مخبر - 1398/05/29 - مقاومت لبنان از جنگ 1996 تا معادلات 2019 / آیا انهدام لشکرهای ارتش اسرائیل مستقیما پخش خواهد شد؟

مقاومت لبنان از جنگ 1996 تا معادلات 2019 / آیا انهدام لشکرهای ارتش اسرائیل مستقیما پخش خواهد شد؟
حزب الله لبنان از زمان تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان در سال 1996 تاکنون دستاوردهای خیره کننده ای برای خود رقم زده است، این در حالی است که فشارها و تحریم های محور آمریکایی- صهیونیستی ضد این محور همچنان ادامه دارد.
مقاومت لبنان از جنگ 1996 تا معادلات 2019 / آیا انهدام لشکرهای ارتش اسرائیل مستقیما پخش خواهد شد؟

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المیادین، آگوست سال 2006 نقطه عطف تاریخی در روند درگیری های عربی اسرائیلی بود که مقاومت لبنان بعد از 33 روز جنگ ضد رژیم صهیونیستی به دست آورد. جنگی که رژیم صهیونیستی در آن تمام اهداف و منابع انسانی و مادی و غیر نظامیان لبنانی را هدف قرار داد. در این مقاله تلاش شده است این نکته بررسی شود که مقاومت لبنان چگونه موفق شده معادله بازدارندگی جدیدی در برابر دشمن صهیونیستی ایجاد کند و موازنه وحشتی را محقق کند که باعث ایجاد امنیت در جنوب لبنان طی سال های گذشته شده است.

تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان در آوریل سال 1996 در راستای طرحی منطقه ای و بین المللی از سوی آمریکا بود که بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق این کشور آن را دنبال می کرد. این جنگ اما بر اساس آمال و آرزوهای اسرائیل و آمریکا پیش نرفت و نیروهای مقاومت در برابر نیروهای متجاوز ایستادگی کردند و غافلگیری های بزرگی را رقم زدند. البته اسرائیل نیز در این سالها جنایت های بزرگی را مرتکب شد که از جمله آنها می توان به کشتار فجیع قانا اشاره کرد که در جریان آن 106 غیر نظامی شامل زن و کودک و فرد سالخورده جان خود را در نتیجه حمله موشکی رژیم صهیونیستی به مرکز وابسته به نیروهای فوق العاده بین المللی فعال در جنوب لبنان از دست دادند.

نتایج این سیاست اما برای اسرائیل بدتر از قبل شد و مقاومت لبنان از طریق حضور در عرصه میدانی و تلاش های سیاسی خود مشروعیت خود را به عنوان قدرتی در برابر اشغالگران به رسمیت شناخت و این موضوع در تفاهم آوریل به رسمیت شناخته شد. آمریکا نیز مجبور شد این تفاهم را بپذیرد و تعهد خود به بندهای آن را اعلام کند و استقلال سیاسی و وحدت منطقه ای لبنان را به رسمیت بشناسد.

مقاومت لبنان از آزاد سازی 2000 تا جنگ 33 روزه 2006

بعد از آزادسازی لبنان در سال 2000،؛ دولت آمریکا تغییر کرد و نو محافظه کاران در این کشور به قدرت رسیدند. آنها تمایل زیادی به سلطه بر جهان داشتند و سعی داشتند یکه تازی آمریکا در جهان و منطقه خاورمیانه را گسترش دهند. آمریکا بعد از حوادث 11 سپتامبر، به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و پیشنهاد داد که سوریه موضع خود را در مورد مقاومت لبنان تغییر دهد، و در غیر این صورت در معرض حملات آمریکا قرار خواهد گرفت. سوریه اما اعلام کرد که به مبانی مقاومت پایدار خواهد ماند و موضع سنتی خود را در روند منازعه عربی - اسرائیلی حفظ خواهد کرد.

به این ترتیب اوضاع سوریه و لبنان به هم ریخت و تحولات دراماتیکی در این کشورها از جمله در زمینه ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در سال 2005 ایجاد شد. غرب گرایان لبنانی سوریه را در انجام این ترور متهم کردند و همین موضوع باعث عقب نشینی نیروهای سوری از لبنان شد. مدتی بعد از هرج و مرج ایجاد شده در پی این تحولات، رژیم صهیونیستی در 12 جولای سال 2006 ، تجاوز خود به لبنان را به مدت 33 روز آغاز کرد و در جریان این حمله صدها هدف شامل مراکز حزب الله و جنبش امل و ارتش لبنان و موسسات و تاسیسات لبنانی را هدف قرار داد.

نتیجه این جنگ اما کاملا به نفع مقاومت شد. این پیروزی البته یک پیروزی عادی نبود، بلکه در تمام معیارها کاملا ملموس بود. مقاومت نه تنها در جریان این جنگ مشروعیت خود را ثابت کرد، بلکه موقعیت قدرت خود در مورد بازدارندگی در برابر دشمن را در عرصه های زمینی و دریایی به اثبات رساند.

مقاومت در طول جنگ یک کشتی جنگی و دو قایق جنگی رژیم صهیونیستی را در سواحل جنوبی خود منهدم کرد و موفق شد تانک مرکاوای رژیم صهیونیستی را تحقیر کرده و ده ها فروند از آنها را در مناطق مختلف از جمله وادی الحجیر منهدم کند.

معادله درگیری که مقاومت در جنگ 33 روزه ثابت کرده، توان موشکی حزب الله بود که معادله ها را تغییر داده و معادله شهر در برابر شهر را به اجرا گذاشت. معادله ای که بر اساس آن در برابر بمباران بیروت، تل آویو موشک باران می شد.

همزمان با پیروزی های نظامی مقاومت در این جنگ، عملکرد سیاسی حزب الله نیز کاملا مثبت بود و پیروزی های دیگری را در روند مذاکرات به رهبری نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان این کشور رقم زد که در هماهنگی کامل با حزب الله قرار داشت. قطعنامه 1701 سازمان ملل نیز محدودیت هایی در برابر تجاوزهای رژیم صهیونیستی در برابر اقدامات مقاومت ایجاد کرد .

حزب الله بعد از جنگ 33 روزه

نتایج جنگ 33 روزه تغییرات اساسی در روند تحولات منطقه ایجاد کرد و پروژه های آمریکایی- صهیونیستی و اهداف آنها از این جنگ را با شکست مواجه کرد. جنگی که ژیم صهیونیستی از طریق آن به دنبال تخریب قدرت مقاومت و از بین بردن انبار تسلیحاتی آن و تسلیم کردن مقاومت بود.

به این ترتیب بود که آمریکا نوک پیکان اتهامات خود را تغییر داده و حزب الله را به قتل حریری متهم کرد و تلاش کرد معرکه جدیدی را ضد این حزب آغاز کند. حزب الله اما با ائتلاف های جدید از جمله ائتلاف با میشل عون که بعدها رئیس جمهور این کشور شد، موقعیت داخلی خود را تثبیت کرد.

این فشارهای غرب ادامه پیدا کرد تا اینکه بحران سوریه آغاز شد. پیروزی های مقاومت ضد گروه های ترورریستی در مرزها و در سوریه غافلگیری های جدیدی را برای غرب ایجاد کرد. در طول این جنگ پیروزی های بسیار مهمی به دست آمد و حزب الله موفق شد بازدارندگی خود را در برابر نیروهای متخاصم خود تقویت کند. مقاومت لبنان با ریشه کن کردن گروه های تروریستی در مناطق شرقی این کشور بار دیگری برتری میدانی خود بر دشمنان را به اثبات رساند.

امروز سال ها بعد از پیروزی جولای و پایان قریب الوقوع درگیری ها در سوریه به نفع محور مقاومت، این محور قدرت خود در برابر اسرائیل را افزایش داده است. البته توطئه های جدید ضد حزب الله ترسیم شده که با هدف تضعیف مالی و از بین بردن کمک های مالی به این حزب دنبال می شود که در راستای بیشترین فشارهای آمریکا ضد محور مقاومت از ایران گرفته تا تمامی جنبش های مقاومت در منطقه است.

این در حالی است که نصرالله در سخنرانی جدید خود در سالروز 13 آگوست اعلام کرد که غافلگیری های جدیدی در انتظار دشمنان است. این در حالی است که بر اساس وعده های صادق گذشته ای که نصرالله مطرح کرده بود، وی اعلام کرده است که انهدام نیروهای ارتش اسرائیل به صورت مستقیم از آنتن ها پخش خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   افغانستان   لبنان   آمریکا   سوریه   حزب الله لبنان   کشتی جنگی   سواحل   محافظه کاران   نیروهای مقاومت   غیر نظامی   منابع انسانی   مشروعیت   آزاد سازی   نیروهای سوری   هرج و مرج   منطقه خاورمیانه   تاسیسات   نخست وزیر سابق   مقاومت لبنان   المیادین   بیل کلینتون   قایق   مقاله   بازدارندگی   منهدم   جنایت   غافلگیری   محور آمریکایی   بین الملل   رژیم صهیونیستی   دولت آمریکا   11 سپتامبر   اوضاع سوریه   جنگ 33 روزه  
اخبار مرتبط
سیدحسن نصرالله: آقا گفتند «سوریه، ستون خیمه مقاومت است»
العالم
آقا گفتند «سوریه، ستون خیمه مقاومت است»
میزان
حطیط بررسی کرد: موازنه های منطقه ای محور مقاومت بعد از حمله به آرامکو
تسنیم
ایران، از بیروت تا بغداد و صنعا؛ تهران چگونه در حال افزایش نفوذ خود در سراسر منطقه خاورمیانه است؟
نامه نیوز
چه عواملی ایران را به یک قلعه و دژ قدرتمند تبدیل کرده است؟ / چرا آمریکا و اسرائیل تاکنون دست به اقدام نظامی علیه تهران نزده اند؟
انتخاب
«تراژدی نفت» بار دیگر بر خاورمیانه سایه انداخت
خبرآنلاین
پس از حملات به آرامکو منطقه وارد معادلات و تحولات جدید شده است
مهر نیوز
اهمیت سفر مقتدی صدر به ایران
مشرق نیوز
لبنان علاقه مند به اس-400 روسیه در مقابل تجاوزات اسرائیل
تسنیم
ناکامی تیم ب در پروژه های ضد ایرانی
نامه نیوز
رای الیوم: تیم ب مقابل ایران شکست خورد
مثلث
رای الیوم: تیم ب در رسیدن به اهدافش ناکام ماند
ایرنا
دوباره می خواهند عربستان را بدوشند/ ترامپ برای دیدار با روحانی گدایی می کند
خبرگزاری دانشجو
سیدحسن نصرالله: دوباره می خواهند عربستان را بدوشند/ ترامپ برای دیدار با روحانی گدایی می کند
فارس
مهمترین خبر های جهان (7-19)
صدا و سیما
آمریکا به زایمان جدید تن نمی دهد
مشرق نیوز
ماجرای بازگشت جاسوس آمریکایی به لبنان/ لزوم هوشیاری مقاومت
مهر نیوز
مثلث قدرت در منطقه غرب آسیا و تهدیدات آن برای استکبار
خبرگزاری دفاع مقدس
جروزالم پست: موشک جدید حزب الله تمام کشتی های جنگی را نابود می کند
شبکه الکوثر
انهدام یک پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در غزه
تقریب نیوز
عملیات بقیق، پاسخی به جنایت های سعودیهاست
صدا و سیما
هشدار پوتین به نتانیاهو: از هدف قرار دادن سوریه و لبنان خودداری کن ! / شکست گفتگوهای تل آویو با مسکو
آنا نیوز
حزب الله: تحریم ها بر عزم و اراده ما می افزاید/ تلاش های آمریکا علیه مقاومت شکست خورد
تسنیم
مقاومت در قوس صعود؛ دشمن در سراشیبی سقوط
هم اندیشی
محور مقاومت روی قوس صعود/ دشمن در سراشیبی سقوط
بلاغ مازندران
محور مقاومت روی قوس صعود
مشرق نیوز
اسرائیل فقط زبان زور را می فهمد
صدا و سیما
سید حسن نصرالله : امام خامنه ای حسین زمان است
شبکه الکوثر
قواعد بازدارندگی را تثبیت کرده ایم/ هر جنگی علیه ایران به نابودی اسرائیل می انجامد
خبرگزاری دفاع مقدس
سرنگونی اولین پهپاد اسرائیلی پس از تهدید نصرالله
جوان آنلاین
سرنگونی اولین پهپاد اسرائیلی پس از هشدار نصرالله؛ «وعده صادق» عملی شد
تسنیم
تغییر تاکتیک حزب الله؛ اقدامات بازدارنده‎ای که به عملیات تهاجمی تبدیل شد
میزان
فارن پالیسی: اسرائیل ابائی از انجام اقدامات کثیف علیه ایران ندارد
روز نو
پاسخ تلافی جویانه مقاومت؛ عامل وحدت کلمه
فارس
ابتکار عمل میدانی در دست «محور مقاومت» است/ سیدحسن نصر الله هر حرفی بزند به آن عمل می کند
خبرگزاری دفاع مقدس
جهاد اسلامی: تاکتیک حزب الله، دشمن صهیونیستی را سردرگم کرد
فارس
نتانیاهو به آمریکا و فرانسه متوسل شده است
مشرق نیوز
واکنش محافل لبنان به حمایت حکومت بحرین از رژیم اسرائیل/ تلاش تل آویو برای ترور نخبگان عرب
تسنیم
تاکید «نعیم قاسم» بر تثبیت «معادله قدرت» به دست حزب الله
شبکه الکوثر
واکنش ها به پاسخ حزب الله لبنان به جنایت صهیونیست ها/ آمریکا: کار ایران بود!
آریا
اخبار مرتبط
bltالعالم : سیدحسن نصرالله: آقا گفتند «سوریه، ستون خیمه مقاومت است»
bltمیزان : آقا گفتند «سوریه، ستون خیمه مقاومت است»
bltتسنیم : حطیط بررسی کرد: موازنه های منطقه ای محور مقاومت بعد از حمله به آرامکو
bltنامه نیوز : ایران، از بیروت تا بغداد و صنعا؛ تهران چگونه در حال افزایش نفوذ خود در سراسر منطقه خاورمیانه است؟
bltانتخاب : چه عواملی ایران را به یک قلعه و دژ قدرتمند تبدیل کرده است؟ / چرا آمریکا و اسرائیل تاکنون دست به اقدام نظامی علیه تهران نزده اند؟
bltخبرآنلاین : «تراژدی نفت» بار دیگر بر خاورمیانه سایه انداخت
bltمهر نیوز : پس از حملات به آرامکو منطقه وارد معادلات و تحولات جدید شده است
bltمشرق نیوز : اهمیت سفر مقتدی صدر به ایران
bltتسنیم : لبنان علاقه مند به اس-400 روسیه در مقابل تجاوزات اسرائیل
bltنامه نیوز : ناکامی تیم ب در پروژه های ضد ایرانی
bltمثلث : رای الیوم: تیم ب مقابل ایران شکست خورد
bltایرنا : رای الیوم: تیم ب در رسیدن به اهدافش ناکام ماند
bltخبرگزاری دانشجو : دوباره می خواهند عربستان را بدوشند/ ترامپ برای دیدار با روحانی گدایی می کند
bltفارس : سیدحسن نصرالله: دوباره می خواهند عربستان را بدوشند/ ترامپ برای دیدار با روحانی گدایی می کند
bltصدا و سیما : مهمترین خبر های جهان (7-19)
bltمشرق نیوز : آمریکا به زایمان جدید تن نمی دهد
bltمهر نیوز : ماجرای بازگشت جاسوس آمریکایی به لبنان/ لزوم هوشیاری مقاومت
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مثلث قدرت در منطقه غرب آسیا و تهدیدات آن برای استکبار
bltشبکه الکوثر : جروزالم پست: موشک جدید حزب الله تمام کشتی های جنگی را نابود می کند
bltتقریب نیوز : انهدام یک پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در غزه
bltصدا و سیما : عملیات بقیق، پاسخی به جنایت های سعودیهاست
bltآنا نیوز : هشدار پوتین به نتانیاهو: از هدف قرار دادن سوریه و لبنان خودداری کن ! / شکست گفتگوهای تل آویو با مسکو
bltتسنیم : حزب الله: تحریم ها بر عزم و اراده ما می افزاید/ تلاش های آمریکا علیه مقاومت شکست خورد
bltهم اندیشی : مقاومت در قوس صعود؛ دشمن در سراشیبی سقوط
bltبلاغ مازندران : محور مقاومت روی قوس صعود/ دشمن در سراشیبی سقوط
bltمشرق نیوز : محور مقاومت روی قوس صعود
bltصدا و سیما : اسرائیل فقط زبان زور را می فهمد
bltشبکه الکوثر : سید حسن نصرالله : امام خامنه ای حسین زمان است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : قواعد بازدارندگی را تثبیت کرده ایم/ هر جنگی علیه ایران به نابودی اسرائیل می انجامد
bltجوان آنلاین : سرنگونی اولین پهپاد اسرائیلی پس از تهدید نصرالله
bltتسنیم : سرنگونی اولین پهپاد اسرائیلی پس از هشدار نصرالله؛ «وعده صادق» عملی شد
bltمیزان : تغییر تاکتیک حزب الله؛ اقدامات بازدارنده‎ای که به عملیات تهاجمی تبدیل شد
bltروز نو : فارن پالیسی: اسرائیل ابائی از انجام اقدامات کثیف علیه ایران ندارد
bltفارس : پاسخ تلافی جویانه مقاومت؛ عامل وحدت کلمه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ابتکار عمل میدانی در دست «محور مقاومت» است/ سیدحسن نصر الله هر حرفی بزند به آن عمل می کند
bltفارس : جهاد اسلامی: تاکتیک حزب الله، دشمن صهیونیستی را سردرگم کرد
bltمشرق نیوز : نتانیاهو به آمریکا و فرانسه متوسل شده است
bltتسنیم : واکنش محافل لبنان به حمایت حکومت بحرین از رژیم اسرائیل/ تلاش تل آویو برای ترور نخبگان عرب
bltشبکه الکوثر : تاکید «نعیم قاسم» بر تثبیت «معادله قدرت» به دست حزب الله
bltآریا : واکنش ها به پاسخ حزب الله لبنان به جنایت صهیونیست ها/ آمریکا: کار ایران بود!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.