مخبر - 1398/05/25 - انگلیس مغلوب منطق مقاومت شد!

انگلیس مغلوب منطق مقاومت شد!
«نفتکش ایرانی گریس 1 رفع توقیف شد» این خبری بود که روز گذشته در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب داشت و نشان داد انگلیسی ها برخلاف آنچه ادعا می کنند در برابر خواسته های حداکثری یک کشور مقتدر سر تعظیم فرود می آورند و مقابل آن حاضر به کرنش خواهند شد.
انگلیس مغلوب منطق مقاومت شد!

سرويس سياسی جوان آنلاين: «نفتکش ایرانی گریس 1 رفع توقیف شد» این خبری بود که روز گذشته در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب داشت و نشان داد انگلیسی ها برخلاف آنچه ادعا می کنند در برابر خواسته های حداکثری یک کشور مقتدر سر تعظیم فرود می آورند و مقابل آن حاضر به کرنش خواهند شد.
رفع توقیف نفتکش ایرانی پس از 40 روز را حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن پنج شنبه شب در صفحه شخصی خود منتشر کرد و نوشت: «لحظاتی پیش با تصمیم مقامات جبل الطارق و تأیید دادگاه، نفتکش حامل نفت ایران از توقیف غیرقانونی آزاد گردید. کشورمان در تمامی40روز گذشته با مشارکت نهاد های ذیربط داخلی تحت مدیریت وزارت خارجه گفتگو های مستمری در سطح سیاسی، حقوقی و فنی با طرف انگلیسی برای رفع این اقدام غیرقانونی انجام داد.»
وی ادامه داد: «امریکا با تلاش های مذبوحانه آخرین لحظه خود قصد داشت مانع رفع توقیف نفتکش شود که با شکست تحقیرآمیزی مواجه شد. با تلاش های روز های گذشته تمام مقدمات و تمهیدات فنی لازم برای حرکت نفتکش به دریای آزاد نیز تأمین شده است و کشتی به زودی منطقه جبل الطارق را ترک خواهد کرد.» این در حالی است که با وجود پافشاری دولت امریکا برای ادامه توقیف «گریس1» در نهایت فابین پیکاردو، رئیس دولت محلی جبل الطارق عصر پنج شنبه گذشته پس از 40 روز حکم توقیف این کشتی را لغو کرد.
این تصمیم دولت محلی جبل الطارق به دنبال صدور حکم دیوان عالی در روز پنج شنبه انجام شد و بر همین اساس این ابرنفتکش اجازه یافت تا به حرکت خود در آب های بین المللی ادامه دهد.
40 سال تحقیر غرب در برابر انقلاب
هر چه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی فاصله گرفته ایم، شکست های غرب و به ویژه امریکا و انگلیس در رویارویی با جمهوری اسلامی ایران سطح و گستره بیشتری به خود گرفته است و دستگیری چندین باره ملوانان دریایی این دو کشور در آب های خلیج فارس به دلیل نقض مقررات بین المللی طی چند سال اخیر از این نمونه هاست.
یکی از شکست های ویژه غرب در برابر جمهوری اسلامی ایران نیز شکست نیرو های تروریستی (داعش) تحت هدایت غرب در کشور های سوریه و عراق و استمرار حکومت بشار اسد در سوریه به رغم حمایت های لجستیک، اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک و نظامی کشور هایی نظیر امریکا و انگلیس بود.
سرنگونی پهپاد گران قیمت امریکا در تنگه هرمز و توقیف کشتی انگلیسی به دلیل نقض مقررات حقوق بین الملل در آب های خلیج فارس طی هفته های اخیر از آخرین نمونه های دیکته کردن اقتدار جمهوری اسلامی ایران به کشور های غربی است.
مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز درباره آثار و ابعاد آزادی نفتکش ایرانی گریس 1 گفت: جمهوری اسلامی ایران مدارای زیادی ظرف مدت اجرای برجام با طرف های غربی داشته و بعد از خروج امریکا از آن در طول یک سال گذشته شاهد هستیم که جمهوری اسلامی بیشتر صبر راهبردی کرده است.
در طول این مدت تلقی طرف های مقابل آن بود که عدم اقدام جدی جمهوری اسلامی از موضوع ضعف و ناتوانی است، اما بعد از اتمام حجت های لازم با امریکا غرب و طرف های مقابل جمهوری اسلامی از حالات مقاومت و مبارزه منفی به وضعیت مقاومت فعال بازگشت. امریکایی ها و انگلیسی ها بار ها در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز غفلت می کردند، اما ما بعضاً چشم پوشی می کردیم، انگلیسی ها نفتکش گریس 1 را بدون هیچ دلیل و توجیه قانونی متوقف کردند و در حیطه حاکمیتی جبل الطارق این اتفاق رخ نداد. ما اسناد و مدارک این موضوع را داریم که در آب های اسپانیا و با فشار امریکا این کشتی متوقف شده است، البته بخشی از این اسناد و مدارک را به دادگاه جبل الطارق دادیم.
دوران اغماض و تساهل گذشته است
ذوالنوری گفت: در آینده و در روزگار بعد هم هر قدرتی در منطقه یا هر کشور خارجی در خلیج فارس و منطقه تحت پوشش امنیتی جمهوری اسلامی تخلفی داشته باشد با قوت با آن ها برخورد خواهیم کرد چراکه دوران اغماض و تساهل گذشته است. بدترین دورانی که در تاریخ انگلیس سراغ داریم مربوط به زمانی است که آن ها به عنوان یک کشور مستقل عمل نمی کنند و بدترین تحقیر مردم انگلیس، رفتار های غیرمستقل دولتمردان انگلیسی است که متأسفانه آن ها مجری سیاست ها و اراده امریکایی ها هستند نه منافع خودشان. انگلیسی ها باید رفتار غیرقانونی و غلط را کنار بگذارند و از زاویه تعامل با جمهوری اسلامی ورود کنند.
وی گفت: حمل و نقل انرژی و تردد در آب هایی است که در حیطه قدرت جمهوری اسلامی می باشد که می توانم به تنگه هرمز و جزایر سه گانه (تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی) خلیج فارس و دریای عمان اشاره کنم، اگر آن ها با جمهوری اسلامی تعامل نداشته باشند با مقابله فعال ایران مواجه خواهند شد.
آزادی «گریس 1» پیروزی ایران و شکستی برای امریکا
عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در سرمقاله خود در روزنامه رأی الیوم به موضوع آزادی نفتکش ایرانی در جبل الطارق پرداخت و نوشت: آزادی نفتکش گریس 1 نه تنها یک پیروزی بزرگ برای رهبران ایران بود، بلکه شکستی نیز برای امریکا بود. رهبران ایران این بحران را با قدرت و صلابت و زیرکی مدیریت کردند. امریکا تلاش کرد که جلوی آزادی این کشتی را بگیرد و برای همین منظور درخواست رسمی برای توقف آن داد، اما این درخواست با تحقیر و بی توجهی نزدیک ترین همپیمانش روبه رو شد.
وی در ادامه مطلب خود می نویسد: جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا سه روز پیش به لندن رفت و با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس دیدار و فشار زیادی وارد کرد تا برای حفظ آبروی ترامپ و دولتش جلوی آزادی نفتکش گرفته شود، اما همه این تلاش ها به شکست انجامید. عبدالباری عطوان در ادامه می نویسد: توقیف نفتکش ایرانی با تحریک دولت ترامپ و به دلایل تحریک آمیز و غیرقانع کننده، اشتباه بزرگ دولت انگلیس بود که این اشتباه خود را در ارزیابی نادرست از واکنش ایران نشان داد، زیرا لندن فکر می کرد که مسئولان ایرانی با التماس خواهند آمد و طلب عذر و بخشش خواهند کرد.
مسئولان انگلیس دو بار اشتباه کردند؛ یک بار وقتی که به دستورات امریکا تن دادند و نفتکش را توقیف کردند و بار دوم وقتی که این اشتباه را اصلاح نکردند و تهدید های ایران را به اندازه کافی جدی نگرفتند. این نویسنده عرب زبان در پایان می افزاید: نفتکش های ایران از امروز به بعد در تنگه های بین المللی از جمله تنگه جبل الطارق با آزادی کامل تردد خواهند کرد، زیرا هیچ کشوری از جمله امریکا جرئت توقیف آن را نخواهد داشت، زیرا می داند که پاسخ ایران آماده خواهد بود، همانطور که برای انگلیس و برزیل روی داد. دولت ترامپ دور اول جنگ را از جنبه نظامی و روحی باخت و خود را ناتوان از گرفتن انتقاد سرنگونی پهپاد خود دید و وقتی مدعی سرنگونی یک پهپاد ایرانی شد و گفت که ویدئوی آن را منتشر خواهد کرد، اعتبار خود را از دست داد.
روحیه خودباوری، اقتدار را به دنبال دارد
رفع توقیف نفتکش ایرانی بار دیگر اثبات کرد که برای تأمین منافع ملی کشور و مبارزه با زیاده خواهی غرب تنها رویکرد تاثیرگذار، پیروی از منطق مقاومت است؛ منطقی که ریشه در عناصر گفتمان سیاست انقلاب اسلامی دارد. بار ها تجربه شده است که پیروی از مؤلفه های مهم گفتمان انقلاب اسلامی که مهم ترین آن مبارزه با استکبارستیزی و تکیه بر ظرفیت ها و توان داخلی است نه تنها سطح وسیعی از دشمنی غرب از جمله تهدید و تحریم را بلااثر می کند بلکه جایگاه بین المللی ایران را به صورت چشمگیری افزایش خواهد داد. اینکه جمهوری اسلامی ایران بدون کمترین دغدغه و نگرانی ای با موشک های ساخت داخل پهپاد امریکا را متوقف می کند و با قایق های تندرو ساخت متخصصان داخلی، نفتکش انگلیسی را مقابل چشم ناو جنگی این کشور متوقف می کند نمایانگر این مسئله است که روحیه خودباوری و تکیه بر توان داخلی قطعاً خودکفایی داخلی و اقتدار بین المللی را به دنبال دارد.
منبع خبر : جوان آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   نظامی   بشار اسد   آمریکا   سوریه   نظام جمهوری اسلامی ایران   اسپانیا   کشتی   لجستیک   دیپلمات   پیروزی انقلاب اسلامی   خلیج   نفتکش   تعظیم   دریای عمان   مقررات بین المللی   حمید بعیدی نژاد   مجلس شورای اسلامی   نقض مقررات   نفتکش ایرانی   لندن   تروریست   بین الملل   آنلاین   انگلیس   اجرای برجام   کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی   منطق مقاومت   توقیف نفتکش ایرانی   توقیف نفتکش   تنگه جبل الطارق   انگلیسی   توقیف کشتی  
اخبار مرتبط
ناکامی لندن و درخشش دیپلماسی ایران در انگلیس
صبا ایران
آدریان دریا؛ نماد شکست جدید واشنگتن
مهر نیوز
هشدار سفارت ایران در لندن درباره اقدامات مخاطره آمیز آمریکا علیه نفتکش آدریان دریا
تسنیم
نفتکش را به سوریه ببرید
اتاق خبر
مصادره دستاوردهای مقاومت توسط دولتمردان؛ از سرنگونی پهپاد تا آزادی نفتکش
مشرق نیوز
بلومبرگ خبر داد: تغییر مسیر نفتکش ایرانی آدریان به سمت ترکیه
مثلث
توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود/ ایران برنده فضای دیپلماسی شد
پارسینه
جمالی: توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود/ ایران برنده فضای دیپلماسی شد
ایسنا
آزادی نفتکش ایرانی این کشور را جسورتر کرد
بازار نیوز
فایننشال تایمز: آزادی نفتکش ایرانی روحیه پیروزی و جسارت ایران را تقویت کرد
عصر ایران
شکست دوباره ترامپ!
بازار نیوز
مراحل رفع توقیف نفتکش ایرانی از زبان سفیر ایران
آریا
حکم آزادی نفتکش ایرانی شکست دیگری برای ترامپ بود
خبرگزاری خانه ملت
پمپئو: متاسفم نفتکش ایرانی آزاد شد
جوان آنلاین
انگلیس به ما یادآوری کرد که داشتن رابطه نمی تواند مانع خصومت بشود
قدس آنلاین
آدریان دریا با اقتدار ایران رها و راهی مقصد شد
صدا و سیما
آزادی نفتکش حامل نفت ایران؛ سیلی تهران به ابهت واشنگتن
العالم
دیر عمل کردیم! / آمریکایی ها خدمه نفتکش را تهدید کردند / درحالت عادی تصمیمات دادگاه آمریکایی در جبل الطارق قابل تسری نیست!
نامه نیوز
تاکتیک ایران بر استراتژی امریکا پیروز شد / عقب نشینی خاموش سعودی ها
خبرگزاری دانشجو
آدریان دریا حرکت خود به مقصد آب های بین المللی را آغاز کرد
اتاق خبر
نفتکش حامل نفت ایران حرکت خود به مقصد آب های بین المللی را آغاز کرد
میزان
حرکت دوباره نفتکش ایران سیلی به ابهت آمریکایی بود
ایرنا
«نه» جبل الطارق به درخواست آمریکا
دنیای اقتصاد
تاکتیک ایران بر استراتژی امریکا پیروز شد/ عقب نشینی خاموش سعودی ها
جام نیوز
جبل الطارق درخواست آمریکا را زیاده خواهی دانست
مشرق نیوز
آمریکا می تواند نفتکش گریس 1 را توقیف کند؟
رویداد 24
چرا ایران باید از انگلیس «شکایت» کند و «غرامت» بگیرد؟ +فیلم
مشرق نیوز
کاربرد راهبرد مقاومت در قضیه آزادسازی نفتکش گریس یک به خوبی نمایان شد
میزان
آمریکا می تواند نفتکش گریس 1 را توقیف کند؟/بادامچیان: دست رد ظریف به ترامپ موقعیت او را بالاتر برد
خبرآنلاین
مشخص شد ارباب خلیج فارس کیست
جهان نیوز
هوس شکار شدن کشتی های امریکایی!
جوان آنلاین
واشنگتن هوس گوشمالی کرده است!
مشرق نیوز
10 پیام آزادی نفتکش گریس 1 در عرصه بین الملل
میزان
ایران در ماجرای رفع توقیف نفتکش «گریس 1» چگونه پیروز شد؟
تابناک
حکم آزادی گریس 1 مدیون «مقاومت فعال» و «رئالیسم شجاعانه» ایران
تسنیم
چرا ایران باید از انگلیس «شکایت» کند و «غرامت» بگیرد؟
جام نیوز
شکست راهبرد «فشار حداکثری» با آزادی نفتکش ایرانی/ تنها زبانی که آمریکا و انگلیس می فهمند!
آنا نیوز
دادگاه ضدایرانی واشنگتن به مصادره نفت گریس 1 رای داد
ایران آنلاین
ایران ایستاد؛ انگلیس عقب نشست/ ماجرای دزدی یک نفتکش و تقلای خبیثانه آمریکا
میزان
آمریکا حکم توقیف نفتکش ایرانی "گریس 1" را صادر کرد
مردمی ها
اخبار مرتبط
bltصبا ایران : ناکامی لندن و درخشش دیپلماسی ایران در انگلیس
bltمهر نیوز : آدریان دریا؛ نماد شکست جدید واشنگتن
bltتسنیم : هشدار سفارت ایران در لندن درباره اقدامات مخاطره آمیز آمریکا علیه نفتکش آدریان دریا
bltاتاق خبر : نفتکش را به سوریه ببرید
bltمشرق نیوز : مصادره دستاوردهای مقاومت توسط دولتمردان؛ از سرنگونی پهپاد تا آزادی نفتکش
bltمثلث : بلومبرگ خبر داد: تغییر مسیر نفتکش ایرانی آدریان به سمت ترکیه
bltپارسینه : توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود/ ایران برنده فضای دیپلماسی شد
bltایسنا : جمالی: توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود/ ایران برنده فضای دیپلماسی شد
bltبازار نیوز : آزادی نفتکش ایرانی این کشور را جسورتر کرد
bltعصر ایران : فایننشال تایمز: آزادی نفتکش ایرانی روحیه پیروزی و جسارت ایران را تقویت کرد
bltبازار نیوز : شکست دوباره ترامپ!
bltآریا : مراحل رفع توقیف نفتکش ایرانی از زبان سفیر ایران
bltخبرگزاری خانه ملت : حکم آزادی نفتکش ایرانی شکست دیگری برای ترامپ بود
bltجوان آنلاین : پمپئو: متاسفم نفتکش ایرانی آزاد شد
bltقدس آنلاین : انگلیس به ما یادآوری کرد که داشتن رابطه نمی تواند مانع خصومت بشود
bltصدا و سیما : آدریان دریا با اقتدار ایران رها و راهی مقصد شد
bltالعالم : آزادی نفتکش حامل نفت ایران؛ سیلی تهران به ابهت واشنگتن
bltنامه نیوز : دیر عمل کردیم! / آمریکایی ها خدمه نفتکش را تهدید کردند / درحالت عادی تصمیمات دادگاه آمریکایی در جبل الطارق قابل تسری نیست!
bltخبرگزاری دانشجو : تاکتیک ایران بر استراتژی امریکا پیروز شد / عقب نشینی خاموش سعودی ها
bltاتاق خبر : آدریان دریا حرکت خود به مقصد آب های بین المللی را آغاز کرد
bltمیزان : نفتکش حامل نفت ایران حرکت خود به مقصد آب های بین المللی را آغاز کرد
bltایرنا : حرکت دوباره نفتکش ایران سیلی به ابهت آمریکایی بود
bltدنیای اقتصاد : «نه» جبل الطارق به درخواست آمریکا
bltجام نیوز : تاکتیک ایران بر استراتژی امریکا پیروز شد/ عقب نشینی خاموش سعودی ها
bltمشرق نیوز : جبل الطارق درخواست آمریکا را زیاده خواهی دانست
bltرویداد 24 : آمریکا می تواند نفتکش گریس 1 را توقیف کند؟
bltمشرق نیوز : چرا ایران باید از انگلیس «شکایت» کند و «غرامت» بگیرد؟ +فیلم
bltمیزان : کاربرد راهبرد مقاومت در قضیه آزادسازی نفتکش گریس یک به خوبی نمایان شد
bltخبرآنلاین : آمریکا می تواند نفتکش گریس 1 را توقیف کند؟/بادامچیان: دست رد ظریف به ترامپ موقعیت او را بالاتر برد
bltجهان نیوز : مشخص شد ارباب خلیج فارس کیست
bltجوان آنلاین : هوس شکار شدن کشتی های امریکایی!
bltمشرق نیوز : واشنگتن هوس گوشمالی کرده است!
bltمیزان : 10 پیام آزادی نفتکش گریس 1 در عرصه بین الملل
bltتابناک : ایران در ماجرای رفع توقیف نفتکش «گریس 1» چگونه پیروز شد؟
bltتسنیم : حکم آزادی گریس 1 مدیون «مقاومت فعال» و «رئالیسم شجاعانه» ایران
bltجام نیوز : چرا ایران باید از انگلیس «شکایت» کند و «غرامت» بگیرد؟
bltآنا نیوز : شکست راهبرد «فشار حداکثری» با آزادی نفتکش ایرانی/ تنها زبانی که آمریکا و انگلیس می فهمند!
bltایران آنلاین : دادگاه ضدایرانی واشنگتن به مصادره نفت گریس 1 رای داد
bltمیزان : ایران ایستاد؛ انگلیس عقب نشست/ ماجرای دزدی یک نفتکش و تقلای خبیثانه آمریکا
bltمردمی ها : آمریکا حکم توقیف نفتکش ایرانی "گریس 1" را صادر کرد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.