مخبر - 1398/05/29 - اروپایی ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش خرید کنند

اروپایی ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش خرید کنند
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اگر غربی ها در خصوص سازوکار اینستکس جدی و مصمم هستند باید در حدی که به درآمدهای نفتی ما لطمه وارد شده در این جریان پول جاری کنند یا اینکه نفت ایران را پیش خرید کنند.
اروپایی ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش خرید کنند

به گزارش نبض نفت به نقل از صدا و سیما، عبدالناصر همتی در استودیو گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: از سال قبل و در پی تلاطم بازار ارز به سبب تحریم های ظالمانه، با تمهیداتی که اندیشیده شده توانستیم نرخ ارز را ثابت نگه داریم و روند تسهیلات دهی موفقی داشته باشیم.

او ادامه داد: از آغاز امسال تاکنون تسهیلات دهی کل بانک ها به طور میانگین ماهانه 50 هزار میلیارد تومان بوده که حدود 30 درصد آن به صنعت، 12 درصد به بخش مسکن و 10 درصد به کشاورزی تزریق می شود که روی هم رفته بیش از 60 درصد از منابع به تولید اختصاص می یابد.

همتی تصریح کرد: در تلاشیم که تسهیلات تزریق شده در بخش مسکن را از 12 درصد به 20 درصد افزایش دهیم.

او گفت: منابع بانک ها محدود است؛ همراهی بانک مرکزی فقط چاپ پول و تزریق به بازار نیست، از آغاز امسال برای ما تکلیف شده که 8 هزار میلیارد تومان به سیل زدگان کمک کنیم و 7 هزار و 800 میلیارد تومان به خرید تضمینی گندم اختصاص داده ایم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در 5 ماهه نخست امسال تنها 50 هزار میلیارد تومان تعهدات قرض الحسنه اعم از ازدواج و مشاغل خانگی گرفته تا دیگر موارد ثبت شده است.

وی تصریح کرد: رونق اقتصادی فقط وابسته به پول نیست نوع تولید، بهره وری کار، ایجاد تقاضا برای محصولات تولید شده و کاهش وابستگی به خارج و رسیدن به تولید ملی را می توان جزئی از رونق تولید و اقتصاد عنوان کرد، البته اولین وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی و ثبات قیمت هاست و کمک به رونق تولید از وظایف فرعی ما محسوب می شود.

پس از برقراری آرامش در بازار ارز شاخص های کلان اقتصاد رو به بهبود است

همتی خاطر نشان کرد: پس از برقراری آرامش در بازار ارز و ایجاد ثبات در نرخ ها، می توان رونق را در بازار احساس کرد، درخواست ما از بانک ها این است که تمرکز اصلی را روی سرمایه در گردش داشته باشند که از این مرحله اقتصادی به خوبی عبور کنیم.

او گفت: بعد از گذر از آثار تحریم های ظالمانه غربی ها در دو سال اخیر، به شرایطی رسیده ایم که با ایجاد ثبات در بازار ارز، در مسیری قرار داریم که شاخص های کلان اقتصادی کشور رو به بهبود است، در بازار ارز توانستیم با کاهش 18 درصد نرخ ارز دلار را از 14 هزار و پانصد تومان به 11 هزار هزار و 600 تومان برسانیم و ثابت نگه داریم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دخالت بانک مرکزی بر نرخ ها نیست بلکه عرضه و تقاضا بیشتر مورد توجه بانک مرکزی قرار دارد به این منظور سفته بازی ها کنترل شده و در حاشیه بازار کمتر به چشم می خورد.اقای همتی گفت: به دنبال صادرات غیر نفتی هستیم و گام های خوبی هم برداشته شد در 5 ماهه نخست امسال کار صادرکنندگان غیر نفتی روان شده است.

نشانه های احیای اقتصاد دیده می شود

وی تصریح کرد: با مدیریت تورم و بازار در ماه های گذشته، تورم ماهانه و نقطه به نقطه کاهنده شده بدان معنا که رشد و افزایش تورم کاهش یافته و مفهومش آن نیست که تورم نداریم اسفند 97 با نرخ رشد 5 درصد ماهانه مواجه بودیم که درحال حاضر نرخ تورم به زیر 2 درصد ماهانه رسیده، تورم نقطه به نقطه هم که در حال صعود بود تیرماه متوقف و مرداد ماه با سقوط همراه است و خوشبختانه توانستیم ترس ونزوئلایی شدن در تورم را کنترل کنیم.

همتی گفت: قبول داریم که تورم به قشر کارمند و حقوق بگیر فشار وارد می کند پس در تلاشیم که اوضاع بدتر نشود و به سمت احیاء پیش برویم بطوریکه از سه ماه گذشته می توان نشانه های احیاء را احساس کرد.

رشد 24 درصدی نقدینگی غیر منطقی است

وی ادامه داد: رکود و تورم هر دو مهم است اما رکود آسیب رسان تر است ما باید از بیکاری جلوگیری کنیم در سه ماهه اول امسال نرخ نیروی شاغل کشور 24 میلیون و 400 هزار نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 320 هزار شاغل اضافه شده که البته بخش عمده این رقم هم به طرح ایجاد اشتغال روستایی مربوط می شود.

همتی درخصوص رکود در بخش مسکن گفت: تصمیم گرفتیم وام را به ساخت قابل انتقال تخصیص دهیم در حال حاضر اینکه افزایش قیمت دربازار مسکن دیده نمی شود بدان معنی است که تورم رو به کاهش می باشد کم کم باید نرخ مسکن کاهش یابد؛ باید از هر اقدامی که به رشد بی رویه نقدینگی کمک می کند اجتناب کنیم رشد 24 درصدی نقدینگی، غیر منطقی است.

امسال 300 هزار وام ازدواج پرداخت شد؛ بانک ها سخت گیری نکنند

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص وام ازدواج و شرایط ضامنین آن گفت: سال 97 حدود یک میلیون پرونده وام ازدواج تخصیص یافت؛ در پنج ماهه نخست امسال 300 هزار پرونده وام ازدواج تشکیل و پرداخت شد و حدود 120 هزار پرونده هم در شرف دریافت وام هستند 80 هزار پرونده هم در نوبت به سر می برد در این بین مشکل به مصوبه مجلس مبنی بر وجود یک ضامن معتبر مربوط می شود.

همتی افزود: خواهش من از همکارانم در 20 هزار شعبه بانکی در کشور این است که وام ازدواج را با یک ضامن تخصیص دهند و سخت گیری نکنند.

دلایل تاخیر در راه اندازی بازار متشکل ارزی

او درباره بازار متشکل ارزی گفت: در تلاش هستیم که چنین بازاری راه بیفتد اما هر چه پیش رفتیم به پیچیدگی های بیشتری برخوردیم در این سیستم حداقل باید پنج بانک فعالیت داشته باشند که گاه مشاهده می شود شبکه نرم افزاری یک بانک با شبکه ارزی همخوان نیست.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ارز و نقدینگی تامین کالاهای اساسی افزود: در این خصوص مشکلی وجود ندارد در حال حاضر 90 میلیون تن کالا در بندر امام (ره) مانده این در حالی است که امسال نسبت به سال 97 واردات کشور 62 درصد افزایش یافت از آغاز امسال تاکنون 62 میلیارد دلار برای دارو و کالاهای اساسی تخصیص داده ایم البته بخشی از این تامین ارز به صورت 4 هزار و 200 تومانی و بخشی هم نیمایی صورت گرفت پس در کشور نباید قیمت این اقلام افزایش داشته باشد البته از ذخایر استراتژیکی هم برخورداریم که برای روز مبادا برقرار و تامین است.

اقای همتی ادامه داد: حدود 149 میلیارد دلار تامین ارز برای واردات صورت گرفته در شرایطی که سخت ترین تحریم هنوز برقرار است و بسیاری کشورها از ترس آمریکا شبکه های بانکی ما را مختل کرده اند و نمی گذارند گردش مالی داشته باشیم.

وی لابه لای سخنانش گریزی به صدا و سیما زد و گفت: وظیفه اصلی رسانه ملی ایجاد سرگرمی و نشاط مردم است بهتر است که به این منظور اقدام به پخش موزیک و آهنگ ها و برنامه های شاد کند، آرشیو صدا و سیما پر است از برنامه های مجاز و قابل پخش برای نشاط مردم.

کاهش 31 هزار میلیارد تومانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه در خصوص اموال و مستغلات مازاد بانک ها افزود: طبق مصوبات قانونی هر بانکی که دارای اموال مازاد باشد باید مالیات معین را پرداخت کند، به تازگی هم بخشنامه کرده ایم هر بانکی که به مصوبات عمل نکند در صلاحیت مدیران آن تجدید نظر خواهیم کرد، به طور جدی به دنبال اصلاح نظام بانکی هستیم.

همتی از کاهش 31 هزار میلیارد تومانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی خبر داد و تصریح کرد: بابت نرخ سودی که به بدهی دولت به بانک ها وجود دارد، اختلاف نظر وجود دارد که قرار است با برخی دوستان جلسه بگذاریم و بدهی دولت به بانک ها را معین کنیم.

کمترین بدهی خارجی را در میان کشورها داریم

او ادامه داد: با کاهش درآمدهای نفتی دولت بر آنیم که از دیگر بخش ها این کاستی جبران شود اگر هم جبران نشود تمهیداتی اندیشیده شده که این کسری بودجه کمترین آسیب را به بانک مرکزی و پایه پولی وارد کند یکی از این راهکارها، کاهش سقف بودجه بود که با کاهش 62 هزار میلیارد تومانی همراه شد حق برداشتی هم به صورت مشروط صادر گردید که در موقع اضطرار بتوانیم از پس انداز و ذخیره 12 درصدی درآمد نفتی بهنگام لزوم و ضرورت برداشت شود.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص بدهی خارجی گفت: کمترین بدهی خارجی را در میان کشورها داریم اواخر سال 96 بدهی کشورمان به خارج از کشور 12 میلیارد و 400 میلیون دلار بود که در حال حاضر این رقم به 9.5 میلیارد دلار کاهش یافته است.

اروپایی ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش خرید کنند

همتی درباره آخرین اینستکس گفت: حرف ما این است که اگر غربی ها در این خصوص جدی و مصمم هستند باید در حدی که به درآمدهای نفتی ما لطمه وارد شده در این جریان پول جاری کنند یا اینکه نفت ایران را پیش خرید کنند؛ اگر اروپایی ها خواهان حفظ و اجرای برجام هستند باید تعهداتشان را اجرایی و اعتبار خواسته شده ما را تامین کنند در واقع رقم های بیان شده اروپایی ها برای ما اهمیت ندارد اینستکس باید شامل کالاهای تحریمی هم باشد.

برای 7 بدهکار دانه درشت نامه نوشتیم

رئیس کل بانک مرکزی در پایان گفت: برای بدهکاران بانکی هم برنامه هایی در دست است برای هفت دانه درشت نامه ای نوشته شد که جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع شده است، بدهی هر کدام از این هفت نفر حدود هزار، دو هزار و یا سه هزار میلیارد تومان است به طور جدی به دنبال پرونده این بدهکاران هستیم.

منبع خبر : نبض نفت

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تورم   ارز   صادرات   تسهیلات   مسکن   نقدینگی   سیل زدگان   صادرکنندگان   خرید آنلاین   عرضه و تقاضا   سفته   اسفند   نرخ رشد   تزریق   منابع بانک   قیمت دلار   نقطه به نقطه   حاشیه بازار   بازار ارز   اقتصاد   بازار   بانک مرکزی   رونق اقتصادی   صنعت   سرمایه   تولید ملی   بانک ها   رونق تولید   اینستکس   پول ملی   خرید تضمینی گندم   رییس کل بانک مرکزی   درآمد نفتی   ثبات قیمت   حقوق بگیران  
اخبار مرتبط
تحولات نیمه اول و نیمه دوم سال 98/ پاییز و زمستانی سرد در انتظار بازار مسکن
صدای مهندسی ایران
نیمه بدون تغییر ملک
اقتصادگردان
اهتمام وزارت صمت برای تنظیم بازار بدون تکرار قیمت گذاری نامناسب دهه های قبل
دیده بان ایران
سیدعلی: بانک مرکزی باید از حالا به فکر کنترل تورم باشد/ مقام مسئول: ارزانی ظروف یک بار مصرف در محرم/ خسارتی که بانک ها مکلف به جبران آن هستند/ نیسان از کره جنوبی می رود
تابناک
تاکید همتی بر بازگشت ارز به کشور و هدایت نقدینگی به سمت تولید
اقتصادگردان
تغییر اثر پول پُرقدرت بر نقدینگی با عملیات بازار باز با روش قیمت پول در بازار بین بانکی به جای کنترل مقدار پول
اقتصادگردان
3 پیشنهاد برای سرمایه گذاری
اقتصاد نیوز
کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
جوان آنلاین
بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی
شعار سال
رئیس بانک مرکزی: کاهش قیمت مسکن در راه است
اخرین نیوز
کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و سایر شهرها در راه است
جوان آنلاین
رئیس کل بانک مرکزی: رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه برطرف شود؛ نیاز به یک برنامه بلند مدت دارد
اقتصاد نیوز
بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی/ کاهش قیمت مسکن در راه است
باشگاه خبرنگاران
حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
رویداد 24
اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است/ حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
صبح تهران
پیش بینی همتی از وضعیت قیمت مسکن
صبحانه با خبر
اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
سرمد نیوز
اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است/کنترل نقدینگی مهمترین دغدغه بانک مرکزی است
بازار نیوز
همتی: کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
فردا نیوز
همتی: حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
ایران اکونومیست
همتی: طرح های مهمی در دست اقدام است که به تدریج نتایج آن آشکار می شود
شبکه خبر
همتی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد هستیم
جهان نیوز
آغاز عملیات بازار باز تا پایان شهریور ماه
ایرنا
شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم/ کنترل نقدینگی مهمترین دغدغه بانک مرکزی است
مشرق نیوز
پیش بینی رییس کل بانک مرکزی از وضعیت قیمت مسکن
خبرآنلاین
حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
ایران خبر
تخصیص 131 هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش بنگاه ها/ اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلندمدت است
خبرگزاری ایلنا
اونس 1542 دلار / سکه در کانال 4 میلیون / کاهش فاصله نیما و سنا / مقاومت فدرال رزرو در برابر ترامپ
اقتصادگردان
شاخص کل بورس تهران در آستانه 275 هزار / شاخص به 300 هزار واحد می رسد؟
خبرآنلاین
مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
ایران آنلاین
سیاست جدید رونق تولید/ اعلام اسامی 7 بدهکار دانه درشت بانکی
عصر مالی
اروپایی ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش خرید کنند
آریا
همتی: اعلام اسامی 7 بدهکار دانه درشت بانکی
آریا
پول کجاست؟ / سرمایه هایی که به رونق تولید منجر نمی شود!
تسنیم
شرایط اقتصادی کشور تا پایان سال بهبود می یابد
تیتر20
تامین مالی بنگاه های تولیدی بدون خلق پول
بانکداری ایرانی
اروپایی ها باید نفت مارا در بستر اینستکس خریداری کنند/ بانک ها دراعظای وام ازدواج سخت گیری نکنند
بازار نیوز
وضع اقتصادی کشور تا پایان سال بهبود می یابد
تحریر نو
شاخص های کلان رو به بهبود است
مردم سالاری
همتی: برای 7 بدهکار عمده بانکی به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نامه نوشتم
تین نیوز
اخبار مرتبط
bltصدای مهندسی ایران : تحولات نیمه اول و نیمه دوم سال 98/ پاییز و زمستانی سرد در انتظار بازار مسکن
bltاقتصادگردان : نیمه بدون تغییر ملک
bltدیده بان ایران : اهتمام وزارت صمت برای تنظیم بازار بدون تکرار قیمت گذاری نامناسب دهه های قبل
bltتابناک : سیدعلی: بانک مرکزی باید از حالا به فکر کنترل تورم باشد/ مقام مسئول: ارزانی ظروف یک بار مصرف در محرم/ خسارتی که بانک ها مکلف به جبران آن هستند/ نیسان از کره جنوبی می رود
bltاقتصادگردان : تاکید همتی بر بازگشت ارز به کشور و هدایت نقدینگی به سمت تولید
bltاقتصادگردان : تغییر اثر پول پُرقدرت بر نقدینگی با عملیات بازار باز با روش قیمت پول در بازار بین بانکی به جای کنترل مقدار پول
bltاقتصاد نیوز : 3 پیشنهاد برای سرمایه گذاری
bltجوان آنلاین : کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltشعار سال : بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی
bltاخرین نیوز : رئیس بانک مرکزی: کاهش قیمت مسکن در راه است
bltجوان آنلاین : کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و سایر شهرها در راه است
bltاقتصاد نیوز : رئیس کل بانک مرکزی: رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه برطرف شود؛ نیاز به یک برنامه بلند مدت دارد
bltباشگاه خبرنگاران : بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی/ کاهش قیمت مسکن در راه است
bltرویداد 24 : حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltصبح تهران : اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است/ حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
bltصبحانه با خبر : پیش بینی همتی از وضعیت قیمت مسکن
bltسرمد نیوز : اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
bltبازار نیوز : اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است/کنترل نقدینگی مهمترین دغدغه بانک مرکزی است
bltفردا نیوز : همتی: کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltایران اکونومیست : همتی: حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
bltشبکه خبر : همتی: طرح های مهمی در دست اقدام است که به تدریج نتایج آن آشکار می شود
bltجهان نیوز : همتی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد هستیم
bltایرنا : آغاز عملیات بازار باز تا پایان شهریور ماه
bltمشرق نیوز : شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم/ کنترل نقدینگی مهمترین دغدغه بانک مرکزی است
bltخبرآنلاین : پیش بینی رییس کل بانک مرکزی از وضعیت قیمت مسکن
bltایران خبر : حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
bltخبرگزاری ایلنا : تخصیص 131 هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش بنگاه ها/ اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلندمدت است
bltاقتصادگردان : اونس 1542 دلار / سکه در کانال 4 میلیون / کاهش فاصله نیما و سنا / مقاومت فدرال رزرو در برابر ترامپ
bltخبرآنلاین : شاخص کل بورس تهران در آستانه 275 هزار / شاخص به 300 هزار واحد می رسد؟
bltایران آنلاین : مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
bltعصر مالی : سیاست جدید رونق تولید/ اعلام اسامی 7 بدهکار دانه درشت بانکی
bltآریا : اروپایی ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش خرید کنند
bltآریا : همتی: اعلام اسامی 7 بدهکار دانه درشت بانکی
bltتسنیم : پول کجاست؟ / سرمایه هایی که به رونق تولید منجر نمی شود!
bltتیتر20 : شرایط اقتصادی کشور تا پایان سال بهبود می یابد
bltبانکداری ایرانی : تامین مالی بنگاه های تولیدی بدون خلق پول
bltبازار نیوز : اروپایی ها باید نفت مارا در بستر اینستکس خریداری کنند/ بانک ها دراعظای وام ازدواج سخت گیری نکنند
bltتحریر نو : وضع اقتصادی کشور تا پایان سال بهبود می یابد
bltمردم سالاری : شاخص های کلان رو به بهبود است
bltتین نیوز : همتی: برای 7 بدهکار عمده بانکی به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نامه نوشتم
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.