مخبر - 1398/05/29 - جشن عید غدیر خم در آستان مطهر ثامن الائمه (ع)

جشن عید غدیر خم در آستان مطهر ثامن الائمه (ع)
مشهد- ایرنا- جشن های دهه ولایت و امامت در سرزمین خورشید هشتم، ثامن الائمه حضرت رضا (ع) از عید قربان آغاز می شود و در عید سعید غدیر خم به اوج خود می رسد، این آستان در عید بزرگ شیعیان میعادگاه عاشقان و دلدادگی های پیروان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.
جشن عید غدیر خم در آستان مطهر ثامن الائمه (ع)

نقاره های حرم مطهر رضوی در هنگام غروب آفتاب دیروز چندین بار نواخته شدند و فرا رسیدن عید غدیر خم را بشارت دادند، نوای خوش نقاره ها در سراسر مشهدالرضا(ع) طنین انداز شد و از هر سوی شهر صدای شادمانی و سرور مردم برخاست.

ایستگاه های صلواتی در خیابان های مشهدالرضا(ع) به ویژه مسیرهای منتهی به حرم مطهر امام رضا (ع) پرشمار بودند و خادمین با توزیع شربت و شیرینی بین مردم فرا رسیدن این عید خجسته را تبریک می گفتند.

همه شهر به مناسبت عید بزرگ شیعیان آذین بندی شده بود، نورافشانی هایی که در نقاط مختلف شهر آسمان را رنگین می کرد، بر شادمانی مردم افزوده بود و مشهد مقدس با شور و شعف کامل به پیشواز بزرگترین عید مسلمانان رفت.

جشن محوری عید غدیر خم بعد از نماز مغرب و عشا و در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی با حضور پرشور نمازگزاران و زائران و مجاوران برگزار شد، گروه سرود رضوان مجلس را با صدای دلنواز خود به شوق آوردند و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نیز به مولودی خوانی و مدیحه سرایی پرداختند.

سخنران این مراسم با تبریک فرا رسیدن عید بزرگ غدیر خم گفت: متاسفانه در طول تاریخ آن طور که شایسته بزرگداشت عید غدیر است اقدامی صورت نگرفته و وظیفه ماست که برای بزرگداشت این عید بزرگ و شناساندن مفهوم آن به دنیا همت مضاعف به خرج دهیم.

حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی افزود: آیه 67 سوره مائده معروف به آیه تبلیغ از آخرین آیات نازل شده قرآن بر پیامبر(ص) است که طبق این آیه، بر پیامبر اسلام (ص) تکلیف شد پیامی را به مردم ابلاغ کند که اگر در رساندن آن کوتاهی کند رسالت پیامبری خود را به انجام نرسانده است و آن پیام همان جانشینی پس از خود یعنی ولایت امیرالمومنان علی (ع) است.

وی مجلس جشن عید غدیر حرم مطهر رضوی را یکی از بزرگترین و باشکوه‎ ترین جشن های کشور دانست و افزود: در کتاب‎ های اهل سنت روایات زیادی در مورد غدیر و فضائل امام علی(ع) بیان شده است.

سخنران حرم مطهر رضوی ادامه داد: احمد حنبلی در بیان فضائل امام علی(ع) در کتاب «فضائل صحابه» می نویسد که یک ضربت شمشیر امام علی(ع) در خندق برابر با عبادت تمامی جن و انس تا روز قیامت است؛ بنابراین عجیب نیست که برای روز غدیر ثواب ها و پاداش های زیادی ذکر شده باشد.

یکی دیگر از کارشناسان مذهبی در ادامه این جشن به سخنرانی پرداخت و گفت: برطبق روایات، عید غدیر بزرگترین عید مسلمانان است چون در این روز کافران مایوس شدند.

حجت الاسلام جعفر اسلامی ‎فر افزود: سوره مائده مشتمل بر قسمت مهمی از آیات ولایت است زیرا این سوره در اواخر عمر پیامبر اکرم(ص) نازل شده است.

وی اضافه کرد: در یکی از آیات سوره مائده خدای متعال اشاره به جایگاه امام علی(ع) دارد و می ‎فرماید "سرپرست و رهبر شما تنها خداست و پیامبر او و آنهایی که ایمان آورده اند و نماز را برپای دارند و در حال رکوع زکات می پردازند".

خطیب حرم مطهر رضوی گفت: رسول گرامی اسلام(ص) در روز غدیر با عبارات مختلف به ولایت امام علی (ع) تاکید کردند و طرح مساله جانشینی و بیان فضایل حضرت علی و اهل بیت (ع) قسمت بیشتر سخنرانی حضرت محمد (ص) در روز غدیر بود و حضرت چندین بار بر آن تاکید کردند.

حجت الاسلام اسلامی‎ فر ادامه داد: در واقعه غدیر پیامبر(ص) از همگان خواستند که با حضرت علی(ع) بیعت کنند و ایشان را به جانشینی خود انتخاب کردند.

اجرای 10 گروه سرود از استان های مختلف برای عید غدیر در مشهد

مسئول واحد آوای رضوان مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی از حضور 10 گروه سرود از استان های مختلف کشور در اجراهای ویژه عید غدیر حرم مطهر رضوی در سطح شهر مشهد از ابتدای هفته جاری خبر داد.

سید مجتبی ذبیحی افزود: این گروه های سرود از شهرهای زنجان، قم، اراک، گرگان، بیرجند، بشرویه، فریمان، لرستان، هرمزگان و گیلان به مناسبت فرارسیدن عید غدیر خم از روز شنبه این هفته به اجرای سرودهای مذهبی آکاپلا ویژه عید غدیر در صحن و سرای رضوی پرداخته اند.

وی اظهار داشت: اجرای گروه های سرود مزبور تا شامگاه عید غدیرخم در حرم مطهر امام هشتم(ع) ادامه دارد و آنها در رواق امام خمینی(ره)، رواق دارالحجه، صحن جامع رضوی و صحن جمهوری اسلامی سرود اجرا می کنند.

مسئول واحد آوای رضوان مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی گفت: همچنین این گروه ها روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته کنونی در جشن های تشکل های مردمی در مناطق پرتردد حاشیه شهر مشهد سرودخوانی دارند.

ذبیحی از سرود آکاپلای «عید ولایت» به عنوان سرود اصلی اجرا شده در ویژه برنامه های عید غدیر خم آوای رضوان نام برد و ادامه داد: این سرود به سفارش مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی تولید شده است.

وی اضافه کرد: واحد آوای رضوان با تولید سرودهای آکاپلا با مضامین ملی و مذهبی به ویژه رضوی و اجرای آنها توسط گروه های سرود نوجوان و جوان در معابر پرتردد شهری و مراسم گوناگون توانسته حال و هوای معنوی خاصی را در مناسبت های مختلف به شیفتگان اهل بیت (ع) و دوستداران هنر منتقل کند.

آثار موزه ای مرتبط با عید غدیر در حرم رضوی

معاون امور موزه های آستان قدس رضوی نیز در این باره گفت: مجموعهء ارزشمندی از آثار هنری با موضوع غدیرخم شامل تابلوهای خوشنویسی، تابلوهای نقش برجسته، ماکت، آثار معرق و تابلوهای رنگ روغن که به دست هنرمندان برجستهء کشور خلق شده است در موزهء آستان قدس رضوی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

مهدی قیصری نیک افزود: عصای منبت کاری شده با نقش واقعهء غدیرخم که به طول 92 سانتی متر و قطر دو تا پنج سانتی متر به دست مرتضی سلیم، هنرمند شیرازی خلق شده، از جمله این آثار نفیس است.

وی ادامه داد: از بالای عصا بعد از قسمت دستی، تصویر بالابردن دست حضرت علی(ع) توسط حضرت محمد(ص) حکاکی شده و در بخش پایین تر عصا نیز تصاویر مردم به چشم می خورد که در حال تماشا و شنیدن «حدیث ولایت» هستند.

معاون امور موزه های آستان قدس رضوی گفت: تابلوی "واقعهء غدیرخم" اثر اهدایی "سید فضل الله هاشمی" با تکنیک رنگ و روغن روی تخته به ابعاد 50 در 70 سانتی متر و تابلوی "برکهء غدیر خم" اثر "رسول شفقتی" با تکنیک آب رنگ روی مقوای بدون اسید در ابعاد 33 در 50 سانتی متر از دیگر آثار این مجموعه است.

قیصری نیک افزود: تابلوی خط و نقاشی با نام "علی (ع)" به خط معلی در ابعاد 85 در 116 سانتی متر اثر اهدایی مجید حسین زاده و کتاب علی(ع) با جلد چوبی، دربردارندهء فرازهایی از احادیث حضرت علی (ع) که توسط "علی عیسی ابومنهج" به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و فرانسه تألیف شده و توسط "سیدعلی موسوی" از لبنان به موزه حرم هدیه شده از دیگر آثار این مجموعه است که در حال نمایش است.

وی به تابلوی گل و مرغ و مینیاتور خوشنویسی شدهء غدیر در موزه اشاره و بیان کرد: این تابلو با تکنیک اکریلیک و گواش روی مقوا در ابعاد 95 در 85 سانتی متر به همت جمعی از هنرمندان خلق شده که استاد رضا بدرالسماء، سید مسعود آقامیری و سید رسول آقا میری، به ترتیب مسئولیت کشیدن نقاشی، تذهیب و خوشنویسی این اثر فاخر را بر عهده داشته اند.

7489/1922

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
نماز   مذهبی   ثواب   مشهد مقدس   امام علی علیه السلام   اهل تسنن   بشارت   امام رضا علیه السلام   نماز مغرب   زائران   رکوع   بیعت   قرآن کریم   روز قیامت   ثامن الائمه   طهارت   نازل شده   آستان قدس رضوی   عید سعید قربان   آذین بندی   مولودی خوانی   نورافشانی   اهل بیت   مسلمین   واقعه غدیر   دهه ولایت و امامت   رسول الله صلى الله علیه و سلم   نقاره   کافران   شادمانی   آفرینش   سید حسین حسینی   امام خمینی (ره)   حرم مطهر رضوی   وبا   عید غدیر   عید غدیر خم  
اخبار مرتبط
تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه
شیعه نیوز
برنامه های دهه دوم محرم در حرم رضوی تشریح شد
مهر نیوز
آیین سوگواری شهادت امام سجاد (ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد
ایرنا
آیین شام غریبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد
ایرنا
خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی برگزار شد
ایرنا
آئین خطبه خوانی شب عاشورا در حرم رضوی؛ امشب
شبکه خبر
مراسم آئینی خطبه خوانی شب عاشورا در حرم رضوی
صدا و سیما
شور حسینی در مشهد الرضا در آستانه تاسوعا و عاشورا
صدا و سیما
35 هزار لباس برای مراسم شیرخوارگان حسینی در حرم امام رضا (ع) دوخته شد
سایت جماران
 35 هزار لباس برای مراسم شیرخوارگان حسینی در حرم امام رضا (ع) دوخته شد
ایرنا
ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورای حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار می شود
تسنیم
برگزاری برنامه های ویژه تاسوعا و عاشورا در حرم مطهر رضوی
برنا نیوز
از آنسوی کره خاکی تا حریم کبریایی درحرم رضوی
صدا و سیما
تمایل به رفاه طلبی مردم باعث شد ائمه اطهار (ع) تنها بمانند
خبرگزاری حوزه
برنامه های قرآنی حرم رضوی در دهه اول محرم تشریح شد
تسنیم
ویژه برنامه‎های دهه اول محرم در حرم امام رضا(ع) برگزار می شود
تسنیم
تشریح برنامه‎های دهه اول محرم در حرم امام رضا(ع)
برنا نیوز
برنامه‎های دهه اول محرم در حرم امام رضا(ع) تشریح شد
مهر نیوز
ضرورت و اهمیت عزاداری برای امام حسین(ع) از دیدگاه روایات شیعه و اهل سنت
برنا نیوز
نگاهی به عزاداری های تاریخی در خراسان رضوی
سایت جماران
قرآن و اهل بیت (ع) در کنار هم مایه هدایت و سعادت بشریت هستند
خبرگزاری حوزه
ولایت و امامت منحصر در حکومت ظاهری و قدرت سیاسی نیست
رسانیوز
برگزاری همایش بین المللی سادات رضوی گامی برای پیشرفت فرهنگ اسلام و اهل بیت (ع)
سایت جماران
حضرت علی(ع) در روز قیامت میزان سنجش اعمال انسان هاست
خبرگزاری حوزه
پیام غدیر عزت، استقلال و مودت برای جامعه اسلامی است
برنا نیوز
مسجد محل طهارت و پالایش جامعه است
مهر نیوز
10 گروه سرود کشوری؛ مهمان اجراهای عید غدیر آوای رضوان مشهد
صدا و سیما
جنبه های گوناگون واقعه غدیر
عقیق
در مورد بازسازی غدیر باید فرهنگ سازی شود
ایسنا
تفاوت «تمسک» و «محبت» به ولایت
خبرگزاری حوزه
بیجاری ها در عید غدیر سنگ تمام گذاشتند
ایرنا
«عالیجناب کیست بجز مرتضی علی؟!»
جهان نیوز
واکنش تولیت آستان قدس به ماجرای آملی لاریجانی و یزدی
تابناک
در جامعه سلایق مختلف است اما نباید به دشمنی و تفرقه تبدیل شود
باشگاه خبرنگاران
واکنش تولیت آستان قدس به اختلاف بین حضرات آیات لاریجانی و یزدی
فردا نیوز
واکنش تولیت آستان قدس به اختلاف بین "آملی لاریجانی" و "یزدی": برخی سخنان مسئولان برای مردم و جامعه سم است
انتخاب
واکنش تولیت آستان قدس به اختلاف بین حضرات آیات لاریجانی و یزدی/برخی سخنان مسئولان برای مردم و جامعه سم است
تسنیم
آیین عمامه گذاری طلاب هرمزگان دربندرعباس برگزار شد
ایرنا
ولایت روح احکام اسلامی است
ایرنا
مهترین پیام غدیر اتحاد امت اسلامی در پرتو ولایت اهل بیت است
رسانیوز
اخبار مرتبط
bltشیعه نیوز : تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه
bltمهر نیوز : برنامه های دهه دوم محرم در حرم رضوی تشریح شد
bltایرنا : آیین سوگواری شهادت امام سجاد (ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد
bltایرنا : آیین شام غریبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد
bltایرنا : خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی برگزار شد
bltشبکه خبر : آئین خطبه خوانی شب عاشورا در حرم رضوی؛ امشب
bltصدا و سیما : مراسم آئینی خطبه خوانی شب عاشورا در حرم رضوی
bltصدا و سیما : شور حسینی در مشهد الرضا در آستانه تاسوعا و عاشورا
bltسایت جماران : 35 هزار لباس برای مراسم شیرخوارگان حسینی در حرم امام رضا (ع) دوخته شد
bltایرنا :  35 هزار لباس برای مراسم شیرخوارگان حسینی در حرم امام رضا (ع) دوخته شد
bltتسنیم : ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورای حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار می شود
bltبرنا نیوز : برگزاری برنامه های ویژه تاسوعا و عاشورا در حرم مطهر رضوی
bltصدا و سیما : از آنسوی کره خاکی تا حریم کبریایی درحرم رضوی
bltخبرگزاری حوزه : تمایل به رفاه طلبی مردم باعث شد ائمه اطهار (ع) تنها بمانند
bltتسنیم : برنامه های قرآنی حرم رضوی در دهه اول محرم تشریح شد
bltتسنیم : ویژه برنامه‎های دهه اول محرم در حرم امام رضا(ع) برگزار می شود
bltبرنا نیوز : تشریح برنامه‎های دهه اول محرم در حرم امام رضا(ع)
bltمهر نیوز : برنامه‎های دهه اول محرم در حرم امام رضا(ع) تشریح شد
bltبرنا نیوز : ضرورت و اهمیت عزاداری برای امام حسین(ع) از دیدگاه روایات شیعه و اهل سنت
bltسایت جماران : نگاهی به عزاداری های تاریخی در خراسان رضوی
bltخبرگزاری حوزه : قرآن و اهل بیت (ع) در کنار هم مایه هدایت و سعادت بشریت هستند
bltرسانیوز : ولایت و امامت منحصر در حکومت ظاهری و قدرت سیاسی نیست
bltسایت جماران : برگزاری همایش بین المللی سادات رضوی گامی برای پیشرفت فرهنگ اسلام و اهل بیت (ع)
bltخبرگزاری حوزه : حضرت علی(ع) در روز قیامت میزان سنجش اعمال انسان هاست
bltبرنا نیوز : پیام غدیر عزت، استقلال و مودت برای جامعه اسلامی است
bltمهر نیوز : مسجد محل طهارت و پالایش جامعه است
bltصدا و سیما : 10 گروه سرود کشوری؛ مهمان اجراهای عید غدیر آوای رضوان مشهد
bltعقیق : جنبه های گوناگون واقعه غدیر
bltایسنا : در مورد بازسازی غدیر باید فرهنگ سازی شود
bltخبرگزاری حوزه : تفاوت «تمسک» و «محبت» به ولایت
bltایرنا : بیجاری ها در عید غدیر سنگ تمام گذاشتند
bltجهان نیوز : «عالیجناب کیست بجز مرتضی علی؟!»
bltتابناک : واکنش تولیت آستان قدس به ماجرای آملی لاریجانی و یزدی
bltباشگاه خبرنگاران : در جامعه سلایق مختلف است اما نباید به دشمنی و تفرقه تبدیل شود
bltفردا نیوز : واکنش تولیت آستان قدس به اختلاف بین حضرات آیات لاریجانی و یزدی
bltانتخاب : واکنش تولیت آستان قدس به اختلاف بین "آملی لاریجانی" و "یزدی": برخی سخنان مسئولان برای مردم و جامعه سم است
bltتسنیم : واکنش تولیت آستان قدس به اختلاف بین حضرات آیات لاریجانی و یزدی/برخی سخنان مسئولان برای مردم و جامعه سم است
bltایرنا : آیین عمامه گذاری طلاب هرمزگان دربندرعباس برگزار شد
bltایرنا : ولایت روح احکام اسلامی است
bltرسانیوز : مهترین پیام غدیر اتحاد امت اسلامی در پرتو ولایت اهل بیت است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.