مخبر - 1398/05/29 - پرونده 7 بدهکار دانه درشت قضایی شد/ تسهیلات مسکن افزایش می یابد

پرونده 7 بدهکار دانه درشت قضایی شد/ تسهیلات مسکن افزایش می یابد
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش تسهیلات مسکن، گفت: پرونده 7 بدهکار دانه درشت هم قضایی شد.
پرونده 7 بدهکار دانه درشت قضایی شد/ تسهیلات مسکن افزایش می یابد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، عبدالناصر همتی در استودیو گفتگوی ویژه خبری گفت: از سال قبل و در پی تلاطم بازار ارز به سبب تحریم های ظالمانه، با تمهیداتی که اندیشیده شده توانستیم نرخ ارز را ثابت نگه داریم و روند تسهیلات دهی موفقی داشته باشیم.

او ادامه داد: از آغاز امسال تاکنون تسهیلات دهی کل بانک ها به طور میانگین ماهانه 50 هزار میلیارد تومان بوده که حدود 30 درصد آن به صنعت، 12 درصد به بخش مسکن و 10 درصد به کشاورزی تزریق می شود که روی هم رفته بیش از 60 درصد از منابع به تولید اختصاص می یابد.

همتی تصریح کرد: در تلاشیم که تسهیلات تزریق شده در بخش مسکن را از 12 درصد به 20 درصد افزایش دهیم.

او گفت: منابع بانک ها محدود است؛ همراهی بانک مرکزی فقط چاپ پول و تزریق به بازار نیست، از آغاز امسال برای ما تکلیف شده که 8 هزار میلیارد تومان به سیل زدگان کمک کنیم و 7 هزار و 800 میلیارد تومان به خرید تضمینی گندم اختصاص داده ایم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در 5 ماهه نخست امسال تنها 50 هزار میلیارد تومان تعهدات قرض الحسنه اعم از ازدواج و مشاغل خانگی گرفته تا دیگر موارد ثبت شده است.

وی تصریح کرد: رونق اقتصادی فقط وابسته به پول نیست نوع تولید، بهره وری کار، ایجاد تقاضا برای محصولات تولید شده و کاهش وابستگی به خارج و رسیدن به تولید ملی را می توان جزئی از رونق تولید و اقتصاد عنوان کرد، البته اولین وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی و ثبات قیمت هاست و کمک به رونق تولید از وظایف فرعی ما محسوب می شود.

* پس از برقراری آرامش در بازار ارز شاخص های کلان اقتصاد رو به بهبود است

همتی خاطر نشان کرد: پس از برقراری آرامش در بازار ارز و ایجاد ثبات در نرخ ها، می توان رونق را در بازار احساس کرد، درخواست ما از بانک ها این است که تمرکز اصلی را روی سرمایه در گردش داشته باشند که از این مرحله اقتصادی به خوبی عبور کنیم.

او گفت: بعد از گذر از آثار تحریم های ظالمانه غربی ها در دو سال اخیر، به شرایطی رسیده ایم که با ایجاد ثبات در بازار ارز، در مسیری قرار داریم که شاخص های کلان اقتصادی کشور رو به بهبود است، در بازار ارز توانستیم با کاهش 18 درصد نرخ ارز دلار را از 14 هزار و پانصد تومان به 11 هزار هزار و 600 تومان برسانیم و ثابت نگه داریم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دخالت بانک مرکزی بر نرخ ها نیست بلکه عرضه و تقاضا بیشتر مورد توجه بانک مرکزی قرار دارد به این منظور سفته بازی ها کنترل شده و در حاشیه بازار کمتر به چشم می خورد.

اقای همتی گفت: به دنبال صادرات غیر نفتی هستیم و گام های خوبی هم برداشته شد در 5 ماهه نخست امسال کار صادرکنندگان غیر نفتی روان شده است.

* نشانه های احیای اقتصاد دیده می شود

وی تصریح کرد: با مدیریت تورم و بازار در ماه های گذشته، تورم ماهانه و نقطه به نقطه کاهنده شده بدان معنا که رشد و افزایش تورم کاهش یافته و مفهومش آن نیست که تورم نداریم اسفند 97 با نرخ رشد 5 درصد ماهانه مواجه بودیم که درحال حاضر نرخ تورم به زیر 2 درصد ماهانه رسیده، تورم نقطه به نقطه هم که در حال صعود بود تیرماه متوقف و مرداد ماه با سقوط همراه است و خوشبختانه توانستیم ترس ونزوئلایی شدن در تورم را کنترل کنیم.

همتی گفت: قبول داریم که تورم به قشر کارمند و حقوق بگیر فشار وارد می کند پس در تلاشیم که اوضاع بدتر نشود و به سمت احیاء پیش برویم بطوریکه از سه ماه گذشته می توان نشانه های احیاء را احساس کرد.

* رشد 24 درصدی نقدینگی غیر منطقی است

وی ادامه داد: رکود و تورم هر دو مهم است اما رکود آسیب رسان تر است ما باید از بیکاری جلوگیری کنیم در سه ماهه اول امسال نرخ نیروی شاغل کشور 24 میلیون و 400 هزار نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 320 هزار شاغل اضافه شده که البته بخش عمده این رقم هم به طرح ایجاد اشتغال روستایی مربوط می شود.

همتی درخصوص رکود در بخش مسکن گفت: تصمیم گرفتیم وام را به ساخت قابل انتقال تخصیص دهیم در حال حاضر اینکه افزایش قیمت دربازار مسکن دیده نمی شود بدان معنی است که تورم رو به کاهش می باشد کم کم باید نرخ مسکن کاهش یابد؛ باید از هر اقدامی که به رشد بی رویه نقدینگی کمک می کند اجتناب کنیم رشد 24 درصدی نقدینگی، غیر منطقی است.

* امسال 300 هزار وام ازدواج پرداخت شد؛ بانک ها سخت گیری نکنند

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص وام ازدواج و شرایط ضامنین آن گفت: سال 97 حدود یک میلیون پرونده وام ازدواج تخصیص یافت؛ در پنج ماهه نخست امسال 300 هزار پرونده وام ازدواج تشکیل و پرداخت شد و حدود 120 هزار پرونده هم در شرف دریافت وام هستند 80 هزار پرونده هم در نوبت به سر می برد در این بین مشکل به مصوبه مجلس مبنی بر وجود یک ضامن معتبر مربوط می شود.

همتی افزود: خواهش من از همکارانم در 20 هزار شعبه بانکی در کشور این است که وام ازدواج را با یک ضامن تخصیص دهند و سخت گیری نکنند.

* دلایل تاخیر در راه اندازی بازار متشکل ارزی

او درباره بازار متشکل ارزی گفت: در تلاش هستیم که چنین بازاری راه بیفتد اما هر چه پیش رفتیم به پیچیدگی های بیشتری برخوردیم در این سیستم حداقل باید پنج بانک فعالیت داشته باشند که گاه مشاهده می شود شبکه نرم افزاری یک بانک با شبکه ارزی همخوان نیست.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ارز و نقدینگی تامین کالاهای اساسی افزود: در این خصوص مشکلی وجود ندارد در حال حاضر 90 میلیون تن کالا در بندر امام (ره) مانده این در حالی است که امسال نسبت به سال 97 واردات کشور 62 درصد افزایش یافت از آغاز امسال تاکنون 62 میلیارد دلار برای دارو و کالاهای اساسی تخصیص داده ایم البته بخشی از این تامین ارز به صورت 4 هزار و 200 تومانی و بخشی هم نیمایی صورت گرفت پس در کشور نباید قیمت این اقلام افزایش داشته باشد البته از ذخایر استراتژیکی هم برخورداریم که برای روز مبادا برقرار و تامین است.

اقای همتی ادامه داد: حدود 149 میلیارد دلار تامین ارز برای واردات صورت گرفته در شرایطی که سخت ترین تحریم هنوز برقرار است و بسیاری کشورها از ترس آمریکا شبکه های بانکی ما را مختل کرده اند و نمی گذارند گردش مالی داشته باشیم.

وی لابه لای سخنانش گریزی به صدا و سیما زد و گفت: وظیفه اصلی رسانه ملی ایجاد سرگرمی و نشاط مردم است بهتر است که به این منظور اقدام به پخش موزیک و آهنگ ها و برنامه های شاد کند، آرشیو صدا و سیما پر است از برنامه های مجاز و قابل پخش برای نشاط مردم.

* کاهش 31 هزار میلیارد تومانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه در خصوص اموال و مستغلات مازاد بانک ها افزود: طبق مصوبات قانونی هر بانکی که دارای اموال مازاد باشد باید مالیات معین را پرداخت کند، به تازگی هم بخشنامه کرده ایم هر بانکی که به مصوبات عمل نکند در صلاحیت مدیران آن تجدید نظر خواهیم کرد، به طور جدی به دنبال اصلاح نظام بانکی هستیم.

همتی از کاهش 31 هزار میلیارد تومانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی خبر داد و تصریح کرد: بابت نرخ سودی که به بدهی دولت به بانک ها وجود دارد، اختلاف نظر وجود دارد که قرار است با برخی دوستان جلسه بگذاریم و بدهی دولت به بانک ها را معین کنیم.

* کمترین بدهی خارجی را در میان کشورها داریم

او ادامه داد: با کاهش درآمدهای نفتی دولت بر آنیم که از دیگر بخش ها این کاستی جبران شود اگر هم جبران نشود تمهیداتی اندیشیده شده که این کسری بودجه کمترین آسیب را به بانک مرکزی و پایه پولی وارد کند یکی از این راهکارها، کاهش سقف بودجه بود که با کاهش 62 هزار میلیارد تومانی همراه شد حق برداشتی هم به صورت مشروط صادر گردید که در موقع اضطرار بتوانیم از پس انداز و ذخیره 12 درصدی درآمد نفتی بهنگام لزوم و ضرورت برداشت شود.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص بدهی خارجی گفت: کمترین بدهی خارجی را در میان کشورها داریم اواخر سال 96 بدهی کشورمان به خارج از کشور 12 میلیارد و 400 میلیون دلار بود که در حال حاضر این رقم به 9.5 میلیارد دلار کاهش یافته است.

* اروپایی ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش خرید کنند

همتی درباره آخرین اینستکس گفت: حرف ما این است که اگر غربی ها در این خصوص جدی و مصمم هستند باید در حدی که به درآمدهای نفتی ما لطمه وارد شده در این جریان پول جاری کنند یا اینکه نفت ایران را پیش خرید کنند؛ اگر اروپایی ها خواهان حفظ و اجرای برجام هستند باید تعهداتشان را اجرایی و اعتبار خواسته شده ما را تامین کنند در واقع رقم های بیان شده اروپایی ها برای ما اهمیت ندارد اینستکس باید شامل کالاهای تحریمی هم باشد.

* برای 7 بدهکار دانه درشت نامه نوشتیم

رئیس کل بانک مرکزی در پایان گفت: برای بدهکاران بانکی هم برنامه هایی در دست است برای هفت دانه درشت نامه ای نوشته شد که جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع شده است، بدهی هر کدام از این هفت نفر حدود هزار، دو هزار و یا سه هزار میلیارد تومان است به طور جدی به دنبال پرونده این بدهکاران هستیم.

انتهای پیام/4083/

منبع خبر : آنا نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «آنا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
تورم   تسهیلات   عبدالناصر همتی   مسکن   نقدینگی   سیل زدگان   صادرکنندگان   عرضه و تقاضا   سفته   اسفند   نرخ رشد   مشاغل خانگی   تزریق   منابع بانک   قیمت دلار   کارمند   نقطه به نقطه   حاشیه بازار   بازار ارز   اقتصاد   بازار   بانک مرکزی   رونق اقتصادی   صنعت   سرمایه   تولید ملی   بانک ها   تسهیلات مسکن   رونق تولید   پول ملی   خرید تضمینی گندم   رییس کل بانک مرکزی   صادرات غیر نفتی   افزایش تسهیلات   ثبات قیمت   حقوق بگیران  
اخبار مرتبط
حمایت از تولید با سیاست انبساط پولی بهتر تحقق می یابد یا فروش اوراق در بازار باز
اقتصادگردان
دلار 18 هزار تومانی حاصل جو روانی حاکم بر بازار بود/ارزهای خانگی وارد بازار شده است
عصر مالی
بخشی از ارزهای خانگی وارد بازار شد/ کاهش ادامه دار نرخ ارز
راه دانا
سیدعلی: بانک مرکزی باید از حالا به فکر کنترل تورم باشد/ مقام مسئول: ارزانی ظروف یک بار مصرف در محرم/ خسارتی که بانک ها مکلف به جبران آن هستند/ نیسان از کره جنوبی می رود
تابناک
بخشی از ارز های خانگی وارد بازار شد
اخبار بانک
ورود ارزهای خانگی به بازار ایران
اقتصاد نیوز
ارزهای خانگی وارد بازار شد
خبرآنلاین
بخشی از ارزهای خانگی وارد بازار شد
ایبنا
تاکید همتی بر بازگشت ارز به کشور و هدایت نقدینگی به سمت تولید
اقتصادگردان
تغییر اثر پول پُرقدرت بر نقدینگی با عملیات بازار باز با روش قیمت پول در بازار بین بانکی به جای کنترل مقدار پول
اقتصادگردان
اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور / نحوه امهال وام تغییر می کند
تیتر20
آثار تکانه ارزی بر قیمت ها کم شده است/ مشکلات بانک ها یک شبه برطرف نمی شود
آنا نیوز
بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی
شعار سال
شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم؛ البته این به معنای اصلاح ساختار مشکل دار اقتصاد ما نیست؛ رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ سیر صعودی قیمت مسکن بعد از سه سال متوقف شده؛ امیدواریم با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت باشیم / مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه بر
تیک نیوز
رئیس کل بانک مرکزی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم؛ البته این به معنای اصلاح ساختار مشکل دار اقتصاد ما نیست؛ رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ سیر صعودی قیمت مسکن بعد از سه سال متوقف شده؛ امیدواریم با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت باشیم / مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایج
انتخاب
رئیس بانک مرکزی: کاهش قیمت مسکن در راه است
اخرین نیوز
کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و سایر شهرها در راه است
جوان آنلاین
رئیس کل بانک مرکزی: رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه برطرف شود؛ نیاز به یک برنامه بلند مدت دارد
اقتصاد نیوز
همتی: اصلاح نظام بانکی برنامه ای بلندمدت است
عصر پرس
کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
شفاف نیوز
همتی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم
پارسینه
رئیس بانک مرکزی: اصلاح نظام بانکی، برنامه ای بلندمدت است
آریا
همتی: پایین آمدن قیمت ارز و مسکن
عصر ایران
بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی/ کاهش قیمت مسکن در راه است
باشگاه خبرنگاران
رئیس کل بانک مرکزی: اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
پانا
حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
رویداد 24
پیش بینی همتی از وضعیت قیمت مسکن
صبحانه با خبر
اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
سرمد نیوز
همتی:حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
صبحانه با خبر
اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است/کنترل نقدینگی مهمترین دغدغه بانک مرکزی است
بازار نیوز
اصلاح نظام بانکی، برنامه ای بلندمدت
صدا و سیما
همتی: کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
فردا نیوز
همتی: حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
ایران اکونومیست
همتی: طرح های مهمی در دست اقدام است که به تدریج نتایج آن آشکار می شود
شبکه خبر
رشد تدریجی تولیدات صنعتی در کشور/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
تسنیم
همتی:سیر صعودی قیمت مسکن متوقف شد/مشکلات یک شبه نیامد که یک شبه برود!
دنیای اقتصاد
اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
بهار نیوز
همتی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد هستیم
جهان نیوز
آغاز اجرای عملیات بازار باز از اواخر شهریور
فارس
آغاز عملیات بازار باز تا پایان شهریور ماه
ایرنا
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : حمایت از تولید با سیاست انبساط پولی بهتر تحقق می یابد یا فروش اوراق در بازار باز
bltعصر مالی : دلار 18 هزار تومانی حاصل جو روانی حاکم بر بازار بود/ارزهای خانگی وارد بازار شده است
bltراه دانا : بخشی از ارزهای خانگی وارد بازار شد/ کاهش ادامه دار نرخ ارز
bltتابناک : سیدعلی: بانک مرکزی باید از حالا به فکر کنترل تورم باشد/ مقام مسئول: ارزانی ظروف یک بار مصرف در محرم/ خسارتی که بانک ها مکلف به جبران آن هستند/ نیسان از کره جنوبی می رود
bltاخبار بانک : بخشی از ارز های خانگی وارد بازار شد
bltاقتصاد نیوز : ورود ارزهای خانگی به بازار ایران
bltخبرآنلاین : ارزهای خانگی وارد بازار شد
bltایبنا : بخشی از ارزهای خانگی وارد بازار شد
bltاقتصادگردان : تاکید همتی بر بازگشت ارز به کشور و هدایت نقدینگی به سمت تولید
bltاقتصادگردان : تغییر اثر پول پُرقدرت بر نقدینگی با عملیات بازار باز با روش قیمت پول در بازار بین بانکی به جای کنترل مقدار پول
bltتیتر20 : اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور / نحوه امهال وام تغییر می کند
bltآنا نیوز : آثار تکانه ارزی بر قیمت ها کم شده است/ مشکلات بانک ها یک شبه برطرف نمی شود
bltشعار سال : بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی
bltتیک نیوز : شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم؛ البته این به معنای اصلاح ساختار مشکل دار اقتصاد ما نیست؛ رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ سیر صعودی قیمت مسکن بعد از سه سال متوقف شده؛ امیدواریم با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت باشیم / مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه بر
bltانتخاب : رئیس کل بانک مرکزی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم؛ البته این به معنای اصلاح ساختار مشکل دار اقتصاد ما نیست؛ رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ سیر صعودی قیمت مسکن بعد از سه سال متوقف شده؛ امیدواریم با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت باشیم / مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایج
bltاخرین نیوز : رئیس بانک مرکزی: کاهش قیمت مسکن در راه است
bltجوان آنلاین : کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و سایر شهرها در راه است
bltاقتصاد نیوز : رئیس کل بانک مرکزی: رفع مشکلات اقتصادی باید در چارچوب یک تفاهم ملی انجام شود/ مشکلات برخی بانک ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه برطرف شود؛ نیاز به یک برنامه بلند مدت دارد
bltعصر پرس : همتی: اصلاح نظام بانکی برنامه ای بلندمدت است
bltشفاف نیوز : کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltپارسینه : همتی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم
bltآریا : رئیس بانک مرکزی: اصلاح نظام بانکی، برنامه ای بلندمدت است
bltعصر ایران : همتی: پایین آمدن قیمت ارز و مسکن
bltباشگاه خبرنگاران : بانکداری بدون ربا پیش نیاز بانکداری اسلامی/ کاهش قیمت مسکن در راه است
bltپانا : رئیس کل بانک مرکزی: اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
bltرویداد 24 : حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltصبحانه با خبر : پیش بینی همتی از وضعیت قیمت مسکن
bltسرمد نیوز : اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است
bltصبحانه با خبر : همتی:حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
bltبازار نیوز : اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلند مدت است/کنترل نقدینگی مهمترین دغدغه بانک مرکزی است
bltصدا و سیما : اصلاح نظام بانکی، برنامه ای بلندمدت
bltفردا نیوز : همتی: کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltایران اکونومیست : همتی: حل مشکلات بانک ها باید با تدبیر انجام شود
bltشبکه خبر : همتی: طرح های مهمی در دست اقدام است که به تدریج نتایج آن آشکار می شود
bltتسنیم : رشد تدریجی تولیدات صنعتی در کشور/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltدنیای اقتصاد : همتی:سیر صعودی قیمت مسکن متوقف شد/مشکلات یک شبه نیامد که یک شبه برود!
bltبهار نیوز : اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
bltجهان نیوز : همتی: شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد هستیم
bltفارس : آغاز اجرای عملیات بازار باز از اواخر شهریور
bltایرنا : آغاز عملیات بازار باز تا پایان شهریور ماه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.