مخبر - 1398/05/29 - پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود

پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
برخی صاحب نظران با اشاره به روش تولید بخشی از 400 هزار واحد مسکونی به شیوه مشارکتی، خواستار جایگزینی این برنامه با طرح تأمین مسکن به روش فروش اقساطی زمین شدند.
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود

وزارت راه و شهرسازی قرار است در قالب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، به احداث 400 هزار واحد مسکونی بپردازد. طبق جزئیات اعلام شده، قرار است نیمی از واحدهایی که قرار است در برنامه اقدام ملی ساخته شود، به شیوه مشارکت با انبوه ساز و در شهرهای جدید باشد.

اظهار نظر مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی درباره مسکن مشارکتی

در همین راستا حبیب الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در حاشیه بازدید معاون اول رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی از روند پیشرفت متروی شهر جدید هشتگرد در جمع خبرنگاران درباره علت انتخاب شیوه ساخت مشارکتی برای احداث 200 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید اظهار داشت: تصمیم گرفتیم روشی انتخاب کنیم که برای سرمایه گذار جذاب باشد.

علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، از آغاز عملیاتی شدن برنامه اقدام ملی در کشور خبر داد و گفت: بر اساس این طرح، ظرف دو سال آینده 400 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور ساخته خواهد شد.

مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز با بیان اینکه این 400 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی، شامل 200 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در بافت های فرسوده و 100 هزار واحدی است که توسط بنیاد مسکن ساخته می شود، در خصوص جزئیات تولید مسکن به شیوهء مشارکتی گفت: بحث، بحث مشارکت است، زمین را دولت می آورد و سرمایه را بخش خصوصی و قرارداد طبق سهم مشارکت دو طرف بسته می شود و در این راه از همه ظرفیت های قانونی برای تسهیل کار استفاده می کنیم اما کار غیر قانونی و خلاف مقررات نمی کنیم و هر جا هم که ظرفیت قانونی وجود دارد اما از آن استفاده نمی شود به ما منعکس کنند تا جهت حل آن اقدام شود.

هفته گذشته نیز عباس فرهادیه مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در گقت وگو با خبرنگار مهر در خصوص جزئیات طرح ساخت 200 هزار مسکن به شیوهء مشارکتی، بیان کرد: واحدهای مسکونی که در شهرهای جدید در طرح اقدام ملی احداث می شود حدود 75 درصد در اختیار انبوه سازان قرار دارد.

مسکن مشارکتی، در سامان دادن بازار ناتوان است

سید احسن علوی، نائب رئیس کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در بیان اشکالات وارده به مالکیت انبوه ساز در مسکن مشارکتی گفت: اینکه بخشی از واحدها در اختیار انبوه ساز قرار می گیرد، محل اشکال است. چرا که افزایش قیمت سالانه زمین که دولت آن را می آورد، خیلی بیش تر از افزایش قیمت مصالح ساختمانی و سایر نهاده های تولید است.

علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مدل ساخت مسکن به شیوه مشارکتی ایرادهای اساسی دارد، گفت: دادن زمین به انبوه ساز و ساخت مسکن به شکل مشارکتی، موجب می شود هیچ نظارتی بر قیمت عرضه و مدت زمان ساخت وجود نداشته باشد. ضمنا واحدهایی که در اختیار دولت قرار خواهد گرفت، اگر با قیمتی پایین تر از قیمت روز عرضه شود، زمینه ساز رانتی برای عرضه این واحدها خواهد شد.

مقایسه طرح تام فاز (تامین مسکن به روش فروش اقساطی زمین) با مسکن مشارکتی

در حالی که مازیار حسینی، 7 مرداد در معرفی راهکارهای دولت برای تولید انبوه مسکن از پیگیری طرح جدید وزارت راه و شهرسازی به نام «تام فاز» (تأمین مسکن به روش فروش اقساطی زمین) برای رونق تولید و بازار مسکن خبر داده بود، عباس فرهادیه مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی 23 مرداد در گفت وگو با خبرنگار مهر در بیان جزئیات طرح تام فاز اظهار داشت: مشکلی که در بخش ساخت و ساز وجود دارد، تفاوت بالای هزینه تمام شده ساخت با قیمت زمین است. این نسبت، در حال حاضر به صورت 60 درصد هزینه زمین و 40 درصد هزینه ساخت و ساز وجود دارد.

فرهادیه با اشاره به این که بسیاری از مردم توانایی پرداخت هزینه ساخت مسکن را دارند اما نمی توانند خانه دار شوند چون قیمت زمین چند برابر قیمت ساخت این واحد است، افزود: مکانیزم طراحی شده در طرح تام فاز به نحوی است که افرادی که قدرت پرداخت پول ساخت را دارند اما از پرداخت هزینه زمین ناتوانند، هزینه ساخت را یکجا در ابتدای پروژه، به حساب مسدودی در بانک عامل واریز می کنند. سپس پیمانکار وارد ساخت و ساز می شود. پس از تکمیل پروژه با تحویل واحد مسکونی به متقاضی واجد شرایط، سهم زمین هم که سهم دولت است، در فروش اقساطی 10 ساله از سوی خریدار بازپرداخت می شود.

این در حالی است که طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره روش مشارکتی ماه گذشته به خبرنگار مهرگفت: در این روش، زمین، آورده شرکت عمران شهرهای جدید و نقدینگی برای ساخت نیز آورده انبوه ساز است و در پایان هر کدام بر اساس قیمت گذاری و ارزش گذاری ای که از سوی کارشناسان خواهد شد، سهم خود را از میان واحدهای ساخته شده برمی دارند و انبوه ساز می تواند واحدهای خود را به فروش برساند.

نقاط مثبت تولید انبوه مسکن با استفاده از طرح تام فاز

محمد عنایتی نجف آبادی کارشناس عمران با اشاره به سهم بالای هزینه زمین در مجموع هزینه های خرید مسکن بهخبرنگار مهر گفت: طرح هایی که زمینه مدیریت هزینه زمین را فراهم می آورد، فرآیند خانه دار شدن خانواده ها را تسهیل خواهد کرد.

وی در بیان ویژگی های مثبت طرح تام فاز افزود: سیاست اعطای زمین اقساطی جزء مهمی از طرح تام فاز تلقی می شود. در تام فاز متقاضی پس از پرداخت هزینه ساخت، می تواند صاحب خانه شود. بنابراین با توجه به افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر، کاهش 40 تا 60 درصدی هزینه خرید مسکن در این طرح، موجب صاحب خانه شدن بسیاری از خانواده ها خواهد شد.

عنایتی در بیان این نکته که وزرات راه و شهرسازی در راهکار مسکن مشارکتی مجبور به پرداخت تسهیلات به متقاضی و همچنین انبوه سازان است اما تام فاز به جای اعطای تسهیلات بانکی، زمین را در اختیار متقاضی ساخت مسکن قرار می دهد، گفت: در واقع تام فاز این امکان را برای وزارت راه به وجود می آورد که زمین را جایگزین تسهیلات بانکی کند. در نتیجه می توان بدون نیاز به ایجاد منابع مالی جدید، نسبت به تولید انبوه مسکن اقدام کرد.

در تام فاز انبوه ساز پیمانکار است اما در مشارکتی، مالک

عنایتی ضمن اشاره به مشکلات مالکیت انبوه ساز در پروژه های مسکن مشارکتی، بیان کرد: در طرح تام فاز، انبوه ساز تنها نقش پیمانکار را ایفا می کند. بدین ترتیب بسیاری از نکات منفی مالکیت انبوه ساز بر پروژه در این طرح وجود نخواهد داشت. در واقع صرف پیمانکار بودن انبوه ساز در تولید انبوه مسکن، امکان سوداگری در بازار را به حداقل می رساند.

این کارشناس مسکن ادامه داد: در این روش که سازنده، پیمانکار باشد نه مالک، با توجه به اینکه تعداد واحدهای مسکونی قابل توجه است، این فضا برای انبوه ساز وجود ندارد که با اقداماتی نظیر عرضه نکردن این واحدها در دوران رکود، قیمت سازی، خرید و فروش صوری و عرضه واحدها در دوران افزایش قیمت ها، اقدام به سوداگری در بازار کند.

وی با اشاره به اینکه هزینه خرید مسکن به هزینه زمین، هزینه ساخت و هزینه بهره تورمی مالک تقسیم می شود، گفت: در حقیقت، هزینه بهره تورمی مالک همان هزینه ای است که سود در فروش را برای صاحب خانه به همراه دارد. در صورتی که از ابتدای پروژه، مالکیت واحد مسکونی در اختیار مصرف کننده نهایی قرار بگیرد، هزینه بهره مالکانه حذف خواهد شد. در نهایت هزینه ساخت مسکن کاهش می یابد.

دولت به جای مسکن مشارکتی از تام فاز استفاده کند

عنایتی با اشاره به احتمال محقق نشدن اهداف دولت در طرح اقدام ملی با استفاده از شیوهء مسکن مشارکتی گفت: ساخت مسکن به شیوهء مشارکت با انبوه ساز سابقه خوبی در کشور ندارد. در واقع اشکالات وارده به راهکار مسکن مشارکتی، هدف گذاری دولت برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی را تهدید می کند.

وی افزود: دولت هم اکنون از شیوههای مناسب تولید انبوه مسکن مثل طرح تام فاز آگاه است و می بایست. این راهکار را جایگزین طرح های پراشکالی مثل مسکن مشارکتی کند. در واقع با توجه به اینکه آورده دولت در راهکار مسکن مشارکتی، زمین است، استفاده از تام فاز در طرح اقدام ملی برخلاف شیوهء مسکن مشارکتی، واحد مسکونی را به دست مصرف کننده نهایی می رساند.

منبع خبر : آرا نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «آرا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
انبوه سازان   مازیار حسینی   مسکن   واحدهای مسکونی   بخش خصوصی   قیمت روز   وزارت راه و شهرسازی   پاشنه آشیل   سازمان ملی زمین و مسکن   اکبر کریمی   کمیسیون اقتصادی   نائب رئیس   قیمت مصالح ساختمانی   عمران   ناتوان   حبیب الله طاهرخانی   واحد مسکونی   انبوه   شهر جدید پرند   مجلس شورای اسلامی   اقتصاد   معاون اول رئیس جمهور   سرمایه   بازار مسکن   افزایش قیمت   سرمایه گذاران   رونق تولید   بافت های فرسوده   ساخت مسکن   عباس فرهادیه   فروش اقساطی   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
ایران آنلاین
درخواست کانون سراسری انبوه سازان مسکن برای افزایش تسهیلات مسکن
اقتصاد نیوز
انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
شعار سال
ساخت 20 هزار خانه در شهرهای جدید آغاز شد
ایکنا
آغاز ساخت 20 هزار واحد از طرح ملی مسکن در شهرهای جدید
مهر نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
آرا نیوز
در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
خبرگزاری دانشجو
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
تسنیم
طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
افکار نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن
تین نیوز
چرا طرح اقدام ملی ساخت مسکن، برای انبوه سازان جذاب نیست؟
پارسینه
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
برنا نیوز
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
روز پلاس
تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
افکار نیوز
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
مردم سالاری
در طرح اقدام ملی مسکن به دست جامعه هدف نمی رسد
افکار نیوز
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
بازار نیوز
ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
خبرآنلاین
ساخت 400 هزار واحد مسکونی: گامی مهم اما ناکافی
ایرنا
کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟
بازار نیوز
ساخت مسکن کارکنان دولت نسخه ای میان مدت برای ساماندهی بازار مسکن
پانا
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
آرا نیوز
قیمت مسکن در حال کاهش است؟
اقتصاد نیوز
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
مهر نیوز
«مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
خبرگزاری دانشجو
طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
نامه نیوز
فوری/طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
کارگر آنلاین
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
ناطقان نیوز
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
مهر نیوز
کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال/ مسکن مهر موفق بود
نماینده
اقدام ملی گامی برای جوابگویی به نیاز مسکن مردم است
ایرنا
فراخوان مشارکتی ساخت مسکن به انبوه سازان 23 استان کشور اعلام شده است
صدای مهندسی ایران
ابهامات قیمت گذاری پروژه های طرح اقدام ملی مسکن / انبوه سازان قیمت را به دست می گیرند
خبرگزاری دانشجو
ابهامات قیمت گذاری پروژه های طرح اقدام ملی مسکن/ انبوه سازان قیمت را به دست می گیرند
فارس
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltایران آنلاین : انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
bltاقتصاد نیوز : درخواست کانون سراسری انبوه سازان مسکن برای افزایش تسهیلات مسکن
bltشعار سال : انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltایکنا : ساخت 20 هزار خانه در شهرهای جدید آغاز شد
bltمهر نیوز : آغاز ساخت 20 هزار واحد از طرح ملی مسکن در شهرهای جدید
bltآرا نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltخبرگزاری دانشجو : در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltتسنیم : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltافکار نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
bltتین نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن
bltپارسینه : چرا طرح اقدام ملی ساخت مسکن، برای انبوه سازان جذاب نیست؟
bltبرنا نیوز : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
bltروز پلاس : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
bltافکار نیوز : تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltمردم سالاری : تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
bltافکار نیوز : در طرح اقدام ملی مسکن به دست جامعه هدف نمی رسد
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltبازار نیوز : خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
bltخبرآنلاین : ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
bltایرنا : ساخت 400 هزار واحد مسکونی: گامی مهم اما ناکافی
bltبازار نیوز : کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟
bltپانا : ساخت مسکن کارکنان دولت نسخه ای میان مدت برای ساماندهی بازار مسکن
bltآرا نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
bltاقتصاد نیوز : قیمت مسکن در حال کاهش است؟
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltمهر نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
bltخبرگزاری دانشجو : «مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
bltنامه نیوز : طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
bltکارگر آنلاین : فوری/طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
bltناطقان نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
bltمهر نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
bltنماینده : کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال/ مسکن مهر موفق بود
bltایرنا : اقدام ملی گامی برای جوابگویی به نیاز مسکن مردم است
bltصدای مهندسی ایران : فراخوان مشارکتی ساخت مسکن به انبوه سازان 23 استان کشور اعلام شده است
bltخبرگزاری دانشجو : ابهامات قیمت گذاری پروژه های طرح اقدام ملی مسکن / انبوه سازان قیمت را به دست می گیرند
bltفارس : ابهامات قیمت گذاری پروژه های طرح اقدام ملی مسکن/ انبوه سازان قیمت را به دست می گیرند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.