مخبر - 1398/05/29 - رونق کسب و کار در صنعت و کشاورزی عامل کاهش نرخ بیکاری در اصفهان

رونق کسب و کار در صنعت و کشاورزی عامل کاهش نرخ بیکاری در اصفهان
نرخ بیکاری و سهم اشتغال در اصفهان به عنوان صنعتی ترین استان، از اهمیت ویژه ای برخوردارست و جدیدترین آمار منتشر شده در این زمینه، گویای کاهش نرخ بیکاری در 19 استان از جمله اصفهان در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
رونق کسب و کار در صنعت و کشاورزی عامل کاهش نرخ بیکاری در اصفهان

نرخ بیکاری و سهم اشتغال در اصفهان به عنوان صنعتی ترین استان، از اهمیت ویژه ای برخوردارست و جدیدترین آمار منتشر شده در این زمینه، گویای کاهش نرخ بیکاری در 19 استان از جمله اصفهان در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

نرخ بیکاری عبارت است از نسبت جمعیت بیکار به جمعیت فعال (شاغل و بیکار) و نسبت جمعیت شاغل به کل جمعیت در سن کار، نسبت اشتغال می باشد.

مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در استان اصفهان را 10.7 درصد اعلام کرد که در مقایسه با بهار سال 97 حدود 2.6 درصد کاهش را نشان می دهد. این نرخ در میانگین کشوری نیز 10.8 درصد بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.3 درصد کاهش یافت.

آمارها بیانگر این است که بهار امسال از میان 27 میلیون و 339 هزار نفر جمعیت فعال در کشور، 2 میلیون و 957 هزار نفر بیکار بودند. سهم مردان از جامعه بیکار 2 میلیون و 24 هزار و سهم زنان 933 هزار نفر بود.

استان همدان با 6.1 درصد و چهار محال و بختیاری با 16.7 درصد به ترتیب کمترین و بیشترین نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص دادند. نرخ بیکاری تهران 10.7 درصد بود.

به گفته معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان، با وجود تعدیل نیروهایی که در استان رخ داد، نرخ بیکاری از 14.1 درصد به 10.7 درصد در سه ماه نخست امسال رسید.

سید حسن قاضی عسگر با تاکید بر اینکه بیکاری بزرگترین مشکل اصفهان است، اظهار امیدواری کرد که این نرخ تک رقمی شود و به پنج درصد برسد.

ارائه این آمار با توجه به اتفاق هایی که سال گذشته در اقتصاد کشور از جمله با افزایش نرخ ارز و تحریم های ظالمانه افتاد، برای بسیاری از مردم این سوال را ایجاد کرد که چگونه در این شرایط سخت، نرخ بیکاری کاهش یافت هرچند برخی کارشناسان و مسئولان توضیحاتی برای آن ارائه کردند.

تاثیرگذاری بخش کشاورزی و صنعت بر اساس گزارش شاخص ها و نماگرهای اقتصادی اصفهان در بهار 98 که توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان منتشر شد، سهم شاغلان در بخش کشاورزی 11.1 درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.1 درصد افزایش دارد.

همچنین سهم شاغلان در بخش صنعت استان اصفهان در بهار امسال 42.2 درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.8 درصد افزایش نشان می دهد از طرفی سهم شاغلان در بخش خدمات استان 46.6 درصد می باشد که نسبت به سه ماه نخست پارسال 2.9 درصد کاهش یافت.

بررسی این آمار نشان می دهد که در سه ماه نخست امسال سهم شاغلان در بخش کشاورزی و صنعت استان اصفهان افزایش یافته است که کارشناسان و مسئولان، دلایل مختلفی را برای آن عنوان کردند.

به گفته عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان، برخی از صنایع داخلی کشور و استان در یک سال اخیر به دلیل تحریم های ظالمانه، نسبت به گذشته بیشتر فعال شدند و با وجود همه فشارهای اقتصادی، می توانند صادرات خود را به ویژه از طریق بازارچه های مرزی انجام دهند.

رضا چینی با بیان اینکه به نظر می آید وضعیت این صنایع رو به بهبودی است، افزود: این موضوع بیشتر برای صنایعی اتفاق افتاد که محصولات آنها در شرایط موجود قابل صادر کردن است.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این سوال که کدام صنایع بیشتر مشمول این وضعیت هستند، توضیح داد: به نظر می آید وضعیت بهتری برای صنایع نساجی و فرش ایجاد شده است.

چینی ادامه داد : خانه صنعت و معدن اصفهان در راستای فعالیت خود به کنترل آمار واحدهای تولیدی استان نیز می پردازد و با بررسی مصرف برق کارخانه های صنعتی در 6 ماه دوم پارسال مشخص شد که این مصرف بین 10 تا 15 درصد افزایش یافت که با نگاهی به شاخه های مختلف صنایع، متوجه شدیم که نساجی و فرش وضعیت بهتری دارند.

وی با اشاره به اینکه جاری شدن رودخانه زاینده رود در بهار امسال در رونق بخش کشاورزی تاثیر داشت، خاطرنشان کرد: از طرفی نرخ ارز برای محصولات کشاورزی در بازار داخل نیز حائز اهمیت است و افزایش قیمت این محصولات، تاثیر مثبتی در اشتغال داشت.

چینی با اشاره به برخی مشکلات در بخش های مختلف اقتصادی از جمله صنعت ساختمان سازی، تصریح کرد: نا بسامانی های مختلفی نیز در این مدت در اقتصاد کشور و استان داشتیم از جمله در بخش صادرات که لازم است برای رفع آنها شرکت های مدیریت صادرات معتمد تقویت شوند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان نیز با اشاره به نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در این خطه گفت: نرخ بیکاری در بهار امسال به 10.7 درصد رسید در حالی که بهار سال گذشته 13.3 درصد بود.

محمد رضا لعلی افزود: نرخ مشارکت اقتصادی استان اصفهان نیز از 41.9 در بهار سال گذشته به 42.4 درصد در سه ماه نخست امسال و نسبت اشتغال از 36.3 درصد به 37.8 درصد رسید.

نرخ مشارکت اقتصادی عبارت است از نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار) 10 ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار.
لعلی اظهار داشت: مسائلی مانند جاری بودن رودخانه زاینده رود، افزایش کشت و کار به ویژه در شرق اصفهان و رونق گرفتن برخی واحدهای تولیدی و صادرات آنها در کاهش نرخ بیکاری نقش دارد.

وی با اشاره به بارش های خوبی بهار امسال در کشور و سرشاخه های زاینده رود، توضیح داد: این امر باعث جاری ماندن زاینده رود و فعال شدن کامل بخش کشاورزی شرق اصفهان شد.

لعلی با بیان اینکه بسیاری از خانوارهای شرق اصفهان در چند سال گذشته به دلیل خشکی زاینده رود دچار بیکاری فصلی شدند و اشتغال ناقص داشتند، اضافه کرد: با جاری ماندن زاینده رود، بخشی از کشاورزی استان، منتفع شد.

وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی را در بر می گیرد، ادامه داد: شرق اصفهان منطقه ای وسیع از کشاورزی استان را در اختیار دارد و بدون شک فعال شدن کشاورزی آن تاثیر بسزایی در آمار اشتغال دارد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان گفت: صنایعی که وابستگی زیادی به مواد اولیه وارداتی دارند در یک سال گذشته به دلیل افزایش نرخ ارز و تحریم های ظالمانه با مشکلات بسیاری مواجه شدند اما از طرفی وضعیت صنایعی که چندان به این مواد متکی نیستند، مطلوب است.

وی با اشاره به افزایش قیمت انواع محصولات مانند انواع لبنیات، اضافه کرد: حتی اگر موادی مانند نهاده های دامی افزایش قیمت داشته باشند همچنان فعالیت این صنایع با توجه به افزایش قیمت محصولات نهایی، توجیه پذیر است.

به گفته وی، برخی صنایع که در گذشته دچار رکود اقتصادی بودند به دلیل شوک اقتصادی ناشی از افزایش قیمت دلار وارد چرخه تولید شدند و صادرات آنها به ویژه به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان توجیه پیدا کرد .

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره عوامل موثر بر کاهش نرخ بیکاری، مواردی را اعلام کرد.

سید کمال الدین میرهادی از جمله این دلایل را افزایش قابل توجه نزولات آسمانی و تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی و افزایش سطح زیر کشت اراضی کشاورزی، رقابت پذیری کالاهای تولید داخل برای صادرات به بازارهای منطقه ای و فرا منطقه ای از نظر کیفیت و قیمت تمام شده و رشد 50 درصدی سرمایه گذاری در واحدهای ایجادی و توسعه ای بخش صنعت در سال گذشته نسبت به سال 96 عنوان کرد.

رونق فضای کسب و کار در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات با توجه به عدم توجیه اقتصادی واردات کالاهای مصرفی، اجرای طرح کارورزی، مهارت آموزی و مشوق بیمه ای و ابلاغ و تامین مالی مورد نیاز بنگاه های اقتصادی در قالب برنامه اشتغال فراگیر و اعتبارات اشتغال روستایی نیز از دیگر مواردی بود که مدیر کارآفرینی و اشتغال اصفهان به آنها اشاره کرد.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون جمعیت دارد و با بیش از 9 هزار واحد تولیدی، یکی از صنعتی ترین استان های کشور محسوب می شود. مسائلی مانند بالا بودن نرخ مهاجرت به این خطه، رکود اقتصادی برخی واحدهای تولیدی در سال های گذشته و کاهش کشت و کار کشاورزی به دلیل خشکسالی از جمله دلایل نرخ بیکاری در این استان عنوان شده است.

نرخ بیکاری در بین مردان این استان در سه ماه نخست امسال 8.2 درصد، در بین زنان 19.7 درصد، در مناطق شهری 11.4 درصد، در مناطق روستایی 5.5 درصد و در بین جوانان 15 تا 24 ساله 24.9 درصد و در سال گذشته 13.7 درصد بود.

3011/6026/

انتهای پیام
منبع خبر : سایت جماران

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   همدان   صادرات   بیکار   واحدهای تولیدی   مصرف برق   استانداری   سازمان مدیریت و برنامه ریزی   کسب و کار   چهار محال و بختیاری   قاضی عسگر   شاغل   نماگرهای اقتصادی   کاهش نرخ بیکاری   نساجی   نرخ بیکاری   صنعت معدن و تجارت   صنعت و معدن   اشتغال   صنعت   بانوان   بیکاری   افزایش قیمت   اقتصاد کشور   فعالان اقتصادی   وبا   بازارچه  
اخبار مرتبط
سرمایه گذارانی که ذائقه ساخت وساز را در اصفهان تغییر دادند؛ «انبوه سازی» نیازمند ظرفیت سنجی
تسنیم
هدف حمایت از واحدهای تولیدی تثبیت و ایجاد اشتغال است
ایرنا
صادرات به شرط آنکه مایحتاج روزانه مردم نباشد، پیشران کشور است
راه دانا
لزوم تدبیر دولت برای واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال در استان کرمانشاه
تسنیم
آئین نامه مشاغل سخت و زیان آور نیازمند اصلاح است
ایرنا
نرخ بیکاری در شهرستان کاشان 20 درصد کاهش یافت
ایرنا
نماینده کهگیلویه: درخواست 90 درصد مراجعه کنندگان اشتغال است
ایرنا
اشتغال زایی از طریق هماهنگی بین عرضه و تقاضای نیروی کار
ایرنا
گزارش| دلایل و پیامدهای بیکاری در قزاقستان
تسنیم
سه نفر استخدام کن، به 2 نفر حقوق بده!
فرارو
کاهش نرخ بیکاری و زوایای آن
پانا
سه نفر استخدام کن، به 2 نفر حقوق بده
ایرنا
1200 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولید در قم اختصاص پیداکرد
تسنیم
یک طرح اشتغال زا در اردستان راه اندازی شد
ایرنا
تکمیل واحدهای صنعتی نیمه تمام یزد 32 هزار اشتغال جدید ایجاد می کند
تسنیم
راه اندازی کلینیک مشکلات اقتصادی در استان اصفهان/ کاهش نرخ بیکاری از 14 به 10 درصد
خبرگزاری ایلنا
وضعیت بیکاری از نگاه نماگرهای اقتصادی؛ آینده اشتغال در اصفهان چگونه است؟
تسنیم
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
مردم سالاری
طرح هر دهیاری یک پروژه در خراسان شمالی اجرایی می شود
برنا نیوز
رتبه نخست بانک صنعت و معدن در تسهیلات طرح رونق تولید در استان خراسان رضوی
اقتصادگردان
شهرکرد همچنان بر بام بیکاری کشور/ از بی تفاوتی دولتمردان تا فرار سرمایه گذاران
فارس
رونق کسب و کار در صنعت و کشاورزی عامل کاهش نرخ بیکاری در اصفهان
ایرنا
قیمت کالاهای اساسی و موردنیاز به ثبات نسبی رسیده/ مرغ با نرخ مناسب در اختیار مردم قرار می گیرید
ملیت
انتقاد استاندار خراسان شمالی از مدیرکل بانوان استانداری؛ چرا طرح ارائه نمی دهید؟
تسنیم
کاهش نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری نیازمند 11 هزار میلیارد تومان اعتبار است
تسنیم
تسهیل سرمایه گذاری زمینه ساز کاهش نرخ بیکاری است
شیعه نیوز
بررسی علت بیکاری جوانان تحصیل کرده بعد از گرفتن مدرک/تسهیل سرمایه گذاری زمینه ساز کاهش نرخ بیکاری است
باشگاه خبرنگاران
توجه دستگاه های اجرایی به مهارت کسب و کار ضروری است
ایرنا
وضعیت بیکاری در اراک بغرنج است/زنان از یافتن شغل مایوس شده اند!
راه دانا
علت افزایش بیکاری در آذربایجان غربی مشخص شد؛ 70 درصد بیکاران هیچ مهارتی ندارند
تسنیم
«دکتر، مهندسِ بیکار»|لیسانسه هایی که دستفروش شدند
نصف جهان
لیسانسه هایی که دستفروش شدند!
جهان نیوز
«دکتر، مهندسِ بیکار»لیسانسه هایی که دستفروش شدند
مثلث
لیسانسه هایی که دستفروش شدند
الف
رشد دو درصدی نرخ مشاکت فعالان اقتصادی استان
صدا و سیما
کاهش نرخ بیکاری، ناشی از کاهش جمعیت فعال است/ دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی/ بی توجهی به تولید داخل راز پرواز قیمت چای
مشرق نیوز
دم خروس مرکز آمار بیرون زد؛ کاهش بیکاری کرمانشاه به دلیل خروج افراد از بازار کار
تسنیم
کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش جمعیت فعال است
ایران اکونومیست
کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش جمعیت فعال است/ضعف اطلاعات بازار کار
ساعت 24
اشتغال جوانان اولویت همه دستگاه های اجرایی باید باشد
ایرنا
اخبار مرتبط
bltتسنیم : سرمایه گذارانی که ذائقه ساخت وساز را در اصفهان تغییر دادند؛ «انبوه سازی» نیازمند ظرفیت سنجی
bltایرنا : هدف حمایت از واحدهای تولیدی تثبیت و ایجاد اشتغال است
bltراه دانا : صادرات به شرط آنکه مایحتاج روزانه مردم نباشد، پیشران کشور است
bltتسنیم : لزوم تدبیر دولت برای واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال در استان کرمانشاه
bltایرنا : آئین نامه مشاغل سخت و زیان آور نیازمند اصلاح است
bltایرنا : نرخ بیکاری در شهرستان کاشان 20 درصد کاهش یافت
bltایرنا : نماینده کهگیلویه: درخواست 90 درصد مراجعه کنندگان اشتغال است
bltایرنا : اشتغال زایی از طریق هماهنگی بین عرضه و تقاضای نیروی کار
bltتسنیم : گزارش| دلایل و پیامدهای بیکاری در قزاقستان
bltفرارو : سه نفر استخدام کن، به 2 نفر حقوق بده!
bltپانا : کاهش نرخ بیکاری و زوایای آن
bltایرنا : سه نفر استخدام کن، به 2 نفر حقوق بده
bltتسنیم : 1200 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولید در قم اختصاص پیداکرد
bltایرنا : یک طرح اشتغال زا در اردستان راه اندازی شد
bltتسنیم : تکمیل واحدهای صنعتی نیمه تمام یزد 32 هزار اشتغال جدید ایجاد می کند
bltخبرگزاری ایلنا : راه اندازی کلینیک مشکلات اقتصادی در استان اصفهان/ کاهش نرخ بیکاری از 14 به 10 درصد
bltتسنیم : وضعیت بیکاری از نگاه نماگرهای اقتصادی؛ آینده اشتغال در اصفهان چگونه است؟
bltمردم سالاری : تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
bltبرنا نیوز : طرح هر دهیاری یک پروژه در خراسان شمالی اجرایی می شود
bltاقتصادگردان : رتبه نخست بانک صنعت و معدن در تسهیلات طرح رونق تولید در استان خراسان رضوی
bltفارس : شهرکرد همچنان بر بام بیکاری کشور/ از بی تفاوتی دولتمردان تا فرار سرمایه گذاران
bltایرنا : رونق کسب و کار در صنعت و کشاورزی عامل کاهش نرخ بیکاری در اصفهان
bltملیت : قیمت کالاهای اساسی و موردنیاز به ثبات نسبی رسیده/ مرغ با نرخ مناسب در اختیار مردم قرار می گیرید
bltتسنیم : انتقاد استاندار خراسان شمالی از مدیرکل بانوان استانداری؛ چرا طرح ارائه نمی دهید؟
bltتسنیم : کاهش نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری نیازمند 11 هزار میلیارد تومان اعتبار است
bltشیعه نیوز : تسهیل سرمایه گذاری زمینه ساز کاهش نرخ بیکاری است
bltباشگاه خبرنگاران : بررسی علت بیکاری جوانان تحصیل کرده بعد از گرفتن مدرک/تسهیل سرمایه گذاری زمینه ساز کاهش نرخ بیکاری است
bltایرنا : توجه دستگاه های اجرایی به مهارت کسب و کار ضروری است
bltراه دانا : وضعیت بیکاری در اراک بغرنج است/زنان از یافتن شغل مایوس شده اند!
bltتسنیم : علت افزایش بیکاری در آذربایجان غربی مشخص شد؛ 70 درصد بیکاران هیچ مهارتی ندارند
bltنصف جهان : «دکتر، مهندسِ بیکار»|لیسانسه هایی که دستفروش شدند
bltجهان نیوز : لیسانسه هایی که دستفروش شدند!
bltمثلث : «دکتر، مهندسِ بیکار»لیسانسه هایی که دستفروش شدند
bltالف : لیسانسه هایی که دستفروش شدند
bltصدا و سیما : رشد دو درصدی نرخ مشاکت فعالان اقتصادی استان
bltمشرق نیوز : کاهش نرخ بیکاری، ناشی از کاهش جمعیت فعال است/ دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی/ بی توجهی به تولید داخل راز پرواز قیمت چای
bltتسنیم : دم خروس مرکز آمار بیرون زد؛ کاهش بیکاری کرمانشاه به دلیل خروج افراد از بازار کار
bltایران اکونومیست : کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش جمعیت فعال است
bltساعت 24 : کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش جمعیت فعال است/ضعف اطلاعات بازار کار
bltایرنا : اشتغال جوانان اولویت همه دستگاه های اجرایی باید باشد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.