مخبر - 1398/05/30 - جنبه های گوناگون واقعه غدیر

جنبه های گوناگون واقعه غدیر
یک کارشناس دینی با اشاره به عوامل وحدت بخش عید غدیر گفت: بزرگداشت عید غدیر نه تنها تکیه و تمرکز بر اختلافات نیست، بلکه موجب تحقق وحدت در جوامع اسلامی می شود.
جنبه های گوناگون واقعه غدیر

عقیق:حجت الاسلام مسلم منفرد کارشناس دینی در گفت وگویی با اشاره به رویداد غدیر خم در 18 ذی الحجه سال دهم هجری بیان داشت: واقعه غدیر در روایات متواتر منابع شیعه و سنی آمده است. در این روز پیامبر اکرم (ص)، در بازگشت از آخرین حج خود همه مسلمانانی را که در حج شرکت داشتند در غدیر خم جمع کرد و دست حضرت علی (ع) را بالا گرفت و خطبه ای ایراد فرمود که عبارت معروف «مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا علیٌ مَولاه» جزء این خطبه است.

وی افزود: حاضران در آن واقعه که بزرگان صحابه نیز در میانشان بودند، با امام علی (ع) بیعت کردند. وقوع این رخداد و بیان سخنان با تفاوت هایی در عبارات، حدیث متواتر و مورد قبول بین شیعه و سنی می باشد. اما در تفسیر حدیث غدیر خم در بین شیعه و سنی اختلاف نظر وجود دارد.

منفرد اظهار داشت: شیعه معتقد است که رسول خدا (ص)، در غدیر حضرت علی بن ابی طالب (ع) را به عنوان وصی و جانشین خود و امام امت از جانب خدا معرفی کرده و از همه خواسته با او بیعت کنند، لکن اکثر اهل تسنن تنها آن را به منزله اظهار دوستی پیامبر (ص) به امام علی(ع) می دانند.

عید غدیر می تواند منشأ وحدت در جهان اسلام باشد

وی گفت: همه ساله شیعیان در سراسر جهان این روز را جشن گرفته و مراسم مختلفی در گرامیداشت آن برگزار می کنند. در روایات مختلف شیعه، اعمال خاص و ویژه ای برای این روز عزیز وارد شده است. لذا علیرغم اینکه عده ای گمان می کنند بزرگداشت غدیر موجب ایجاد تفرقه بین امت اسلام و مذاهب اسلامی می شود، عید غدیر می تواند منشأ وحدت در جهان اسلام باشد.

این کارشناس ابراز داشت: ممکن است این سؤال مطرح شود که چگونه می توان پذیرفت موضوع غدیر که از قدیمی ترین مسائلی است که مسلمانان در مورد آن اختلاف نظر داشته اند، نه تنها موجب ایجاد اختلاف بین مسلمین نشود، بلکه وحدت آفرین هم باشد و مسیر تحقق وحدت اسلامی را برای جوامع اسلامی هموار کند؟

مقصود از وحدت اسلامی، حصر مذاهب به یک مذهب نیست

وی در ادامه به تبیین معنا و مفهوم وحدت پرداخت و ادامه داد: مقصود از وحدت اسلامی، حصر مذاهب به یک مذهب نیست. همچنین منظور از وحدت، ایجاد یک مذهب جدید که جامع مشترکات مذاهب اسلامی باشد هم نیست؛ چرا که چنین چیزی نه معقول و منطقی است و نه مطلوب و عملی.

منفرد خاطرنشان کرد: همچنین وحدت به معنای عقب نشینی و دست برداشتن از اصول و اعتقادات مذهب نیست، بلکه وحدت به معنای توافق و مدارا بر سر مشترکات است، چراکه مسلمین و مذاهب اسلامی مشترکات بسیاری دارند که می تواند مبنای اتحادشان باشد. قرآن، پیامبر، قبله، نماز و بسیاری از موارد دیگر همگی جزء مشترکات مسلمانان است که با تکیه بر آن ها می توان از تمرکز بر نقاط اختلافی فاصله گرفت و مانع ایجاد تفرقه میان مسلمانان شد.

جنبه های گوناگون واقعه غدیر

وی با بیان اینکه منظور از وحدت اسلامی، متشکل شدن مسلمانان در یک صف در برابر دشمنان مشترکشان است، درباره جنبه های گوناگون واقعه غدیرافزود: یک جنبه واقعه غدیر، تعیین و معرفی امیرالمؤمنین (ع) است. یک جنبه دیگر غدیر، مشخص کردن رهبری جامعه اسلامی و نظام حکومت و امامت در جامعه اسلامی است. این جنبه واقعه غدیر، یعنی اینکه پیامبر اکرم (ص) از طرف خدا برای حکومت اسلامی ضابطه تعیین کردند.

این کارشناس دینی اظهار داشت: در واقعه غدیر مشخص شد حکومت در اسلام، حکومت دیکتاتوری، دموکراسی یا استعماری نیست، بلکه حکومت شخص عادل بر مسلمین است که امور دین و دنیای مردم را بر عهده دارد. هماهنگونه که رهبر انقلاب می فرماید: «اهمیت غدیر فقط برای این نیست که امیرالمؤمنین (ع) را معین کردند؛ این هم مهم است. اما از این مهم تر این است که ضابطه را معین کردند، قاعده را معیّن کردند؛ معلوم شد که در جامعه اسلامی، حکومت سلطنتی معنا ندارد، حکومت شخصی معنا ندارد، حکومت زَر و زور معنا ندارد، حکومت اشرافی معنا ندارد، حکومت تکبر بر مردم معنا ندارد، حکومت امتیازخواهی و زیاده خواهی و برای خود جمع کردن و افزودن معنا ندارد، حکومت شهوت رانی معنا ندارد».

عید غدیر تمرکز بر اختلافات نیست، بلکه موجب تحقق وحدت در جوامع اسلامی می شود

وی گفت: بر این اساس بزرگداشت عید غدیر نه تنها تکیه و تمرکز بر اختلافات نیست، بلکه موجب تحقق وحدت در جوامع اسلامی می شود. به این صورت که اگر ما به غدیر از جنبه دوم یعنی «تعیین ضابطه برای حکومت اسلامی» نگاه کنیم و به این خاطر غدیر را جشن بگیریم، تمرکز و تکیه بر یکی از اشتراکات همه مسلمین داشته ایم.

منفرد تصریح کرد: چون این نوع نگاه به مسأله حکومت، مورد وفاق همه مسلمانان است. پس بزرگداشت غدیر از این جنبه در راستای تحقق وحدت و تکیه بر اشتراکات مذاهب اسلامی خواهد بود. همچنین اگر به غدیر از جنبه اول یعنی «تعیین و معرفی امیرالمومنین (ع)» نگاه کنیم، در این صورت نیز بزرگداشت غدیر وحدت آفرین خواهد بود.

وی ادامه داد: چرا که مسلمانان در مورد تعیین و معرفی امیرالمؤمنین (ع) در روز غدیر 2 دسته هستند: یک دسته شیعیان و بخشی از اهل تسنن هستند که معتقدند پیامبر اکرم (ص)، امیرالمؤمنین (ع) را از طرف خدا به عنوان جانشین، ولی و امام معرفی کرده است که پیروان این عقیده، طبق اعتقادشان غدیر را جشن می گیرند و کاری مخالف وحدت انجام نداده اند.

این کارشناس دینی بیان داشت: یک دسته دیگر، اکثر اهل تسنن هستند که معتقدند این معرفی تنها به منزله اظهار دوستی پیامبر (ص) به حضرت علی (ع) بوده است. طبق این عقیده نیز بزرگداشت و جشن گرفتن غدیر موجب وحدت است. چرا که اهل سنت نیز محبت حضرت علی (ع) و اهل بیت (ع) را قبول دارند و محبت اهل بیت (ع) جزء مشترکات همه مذاهب اسلامی است.

وی افزود: همانگونه که امام شافعی پیشوای مذهب شافعی در یکی از مناسک عظیم حج و در برابر جمعی از حجاج در منا در حالی که دشمنان اهل بیت (ع) نیز حضور داشتند و بیم خطر نیز برای ایشان بود، این گونه محبت خود را نسبت به اهل بیت (ع) اعلام کرده و می گوید: «...إن کانَ رَفضاً حُبُّ آلِ مُحمَّدٍ، فَلیَشهَدِ الثَّقَلانِ أنّی رَافضِی»؛ اگر محبت اهل بیت رفض و کفر است، جن و انس بدانند که من رافضی هستم. بنابراین محبت اهل بیت (ع) جزو اشتراکات مذاهب اسلامی است و بزرگداشت غدیر با توجه به این جنبه، تکیه بر مشترکات خواهد بود.

گزارش خطا
منبع خبر : عقیق

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   جهان اسلام   مذهبی   وحدت اسلامی   امام علی علیه السلام   قبله   حدیث متواتر   مذاهب   مدارا   اهل تسنن   بیعت   قرآن کریم   عقیق   حکومت اسلامی   کارشناس دینی   تشیع   اعتقادات   مسلمین   واقعه غدیر   امت اسلام   ذی الحجه   رسول الله صلى الله علیه و سلم   واقعه   وحدت آفرین   شیعه و سنی   دموکراسی   عید غدیر   عید غدیر خم  
اخبار مرتبط
رژیم آل سعود در مراحل پایانی عمر خود است/ اقدامات کنونی سعودی ها نهایت ذلت در برابر خنده های ترامپ است/ ماجرای دیدار با حاج قاسم برای حضور 120 فرمانده عملیاتی حزب الله در عراق/ اکنون اسرائیلی ها در وحشت و لاک دفاعی قرار دارند/ ناشنیده ها از دیدارها با مقام معظم رهبری
العالم
رژیم آل سعود در مراحل پایانی عمر خود است/ ماجرای دیدار با حاج قاسم برای حضور 120 فرمانده عملیاتی حزب الله در عراق/ ناشنیده ها از دیدارها با مقام معظم رهبری
مشرق نیوز
تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه
شیعه نیوز
وحدت گرایی اسلامی در اندیشه شیعه اصولیه
شیعه نیوز
امام جمعه تبریز: نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
تسنیم
مفهوم شناسی بیعت در فرهنگ اسلامی و نقش آن در اثبات امامّت
شیعه نیوز
نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
مهر نیوز
تبعات ترک معروف و جایگزینی آن با منکر/ امام حسین(ع) برای مقابله با کدام منکرها قیام کرد؟
ایکنا
منبر حسینی 1 // شایعه؛ مهم ترین ابزار جنگ روانی دشمن
خبرگزاری حوزه
تقریب یک تدبیر دینی و معرفتی است/سرمایه امت اسلام، تقویت وحدت و همدلی است
تقریب نیوز
اهل بیت مرجع دینی و علمی در مذهب شیعه
شیعه نیوز
همدان| مبانی واقعه عظیم "مباهله" باید احیا شود
تسنیم
قرآن و اهل بیت (ع) در کنار هم مایه هدایت و سعادت بشریت هستند
خبرگزاری حوزه
مباهله ادامه غدیر است/ پیامبر و علی(ع) یک نفس واحده هستند
مهر نیوز
ظهور شیعه در عصر پیامبر (صلّی الله علیه و آله)
شیعه نیوز
تمدن بزرگ اسلامی امروز به وحدت، امنیت و علم نیاز دارد
تقریب نیوز
ابلیس اولین مشوق انحراف از مسیر ولایتمداری است
خبرگزاری حوزه
ولایت و امامت منحصر در حکومت ظاهری و قدرت سیاسی نیست
رسانیوز
برگزاری همایش بین المللی سادات رضوی گامی برای پیشرفت فرهنگ اسلام و اهل بیت (ع)
سایت جماران
بیعت غدیر، نقطه اتکای رسالت اسلام است
ایکنا
مساله ای به نام «غدیر و وحدت امت اسلامی»
عقیق
وظیفه همه مسلمانان حفظ صحیح واقعه غدیر است
عصر هامون
بازسازی واقعه غدیر خم در 11 شهرستان سیستان و بلوچستان
صدا و سیما
در مورد بازسازی غدیر باید فرهنگ سازی شود
ایسنا
مقام معظم رهبری : غدیر وحدت آفرین است
تقریب نیوز
اهل سنت در صف اول برگزاری جشن های عید غدیر
اوشیدا
بیجاری ها در عید غدیر سنگ تمام گذاشتند
ایرنا
«عالیجناب کیست بجز مرتضی علی؟!»
جهان نیوز
ولایت روح احکام اسلامی است
سایت جماران
آیین عمامه گذاری طلاب هرمزگان دربندرعباس برگزار شد
ایرنا
چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟
آفتاب
مهترین پیام غدیر اتحاد امت اسلامی در پرتو ولایت اهل بیت است
رسانیوز
دلیل عدم ذکر اسم امام علی در قرآن
صدای ایران
ارتباط قرآن و خطبه غدیر چیست؟/از ایثار حضرت زهرا (س) تا سپاهی الهی برای غدیر
باشگاه خبرنگاران
واقعه ای که 70 روز بعد از آن فراموش شد
عقیق
خطبه خوانی غدیر در آستان احمدی و محمدی (ع)
صدا و سیما
واقعه غدیرخم در سلسله بازسازی شد
ایرنا
جشن باشکوه عید غدیر در مصلی جمعه گناوه برگزار شد
مهر نیوز
غدیر و فلسفه اجتماعی امامت
ایران آنلاین
سروده هایی در مدح حضرت علی (ع): «عالیجناب کیست بجز مرتضی علی؟!»
تسنیم
اخبار مرتبط
bltالعالم : رژیم آل سعود در مراحل پایانی عمر خود است/ اقدامات کنونی سعودی ها نهایت ذلت در برابر خنده های ترامپ است/ ماجرای دیدار با حاج قاسم برای حضور 120 فرمانده عملیاتی حزب الله در عراق/ اکنون اسرائیلی ها در وحشت و لاک دفاعی قرار دارند/ ناشنیده ها از دیدارها با مقام معظم رهبری
bltمشرق نیوز : رژیم آل سعود در مراحل پایانی عمر خود است/ ماجرای دیدار با حاج قاسم برای حضور 120 فرمانده عملیاتی حزب الله در عراق/ ناشنیده ها از دیدارها با مقام معظم رهبری
bltشیعه نیوز : تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه
bltشیعه نیوز : وحدت گرایی اسلامی در اندیشه شیعه اصولیه
bltتسنیم : امام جمعه تبریز: نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
bltشیعه نیوز : مفهوم شناسی بیعت در فرهنگ اسلامی و نقش آن در اثبات امامّت
bltمهر نیوز : نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
bltایکنا : تبعات ترک معروف و جایگزینی آن با منکر/ امام حسین(ع) برای مقابله با کدام منکرها قیام کرد؟
bltخبرگزاری حوزه : منبر حسینی 1 // شایعه؛ مهم ترین ابزار جنگ روانی دشمن
bltتقریب نیوز : تقریب یک تدبیر دینی و معرفتی است/سرمایه امت اسلام، تقویت وحدت و همدلی است
bltشیعه نیوز : اهل بیت مرجع دینی و علمی در مذهب شیعه
bltتسنیم : همدان| مبانی واقعه عظیم "مباهله" باید احیا شود
bltخبرگزاری حوزه : قرآن و اهل بیت (ع) در کنار هم مایه هدایت و سعادت بشریت هستند
bltمهر نیوز : مباهله ادامه غدیر است/ پیامبر و علی(ع) یک نفس واحده هستند
bltشیعه نیوز : ظهور شیعه در عصر پیامبر (صلّی الله علیه و آله)
bltتقریب نیوز : تمدن بزرگ اسلامی امروز به وحدت، امنیت و علم نیاز دارد
bltخبرگزاری حوزه : ابلیس اولین مشوق انحراف از مسیر ولایتمداری است
bltرسانیوز : ولایت و امامت منحصر در حکومت ظاهری و قدرت سیاسی نیست
bltسایت جماران : برگزاری همایش بین المللی سادات رضوی گامی برای پیشرفت فرهنگ اسلام و اهل بیت (ع)
bltایکنا : بیعت غدیر، نقطه اتکای رسالت اسلام است
bltعقیق : مساله ای به نام «غدیر و وحدت امت اسلامی»
bltعصر هامون : وظیفه همه مسلمانان حفظ صحیح واقعه غدیر است
bltصدا و سیما : بازسازی واقعه غدیر خم در 11 شهرستان سیستان و بلوچستان
bltایسنا : در مورد بازسازی غدیر باید فرهنگ سازی شود
bltتقریب نیوز : مقام معظم رهبری : غدیر وحدت آفرین است
bltاوشیدا : اهل سنت در صف اول برگزاری جشن های عید غدیر
bltایرنا : بیجاری ها در عید غدیر سنگ تمام گذاشتند
bltجهان نیوز : «عالیجناب کیست بجز مرتضی علی؟!»
bltسایت جماران : ولایت روح احکام اسلامی است
bltایرنا : آیین عمامه گذاری طلاب هرمزگان دربندرعباس برگزار شد
bltآفتاب : چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟
bltرسانیوز : مهترین پیام غدیر اتحاد امت اسلامی در پرتو ولایت اهل بیت است
bltصدای ایران : دلیل عدم ذکر اسم امام علی در قرآن
bltباشگاه خبرنگاران : ارتباط قرآن و خطبه غدیر چیست؟/از ایثار حضرت زهرا (س) تا سپاهی الهی برای غدیر
bltعقیق : واقعه ای که 70 روز بعد از آن فراموش شد
bltصدا و سیما : خطبه خوانی غدیر در آستان احمدی و محمدی (ع)
bltایرنا : واقعه غدیرخم در سلسله بازسازی شد
bltمهر نیوز : جشن باشکوه عید غدیر در مصلی جمعه گناوه برگزار شد
bltایران آنلاین : غدیر و فلسفه اجتماعی امامت
bltتسنیم : سروده هایی در مدح حضرت علی (ع): «عالیجناب کیست بجز مرتضی علی؟!»
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.