شود؟
اقتصاد آزاد
بانک ها بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند
اتاق خبر
توصیه های یک اقتصاددان به مردم / بانک ها بهترین گزینه برای سرمایه گذاری اند؛ فقط سود خوب بدهند
ایران آنلاین
بانک ها به سمت سرمایه گذاری در مسکن رفته اند؟
بانکداری ایرانی
بانک ها بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند؛ فقط سود خوب بدهند
ایسنا
گفتگو| 70خوان تولید زائیده فکر لیبرال هاست/ قانون رفع موانع تولید 4 سال معطل برجام شد
تسنیم
درآمدهای بادآورده طبقه جدیدی را در ایران ایجاد کرد
شعار سال
راغفر: درآمدهای بادآورده طبقه جدیدی را در ایران ایجاد کرد/ احمدی نژاد منابع بانک ها را به دوستان و رفقای دولت داد
دیده بان ایران
اخبار مرتبط
bltتسنیم : سرمایه گذارانی که ذائقه ساخت وساز را در اصفهان تغییر دادند؛ «انبوه سازی» نیازمند ظرفیت سنجی
bltایران اکونومیست : دور باطل ناکارآمدی تولید
bltآریا : عملکرد مثبت بانک پاسارگاد درحمایت ازحوزه صنعت ومعدن
bltایرنا : رمزگشایی رسانه های داخلی از رشد خیره کننده بورس
bltقدس آنلاین : چرا بورس سبز شد؟
bltشعار سال : چگونه غول صنعت غرب آسیا را به ده میلیون تومان فروختند!؟ +تصاویر
bltتیتر شهر : نقش بانک ها در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی
bltشمانیوز : عملکرد مثبت بانک پاسارگاد درحمایت ازحوزه ی صنعت ومعدن قابل تقدیراست / کارنامه قاسمی بسیار درخشان است
bltایسنا : سبک سازی ساختمان نیازمند فرهنگ سازی است
bltباشگاه خبرنگاران : نقش اساسی بانک ها برای تامین منابع مورد نیاز بنگاه ها
bltمیزان : لزوم افزایش ارتباطات بین المللی/ رونق تولید به دست بخش خصوصی امکان پذیر است
bltایرنا : ارتباطات خصولتی مانع رونق تولید می شود
bltمهر نیوز : رشد اقتصادی منوط به رفع موانع کسب و کار است
bltبلاغ مازندران : دو سوم واحدهای صنعتی کوچک و متوسط راکد یا نیمه راکد هستند
bltشفاف نیوز : ارزیابی اجرای سیاست های رونق تولید/ موانع تولید چگونه برطرف می شود؟
bltایرنا : لزوم به کارگیری روش های نوین تامین مالی بنگاه های صنعتی
bltبورس نیوز : مقصد بعدی نقدینگی کجاست
bltایران اکونومیست : بورس در شرایط کنونی تکیه گاه مناسبی برای تامین مالی بخش خصوصی و رونق تولید است
bltقدس آنلاین : سرمایه مردم بر سر دوراهی بانک و بورس!
bltراه دانا : مطالبه گری، رسالت بزرگ رسانه ها در پاسخ گویی به کم کاری مسئولان/ از دست دادن فرصت های اقتصادی توسط دولت به دنبال دامن زدن به برجام
bltمیزان : بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی است
bltپارسینه : وزیر اقتصاد: بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی
bltبورس نیوز : شاخص 400 هزار واحدی تا پایان سال
bltشعار سال : چرایی کنترل حجم و کیفیت"مصارف پولی"
bltپارسینه : بازار سرمایه می تواند جایگزین درآمد های نفتی شود؟
bltدنیای اقتصاد : محرک فرابورسی اشتغال زایی
bltخبرآنلاین : بازار سرمایه می تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود؟
bltایرنا : بازار سرمایه می تواند گذرگاه رونق تولید باشد
bltشعار سال : دریافت تسهیلات بانکی یعنی خودزنی تولید!
bltرویداد 24 : هزارتوی مشکلات صنایع در مسیر تولید/ سیستم بانکی اعتقادی به حمایت از تولید ملی ندارد
bltبازار نیوز : کجا سرمایه گذاری کنیم؟
bltباشگاه خبرنگاران : بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی/ حل مشکل نقدینگی تولید با ابزارهای بورس کالا و انرژی
bltاقتصاد آزاد : کمترین و بالاترین نرخ سود بانکی در کدام کشورها پرداخت می شود؟
bltاتاق خبر : بانک ها بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند
bltایران آنلاین : توصیه های یک اقتصاددان به مردم / بانک ها بهترین گزینه برای سرمایه گذاری اند؛ فقط سود خوب بدهند
bltبانکداری ایرانی : بانک ها به سمت سرمایه گذاری در مسکن رفته اند؟
bltایسنا : بانک ها بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند؛ فقط سود خوب بدهند
bltتسنیم : گفتگو| 70خوان تولید زائیده فکر لیبرال هاست/ قانون رفع موانع تولید 4 سال معطل برجام شد
bltشعار سال : درآمدهای بادآورده طبقه جدیدی را در ایران ایجاد کرد
bltدیده بان ایران : راغفر: درآمدهای بادآورده طبقه جدیدی را در ایران ایجاد کرد/ احمدی نژاد منابع بانک ها را به دوستان و رفقای دولت داد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.