مخبر - 1398/05/27 - آنا گزارش می دهد؛ ایران محل قرار مهم یمنی ها با اروپا

آنا گزارش می دهد؛ ایران محل قرار مهم یمنی ها با اروپا
هیئت اعزامی از یمن پس از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی و چند دیدار در تهران، به پشت میز مذاکره با سفیران و رؤسای نمایندگی های چهار کشور ذی ربط اتحادیه اروپا موسوم به E4 (انگلستان، فرانسه، آلمان و ایتالیا) رفتند.
آنا گزارش می دهد؛ ایران محل قرار مهم یمنی ها با اروپا

گروه بین الملل خبرگزاری آنا: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با نفوذ در غرب آسیا توانسته است بر سیاست های متجاوزانه آمریکا در منطقه غلبه کند و حال، به دنبال برقراری ثبات و صلح در میان کشورها ازجمله یمن است. اگر بخواهیم به گذشته روابط میان ایران و یمن نگاهی گذرا داشته باشیم، پس از پایان جنگ ایران و عراق روابط دو کشور تعریف مشخصی نداشت و با اتحاد دو یمن شمالی و جنوبی در 1990 میلادی روابط ایران و یمن تحت تأثیر سیاست های کشورهای شورای همکاری خلیج فارس قرار داشت. مدتی بعد دوره جدیدی از روابط ایران و یمن آغاز شد و رو به بهبودی گذاشت؛ تعداد زیادی توافقنامه در زمینه های گوناگون میان دو کشور امضا شد، علی عبدالله صالح در سال 2000 میلادی به تهران سفر کرد و در 2003 میلادی رئیس جمهور وقت ایران راهی صنعا شد.

خیزش انصارالله و ارتباط ایران با این جنبش انقلابی

حوثی ها به رهبری بدرالدین الحوثی فعالیت سیاسی و انقلابی خود را در یمن آغاز کردند و اکنون فرزند بدرالدین رهبری این جنبش را برعهده دارد. گرچه ایران از حامیان فعالیت های انقلابی این جنبش است، ولی تاکنون حمایت های نظامی و تسلیحاتی (آن گونه که سعودی ها و غربی ها مدعی هستند) انجام نداده و بارها رهبران انصارالله بر این موضوع تأکید کرده اند.

انصارالله

جنبش انصارالله پس از مدتی به یک بحران جدی برای علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن تبدیل شد و وی آنها را به تلاش برای سرنگونی حکومتش متهم می کرد ولی انصارالله تأکید کرد که هدفشان افزایش قدرت شیعیان یمن است. در 2011 میلادی هم زمان با فرا رسیدن بهار عربی، مردم یمن در مخالفت با علی عبدالله صالح به خیابان ها ریختند و جنبش انصارالله نیز از مردم حمایت کرد و در نتیجه حکومت علی عبدالله صالح بعد از 37 سال پایان یافت و معاون وی عبدربه منصور هادی به عنوان رئیس جمهور یمن انتخاب شد.

عبدالله صالح که همچنان تشنه قدرت بود، با استفاده از کانال های نفوذی خود در میان نیروهای مسلح یمن و آژانس های اطلاعاتی این کشور، در میان جنبش انصارالله جایگاهی یافت و درصدد سرنگونی حکومت منصور هادی برآمد. در سال 2014 میلادی انصارالله صنعا را به تصرف کرد و عبدربه منصور هادی مجبور شد ابتدا به عدن و سپس به عربستان فرار کند.

پس از این تحولات و در دست گرفتن کنترل یمن به وسیله نیروهای انصارالله بود که هجمه رسانه ای عربستان و جیره خواران عربی اش علیه ایران افزایش یافت و روزانه رسانه ای از سعودی ها نبود که در سر تیتر اخبارش «کمک تسلیحاتی ایران به حوثی ها» جایی نداشته باشد.

تجاوز عربستان و آغاز افتادن در باتلاق یمن

در سال 2015 میلادی عربستان با تشکیل ائتلافی از متحدان عربی خود و با ادعای بازگرداندن حکومت به منصور هادی عملیات موسوم به «توفان قاطع» را آغاز کرد، زیرا آنها نمی خواستند بیخ گوش خود شاهد تحرکات یک دولت شیعه و دنباله رو سیاست های ایران باشند و مدعی بودند که اگر انصارالله موفق به تصرف یمن شوند، می تواند سرآغازی بر ناامنی عربستان باشد. در همین سال ایران و انصارالله به توافقی بر سر بازسازی بندر الحدیده در جنوب یمن دست یافتند و به تدریج روابط تهران صنعا رو به افزایش رفت.

ارتش عربستان

این تجاوز قرار بود ظرف مدت کوتاهی پایان یابد ولی پنج سال از بحران آفرینی سعودی ها در یمن گذشته و آنها نتوانسته اند به اهداف پیدا و پنهان خود از این تجاوز دست یابند. در ماه های اخیر نیز تحولات منطقه با پیروزی ها و موفقیت های چشمگیر محور مقاومت به پرچمداری جمهوری اسلامی ایران همراه بوده است و شاهد تأثیر مستقیم آن بر اوضاع یمن هستیم؛ چه اینکه پس از ناکامی آمریکا در تقابل با ایران و سقوط پهپاد فوق پیشرفته گلوبال هاوک و نیز اقتدار نظامی ایران در واکنش به گستاخی انگلیسی ها در توقیف نفت کش حامل نفت ایران در جبل الطارق (که به آزادی آن ختم شد)، بن زاید در امارات دست خود را از دستان بن سلمان در عربستان خارج کرد و خواستار افزایش همکاری ها با ایران شد.

این روزها عربستان بیش از پیش در باتلاق یمن گرفتار شده است و دست و پا می زند و بنا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان منطقه ای، به دنبال یافتن راهی برای خلاصی از آن است. آنها حتی رایزنی هایی برای ارتباط با ایران انجام داده اند که گذر زمان جزئیات آن را مشخص خواهد کرد.

سفر هیئت انصارالله یمن به ایران و ازسرگیری فعالیت های دیپلماتیک

جمهوری اسلامی ایران در چند روز گذشته شاهد حضور هیئتی عالی رتبه از مقامات ارشد انصارالله به تهران بود. این هیئت به ریاست محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله ابتدا به دیدار امام خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی رفتند و نامه سیدعبدالملک بدرالدین، رهبر جنبش انصارالله را تقدیم ایشان کردند. رهبر انقلاب اسلامی نیز با تمجید از ایمان، ایستادگی، هوشمندی و روحیه جهادی مردم یمن در برابر یک تجاوز وحشیانه و گسترده، تأکید کردند: هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعاً پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.

دیدار سخنگوی جنبش انصارالله یمن با رهبر انقلاب

در مقام مقایسه، این دیدار را می توان اوج قدرت نمایی مقاومت در منطقه در برابر سلطه جویان و مستکبران جهان ارزیابی کرد؛ چه اینکه رهبر انقلاب با زبان بدنشان و نحوه برخورد با نامه رهبر انصارالله جواب دندان شکنی به نامه چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور گستاخ آمریکا که به وسیله شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن ارائه شده بود دادند، نامه ای که باز نشده به گوشه ای انداخته شد و در مقابل، نامه ای که رهبر انقلاب آن را با دو دست خود گرفتند، گشودند و مقابل دیدگان همه حضار ملاحظه کردند.

این سفر بُعد دیگری داشت و آن این بود که یمنی ها فعالیت های دیپلماتیک خود با ایران را از سر گرفتند و «ابراهیم محمد محمد الدیلمی» از سوی دولت نجات ملی به عنوان سفیر فوق العاده و نماینده تام الاختیار جمهوری یمن در ایران انتخاب شد.

محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر انتخاب الدیلمی را به وی تبریک گفت و تأکید کرد: تعیین سفیر یمن در ایران با هدف تقویت عملکرد تشکیلاتی در چارچوب تدابیر شورای عالی سیاسی و دولت نجات ملی انجام شده است.

محمد الدیلمی همان شخصی است که در دیدار هیئت یمنی با مقام معظم رهبری در کنار محمد عبدالسلام قرار گرفته بود.

هیئت یمنی که 20 مرداد وارد تهران شده بودند، پیش از دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت وگو کردند. ظریف در این دیدار خواستار توقف هرچه سریع تر جنگ و رفع محاصره یمن شد و با تأکید بر اینکه راهکار حل بحران یمن سیاسی است، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره از انجام گفتگوهای یمنی- یمنی و اجرای کامل توافقات استکهلم حمایت می کند.

سخنگوی انصارالله یمن و هیئت این کشور روز بعد با علی اصغر خاجی، دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار و درباره آخرین تحولات یمن گفتگو و رایزنی کردند. خاجی نیز با بیان وضعیت فاجعه بار انسانی در یمن افزود: جمهوری اسلامی ایران همچنان به تلاش های خود برای رفع محاصره آن کشور و ارسال کمکهای انسانی به یمن ادامه می دهد.

پس از این دیدارها به همت دستگاه دیپلماسی کشورمان نشستی سه جانبه میان ایران، انصارالله و سفیران و رؤسای نمایندگی های چهار کشور ذی ربط اتحادیه اروپا موسوم به E4 (انگلستان، فرانسه، آلمان و ایتالیا) برگزار شد تا به رایزنی درباره بحران یمن بپردازند.

این نشست در سایه تحولات جنوب یمن برگزار شد؛ زمانی که در آن انصارالله با آتش سنگین و عملیات پهپادی حملاتی علیه زیرساخت ها و فرودگاه های نظامی عربستان ازجمله ابها انجام دادند. آخرین مورد این حملات روز گذشته بود که انصارالله اعلام کرد چاه و سکوی نفتی عربستان در نزدیکی مرز امارات را در بزرگ ترین عملیات پهپادی خود هدف قرار داده است، به گونه ای که در این عملیات به طور هم زمان از 10 پهپاد استفاده شد.

هیئت های مشارکت کننده در پایان این نشست بر لزوم توقف فوری جنگ در یمن و دستیابی به راه حل سیاسی به عنوان گزینه نهایی پایان بحران تأکید کردند و خواستار ارسال کمک های بشردوستانه به یمنی ها شدند. جمهوری اسلامی ایران نیز از انجام گفتگوهای یمنی- یمنی و اجرای کامل توافقات استکهلم حمایت کرد.

انتهای پیام/4106/4033/

منبع خبر : آنا نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلمان   مقام معظم رهبری   نظامی   آمریکا   منصور هادی   سرنگونی   نیروهای مسلح   انصار الله   محور مقاومت   ایتالیا   نظام جمهوری اسلامی ایران   مردم یمن   علی عبدالله صالح   ونیز   نفوذی   رئیس جمهور   حوثی   باتلاق   الحدیده   میز مذاکره   عبدربه منصور هادی   یمن شمالی   عربستان سعودی   یمن   بین الملل   بحران   ایران و عراق   تحولات منطقه   اتحادیه اروپایی   انگلیس   اروپا   شورای همکاری خلیج فارس   عدن   غرب آسیا   سعودی ها   جنبش انصارالله   صنعاء  
اخبار مرتبط
ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه? دو روی یک سکه اند
تسنیم
ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
اطلاعات روز
ایران و آمریکا ؛ هم جنگ نزدیک است هم صلح
ساعت 24
ضربه ای که سودان به ائتلاف سعودی وارد آورد
مهر نیوز
فرصتی برای خروج آبرومندانه از یمن
قدس آنلاین
رهبر انصارالله: حملات آتی یمن مرگبارتر خواهد بود
عصر ایران
انصارالله نسبت به انجام حملات مهلک تر علیه ائتلاف سعودی هشدار داد
ایرنا
الحوثی: پاسخ حمله، حمله است/عربستان پیشنهاد را نپذیرد صدمه خواهد خورد
خبرآنلاین
الحوثی: پاسخ حمله ، حمله است
ایرنا
الحوثی: پیام انقلاب 21 سپتامبر، ایستادگی ملت یمن است
ایرنا
سه توصیه رهبری به انصارالله
خبرآنلاین
ایران هنوز تلافی نکرده است
مشرق نیوز
پایان جنگ علیه یمن چگونه رقم می خورد؟
ایرنا
اتهام زنی دوباره اتحادیه عرب علیه ایران
جام نیوز
ادعای جدید اتحادیه عرب درباره ایران
فردا نیوز
اتحادیه عرب: دست داشتن ایران در حمله به پالایشگاه های سعودی
عصر ایران
ادعای اتحادیه عرب درباره دست داشتن ایران در حمله به پالایشگاه های سعودی
ایسنا
هدف اسرائیلی ها از شایعه پردازی در باره دیدار ترامپ با روحانی چیست؟
خبرآنلاین
اذعان آمریکا به اثرگذاری انصارالله درتحولات منطقه
قدس آنلاین
آیا جنگ یمن در حال پایان یافتن است
صدا و سیما
آیا امریکا به ائتلاف عربی پشت می کند؟
مشرق نیوز
رای الیوم: آیا انصارالله برنده فروپاشی ائتلاف جنگی ضد یمن خواهد بود؟
تسنیم
عربستان برای توقف حملات خود علیه یمن آماده می شود
افکار نیوز
یمن | دولت منصور هادی مهره سوخته عربستان شده است
فارس
یمن،باتلاق بن سلمان
اتاق خبر
اعتراف صریح آمریکا به گفتگو با جنبش انصارالله
تابناک
آیا فقط انصارالله شورشی است؟
الف
گزارش|پنج تحول مهم در پنجمین سال جنگ؛ راهبرد مقاومت فعال یمنی ها جواب داد
تسنیم
پنج تحول مهم در پنجمین سال جنگ یمن
مشرق نیوز
حمله مسوول دولت هادی به عربستان از شبکه سعودی: ایران در یمن حضور ندارد
فارس
گزارش| چرایی سفر بن سلمان به واشنگتن/ آیا عربستان با انصارالله وارد مذاکره می شود؟
تسنیم
چرایی سفر خالد بن سلمان به واشنگتن/ آیا عربستان با انصارالله وارد مذاکره می شود؟
هم اندیشی
آیا عربستان با انصارالله وارد مذاکره می شود؟
مشرق نیوز
کاخ پادشاهی عربستان در بانک اهداف حملات پهپادی یمن قرار دارد
آنا نیوز
عضو انصارالله در گفتگو با آنا: کاخ پادشاهی عربستان در بانک اهداف حملات پهپادی یمن قرار دارد
آنا نیوز
گاه شمار حملات انصارالله به فرودگاه ابها +اینفوگرافی
آنا نیوز
حرکت انصاراللّه متکی به یک «جنبش اجتماعی» است
رسانیوز
آثار جنگ یمن برسعودی چیست؟
خیبر انلاین
چرایی تمایل ریاض برای گفت وگو با ایران؛ آثار جنگ یمن بر عربستان
خبرگزاری دفاع مقدس
قرار بود جنگ یمن سناریوی فشار بر ایران را رقم بزند
شعار سال
اخبار مرتبط
bltتسنیم : ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه? دو روی یک سکه اند
bltاطلاعات روز : ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
bltساعت 24 : ایران و آمریکا ؛ هم جنگ نزدیک است هم صلح
bltمهر نیوز : ضربه ای که سودان به ائتلاف سعودی وارد آورد
bltقدس آنلاین : فرصتی برای خروج آبرومندانه از یمن
bltعصر ایران : رهبر انصارالله: حملات آتی یمن مرگبارتر خواهد بود
bltایرنا : انصارالله نسبت به انجام حملات مهلک تر علیه ائتلاف سعودی هشدار داد
bltخبرآنلاین : الحوثی: پاسخ حمله، حمله است/عربستان پیشنهاد را نپذیرد صدمه خواهد خورد
bltایرنا : الحوثی: پاسخ حمله ، حمله است
bltایرنا : الحوثی: پیام انقلاب 21 سپتامبر، ایستادگی ملت یمن است
bltخبرآنلاین : سه توصیه رهبری به انصارالله
bltمشرق نیوز : ایران هنوز تلافی نکرده است
bltایرنا : پایان جنگ علیه یمن چگونه رقم می خورد؟
bltجام نیوز : اتهام زنی دوباره اتحادیه عرب علیه ایران
bltفردا نیوز : ادعای جدید اتحادیه عرب درباره ایران
bltعصر ایران : اتحادیه عرب: دست داشتن ایران در حمله به پالایشگاه های سعودی
bltایسنا : ادعای اتحادیه عرب درباره دست داشتن ایران در حمله به پالایشگاه های سعودی
bltخبرآنلاین : هدف اسرائیلی ها از شایعه پردازی در باره دیدار ترامپ با روحانی چیست؟
bltقدس آنلاین : اذعان آمریکا به اثرگذاری انصارالله درتحولات منطقه
bltصدا و سیما : آیا جنگ یمن در حال پایان یافتن است
bltمشرق نیوز : آیا امریکا به ائتلاف عربی پشت می کند؟
bltتسنیم : رای الیوم: آیا انصارالله برنده فروپاشی ائتلاف جنگی ضد یمن خواهد بود؟
bltافکار نیوز : عربستان برای توقف حملات خود علیه یمن آماده می شود
bltفارس : یمن | دولت منصور هادی مهره سوخته عربستان شده است
bltاتاق خبر : یمن،باتلاق بن سلمان
bltتابناک : اعتراف صریح آمریکا به گفتگو با جنبش انصارالله
bltالف : آیا فقط انصارالله شورشی است؟
bltتسنیم : گزارش|پنج تحول مهم در پنجمین سال جنگ؛ راهبرد مقاومت فعال یمنی ها جواب داد
bltمشرق نیوز : پنج تحول مهم در پنجمین سال جنگ یمن
bltفارس : حمله مسوول دولت هادی به عربستان از شبکه سعودی: ایران در یمن حضور ندارد
bltتسنیم : گزارش| چرایی سفر بن سلمان به واشنگتن/ آیا عربستان با انصارالله وارد مذاکره می شود؟
bltهم اندیشی : چرایی سفر خالد بن سلمان به واشنگتن/ آیا عربستان با انصارالله وارد مذاکره می شود؟
bltمشرق نیوز : آیا عربستان با انصارالله وارد مذاکره می شود؟
bltآنا نیوز : کاخ پادشاهی عربستان در بانک اهداف حملات پهپادی یمن قرار دارد
bltآنا نیوز : عضو انصارالله در گفتگو با آنا: کاخ پادشاهی عربستان در بانک اهداف حملات پهپادی یمن قرار دارد
bltآنا نیوز : گاه شمار حملات انصارالله به فرودگاه ابها +اینفوگرافی
bltرسانیوز : حرکت انصاراللّه متکی به یک «جنبش اجتماعی» است
bltخیبر انلاین : آثار جنگ یمن برسعودی چیست؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : چرایی تمایل ریاض برای گفت وگو با ایران؛ آثار جنگ یمن بر عربستان
bltشعار سال : قرار بود جنگ یمن سناریوی فشار بر ایران را رقم بزند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.